Ter Ne uzensclie Courant gfcB INNENLANQ. Dt mislukts duhbeigaagsr LANDBOUWBERICHTEN. GEMEN6DE BERICHTEN. 8 Aug, 1927. No. 8002. TWEEDE BLAD. FEUILLETON. 3™ sperd- iHiii KON1NGIN WILHELM1NA DOOR DE POLIT1E TE OSLO TEGENGEHOUDEN. Toen H. ML Koningm Wilhelmina Vrijdag te Oslo arriveerde, kwam het tot een zeer pgnljjk incident. Daar de Koningin in cognito reisde, waren geen autoriteiten ter begroeting aanwezig. Voor de goede orde bewaakte politie echter den nitgang, waar- door fl. M. verwacbt werd. Zonder met dezen maatregel bekend te zijn, passeerde de KoniDgin met de overige reizigers den gewonen uitgang. Toen zij, buiten het station gekomen, het afgezette gedeelte wilde betrtden, werd H. M. door den politie- chef op brute wjjze terug gewezen. Lachend voldeed H. M. aan het bevel van den politie ambtenaar. Toen deze bemerkte, welk een blunder hij gemaakt had, was hp zoo uithet veld geslagen, dat hij geen orde meer onder de opdringende menigte kon houden. De Koninging was zelfs genoodzaakt in haar slaapwagen een goed heenkomen te zoeken. Doch ook daarheen volgde haar de menigte, die, met de neuzen tegen de ruiten gedrukt, de bewegingen van H. M. volgde. Ten slotte mocht het een versterkte politie- macht gelukken het publiek te verspreiden. VLAMINGEN DOOR POLITIE BEMOEIL1JKT. Het Tweede Kamerlid Van Ggn, heeft tot den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de vraag gericht of het der regeering bekend is, dat bij gelegenheid van de gewone jaarlijksche ontmoeting tusschen de naar Nederland uitgeweken VIamingen,en hun vrienden uit Vlaanderen em Nederland, op 24 Juli j.l. te Breda ge- houden, verschillende maatregelen door de politie zijn gecomen, waarvan bij vorige dergelijke bijeenkomsten geen sprake was. Gewezen wordt op het noteeren van de namen der Belgische deelnemers, het be- moeilijken van het verkrijgen van een ver- gaderzaal, het verbod van zingen in de vergadering van het Wilhelmus en den Vlaamschen Leeuw, zelfs van solo zang en van het declameeren van een gedicht. De heer Van Gijn vraagt of de regeering niet de meening deelt, dat hier een door niets gemotiveerd wantrouwen is getoond tegen de deelnemers der bjjeenkomst, welke van Belgische zjjde o.a. werd bijgewoond door een Volksvertegenwoordiger,die bekend is wegens zgn streven naar een goede ver- standhouding tusschen Belgie en Nederland, en dat het grondwettelijk recht van vergaderen door een zoodanig optreden der politie op bedenkelijke wjjze wordt aangetast. Hij verzoekt de regeering maatregelen te nemen ter voorkoming van herhaling van zoodanig optreden. DE INTERNATIONALE VRIJHANDEL. De benadering van den internationalen vrijhandel kreeg in Mei te Geneve een kans als haar misschien nog niet geboden is en haar in de naaste toekomst wel niet meer gegeven zal worden, mekt de Standaard (Anti-Revolut.) op. #Onder den indruk van de verderfeljjke gevo'gen die het al hooger optrekken .an de taiiefmuren voor het wereldverkeer bracht, werden schoone woorden gesproken die rijke belofien voor de toekomst bevatten. Zullen die woorden ledig tot hun uit gang wederkeeren? Ware dit het geval, een ramp zou het bedaiden voor de internationale samen- uit het Enqelsch door NORMAN VENNER. 72) (Vervolq.) ,,Goed. Om verder te qaan. Dezen Je remy Laytree Esq. 'is een baantje aamqe- boden, een qoed baantje, op het landqoed van de famiilie Weathers. Genoemd land qoed ziiet er uit alsof ze er met hun alien een wtinterslaap van een jaar of tien heb- ben qehouden. En het wenk van Mr. Lay- tree zal zijn om het in een lusthof te her- sciheppen, iets, waar hij heel veel voor voelt. De zaak staat dus zoo: als 't hem luikt om zonider kleersoheuren uit neem me de fraaie verqelij'kiiniq niet kwalijk de huiiid van Lord Amlett te voorschijn te kruipen, krijqt hij het beheer ovier het heele qoed, plus een stuk grond voor eiqen qebrudlk, plus de verqunninq om daar een huis op te laten zetten. Met een hiuis en een stuk land en prettiq werk zou hij wel tevreden kunnen zijn, he ,,Ja... dat zou iik wel denken." ,,En toen is hem een episode van een poos qeleden in de qedachten qeikomen. Ben rat door het bos oh vroeq in den mor- qen Herinner jij je die ook „Ja." ,,'t Waren een main en een jonq medsje. En als ilk het wel heb, heeft hij haar qe- zoemd." ..Jeremy... als je het waaqt... ik werking in het algemeen en de internationale vrijhandelsgedachte in het bijzonder. Daarom moet door hen, die hier tot leiding geroepen zijn, alle krachten worden aangewend om dit dreigend gevaar te keeren. Van een dreigend gevaar te spreken is niet te steik. Want verheeld mag niet worden, dat van een kentering der geesten bij de volken en de regeerders tot hiertoe bitter weinig is te fcespeuren. Natuurlijk, de protectionistische muren zullen en kunnen niet op eenmaal vallen bij den bazuinstoot van Geneve. Maar wel mocht worden gehoopt, op een verstaan en opvangen van de klank, die van de Economische Conferentie werd uit- gedragen. De teekenen, die daarop wijzen, zagen wij niet. Wel zagen wjj andere dingen zegt het blad. Wij zagen, dat Oostenrijksch rijkskanse lier van een Geneefeche utopie gewaagde en de rechten op landbouwproducten ver- hoogde. Wij zagen, dat Duitechland den invoer van aardappelen en varkensvleesch zwaarder belastte. Wij zagen, dat Noorwegen het recht op afgesneden bloemen, op schoenen en andere artikelen vermeerderde. Wij zagen, dat Amerika Nederland trof door het recht op stroocarton op te voeren. Wij zagen, dat Belgie en Roemenie booze plannen koesterden. Wjj zagen, dat China nagenoeg over heel de linie protectionistisch optrad. Wij zagen, dat Spanje van 28 Juli af onverwachts superphosfaat en thomasslak- kenmeel, huiden en accumulatoren aan een hooger recht onderwierp. Wij zagen, dat in Denemarken een sterke strijd gevoerd wordt vo®r invoerrechten op industrieproducten, waardoor Engeland zich reeds tot een dreiging met tegenmaatregelen liet verleiden. Wat wjj helaas niet zag»n na Geneve? Een vrijhandelswolkje als eens manshand? Toch moet het spoedig komen, zal inder- daad een milde regen lafenis brengen en niet onder protectionistische hardheid ver- dorren." HET ONGEVAL TE MILL IN GEN. Naar aanleiding van de in sommige bladen verschenen lezing van het betreu- renswaardig ongeval, dat de vorige week in de nabijheid van het remonte-depot te Millingen heeft plaats gehad en waarbjj een soldaat is verdronken, deelt men van bevoegde zjjde, mede, dat dit ongeval buiten de diensturen heeft plaats gehad. Een drietal soldaten was in zijn vrjjen tijd des avonds zonder toezicht en zonder voldoende voorzorgsmaatregelen uit vrjjen wil gaan baden, met het bekende noodlottige gevolg, zoo fat den militairen meerderen ten deze in het geheel geen schuld treft. WAAROM DE //JAVA" UITVOER. Hr. Ms. kruiser Java, welke in den nacht ▼an 3 op 4 dezer met grooten spoed uit Tandjong-Priok met onbekende bestemming was vertrokken, hield in Straat Soenda het Japansche stoomschip Chosen Maru aan. Bij onderzoek werd echter niets verdachts aan boord aangetroffen. De ongewone wjjze van varen, terwjjl het schip zeer langzaam naar Christmas-eiland op- stoomde, gaf aanleiding dit schip te doen volgen. Hr. Ms. Java keert naar Tandjong-Priok ter"g- DE VERHOOG1NG VAN DUITSCHE INVOERRECHTEN. De heer Van der Sluis, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgei.de vragen gesteld 1. Is het den minister bekend, dat de Duitsche invoerrechten op aardappelen, suiker en varkensvleesch worden verhoogd 2. Kan de minister nadere bjjzonder- heden omtrent den ingaDg en de hoegroot- schreeuw hoor ..Schreeuw maar In die drukte hoo- ren ze je toch niiet. Asjeblieft. Maar wat ik wou zeqqen is dit: nu het me qelukt is am een soort van eiqen identiteit plus een baantje te bemaohtiqien, heb ik het qenoe- qen om je mijn hart en hand aan te bie- den. Of, met andere woorden: Olivia, wiil je de vrouw van den nieuwen Jeremy worden Natuurlijk. Dat wist je toch allanq. Maar op het ooqenlblik ben je Jeremy niet. Je bent weer Lord Amlett." „Ja, dat is waar ook. Was ik heelemaal verqeten. En ik blijf het verqeten tot we in St. John's Wood zijn." ,,Doe toch niet zoo dwaas. Als een van alien je zoo zaq 1" ,,'t Zou me, eerlijik qezeqd, qeen zier kunnen schelen. Maar ik zal verstandiq zijn. ..Soyez saqe Laat ik ,de familie- spreuk eere aandoen." ,Zeq Jeremy", zed Olivia na een zwij- qen, terwijl ze haar hand op de zijne leq- de. „er is noq iets wat ik je vertellen moet. t Is de schuld van Colonel Jackson, dat ik op die qedachte qielkomen ben. 't Gaat over de dame in het qroen. „Ja?" „Ik vin'd dat zij moet weten dat Amlett me verteld heeft, dat ze op je kamers was toen je me liet zeqqen in de Savoy op je te wachten. Nee, zeq noq niets. En ik weet ook, dat je weqqeloopen bent nadat je met haar qesproken had. Dit is niet een verkapte manier van vraqen stellen, hoor Ik wil niets .wetern. Maar ik vind 't noodiq dat jij weet dat ik het weet." ..Wat heeft Colonel Jackson met dit verhaal te maken 1" ,0, die dacht ik beqon over die juf- frouw in het qroen, om een heel andere -'nu1 ".vwv heid der bedoelde verhoogingen mededeelen 3. Kan de min ster medtdeelen, of van de zgde der N» derlandsche regeering is gepoogd deze verhoogiDgen, die voor den landbouw zeer schadelijk zgn, te voorkomen en, zoo ja, waarin die pogingen hebben bestaan. DE INVLOED VAN DE KALI-WINNING AAN DE DOODE ZEE. dZTZ In aansluitir g op vorige berichten be- trtffende de toewijzing der coneessies tot exploitatie van de minera'e rijkdommen der Doode /iee wordt cog melding gemaakt van het commentaar in het te New York verschijnendevaktjjdschrift //Chemicals"door dr. Thomas H. Norton. Hij verwacht als gevolg van de exploitatie van de Doode Zee binnenkort een daling van den kaliprijs met ongeveer 50 °/0- Nergens doet zich in de chemische industrie een dergelijke gucstige kacs voor als thans in Palestina, dat de zetel kan worden van het wereld- monopolie van de kali. TRAM-CARAMBOLAGE. Te Beetsterzwaag is een extratiam, be- staaDde nit 5 personenwagens, waarin een lOOOtal kinderen van Groningen naar Appelscha werd vervoerd, op een stil- staanden tramtrein gereden, waardoor een personen rijtuig uit de rails werd gelicht. Ruiten werden vernield en buffers en verbindingsstangen braken of werden ver- bogen. Persooclijke ODgelukken hadden niet plaats. De lijn was een uur ver- ""EEN'HALVE EEUW GERANSELD. De 73-jarige Servische landeigecaar Fa bian Razoem uit Zagreb, staat voor de rechtbank (de ,Frankf. Ztg." deelt het geval mede) omdat hi) in een huiselijken twist zjjn 65 jarige vrouw heeft doodgeslagen. z/Ik ben een engel, zij was een Xantippe", verk'aarde hjj voortdurend, en al zijn ge- tuigen zeggen het hem na. En inderdaad een erg aangenaam huwe- lijkslevm scbijnt de oude Fabian in de laatste 50 jaar niet te hebben gehad. Want sinds den trouwdag slaat de liefhebbende echtgenoote hem bont en blauw, omdat bij den grond alleen op zijn eigen en niet ook op haar naam heeft laten inschrjjven. Dit vertrouwtn kon de vrouw in een halve eeuw huweljjk nooit te boven komen. Daardoor kwam het tot de weerzinwekkendste bloedige kloppartijen, die echter steeds weer met verzoening eindigden. En met hoop op beter tjjden Bij een dezer controverses was in den deemoedigen geracselde het geduld dan toch uitgeput.; toen sloeg hjj toe en de vrouw lag met verbrijzelden schedel in een hoek van het vertrek. Fabian Razoem heeft vijf jaar zware kerkerstraf gekregen. MANNELIJKE FOORRECHTEN DER WEENSCHE DAMES. De grenzen tusschen de geslachten vallen langzamerhand wegDe vrouwen hebben kortgeknipte haren, dragen smokingjasjes en heerenboorden en dassen, zjj rooken sigaretten en soros ook weleens een klcine sigaar, en haar bewegirgen zijn zeer sportief en zeer mannelijk. Maar het zal cog erger worden. De Weensche dames mogen na- melijk in manner.kleeren rondloopen. Of eigenljjk mochten zij dit reeds sedert langen tjjd, maar zij wisten het niet. Door een toeval zijn zij er acbtergekomen en een paar excentrieke jonge meisjes hebben aan het Weensche bureau van politie geinfor- meerd, of er een bepaling bestaat, die vrouwen het dragen van mannenkleeren verbiedt. Het antwoord luidde ontkennend redden, moet je weten dat ik jaloersch was. Maar dat heb ik hem eens eventjes anders verteld... Maar toch dacht ik: Jeremy zal het wel prettoq vinden dat ik niet zoo ben." „Je bent een schat, Olivia. En ale ik scbuldiq was zou ik me erq schamen. Maar qeluklkiq kan iik je met een eerlijk qezicht zeqqen, dat je qeen enkele reden hebt om jaloersch te zijn: Ik weet nu, wie die vrouw is, of liever, wie ze voorqeeft te zijn en '-t is waar, 't is in hoofidzaak door haar qekomen, dat ik weq ben qe- qaan. Maar meer maq ik je niet vertellen. Zijn mijn zaken niet. Maar qelulkkiq heb ik niets met haar te maken. Voor mijn comen op Pulldan had iik 'er zelfs nooit qezien. En toch loopen we de kans, dat zij alles noq in de war stuurt. ...Ja, pret tiq dat je 't me verteld hebt. Goddank komt ze niet voor Zaterdaqavond teruq. En dan zitten we ihooq en drooq in Sdhot- land." Heeft 't iets met Arthur te maken „Toe, vraaq niets, dan ben je een schat. Ik maq je toch niets vertellen. En kijk, dat is juist een van de redenen, waarom ik op deze mamier weqiqeqaan ben; dat i'k voel: ik kan haar niet qeven wat zij mij op het ooqenblik qeeft. Je moet niet ver qeten dat alles wat ik als dubbelqanqer uitvind niet mijin eiqendom is. Zelfs al is deqene, dien ik vervanq, je broer. En ik wul in alles eerlijk en openharbiq teqen je zijn. Volqens mij is dat de eeniqe ma nier om van ons leven samen wat te ma ken. Als 't ooit zoo ver komtDaarom voel ik me nu inoq niet vrij en daarom zal ik, als ik t wel ben, je noq eens in optima forma ten huwelijk vraqen." ,,Dian heb je 't met elkaar drie keer qe- daan", zei Olivia met een qelukkiq lachje. vrouwen mogen z;ch aankleeden zooals zg dit zelf verkiezen. Vrouwen, die zich als man willen kleeden, behoeven niet eerst toestemmiDg bij de politie te vragen Enkele vrouwen hebben nu het besluit genomen zich mooie, luchtige colbertjes aan te schaffen en binnen zeer korteh tijd zal men deze excentrieke man-vrouwen ge- laarsd en gebroekt met een sigaret in het hoofd door de straten zien kunnen flaneeren ZON NIET TE VEEL ZON Nu de trieste voorzomer in minofmeer behoorlijk zomerweer is verkeerd is het ge- moed er weer naar iets te vernemen over zomers van buitengewone hitte, waarover een medewerker in de Vorwarts" iets ver- telt. Zulke zomers met de hen vergezellende langdurige droogte, komen in iedere eeuw een- of meermalen voor. Bjj de huidige generatie staan nog de zomers van 1911 en 1921 in warme herinnering. Lang durige droogte heerschte vooral in 1911. Wekeniang viel er geen druppel water, hetgeen veroorzaakte, dat in de moestuinen heel wat groente en vruchten verdorden. Vele groote rivieren in Midden-Europa stonden haast droog bjj Dresden bijv. was de Elbe, daar toch 500 meters breed, bijna geheel uitgedroogd. Toen kwam ook het z/Hungermannle" aan de oude Elbeburg bij Dresden te zien, dat ter herinnering aan een vroegere droogte weinig meters boven de rivieTbedding aan een brugpijler was aangebracht. Eeuwenlang was het »Hurger- mannle" onzichtbaar gebleven Maar zulke Afrikaansche zomers worden verre overtroflen door het jaar 1540, bij- genaamd het „ovenjaar". De hervormtr Heinrich Bullinger geeft in zjjn dagboek (15041574) een aanschouwelijke beschrij- ving van dat recordjaar van tropische zon en droogte in onze streken. Reeds den laatsten dag van Februari begon een hevige zonnehitte onder een hemel van Italiaansch blauwe klenr, en deze hitte duurde 26 weken Iang, n.l. tot 19 September. In dien geheelen tijd regende bet sleihtszes- maal, en wel einde April, begin Mei en eind Juli. Maar nooit regende het een geheelen dag of nacht door, en ternauwer- nood een halven nacht aaneen. De gevolgen van deze buitengewone weersomstandig-' heden in onze zone bleven natuurlijk niet uit. In Mei, als de kersen meestal pas be- ginnen te bloeien, waren er al volkomen rijpe vruchtenperen en zelfs gerst kon men op de markt te Zurich reeds op 18 Juni koopen. Ballicger vertelt, dat hij begin Mei al goede druiven proefde en begin Augustus zoete wjjn dronk. Al op 24 Juni was de oogst rjjp voor den maaier. De productie aan »bovenmate heerljjken wjjn" was verbazingwekkend. Maar tegen- over deze heerljjkheden gtond natuurljjk ook veel droogteschade. Velden en bosschen verwelkten, de bodem scheurdehier en daar verschrompelden de druivenboomen, beken en bergstroomen hadden geen water meer. Op verschillende plaatsen kon men door de droge Rjjnbedding wandelen Om het vee te redden moest men water over groote afstanden transporteeren. Brandstiehting, die juist in dien tjjd veel voorkwam, had bjj deze condities uiteraard ontzettende gevolgen. De huizen brandden Is tonder. Alleen te Tubingen vielen op 21 September van dit jaar 1540 69 huizen aan brandstiehting ten prooi. De internals hitte duurde tot in October, de droogte zelfs tot Kerstmis. En wjj West-Europeanen, die bjj 75 a 80 graden jammeren »Het isombjjneer te vallen', mogen wel eens bedenken wat de menschheid in dat ovenjaar 1540 heeft moeten doorstaan. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dansdag 2 Augustus 1927, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Bungemeester. Tageniwoordig de leden: J. M. Oggel, M. W. Kositer, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixihoom, J, Weijns, J. M. Baert, A. Th. 't Gilde, Ed. „,En alle drie de keeren krijq je hetzelfde antwoord". ..Ondeuqd die je bent Ze zaten noq qeen uur in het midden van het web, in dit qeval de etaqe-woninq in St. John s Wood, of ze kreqen al be- zoek. Mrs. MainterleyDe Mrs. Main- terley van Jeremy's debuut als Arthur Arthurton. Toen Jeremy haar stem hoor- de, nam hij de vlucht. ,,Neem r mee, erqens naar toe", zei hij, met zijn hoofd om de deur, teqen Olivia. ,,Zeq haar, dat ik uit de stad ben en de eerste daqen niiet wordt teruqver- wacht. Noodliq 'er uit qa met 'er naar de een of anidere variete-vertooninq en laat haar da^r .zitten. Doe wat met 'er Als ze maar verdwijntZe hoort in deze acte niet fibuis en mijn rol is me al zonder variaties meer dan qenoeq". Olivia knikte. Maar in haar hart was ze qeen ooqenblik van plan om Mrs. Mainterley onder hun onverantwoorde- lijk ,,qedoe" te laten lijden. En dus qinq ze qewilliq mee erqens theedninken. Jere my hoorde de auto weqtuffen. Dank zij Olivia was de kust weer vrij. Nu pakken voor Schotland. Juist toen hij met amimo beqomnen was werd er qe- klopt. Op zijn „ja" kwam Miillett binnen. ,.Mr. Polkins, mylord". Vraaq hem even te wachten. Over een paar miinuten kom ik beneden." ,,Lord Amlett 't Doet me allemachtiq veel plezier dat ik u nu toch tref", be- qroette Polkins hem, .toen hij na de be- wuste paar miinuten beneden kwam. ..En ik ben maar zoo vrij qeweest uw zus- ter ziei dat ik qerust teruq kon komen en ik had lady Dorothy mij me om haar maar mee te brenqen". Ja... je bent het ooqenblik in trek. Arthur", zei Lady Dorothy. ..Zooeven qeen ,vijf miinuten hier vamdaan zijn we Shane teqenqekomen. Hij zed eerst dat hij het erq druik had. Maar toen hij hoor de, dat jij weer teruq was, veranderde hij opeens van front, 't Schijint dat hij je over ,het een of ander moet spreken. Hij komt straks ook. Dus dat kan qezelliq worden". ,,Jammer, dat Olivia er niet is", mom- pelde Jeremy. „Ja, dat is zeker jammer", viel Lady Dorothy hem bij. ,,Zoo prettiq, he, als je een zuster hebt om de honneurs voor je waar te nemen". ,,Die neemt mij ertusschen", dacht Je remy. ..En venweren kan ik me niet te veel... Wat een ellendiq qevoel". ,,Ja, zoolanq u vrijiqezel blijft zei Pol kins. ,,Dat heeft me van het beqin at verwonderd. Vanmiddaq noq met Lady Dorothy erover qelhad. U heeft alles wat een man wenschen kan; een echten titel voor mu en altijd, een kasteel en zooveel dollars, dat u de rente niet eens aan kan. Bij ons in Amerika zouen ze bij bosjes voor zoo iemand klaar staan". ,,Ja, dat kan wel", zei Jeremy onqedul- diq, ,,maar een man kan niiet altijd doen 1 zooals hij wel zou willen". ,,Op dat qebied niet Ik zou niet weten wat u zou kunnen weerthouden", verwon- derde zich .Polkins. ,,'t Maakt op mij al- tijid een eiqenaardliqen indruk als een jonqe, flinke man als u vrijqezel blijft. Ik ben toch niiet te vrijpostiq toch niet voor de tweede maal wat verkeerds qe zeqd (Wordt vervolqd.) van de Casteel, F. Dieleman, J. de Feijter^ e. P. ue r eijter. (2. Slot.) 12. Verbetering toegangsweg naar de ge- meente bij 'het spoorwegstation. Burgemeester en Wetlhouders geven te ken- nen, dat het ongeval dat in het begin van het jaar plaats vond bij den overweg aan het spoorwegstation, oorzaak was dat door hen 1 eem conferentie werd gehouden met de clirectie van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat- schappij en die van de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen over veribeteringen van den toeigsungsweg tot de gemeente ter plaatse. j, Het resultaat der besprekingen was, dat be- sloten werd de toestand voor gezamenlijke rekening te verbeteren en d'e ddrectie der spoorwegmaatschappij op zich nam daartoe een plan in ite dienen. Genoemde directie doet nu het volgende voorstel: die keiweg zou worden gebracht vain een breedte van 4 op 6 M.; de twee meerdere meters breedte zouden moeten worden gelegd 1 en oniderhouden door de zongen en op kosten I der gemeente Axel. Evenzoo zou moeten worden gehandeld met den vLeugel op de tee- kening aangeduid a b, den keiweg der Emma straat venbindend met de tramlkruising. Deze beide meerdere gedeelten straatweg zijn op de teekenirug imet rood aangeiduid. De wipsluitboomen van de tram zouden weg- genomen worden en de overweg zou ter weers- j zjjden beschermd worden door metalen rol- l'i bareelsluitingen van voldoende lengte. De wipsluitboomen eenmaal verwijderd, zou den hunme plane, die zich in het bestraate ge deelte van den weg bevinden, ook worden weg- genomen, het geen den doortocht zeer zou ver- gemakkelijiken. Dit opbreken en wegvoeren der wipsluitin- gen zou geschieden door de zorgen en op kos ten van de Z. V. T. M. De spoorweg MechelenTer Neuzen zou zich belasten met het vervangen der huidige rolbare afsludtdngan met andere van voldoende lengte. De levering en plaatsing van deze met al hun aamhoorigheden zou door haar ge schieden voor de totale som van 300, voor rekening der 3 betrokken ibeheeren: de ge meente Axel, cle Z.V.T.M. en de spoorweg maatschappij M.-T., elk voor een derde deel der kosten, zijmide f 100. Daar de situatie daardoor aan den overgang zou verbeteren, meent de directie, dat de tele- foonpaal ter plaatse niet zal moeten verplaatst worden. Burgemeester en Wehouiders merken op, dat de kosten alzoo zijn geraamd op f 300 en dat iader der partijen daiarin f 100 zal betalen, ter wijl de gemeente bovemdien de verb reeding der verharding van den overweg voor zijn rekening zal nemen. De kosten daarvan zijn geraamd op 350. Zij stellen voor de gelden voor deze nood- zakelijke verbetering Ibeschikbaar te stellen. De heer WEIJNS heeft uit de teekening ge- zien, dat een schoone verbetering zal worden verkregen, doch vindt het jammer, dat de opening naar een kant nog niet ruimer kan ge maakt worden; dat zal echter moedlijk gaan. De VOORZITTER: Het kan niet beter. De heer VAN DIXHOORN geeft te kennenr dat er z. i. bij de onderhandelingen, nog iets over het hoofd is gezien, n.l. dat de spoorweg maatschappij den overweg niet als rangeer- terrein zou behooren te gebruiiken. Nu moeten auto's, voertuiigen, wielrijiders en voetgangers gedurig stoppen omdat het heik <iicht is, niet voor het passeeren van een trein doch in ver- band met het rangeeren. Daarbij is dan ook nog gekomen het tramverkeer ter plaatse. Hij meent aan de toenmalige bestuunders een zaoht verwijt te moeten maken, dat ze hebben toe- gestaan, de tram op deze wijze door de ge meente te voeren. Er is daar een te druk ver- keer en het is geen personen- doch in hoofd- zaak een goederentram. We zitten er nu een maal mee en zullen daarvan niet gemakkelijk worden veriest. Een krachtig protest behoort echter op te gaan tegen het gebruik van den overweg als rangeerterrein. De spoorwegmaatschappij heeft heotarem grond aangekocht voor vergroo- tirag van het emplacement en hij meent, dat zij' daardoor zeer goed in de gelegenheid is om voor het rangeeren een ander deel daarvan te geibruiken. Men had dit aan deze zaak moeten vastkoppelen. Ook heeft hij er wel wat op tegen, dat de gemeente door de verharding voor hare rdekeminig te moeten nemen het leeuwen- deel betaalt. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouiders thans niet anders kunnen voorstellen dan zij doen; de nooddge vergunningem voor de veranderingen zijn be- redds verleend. De gemeente kan zich thans niet aan deze zaak onibtrekkem Het is thans een zeer slechte toestand, die met eenig gelde- lijik offer kan verbeterd worden. Het is nu ook tijd om het te doen. Overigens stemt hij toe dat de omgunstige verkeerstoestand niet het gevolg is van maatregelen der gemeente doch van den toestand in het leven geroepen door het aanleiggen van de spoorbaan en die der tramwegimaatschappij. De heer WEIJNS merkt op, dat het thans

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 5