ALGEMEEN NIEUW8- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 8097. Woensdag 27 Juli 1927. 67e Jaargang. Sttaatklinkefs en Trottoirbanden. kg&ngtr ABONNEMENTSPRIJS; 200.000 harde Straatklinkers 500 M. Trottoirband FEUILLETON. BINN INLAND. BUITENLAND. Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /6.60 per jaa; Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling. Oit blad verschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrildagavond. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen voor 8 Augustus 1927, prijsopgave, niet een monster van 4 straatklinkers van elke soort voor het leveren in Augustus 1927 franco voor- of op den wal aan de Scheldekade te Ter Neuzen van ZZZ le of 2e sorteering en (12 maal 21 c.M van PtLt Graniet. Inlichtingen te vragen aan den Gemeente- Bouwmeester. Ter Neuzen, 25 Juli 1927. Burgemeester en Wethouders vooinoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester, B. I. ZONNEV1JLLE, Secretaris. Parlementair Overzicht, 23 Juli 1927. Niettegenstaande een groot aantal leden ,/met kennisgeving" afwezig was (lees: reeds op vacantiereis was) heeft de Eerste Kamer in haar laatste vergadering van dit zittingsjaar vijj uitvoerig, dikwijls te uit- voerig. bp verschillende ontwerpen stil- gestaan. De Coinptabiliteitswet en het ontwerp tot steunverleening aan de Midden- star dscredietbank gingen er vrij wel zonder debat door, doch de interpellatie inzake de gunning van de brug over de Koningshaven te Rott.rdam heeft een uitvoerige gedachten- wisseling uitgelokt. Minister Kan erkent de bezwaren tegen overheidssteun aan de binnerlandsche industrie ter wering van buitenlandsche concurrenten, doch eischt de vrijheid op om in bjjzondere gevallen met groote omzichtigheid dergelijken steun toe te zeggen in het belang van de werk- verruiming bier te lande. Eenige sensatie verwekte de bestrijding van den interpellant, den sociaLstischen wethouder van Rotterdam De Zeeuw, door diens partijgenoot Henri Polak. Uit deze oneenigheid in de sccia- listische gelederen bleek duideljjk, dat de machtige vakvereenigingsleiders het beginsel (in deze van het gezonde internationalisme) tot bijzaak maken zoodra voor de eigen groep onmiddellijke tastbare materieele voordeelen zjjn te verkrjjgen, en dat de socialistische parti)leiders en politici te weinig weerstand tegen dit streven bieden. De poging om loon en arbeidsduur hier uit te schakelen, morst mislukken, want de langere werkduur en het lagere loon in Duitschlard zijn nu eenmaal nuchtere feiten. De binnen- landsche njjverheid zag zich hier een be- langrjjk werk ontgaan, doordat het buiten land tegenover onze arbeidsvoorwaarden helaas gemakkelijkergoedkooperkan leveren. Zou ons geheele volk moeten bijpassen om het werk in het land te houden en daardoor de bezwarende arbeidsvoorwaarden te band' haven, het zou op den duur al heel weinig in het belang van 's lands welvaart en in de eerste plaats van de arbeiders zelven zijn Nog een debatje over het Wegenfonds en over het zevende leerjaar, en ook de Senaat was door het werk heen. Officieel is tbans ook voor onze Senatoren de zomer vacantie ingegaan 67) uit het Engelsch door NORMAN VENNER. Vervolg.) ,,Nee. Heelemaal vergeten te kijken Wat is dat!" Na even turen had ze de met potlood inderhaast neergekrabbelde zinnen ontcijferd: Er stond: ,,Ik zit op 't oogenblik bij de westelijke eilanden met de Vision dat is mijn jacht, als je 't noq niet wist. Morgen zeilen we weer uit". ,,Dat is het gewichtigste van den heelen brief", zei Colonel Jackson. ..Waarom? 't Helpt ons geen zier". ,,Wat! 't Helpt ons een heelen boel! Als we Jeremy nu maar te paikken konden krijgen! Dat is de moeilijkheid! Weet u wat u doet, Miss Arthurton. Geef't mij in handen. Ik rafel 't wel uit. Maar blijf in de buurt. Als ik wat weet, laat ik u dadelijk opschellen". Bij haar terugkomst in haar nieuw pied-a-terre kwam Olivia tot de ontdek king, dat er iemand al geruimen tijd op haar zat te waohten. 't Was mr. Polkins, de Amerikaansclhe millionair, die Pulldan gehuurd had. ,,Kijk, kijk! Eindeilijk iemand!" be- groette hij haar. „Ik had liever uw broer EEN NIEUW GEMEENTEBEDRIJF Naar de „'s Bossche Crt." verneemt be- staan er bjj het gemeentebestuur van 's-Bosch irnstige plannen een nieuw be- drijf ter hand te n men, n.l. radio distribute. Deze radio distribute zoude niet ge- schieden z.oals dat elders reeds geruimen tijd plaats heeft via de locale telefoimlijnen. Proeven moeten hebben aangetcond, dat zulks niet wel do*nlijk is wegers de storingen, die daarbi) optreden De bedoeling zou nu zijn speciale kabels te leggen, waarop de inwoners a raison v an een bepaald bepaa'd bedrag per maand het blad hoorde een som van een gulden noemen aangesloten kunnen worden. Zijn de inlichtingen van de »'s Bossche Crt." juist, dan ligt het in het voornemen een en ander zoo te regelen, dat de abon ne's zelf de keus kunnen maken tusschen vier stations, welker programs geregeld gedistribue rd zouden worden. Dit zoude een voordeel beteekecen boven het systeem van d stributie per telefoon- lijn, waarbij men immer is aangewezen op een bepaald station. VADERLAND-HULDE AAN GEYSENDORFFER. Het Vaderland heeft voor een huldeblijk aan Geysendo ffer als Haagsch ingezetene een so'm van 2184,75 bijeengebracht. Zaterdag bjj de aankomst op Schiphol heeft de direct ur van het Haagsche blad, de heer E. de Lang, den eersten bestuurder van den Fokker VII een zilveren plaquette en aan de andere passag'ers een zilveren herinreringsmtdaille aangeboden. De bij- eergebrachte som zal den heer Geysen- dorffer worden overhandigd om er een eigen bestemming voor te virden. EMIGRAT1E NAAR FRANKRIJK. Over emigratie van landbouwers en land- arbeiders naar Frankrijk bebben dezer dagen te Pa'ijs Mr. A. G. A. ridder van Rappard. voorzitter der door de Ministers van Bin- nenlardsche Zaken en van Arbeid, Bandel en N jjverheid ingestelde commissien, betref- t'ende de emigratie naar Frankrijk en de heer Folmer, directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverztkering en arbeids- bemidde'ing, lid dier commissien, bespre- kingen gevoerd met eenige vooraanstaande personen uit Fransche landbouwkringen, aan welke besprekingen ook werd deelge- nomen door de heeren Sevenster, Rijks- landbouwconsulent te Parijs, en Spuiman, correspondent der Yerceniging van Neder- landsche Arbeidsbeurzen te Parijs. (N. R. Crt.) IN AFWACHTING VAN HET BESLUIT VAN HET BR1TSCHE KABINET. Te Londen is men nog n et gereed ge- komen met de definitieve lastgevingen voor de Britsche gedelegeerden te Geneve. Een commissie uit het kabinet heeft er zich, naar de N. R. Crt. schrijfr, Maandag twee uur 's ochtends en drie uur 's avonds mee bezig gehouden en vandaag zal het heele gehad. Maar ik vind het toch ook heel prettig u weer eens te ontmoeten. Hoe qaat het ermee? En waar zit Lord Am- Iett?" ,,Die is uit de stad. 't Spijt me wel". „Zoo! Jammer! Maar misschien kunt u me z'n adres geven? Of vertellen op wat voor manier ik hem bereiken kan? Zoudt me er een groot cjenoegen mee doen. *k Heb hem noodig". ,.'t Spijt me wel werkelijk, maar ik kan 't u niet zeggen", zei Olivia. Mr. Polkins was intelligent genoeg om te zien, dat ze iets voor hem verzweeg. Maar hij was ook intelligent genoeg om te bearijipen, dat hij niet mocht aandrin- gen. Tact was zijn gevoelige punt, voor- al in Engeland. Misschien heel wat meer in Engeland dan 't gewoonlijk in zijn vaderland was. De oorzaak hiervan was te vinden in de verhalen, die iedere Ame rikaan die naar Engeland gaat te hooren krijgt. In het land van zoo veel oudere beschaving stonden de bewoners van de nieuwe wereld bekend als onopgevoede kinkels zonder tact, zonder begrip van wat ze doen en laten moesten. E,n hij hedankte voor het genoegen, om na af- loop van zijn reis zoo'n etiket mee naar huis te brengen. En daarbij mocht hij de Engelschen graag en had hij er wel wat beheersching voor over om een goeder indruk te maken. Jammer. Maar niets aan te doen. Mis schien wilt u me dan met iets anders hel- pen. Ik ben op zoek naar Lady Dorothy. Oip de Hall vertellen ze me, dat ze naar Londen gegaan was". ,,Lady Dorothy! Hier in Londen! Ge woonlijk logeert ze in Claridqe. Begint u kabinet hooren, tot welke bevinding zq gekomen is en dan waa'schgclijk een be sluit nemen. Zoo moeilijk is de materie. Naar verluidt, zou de Engelsche regeering de oplossirg van het kruiserplobleem in deze richting zoekeD .je gelijkheid tusschen England en Ameriku (en een daaraan be- antwoordende verhcuding voor Japa.zou erkend worden voor de gioote kruisers en elk land zou dan vrij zjjn zoovele kiui:ers van een kleiner type te bouwen als het nood'g mocht achten. Maar de moeilijk- beid die Amerika ten aanzien van dit kleinere <ype maakt, geldt thans voora! de wapening ervan. Het staat, naar het scbijnt, nog op een kaliber van 8 Eng. duim (onge- veer 20c.M voor hun voornaamsteartillerie, teiwijl Engelard voor verkleining van dit kaliber opkomt. Wacneer de kruisers echter kanonnen van 8 Eng. duim dragen, zullen zjj grooter moeten zijn dan Enge land ^o'gens zijn bouwprogram zou passen. De tegenstelling tusschen Amerika en Enge land over het gebruik van de toegestane tonnemaat komt dus nog altijd neer op de tegenstrijd'gheid tusscht n de twee begin- selen grooter kruisers in minder aantal en kleiner kruisers in meerder aantal. Als zjj niet te verzoenen is, mislukt de conferentie. Churchill is er in een rede rond voor uitgekomen, dat de ccnftrrntie tot dusver niets had opgeleverd „in de richting van bezuiniging of verzekering van de nationale veiligheii". Het klonk ook niet zeer hoop- gevetd, toen hij zeide: ,/Allegrootemogend- heden behoeven rekening te houden met de bijzondere behoeften van anderen in vitale zaken. Een overeenkomst is zeer wenscheljjk, het tegendeel zou zeer betreurenswaardig zijn. Niettemin zou een overeenkomst die de uitgaaf van reusachtige sommen voor het bouwen van oorlogschepen gedurende vele jaren noodig maakt, misschien erger zijn voor al!e betrokkenen dan matige uitgaven ingevolge vrijheid van elke overeenkomst." Men dat de Ergelsche regeering zich cok zeer ernst'g heeft beziggebouden met de vraag, wat er te doen ware aan de ge stadige verdraai'ing van het Engelsche stand- punt in de Amerikaansche pers. Zij is dienaargaande tot een besluit gekomen, want de diplomatieke meJewerker van de Dady Telegraph verneemt, dat de Britsche gezant te Washington instructies tot zekere stappen heeft gekregen. Hjj zou opdracht ontvargen hebben, bjj de Amerikaar.sche regeering krachtig te protesteeren „tegen de ongebreidelde anti-Britsche propaganda die thans in de Amerikaansche pers gedaan is, en tegen de herhaaldeljjk gegeven ver- keerde voorstellirg en zelfs averechtsche aanhaling van officieele Britsche med-dee lingen in dezelfde pers." Deze stap is een weerspiegeling van de geprikkelde stemming tusschen de twee grootste zeemogendheden en kan op dit hachelijke oogenblik niet bevorderlijk zijn voor een toenadeiing. TER NEUZEN, 27 Juli 1927. PROVINCIAAL COLLEGE VAN TOEZICHT. In de Dinsdaq te Mididelburq gehouden vergadering van het Provinciaal college eens met daar op te bellen en te infor- meeren". ,,Dat is een goed idee. Ik ben een ver- eerder van Lady Dorothy moet u weten. 'n Lang gesprek met haar gefhad op Pull- dan, Iden eersten dag al. Juist het type vrouw dat ik bewonder. En omdat ik het wat stil op Pulldan heb, dacht ik gister avond: ik ga naar Londen en zoek daar mijn niieuwe kennissen op." ,,Reken mij daar ook maar onder, als u dat prettig Vindt", zei Olivia. ,,Dat is werkelijk buitengewoon aardig van u. Weet u wel zal ik u toch eens vertellen dat toen de menschen in Ame rika hoorden dat ik plan had naar Enge land te gaan, ze me gezegd 'hebben: t Ijs- water zal je niet missen; krijg je genoeg, douches ervan, de manier waarop de oude families je ontvangen. Zulke dinqen wonden nu aan den anderen kant over de Engelschen verteld! En wat heb ik onder- voniden? Dat iedereen buitengewoon voor komend geweest is: Lady Dorothy en his lordship en u! U zoudt best een Ameri kaansche kunnen zijn. Werkelijk, ik meen ihet." ,,Dat is geen klein complimentje", be- dankte Olivia hem glimlachend. .Blijft u misschien 'hier lunchen? Dan zou ik u den dierentuin kunnen laten zien. fa. ik heb den tijd, den heelen ochtend heb ik vrij. En dan komen we om een uur of een hier terug". ,,Wat graag. Als u 't zou willen doen? Ik heb al zooveel over den dierentuin ge- hoord." Vijf minuten later was Olivia met den enthousiasten mr. Polkins op weg naar den ,,Zoo". In den tuin zelf had ze gemak- van Toezicht op het beheer der kerkelijke qoederen en fondsen, van de Hervormde gemeenten in Zeeland, zijn de heeren Mr. A. A. de Veer te Middeiburg en Ds. A. Timmerman te Ter Neuzen herbenoemd. onderscheidenlijik tot lid en secunduslid van het Algemeen College van Toezicht. DE AARDENBURGSCHE RA ADSK WEST1E. De raad der gemeente Aardenburg heeft Maandagochtend vergade d o.m. tot het onderzoeken van de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden. De commissie van onderz ek, bestaacde uit de heeren Blondeel, Lacnoye en R ep- maker, bracht het volgende advies uit De commi-sie bevindt de geloofsbrieven in orde. De meerderheid ziet geen bezwaren tot toelating van de leden. De m nderheid brengt naar voren, dat bjj de verkiezing de voorschiiften, vervat in de artikelen 65, 86 en 87 der kitswet, niet alle zijn in acht genomen en men dus tot onge'.digheid van de verkiezing moet concludeeren". Naar aanleiding hiervan deed de de voor zitter het voorstel de door het hoofdstem- bureau tot leden van den raad benoemd verklaarde candidaten niet toe te laten, een en arder uit de overweging, dat ver schillende bepali: gen der Kieswet niet letter'ijk zijn uitgevoerd. Na uitvoerige discussies heeft de raad met 4—3 stemmen besloten de nieuw benoemde raadsleden toe te laten. De miiderheid is van dit besluit in be- roep gegaan bij Gedep. Staten. GEREF. KERK. Bedankt voor het beroep naar Antwerpen door ds. K. Sietsma te Schoondijke. AUTOBUS-CONCESSlESj Ged. Staten van Zeeland hebben aan J. de Moynck te Borssele vergunning ver- leend voor een autobusdienst van Porssele naar Middeiburg, doch alleen op Woecsdagen. Afgewezen werd de aan vraag van Wde Smidt te Breskens voor een dagelijkschen dienst Breskens—Belgische grens als on- derdeel van een lijn Breskens—Brugge, op grond, dat reeds aan J. A. Manneke een vergunning is verleend en er bovendien een tramverbinding bestaat, zoodat voldoende in het verkeer wordt voorzien. RIJKSKWEEKSCHOOL TE OOSTBURG. Bevorderd van klasse 1 naar klasse II Nelly Mazure te Groede, Jannetje Leenhouts te Schoondijke, Marinus Maat te Oostburg, Piet Leenhouts te Zuidzande, Piet de Meg te Cadzand en Anthonie Goedhals te Schoondgke. Nitt bevorderd twee leer lingen. Van klasse II naar klasse III werden alle leerlingen bevorderd n.l.Cornelis K. Hamelirk te Ter Neuzen, Betsy Ris- seeuw te Oostburg, Leendert Broere te Walsoorden, Gaston Albregts te Sluis, Marie van Houte te Oostburg, Christiaan van de Ameeie te Hoofdplaat, Saartje Versprille te Aardenburg, Jacob Boidin te Oostburg, Adriaan Verpoorte te Sluiskil, Mientje Leenhouts te Oostburg, Marie Trapman te Aardenburg en Leendeit C Broere te Walsoorden. ikelijk werk: haar gast was een en al be- langstellinq. Maar toch werd haar pro gramma niet afgewerkt. Bij het overste- ken van de Ma.ppinterrassen stonden ze eensklaps voor Lady Dorothy en Shane die samen op een bank onder de pergola zaten. „Lady Dorothy, dat is wel toevallig!" riep mr. Polkins nog eens zoo geestdriftig uit. ..Merkwaardig dat we elkaar hier te gen het lijf moeten loopen. Geen half uur geleden heb ik uw adres aan Miss Arthur ton gevraagd. Ik was expres ervoor naar Lord Amlett toegegaan, maar die is weg en toen heb ik op zijn zuster gewacht." ,,Daar heb je de poppen aan't dansen", dacht Olivia. ,,Wat zegt u daar mijnheer?" vroeg Shane. „Mag ik misschien even voorstellen: mr. Polkins, mr. Shane", zei Olivia met zekeren nadruk op het mr. voor Shane. ..Aangenaam", zei Shane kort. ..Wat zei u zooeven mijnheer? Dat lord Amlett weg was?" „Ja, dat is toch zeker iets heel ge- woons"? verwonderde Polkins zich. ,,Of misschien had't stil gehouden moeten worden?" ,,Nee", troostte Olivia hem. ..Absoluut niet. Heb maar geen zorg hoor! Iedereen mag het weten. Ja, hij is weg. Morgen- ochtend staat het in de Times, kijk maar goed uit". Door een handige manoeuvre wist Pol kins Lady Dorothy voor zich alleen te krijgen. Lady Dorothy voelde zich ge- vleid. Ze begon hem allerlei wetenswaar- digs over den „Zoo" te vertellen, dat er plannen waren vooi een openlucht-huis INGEZONDEN MEDEDEELINGBN, Voor engros Firma GEBR. STEENLAND* Van klasse HI naar IV werden be vorderd de volgende leerlingen A J. van Baal te Schoondijke, Anna J. Dieleman te Axel, Marie Beun te Oostburg, P. J. Millenaar te Hulst. H. Almekinders te Axel, C. Colijn te Biervliet, Tannetje de Kok te Oostburg, Johanna M. van Dixhoornr te Hoek, Jacoba de Klerck te Zui 'zande, W. OosterliEg te Groede, Marie P. Nijssen te Sluiskil, J. F. A. de W&al te flontenisser Cyrila de Doelder te Ter Neuzen J. Oppe te Zaamslag, Marie ran de Velde te Scherpe- nisse, Pietje Brakman te Groede, P. L. van Hooije te St. Jansteen, Jacoba van de Ree te Ter Neuzen en J. J. de Keuninck te Nieuwvliet. Yoorwaardeljjk werd bevorderd een leerling niet bevorderd een leerling^ HULST. Geslaagd te's Gravenhage voor het examen akte van bekwagmheid voor onderwijs in handelsterminolegie en handelscorrespon- dentie voor Fransch, de heer Th. J. van Vree te Hulst. Bij vonriis van het Kantongerecht te Hulst is aan P. H. Bar gert, arts te Klcoster- zande, gemeente Hontenisse, de bevoegdheid motorrij uigen te besturen, ontzegd voor een termijn van zes maanden, ingegaan, op 12 Juli. (St ct WESTDORPE. De raad der gemeente Westdorpe besloot aan de landbouwfentoonstelling te Hulst een subsidie uit de gemeenttkas van f25 toe te kennen. In verband met enkele werken van den inspecteur der volkshuisvestirg werden uit- breidiEgsplan en bouwverboden eerigszins gewijzigd. De geloofsbrieven der nieuw gekczen raadsleden werden in ordef bevonden. KOEWACHT. Tot secretaris van de fanfarenmaat- schappij ,,De Eemdracht" is gekozen, de heer J. Geerards. De heeren A. Geerards, J. van Pottel'berghe en de pasbenoemde secretaris zijn beiast met het samenstellen van een nieuw reglement. voor de apen, dat er in het aquarium, el- ken dag weer, nieuwe wonderen te zien waren. U moest naar Amerika komen dat is het land voor nieuwe ideeen", zei Pol kins, met een bewondereniden blik op haar geanimeerd gezicht. ,,Dat is een land waar iemand met een hoofd als u zich thuis zou voelen. Uw gedachten zijn voor hier overbevolikt. Niet dat ik de Engelschen niet mag. Ze zijn allemaal vier-en-twintig karaats. En het land is mooi! Maar er is maar een Amerika! Waarom zou u het niet doen?" .Misschien doe ik het wel", zei Lady Dorothy, ,,Ik zou er werkelijk wel lust in hebben." Dan komt u als mijn gast, of mijn naam is niet Henry Polkins. En kijk eens aan, de meeste menschen die naar de States komen, worden rondgesleept van de Li berty naar de Woolworth Building en als de gids heel goed is naar Greenwich Vil lage en de 39ste verdieping van een wol- kenkralbber. En dan denken ze dat ze het mooiste en grootste hebben gezien wat met goedvinden van den goeien God hier op dit ondermaansche gemaakt is. Maar ik zou u heel wat anders laten zien. Ik zou i u meenemen naar Kentucky. Daar woont de echte aristocratie, daar heb je bescha ving. die je nooit gedacht zou hebben er- gens in Amerdika te vinden." Lady Dorothy liet hem maar praten. Hij vond het plezierig en haar kon het niet schelen. En daarbij trok de man haar aan. Hij was weer iets nieuws, een varia- tie op het gewone over-beschaafde dieet en hij leek te meenen wat hij zei. (Wordt vervolgd.) Stationsstraat, MIDDELBURG.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 1