V, Rossem S patent verpakking cts. DAMRUBRIEK. Morst niet. - Scheurt niet. - Geeft geen kort. iichte baaitabak BURGERLIJKEN STAND. J. J- K. INGEZONDEN S1UKKEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. TOB NOOIT HOEKJE. de donderbui overvalleH. De bliksem sloeg in den motorivagen, met het gevolg, dat alle zekeringen doorsmolten. Onder de passagiers ontstond een paniek, doch nie- mand hunner werd getioffen. Geruimen tijd poogde personeel van den trein de zaak weer in orde te maken, maar dit gelukte niet. Tecslotte moesten alle passagiers uitstappen en werd de trein door een in- middela ontboden locomotief weggesleept. De stoptrein, die tien minuten later ver- trokken was, nam alle reizigers uit den sneltrein op en zoo arriveerde men onge- veer drie kwartier te laat in de residentie. TUSSCHEN TREIN EN PERRON. Een dame uit Gouda stapte aldaar uit den trein, v6or deze stilstond, waardoor zij bekneld raakte tusschen perron en wagon. Na door het trein personeel uit haar benarde positie bevrijd te zijn, bleek zij eenige ribben te hebben gebroken. Zij is per brancard naar het van Iterson-ziekenhuis vervqerd. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Dinsdagmiddag is de landbouwer J. te Woubrugge, terwijl bij met eenige arbeiders in een schuurtje schuilde vopr een onweers bui door den bliksem getroflen en gedood. Zjjn metgezellen bleven ongedetrd. IN EEN VLAAG VAN WAANZ1N. De Spaansche bladen meiden, dat in het dorp Paramontos een jonge man in een vlaag van waanzin zijn moeder, zijn ver- loofde en een buurman heeft vermoord en zes voorbijgangers heeft gewond.. MOORD IN EEN TREIN. Eern reiz-iger in den trein van Cher bourg naar Parijs, welke te 4 uur 48 in de hoofdstad moat arriveeren, ontdekte bloedsporen voor een compartiment le klasse. Hij ging den coupe binnen en zap een ,reiiziger op den grond liggen, die be- dekt was onder bloed. Oogenblikkelijk waarscbuwde hij den chef. Op den grond vond men twee hulzen van patro- nen. Uit de papieren, welke het slacht- offer bij z-icih had, bleek, dat de versJagene Jacques Sauvalle heat, luitenant-kolonel van de artillerie en in Parijs, rue Edouard Fomier woonachtig. Voorts vond men een bedrag van 3800 francs op hem, een gou'dien chronometer met ketting, zoodat het drama nog geheiimzinniger werd. Dadelijk bij aankomst in Parijs werd het lijk naar t speciale politiebureau ver- voerd. terwijl de coupe wend onderzocht. Een wapen vond men niet, zoodat het hier geen geval van zelfmoord betreft. On- middeliijk heeft de recherche zich in ver- b hading gesteld met de diverse stations om te vragen of men nergens iets bijzon- ders had waargenomen. Uit Bernay nu antwoordde de gendarmerie, dat men een individu had opgepakt, die, revolver in de hand, uit den trein was gesprongen. Daar- bij had hij zich zoo ernstig gewond, dat men hem naar 't hospitaal moest vervoe- ren. Hij verklaarde William Jean Louis Faullari te heeten, 21 jaar, geboortig uit Le Havre. Toen men hem vroeg waar- om hij een revolver in de hand hield, ant woordde hij, dat hij zelfmoord had1 willen plegen, maar niet den durf had gehad en uit den trein was gesprongen. Nader door de autoriteiten ondervraagd heeft hij beikend/den moordenaar te zijn van den luitenant-kolonel. De reden wiilde hij echter lyet vertellen. De verslagene laat vrouw en vijf kin- deren achter. Hij had enkele dag en door- gebracht op zijn buitenverblijf in Villers- sur-Mer, en zou juist zijn bezigheden als leeraax aan de krijgsschool hervatten. XXXVI. We geven hierbij de oplossingen onzer beide laatste wedstrijdproblemen," die de oplossers wel zwaar op de proef gesteld hebben. Vooral No. 29, een product van den wereldkampioen M. Fabre was zeer, zeer lastig. No. 29, auteur M. Fabre. De stand is: Zwart: 7, 8, 9, 19, 24, 33, 36, 37, 38. Wit: 22. 28, 39, 40, 44, 45, 46, 47, 48. De allergeniaalste oplossing van dit probleem is: Wit speelt 4641 (zwart (37X46); 39—34! (46X23): 22—18! (23X12); 47—41 (36 X 47); 44—39 (33X35); 48—42 (12 X 40); 42X33 (47 X 29); en 45 X 1. Het is in een woord een ideaal pro bleem. Tal van inzenders zijn door den auteur op een dwaalspoor gebracht door de vol- gende schijnoplossing, welke fraai in het probleem is aangeibracht en die dus de waarde der goede ontleding nog ver- hoogt. Wit: 22—18 (zwart 33X13); 47—41 (36X47); 48—43 (38X49); 39—33 (47X29); 40—35 (49 X 40); en 54X1- Maar deze oplossing is niet gewonnen voor wit. Niets belet immers de zwarte schijf op 37 om door te loopen naar dam! Deze eindstand is remise en deze oplos sing kan dan ook niet goedgekeurd wor- den. Trouwens, we zijn er wel haast zeker van, dat deze schijnoplossing opzettelijk is ingevlochten om de zoekers om den tuin te leiden, waarmee inderdaad succes is behaald. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN, (16X18); 33X2 (11X22); en 2X5 ge wonnen. En hiermee behoort onze welgeslaagde oplosserswedstrijd tot het verleden. Tal van nieuwe krachten hebben zich in den loop van dezen wedstrijd tot ge- routineerde oplossers ontwikkeld. Laat ons hopen, dat ze het spel ook practisch zullen blijven beoefenen. Ook buiten den eigenlijken kring der oplossers bestond er voor onzen wedstrijd allerwegen belang- stelling en werden de problemen met vol- doening gevolgd. Trouwens, de vraagstukken verdienden dat zeer zeker, want voor het meeren- deel voldeden ze aan de hoogste eischen, die de damkunst stellen kan. Naast de noodige practische wenken zullen we voortaan ook het eindspel eens aan onze dammers voorzetten. Het eindspel toch is vrijwel het lastig- ste deel der dampartij en daarin eenig ihouvast te krijgen, is voor elken dam- mer beslist noodzakelijk. No. 30, van Georges Raymond, Canada. Zwart: 6, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 26 en een dam op 9. Wit: 17, 22, 23, 24, 25, 27, 29, 32, 33, 34. 42, 45, 50. Ook de tien zetten diepe oplossing van dit probleem was allesbehalve eenvoudig. Dit is trouwens bij het werk van den auteur Raymond niet zoo vreemd. Deze oplossing is ook ten voile waard, eens aandachtig nagespeeld te worden. Wit speelt: 2419 (zw. 13X24); 29X20 (15X24); 34—30 (24X35). 23— 19 1*4X23j25—20 (9X25); 45—40! (35X44); 50X39 (25X28)27—21 De uitslag van onzen probleemwed- strijd luidt als volgt: De le prijs, het schitterend beoordeel- de damwerk „Damstudies en Analyses" door B. Springer en H. de Jongh, werd behaald door den heer J. P. Geensen te Ter Neuzen, die alle problemen goed op- loste en bovendien nog enkele bijoplossin- gen aangaf. De 2de prijs werd toegekend aan J. Kaan Dz. te Ter Neuzen, die eveneens van alle problemen een winnende oplos sing inzond, maar die van een vraagstuk niet de auteursoplossing gaf, doch slechts een bijoplossing. Deze prijs bestaat uit de uitstekende dam-handleiiding ,,Zwart- Wit" door A. K. W. Damme, den dam- redacteur van „De Telegraaf". De 3e prijs, een half-jaar abonnement op ,,Het Damspel", het orgaan van den Nederl. Dambond, is voor den heer J. van Wijck te Middeliburg na loting met den heer J. Scheele te Zaamslag, die aldus den 4e prijs verkreeg, n.l. een gratis- abonnement op de Ter Neuzensche Cou- rant gedurende drie maanden. Beide abonnementen gaan in op 15 Juli a.s. Aan den heer A. A. Geensen te Vlis- singen werd ten slotte een troostprijs toe gekend. De verschillende prijzen worden in den loop dezer week aan de winnaars toeqezonden. Correspondentie: D. L. te Oostburq. Uw vorige oplossingen ontving ik 10 dagen te iaat. De rubriek met den pun- tenstand was toen al klaar. A. R. te Axel. U hoopt dus nog op een wedstrijd Binnenkort misschien eens wat mooie eindspelen. (Buiten verantwoordelijkheni der Redactie.) Geachte Redactie, Naar aanleiding van het Raadsverslag der jongste raadiszitting <ier' gemeente Ter Neu zen, hebben meerderen zich aan beschuldigin- gen, bedekt of openlijk, gewaagd tegen het bestuur of den Raad van Toezicht der Z.-Vl. Waterleiding Maatechappij. Gelijk men zich niet geroepen g.evoeld heeft behcorlijk eerst te informeeren daar, waar men volledig van al ios op de hoogte is, alvorens op onverant- woordelijke Wijze wanitrouwen te ziaaien in personen en hun beleid en een voor het maat. schappelijk leven zoo'n belangrijke zaak als een waterleiding in hare totstandkoming te bemoedlijken, heeft men ook niet de beleefd- heid geiiad aan mij als Voorzitter van dien Raad van Toezicht dte kranten, waarin een en ander voorkwam, te zenden. Ik heb dan ook niet alles gelezen, maar ik acht het toch van belang om de zoogenaamde grieven onmiddel- lijk te weerleggen, voorzoover ik ze las. Aan de orde is in de gemeenteraden het uit- voering geiven aan de contractueele verbinte- nissen der gemieenten zoo in overeenkomst voor de opriohting der Maatschappdj als ten- gevolg'e van hun zijn van aamdeelhoudster, en alzoo te nemen: a. besluiten tot het aangaan van de noodige geldleeningen, teneinde te kun- nen storten op de aandeelen en het reserve- fonds, geheel conform hun eerder aangegane verbdntenissen b. besluiten tot wijziging en aajwulling der bouwverordeningen betrekkelijik de geeischte verplichte aansludtinig bij de waterleiding. In soimmige raden heeft men dat niet be- grepen en haalde er andere zaken bij. Graauw en Koewaciht besloten zelfs tot te ndet doening praktisch der eerder aangegane vertoin- tenissen, alsof men aan oontractueel en sta- tuair op de gemeente rustende verplichtingen eenzijdig zich kan onttrekken. Graauw is daarop teruggekomen en nam de gewenschte besluiten voor de geldleening evenals voor de verplichte aansluiting hetgeen volkomen lo- gisch is en de gemeente vrijwaart voor groote sehade. Sommige gemeenten moeten nag be sluiten en kunrnen door hun traagheid oorzaak worden dat de waterleiding weer een jaar later klaar komt en allerlei bezwaren ook finan- tieel zich gaan voordoen, doordat niet zoo voor- deelig een en ander geschieden kan. De Raad van Toezicht meende iianigende den tijd voor het nemen dier besluiten met de voonbereiding, die toch al zoo lang duurt, te moeten voort- gaan o.a,: a. door het zoeken naar een goeden direc- teur, teneinde een voordtracht aan de aan- deelhouders te kunnen doen; b. door te raadplegen op welke wijze het beste de bouwdirectie ware in te richten; c. door voorloopig de noodige terreinen te laten waardeeren en zoo mogelijk in voor- koop te nemen, behoudens de goedkeuring van commissarissen en Minister van Ar- beid (terreinen aangewezen door het Rijks- bureau voor Drinkwatervoorziening, door den Minister met de tedhnische voorbe- reidinig belast); d. door na te gaan, gehoord het Rijksbureau, hoe op de beste en voordeeligste wijze de waterleidingbuizen waren aan te sefhaffen en welke daartoe moesten worden geno- men. Van een aankoop kan uit den aard der zaaik nooiit sprake zijn, dewijl immers de geldleenin gen nog niet tot stand waren gekomen. Ook hier was het voorstel om een insdhrijving te openen uitgegaan van het Rijksbureau, het- welk een bestek en voorwaarden had op- gemiaakt en aan de daarvoor in aammerking komenide fabrieken dit had rondgezonden in overleg met den Raad van Toezicht. Dit aan- tal is uit den aard der zaak beperkt tot eenige fabrieken in Duitschlanri', Frankrijk en Belgie, terwijl op verzoek van ondergeteekende daar- aan een Engielsche is toegevoegd. Beperkt om- dat er niet meerderen geschikt waren. Het is de gewone manier van doen. Men kan er over verschiLlen of zij practisch is, maar ge lijk bij een openbare aanbesteding al spoedig conclave gemaakt wordt, is dat oo,k hier bij het beperkte aantal gegadigden, al heel gemakke- lijk te doen. Te meer waar de meeste fabrie ken zoo niet alle, die gegoten ijzeren buizen maken, waarop insohrijvimg gevraagd werd, tot een verbond waren toegetreden of aithans zioh aan elkander hadden verbonden. Dit had dan ook tengervolge een naar het oordeel van het deskunddge Rijksbureau, te hooge inschrij- ving, zoodat zelfs van voorloopige gunning met het noodige voorbehoud geen sprake kan zijn. Had die inschrijving eenige maanden eerder kunnen piaiats vinden, (hetgeen niet kon, om- dat niet eerder een bestek klaar was) het zou mogelijk geweest zijn, dat lager was inge- schreven, gelijk dat b.v. voor Schouwen is ge- beund, alihoewel het daar een veel kleiner aantal buizen betreft en de risico voor stij- ging van grondprijzen van materialen waaruit de buizen moeten gemaakt worden, bij een grooter aiantaj en aver een verwijderden duur van levering vanzelf voor de betrokken fa brieken grooter is, hetgeen tot hooger inschrij- ving moest leiden. Inmidideis deed zich de vraag voor of niet aanzienlijk kon wonden bespaard door het nemen van een ander sy- steem dan dat van gegoten ijzeren buizen, ai thans voor een groot deel der leiding. Ook dit moet onderzocht. Inderdaad werd van be. voegde zijde, dat met kracht en klem beweerd voor een systeem, hetwelk in verschillende landem op groote schaal reeds verscheidene jaren werd toegepast, doch hier te lande on- bekend was, alhoewel het in Belgie door geheel Vlaanderen o.a. tot in St. N.icolaas, vlak bij onze prise d'eau en te Selzaete locaal is toe gepast. Tecthnisch wordt dit onderzocht door het Rijksbureau. Inderdaad verbeeidt de Raad van Toezicht of die van Commissarissen zich niet,^ dat te 'kunnen. Wat leek-en wel kunnen, dat is nagaan hoe het oordeel is van mannen uit de praktijk, hoe hun cijfers van aankoop en van ondeiihouri luiden en hoe in't algemeen hum oordeel en raad is. Oimdat het een zaak van zoo'n groote beteekenis is, werd uit de Raden van Commissarissen van Toezicht een commisie benoemd, om een en ander na te gaan en daaromtrent te rapporteeren. Dit geschiedde om nog een belangrijke andere reden. Het komt bij dergelijke groote werken menigvuldig voor, dat vrij spoedig, binnen den kortst mogelijken tijd een offerte moet geac- cepteerd worden of aithans er over moet wor den beslist, wanneer in een gegeven geval een of andere fabriek in de gelegeniheid is een zeer gunstige offerte te doen. Teneinde de verant- woorddlijkheid te dekken en dat niet aan een enkel per-soon zelfs al was hij nog zoo technisch bekwaam over te laten, oor-deel- den wij juist omdat het een zaak is der ge meenten, een commissie te moeten benoemen, die voorloopig zou kunnen accordeeren en met een voorstel voorzien van het advies van de teohnisohe leiding bij commissarissen kon komen. Voor wel zaken van veel minder be lang al deze, benoemen de gemeenteraden de commissie. Het is dan ook volkomen ge- redhtyaardd-gden juist een blijk van groote voorzichtigfheid en goed beleid, dat dit hier ook geschied. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke com missie, wil zij haar taak behoorlijk opvatten, daartoe ook bijeenkomen moet en een ond'er- zoek moet m-stellen en daarvoor op reis moet. Wat hierin te laken- valt, is een raadsel. Wie daarvan maakt, dat een ondeskundige com missie beslist op eigen gezag welke buizen gekocht moeten worden en aan welke prijzen, stioht opzettelijk of uit onkunde, wantrouwen en tast de leden vani die commissie in hun eer en goeden naam aan. De Raad van Toezicht noch die van comimissarissen noch bedoelde commissie noch wie ook heeft buizen gekocht of in voonkoop. Zonder technische bijstand en voorlidhting of advies gebeurt dat ook ndet en dan nog onder voorlbohoud van goedkeuring van den Minister van Arbeid. Het is dan ook een groote onwaanheid, dat dit zou geschied zijn of dat door een anderiiandsche aanbeste ding duizenden guldens voordeel aan de Maat echappij zijn ontgaan. Precies het te-gendeel is een feit, dat alleen een ondenhand-sche on- derihandeling tot een veel gunstiger aankoop kan leiden dan een publieke aanbesteding, die bij mijn, weten nooit in een dergeiijk geval plaats heeft of redelijkerwijze plants grijpen kan. Juist dan wordt men de dupe van een opizetcontract. Veeleer dan ook maar in eenig opzicht te laken, is de gestie van d^ Raden van Comimissarissen en Toezicht dan oak te prijzen-. Van een niet goedkeuren van onkos- ten en dan nog wel een luttel bedrag dbor den Minister van Arbeid, is nooit sprake geweest, en de directde van het Rijksbureau heeft dat ook ndet meegedeeld. Men bahoeft dus deze wantrouwen veroorzakendie en hen, dih de kastanjes uit het vuur moeten halen, in hun werk veri-ammende passage uit een raads verslag h-euseh door gespatieerden of vetten druk niet NOG aan te dikken. Dat is zeker niet de roeping eener nobele het pu-bliek belang dienende en niet op sensatie beluste pers. Zeker, hoe kort eerst opgetreden, ook de Riaiad van Toezicht der Z. V. W. zal wel al fouten gemaakt hebben. Dr. Sdhaepman schijnt eens gezegd te hebben Critiek of polemiek is uit den booze. Zeker is het, dat het meestal naar beneden haalt en de behartiging van het pub-liek belang in den weg staat, wijl meestal voortgesproten niet uit lust tot opbouwen, maar tot afbreken, uit min edele motieven als naijver, intrige of der gelijke. Waarom, alvorens te schrijven over iets, w-aajiibij ook de eer en het werk van- per- somen, die zich waarlijk toch al jarenlang ge- noegzaam vaaik voor het publieke leven op- geofferd hebben, niet eenst behoorlijk op de hoogte gesteid Bij mij, die uit den aard der zaak, toch wel het beste met de feiten op de hoogte behoort te zjjn, heeft geen enkel criticaste ooit eenige inlichtinigen gevraagd en dat teirwjjl bij de gehee-le Z.-Vlaamsche Water leiding niets is wat het daglicht niet mag zien en het een publieke zaak is van nu reeds 20 gemeenten. Zeker, sommigen zijn teleurgestel-d omdat zij niet in de zaak zijn betrokken op een of andere wijze, of niet benoeimd zijn tot dit of tot dat. Anderen probeeren te visschen ten eigen bate in water, dat zij eerst troebel wil len maken, omdat zij b.v. als agenten of tus- sdhenhandelaars wat will-en verdienen aan leveranties van buizen. of andere voorwerpen. Weer anderem willen langs allerlei weg trach- ten zich er in te dringen om belast te worden met bouwleiding voof geheel of gedeelte. Tegenover al die zaken wenscht de Raad van Toezicht met al zijn leden fier en frank te staan en zelfistandi-g de belangen hen toe- vertrouwd naar beste weten en eer te betrach- ten. Ik hoop en vertrouw, dat dit ook met alle commissarissen zoo zijn zal. Deden dat de raadsleden in het algemeen belang ook, dan zou de waterleiding op de beste wijze en het spoedi-gst tot stand komen en zouden ook de afzijdig blijvende gemeenten eerder inzien hoe zij geschaad zullen worden door ndet dadelijk toe te treden. Men heeft ons niet willen gelooven, noch ook de voorstei- ling van zaken destijd's gegeven door het comite van actie in bond met de door de re- geering daarvoor aangewezen amhtenaren. leder die een weinig de zaken onbevangen wil bestudeeren zal toegeven, dat dit verkeerd ge- zien is. Het spreekt v'anzedf, dat in de toe- komst, het li-gt in de lijn der on-twikkeling. Ook de andere gemeenten toch zullen willen aansluiten. De huidige raadsleden, die daar toe niet konden besluiten, zullen door hun opvolgers in latere jaren zeker met vri-emdelijk hiervoor worden herd acht. Maar laten dan nu ook de 20 aandeellhoud- sters-gemeenten doorwerken en niet zelf oor zaak zijn van vertraging en schade om die straks lafhartig te werp-en op personen of col lege's die zich met den meest mogelijken ijver voor die igoede zaak hebben gegeven en dat op den duur tocih slechts zullen kunnen en willen doen bij sympathie met hun strevem en ver- trouwen in hun werk. Geeft goeden raad als Gij ze weet en de zalven kent, maar breekt ndet af, de zaken ndet eens kemnende. Alles wacht - titans op de besluiten van enkele gemeenteraden. Definitief kan niet een direc- tie of bouwbureau aangesteld, als niet/de geld leening oollectief is afgesloten en goedgekeurd door de betrokken Ministers. De Raden van Toezicht en Commissarissen treft dus geen verwijt, wel de raden die dan om deze, dan om gene reden nalaten de gevraagd-e beluiten te nemen. Zoo ook de kwestie van tarleven. Deze zijn niet aan de orde. Later wordt onder 's Ministers goedkeuring dit vas-tgesteld en ge- kozen voor kamertarief of een ander tarief. En voorzoover het loopt over de tarieven waar op de begrootinig is gebaseerd, had men daar- over moeten spreken voor het besluit tot deel- neming. Niet nu dat genomen is. Intusschen zijin ook die tarieven, bedrieg ik mij niet, lager dan zij in Schouwen zullen zijn; lager ook dan in Tholen en Zuid-Beveland. Ik heb gemeend, een protest te moeten doen h-ooren tegen de toch in den grond der zaak „letterlijke" besohuldigingen vooral tegen den Raad v,an Toezicht. Ik hoop, dat zijn leden evenals de meerderh-ekl der commissarissen hierin geen reden zullen vinden om hun -ar beid, die zware verantwoorde 1 ijkheid op hen legt en van meerderen hunner exorbitant veel energie en tijd kost, waarvoor vele criticasten liartelijk zouden bedanken als zij het moesten doen, in het belang van Zeeuwsch-Vlaanderen in den steek te laten, waartoe begrijpelijker- wijze sommigen neiging gevoelen. Ik dank U voor de opmame van dit stuk. Hoogachtend, Uw dw., Mr. P. DIELEMAN, Voorzitter der Z. V. W. Middelburg, 28 Juni 1927. GRAAUW. Huwelijks-aamgiften. 3 Juni. Johannes de Rooy, ouid 26 j., jm. en Rosalia Durinck, oud 23 j., jd. iiuweiijks-voltre'kkingen. 17 Juni. Johannes de Rooy, oud 26 j., jm. en Rosalia Durinck, oud 23 j., jd. Gebooiten. 13 Juni. Rosa Antainetta, d. van Aloijsius Bogaert en van Lucia Christina van den Beigen. 15 Juni. Celina Maria, d. van P-etrus Josephus de Klerk en van Leonie van Gimst. Overlijden. 25 Juni. Cornells Raman, oud 30 j., echtg. van Julia Maria van Vlieriberg'hen. ST. JANSTEEN. Huwelijks-volrekking-en. 14 Juni. Jozef Michel Lodewijk Leopold Van der Guoht, oud 25 j., jm. en Marie Josephine Augusta Rottier, oud 22 j., jd. Gelboorten. 5 Juni. Irma Maria, d. van Ja cobus Adolf Pierssen-s en van Amanda Maria Scheifhout. 8 Juni. Johannes Jacobus, z. van Will-am Benediictus Marie Blomimaart en van Elisabeth Maria IJsabaert. 20 Juni. Gerarda Maria, d. van Jacobus van Eck en van Leonie Maas. 22 Juni. Petrus Augustinus, z. van Antonius Francies Man,gnus en van Louisa Paulina Serrarens. 29 Juni. Pieter, z. van Charles Mortier en van Philomena Audenaerdt. Overiijiden. 7 Juni. Albert Joseph Mathilde W-eeimaes, oud 5 m., z. van Alphonsus Euge- nius en van Maria Louisa Verstraeten. 15 Juni. Petrus Aren-s, oud 68 j., echtg. van Rosalia SCheirlinck. 24 Juni. Louisa Maria Ferket, oud 20 j., d. van Josephus en van Virginia Roels. ZAAMSLAG. Huwelijfcs-voltrekkingen. 9 Juni. David de Jonge, oud 22 j., jm. en Leuntje M-echelina van Arenthals, oud 20 j., jd. Gaboorten. 13 Juni. Daniel en Hendrik, zonen van Bastiaan de Groote en van Pieter- nella van Drongelen. 17 Juni. Cornelis Abra ham, z. van Cornelis Abraham Dees en van Cornelia Janna Dieleman. 29 Juni. Cornelis Abraham, z. van Jan Pieter van Fraeijenhove en van Marg-aretha Mechielsen. Overiij-d-en. 7 Juni. Frangois Zegers, oud 2 m., z. van Frederick en van Leuntje Scheele. ZUIDDORPE. Huwelijks-aangiften. 29 April. Petrus Fran cies Coppieters, oud 28 j., jm. en Leontina Maria Willems, oud 21 j., jd. 25 Mei. Arthur Joseph Marie Herman, oud 23 j., jm. en Ger- m-aniia van de Vijver, oud 20 j., jd. Abraham Jan Lensen, oud 24 j., jm. en Maria de Block, oud 18 j., jd. 22 Juni. Petrus van D-ijke, oud 42 j., jm. en Maria J-osepiha Gijsel, oud 35 j., jd. Huwelijks-voltrekkingem, 18 Mei. Petrus Franciscus Coppieters, oud 28 j., jm. en Leon tina Maria Willems, oud 21 j., jd. 8 Juni. Arthur Joseph Marie Herman, oud 23 j., j.m. en Gerimania van de Vijver, oud 20 j., jd. VERSTERK UW NIEREN! Werp dat lustelooze, afgematte gevoel van u, en herwin uw gezondheid en energie door uw nieren te helpen om de sohadelijke en kwaad- doende vergiften uit uw bloed te filtreeren. Maak uw leven weer tot een lust! Die pijn in de lendenen, die urinestoomissen, dat ver- moeid, zenuwachtig, uitgeput gevoel, die hoofd- pijn en duizeligheid kunnen alle te wijten zijn aan nierzw.akte, en deze kan overwonnen wor den. Piekeren help-t u niet. Wordt flink en ge- zon-d door het ge-bruik van Foster's Rugpij n Nieren Pille-n. De tijd bewees, dat dit speci- fieke niergeneesmiddel aan de nieren juist die versterkende hulp geeft, die zij noodig hebben en deze organen bij staat om het bloed volko men en terdeige te zuiveren. Door nieu-we kracht aan de verzwakte nieren te geven, kunne-n Foster's Pillen kwe-llende nierverschijnselen als rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, niersteen, en blaason-tsteking, ver- lichten en voorkomen. Duizenden in Holland dan-ken hun tegen- woordige goede gezondheid aan de genezende eigenschappen van dit niermiddel. Begin nog h-eden met het gebruik en zie hoe sne! gij een fli-nke gezondheid kunt herkrijgen. Verkrij-gibaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en droigisten a 1.75 per flacon. 32 Abraham Jan Lensen, oud 24 j., jm. en Maria de Block, oud 18 j., jd. Geboorten. 19 April. Arsene Francies, z. van Ciriel Pollet en van Josephine Michiels. 27 April. Anna Alina Mathilda Maria, d. van ALpihons van Haelst en van Irene Louisa Bak- ker, Henri Petrus, z. van Cyrillus van Haelst en van Maria Tlheresia van Dade. 30 Mei. Adi ienne, d. van Cyrile Emil-e Michiels en van Nathalia Delloiter. 7 Juni. Marinus Gerrit, z. van Job Keur en van Catharina van Ee. Overiijiden. 3 April. Agnes Rosalia de Vos, oud 6 d., d. van Philemon en van Elisabeth de Maat. 12 April. Elisabeth de Maat, oud 37 j;, echtg. van Philemon de Vos. 24 April. Ce lina Maria Gijsel, oud 66 j., echtg. van Lam- bertus Waterings. Waarheid-spreken. Een halve waarihei-d is een heele leugen. Hoe is het toch imogelijk om altijd de waarheid te spreken in den omgang met menschen en toch in vrede te blijven leven? Deze vraag he'blben wij vaak ge hoord en men behoeft niet een dtwars- drijver of ruziekop te zijn om elk ooqen- blik in de maatschappij voor een conflict te worden geplaatst, wanneer men zijn meening uitspreekt. Er zijn menschen, die den zedelijken moed missen om voor hun meening uit te komen en die zich achter leugens ver- schuilen, om de waarheid hunner overtui- ging te bedekken. Hu/ichelaars zijn het, met wie men geen gesprek begint, maar die-n men ontloopt alsof het schurftiqe honden waren. Er bestaat een ander soort van vrede- lievenden, die gesprekken, waarin zij hun meening -moeten u-iten liefst zooveel moge lijk vermijden; met de g-rootste beminne- lijkhei-d over allerlei algemeenheden spre ken en met een honingzoeten lach Uw meening deelen, waar het die algemeen heden betreft, omdat zij niets zeggen dan dingen, waarover de geheele wereld het eens is. Nog anderen zijn er die U in voile openhartigheid vertellen, dat zij deze ol die meening zijn toegedaan, alleen om U uit Uw tent te lokken en de Uwe te hoo- ren, waarover zij dan gaan spreken en U ten slotte verwarren in hun gesprek, zoo dat gij hun meening er niet meer uit kunt halen Het zijn de gevaarlijke menschen, die ..bekeerlingen" voor hun richting willen maken. Wij zullen even de wijsgeer Immanuel Kant aan het woord laten, die een van de hoogstaandste figuren op zedelijk gebied was en van dezen denker de meening hooren over dit onderwerp. Hij nam de volgende stellitig aan tegenover de prac- tijik des levens: ,,Wat gij ^>ok zegt, het moet waar zijn; het is echter niet noodig, dat gij al het ware openlijk verkondigt". Wie zoo doet, vermijdt veel onnoodige twisten en doet volgens het bijbelwoord: ..listig als de slang en zonder valschheid gelijk de duiven". Dr. IOS. DE COCK. Voor de lezers van ons blad geeft onze psychologisch medewer-ker Dr. (os. de Cock, Van Merlenstraat 120, s Graven- hage, gratis zielkundige ad-viezen o.m. over de wijze, waarop zij hun geest kun nen verfrisschen en hun wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beant- woordingen te uitvoerig worden dan di rect schriftelijk aan de aanvragers. Opmerker te T. Wat U hebt is, voor zoover dit uit Uw mededeelingen valt op te maken, waar- schijnlijk geen gebrek aan wilskracht geen tekort aan flinkheid, maar een zeer groote voorzichtigheid om U uit te spreken. (Wij bedoelen geensizi-ns te zeggen: een te groote voorzichtigheid.) Wanneer iemand over een bepaald vraagstuk maar een meening kent, dan is hij heel spoedig klaar met zijn oordeel. Hij zegt die eene meening en de zaak is afgedaan voor hem. Is een ander het niet eens, dan moet hij pas beginnen te denken bij het debat erover en dan is hij niet zoo spoedig klaar. Aan den anderen kant kent gij vijf mee- j ningen en dat belet U vlot te zeggen. wat i gij denkt, omdat gij voor alle vijf iets vindt, dat van toepassing kan zijn. Te scrupuleus zijn, te voo-rzicbtig is dan ver keerd, want dat geeft den indruk van ge brek aan practischen kijk. Leert U eens den knoop flink door te trekken op gevaar af, dat gij de verkeerde meening neemt. want gij hebt altijid nog een reserve- legertje van vier meeningen. Aan onderstaande personen is persoon- lijk antwoor-d gezonden, aangezien de be- antwoording te uitvoerig was voor plaat- sin-q in dit blad. P. K. te T.; G .te T.: H. K. te T.; Mevr. S. te T.; Mej. L. te T.; Han-delaar te T.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 6