SPORT, LANDBQUWBERICHTEN. nag aan de besaherming van Enigeland's hanidelswegen ontbrak. De Britsche ad- miraliteit stelt zich blijkbaar op het stand- punt, dat de limiet van de veiligheid voor he.t Britsche rijk met de Engelsch-Japan- sche schikking bereikt is. De dominions deniken er vermoedelijk ook zoo over. Maar de vraag blijft, hoe men, rekening houdende met al deze factoren, de confe- rentie toch nog tot een geslaagd einde zal kunnen brengen, in het belang van het hooge politieke doel van het belhoud van een goede verstandhouding met de Ver- eenigde Staten. In het uiterste igeval kan geen Engel- sche regeering, tegen het uitdrukkelijk advies van de Britsche admiraliteit in, een besluit nemen, dat over de belangen van de rijks- en landsverdediging heenstapt. Bridgeman behoefde dan slechts zijn ont- slag in te dienen, om de regeering in een onmogelijke positie te brengen tengevolge van een dan onvermijdelijke scheuring in haar eigen partij, De eerste kabinetsraad moge de politiek van Bridgeman en Cecil goedgekeurd hebben, de tweede van heden zal voor bet nog lastiger vraagstuk staan, hoe hij deze politiek, geibaseerd op het minimum van de behoeften der verdediging, zal willen doen zegevieren en de verdenking van Engelanid af zal kunnen nemen. TWAALF MILJOEN FRANK SCHADEVERGOEDING. Dr. Nicolaidi, die den oorlog heeft mee- gemaakt als officier van gezondheid in het Fransche leg-*r, had een toestel uitgevonden ter col'ectieve bescherming tegen giftige ga^sen. Zijn uitvinding werd zeer belang- rijk geacht en hoswel de Fransche regeericg zelf diarvaa geen gebruik maakte, meende zg toch Frankrijks bondgenooten van de vinding van dr. Nicolaidi op de hoogte te moeten stellen. Dit, had ten gevolge dat Italie 420.000 toestellen a's door Nicolaidi uitgedacht liet maken voor een bedrag van 126 millioen frank. Toen de oorlog voorbij was wendde do uitvinder zich tot de Italiaansche regeering en eischte een vergoeding. Hij kreeg echter nul op het rekest en ook bij het Fransche ministerie van oorlog klopte dr. Nicolaidi aan doove- mansdeur. Deze heeft cu een eisch tot schadevergoeding tot een bedrag van 12 millioen, zesmaal honderd duizend f ank tegen den staat ingediend. HET MOND- EN KLA.UWZEER. Het moad ea klauwzeer breidt z'ch uit in Kent. Twee schapen op een boederij grenzende aan die waar de epidem'e was uitgebroken, bleken de ziekte te hebben waarop de geheele kudde van 140 dieren is afgemaakt. REGENSCHADE IN FRANKRIJK. Het staat er met den Franschen oogst volgende Zware slagregens, hagMbuien en onweders hebben in alle deelen van Frankrijk den landbouwers veel schade berokkend. Op vele plaatsen zijn de graangewassen gelegerd hetgeen het oogsten met den zelfbinder zal bem ieilijk-n of verhindnren; de bieten- en aardappeDelden zrjn overwoekerd door onkraiden. De hooioogst geschiedde onder uiterst onganstige omstandigheden. De kwaliteit der voedermiddelen zsl dienten gevolge die jaar te wenscben overlaten. De grootte der geleden schade valt voor het oogenblik niet te schattea. De oogst- vooruitzicbten zgn in ieder geval vee minder gunstig dan een maand geleden. IN DE VAL GELOOPEN. Dezer dagen hadden de communisten te Presburg, die blijkbaar hunkerden om het voorbeeld van hun Weensche crllega's te volgen, een meeting belegd teneinde hun sympathie te betuigen met de Weensche excessen. De politie echter verbood de ver- gadering. Ds correspondent te Fraag vande/r/Voss Z." vertelt nu, hoe de heeren lee'gkineen door de politie gestelde val zijn geloop?n Niettegenstaande het verbod van de politie om te vergaderen, trok een troep communis- tische extremisten naar het gerechtsgebouw waar zich esnigen hunner collega's in hech tenis bevonden. Op st>rmachtige wijze werd vrijlating van de gearresteerden geeischt en tevens toelating tot het gebouw. Aan dezen laatsten wensch werd ten spoedigste vol daande poort w rd geopend en de com munisten stroomden binnen. Maar op de binneoplaats wacbtte de politie hen op, die hen dadelijk in cellen opsloot. Zij zullen ver/olgd worden wegens bedreiging van de orde en geweldplegirg. HET NEOERLANDSCH ALS OFFICIEELE TAAL. In den provincialen raad van West Vlaanderen is, naar de correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, op vooiste van de Vlaamsch nationale fractie, besloten dat alle stukken uitgaande van de provincie en bestemd voor de ledenvandeGedeputeerde Staten (Bestendige Deputatie) of van den raad z elf, voortaan eentalig Nederlandsch zullen zij a. Alleen aan hun die het uit drukkeljjk verlangen en een Waalsche ge meeate bewonen zal een Fransche vertaling worden toegezonden. Deze laatste bepaling is bedoeld als een tegemoetkoming aan de wenschen van de vertegenwoordigers van het in het Zuiden van West-Viaanderen g-bgen kantoorMoes- croen, dat overwegend Waaisch is. Door Mr. Leuridan werd, in dit verband, de rer- wachting uitgesproken, ten einde het bestuur van de provincie te vereenvoudigen en te vergemakkelijken, deze enkele Waalsche gemeenten, welke aan Henegouwen grenzen, bij deze laatste provincie te zien voegea. WORDT OOK HET LEVEN VAN ANDERE SIAATSL1EDEN BEDREIGD? In Dublin krijgt de gedachte hoe langer loe meer voet, dat gevaarlijke benden ver- antwoordelgk zgn voor den moord op vice- president O'Higgins en dat ook andere voor- aanstaande personen in den Ierschen Vrij- staat slachtoffers zouden kunnen worden van run aanslagen, schrijft de „Chic. Trib.". Men gelo:ft, dat in de kriugen van hooge autoriteiten de toestand ernstig wordt inge- zien en 't schijnt vooral van veel gewicht dat tot nu toe de pogingen om de moorde- naars te pakken, hebben gefaald. Tien per- socen bevinden zich in hechtenis, maar nog geen direct bewijs van medeplichtigheid heeft men tegen hen kunnen inbrengen. TER NEUZEN, 25 Juli 1927. DOOR EEN KOE AANGEVALLEN. Hedenmorgen ging onze stadgenoot de heer D. J. Dees met een drietal andere heeren op de jacht. Nadat de jagers ieder een richting waren uitgegaan om zoodoetde op een punt weer samen te komen, werd de heer Dees op den zeedgk nabij den landbouwer M. Scheele, aan de Griete, aangevallen door een koe, vermoedelijk door het blaffen van zgn jachthond. De heer Dees bemerkte direct, dat de koe niet te keeren zou zgn en wilde door de afrastering van prikkeldraad kruipen. De koe kwam aangeloopen en ging,ter wijl de beer Dees op den grond lag, boven op hem staan en stootte voortdurend toe. Toen de heer Dees achter de draad- versperring was drong ook de koe door de afrastering en viel voortdu-end aan. De heer Dees rolde nu in een watergang die half gevuld was, zoodat hg bijna geheel onder water lag. Zelfs nu nag stootte h t woedende dier voortdurend toe. De heer Dees behield echter zijn tegenwoordigheid van geest en wist het dier in zgn neus te grijpen, waardoor het eenigszins werd afgeleid. Gelukkig kwam nu de heer Scheele met anderen toegeloopen, die de koe wisten te verdrgven. Dit was echter nog niet genoeg want toen de heer Dees in de weide van den heer Scheele liep, sprong het dier over het hek en wilde weer den heer Dees aan- fallen, doch werd spoedig verdreven. De heer Dees is gelukkig niet ernstig gekwetst, hg heefc een wonde boven Let linkeroog en verschillende kneuzingen aan het lichaam door het voortdurend stooten en doordat het dier op hem heeft gestaan GASTENTOON3TELLING EN KOOK- DE VIONSTRATIES. f Verwgzenie naar de in dit nummer voor komende alvertentie dienaangaande, kunnen uur een teatoonstelling zal gehouden worden van verschillende artikelen, die bg de gas- verwarming gebruikt worden, terwijl tevens zulke artikelen 's avonds in gebruik te zien zullen zijn jbij de kookdemonstraties. Toegangskaarten zullen gratis verkrgg baar gesteld worden aan het tentoonstellings- gebouw Axelschestraat 44 b, nabij hetZieken huis. We kunnen de huismoeders een bezoek ten zeerste aanbevelen, zoowel aan tentoon stelling als aan demonstraties, daar ze zich dan eens van het nut en gemak van dit voor verschillende harer nieuwe en voor alien binnenkort te verkrijgen verwarmings middel, op de hoogte kunnen stellen, en ook eenig overzicht verkrijgen van com foren e. d. DE FERRYBOOT VAN DEN PROV STOOMBOOTDIENST. Met de nieuwe ferryboot van den pro vincialen stoombootdienst op de Wester- Schelde zal Zaterdag 30 juli een tocht worden gemaakt met verschillende ge- noodigden. De boot zal des middags half twee van de buitenhaven te Vlissingen vertrekken GEEN DOORZENDING BIJ NIET- OF ONVOLDOENDE FRANKEERIN G. Ingevolae de deslbetreffende bepalingen van het Verdrag van Stockholm zijn in het postverkeer met het buitenland in het algemeen slechts volledig gefrankeerde stukken toegelaten. Ongefrankeerde en ontoereiikend ge frankeerde stukken voor het buitenlanc worden daarheen niet doorgezonden, docih aan de afzenders ter bijfrankeering terug gegeven. Indien de afzen.dier niet bekemc is, worden - met uitzonderdng van brie ven en enkelvoudige briefkaarten alle stukken (qedrukte stukken, acten, mon sters, briefkaarten met betaald antwoord) onder de onbestelbare stukken gerang- schikt. Belanghebbenden zullen derhalve goec doen, hunne correspondentie volledig te frankeeren en voorts in ieder geval naam en adres van den afzender daaroo te ver melden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 10 tot en met 16 Juli in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Ter Neuzen 1. Encephalitis lethargica: Goes 1. SAS VAN GENT. Staakjes-kermis. Tegelijkertgd, dat op de wielerbaan ruim 3500 menschen aanwezig waren, was op het naburige Staakje de kermis in gang. Maar, hetzij de sport het publiek naar de veel besproken wedstrijd n trok, hetzij de aDimo voor het kermisvieren er niet meer inzit, Staakjeskermis heeft er den weerslag van ondervonden. Alleen tegen den avond, werd deze gelegen- heid nog even door uPgaand Sas bezocbt, ofschoon enkel alleen om even een kgkje je nemen. In de dansgelegenheden was weinig volk en de kramen, die anders bij deze gelegen- leid bestormd werden door koopers, hadden weinig of geen kland sie. Weliswaar kon het Hoofd van Jut zich nog eenigermate in de bizondere belang stelling van de decoratieiagers verheuger, en verheugde de rutschbaan zich in een druk bezoek van de kinderen, maar de echte kermisgeest ontbrak teneenenmale. Thar s geen boeienkoning, geendegenslikker, geen acrobaat, zooals in den g .ed-n ouden tgd Al deze aantrekkelijkheden eener echte Vlaamsche kermis schgren tot het verleden te gaan behooren. KOE WACHT. Vele land rouwers io deze gemeenteleggen zich toe op de varkensf jkkerg. In de laatste jaren ging dit goed en werden biggen van 6 a 7 weken soms tegen 20 a 22 gulden verkocht. Thans is er haast geen vraag naar en zgn de prijzen sterk gedaald. Men betaalt slechts 9 a 10 gulden voor flinke gezonde biggen van 6 a 7 weken. De vorige week bood men e.n landbouwer in deze gemeente voor biggen van 9 weken, die gemiddeld 30 KG. wogen 15 gulden per stuk. Zondag a.s. gaan de meisjes van de Con gregatie en het Patronaat onler leiding van den ZeerEerw. Heer Pastoor ter bede- vaart naar Zuiddorpe. SELZAETE. Te Selzaete liet Woensdagochtend een broeder-omderwijzer in de katholieke school een zijner leerlingen het gemaakte werk van de klasse ophalen. Een der mede-leerlingen maakte tzich over dit feit zoo geweldig boos, waarschijnlijk wegens naijver, dat hij zijn schoolmakker-ophaler een slag in het aangezicht gaf. Onmid-del- lijk hierna begon het linkeroog van den getroffene zeer sterk op te zetten, naar aanleiding waarvan onmiddellijk een ge- neesheer werd ontboden. Deze het ergste vreezende, liet den getroffene on middellijk huiswaarts voeren, alwaar de knaap na eenige uren overleed. Door dit buitengewoon geval heerscht in Selzaete een qroote verslaigenbeid. (M. Crt.) WIELERWEDSTRIJD TE SAS VAN GENT. Ondanks de verlokkelgkheden eener boe renkermis in de buurt, die onder gewone omstandigheden al wie nog niet met aardsch genot heeft gebroken magnetisch beinvloedt, hadden zich tegen 3 uur Zondagmiddag ruim 3500 amateurs van sportmansgeest doortrokken naa? de Sassche wielerbaan Het Sassche en Selzaetsche element, meer dan anders maakte acte de presence, het eerste om getuige te kunnen zgn van de sportieve prestaties van Bram met zgn maat het tweede om zich aan de voltigeurs eigenschappen zijner beide plaatsgenooten De Bruycker en Vermandel te verlustigen Dan waren er nog twee andere door trappers, die zoo pas een geweldige prestatie achter den rug hadden, n.l. Verhaegen en Decorte, bekend uit den traditioneelen Tour de France, die hier op den ovalen ring eens zouden komen toonen, wat zij presteeren konden. Om 3 uur klonk uit het onschadelijke pistool des voorzitters den eersten kna voor den inzet, n.l. een achtervolgingsrace over 10 baanronden, 3050 M., tusschen de beide Selzaetenaars De BruyckereVer mandel en de beide Tour de Francers Verhaegen —Decorte. Over dit korte eindje bleken de berg beklimmers het evenwel met een verschi van ruim 100 M. tegen hun beide landge- nooten te moeten afleggen. De Bruyckere, die bij deze gelegenheic voor het eerst als professional uitkwam gaf, zooals ook later blgken zal, den indruk dat er wel degelijk in de toekomst met hem rekening zal moeten gehouden worden Weliswaar wordt hij in zijn bewegingen niet belemmerd door het vet, maar zgn spieren en pezen zgn daarom niet minder stevig. Wedstrgd nummer 2 bestond uit een afvalma'ch van 10 deelnemers, die straks in den 3-urigen cirkelgang ook mee zou den loopen. Tusschen beide konden de vorige teams weer op adem komen, om krachten te ver zamelen voor het groote evenement. Achtervolgens vielen af1 Hector Picavet 2 Putzeys, 3 Verschelden, 4 Persijn, 5 Pagnoul, 6 Edm. Picavet, 7 Van Hevel, 8 Ranschaert (wegens banddefect). 9 Gores terwijl Haesendonck de laatste troef in handen hield en het spel won. Na eenige minuten om uit te blazen was thans de beurt aau den 3-urigen koppel wedstrijd met 6 kla sementen. Bram Ranschaert met zijn maat Van Hevel rgden de eerste parade, terwijl de overigen naar volgorde volgen. Reeds onmiddellijk zit er gang in, want Bram is hier at home, en hij weet, dat er meer dan 7000 oogen vandaag op hem en zgn kompaan geiicbt zijn. Maar niet alleen om d-n Sassenaar de eventueele zege duur te betwisten, meer nog de aanwakbering van de ta'rgke uit- geloofde premies, zet den heelen troep scherp aan, om de meer dan 100 K M., die voor hen l'ggen met groote snelheid te verslinden. Want het regende letterlgk premies. A ouoi bon ze alie te vermelden. Met een enkele moet echter een uitzondering ge- maakt worden, vanwege de vreemdsoortig heid, n.l. het u'tloven van een paradoxale vierkante tafel op 3 pooten door den voor- zitter der baan. Hoe het Verhaegen, de winnaar, zal aanleggen om dezen houten eerepalm met zgn maat Decorte te deeleD, zal nog niet zoo'n gemakkelijk op te lossen probleem zgo. Misschien zal hij haar bij notarieele acte tot algemeen eigendomsobject laten regi- streeren. Het spreekt van zelf, dat deze en soort- gelgke faceties er niet weinig toe bijdragen de vioolgke stemming er in te houden. Maar wat er ook van zg, en hoe veel tuben er ook den adem uitbliezen, spanning wisten de rijders er zelf in te houden. Geen kleur of zij greep op tijd en ge- legenheid de kans aan om zich te onder- scheiden. Miar donkerblauw, de kleur, waarmee Bram Ranschaert en zijn frere en compagnon Van Hevel getooid waren, wisten ten slotte al de anderen te overtreffen. En daarom three cheers for Bram and his mate Van Hevel, voor den prachtigen stjjl, waarop zg in 3 uur tijds 111 K.M. verliepen en een kwartier nadien toch met de beenen onder hun eigen tafel at home het welverdiend souper versloegen. LOOP DER BEVOLKING VAN TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: F. J. vain Damme, hotelbediende, Westkolk- straat 8, van Hontenisse. A. P. J. Voerman, kantoorbediemde, Noord- stiaat 53, van Rotterdam. J. F. M. Venmast, werkman, De Feijterstraat 31, van Dordrecht. Vertrekken: S. V. Vanhijfte, werkman, N. Kerkstraat 15, naar Selzaete. R. L. Smolenaers, werkman, O 193b, naar Axel. W. J. Smit, zonder, Rosegraciht 10, naar Rotterdam. E. M. M. Standaert, zonder, Westkolkstraat 8/10, naar 's Hertogenibosch. M. Dekker, zonder, Axelschestraat 44a, naar Zaamslag. ZEEUWSCHE LANDBOUW- MAATSCHAPPIJ. Zooals gem eld werd de Kringtentoonstelling dozer 1 andbouwmaatschappij dit jaar te Mid- delburg gehouden. Alvorens de vergaderinigen, die daarmede gepaard gaan werden gehouden, had Dinisdag- avond ten stadlhuize de officieele ontvangst plaats, waarbij het welkom werd uitgesproken door den burgemeester, den heer Damon Tak, diie wees op het groote belang van den land- bouw, ook voor een centrum als Middelburg. Die toespraak werd beantwoord door den algemeenen voorzitter der maatschappij, den heer Mr. P. Dieleman. In de societeit St. Joris werd daarop de Hoofidlbestuursvergadering gehouden, waarin ix- riij-oof i^arlhiilende mededeelingen deed, o.a., dat de werktihgcomTmssie studie heeft gemaakt van den Zeeuwsdhen landibouw- wagen, teneinde tot een beter en goedlkooper transporbmiddel te komen en dat op de ten- toonistellinig verschillende modellen van boeren- wagenis door deze commissie bijeenigebracht, te zien zullen zijn. Vender, dat van den directeur van deal Prov. stoombootdienst op de Wester-Scheide toezeg- ging is gekregen, dat voor georganiseerden aanvoer van bessen naar de Wlchersche en Zudd-Bevelandsche veilingen 40 reductie op de vrachtprijzen kan worden toegestaan. Voorts werd medegedeeld, dat het Dage- lijksch Bestuur zich tegen venbindend verkla- ring van collectieve arbeidisovereenkomsten heeft verklaard. Inzake de bestrijding van runder t. ib. c. ver- klaarde het dagelijksch bestuur zich voor Staatssteun in den vorm van een premie van afslachten van lijders aan open t. b. c. en bij- drage in de veeartsenijkundige kosten. Daarbij moet dan nog met merken van reactdedieren komen. Aardappelhandel. Aan de orde was de bespreking van de voor- stellen van de Arbitragecommissie voor den aardappelhandel inzake de bestaande overeen- komst tusschen de Z. L. M. en den Nederland- schen Bond van handelaren in Aardappelen. De Voorzitter las een schrijven voor, van den heer Van Westen uit Poortvliet, die meent, dat de handelaars de hor van 33 im.M. wel ge- bruiken voor aardappelen van de landbouwers maar niet die van hen zelf. De Voorzitter geeft toe, dat er een algemeene regel moet komen; het gaat er om of 33 m.M. wel goed is en of er niet meer controle moet zijn ook van de Z. L. M. Ook of de horren niet geijkt moeten worden. en of het niet beter is de 1 tarra af te schaffen. De heer P. Lindenbergh, voorzitter der Arbi- tragecommissie, meent, dat het niet wensche- lijk is de provinciale regeling centraal te ma ken. Het is r.eeds moeilijk overeenstetmming te krijgen voor Zeeland en voor heel het land is idit nog erger. Ging een voorstel in die richting uit van het K. N. L. C., dan was het iets anders, dan kon de Z. L. M. beslisisen of zij mede wilde doen. Uitbreiding tot Westelijk Noord-Brabant of de Zuid-Hollandsche eilan- den zou nog kunnen, maar de belangen in Friesland en Drenthe 'zijn heel anders. Wat betreft den hor, er moet een goede controle zijn. Ook tegenover het buitenland. De hor is altijd 33 mM geweest, en kan gerust zoo blijven. Wel kan de hor van 33 m.M. misibruikt wor den en daarom is een controle van de Z. L. M. zeer gewenscht, bijv. door de besturen der af- deelingen. Als men een sorteermachine wil hebben, dan kost dit geld, maar op een groote aardappelhaven zou zij in te voeren zijn, en te bekostigen door den bond van aardappellhande- laren, en de Z. L. M. samen. Een machine kan niet zoo makkelijik misbrudkt worden. Over de 1 tarra is de commissie niet tot over- eenstemming gekomen. De landbouwer sled en wilden oph effing, de handelaren niet. Als de boeren weigeren met korting te verkoopen, dan zal het er komen, maar spreker vertrouwt ze niet alien. Het koopbrief je moet kracht hebben en spreker toont aan, dat de invloed der com missie preventief werkt. De vertegenwoordigers van den Bond van Handelaren zouden de zaak in den Bond be- handelen, maar zij zelf voelen er niets voor. De Voorzitter zeide, dat het dagelijksch be stuur meent de kwestie nog eens in handen van de werktuigencommissie te moeten stellen, De heer Stoutjesdijk zegt, dat in Tholen de hor veel te vlak wordt gezet en hij zou daar- voor ook voorschriften en controle willen. De heer Hartog zegt, dat men de handen van den hor niet kan afhouden bij het weg- nemen der slechte. Spreker meent, dat ieder koopanan lid moet zijn, anders krijgt men ver- schil in 1 eveningsvoorwaarden. De heer De Regt meent, dat de aardappelen op de hofsted'e moeten ontdaan worden van de zieken. De heer Gast adht het niet goed mogelijk een wettelijke regeling ten deze in te voeren. De Iheer Lindenlbeng geeft toe, dat er in de praktijk moeilijkheden voorkomen, die niet in theorie te regel en zijn. Vroeger was men over- geleverd aan den commissionnair, nu kent men alleen meer gemachtigden van den handelaar, dit is goed voor verkoopers en koopers. Moei lijkheden zullen er altijd blijven bastaan. Besloten werd eene commissie, bestaande uit de heeren Dommisse en den Ouden op te dragen een nader onderzoek in te stellen. Uit de vergadering werd nog op spoed aangedron- gen. Afzetmogelijkheden van landbouw- producten. Aan de orde kwam daarop de vraag van den heer J. Bom te Waarde, wat er gedaan kon worden om beter ingelicht te worden over de afzetmogelijkiheden van landbouwproducten en de vraag in het buitenland en hoe men kan komen tot een overzicht van de oogstverwach- tingen in het buitenland? De Voorzitter geeft toe, dat de officieele ge- gevens daaromtrent te laat bekend worden, en daarom acht het dagelijksch bestuur een actie gewenscht om aan de regeering te verzoeken die gegevens spoediger aan de landtoouworga- nisatie bekend te maken. Spreker meent, dat er dan noig landen blijven, waar wij geen ver tegenwoordigers hebben of landen waar een niiet alles kan overzien. Het beste is het bij het K. N. L. C. ter sprake te brengen. De heer Welleman meent, dat de vertegen woordigers in het buitenland hun kennis putten uit de bladen aldaar; en men zich centraal op die bladen zou kunnen abonneeren. De Voorzitter geeft dit toe en zegt over- wegirug er van gaame toe. De heer Bommel van Vloten wijst erop, dat de Handelskamer reeds in deze richting werk- zaam is. De heer Vogelvanger meent, dat de land- bou wcons ulaten in het buitenland vrijiheid moeten krijigen direct de organisaties in te lichten en niet via de regeering. De Voorzitter zegt activitedt in deze toe. De heer Dees wijst op de wenschelijkheid van samenwerkdng met andere landbouworga- nisaties, ook ter sprake der kosten. Onbewaakte overwegen. De Kring Axel had het vraagstuk van de onbewaakte overwegen en de actie daar tegen naar voren gebracht. De Voorzitter meent, dat men meer moet onderzoeken welke onbewaakt en in het bijzon- der gevaarlijk zijm en bet dagelijksch bestuur is daartoe gaame bereid, vooral ook in ver band met de opening van de Zuid-Beveland- sche spoorwegen. De heer Van Dixhoorn wijst er op, dat de regeering talrijke veiligheidsmaatregelen voor- schrijft en het geldt hier ook nog een kwestie van werkverruiiming. De Voorzitter zegt, dat men eerst provin- ciaal client te werken. Controle op de kwaliteit der aardappelen. Het bestuur van den Kring Sohouwen-Dui- veland wil betere controle op de kwaliteit van de aardappelen, die naar bet buitenland gaan. Besloten werd, dat dit gelijik met de andere aardappelkwestie zal worden besproken om tot een eigen controledienst te komen. Sdhouwen-Duiveland bad nog gevraagd of wm- Tii^r o-ftwAnscht is. dat er eenheid bestaat ten opizdchte van de uitvoenng van de invali- ditedtswet en hoe dit kan worden bereakt. De heer Van Oeveren wijst op verschillen als niet alleen in geld wordt betoond, o.a. ook door vrij wonen enz. Een lid van Schouwen voert in deze, gesteund door den Kring, een actie ten deze. Bij de ronidvraag stelde de heer Van Dix hoorn de vraag of het niet gewenscht is, bij de Staten nog eens aan te dningen op behoud van Ihet crediet voor paarden- en rundveehoudery dit naar aanleiding van verzet daarentegen in de afdeelingen der Staten uit sommige krin- gen. De Voorzitter zegt, dat onder de tegenstan- ders zelfs een boer was en dan is 't voor bur- ger-ledein al heel moeilijk. Dit is zeker kortzichtig, maar er zijn men schen in de Staten, en daaronder de heer v. d. Puitte, die zeker op de bres er voor zullen staan. Niet vergeten mag ook worden, dat het hier een algemeen belang geldt. De heer Welleman wijst er ook op, dat het een algemeen Zeeuwsch belang is, als er van den bodem zooveel mogelijk twordt getrokken en dat geldt ook voor het rundvee en de melk- opforengst. De heer Van Dixhoorn sluit zich hier vol- komen by aan. Spreker stelt volkomen ver- trouwen ten deze in Ged. Staten. Na nog enkele opmerkingen werd de verga dering met dank aan de opgekomenen door den Voorzitter geslotem In de op Woensdagvoormiiddag gehouden Algemeene Vergadering werd o.m. een lezing gehouden door den heer W. F. J. M. Krull, directeur van het Rijksbureau voor Drink- watervoorziening te 's Gravenhage, die sprak over: Dorstige menschen en dieren. Spreker grondde zyn betoog op wat hij gei'nspdreerd door de omgeving waarin hy zich bevdnd een waarheid als een koe noemde, n.l. dat de imenschhead zoolang zij bestaat, last van dorst heeft gehad en dat het meest primi- tieve maar ook het meest doeltreffende mid- del daartegen voor mensch en dier het drinken van water is gebleken. Aan de hand van lantaamplaatjes werd dan een kort overzidit gegeven van de ontwikkeling van de drinkwatervoorziendng in den loop der tijden, waarbij vooral de hooge trap van vol- maaktheid bij de Romednen opvalt, terwijl na de inzinkdng op dit gebded in de middeleeuwen eerst in de 19e eeuw een opibloei is gevolgd, terwijl in de 20ste eeuw de opwaarts gaande lijn steil naar boven is geibogen. Wat langer stond spreker stfl^ bij de betee- keaxis der hacterien voor de hygiene; het tijd- perk der bacterienvrees is voorbij; men heeft leeren inzien, dat de levende natuur er men sch elijke eigenschappen op nahoudtmen be- oorloogt elkander hardnekkdg en voor den mensch is bet een gelukkige factor, dat de ziekteverwekkende bacterien in het algemeen in den bestaans strijd de zwakste zijn. Er is nu een groote vooruitgang in de zorg voor de volksgezondheid waar te necmen, waarvan de verbetering der drinkwatervoorziendng slechts een onderdeel uitmaakt. Men moet overdreven zorg voor het lichaam die leiden kan tot ver- waarloozing van het geestelijke, vermijden en dan blijft over een heilzame zorg voor den grootsten schat der menschheid. Een gezond lichaam maakt ide ware levensvreugde moge lijk. Verseheidene ziekteplagen van vroeger zijn practisch uit ons land verdwenen als pest, cholora en pokken, en spreker geeft eenige voorbeelden van den inivloed der hygienische maatregelen op den stand der volksgezondheid, waarbij ook de aanleg van waterleddingen een voomame factor Week. Treffend is het, dat het aantal typhusgevallen in Zuid-Beveland sedert de opening der waterleiding in 1913 procentsgewijze belangrijk gedaald is; maar in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 2