Knagende pijnen Sanapirin-tabletten INGEZONDEN MEDEDEELING. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd- en kiespijn, worden zeer snel verdreven door: In buisjes van 75 en 40 ct.proefbuisje 25 ct. Vergadering van Maandag 25 Juli 1927, des namiddags 1,30 uur. Voorzitter de iheer J. de Feijter, Burge meester. Tegen/woordig de heeren A. de Feijter, S. van Hoeve, C. A. Wisse, D. G. Koopiman, A. de Koeijer, D. Dees, C. H. H. Wisse, M. Dekker, A. Haak en. A. Dees, benevens de Secretaris J. Stolk. Afwezig de heer W. van Petegem. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij deelt mede, dat de beer Van Petegem heeft bericht venhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. 2. Notulen. De notulen der vergadering van 23 Med 1.1. worden met algemeene sterwmen vastgesteld zooals zij aan de ledetn in druk zijn verschenen. 3. Mededeelingen. a. Dat op 27 Juni 1.1. zijn opgenomen boe- kan en kas van den gemeente-onitvaniger. De ontvangsten tot op dien datum bedroe- gen 193.456,42%, de uitgaven 170.223,77%, zoodat bet kassaldo moest zijn 23.232,65, welk bedrag aanwezig bleek te zijn. Aangenomen voor kennisgeving. b. Dat op 27 JunS '1.1. zijn opgenomen boe- ken en kas van den aidiministrateur van het gemeentelijk electrisch bedrijf. De ontvanigsten bedroegen tot op dien da tum 25.620,79%, de uitgaven 25.166,90%, zoodat het kassaldo moest zijn f 453,89, welk bedrag aanwezig bleek te zijn. Aangenomen voor kennisgeving. c. Dat op 27 Jumd 1.1. zijn. opgenomen de boeken en kas van den Secretaris-Ontvanger van het Algemeen Burgrljjk Armlbestuur. De ontvangsten bedroegen tot op dien datum f 2918,86, de uitgaven f 1946,68, zoodat het kassaldo moest zijn f 972,18, welk bedrag aan wezig bleek te zijn. Aangenomen voor kennisgeving. 4. lngekomen stukken en zoo noodig daar- over besluiten. a. Eon schrijven van H. Verpoorte luiden- de ails volgt: Geeft met verschukligen eeriried te kennen ondergeteekende H. Verpoorte landbouwer te Zaamslag; dat het wegsgedeelte vanaf Snaaien tot Sehenkeldijk by winterdag met paard en rij- tuig niet te berijden is; ofschoon dat het bij zomerdag, bedoelde wegsgedeelte nog zoo goed wordt opgemaakt, niet bestand is voor den winter, daar zulks bij drie d-agen nat weer, geheel stuk gereden is; redemen waarom ondergeteekende Uwe Edel- aehtbaren beleefd dodh d'ringend verzoekt, bet bedoelde wegsgedeelte te verharden. Waar ik zelf een som van twee honderd gulden beisohifcbaar wil stellen. En vertrouwt in dezen uwe medtewerking. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit verzoek aan te houden totdat van andere belanghebbende personen en polders bericht is ingekomen, dat ooik zij bereid zijn financieel bij te dragen tot het in orde maken van het in het adres bedoelde wegsgedeelte. De beer DEKKER vertrouwt, dat wel alien overtudgd zullen zijn, dat de toestand van den bedoelden weg eei agsasins zal bebooren te wor den verbeterd. Hij zou het daarom ten zeerste toejuiohen, indien het door Burgemeester en Wethouders zoover kon gestuurd worden, dat dit wegsgedeelte, tihans aarden weg, kon wor den verhard. Bij winterdag is dat wegsge deelte niet te berijden. Hij heeft vernomen, dat de vrouw van Verpoorte moest traohten te voet den weg te passeeren, om pas bij het ver- barde gedeelte in het rijtuiig te stappen, uit vrees, dat het rijtuig op den weg zou kante- len, wegens de daarin liggende diepe putten. Indien daar een begrafe-nis zou moeten plaats hebben zou men met de rouwikoets onmogelijk op dien weg kunnen komen en zou dus de lijk- kist wel eerst met een anderen waigen naar het veriiarde wegsgedeelte mioeten worden ver- voerd am daar in de rouwkoets te worden ge- plaatst. Hij meent, dat dit een toestand is, die noodizakelijk verbetering behoeft. De beer KOOPMAN verklaart, dat hij, die daar veel komen moet, de gebreken van dsn weg wel nog wat zou kunnen aandikken. E zijn tijden, dat het de grootste moaite kost om er te voet te passeeren. Hij stelt echter de vraag: wie is de onderhoudsplichtige Wie is voor dien verkeerden toestand aansprakelijk. Hij vermoedt de gemeente niet, want als er iets aan de wegen hapert wordt dit meestal bij de omvraag ter sprake gebracht en dan \aten Burgemeester en Wethouders het in orde brengen. Hij vraagt daarom: kunnen Burge meester en Wethouders niiet zorgen, dat de onderhou-dspMcbtige in deze doet wat gedaan beboort te worden. Spreker kam het niet goedvinden, dat de gemeente hierin zou tus- schenbeide -komen en den weg in orde maken met een fooi van de een en wat geld van een ander. De heer C. A. WISSE is het eens met den heer Koopiman; de gemeente onderhoud hare wegen en is niet verplicht voor dit wegsge deelte te zorgen. Spreker vdndt het niettemin heel aardig van Verpoorte dat hij /200 wil bijdragen. De heer DEKKER deelt desgevraagd mede, dat eigenaar van den weg is de heer A. de Bruijne; de bedoeling is, verbetering van den weg van af den Sehenkeldijk tot aan Verpoorte. De heer KOOPMAN meende, dat het ging over verbetering van den weg over den Sdhen keldijk. Met verbetering van alleen het ge- noemd wegsgedeelte is het verkeer nog niet gebaat. Neen, daar komt niets van. De VOORZITTER merkt op, dat men die zaak ook eenigszins uit een ander oogpunt moet bezien. Het is een zeer slecht eindj-e weg, dat moeilijk in orde te houden is, omdat het niets meer dan een aarden weg is. Het berokkent Burgemeester en Wethouders al 2 jaar veel moeite om het in orde te houden. Met het publiceeren vein de sdhouwin.g, de aan- schrijving tot verbetering aan de onderhouds- nliehtigen, de kennisgeving van de hersdhou- wing enz. verloopt zooveel tijd, dat men dan geregeld al in het najaar valt en er van verbe tering met veel meer kan komen. De moed- lijkbeid is, dat deze weg niet aan een polder beboort en de betrokken eigenaars er niet alle evenveel belang bij hebben dien goed in orde te brengen. Burgemeester en Wethouders zijn van meening, dat het stukje bij den heer Van de Ree er bij zou moeten, het zou gemaakt moeten wordien van af den heer Van de Ree tot aan den heer Van Driel. Burgemeester en Wethouders zouden wen- schen, dat adressant op zich nam te spreker met polderbesturen en betrokken particulieren over het verleenen eener by'drage in de kosten van v-erbarding en dan zou de gemeente ook iets kunnen doen. Uit die overweging doen Burgemeester en Wethouders hun voorstel tot aanhiouding van het verzoek. Uit het raa-ds- verslag kan aan belamghebbenden blijken hoe het college een en ander waardeert. Wordt in (lien zin gehandeld, dan kan alles wel goed voor elkaar komen. v De heer KOOPMAN merkt op, dat de heer W. Dieleman oak niet van zijn hofstede kan komen, Het zou moeten verh-ard worden langs de dreef van Michielsen tot aan den Campersohen hoek. De geheele weg zou moe ten worden gemaakt, dooh niet bij stukken en b rokken De VOORZITTER wijst er op, dat b.v. De Putter er geen belan-g bij heeft, aangezien die langs onrier den zeedijk weg kan, maar Ver poorte kan nocb links, noch redhts weg. In dien men den eisch gaat stellen van verbete ring van den geheelen weg over den dijik, dan zal er nooit wat van komen. Het zou daarom van beteeken-is zijn als het kwaadste ednd werd aan-gepakt. De heer KOOPMAN stelt de vraag of die gemeente hiervoor geen geld uit het wegen- belastingfands zou kunnen krijgen. Hij betaald ruim 100 voor wegbelasting en moet juist te plaatse wa-arover nu gesproken worlt zooveel ploeteren. Hij moet daar om den Campersohen hoek te bereiken een omweg maken van 5 kwartier gaans, langs de Poldersdhe school. Als de weg gemaakt was, was het maar een snapje. De VOORZITTER: Adressant Verpoorte zou hierop kunnen gewezen worden. De heer KOOPMAN meent, dat de onder- handelingen beter resulltaat zouden hebben als die uitgingen van het gemeentebestuur, als van een particulier. De heer G. A. WISSE gelooft ook, dat het aanibeveling zou verdienen, dat de weg ver hard werd van af den heer Van de Ree tot den verharden weg. Adressant sohiet met zijn aan- bod voor een bijdrage in de kosten al aardig in de ridhting. De heer KOOPMAN aeht het toch geen goede oplossing als men aan adressant wil overlaten het voeren van de verdere besp-rekingen, dat is een eenvoudige boerenanan en als Burgemees ter en Wethouders het zelf deden zou het veel beter vlotten. De heer DE FEIJTER betoogt, dat Burge meester en Wethouders er heelemaal niet over spreken komden, oondat het een particuliere weg is. Nu Verpoorte het zaakje aan het rol- len heeft gebracht, heibben Burgemeester en Wethouders het in den raad gebradht, om de meening der heeren te hooren. Belangiheb- benden kunnen nu kennis nemen van de mee ning er over en indien nu de belanighebbende particulieren en aangrenzende polders er een bedraig voor aver blijken te hebben kan verder gezien worden of de gemeente ook nog wat moet en, kan doen. Uit deze discussie kunnen samenspreikingen vol-gen, die tot een bete-rem toestand leiden. Evenwel zou de gemeente toch nooit het onderhoud van den weg op zich kunnen nemen. Er moet een ondierhoudspilich- tige blijiven, die daaraan door wetten en regle- menten gehouden is. De VOORZITTER wijst er op, dat aan Ver poorte door deze besprekingen den weg gewe zen is. Als hij nu niet genoe-g actie voert, dan komt er niets van. De heer KOOPMAN kan nu wel al zeggen, dat, als men het in die richting wil sturen, er niets van komt. De VOORZITTER blijft er bij, dat Burge meester en Wethouders in verhand met de situatie van den weg het moeilijk zelf kunnen aanpakken. De heer KOOPMAN zou wensflhen, dat Bur gemeester en Wethouders met het oog op het algemeen belang het zelf bevonderden. Heel de Eandragt heeft feitelijk geen fatsoenlijke uitweg. De heer DEKKER vraagt, of de ra-ad geen uitspraak zou kunnen doen. De VOORZITTER aoht dat dit moeilijk gaan zal, aangezien men niet weet waarover. Bur gemeester en Wethouders hebben dat niet overwogen, zij zouden eerst willen zien, dat anderen te kennen geven, wat zij er voor over hebben, om later na te gaan wat er nog te kort is. Men weet er than.s niets van. De heer HAAK zou het gewenscht vinden, dat belanghebbende eerst eens een kostenibere- kening Met maken. Als men de kosten. wist, kon eens verder worden gesproken. De heer DEKKER vreest, dat er dan ndet veel van terecht zal komen. Hij wijst er ook op, dat de aangrenzende Huissenspolder bij den weg zoo goed als geen belang heeft. De heer D. DEES vraagt nog wat de bedoe ling is met den on-derhoudsplioht. De VOORZITTER antw.oordt, dat die bij de tegenwoordige onderhoudsplichtigen moet blij- ven; die kan de gemeente niet ovememen. De heer DEKKER: De weg ligt nu goed, maar in den einter is het misere. De VOORZITTER zou, overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders de zaak nog maar eens laten loopen, om dan later te zien of er nog wat op terugkomt. Met algemeene stemimen wordt aldus be- sloten. b. Het raadsbesluit houdende wijziging ge meente-begrooting dienst 1926 voorzden van het bewijs van goedkeuring van Gedeputeerde Staten. c. Het raadsbesluit houdende wijziging ge. meente-begrooting dienst 1927, voorzi-en van heit bewijs van goedkeuring van Gedeputeerde Staten. d. Het raadsbesluit houdende wijziging be grooting van het gemeentelijk electrisch be drijf dienst 1926 voorzien van het bewijs van goedkeuring van Gedeputeerde Staten. e. Een schrijven van het Algemeen Bur- -gerlijk Armfoestuur, hiertoij ter goedkeuring toezenden-.de de navoligiende wijziging d-er be- grooting dienst 1926. De ontvanigsten te vermeerderen als volgt: gewone collecten bij huwelij-ks-voltrekkin-gen 23,54. De uitgaven te vermeerderen als volgt: be- deeling in brandstoffen .f0,20; bedeeling in geld 412schrijf- en drulkbeihoeften f 10; totale verimeerdering der uitgaven f 422,20. De uitgaven te vermind-eren als volgt: be rieeling in eetwaren f 50bestedingskosten f 200; kosten van verpleging in godshuizen 148,66; totale vermindering 398,66. Blijft eene vermeerdering van 23,54. Burgemeester en Wethouders stellen voor hieraan de vereischte goedkeuring te ver leenen. Met algemeene stemm-en wordt aldus be- sloten.. 5. Benoeming leden Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Aan de beurt van aftrediin-g zijn de heeren: S. Scheele, C. H. H. Wisse en C. A. Wisse. Met de aftredende leden worden aanbevo- len H. L. de Regt, J. Risseeuw en H. M. de Regt. De VOORZITTER noodigt de heeren Haak en Dekker uit met hem het stembureau te vor- meiL Met 10 stemimen wordt hertbenoemd de heer S. Scheele, en met 9 stemmen de heeren C. A. Wisse en C. H. H. Wisse. Op de heeren Ris seeuw en H. M. de Regt is 1 stem uitgebracht. Op de vraag van den VOORZITTER verkla- ren de beide heeren Wisse de benoeming aan te nemen. De heer C. A. WISSE stipt bij deze gelegen- iheid aan, dat de toestand-en ten opzichte van het armlbestuur -heel wat veranderd zijn, sedert hij voor een jaar of tien zijn benoeming tot voorzitter van dat oalleg-e aanvaardde. De tijden zijn veel zorgelijker. Hij ihoopt, zijn taak weer zoo goed mogelijk voort te zetten en noept de toegeeflijkheid der raadisleden in, ter- wijl hij den wensah uit, dat de economdsche toestand in de n-aaste toekomst weer verbete- ren zal. 6. Onderzoek geloofsbrieven kozen raadsleden. meuw ge- Ingekomen zijn de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden de heeren: H. Bakker, A. Dees, D. Dees, M. Dekker, A. de Feijter, A. Haak, S. van Hoeve, A. Jansen, A. de Koeijer, J. de Regt en C. H. H. Wisse. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze stukken in handen te stellen van een door den Voorzitter te benoetmen commissie. De VOORZITTER noodigt de heeren Koop- man en C. A. Wisse uit de stukken te willen nazien en daarover rapport uit te brengen. Ged-urende -het onderzoek wordt de vergade ring -geschorst. Na de heropening der vergadering rappor- teert de heer C. A. Wisse, dat dde stukken in orde zijn bevonden en de commissie tot toela- ti-ng der gekozenen adviseert. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. a. 1926. Aanbieding der verschillende rekeningen. Rekenin-g Burgerlijk Armlbestuur, dienst b. Rekening gemeentelijk electrisch bedrijf, dienst 1926. c. Rekening Vrijwillige Brandweer, dienst 1926. d. Aanbieding gemeenterekening, dienst 1926. Burgemeester en Wethouders bieden de ge meenterekening, dienst 1926 aan. Burgemeester en Wethouders stellen voor de stukken a. tot en met d. in handen, te stellen der commissie van onderzoek ten einde te die- nen van advies. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 8. Benoeming lid van de Commissie belast met het nazien van de gemeente rekening wegens periodieke aftreding van den heer W. van Petegem. De Commissie bestaat uit de heeren W. van Peteigom, D. Dees en A. de Koeijer en dient om bovenstaande redenien aangevuld te worden met een persoon. Met 6 stemmen wordt benoemd de heer C. H. H. Wisse. Op den heer A. Dees zijn 3 stemmen uitgebracht en 1 op den heer Haak. 9. Omvraag. a. De heer KOOPMAN vraagt of er ook geen adres is ingekomen van werkloozen; hij heeft daarvan iets gehoord. De VOORZITTER antwoordt bevestigend dat kon echter nog niet behandeld word-en, het is ingekomen nadat Burgemeester en Wethou ders de agenda dezer vergadering hadden be handeld en bovendien is het gewenscht het aan te houden, tot er iets naders bekend is van het geen vermoedelijk met de nieuwe vlascommis sae is te bereiken. Het zal de volgende ver gadering in behandeling kunnen komen. De heer KOOPMAN is dat voorstel van die commissie dan nog niet aan den kant? De VOORZITTER merkt op niet te bedoelen het voorstel der commissie tot werkverruimdng in Zeeuwsch-Vlaanderen, dodh de nieuwe com missie -die in-gesteld is door den Minister van Bdnnenlandsdhe z-aken en Lanidbouw. Met be- trekking tot het voorstel der eerstgenoemde commissie is reeds voor lang besloten aan de voorgestelde vlasbewerkin-g niet mee te doen. De nieuwe commissie is bedoeld om de geheele zaak der vlasiimdustrie in Zeeuw-soh-Vlaande- ren ander de oogen te zien. De vodgende week zal een bezoek gebracht worden aan Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en ook in Noordelijk Belgie. Na het binnenkomen van de rapporten daaro-mtrent zal nader worden vergaderd en gesproken. De -heer KOOPMAN vraagt of nu toch het adres niet kan behandeld worden. De VOORZITTER ziet niet in, dat dit eenig resultaat kan hebben; er is geen voorstel en hij ziet niet in, dat er van gemeentewege iets kan gedaan worden. Er is hier niet zooveel werk om de mensefhen aan den arbeid te zetten. De heer KOOPMAN merkt op, dat al die adressen betreffende werklooshe-id niet veel uithalen; hij zal niet zeggen, dat ze hier u-it- gaan wegens gebrek aan belangstelling, maar ze loopen feitelijk toch alien met een sisser af. Hij wenscht echter aan adressanten iets te zeggen. Er is sedert de laatste raadsvergadering weer heel wat gebeurd. Hij wil wijzen op de verpaChting der gronden in den nieuw bedijk- ten Hellegatpolder en wijst er op, dat er ook een Landarbedderswet bestaat, die den arbei- ders in staat stelt ook een stukje land te be- komen teneinde dat te bewerken. Als de ar- beiders zelf wat actief waren geweest, dan hadden ze daar z.i. wel een stukje grand kun nen bekomen. Dat was een goede gelgenhe-id om los land in paeht te krijgen. Hij weet wel, volgens de Landarfoeiderswet kunnen ze ten alien tijde land in pacbt krijgen, daar dit als het niet an-ders kan van de boeren wo-rdt be- naderd, maar beter zou hij het hebben gevon- den, als men getracht had van dit land te krij gen, dat nog niet in cultuur gebracht was. Dat is dan voor niemand pijnlijk, want niemand moet dat dan missen. Ook is er land disponi bel geweest van de Burgerlijke Godshuizen te Gent, maar geen der arbeiders heeft daamaar een hand u-itgestoken. Hij be-grijpt niet, dat deze menschan zelf geen pogdngen aangrijpen om zich vrij te maken van steunregeling en onafihankelijk van den boer. Speciaal voor hen is de Landarbeiderswet gemaakt, ze hebben maar te -bijten in het geen hun wordt voorgezet, en ze doen het niet. Spreker gelooft, dat de voormannen dier ar beiders in gebreke blijven hen met hunne rechten in dat opzicht op de hoogte te brengen. Ze moesten dat de kinders op school reeds leeren. Ze zouden daaraan heel wat meer heb ben dan dat hun geleerd wordt in welk jaar Bonifaoius is vermoord of het haringkaken is uitgievonden en meer dergelijke flauwe kul. 't Mag nu zijn dat ze daar ook wel wat van belhooren te weten maar ze schieten daar practisch weinig mee op. Ze worden wel voort- durend hun plichten onder het oog gehouden maar van de reahten vertelt -men hen naar het sch.ijnt niet te veel. Hij wil die werklieden niet in besdhermin-g nem-en, maar is van mee ning, dat het voor hen maar te grijpen is en neemit hen kwalijik dat ze niets doen. Hij be- grijpt ook niet dat de Cammmissie voor werk- verruimi-ng daarop nog niet eens heeft ge wezen. De toestanden worden hoe langer hoe meer zoo, dat er niets voor den workman over- isChiet. De minister is hun met de wet ter wil- le geweest, opdat ze ook wat kunnen bereiken, maar ze maken er geen gebruik van. Daarvan imaakt hij hen een verwijt. De VOORZITTER gelooft, dat de bedoeling die bij de invoering der Landarbeiderswet voorzat wel mooi was, maar dat het in de praktijik niet meegevallen is. De menschen moeten dan op d-en -gron-d een gebouwtje zetten en ook een eigen kapitaaltj-e hebben. Hij weet een gemeente in ZeeuwsOh-Vlaanderen, die hij maar niet noemen zal, waar de gemeente grond gelkocht heeft en dit aan arbeiders in pacht heeft uitgegeven tegen een behoorlijke pacht, overeenkomstig de waarde van den grond. Dat heeft eChter slecht resultaat opgeleverd, zoo dat er menschen waren die gevraagd hebben den grond weer maar terug te nemen, hetgeen natuurlijk z66 maar niet gaat. Men. moet er ook rekening mee houden, dat de prij-zen voor de landbouwproducten in de laatste jaren niet zoo best waren en daardoor de u-itkomsten ook minder sehitterend. Daar door is de animo onider de arbeiders om te pacfhten ook niet groot. Spreker had ook een andere verwach-ting ge- had van de verpachting der gronden van den Hellegatpolder. J-uist ook, omdat men van hooger hand te kennen geeft gaame te zien, dat de grond in veler handen komt. Maar de theorie gaat ook niet altijd met de praktijk hand aan hand. Zoo is men er ook op tegen, dat de gelbruiker van het land niet zelf over het jacihtrectht kan besohikken .en juist hier verpadht de regeering grond en houdt het jacbtredht aan zichzelf. Hij had ook ver- wadht, dat verpacht zou worden in perceelen van plus minus een gemet en als voorwaarde zou gesteld zijn, dat niet gecombineerd mocht worden. Maar er zijn aanstonds groote com binaties gemaakt en d-e pachtprijs is schrikke- iijk hoog geloopen, naar onze meening te hoog, en dat er naar mensdhelijke berekeedng niets van terecht kan komen. De heer C. A. WISSE dacht ook dat ze het in kleine kaveltjes zouden verpacht hebben, opdat kleinere menschen er ook aan zouden kunnen. De heer KOOPMAN wijst er op, dat dit ook wel veel van de adviseurs zal afhamgen; de minister kan dat zelf niet allemaal overzien. Hij kent 3 arbeiders die ook zin hadden in een k-aveltje land en aan wie daarvoor geld was toegezegd. Dat kaveltje werd echter direct bij een grooten kavel gevoegd, zoodat die men schen geen kans meer hadden, want hun geld- schieter had geen zin zulks te doen op een grooten kavel. Spreker betoogt, dat het anders niet te zeg gen is wat het land wel kan opbrengen, in dien dat met beledd en grooten vlijt wordt be werkt. Er zijn toch aardappels verkocht voor /9 per 100 K.G. Hij weet wel, men moet er niet tegen opzien om desnoods 's mongens om 2 uur op te staan a-ls het werk zulks ver eischt, maar men moet hem toch niet kwalijk nemen als hij zegt liever zoo te werken dan de hand te moeten ophouden. Ze moeten zelf uitzien, maar hij wil er de menschen geen grief van maken, aangezien ze te slecht zy-n ingelidht. Ze hebben zooals hij aanstipte op school veel flauwe ku-1 ge leerd maar niets van hunne rechiten. De VOORZITTER gelooft dat de heer Koop- man deze zaak te veel opblaast. Hij moet niet uit het oog verliezen, dat het 1 an-dbouwbedrijf zeer ris-kant is. Tegenover twee of drie boe ren die mot bun oogst fortuinig zijn staan er vier of vijf die tegenslag hebben. Ziet nu b.v. eens naar de papavers, welke van de koude omkomen. Bij -hoevelen zijn de aardappsl-a niet bevroren. Het gaat by het lan-dbouw- bedrijf niet als bij den bakker, die weet op welk uur hij zijn brood uit den oven kan halen en zijn bedrijf zelf ongeveer geheel in zijn hand heeft. Men, hangt in hooge mate van het weer af. De h-eer KOOPMAN betoogt, dat er een wet is gemaakt, niet voor de bakkers, maar om hen te tuchtendan is er ook een Waren- wet om den middenstan-d te plagen, maar voor de arbeiders is er een wet gemaakt om hen vooruit te helpen! De VOORZITTER: Wat was de gedachte die bij de Landarbeiderswet voorzat? Dat ze den grand voor een prikj-e zouden kunnen krij'gen, maar dat is tegengevallen, dat kon niet. Dat was op dezelfde manier als de com- missie voor werkverruiming voorstelde met h-et vlas koopen, en dit latan bewerken en van ge meentewege het verlies er bij leggen. Maar zoo is het niet. De middenstand noch de boe- renstand hebben het tegenwoordig zoo breed, dat ze ihet maar met hoopen zouden hebben weg te geven. Er moet integen-deel van alle kanten worden toegezien. De heer KOOPMAN zou anders liever f 50 aan een arbeider toeleggen wegens paCht van een stu-kjie grond, dan dat hij dit dezen ge- woon laat uitkeeren als werklooze, om naar Canada te gaan of door het armbestuur. De VOORZITTER deelt mede, dat de bedoe ling der vlascommissie is een middel te vinden om te -zorgen, dat het in ons land geteelde Vlas hier bewerkt wordt. Er zijn daarvoor zelfs -ook al krasse maatregels besproken, waarmede ook hij niet kan instammen, maar indien het doel wordt bereikt en de minister geeft een flinke premie, dan zullen we binnen een jaar of twee niet meer met werkloosheid belhoeven te kampen. Maar dat kan niet op de wij-ze zooals de wericloozen commissie voor stelde om van gemeentewege vlas te laten be werken en de gemeente er het tekort maar bij te laten leggen. De heer HAAK merkt op, dat de heer Koopman daar wel aanihaalde van aardappels die voor 9 per 100 KG waren verkocht, dooh dat hij moet bedenken, dat dit maar enkelin- gen waren en dat andere partijen voorgekiem- de aard-appelen geheel en al bevroren waren en dus geen opbrengst gaven. Dant komt er nog bij, dat toen er eenmaal enkele partytjes aardappel-en waren de aanvoer met reuzen- sohreden toenam en de prijis snel achterwaarts ging, zoodat die nu maar f 4^.5 bedraagt. Dat er groote partijen aardappels bevroren zyn, daaraan kan niemand iets doen, evenmin als dat er de laatste weken aardappels niet ge- stoken konden worden wegens het vele water. Spreker wil maar zeggen dat, indien men land ging pachten en voor opbrengst van aard appels f 9 per 100 K.G. rekenen, men wel eens verkeend zou uitkomen. Het vorig jaar golden ze niet meer dan f 3,50. De heer KOOPMAN heeft het hooren zeg gen van twee broers, die oak boerenjomgen ge weest zijn, en die nu een beetje land hebben igepaoht. Die verklaren dat het niet te zeggen is, wat hot land wel kan opbrengen, maar dan meet men het zoo re-gel en, dat men er mins- tens 2 oogsten van kan halen. Men moet na tuurlijk geen meekrap planterDde broers zou den niet graag meer tot hun vroegere positie STOP DIE RHEUMATIEK! Verwaarloos nimmer de geringste aanval van rheum-atiek. Die kan u maandenlamg pijn en ongemak kosten. Ofschoon weinig men schen bij vochtig of koud weetr geheel van rheumatiek bevrijd blijven, behoeft deze kwaal niet die kwelling te zijn als het geval is. De oorzaak is gewoonlyk urinezuur, en zooals be kend, is het de taak der nierem om dit urine zuur en andere schadelijke bestanddeelen uit het bloed te filtreeren. Men kan derhalve in het algemeen zeggen, dat men bevrijd kan blyven van rheumatiek, als de nieren gezond en geregeld werken. Bij slecht weer en na een gevatte koudie, of als ongewone inispanning de nieren verzwakt heeft, is derhalve de eenige veilige weg om de werkimg dezer allerbelangrijkste organen te versterken. Daarvoor wordt geen middel ster- ker aanbevolen dan Foster's Rugpyn Nieren Pillen, want tenzij de nieren gezond zijn en goed werken, hebt gij kans niet van rheuma tiek verschoond te blijven. Verzuim geen kost- bare tijd. Neem Foster's Pillen zood-ra gij de minste iheumatische pijn voelt; wek de trage nieren op en versterk ze, en bevry'd u zoo- d-oende van nierverschy'nselen als rugpyn, spit, ischias, rheumatiek en die ellendige urine- stoomissen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 33 Te Ter Neuzen by FHrma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestraat en Westkolkstraat. willen terugkeeren en ze hebben toch maar een klein brokje land. Men behoeft nog vol- strekt niet naar een andere gemeente te gaan, doch gaat zien langs den weg van Reuzenhoek naar 't Veer, waar de jongens van De Pooter vroege aardappels van een stuk grand hebben geteeld en waar nu weer al mooie koolplanten zijn gezet ter plaatse waar de raapkolen niet voldoende waren uitgekomen. Het is dan wel hard, en misschien eens wat langer werken, maar de menschen zyn vrij en onafhankelijk. Dat is ook niet te betalen. De VOORZITTER merkt op, dat het is zoo als de heer Haak zeide, dat veel vroege voor- gekiemde aardappels zyn bevroren en dan heeft men geen oogist. Men is met de land- bouw niet elk jaar even gelukkig. Hij aeh-t het overigens ook een voorrecbt, dat er menschen zijn die zoeken vooruit te komen. De heer HAAK moet toestemmen, dat men schen die een klein stukje land in pacht heb ben en daar desnoods 13 of 14 uur per dag op kunnen werken meer uit dat land kunnen halen dan een landbouwer die een groot bedryf heeft. Hij betreurt het ook, dat niet meer menschen in de gelegenheid zyn geweest in het Hellegat een stukje land te paditen. b. De heer A. DEES vraagt wat Burge meester en Wethouders denken te doen met de rioleering op het Veer. Onlan-gs -bleek, dat dfeze niet in orde was en het werk dat daar aan is verricht komt hem wel niet afdoende voor. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders thans hebben getracht een voorloppige voorzienirig te treffen, om met het najaar, als de oogst van den grond is, een en ander gro-ndig na te zien en te ver- beteren. c. De VOORZITTER geeft te kerrnen, dat thans, nu de raad vermoedelijk wel niet meer zal vergaderen an deze zittingsperiode, op hem de taak rust aan het eind van het vierjari-g tijidperk de raadsleden dank te zeggen voor den steun dien hij voor zijn persoon weer heeft mogen ontvangen. Hij voelt zich geluk kig, dat hy met alien met wie die periode is begonnen, deze in goede gezondheid ook weer mag eindigen. Hij heeft zeer aangenaam met den iaad samen-gewerkt, de goede toon is steeds bewaard gebleven. Er zijn flinke, in- grijpeude voorstellen aangenomen, vooral met Ibetrekkimg tot verbetering van het aanzien van de kom van het dorp. Groote sommen zyn daarvoor gevoteerd en hij gelooft dat de raad zich gelukkig mag achten die besluiten te hebben genomen. Het aanzien van het dorp is veel verbeterd en het feit, dat de rekeningen toch konden sluiten met een groot batig slot hewozen, dat het geen nadeel is geweest. Het is ook verstandi-g geweest zulks in het verleden te doen, aangezien thans de inkom- sten algemeen dalend zijn en het be-zwarender zou worden zulke groote uitgaven te doen. Hetgeen gebeurd is, was ndet overbodig. In, het bijzonder brengt spreker dank aan de heeren C. A. Wisse en Koopman, die zich voor een nieuwe verkiezing niet meer beschik- baar stelden en dus ndet in den nieuwen raad terugkeeren. Het heeft hem wel gesp-eten, in de toekomst hunne adviezen te zullen moeten missen. Hy hoopt, dat God hen nog lang moge sparen en zij getuige zullen mogen zijn van bloei en welvaart der gemeente. Ook brengt hij nog een woord van bijzon- deren, dank aan den heer C. A. Wisse, die bij zyn optreden als burgemeester dee! maakte van het dagelijksdh ibestuur en van wiens hulp en bijstand, raad en voorfliChtdng hij toen zoo veel heeft geprofiteerd. De heer C. A. WISSE dan-kt den voorzitter voor zijn waardeerende woorden, die hem steeds in aangename -herimvering zullen blij ven. Hij hoopt, dat de voorzitter weer geluk kig zal mogen besturen met den gemeenteraad in zijn nieuwe samenstelldng. Sinds spreker hier voor 15 of 16 jaar zijn intrede deed, is er al heel wat veranderd. Moge God den Voorzitter de noodige wysheid en kracht geven om op denzelfden voet te blijven voortgaan als tot ihiertoe, tot hell der ingezetenen en tot bloei der gemeente. De heer KOOPMAN voegt hierby ook zijn woorden van dank aan den Voorzitter. Het is hem zeer aangenaam geweest in de gelegen heid te zyn geweest hier een lOtal jaren de belangen der gemeente te helpen behartigen. Ook hjj hoopt, dat den Voorzitter de noodige kradit moge worden geschonken om onder den raad in zijn nieuwe isamenstelliing kan het zijn nog jaren lang de gemeente te blijven besturen, zooals hy dat tot hiertoe heeft kun nen doen. Nam ens de anti-revoluiti-onaire fractie brengt hij ook een woord van bijzonderen dank aan den heer C. A. Wisse, voor de medewerking van hem ondervonden. De -beer Wisse was iemand, die zonder Mesvereenigimg in den raad kwam. Had hy, politick gesproken, geen vader of moeder, zoo bleek toch dat hij niet te von- deling gelegd was, want hij kreeg telkens veler steun om terug in den raad te komen. De antd-revolutionairen hebben den steun die zy van hem ontvingen telkens gewaardeerd, door, als hij zich beschikbaar stelde, hem voor de funcbie van wethouder naar voren te brengen. Hy hoopt hem, nu hij staat dit col lege te verlaten, nog vele jaren leven toe, en dat hij daa-rby moge aanschouwen, den bloei der gemeente, dat hij nog moge medewerken aan haar he-il, als a-mbenaar van den Burger- lyiken Stand en voorzitter van het Burgerlijk Armlbestuur. (App-laus.) De VOORZITTER sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 6