I Zomerwarmte INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Dir In ZE WILDE GEEN LANGE ROKKEN DRAGEN. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijneen paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. In Buisje 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. groot kantoor, dat hem naar schattingeen jaarljjksch inkomen leverde van 30 "a 40.000. Speculaties en te groote borg- stellingen, maar bovendien bet leven op bgzonder luxueusen voet zouden de oorzaken zjjn van deze krach. De menschen hadden veel vertrouwen in de soliditeit van het groote kantoor. Sommigen badden de opbrengst van maanden geleden in publieke veilii g verkochte per- ceelen nog niet opgevraagd, althans niet ontvangen. DE ONBEKENDE VROUW. Te Londen werd dezer dagen een jonge vrouw gearresteerd, die op straat liedjes zong, een beel goede stem, docb oogen- schi]nlijk geen middelen van bestaan^had. Zij werd naar het po'itiebureau geleid, doch wilde a'thans dat werd toen aangenomen geen nadere inlichtingen omtrent haar iden- titeit, geven. Hetmeisje werd in een werkhuis onder dak gebracbt, docb de naspo-ingen omtrent baar persoon bleven vrucbteloos. De politie hoopte echter, dat de vrouw zich zou bedenken en alsnog de gewensclVe inlichtingen verstrekken. In de Daily Mail" treffen wij nu echter een ingezonden stuk van het meisje aan, met een portret, en geteekend „de onbe- kende vrouw". Het luidtWilt gjj mjj helpen om uit te vinden wie ik ben en mij in relatie brengen met mijne vrienden Ik sluit een foto bp in de hoop dat iemand mij zal herkenneD. Mijn naam niet wetende, kan ik mij slechts noemende onbekende vrouw." TO€ I Mu DRAMA IN EEN WARENHUIS. Dinsdagmiddag zijn een 51jarige vrouw en haar 21jarige dochter uit een raam der tweede verlieping van het waren huis Kauf- haus des Westen te Berlpn gevallen. De moeder was terstond dood, terwij1 de doebter levensgavaarlpk ver'wond naar bet ziekenhuis is overgebracht. De moeder wilde uit het venster springen, hetgeen haar dochter trachtte te verhinderen. In de worsteling sleurde de moeder haar kind mee. ARBEIDERS VAN EEN BRDG GESTORT. Dinsdag is te Galbrasten in het district Gunwinnen een bouwsallige brug, die men reeds was begonnen at te breken, plotseling ingestort. Van de arbeiders vielen er 27 van een hoogte van 7 meter in het water. Zij werden door de ai?allende steenen en balken min of meer ernstig gewond. EEN SMOKKELAARSDRAMA. Toen in den nacht van Maandag op Dinsdag drie smokkelaars het bij Enskar (Nystad) voor anker liggende smokkelschip Ingebojg" uit Swinemuude bezochten, zoo meldt Wolff uit Helsingfors, vonden zp den kapitein van het schip vermoord. De politie constateerde, dat een tot de equipage behoorende matrcos, Salm'nen genaamd, den vorigeu dag naar Nystad was gegaan en vandair reeds weer was vertrokken. Salminen werd in de buurt van Bo neborg gearresteerd. Hp had de scheepskas, een bedrag van 163 000 mark bevattende ge- sto'en. Verier bleek, dat er van de uit 125.000 liter sp;ritus bes'aande lading nog slechts 180 liter over was. De ,/Ingeborg" werd naar Abo gemacht. REGLEMENI VOOR BELEEFDE MANIEREN. Duitschland heeft het publiek te EEN In het d'strict Stolp heeft een wolkbreuk groote schade aangericht. Voorts is nabij Koslin een span paarden voor een ploeg door den bliksem getroffen en gedood, De omstreken van Frankfort, de streek langs de Lahn en Rpnhessen hebben het zwaar te verduren gehad. Hagelkorrels zoo groot als duiveneieren hebben hier een link deel van den oogst verwoest, insom- mige gedeelten lag de hagel zoo hoog, dat de bewon rs de straten met schoppen vrij maakten. Ook de wijnbergen hebben in deze streek veel geleden. Het zal jaren duren vcor ze weer rendabel zullen zijn. In de omstreken van Mainz is het vee- voeder vernield, zoodat er vee zal moeten worden afgemaakt. De stad Mainz zal hierdoor een verlies van 2000 liter melk per dag lpden. Ook in Beieren heeft de hagel ernstige verwoestingen aangericht, o.a te Augsburg, waar de korrels 20 c.M. hoog lagen. De graanoogst is hier grootendeels verwoest, zooals trouwens in geheel Zwaben. Ten- slotte is het noorden van den Harz weer door zware onweders geteisterd. DRAMA UIT JALOEZIE. Te Parijs woonde een jong echtpaar de man was een Zwitser samen met de moeder van de vrouw. Het huwelpk was ongelukkig door de jaloerscbheid van den man, waarvoor geen aanleidirg scheen te bestaan. Langen tijd hebben de man en de vrouw gescheiden geleefd, maar de man was van zpn vrouw blijven houden en Zondag hebben de echtgenooten zich verzoend, de man zou ook weer bij zpn schoonmoeder komen inwonen. Eergisteren was echter de goede verhoudiDg reeds weer verstoord, de man werd opnieuw door ziekelpke jaloersch- heid gefolterd. Na het noecmaal verzocht hp zpn schoonmoeder even een boodschap voor hem te willen doen. Toen de vrouw na tien minuten terug kwam vond zij haar dochter en haar schoon- zoon dood. Uit een briefje bleek dat de man zijn vrouw had docdgeschoten en daarna z:ch zelf van het leven had berootd. Uit jaloerschheid. EEN BEDENKELiJKE PREMIE. Het aantal inbraken in banken neemt in Amerika zoo onrustbarend toe, dat de zeven voornaamste bankinstellingen in Ohio zich vereenigd hebben om tezamen maat- regelen daartegen te nemen Zij hebben in de bladen bekend gemaakt, dat een ieder, die in een van haar banken een dief op heeterdaad betrapt en hem doodt, een belooning van 25 000 dollars zal krijgen. Indien de dief alleen gearresteerd wordt, is de belooning slechts duizend dollars. Men zou de hooge belooning van 25.000 dollar als een aansporing tot moord kunnen beschouwen, daarom hebben de banken tevens verklaard, dat het alleen de be- doeling is om de dieven at te schrikken. De piaktpk zal moeten uitmaken of dat hiermee bereikt wordt. Het gerechtshof te San Francisco heeft een merkwaardig geval op te knappen gehad. Een man verlangde van zpn vrouw, dat ze langs rokken en zwarte katoenen kousen zou dragen. De vrouw beantwoordde dezen eisch met een tot ecbtscheiding, aangezien ze met een man, die haar zoo'n „onmenschelpke kleedings- code" oplegde, niet kon leven. De rech- ters billpkten het mo'ieff der vrouw en spraken de scheiding uit, waarbp ze in het vonnis o.a. verk'.aren //Een man, die zijn vrouw wil dwingen, slechts lange rokk°n en dikke kousen te dragen, terwijl de audere vrouwen lichte korte toiletten en doorzichtige zijden kousen dragen ver- dient niet het geluk van den echt te smaken". koopen grond moet opbrengen 12.384 f 2000' f 10.384. Het terrein zal, wanneer het eenmaal bouw- rijp gemaakt is, eerie oppervlakte hebben van 1458 M2. 296 M2. 780 M2. 2534 M2. Die 780 M2. grorud zijn eigendiom der gemeente en niet te verkoopen wanneer de gemeente niet de besohikkiing krij.gt over bovenomschre- ven gronden. Voor den aanleg eener straat gaat er af ongeveer 640 M2., zoodat te ver koopen is 2534 M2 640 M2. 1894 M2. grond. Zooals hierboven is aangetoond moet deze grond opbrengen 10.384, zoodat de prijs per M2 bepaald moet worden op 10.384 1894 f 5,50. Wij meenen, dat dit bedrag niet te hoog ge- noemd kan worden voor bouwgrond, waarom wij U voonsitellen, de affuitloods met de aan- grenzende stnook grond aan te koopen. Waar de gemeente alsdan in het bezit komt van een perceel grond, bestemd om in kleinere perceelen weer te worden verkocht, komt het ons niet gewenscht voor, de koopsom te be- talen uit eene geldleening. Wij stellen ons voor deze te voldoen uit de opbrengsten van reeds verkochte perceelen, die nog niet belegd zijin. De waarde van de eigendommen der ge meente blijft dan gelijik, alleen hebben we tij- delijk in plaats van effecten, een perceel grond van gelijke waarde. Na verkoop van dezen grond, zal de opbrengst natuurlijk weer wor den belegd. In vereband met vorenstaande stellen wij U voor, in uwe eerstvolgende vergadering het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen: gezien een op 22 Juni 1927 ingekomen schrij- ven Van den heer Ontvanger der Registratie en Domeinen te Hulst, houdende bericht, dat de Staat der Nederlanden onder voorbe- houd van wettelijke goedkeuring genegen is de in deze gemeente staande affuitloods, met omligigende gronden, op bijbelhoorende teeke- ning in roode- en gele kleur aangegeven, aan de gemeente te verkoopen voor een bedrag van f 8000; overwegende, dat het bezit van deze gron den, in verband met de bouwplannen der ge meente noodzakelijk is; dat tocih door dozen aankoop de gemeente de besoliikking krijgt over een bouwterrein groot 1458 M2., dat geheel aansluiit aan de bouwrijp gemaakte gronden der gemeente; dat bedoelde gronden, wanneer ze geheel bouwrijp zullen zijn gemaakt, bij verkoop een bedrag moeten opbrengen van 5,50 per M2., wil de gemeente geen financieei nadeel lijden; dat diit bedrag voor bouwgrond niet te hoog is te noemen dat, waar de gemeente-financden dus niet zullen worden gedrukt, de koop in het belang der gemeente moet worden geacht; gelhoord een voorstel van burgemeester en wethouders; besluit aan te koopen van den Staat der Neder- landen (Departement van Financien) de in deze gemeente staande affuitloods met onder- grond, n.l. sectie L no. 2092, geheel ter op pervlakte van 620 M2., sectie L no. 2034 ge heel, ter oppervlakte van 515 M2. en sectie L no. 2091, ihet oost- en middendeel, ter opper vlakte van 323 M2., of zooveel meer of min der als later bij kadastrale opmeting blijken zal, op bijibehoorende teekening in roode- en gele kleur aangegeven, voor eene totale som van aclht duizend gulden 8000). De heer COLSEN maakt tegen dit voorstel beziwaar. Indien dit door partdculieren werd aangekocht, was het iets anders. Nu burge meester en webhouders de loods echteirwillen aflbreken om op het vrijkomende terrein de Noordstraat door te trekken, beschouwt hij dit als een nadeel voor de zakenmenschen, in de Nieuwstraat. Nu is dit een vrij drukke straat, maar dan de doorgang van de boot recht- streeks naar de Noordstraat zijn en loopt men de Nieuwstraat voorbij en de daar be- staande zaken zullen verloopen. De gemeente kan er geen voordeel bij hebben. De heer HAMELINK is het met den heer Coisen niet eens en gelooft, dat het een goede oplossing is, dat die loods daar verdwijnt. De VOORZITTEiR merkt op, dat bij de aan- vankelijke bespreking in gebeime vergadering ook geen der leden aanmerking gemaakt heeft. Het voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Raet, De Jageir, Van Aken, D. Sciheele, Geelhoedt, R. Scheele, Verlinde, Freriks, Hamelink, Van Driel en Van Dijke; tegen stemmen de heeren Van Cadsand en Coisen. De heer COLSEiN verlaat de vergadering. men, doch zal dit hij burgemeester en webhou ders ter tafel brengen. b. De heer D. SCHEELE wensaht, nu die muur ter sprake komt, nog eens te vragen naar het aanbrengen van een steenen trap op den hoek bij het huis van mej. De Smidt. meermalen is die vraag reeds gedaan. Gaat die den gewonem weg naar de papiermand De heer VERLINDE ondersteunt de vraag van den heer D. Scheele. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de heeren in dit opzicht een open deur trachten in te loopen. Dat die trap er nog niet is, spruit niet voont uit verzet van burgemeester en wetihouders of omdat ze die minder gewenscht achten. De kwestie is, dat burge meester en wethouders daar niet zonder meer een trap zullen kunnen plaatsen. Er zal on- derzocht worden op welke wijze aan het ver- zoek zal kunnen worden voldaan. 7. Onderzoek raadsleden. geloofsbrieven gekozen klaoen over de onbeleefiheid en het gebrek aan° goede manieren bij de beambten in de openbare diensten. Deza klachten zijn in de laatste maanden zoo talrijk geworden, dat het ministeiie van binnenlandsche zaken een circulaire heeft uitgevaardigd, waarin op de wenschelqkheid en de verplichting om het publiek beleefd te woord te staan in krasse termen wordt gewezen. Daar gebleken is, dit de beambten niet uit zich "zelf weten hoe zij zich tegenover het publkk moeten gedragen, is in een aantal voorschriften aangegeven, wat het personeel heeft te doen of ook wel heeft na te laten. Hier volgen eemge voor schriften Het is verboden een vrouw anders dan met ffMevrouw" aan te spreken. Het is verboden om te rooken in tegen- woordigheil van het publiek. Het is verboden om inlichtingen te geven met de handen in de zakken. Het is verboden de menschen langer te laten wachten dan noodig is. NOODWEER. In Pommeren hebben wederom zware onweders gewoed, waardoor vooral het district en di stad Bvitow zijn getroffen Da Bu'owrivier trad buiten haar oevers en overstroomde de geheele stad. Verscheidene straten zijn tot woest bruisende beken ge worden. Brandweer en techmsche noodhu p moesten ingrgpen, waa'bij de manschappen bijoa tot aan de sehouders in het water moesten staan, om zieken en ouden van dagen uit de bedreigde womngen te redden. Verschillerde hu'zen zgn ingestort, terwgl van talrjjke andere de muren gescheurd zijn. Veel vee is omgekomen. Groote hoeveelheden zand zgn van de epoordijken weggeslagen zoo hangen in de nabgheid van bet station de rails op een hoogte van drie meter in de lucht. Weiden en akker- land zijn overstroomd. Vergadering van Dinsdag 12 Juli 1927, des voormdddags 10 uur. (2. Vervolg.) 6. Aankoop affuitloods. Burgemeester en wetihouders geven aan den raad het volgende te kennen: De aankoop der affuitloods staande in deze gemeente in het verlengde van d'e Noordzijde der Noordstraat, met aangrenzende perceelen, heeft in meerdere vergaderingen van uwen raad een punt van beraadslaging uitgemaakt. Beslotem werd daarbij, ons te machtigen tot aankoop dier loods over te gaan. Onmiddellijk daainop hebben wij oils gewend tot het depar tement van Financien, met verzoek den onder- handschen verkoop van een en ander aan onze gemeente wel te willen bevorderen. Nu ontvingen wij dezer dagen bericht van den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Hulst, dat de Staat onder voorbehoud van wettelijke goedkeuring bereid is de affuitloods aan de gemeente te verkoopen voor een bedrag van 8000. Wij hebben overwogen of de gemeente op ait aambod moet ingaan. Het zal u bekend zijn, dat gekocht zal wor den de affuitloods met ondergromd en de stroo- ken grond op de bijibehoorende teekening aan gegeven. De gemeente komt dan in het bezit van 1458 M2. grond. Om oti-s beoogde doel te kunnen be re: ke.il, dienon wij echter in de toe- komst ook de beschikking te hebben over de strook grond gelegen aan de ZuAdzijde van de loods, ter oppervlakte van 296 M2., welke grond eigemkxm is van het depairtement van Oorlog Wanneer wij voor dit perceeltje moe ten betalen f 4 per M2. (een prijs waamiee naar oraze meening het departement van Oor- log wel genoegen zal nemen), dan hebben wij hiervoor uit te geven 296 X /4 /1184. De kosten van aanleg eener straat op het beschikbaar gekomen terrein, kunnen ge- raaimd worden op f 3200, zoodat in totaal uit- eereven moet worden om het terrein bouw rijp te maken f 8000 1184 1 f 3200 f 12 384. De" loods zal na afbraak opbrengen een be drag van ongeveer f 2000, zoodat de te ver- De VOORZITTER stelt in de ingekomen geloofsbrieven der gekozen raadsleden in har den eener commissie, waarvoor hij benoemt de heeren D. Scheele, Geelhoedt en Hamelink. om daarwer rapport uit te brengen en schorst gedjurende dat onderzoek de vergadering. Bij de voortzetting der vergadering brengt de heer GEELHOEDT namens de comimissie advies uit en adviseert tot toelatdng der ge- kozeinen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 8. Wijziging bestuur. begrooting burgerlijk arm- Door het burgerlijk armbestuur wordt inge zonden een wijziging der begrooting voor 1927, strekkende om „onvoorziene uitgaven" te ver- minderen met f 250, en een post uit te trekken „gratificatie aan voorzitter" 250. Burgemeester en wethouders stellen voor die wijiziiging goed te keuren. De VOORZITTER overwegende dat de be spreking van dit voorstel eenigen tijd zal vor- deren neemt dit thans terug, om het te ver- sdhuiven tot de volgende vergadering. 9. Aanbieding 1926. gemeenterekening, dienst c. De heer FRERIKS brengt ter sprake een z.i. eigenaardiiige bedeeling van het burgerlijk armbestuur. Hem is een geval bekend van een gezin van man, vrouw en drie kinderen, dat per week 9,25 kreeg. Dat zal wel in orde zijn. Nu werd' echter de vrouw ziek en moest op advies van den dokter versterkende middels gehruiken, die bij het armbestuur werden ge- vraagd. Toen werd daar gezegd ja, nu kom je in 'een andere positie, nu wordt je armlastig en was het gevolg, dat het gezin maar f 6 uit- keering kreeg, behalve dan versterkende mid- dels voor de vrouw, maar, die had het gezin voor de f 3,25 die ingehouden werden ook heel wat kunnen aansdhaffen. Dat gezin had als gevolg van de ziekte der vrouw meer uitgaven te doen en kreeg nu juist een lagere uitkee- ring. Hij meent, dat dit toch niet in den haak is. Ook hoorde hij, dat toen het den man ge- lukt was in een week 2 te verdienen, hem eendge brooden werden ingehouden. Hij zou gaame aien, dat dit eens onderzocht werd. De heer D. SCHEELE vraagt, of dat gezin ook behoorde tot een kerkelijke gezindte. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. De heer D. SCHEELE spreekt daarop als zijn oordeel uit, dat dan de kerkelijke gezindte waartoe zulk een gezin behoort in de eerste plaats voor de behoeften daarvan behoorde te zorgen en zich moest schamen, dat zoo'n gezin de hulp moest inroepen van het burgerlijk armbesrbuur. Bij een kwestie als deze moest het kerkelijk armbestuur zijn plieht doen en de verzorging op zich nemen. In plaats van in deze een aanval te doen op het burgerlijk armbestuur moest men ddt bedenken en het kwaad in zjjn eigen ingewanden aantasten. De heer FRERIKS mieent, dat het toch ook de vraag is of de betrokken kerkelijke ge zindte zelf niet in financieele moedlijkheden verkeert en alzoo niet in staat is om die onder- steuning te verschaffen. De heer D. SCHEELE beklaagt zich voorts, dat de weelde tegenwoordiig zoo groot is. Hij heeft ook nog opgemerkt, dat meisjes uit een gezin die dagen en weken aan de deur kwarnen om een ondensteuning ook rondloopen met een echte jongenskop en half gekleed, benevens vleesohkousen. Men moest zich schamen! Men zegt van zekere zijde al gauw er is niets meer en stuurt de menschen maar naar het burgerlijk armbestuur. Spreker meent, dat er dan wel wat minder aan kleeding kon worden gedaan. De kerkelijke armbesturen zouden in de eerste plaats moeten zorgen, 'dat hun lidmaten die daaraan behoefte hebben van het noodige worden voorzien. De heer FRERIKS merkt op, alleen te heb ben gevraagd, of die korting door het burger lijk armbestuur op die 9,25 op zijn plaats is. De VOORZITTER geeft te kennen dat bur gemeester en wethouders daartegen maohteloos staan wil de raad daarover iets te zeggen hebben dan moet dit bij de vaststelling der begrooting geschieden. De kwestie met dat bedoelde gezin, is in den zin zooals de heer _D. Scheele dat bespreekt niet geheel juist. Indien het kerkeiijk armbestuur van deze zaak af- wist, is het jammer, dat het zelf geen maat- regel heeft genoroen, toen het 't besluit van het burgerlijk armbestuur kende. In elk geval zal de opmerkimg van den heer Freriks over dit speciale geval worden doorgezonden naar het burgerlijk armbestuur. De heer HAMELINK verklaart, thans niet diep op die zaak te zullen ingaan. De heer D. Scheele beklaagde zich over meisjes die maar half gekleed gaan en zegt later, dat het z.i, wel wiat minder kon, wil hij die dan in Eva's costuum zien loopen Hij 'merkt op, dat weliswaar de gemeenteraad geen zeggingschap heeft over de uitkeeringen van het burgerlijk armbestuur, maar meent toch, dat deze het wel als een fout kan uitspreken, dat ddt college de uitgaven voor versterkende middelen gaat inhouden van de gezinsuitikeering. Men mag nu wel zeggen, dat het kerkelij'k armbestuur daarin behoorde te voorzien, maar als dit het niet doet, is het gezin er niet mede gebaat. Spreker acht het, met het oog op den tijd gewenscht, deze bespreking thans niet voort te zetten, doch daarmede te wachten tot in die volgende vergadering als de wijziging der be- volgende vergadering de wijziging der be grooting van het armbestuur aan de orde komt. Hij meent, dat het dan meer dan tijd is, dat de geheele geste van het armbestuur, zooals dit tegenwoordig zijn belheer voert, eens in bespreking wordt genomen. De VOORZITTER kan zich met het opsehor- ten der beisprekang vereenigen. Hij vraagt den heer Freriks of omtrent het gesignaleende geval aan het betrokken arm bestuur was kennis gegeven. De heer FRERIKS: Zoover mij bekend is niet. d. De heer VAN CADSAND vraagt, of burgemeester en wethouders geen aanleiding zouden kunnen vinden een herziening der alge meene poliitieverordening aarihangig te maken, voor wat betreft de beperking der snelheid voor het rijden met motorrijtuigen. De kwestie is, dat verscbiUende bekeuringen hebben plaats gehad, doch de beklaagden door den kanton- rechter werden ontslagen van rechtsvervol- ging, naar het schijnt omdat op de bestaande artike-Ls niet kan veroordeeld worden. De VOORZITTER zal hiernaar een onder zoek instellen. De VOORZITTER deelt mede, dat hem geen vergunning daarvoor is gevraagd en die dus ook niet verlee^wl is, doch dat hem bovendien van het geheele geval niets bekend is. Hij zal het onderzoeken. g. De heer VAN RIET vraagt, aangezien gesproken wordt van een wijziging der alge meene politieverordening, of er ook nog ge- diacht wordt aan de dooir hem destijds gedane vraag betreffende het invoeren eener z.g. zwarte lij.st voor cafebetzoekers. De VOORZITTER zegt, dat daarmede te zijner tijd rekening zal worden gehouden. De heer HAMELINK ontraadt het nog aan- hangig maken van wijzigingen der politiever ordening bij een stervenden raad. h. De VOORZITTER heeft thans nog een mededeelimg te doen, naar aanleiding van een in de vorige vergadering door den heer Hame link gestelde vraag, met betrekking tot het vernichten van timmerwerk op de Ambachts- school. Blijikens inigesteld onderzoek wordt voor den heer Van Goor aan de Axelsche straat 'n huis gebouwd. Volgens bestek moesten de deuren worden gemaakt van belegen hout, en van een bepaalde fabriek worden betrokken. De direc- teur, die daarvan hoorde en over zulk hout be- sohikte," heeft toen gevraagd die te mogen leveren, terwijl ook nog 2 deurkozjjnen eii kleine kozijntjes en een trap zijn gemaakt. Naar den indruk van het bestuur heeft de vervaardiiiging dier benoodigdheden voor den bouw van het huis de plaatselijke ambaohts- lieden in geen enikel opzicht benadeeld, aan gezien dit toch niet ter plaatse zou gemaakt zijn, en het is ook van weinig beteekenas. In de reeds vroeger aangehaalde circulaire van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, wordt er op aangedrongen, zulk werk voor patroons te vernichten. Het bestuur heeft echter wel weerstaand den aan- drang van den Minister om ook in te voeren maohinale houtbewerking. Nu kan het werk niet van groote beteekenis zijn, daar de 21 jongens maar 20 uren per week voor praktijik beschikbaar hebben. Dan be- grjjpt men van, zelf, dat men weinig werk kan doen. Kan er echter eens iets gedaan worden, dan is dit in het belang van het onderwijs, want het is voor de leeriimgen niet aanmoedi- gend, dat zjj vandaag iets moeten maken, en dat morgen weer stuk zagen. Het bestuur heeft dan ook, mede op grond der circulaire van den minister gemeend op zeer bescheiden manier pp dezelfde wijze te moeten voortgaan. De heer VAN DIJKE meent, dat, als de amibachtsiui alhier weten, dat de directeur der Ambachtsschool over belegen hout beschikt er wel meer bij hem zullen komen met de vraag: mjjnheer wilt u dat voor mij maken? Het spijt hem te hebben vemomen, dat het bestuur meent op dezelfden voet te moeten voortgaan, aangezien hij dit niet acht in het belang van de school, die daardoor in een min der goeden naam komt De heer GEELHOEDT acht dat toch een verkeerde opvatting; met dat werk is geen enkele ingezetene benadeeld; indien het niet op de Ambachtsschol was gemaakt, zou het van elders gekomen zijn. De heer HAMELINK heeft over deze zaak een ander gedaCht en indien het werk inder- daad van zoo weinig beteekenis is als de voor zitter doet voorkomen, heeft het ook voor de Ambachtsschool weinig beteekenis, en staat er dus hetzelfde tegenover. Hij is het ten deze eens met den heer Van Dijke, dat de school daartoe antipathie kweekt, de werklooze am- bachtslieden gevoelen zich, als ze zoo iets be- merken verongelijkt. Het bestuur beroept zich nog steeds op de indertijd aan den raad mee- gedeelde circulaire van den minister, maar er is nu een opvolger en het is de vraag of die daarover nog gelijik denkt, juist in den tijd dat men allerwege pogingen aanwemdt voor werk- verruiming ter bestrijding der werklooshedd. Die circulaire is uitgevaardigd in een tijd, dat er zoo geen reuzenwerklooahedd was. Spreker acht't in strijd met't algemeen be lang, dat op de Ambachtsschool particulier werk wordt verricht; hij meent, dat dit niet op haar weg ligt. En mage het dan ook zijn dat de gemeenteraad ingevolge de wettelijke bepaLiigen geen invloed kan uitoefenen, op de siutosin a, hij zal daaraan toch wel voorwaarden kunnen verbinden. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het bestuur der Ambachtsschool werkeljjk niets liever wiil dan in vrede leven, noch het bestuur, noch de directeur wenschen de particuliere ambaohtslieden te benadeelen. Zij hebben echter ook rekening te houden met de belan- gen der school, en dit vordert dat er ook wel eens wat gemaakt wordt, dat later niet be- hoeft te worden weggeworpen of stuk gezaagd. De heer VAN DIJKE merkt op, dat zulks, het moge dan niet van veel belang zijn, de in- richting toch schaadt en oorzaak zal zijn, dat men leden verldest. Hij heeft ook al bemerkt bij verkoop van loten door de leerlingen, dat personenvde jongens voorbijaoruden onder me- dedeeling, dat ze voor zdo'n inricbting niets voelden. Dat is jammer. De heer HAMELINK wijst er op, dat van deze zaak wel een onschuldige voorstelling wordt gegeven, maar dat het toch ook mogelijk is, dat meerdere zulke bestekken worden ge maakt na voorafgaande ruggespraak en dat men zich dan daarop altijd zou kunnen be- roepen. De VOORZITTER noemt dat te dwaas om op in te gaan. Door burgemeester en wethouders wordt overge'legd de gemeenterekening over den dienst 1926. Voor den gewonen dienst hebben de ont- vangsten bedragen f 415.799,84, en de uitgaven 394.248,59, goed slot alzoo 21.551,25. Voor den kapitaaldienst waren de ontvang- sten f 49.084,84 en de uitgaven f 46.935,74, goed slot 2149,10. - Deze rekening zal in handen eener commissie worden gesteld om daarover rapport uit te brengen, waarvoor worden benoemd de heeren D. Scheele, Van Cadsand en Hamelink. 10. Omvraag. a. De heer VAN RIET vraagt of de sleuf die thans nog bestaat tusschen den dijk aan de Scheldekade en den nieuiwen betonmuur zal aanigevuld worden met aan te voeren zand. Hij meent dat dit laatste niet noodig is, aan gezien dat gat best kan worden aanigevuld met zand van het terrein zelf. Als gegadigden daar gaan bouwen, moeten ze anders weer heel wat zand laten uitgraven en wegvoeren. De VOORZITTER deelt mede, dat daarom- trent nog geen bepaalde besluiten zjjn geno- e. De heer VAN CADSAND wijst op de noodzakelijkhedd, dat ook aan de Oostzijde van het kanaal bij de brug voor gewoon verkeer te Sluiiskil een bord wordt geplaatst betreffende de snelheidsibeperking, aangezien de autobe- stuurders of motorrijders die van die zijde Sluiskil bereiken en hetzij in de richting van Ter Neuzen of van Sas van Gent verder rijden, zich er op zouden kunnen beroepen geen ken nis te dragen van de snelheidsibeperking voor het rijden door de kom van Sluiskil, aangezien de daartoe strekkende borden alleen ten Noor den en ten Zuiden dier kom zijn geplaatst en ze d aarvan dus niets kunnen zien als ze in eens midden in de kom komen Van de overzijde van het kanaal. De VOORZITTER zal dit met burgemeester en wethouders bespreken. f. De heer VAN CADSAND vraagt, of het juist is, dat op 26 Juni 1.1., zijnde des Zondags, des namiddags tuschen 2 en 3 uur, alzoo onder kerktijd, een Belgiisch muziek spelende door de straiten der kom is getrokken en daardoor de Godsddenstoefeningen stoorde. Indien daar voor toestemming is gegeven, zou hij gaarne zien, dat de voorzitter dit beperkte, opdat de Godsdienstoefeningen niet beJemmerd of be- moeilijkt zullen worden. i. De heer GEELHOEDT merkt op, dat er onlangs in Ter Neuzen een telefoonkabel werd gelegd. Het trok de aandacht, dat de men schen die daaraan werkten van buiten waren. Hij vraagt inlichtingen omtrent de wijize waarop die werken worden uitgevoerd en de werklieden aangenomen. Zou niet kunnen verkregen worden dat ddt over de Arbeidsibeurs moet geschiieden De heer FRERIKS geeft daaromtrent op verzoek van den voorzitter inlichtingen. Voor die werken wordt een publieke inechrjjving ge houden. Het werk was aangenomen door een aannemer van buiten de gemeente; het rijk schrijft in de bestekken geen voorschriften betreffende aannemen van werklieden voor. Het is bovendien meest alles grondwerk en dan leert de ervardmg wel, dat men aan de werklieden van Ter Neuzen, die daaraan niet gewoon zijn, niet veel heeft. De heer GEELHOEDT acht het vreemd, dat de regeering, die het inrichten van Arbeids- ibeurzen bevordert en deze voor een groot deel bekostigt, niet voorsrihrijft, dat bij het uitvoe- ren van weaken in de venschillende plaatsen. werklieden over de beurs moeten worden aan genomen. De heer HAMELINK acht gevallen als door den heer Geelhoedt gesdgnaleerd een gevolg van de omstandigheid, dat het rijk in de be stekken geen rekening houdt met een te be talen uurloon volgens de plaatselijke regeling. Nu worden menschen aangenomen uit de om- geving, waar het uurloon lager is. Dat doet zich in het geheele rijk voor. j. De heer VAN DIJKE zou gaarne zien, dat ook in de keibestrating der Klaassenstraat in het midden een klinkerpad werd gelegd, zoo als in verschillende andere straten reeds is gedaan, hetgeen de passage voor voetgangers zoo vergemakkelijkt. De VOORZITTER zal dit bij burgemeester en wethouders bespreken. Hij sluit de vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 6