GEMEENTERAAD VAN AXEL. ZEEH0NDEN-1NVASIE AAN DE KUST VAN SARDES1E In de grotten van Terranova en Dorgali aan de Sardinische kust heeft men een invasie van zeehonden uit de Middellandsche Zee geeonstateerd. Men vond er verscheidene duizenden van deze dieren, die een soort geloei uitstooten, dat een luguber effect maakt onder de grotgewelven. De visschers zijn in onrust, omdat de zeehonden niet alleen de visch verdelgen maar ook vaak het visch- tuig vernielen. VLIEGTU1G-ONGELUKKEN. E'en buiten Chicago zj)n weertwee vlie- gers doodgevallen. Het toestel viel van 200 voet hoogte. Op het Selfridgefield in Michigan sloeg luit. S hulze te pletter. Zpn vliegtuig was in brand gevlogen. Hp sprong er uit van een hoogte van 1000 vt. maar het valscherm giDg niet open. UIT DE SPEELZAAL VAN MONACO. In Monaco, in het Casino, heeft zich een ernstige scene afgespeeld. Een van de geregelde spelers wa9 een Servier, die, naar 't schjjnt nogal veel geld verloor. Toen hp ook nu weer een aanzienlpk bedrag kwijt was, haalde hp uit zijn zak een flesch benzioe en begoot daarmee het groene laken. Daarop wilde hp een lucifer afstrjjkeD, maar de wachters konden dit nog juist beletten. Meegenomen, haalde hp ineens een revolver uit zijn zak en loste zeven schoten. Twee ruiten en een kristallen kroon werden aan gruzelementen geschoten en er ontstond natuurlpk een vreeselpke paniek, waarbij gelukkig nie- mand werd gewond. De ongelukkige rukte daarop een raam open en sprong naar buiten, waar men hem met gebroken be'enen en inwendige kneuzingen opnam Jn het ziekenhuis is hp overleden. EEN VROUW, DIE EEN MILLIOEN PER JAAR WEGGAF, Mrs. Philip D. Armour, de weduwe van den oprichter der conservenfabrieken Ar mour Co., is te Chicago op 85jarigen leeftijd overleden. Zij was een der laatst- levenden van een groep viouwen, die de Chicagosche society stichtten, terwijl haar echtgenooten geweldige in.dustrieele onder- nemingen opbouwden en van Chicago een der allereerste steden der VS. maakten. Zp erfde van haar man een enorm ver- mogen, waarvan zp een groot deel aan liefdadigheid besteedde. Men zegt dat haar philanthropische vrpg^vigheid in 25 jaar tijds even zooveel millioen heeft be- loopen. Vergadering van Dan.sd.ag 2 Augustus 1927, des namiiddags 2 uur. Yoorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Iegenwooruig de leden: J. M. Oggel, M. W. Kositer, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J, Weijns, J. M. Baert, A. Tih. t Gildie, van de Casteel, F. Dieleman, J. de Feijter, en P. de Feijter. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. 1. Notulen. De notulen der vergadering van 14 Juni j.l. worden met algemeene stemmen vastgesteld. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. De raadsbeslu'itesn van '14 Juni 1927, betreffende: I. wijziging der gemeentebegrooting dienst 192d en 1927; II. wijziging der begrooting van de ge- meentelijke gasfabriek voor den dienst 1926; III. wijziging der begrooting van het grond- bedrijf dienist 1926; IV. wijziging der begrooting van het vleeschkeuringsbedrijf, dienst 1926, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedepu- teerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 26 April 1927, tot bet aangaan eener geldleenimg van f 406,000 voor de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei- ding, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. De heer 't GILDE herinnert, dat de Voor- zdtter in een vorige vergadering heeft meege- deeld, dat dit leeningsbesluit vooralsnog met zou worden igoedgekeurd, doch dat al die lee- ningslbesluiten zouden worden verzameld, om collectief behandeld te worden. Waar vandaan nu die plotselinge haast en partieele behan- de-liing? Alle gemeenten hebben bet leenings besluit tooh nog niet goedigekeurd Bovendien is het toch voldoende bekend, dat Ter Neuzen zich zal terugtrekken en dat ook de gemeente- raad van Graauw in dien geest besloot? Hij vraagt zich af, of deze gemeente dan toch het bedrag 'moet fourneeren en vindt het een zon- derlinge toestand. De VOORZITTER kan alleen meedeelen, dat hem vroeger door iemand van het provinciaal bestuur was meegedeeld, dat de geldleenings- besluiten zouden worden verzameld om m een zitting van Gedeputeerde Staten behandeld te worden, hetgeen hij hier overbracht, Zonder dat er verder een brief van Burgemeester en Wethouders is uitgegaan of in anderen zin iets ter zaike is verriciht, werd het goedgekeui raadsbesluit ontvangen. Meer kan hij alzoo niet meedeelen. De heer 't GILDE vindt het zeer merkwaar- dig, hij neemt zich Voor er later op terug te komen. j. Het ingekomen raadsbesluit wordt overeen komstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders met algemeene stemmen voor ken nisgeving aangenomen. c. Het raadsbesluit van 14 Juni 1927, tot het aangaan eener geldleening ad 14.000, tot besahikbaarstelling dier gelden aan de Chr. Nationale school vereeniging, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeealnd, d.d. 1 Juli 1927, waarin de goed keuring wordt bericht van bet raadsbesluit tot verlenging van den ontruimingstermijn van het onbewoonbaar verklaard perceel K no. 49, on der opmerking, dat wegens het verstrijken van den termijn het raadsbesluit strikt genomen niet meer voor goedkeuring vatbaar is en het op prijs zal worden gesteld, dat in de toekomst het in acht nemen van den termijn zal worden bevorderd. Aangenomen voor kennisgeving. e. Proces-verbaal der op 27 Juli 1927 ten kantore van den gemeente-ontvanger gehouden opneming der bdeken en kas, waarbij is geble- ken, dat het batig slot over het dienstjaar 1925 bedraagt van den gewonen dienst 9532,32, en van den kapitaaldienst 2261,14, dat de inkomsten over 1926 tot op heden heb ben bedragen 240.209,61% en die over 1927 128.585,99%, nog niet geboekt f 5,35, te zamen f 380.594,42 en dat de uitgaven over den dienist 1926 tot op heden hebben bedragen f 242.080,19 en die over 1927 f 144.234,54%, te zamen 386.314,73%, zoodat in kas moest zijn f 5720,31%, hetgeen overeenkomt met het totaal der in kas bevonden en in het proces- verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennsgeving. f. Een schrijven van den Keurinigsdeskun- dige in Zeelamd, betreffende het aansdhaffen van een auto voor vervoer van schoolkinderen door A. Dieleman, luidende als volgt: Hiermede heb ik de eer U ter kennis te brengen, dat door den autobusdienst-onder- nemer A. Dieleman te Axel, aan mij het ver- zoek werd gericht, om een ohassisberekening te verrichten en wel op een door hem aan te schaffen chassis voor het eventueel vervoeren van een groot aantal kinderen. De keus van den ondememer is gevallen op een dubbel „Chevrolet"-chassd® (Dubbel truck) t.w. een zeswielig motorrijtuig, waarvan de twee achterassen dicht bij elkaar staan. Uit de belastimgberekening, bleek mijdat dit chas sis 'n belasting kan verdragen van 1750 E.G. of 25 volwassen personen. De ondememer decide mij verder mede, dat het vervoer hoofdizakelijk kinderen betrof, vardeerende van 6 tot 10 jaar. Veilig mag dus aangenomen worden, dat het gewicht gemiddeld per kind 25 K.G. bedraagt. Hieruit zult u dus kunnen ooncludeeren, dat de kinderen veilig met ddt chassis eventueel vervoert kunnen worden. Dit schrijven zend ik U op verzoek van den ondememer. Burgemeester en Wethouders deejen mede, dat zich voor het vervoer van die kinderen geen andere gegaddgden hebben aangemeld. Zij stellen voor, aan A. Dieleman voor een jaar het vervoer van de schoolkinderen op te dragen voor de som van 1250, per jaar, onder de voorwaarden, reeds genoemd in de vergade ring van 26 April 1927, te weten: 1°. dat de wagen steeds aan de igestelde eischen van veilig vervoer moet voldoen, zoodanig, dat elk kind een behoorlijke zit- plaats heeft; 2°. dat alle kinderen uit dat gedeelte der ge meente moeten vervoerd worden, die geen aanspraak doen gelden op vergoe- ding van Ischoeisel; 3°. dat tdjdens het vervoer van schoolkinde ren, de wagen niet gebezigd mag worden voor vervoermiddel van andere personen of goederen. De VOORZITTER voegt hier aan toe, dat de heer Dieleman tegen die voorwaarden geen bezwaar maakt. Hij is nu (bij spreker ge- weest, met verzoek een besluit te willen nemen, opdat hij dan een chassis kan koopen en een carrosserde kan laten bouwen volgens een door de keuringsdeskundige goedgekeurde teeke- ning, zoodat de bus dan biinnenkort zal kunnen loopen. De heer 't GILDE wil te kennen geven, hoe hij principieel tegenover dit voorstel staat. Hij heeft er volstrekt geen bezwaar tegen, dat die kinderen met de bus naar sahool worden ver voerd, waar ze dan onvermoedd aankomen en dus beter in staat zijn het onderwijs te volgen. Hij vraagt zich echter af, of het wel gaan zal, al die kinderen in een bus te vervoeren, want 50 a 60 kinderen is geen peulischilletje. Over dat bezwaar zou hij echter ook nog willen heenistappen, doch is van oordeel, dat het be- hoort te zijn: alle kinderen in de autobus of vergoedinig voor schoeisel, doch dat, als de gemeente dozen dienist laat inrichten geen vergoeding voor schoeisel moet gegeven wor den. Hij zou het ook maar willen geven voor een jaar, want het iis niet ommogelijk, dat er later een 20 of 30 ktaderen afvallen, die men dan vergoeding voor schoeisel zou moeten geven. Dan zouiden de kosten te hoog worden. De VOORZITER geeft te kennen, dat het voorstel van Burgemeester en Wethouders slechts ivoor een jaar strekt. De bellanghelb- bemde heeft gevraiagd, of het niet voor 5 jaar kon verleend worden, doch Burgemeester en Wethouders hebben geweigend daarop in te gaiain. Gaat het goed en zijn er geen bij'zondere oorzaken, dan zal de regeling van zelf besten- digd moeten worden. Vender deelt hij mede, dat de ouders der kinderen zich sehriftelijk verlbonen hebben geen vergoeding te vragen voor schoeisel en klompen. De heer DIELEMAN vraagt, of de deskun- diige niet van oordeel was, dat de bus te groot zou worden, met het oog op het groote aantal kinderen, dat daarmede ineens moet vervoerd worden. Hij voor zich adht het een gevaarlijik werk om 60 kimderen ineens te vervoeren; als er leen ongeluk gebeurt, zou dat ernstige ge- volgen kunnen hebben en is de raad dan wel verantwoord De VOORZITTER meent, dat imen indien zich een ongeval zou voordoen daarvoor naimimer de raad of Burgemeester en Wethou ders zou kunnen verantwoordelijk stellen. De plannen zijr onderworpen aan het oordeel van den officieelen deskundige en die zal ook de autobus zelf moeten keuren, en voortdurend blijven keuren, zoodat in dit opzioht alle voor- zorgen worden genomen. Het gemeentebestuur en de raad gaan in deze vrij uit. De heer DIELEMAN is van een anider ge- voelen; die blijven verantwoord en mogen zich niet achter den desfcundige versohuilen. Hij hoopt echter, dat het goed zal gaan. De heer VAN DIXHOORN ondersdhrijft wel eenigermate hetgeen de heer Dieleman zegt, er blijft een zekere verantwoordelijkheidHij merk op, dat de autorijders zich verzekeren tegen de gevolgen van hun wettelijike verant- woordelijkheid. Hij vraagt of de onidememer ooik met zou kunnen assureeren voor de. aan- sprakelijkiheid tegernover zijn passagiers. De VOORZITTER: We zouden dat nog in de voorwaarden kunnen opnemen. De heer OGGEL: De ondememer moet zich voor de eigen schade en die hij zou toelbrengen verzekeren. Indien hij echter een verzekering tegen ongalukken moest sluiten voor een 60tal kiniders, zou dat een kolossaal bedrag worden. Ik heb nog al geen bedrag tegen het bouwen van een bus voor 60 kinderen, sands ik gelezen heb van de Londensclhe bus die een paar hon- derd personen vervoert. De heer VAN DIXHOORN: Maar die zal niet komen op den weg in Beooetenblij. De heer KRUIJSSE: In den zomer is het geen bezwaar, maar in den winter, als de zij- kanten pap worden en de bus moet van den verharden weg uitwijken, wordt het bezwa- render. De heer OGGEL: Als men daar bezwaar m ziet zouden we de tegenwoorddge bus moeten bestendiigen en tweemaal laten rijden. De heer DIELEMANOf 't heelemaal niet doen. De heer OGGEL: Ik geioof, dat we de ibe- zwaren best kunnen laten zakken; er is juist een keuringsdiemst ingesteld, om een veiliger verkeer met autobussen enz. te verzekeren, door toezicht op het .gebrudkte materiaal. De heer VAN DIXHOORN: Als Burge meester en Wethouders er geen bezwaar tegen habiben, kan ik er ook wel rnee instemmen. De (heer OGGEL wijst er op, dat de kinders andens op wag naar school ook een ongeluk kan oveikomen, zelfs al gaan ®e te voet. Het voonstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. g. In de vorige vergadering werd aan Bur gemeester en Wethouders opgadragen nog- maals met het bestuur van den Coegorspolder te confereeren over het wegnemen van eeai ge- vaarlijke bocht aan den Spuidijik, in verband met een adres van W. Riemens, die aanbiedt zijn ter plaatse staande schuur op te ruimen ten prijze van f 1000, voor welke wegsverbete- ring het bestuur van voornoemden polder een bijdrage wilde verleenen ad f 50, en om voorts ook te spreken over een gevaarlijk punt bij Schapenibout. Die conferentie heeft plaats gehad. Naar aanleiding daarvan is ingelkomen een schrij ven van het bestuur van het waterschap Coe- gors c.a., dat daarin naar aanleiding van de op 28 Juni 1.1. met Burgemeester en Wethou ders gehouden conferentie meedeelt, geen voor stel aan de vergadering van stembevoegde in- gelanden te kunnen doen tot verhoogimg der bijidrage, aiangezien het belang van den polder uiterst gerinig is. Ook om deze reden meent het bestuur te moeten weenspreken het gezegde van den voorzitter, dat in de eerste plaats de verant- woordelijkheid op het polder bestuur zou druk- ken. Als het noodzakelijk is, reeds nu de ver- antwoordelijkheid voor een eventueel ongeval vast te leggen, dan is er reden te over juist om het igerdnge polderbelang die verant- woordelijikheid terug te wijzen op den ge- meenteraad. In zake den oprit nabij Schapenbout is het bestuur ook van meening, dat dit inderdaad een gevaarlijke plaats is. Het onlangs plaats gehad hebbend orugeiluk staat evenwel niet in verband met de verkeersmoeilijkheid, zooals bleeik uit een door het (bestuur ingesteld on- derzoek. Burgemeester en Wethouders releveeren in hun prae-advies, dat het polderbestuur niet genegen is, een hooger subsidfie-bedrag voor te stellen, aangezien door ingelanden van den weg over den Spuidijk weinig igebruik wordt gemaakt. Wat ide gevaarlijke boCht op het gehucht Schapenbout betreft, deze is hiet gel egen op hun terrein, doch deze behoort tot de wegen van den Buthpolder. Het 'bestuur voelde op de conferentie weinig voor een verbetering van dat gedeelte. Blijkens hun nader schrijven beamen zij die geivaarlijike plaats en is het niet onzeker te noemen, dat aan de vergadering van ingelan den een bijdrage in de kosten zal worden voor gesteld, wanneer dat gedeelte verbeterd zal worden ten behoeve van hot verkeer. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze bedde gevaarlijke bochten voor het ver keer niet van gemeentewege te v-erbeteren. De heer DIELEMAN zou aanneming van dit voorstel betreuren, daar dan de pas voor het verkrijgen van verbetering wordt afgesneden Udt het nader schrijven, bedoeld in het pre- advies blijkt, dat er toch nog kans is op een bijdrage. Zou het niet mogelijk zijn nog eens te onderihandelen met het bestuur van den Coegorspolder en dat van den Buthpolder? Door ingelanden uit beide polders wordt er van den oprit bij Schapenbout een gelijfc ge- bruik gemaakt, indien zij ieder een gelijk be drag wilden geven was er misschien met een bijdrage van de gemeente nog wat te bereiken. De VOORZITTER heeft geen bezwaar tegen het houden van zoodanige conferentie, maar verwacht, dat deze toch niet veel zal opleve- ren, omdiat het bestuur van den Coegorspolder reeds te kennen gaf geen voorstel voor ver- hooging 'van subsidde te zullan doen, terwijl de oprit bij Schapenibout volgens bet bestuur niet op zijn weg ligt, maar van den Buth polder. De heer DIELEMAN: Maar ze hebben er toch evenveel belang bij De VOORZITTER: Het bestuur van den Coegorspolder heeft zich reeds uitgesproken. De heer OGGEL heeft bij de conferentie ook den indruk gekregen, dat het bestuur van den Coegorspolder bij de igevaarlijke bocht in zijn polder geen belang meende te hebben, aange zien de ingelanden van andere wegen gebruik maiken en er daarom geen cent taeer aan zou- j den geven dan door hen gepresenteerd is en dan beteekent toch een bijdrage van 50 op een kostprijs van 1000 voor de te onteigenen schuur, met nog een f 300 voor *de wegsverbe- tening diets. Wat het punt bij Schapenbout betreft is er het bestuur op gewezen, dat het toch ook in het belang hunner ingelanden was, am er aan mee te werken dit te verbe- teren, maar ze voeiklen er niets voor. De VOORZITTER ziet ook niet in, dat ver- hooging is te wachten. De heer DIELEMAN achtte op tgrond van het pre-advdes die kans niet uitgesloten. De heer OGGEL merkt op, dat het pre-advies het standpunt van het bestuur niet juist weer- geeft, dat is niet zuiver gesteld, en geeft een anderen indruk, dan de werkelijkheid. De heer WEIJNS beziet de zaak ook nog van een andere zijde; hij besdhouwt de oprit aan Schapenbout ook als een gevaarlijk punt, maar vraagt hoe 'men dat zou denken de moei- lijkhed-d te veihelpen, Als men aan de eene zijde gaat verhoogen krijgt men aan de andere zijde een put. Er zijn toestanden die men met den bestem wil ter wereld niet verbeteren kan. Welke verbetering heeft de heer Dieleman op 't oog? De heer DIELEMAN zou de waning, die het uitzioht ibelemmerd willen wegneimen, dan heeft men zicht op den weg; ofschoon de toe- stand dan nog niet ideaal is, zou er dan toch veel van het gevaar weggenomen zijn. Komen ze nu met een wagen am dem hoek en er is verhiindering, dan kunnen ze niet meer stoppen. De heer WEIJNS merkt op, dat het onlangs voorgekomen ongeluk, daarvan toch geen ge- volg was. Van de Sassing tot Magrette is het ufzicht op den weg beter dan op andere p-laatsem. De heer DIELEMAN beschouwt het betrek- kelijk als een klednigheiid voor ieder, als de betrokken polders en de gemeente ieder voor een deel bijdroegen om bedoelde woning op te ruimen en elders een andere te zetten. De VOORZITTER: Maar we hebben een brief dat ze niet willen. De heer DIELEMAN: Maar niet van den Buthpolder. De VOORZITTER: Voor dien polder is het van minder belang. De heer VAN DIXHOORN merkt op, dat men met een automobiel zuilke gevaarlijke punten passeerende, met een snelheid van niet meer dan 10 tot 15 K.M. rijdt. Men moet de voorzichtigheid in acht nemen. Er zijn van hier naar Sas van Gent rijdende meerdere van die gevaarlijke punten, men kan die niet allemiaal opruimen. Als de raad hieraan wilde beginnen zou men het Fort en de halve Steen- ovens wel moeten opruimen. De heer KRUIJSSE wijist op de kom der gemeente zelf, ziet eens naar de gevaarlijke bocht aan het eind der Noordstraat naar de Zeestraat. Indien ddt door een kleindgheiid was te verhelpen, was het Ook nog iets an- ders. Bovendien betreft het hier een polder- weg. Indien die zou verbeterd worden zou het moeten geschieden door den polder, desnoods met een bijdrage van de gemeente, maar hij adht het onjuist dat in hoofdzaak alles van de gemeente zou moetten komen. De heer DIELEMAN acht het daar rijden met wagens met paarden bespannen gevaar- lijker dan met 'automobielen, omdatde eerste geen remmen hebben en die wagens dus als ze den april afgaan niet kunnen igestopt wor den. Men heeft zooeven een gevaarlijke hoek in de kom der (gemeente genoemd en is daar blijikbaar van overtuigid. Laten de heeren dan nu ook eens een uitstapje maken Inaar buiten en naar die gevaarlijke plaats zien. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders om van gemeentewege niet tot de bedoel de wegsverbetering over te gaan wordt aan genomen met 10 Stemmen tegen 1. Voor stemmen de Iheerem Wejjns, P. de Feij ter, Van de Casteele, 't Gilde, Oggel, Kruijsse, Koster, Baert en Van Dixhoom; tegen istemt de heer Dieleman. 3. Onderzoek geloofsbrieven kozen leden. nieuw ge- De VOORZITTER noodigt de heeren Diele man, Kruijsse en P. de Feijter uit eene com- missie te willen vorrnen voor het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden en (daarover rapport te willen udt- brengen. Hij schorst hiema de vergadering. Nia her-opening der vergadering adviseert de heer DIELEMAN namenis de commissie tot toelating van alle gekozenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 4. Beeediging vanger. waamemend gemeente-ont- De VOORZITTER deelt mede, dat in ver band met het verlof van den gemeente-ontvan ger van 2 tot en met 25 Augustus de waar- neming der functie door Burgemeester en Wet houders is opgedragen aan den ambtenaar ter secretarie, den heer M. H. van Duijn, en zij het gewenscht achten dat deze als zoodanig be- eedigd woridt. Hij rwemscht daartoe over te gaan. Op uitnoodiiging van den Voorzitter komt de heer Van Duijn ter vergadering en legt de voorgesdhreven eeden af. 5. Wijziging verordening op het verkeer. De wijziging der verordening op het ver keer, in verfoand met het opnemen eener maximumsnelheid voor het rijden door het ge hucht Spui, vastgesteld bij raadsbesluit van 22 Maart 1.1., is van Gedeputeerde Staten terugontvangen met de bemenking dat de kom van Spui daarin niet juist is omschreven. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan deze opmerking tegemoet te komen door artikel 2a eenigszins te wijzigen en de per- ceelen B no. 410, 21 en 8c te noemen in plaats van 22, 46 en 8c. Met algemeene stemmen wordt aldus he- sloten. 6. Verzoek tot gebruik van de raadzaal. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der Harmonievereeniging „Concordia" te Axel, om op 15 Augustus a.s. ter gelegen- heid van het festival de beschikking te mogen hebben over de raadzaal tot het aanibieden van den eerewijn aan de besturen der verschillende vereenigingen, stellen Burgemeester en Wet houders voor op 'dat verzoek gunstig te be- sohikken. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 7. Afwijking van art. dening. 12 der Bouwveror- Naar aanleiding van het verzoek van H. de Regt, om hem afwijikdng toe te staan van den eisch gesteld bij art. 12 der Bouwverordening, in verband met het verbouw-en zijner slaCht- plaats, op het perceel kadastraal bekend sectie G no. 1451, stellen Burgemeester en Wethou ders in overeemstemming met het advies der Gezonidheddscommissie voor de gevraagde af wijking toe te staan. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 8. Verhuren grond. van een stukje gemeente- Naar aanleiding van een verzoek van G. Ver- beke om een achter zijn wonanig aan de Zee straat gelegen stukje grasland, dienende als toegang tot den brandput, te mogen huren, stellen Burgemeester en Wethouders voor hun college te machtigen, dat stukje grasland aan adressant te verhuren tegen een nader overeen te komen bedrag. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 9. Verzoek tot het leggen van een bezine- tank in de openbare straat. Ingeikomen is een schrijven van de Bataaf- sehe Importmaatischappij, waarin deze bericht, dat de heer Keizer geen toestemming wil ver leenen tot het aanbrengen van het reservoir voor een pompdnstailatie in de garage, en mits- dien verzoekt haar. al&nog vergunning te wil len verleenen tot het ingraven van het reser voir in het trottoir van de Wilhelminastraat. In zijn rapport wijst de gemeente-opzichter er op, dat het trottoir te smal is en dat daarin bovendien een kabel ligt van de P.Z.E.M., zoo dat te ver in de straat zou (moeten gegraven worden. Bovendien is de vergunning tot het plaatsen van de pomp reeds verleend in Maart 1925 en moet dus als vervallen worden be- schouwd. Burgemeester en Wethouders stellen in over- eenstemming met dit advies voor het verzoek niet in te willigen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 10. Verbetering van blijsche straat. waterafvoer Beoosten- Ingekomen is een adres van B. Segher.s en zes anderen, alien bewoners van de Beoosten- blijsche straat, die daarin te kennen geven, dat zij bij het gemeentelbestuur een verzoek heb ben ingediend luidenide als volgt: „Ondergeteekendien alien bewoners van het nieuwbebouwd gedeelte aan den Oudenweg, geven met verschuldigden eenbded te kennen: dat het tvoetpad voor hunne woning als het ware onbegaanbaar is; dat genoemd pad veel te smal is, en daarbij erg hdlend ligt; dat de keibestrating laatstgelegd tusschen de straat en bet voetpad zoodanig is aange- legd, dat het wat er zich bij regenval verza- melt voor de woning van den eersten onder- teekenaar; dat genoemd water over het voetpad in den tuin geloosd wordt. Redenen waarom wij Uw geacht college vriendelijk doch dringemd verzoeken een afwa- tering te laten maken in de een of andere sloot, waar daarvoor ruimschoots gelegenheid is"; dat hierop afwijzend is beschikt met de be- merking, dat de weg in onderhoud is bij den polder Beoostenblij dat zij het polderbestuur hierover hebben gehoord en ook dat er zich van afmaakt; dat izij meenen te mogen opmerken, dat zoo de afwatering is gedempt dit niet de schuld is van de tegenwoordige bewoners, maar wel die der autoriteiten die het bouwtoezicht hadden; dat zij meenen, dat op meerdere plaatsen door de gemeente verbetering is aangebracht in de afwatering, ofschoon onderhoud, enz. voor haar niet verplicht was; redenen waarom zij den gemeenteraad ver zoeken hun in deze ter wille te willen zijn en verbetering in den toestand te brengen, zoo als op vele andere plaatsen in de gemeente is gesohied. Het rapport van den gemeente-opzichter luidt als volgt: Naar aanleiding van een door mij ingesteld onderzoek naar de afwatering van een gedeelte straatweg van den Oudenweg'in onderhoud by de polder Beoostenblij liggende voor de wonin- gen gebouwd' door den heer Van 't Hoff te Axel, (heb ik de eer Uw college mede te deelen, dat deze afwatering kan gemaakt worden met op twee plaatsen een straatkolk met riool naar den bermsloot te plaatsen waarvan de onkos- ten izullen bedragen 100; dat ik met den heer Van 't Hoff onderhan- dald heb over het in orde maken van deze afwatering, omdat hij den (bermsloot daar ter plaatse gedempt heeft, doch dat deze niet be- neid is om genoemde afwatering in orde te maken en ook -geen bijidrage in de kosten doet omdat hij zeker meende te weten, dat hij niet verplicht is het water van genoemden weg op zijn erf te ontvangen, want dat de gedempte sloot geheel aan zijn perceel behoorde, en het hem niet bekend was, dat genoemde polder vergunning had om het water (van genoemden weg te loozen in zijn sloot, waarom hij deze sloot zonder vragen heeft gedempt, en mij ant- woordlde, dat genoemde polder zelf voor afwa tering van dezen weg moet zorgen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het al een poosje geleden is, dat Idit adres in den gemeenteraad is geweest. Burgemeester en Wethouders hebben deswege verschillende con- ferenties gehad aoowel met het bestuur van den Noordpolder als met den heer Van 't Hoff. Zij komen echter tot -de oonCluisie, dat de bou- wer van de woningen den toestand heeft ge- schapen zooals die nu is en het komt hen daar om niet gewenscht voor hieraan van gemeente wege iets te doen, doch dat dit van de zijde van belanghebbenden moet geschieden. Zij stel len daarom voor, op het verzoek afwijzend te besehikken. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 11. Verzoek tot beschikbaarstelling van me- dailles voor de landbouwtentoonstelling te Hulst. Naar aanleiding van een verzoek tot be schikbaarstelling van eenige medailles ten be hoeve der te Hulst te houden tentoonstelling van wege den R. K. Boerenbond stellen Bur gemeester en Wethouders voor, aanigezien de afde-eling van dezen bond te Axel 21 leden telt daarvoor een zilveren medaille Ibeschikbaar te steillen, waarvan de kosten f 7,50 zullen bedra gen. De heer VAN DIXHOORN heeft tegen dit voorstel principieel bezwaar; die zaak is niet in orde. Het vorige jaar is hier van wege de afdeeling Axel van de Z. L. M. een landbouw tentoonstelling gehouden en er is zoowel aan den R. K. Boerenbond als aan de Chr. Boeren- en Tudndiersbond offdcieel gevraagd om mede te werken. De laatste heeft dit gedaan, de andere niet, die wilde iets op eigen gelegen heid hebben. Hp vindt (het nu onbeschedden om steun te verzoeken voor een elders te houden landlbouwbentoons telling. De heer P. DE FEIJTER idenkt er over als de heer Van Dixlhoom; het vorige jaar hebben we hier zelf een tentoomstelling gehad, de ge meente heeft .zich daarvoor groote offers ge- troost en nu komt men vragen om gelden be- sohikfcaar te stellen voor eene elders te houden tentoonstelling. Hij kan daaraan zijn stem niet geven. De heer BAERT staat juist op een ander standpoint; het vorig jaar is f 1000 subsidie gegeve.i van wege de gemeente, en daaraan hebben ook die 21 leden van de R. K. Boeren bond door hun belasting bijigedragen. Hij meent, dat er dus alle aanleiding is, nu zij zelf een tenitoonstelling orgamiseeren daaraan een kleine bijdrage te verleenen. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders valt hem echter tegen en hij stelt voor niet 1 doch 2 zilveren medailles beschikbaar te stellen. Dit voorstel wordt gesteund door de heeren Van de Casteel en 't Gilde. De hee KRUIJSSE onderschrijft het betoog van 'den heer Van Dixhoom, doch acht het bo vendien een gevaarlijken weg dien men be- treedt; indien men-steun gaat geven aan elders te houden tentoonstellingen op grond, dat een aantal leden der organiseerende vereeniging in de gemeente woont. Best mogelijk, dat men dan ten slotte ook komt am een bijdrage voor een boven den Moerdijk te houden tentoonstel ling. Hij zou Idaaraan niet willen beginnen. De heer VAN DIXHOORN wijst er op, dat dit een tentoonstelling is die gehouden wordt van wege den R. K. N. C. B. Waarom vraagt deze bij dragen buiten haren kring? Dat deed de Z. L. M. verleden jaar ook niet, die heeft in het Land van Hulst geen steun gevraagd. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders van de redeneering zijn uitgegaan, dat Axel een gemeente is die bijzonder (bij den landbouw is betrokken en er dus wel aanleiding was hieraan een kleine bij drage te geven. De heer OGGEL merk naar aanleiding der bemerking van den heer Van Dixhoom op, dat de commissie met haar verzoek binnen de lijn gelbleven is door de Z. L. M. het vorig jaar g"- volgd, want bier is een onderafdeeling van den Bond gevestjgd en ze komt dus niet buiten haar kring. Hij beveelt 'aanneming van het voorstel van Burgemester en Wethouders aan. De heer VAN DIXHOORN kan niet toegeven dat de N. C. B., want dat is de organiseerende vereieniging niet buiten de lijn zou gaan al is hier een onderafdeeling gevestiigd. Die heer 't GILDE vraagt, of gemeenten in 't Land van Hulst bijdragem aan de Z. L. M. hebben geweigerd. De heer VAN DIXHOORN amtwoordt, dat die door de afdeeling Axel niet is gevraagd; er is ook een afdeeling Hulst en een afdeeling Oostburg. Iedere afdeeling houdt rekening met zijn kring. Het voorstel van den heer Baert wordt ver- worpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Weijns, Dieleman, Van de Oasteel, 't Gilde en Baert; tegen stem- men de heeren P. de Feiiter, Oggel, Kruijsse, J. de Feijter, Koster en Van Dixhoom. Daama wordt het voorstel van Burgemees ter en Wethouders aangenomen met 8 tegen 3 istoniTn gti Voor stemmen de heeren Weijns, Dieleman, Van de Casteel, 't Gilde, (Oggel, J. de Feijter, Koster en Baert; tegen stemmen de heeren P. de Feijter, Kruijsse en Van Dixhoom. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 6