Knagende pijnet De Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding. INGEZONDEN MEDEDEELING. in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd-en J t |l s 1 kiespijn, worden zeer snel verdreven door: fl 3. D1 f 1 f) ~TS Dlfi ttBH In buisjes van 75 en 40 ct.proefbuisje 25 ct. T TER NEUZEN, 10 AUGUSTU3 1927. AARDENBURG. Iiet onde zo k van drie hoogstaaude mannen. •Deze commissie, van welker advies de -strekking bekend was. heeft nu ter moti- veering van haar advies nog het volgende meegt deeld. Zij had bevonden, dat rechter Thayer van het Opp rs e Gerechtshof van Massa chusetts buiten zgn boekje was gjgaan door tijdens de behandeling van het proces daarover te praten met buitenstaand rs. Eehter had me-nde de commissie Thayer in de manier, waarop hp het geding had geleid, ten zeerste er naar gestreefd in alle opz'ehten volkomen rechtvaardig te wezen. De redenen, die de commissie tot haar opvatting hebben gebracht,zijngepubliceerd. De commissi bevond, dat het geding te Dedham, in 1921, esrlijk was geleid. Voorts is de commissie van oordeel, dat al het bewijsmateriaal, later overgelegd om de gewenschtheid van een nieuw proces te staven, onvoldoende was, om indien dat nieuwe proces ware gehouden veel in- druk te maken op een jury. De commissie van advies was tot het besluit gekomen, dat zoowel Sacco als Vanzetti buiten alien redelijken twijfel schuldig waren te beschouwen. DEMONSTRATES EN PROTESTEN. Te Boston heeft Zondagmiddag de politie verscheiden pogingen onderdruk^om protest- vergaderingen te houden inzake de a.s. terechtstelling van Sacco en Vanzetti. Er zgn verscheiden lieden in hechtenis genomen en er was groote opwinding onder de me- nigte, die van zes- tot tienduizend man telde, Daden van geweldpleging zgn niet voorgekomen. SAMENSTELLING VAN DEN GEMEENTERAAD. IBuiten verwaohting heeft naar wij ver- uremen d'e heer Laffort aan den burge meester te kennen gegeven, dat hij zijn .benoeiming tot lid van den gemeenteraad .aanneemt. Vender vernemen wij dat in een gister- .avonid gehouden vergadering van de R. K. kiesvereeniging te Sluisikil den heer Laffort duidelijk gemaakt is, dat hij inge- volge de afspraak, dat geen 2 afgevaar- digden uit de kom of geen 2 uit Sluisikil zitting zullen nemen moreel verplicht was de benoeming niet te aanvaarden en heeft deze daarop te kennen gegeven te zullen bedanken. REIZEN NAAR KNOCKE. Zooals uit de advertentie in het vorig mummer en in dit nummer blijikt, is door d'e directie van de Zeeuwsch-Vlaamsche tram tegen a.s. Zondanr 21 Aug. een reis naar Knocke ingelegd van uit Klooster- zande en op Dinsdag 23 Aug. van uit Axel. Waar lang niet ieder in de gele- genlheid is om op eigen geleoenheid de reis naar de Belgische badplaats te omder- nemen, doc;h dit met deze rechtstreeksche .aansluiting-en tegen goed'koopen prijs mo- geilijk wordt gemaakt, is het te hopen, dat deze paging door ruime deelneming -suc- •ces heeft, aangezien dit dan zeker tot her bal ing aanleiding zal geven. DE RUBENSFEESTEN TE ANTWERPEN. Tentoonstelling van schilderijen. Zooals men weet bezit het Museum van schoone kunsten te Antwerpen een praehtige verzameling schiiderijen van Rubens. Al deze doekjn werden bijeengebraeht in de Rubenszaal, die nu uitsluitend aan den meester gewgd is. Voor de inrichting der Ttubenstentoonstelling, werden tevens twee andsre za!en ontruimd, waarin de stukken worden.geplaatst uit de Musea, kerken en particuliere ve zamelingen, o m. uit Ant werpen, Amsterdam, Rotterdam, Weenen, den Haag, Parjjs en uit verschilLnde Antwerpsche kerken. Er wordt getracht zooveel mogelijk een overdcht te geven van de verschillende genre's die Rubens beoefende en zijn verschillende manieren .•van werken. Zoo zijn er stukken uit elke groote periode van zgn levenuit de Italiaansche tgd, toen hij nog onder ver schillende invloeden stond, uit zijn groote bloeiperiode vol stralende uitbundigheid en rijken zwier, en ook zgn latere periode, waarin verdieping en religieuse stemming aan. den' dag treden. Onder de geleende stukken bennden zich een aantal zeer belangrijkc olieverf-schet-en, waarin de wonderbare virtuositeit van den meester U treft. Onder hen te vermeldenEen landschap met monogram van Rubens, uit de verzameling Koenings (Amsterdam), een zeldzaamheid, want Rubens teekende haast nooit zijn werktwee schetsen voor de zgluiken van de n Afdoening van het iKruis", het beroemde drieluik uit de Antwerpsche Cathedraaldeze schetsen uit de verzameling Conde (Parijs)uit de verzameling Willems, een schets vcor een der (niet meer bestaande) zolderscbilderin- gen in de St. Carolus Borromeuskerk te Antwerpen, alsook groote stukken uit ver schillende kerken, w.o. van de schilderg op het graf van den meester in de St. Jacobskerk, die hij zelf tot dit doel be- stemd had. De tentoonstelling werd ingericht door =8e zorgen van de heeren Cornette en Muls, •Conservators van het Museum, die ook een catalogus hebben sameDgesteld. Zij zal geopend zgn van 14 Aug. tot 30 Sept a.s. SAS VAN GENT. Op Passluis. Alweer een kermis achter den rug. Passluis, de buurt over de derde brug, aldus genaamd, heeft haar uitgeluid met muziek en dans, zooals het bij kermis-begrafenissen gebruike'ijk is. Over het bezoek heeft deze kermisgelegen- heid zich niet te beklagen gehad en evenmin de 'apgelegenhedep, waar ter gelegenheid van kerm s gemodu'eerd wordt op de wijze van Tapt van den biere, Van diere-dotn-deine, Tapt van den biere, Van diere-dom-does. Voor dansgelegenheid was in ruime mate gezorgd. Een eerste klas Jazz band-ensemble uit Gent, trok veel publiek, maar ook de danstenten werden flink bezocht. Er stond voor Zondag na afl ;op der wielerwedstrijden een concert op het pro- gramma, maar dit kon geen voortgarg vinden, do^rdat de muzikauten (gelukkig niet de Sassche, want die doen zooiets niet), staakten, wegens te lage loonen. Maandagmiddag waren rr kinderspelen, mastklimmen, zakloopen en hardloopen voor kinderen aan de orde. De grootste belangstelling was natuuriijk voor het sportieve gedee'.te, de betrouw- baarheidsrit, over een afstand van 60 K.M., waaraan een 10-tal jonge kneuvels deel- namen, die nog al eens meer op den weg blijken van bekwaamheid b idden afgelegd. Vijfmaal rood het Visschershu'sje, door Se'zaete en langs den Kaoaaldijk terug, waarvan iedere ronde ongeveer 16 minuten duurde en waarvoor in totaal 500 francs aan prijzen disponibel gesteld waren. Op een enkele uitzondering na, bleken alle deelnemers o^er voldoende snelle betrouw- baarheid of betrouwbare snelheid, zooals men het noemen wil, te beschikken. Bauwens, Selzaete, bleek de snelste, daarna van Acker, Zandstraat en Oderie, Westdorpe. De volgnummers der overigen, die met de drie vorengeroemden, alien in een com pact peleton over den finish snorden was moeilijk te bepalen. Na de uitreiking der prijzen van alle wedstrgden, nam de eigenlgke kermis weer haar vollen gang en mochten zich de koek-, pofifertjes en gebakkramen in een druk bezoek verheugen. En daarmede so long! tot den eersten Zondag in September, als wanneer Da Capo over de geheele linie. Verkoop Smokkelauto. Dinsdagnamiddag werd aan het kantoor der douane alhier de indertijd na een sen- sationeele achtervolging in beslag genomen smokkelauto, waarop zich verschillende vaten met bezine bevonden, verkocht. Er was een matige opkomst van nieuws- gierig pub'iek en slechts enkele liefhebbers. Na gebruike'ijke voorlezing der koop- condities, die ons uit deurwaardelijke ex- ploiten bekend zgn, als daar zgn,//verkoop in den toestand waarin de goederen zich bevinden", zonder aansprakelgkheid wegens zichtbare of verborgen gebreken en dies meer, bgbetaling van 12 percent invoer- recht, werd ae „panbaring" zulks als woordsp ling op het merk Panhard ten slotte aan 750 gu'den toegewezen. Aan moppen geen gebrek. Bij een bod door den bekend^n ijscoman meende een der oxstanders, dat de 1800 K.G. zware wagfn wel sterk genopg zou zgn om hem tot ijscokraam te reorganiseerendat de afkoeling van den 6 cilinderigen 25 B.P. sterken motor gunstig zou be'invloed worden, door de na^ijheid van het afkoelend fabri- kaat enz. De „panharing", die eens met zoo trotsche snelheid langs de Frai.sche wrgen bolde, en hier in de val liep, zal intusschen een vreedzamer best mining- krijgen. Het orienteerings- en accomodatie- vermogen der duiven. Twee Fransche professoren in de natuur- we'enschappen hebben zich sedert langen tijd bezig gehouden met het opsporen van en het zoeken naar de geheime krachten, die het de duiven mogelijk maken zelfs op groote afstanden het home, waar zij behooren, weer terug te vinden. Veel meer dan gewone amateurs weten en reeds lang wisten, het ft hun professorate wijsheid dienaangaande niet kunnen uit- vinden. Op de cardinale vraag: //Boe komt het, dat een duif, ver van huis zijnde, zonder veel aarzelen den terugweg vindt is ook door hen geen definitief antwoord gegeven Uit hun waarnemingen hebben zij zich voorloop:g tot eenige algemeen bekende conclusies kunnen bepalen. ffEen duif", zoo lu'dt hun uitspraak, /rvoelt de noodzakeljjkheid om naar haar hok terug te keeren". Bet ware misschien beter geweest om van een /.ingeboren drang" te spreken tengevolge waarvan aan die noodzakeljjkheid uitvoering gegeven wordt. Maar hoe men het ook noemen moge, drang of noodzakeljjkheid, het is de tot dusverre nog niet weerlegde theorie van het instinct, die dus ook door de beide professoren, Rochon Duvigneau en Charles Maurain als uitgangspunt hunner geleerde waarnemingen gekozen is Verder doceeren zjj, dat de duiven als orgaan van het ingeboren instinct een bizonder zintuig bezitten, dat hen in staat, stelt, zelfs zonder vooroefening van honderden kilometers ver in rechte lijn naar huis terug te keeren, zelfs als zjj in het donker, per spoor of per schip of op welke andere wjjze dan ook naar de plaa*s hunner op iating vervoerd werden. Terloops zjj hier vermeld, dat in de laatstetjjden ook reeds herbaaldeljjk proevm met duiven uit vliegmachines genomen zgn. Verleden jaar b.v. hebben we boven Sas van Gent een dergeljjke proef uit een vliegmachine zien nemen. Na eenige malen rondcirkelen boven de plaa s zelf namen de diertjes hun weg in Noordeljjke richting, als waaruit de machine ook gekomen was. Bljjkbaar hadden we hier te doen met proeven door militaire vliegtuigen genomen, om krjjgsberichten in den kortst mogeljjken tgd en met groutere zekerheid naar het hoofdkwartier te bezorgen. Op zich zelf is zulks evenwel lang geen nieuws meer op duivenspor'gebied. Immers gedurende de' belegering van Parjjs in 1870 werd door de Franschen herhaaldeljjk van duiven gebruik gemaakt om berichten uit en naar de belegerde fctad te zenden, en slechts hoogst zelden is het gebeurd, dat de gevleugt-lde esta- fetten in handen van de Pruisen vielen. Als derde conclusie zijn de professoren gekomen tot deze, dat ook al worden de duiven langs een omweg tot de plaats van opstjjging gevoerd, toch na een koite orientatie de rechte ljjn huiswaarts geno men wordt. Over enkele waarnemingen gedaan in verband met weer en wind zullen we het m een verrolgartikel hebben. Door het inslaan van den bliksem, brandde Zaterdag de schuur van den land- bouwer De Jager in den Biezenpo'der te Aardenburg tot den grond toe af, en ook de aangebouwde woning werd een prooi der vlammen. Naar men ons mededeelde wordt een deel der schade door verzekerirg gedekt. (M. Crt Het besluit van den gemeenteraad van Ter Neuzen en versahillende uitingen in diverse gemeenteraden en in het publiek gaven den Raad vain Gommissarissen dezer dagen aan- leddiing tot het zenden van een circular re aan de ileden van den gemeenteraad 'der aange- sloten gemeenten en aan de pers, welke laatste evenwel het verzoek ontving deze in geen ge- val voor 9 Aug. te publiceeren. Dit mag vreemd heeten, aangezien aan de betrokken raadsleden geen geheiimihouding was opgeiegd en de inlichtingen voor het publiek, dat bij deze zaalk groot belang heeft oi. niet te vroeg konden komen, doch wij hebben ons aan het verzoesk gehouden en zullen, voor zoover noo- dig, hierop terugkomen. Tegelijkertijd werd ook verzonden een uit- noodiging aan de raadsleden, later ook de toe- komstige raadsleden, tot het bijwonen eener vergadering van den raad van comrnissari.ssen, waarin gelegenheid zou worden gegeven tot het stbllen van vragen en het houden van be- sprekingen. Die bijeenkomst werd gister namiddag ge houden in het „Hotel des Pays-Bas". Er was zeer groote belangstelling. Voor zoover was na te gaan waren nevens commis- sarissen der waterleiding aanwezig vertegen- woordigers uit alle aangesloten gemeenten, terwijl we hier te vor'en nimmer zoo'n groot aantal collega's aan de perstafel zagen ver- schijnen. Ongeveer op het bepaalde uur kwaimen ook ter vergadering de heer Krull, directeur van het Rijkswaterleidingbueau, met den ingenieur den heer Carriere, welke heeren hier de laatste jaren door hun werkzaamheden voor de water leiding goede bekendem zijn geworden. De voorzitter van den Raad van Commis- sarissen, de heer Mr. P. Dieleman, meende dat een woord ter inleiding dezer bijeenkomst bezwaarlijk kon ontbreken, en sprak dit uit als volgt Wij hebben een vergadering van den Raad van Gommissarissen der Z. V. W. Ik roep U alien naimens dien Raad van harte een welkom toe in onze vergadering. Dat Gij in zoo'n groote getale aan ons verzoek hebt willen voldoen, is een bewijs, dat Gij beseft van welk een enorme beteekenis een drinkwaterleiding voor Z.-Vlaanderen is,* ten hoe Gij alien met lust bezield zijt om gerezen bezwaren uit den weg te ruimen en opgekomen vragen beant- woord te zien. Het gaat hier toch om niets minder dan de ontwikkeling en de welvaart en de gezond- heidstoestanden tevens van ons landje en ons volk, in een verre toekomst, het gaat er over, en Uw komst toont ook wel, dat Gij als pu- blieke bestuurders, die daarvoor verantwoor- delijk zijt, dat Gij dit beseft, of Z.-Vlaanderen zoo reeds niet meer aan de spits van Zeeland zal staan, want dat kan niet meer, dan toch niet bij de ontwikkeling van overig Zeeland zal achterblijven en op lager peil in menig opizicht daardoor tot eigen schade zal komen. Na moeizamen en langen arbeid zijn wij zoover gekomen, dat de waterleiding in't zicht is. Wij hadden ons als logisch gevolg van de eerder aangegane overeenkomsten en genomen raadsibesluiten gedacht een spoedig nemen van de gevraagde raadsbesluiten door de 20 aangesloten gemeenten; de geldleening voor een en ander benoodigd kon dan afgesloten worden onder de goedkeuring van de Ministers van Arbeid, Financien en Landibouw met Juli, de eerste 10 gestort in den loop des zomers, een directeur en een bouwdirectie worden be- noemd en opdracht gegeven in Augustus, zoo- dat deze met haar studie voor haar werk en de voonbeneiding voor de eerste aanbesteding van het pompstation en een watertoren in den loop van het voorjaar had kunnen gereed zijn. In 1928 kon dan worden gebouwd, konden tevens de waterieidingen Worden gelegd en meer waterreservoirs worden gebouwd, zoodat in den zomer van 1929 aan een gedeelte der ge meenten water zou kunnen worden verschaft en in 1930 het geheele werk, ook In het Wes- ten gereed zoude zijn. Daartoe meet hard worden gewerkt; onder bekwame leiding en bekwaam toezicht. Door de enorme werkzaam heden welke het Rijksbureau voor Drinkwater- voorziening reeds voor de zaalk heeft verricht en dus heeft voorbereid, rekende men niette- min dat dit koru Maar dan mag ook niet lan- ger getreuzeld en moet met kracht doorge- werkt, ook aan de voorbereidingen hier in deze streek, w.o. waardeering en aankoop van ter- reinen. Ook dat rooft veel tijd en overleg. Wil men dat op de meest voordeelige manier doen, dan wordt het zeer hoog tijd om te beslissen, dewijl anders de gronden weer opnieuw zijn verpacht op normale voorwaarden en grooter scihadeLoosstelling gegeven moet worden, dan wanneer nu met het werk kan gerekend wor den. Straks is de oogst van het land en moet opnieuw bewerkt, zoodat de gebruikers der Ian- den moeten weten of zij kunnen blij.ven ge- bruiken en zoo ja, op welke voorwaarden. Immers de meeste gronden zullen in gebruik kunnen blijven, maar toch zullen bijzondere voorwaarden in de paohtovereenkomst noodig zijn. Dat alles presseert dus, wil men zijn zaak niet onnoodig op hooger kosten brengen, gelijk ook presseert, zooals ik zeide, den voortgang van het werk, opdat men klaar zij in een sedzoen waarin dat gewensdht is en niet b.v. midden in den winter of na een seizoen. Dat is vanzelf altijd schiadelijk. Presseeren doet ook de geldleening. Wij zijn er in geslaagd voor een zaak als de on- derhavige wat het rentetype en de koers be- treft een voordeelig accoord te sluiten, met de R. V. B. Is aanvankelijk begroot op 6 later op 5 wij zijn geslaagd voor 4% en aan den koers van 100. Eohter kan vanzelf de R. V. B. niet blijven wacbten. met het four- neeren van haar gelden en deze voor ons blij ven reserveeren. Er was afgesprofeen dat Juli-Augustus 10 zou worden gestort en voorts vanaf September ragelmatig maande- lijks een bedrag zou worden afgenomen, zoo dat binnen een bepaalden tijd het geheele be drag zou zijn opgenomen, Ook daarvoor is dus voortgang en Snellen voortgang ook, noodza- kelijik. Want stel, dat de R. V. B. bet wachten rnoede, niet meer de gelden beschikbaar stel- len modbt, dan zouden deze niet op die gun- stige vooi-waarden elders zijn te verkrijgen, en worden de werkzaamheden anderzijds weder vertraagd, en zijn de gelden regelimatig te storten dus Later noodig, dan verliest de maatschappij langduriger rente dan noodig zou geweest zijn, tot hare en dus tot der gemeen ten schade. Dit alles heeft ons er toe gedrongen, bij de Radon er ernstig een en andenmaa! op aan te dringen toch snel de besluiten te nemen die gevraagd zijn en die voortvioeien uit de eerder gesloten overeenkomsten en uit de statuten der vennootschap. Temeer nog omdat de staatsmachine maalt langzaam in den regel dan nog op die besluiten de goedkeuring moet komen der betrokken Ministers en al wordt dit nu reeds voorbereid, formeel zal dit dan nog moeten volgen en dat eischt ook alweder tijd. G. S. moeten bovendien wettelijk eerst hun goedkeuring geven. Deze is, dewijl ook dit voorbereid is, spoedig verkregen. Men heeft hier en daar er wel meer vragen over gesteld; waarom G. S. eerst dan besluiten omtrent de goedkeuring verdaagden en daaruit blijkbaar kwaad willen halen, maar de heel simpele reden daarvoor was, dat het college van G. S. verwacihtte, dat binnen een paar waken alle raden hun besluiten zouden hebben. ingediend, en dat het dan bij een besluit en in een ver gadering alles tegelijk goedkeuren kon. Het was dan ook wel een zeer groote teleur- stelling voor ons, dat somimige gemeenteraden maar bleven aoinhouden en uitstellen, in een zaak, die o.i. niet dan tot schade der gemeenten zelve, en het dreigde zelfs groote sohade te worden, kon uitgesteld. Afgescheiden nog van de moreele zijde der kwestie, dat men ult- stelde te voldoen aan wat men op zich had ge nomen. Maar de allergrootste teleurstelling die dreigde tot antmoediging te komen, was wel het besluit van Ter Neuzen, waar zoo er- gens, toch zeker behoefte aan een waterleiding is, dit niet kunnen denken. Temeer niet waar oppervlakkig gezien een zoo groote plaats toch altijd geacht wordt grootendeels ook bestuurd te worden door mannen met verderzienden blik en dergelijke plaatsen veeleer bij dergelijke' zaken in de voorhoede staan. Toch is de vraag die in Ter Neuzen rees, er een vangenoegzaam groot. gewioht, om haar ernstig onder het oog te zien en te be- handelen. Immers zij raakt de tarieverikwestie en in verband daarmede de grondslagen van het drinkwaterleidingplan. Hot is een funda- menteele vraag en waar in andere kringen, ook buiten de raden, b.v. bij somimige intellec- tueelen, die wellicht niet den hoodigen tijd hadden om op het Rijksbureau alle gegevens behoorlijk te bestudeeren, in deze vragen rezen en hun oordeel of critiek wel eens te vroeg werd uitgesproken en niet bevorderiijk voor de goede zaak, die zij toch in wezen natuurlijk ook moeten voorstaan, oordeelde onze raad het zeer gewenscht U alien uit te noodigen om een uiteenzetting van deze zaak aan te toonen, na U gelegenheid te hebben gegeven daaromtrent alle vragen te stelien die bij U hieromtrent oprezen. Hier moet absolute geruststelling gegeven worden. Dat kan en dat moet dus ook. Ik kan het niet laken, dat .men hier vragen. stelt. Alleen is het wel heel erg te bejamme- ren, dat men dit niet een paar jaar eerder deed en dat nu doet, nu het zoo schadelijk en be- lemmerend werkt. Ware het eerder geschied, het tijdroovende van den opzet van andere ta- rievensystemen zou gemakkelijk ondervangen zijn geweest en zouden in optima forma "U in bun uitwerking aangetoond kunnen worden. Ik zeg, dat ik de vragen niet Laak, wanneer daarachter zich de wezenlijke tegenstanders van een waterleiding maar niet verschuilen om te reageeren op vroeger genomen gemeente- raadsibesluiten. Immers waar moet het in ons staatswezen dan heen op den duur? Als wat de eene raad besluit door den anderen of door denzelfden in een andere vergadering weer wordt tenietgedaan. Op deze wijze zou nim mer intercommunaal iets van belang op touw gezet kunnen worden, daar men dan altijd de bange vrees zou hebben, dat jarenlange studie, moeite en voorbereiding in een slag weer zou kunnen worden tenietgedaan door dan toch zeker veelal niet op de hoogte zijnde personen, die niet voortbouwend op wat anderen deden, telkens van meetaf aan zouden willen begin- nen. Ik laak de vragen niet, ofschoon er zeker alle vertrouwem dient gesteld te worden in den opzet en het plan, en dies ook in de begrooting ten dezen, waar het Rijksbureau die heeft gemaakt. Dit is er voor aangewezen, kent geen persoonlijk belang; besohikt over ge- schoolde en zeer bekwame krachten. De regee- ring heeft zich daarmede vereenigd. De Eer ste en Tweede Kamer heeft op grond der rap- pnrten van hot bureau zelfs zonder hoofdelijike steimming de risico-garanfie aangenomen en- niet dan een enikele vraag is daarover gesteld. De provincie volgde het Rijk. Dat alles mag toch zeker een enkel ge- meentebestuur ook vertrouwen geven als ons persoonlijk. Zeker omdat verschillende d°par- tementen als b.v. Finantien en Binnenl. Zaken toch ook die zaken door en door nagaan uit finantieel oogpunt en den Staait willen vrijwaren voor schade. Zeker ook omdat toch ook in de Kamers wel enkele personen zitten die derge lijke zaken technisch kunnen beoordeelen. In tusschen men moet ook overtuigd zijn en ik hexhaal, dat ik het niet laken kan in 't alge meen, dat men met vragen ten deze. komt. De heer directeur van het Rijksbureau is hier expres aanwezig om hieromtrent alle inlidhting en toeliehting te geven., waarbij het zal blijken dat men zich niet mag blind staren op het kamertarief, wat van meet af is het gezegd, sleChts als voorbeeld is genomen, maar vol- strekt niet behoeft ingevoerd te worden en zeker niet algemeen ingevoerd ^al worden bij de woningtoestanden zooals die op menige piaats zijn gervonden. De Raad van Commis- sarissen, wil tegelijkertijd ook gaarne gelegen heid geven aan U om meerdere gerezen bezwa ren of vragen hier te uiten, opdat zij kunnen worden weggeruimd en opgelost. Hij gaat daarbij ui.t van de meening, dat Gij alleen be zield zijt met de op rechte begeerte de groote zaak voor Z.-Vlaanderen op zijn best en spoe- digst tot stand te brengen. Immers critiek in afbrekenden geest is niet noodig, en is al te vaak oorzaak geweest niet alleen van verdriet en ontmoediging van personen, die hun werk- kracht en energie voor een zaak gaven, maar van groote schade van het algemeen belang, doordat het tot standkoming van wezenlijk be- langrijke zaken verihinderden of deed uitstel len. Wij moeten alien bezield zijn met den lust om elkaar te waardeeren, ieder in ijn werk en streven. Wij moeten bezield zijn met eenzelf- de streven, n.l. een goede drinkwaterleiding voor Z.-Vlaanderen tot stand te brengen. Daarvoor zijn wij hier. Daarvoor werken wij samen, komen wij samen op. Fouten zullen er zeker wel eens gemaakt zijn. Tactisohe en wezenlijke. Wie werkt zonder fouten en naar- mate men meer aan den weg timmert komt het meer uit, en ziiet men ook wel eens iets aan als fout wat het niet is. Naarmate men meer werkt, doet men meer fouten. Debatten over het nut en belang eener drinikwaterleiding in Z.-Vlaanderen acht ik hier niet op haar plaats. Wij moeten het hebben over de grondslagen van het plan, voor wat betreft de tarieven. Daarover loopt Ter Neuzens vraag. Wij kun nen het hebben over nog andere hier of daar opgeworpen vragen als men oordeelt, dat daar op nog niet voldoende is geantwoord. Een ding wil ik, en dan eindig ik, nog opmerken: ml., dat het absoluut onjuist is, dat deze zaak aan de gemeenten zoude zijn opgeiegd. In 1911 vestigde ik de aandacht van Dr. Bos toen voorzitter van een staatscommis- sie voor drinkwatervoorziening op Z.-Vlaan- deren, vroeg ik of de commissie niet eens wil- de onderzoeken of van uit Nieuw-Namen alwaar ik vemomen en gezien had, dat ook in droge zomers altijd putten vol goed water waren, niet een drinkwatervoorziening aan Z.- Vlaanderen kon gegeven worden. Men heeft toen een onderzoek ingesteld. Door den oorlog bleef een en ander rusten. In den loop des tijdis na 1911 rees bij eenige burgemeesters uit (het 4e district ook het denkbeeld omtrent een algemeene drinkwatervoorziening voor Z.- Vlaanderen. Dat waren Van Zuyen, Maarle- veldt en Erasmus, den burgemeester van Cad- zand, en Bleiker uit Schoondijke. Deze kwaimen mij vragen een comite hiervoor te sticihten. Ik heb dat gedaan door personen uit geiheel Z.- Vlaanderen bij een te roep en, uit elke gemeente. Er is aanstonds voeling gehouden met de ge meenten, een klein dagelijksch comite werd ge kozen, een breed comite, uit iedere gemente een lid, door den raad aangewezen, kwam even- eens af en toe tesamen ter beraadslaging. Alle gemeenteraden van Z. Vlaanderen zijn op on- derscheidene plaatsen toen bijeengeroepen. Vooral ook de heer Hombach, die groot voor- stander was en uitgenoodigd was nadat ik ver- klaard had het beste het secretariaat te kun nen doen, als voorzitter op te treden, sprak er met gloed,en overtuigdng voor. Als gevolg van die vergaderingen besloten alle raden van Z.-Vlaanderen een bijdrage te geven voor de kosten van het comie en in de voorbereiding der plannen. De provincie besloot daartoe ook, het Rijk nam het leeuwenaandeel voor zijn re- kening, vermits, dat later zou terugbetaald worden en stelde als voorwaarde, dat het Rijks bureau de voorbereiding zou hebben. Dat heeft hard gewerkt, jaren lange studie en onderzoek is voor zoo'n zaak noodig; geologiscth moet alles onderzodht, hydrologisch, oeconomdsch enz. enz. Het werk aangevanigen onder leading van den direct, van Oldenborg, werd voortgezet onder den heer Hanegraaff, en eindelijk onder den heer Krull, een voordleel, dat, al bouwde men voort op het werk van zijn voorgangers, toch ook een en ander telkens door een ander is bezien, wat de deugdelijkheid waarborgt. Dat rapport is aan het comite uitgebracht, verspreid aan alle raadsleden, aan predikanten, dokters, geestelijiken, onderwijzers, indus- trieelen, aan leiders van partijen etc., aan alle personen die geacht worden leiding te geven aan het volkslevem. Daarna is in een zeer populaire drculaire een uiteenzetting ge geven en bij duizendtallen in de gemeenten verspreid, am ook de bevolking er mode be kend te maken. Er is op verreweg de meeste plaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen over ver- gaderd en gesproken met de bevolking en in de raden. Een verdienstelijk propagandist be- toonde zich daarbij de burgemeester van Ter Neuzen, die later als voorzitter van het comite, den heer Hombach bij diens vertrek buiten de provincie was opgevOlgd. Ook de heeren Krull en Carriere, directeur en ingenieur hij het Rijkslbureau lieten zich niet onbetuigd. De ziuivel en veeteeltconsulent Zwagerman en de landbouwoonisulent Stevens, hielden evenals de secretarissen der Z. L. M. op onderscheidene plaatsen voordrachten. De heer P. Lmden- bergh, commissaris van de Zuid-Bevelandsche Waterleidiing Maatschappij sprak. DeJegatie uit de raden van somimige gemeenten gingen de waterleiding op Tholen of Zuid-Beveland bezien, en eerst naxlat alles en onder dat alles besloten de raden van 20 gemeenten tot toe- treding deelname in het kapitaal en toe- passing der verplichte aansluiting voor per- ceelen binnen zekere grens n.1. 40 meter van de hoofdibuizen, en niet 100 zooals in Putters- hoek en wanneer Burg, en Weth. oordeelen geen vrijistelling te kunnen geven, omdat er niet voldoende goed drinkwater of geen goed drinikwater aan een perceel aanwezig is. Van een opleggen van bovenaf is dus wel zeer wei- nig sprake. Wel van een buitengewone welwil- lende hulp van boven af. Nergens heeft het Rijksbureau zooveel gedaan voor een streek, tenzij misschien in Zuid-Ldmburg. De Minis ter eischt dat, opdat het zeker zoude zijn dat Zeeuwsah-Vlaanderen niet 'zou worden uitge- buit en op de meest objectieve wijze deugde- lrjk zou worden geholpen. Wij mogen en moe ten voor die hulp We opeenvolgende regeerin- gen dankbaar zijn. Maar na al die moeite en die jarenlange arbeid ook den regeering en volksvertegenwoordiging toonen, dat wij het waard zijn geholpen te worden bij de ontwik keling en het op peil brengen onzer bevolking en welvaart. Ails Zeeuwsch-Vlamingen een en vereend streven naar het groote doel. Dan dwingen wij eenheid af en kunnen nog eens ook voor andere zaken hulp aan de regeering vragen en verwachten. Geven wij een ander beeld aan het Nederlandsche volk te zien, een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 2