"gemenbde berichtenT LAN0B0UW8ERICHTEN. land heeft geplaatst. De chronische qe- varen die in dezen toestand schuilen, kunnen pas terzijdle gesteld worden, wan- neer Rome en ^Belqrado zich voorgoed over een modus Vivendi over Albanie verstaan. De eerste stap in die rich ting is reeds gedaan door een gesprek dat de Zuidslavische gezant te Rome gehad heeft. De onderhandelinoen die nu moe- ten volgen, zijin veel bezwaarlijker dan die, welke thans tot de bijlegging van het acute conflict van Tirana geleicl hebben. HET KRIJGSBEDRIJF IN CHINA. De berichten uit China blijven on- samenhangend en verlbijsterend, maar men moet eruit opmaken, schrijft de N. R. Crt., dat er aan het front van Sjantoeng qevochten wordt en dat dit te verklaren is uit een offensief van Tsjanq- kai-sjek, den aanvoerder der qematiqde Zuidelijke nationalisten, teqen Tsjinanfoe, de hoofdstad van Sjantoeng. Teqelijker- tijd zou de christenqeneraal Feng, die zich met Tsjang-kai-sjek verbonden heeft en ook een ultimatum naar het roode Han- kou gezonden heeft, om Borodin en an dere bolsjewiki te verjagen, een opmarsch in noordelijke rich-ting naar Peking be- gonnen zijn. Het merkwaardigste in den toestand is, dat het roode bewind te Hankou, of- schoon met tal van sommaties en offen- sieven bedreigd, zich nu al weken lang heeft weten te handhaven, alsof het niet het doelwit van verbolqen-heid van Noord en Zuid ware. Opnieuw hoort men ver- luiden, dat Feng of Tsjang-kai-sjek troe- pen tegen Hankou zal uitzenden, indien het zich niet onderwerpt aan de bevelen der gematigden, maar dit had al lang kun nen gebeuren. De leiders te Hankou leg- gen tegelijkertijd optimistische verklarin- gen af, waarin zij verz-ekeren, dat men vooreerst den val van het regime van Eugene Sjen en Borodin niet behoeft te verwachten. TER NEUZEN, 6 Juli 1927. VERPACHTING VAN STAATS- GRONDEN. Gisteren werden alhier door den Ont- vanger der Registratie en Domeinen te Hulst, ten overstaan van notaris Dumo- leyn te Hontenisse, in het Hotel des Pays-Bas" in het openbaar verpac'ht 98.90.85 H.A. Staatsgronden in den nieu- *wen polder in het Hellegat, en van per- ceelen dijk van de Van Lijnden- en Wil- lem III polders, onder de gameenten Zaamslag, Boschkapelle, Stoppeldijk en Ossenisse. Er was voor deze verpachting groote belangstelling en de uitslag bewees. dat er nog ondernemenden lieden zijn die dur- ven bieden. De landen werden verpacht voor een gemiddeld-en p-rijs van f 132,50 per Gentsch gemet of 44 aren 56 centia- ren. De verpachting geschiedde voor den tijd van 6 jaren. De totale opbrengst beloopt ongeveer f 29.000. POLITIE. De Inspecteu-r van Politie te Ter Neu zen maakt bekend, dat als gevonden is aanqegeven het navolgende voorwerp, waaromtrent inlichting is te bekomen aan het daarachter geplaatse adres: Lips-sleutel, P. Kaan, Noordstraat. EXAMEN NUTTIGE HAND- WERKEN. Geslaagd aan de R. K. Kweekschool voor onderwij-zeressen te Moerdijk, voor het examen nuttige handwexken, de dames C. van Hecke te Axel en S. Stockman te Sluiskil, die tevens geslaagd zijn voor de akte L. O. DE RUBENSFEESTEN TE ANTWERPEN. Ter gelegenheid der 350e verjaring der geboorte van den grooten Vlaamschen .schilder Rubens richt, naar men ons schrijft, het gemeentebestuur zijner ge- boortestad een reeks schitterende feesten in, die zullen duren van 21 Juli (Natio- nale Feestdag) tot de Antwerpsche ker mis (13, 14, 15, 16 en 21 Augustus). De stad zal feestelijk versierd zijn, en een reeks tentoonsteliingen worsen gehouden in de musea en andere zalen, waar o.m. schilderijen van Rulbens worden bijeen- gebracht uit het geheele land (uit musea, kerken, enz.), alsook de gravuren en etsen van den meester, en de bijzonderste re- producties naar'Zijn werken. Tevens heeft een tentoonstelling plants van werken over Rubens en over het intellectueele leven van zijn tijd, en wordt in de Vlaam- sche Opera een groote academische zit- ting gehouden. Verder twee uitgangen van den Antwerpschen Ommeganck met Vlaggenstoet, uitvoeringen van de ,,Ru- benscantatedoor Peter Benoit, in open liucht. Een welgevuld programma, dat onge- twijfeld een massa bezoekers naar Ant- werpen zal lokken. SPOORWEGEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Drop: I. Willen de Ministers doen nagaan, wat er waar is van de berichten, dat de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen voornemens is buurtspoor- wegen o.a. den spoorweg GentTer Neuzen, van de particuliere maatschap pij (en) over te nemen? II. Zijn de Ministers niet van oordeel, dat het belang van een behoorlijk grens- verkeer, speciaal in Zeeuwsoh-Vlaande- ren, zoo groot is, dat tijdig overleq tus- schen Nederlandsche en Belgische spoor wegen gewenscht is? III. Zijn de Ministers bereid, dat over- leg te bevorderen en mag er op worden gerekend, dat een behoorlijk spoorweg- verkeer, ook daar, waar dit thans op Nederlandsch gebied geleid wordt door buitenlandsche maatsohappijen, door daartoe te nemen maatregelen verzekerd zal zijn? Hebben de Ministers van Buitenland sche Zaken en van Waterstaat geant- woord: Ingewonnen ambtsberichten hebben de in de eerste vraag geopperde vermoedens niet bevestigd, en ook overigens is niets gebleken van wijziging in de bestaande toestanden op spoorweggebied in Z.- Vlaanderen, met name niet wat betreft den spoorweg Gent-Ter Neuzen. In verband met het bovenstaande kan beantwoording van de vragen II en III achterwege blijven. OPENSTELLING JACHT. De Minister van Binnenl. Zaken en Landlbouw heeft bepaald, dat de jacht op klein wild zal geopend zijn voor patrijzen van 29 Aug. tot 1 Januari a.s.; voor hout- snippen van 29 Augustus tot 26 Februari a.s., voor korhanen en fazantenhanen van 3 October tot 29 Januari a.s.; voor fazantenhennen en hazen van 3 October tot 1 Januari a.s. Voor waterwild, voor zwanen, van 25 Juli tot 26 Februari a.s., voor ganzen van 25 Juli tot 22 April a.s., voor watersnippen van 25 Juli tot 1 April a.s. Voor eenden en duikeenden van 25 Juli tot 29 Januari a.s. en voor wilde een den van 25 Juli tot 1 Januari a.s. KERKTELEFOOJN VOOR Mils VERMOGEN DEN. De Geref. Diaconale Conferentie in de classis Axel, had o.ra. de vraag te be- handelen ,/Wanneer minvermogende gemeente- leden door den kerkeraad in staat worden gesteld, gebruik te maken van een in- richting als kerktelefoon, is dan de diaconie aansprakelgk voor de kosten die dit mee- brengt Na breedvoerige discussie werd met algemeene stemmen de volgende con- clusie aangenomen. De Olassicale Diaconale Conferentie als boven, gehoord de besprtking der broeders en het advies der adviseurs, spreekt een- stemmig als haar oordeel uit, dat het ter beschikking stellen van een kerktelefoon voor gemeenteleden die den dienst des Woords niet kunnen bgwonen, behoort tot de rechte in^titueerirg van den eeredienst en de verzorging der leden, weshalve zij meent dat de kosten die door minvermo- gerden niet kunnen worden gedragen, die- nen te worden bestreden uit de inkomsten van den eeredienst en alzoo niet ten laste komen van de diaconie. ZEEUWSCHE POLDER- EN WATERSCHAPSBOND. Zaterdag hield deze Bond, waarbjj zoo goed als alle polderbesturen in Zeelard zijn aangesloten, onder voorzitterschap van den heer mr. P. Dieleman, een algemeene ver- gadering te St. Philipslaud. Vooraf werd het bestuur ten gemeente- huize officieel door het gemeentebestuur ontvangen. Gekozen werd tot bestuurslid de heer C. H. M. Plasschaert te St. Janste9n en herkozen de heer I. J. R'sseeuw te Oostburg. In behandeling kwam het rapport der wegenwals-commissie. Geadviseerd werd aan te schaffen wegwalsen met motorische kracht, bijv. de Svedala-wegwals. Om econo- mische redenen is groepsgewijze aanschaf- fing en exploitatie aan te bevelen. De commissie werd opgedragen om door samenspreking met polderbesturen te trach- ten hiertoe te komen. Ook werd uitgebracht een rapport over de afwaterings watersehappen. Geconclu- deerd werd, dat oprichting van een afwate- ringswaterschap voor de gronden, afwate- rende op de Oosteljjke rijkswaterleiding in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen een goede op- lossing kan geven, zoo ook het oprichten van zulk een waterschap voor de gronden, afwaterende op de Westelpke rijkswaterlei ding in Oost Zeeuwsch Vlaanderen, indien uit een nader onderzoek blijkt, dat de capa- citeit van deze waterleiding te gering is. Daarna hield de heer J. A. Ro^yer, in- genieur van den provincialen waterstaat in Zuid Holland te 's-Gravenhage, een interes- sante lezing, toegelicht met allerlei grafieken over het wegenvraagstuk in verband me de wegenbelastingwet. Na afloop der vergadering werd een maaltpd gehouden en daarna een autotocht door de polders gemaakt. HONTENISSE. Zondag overleed te Lisse, waar hij zijne laatste levensjaren doorbracht, de heer Carolus Blijdenstein, gedurende meer dan 30 jaren onderwijzer aan de open- bare school in de Molenstraat. Allen, die den braven, opgetooen en werkzamen onderwijzer gekend hebben, weten, wat hij in di'e jaren voor het onderwijs ge- weest is en hoevelen aan hem hunne op- leiding te danken hebben; want niet al- leen werkte hij in de school, maar gaf aan huis na en voor de gewone schooluren tal van privaatlessen, die zeer geroemd wer den. Hij l'eefde alleen voor het onderwijs en zijn gezin. De overledene bereikte den leeftijd van 85 jaar. KOEWACHT. Zaterdag had hier in de bijzondere jongensschool een drukbezochte vergade ring plaats van de vlashandelaars en vlas- bewerkers, in deze gemeente. De verga dering werd ingeleid door den heer P. C. van Helsland te St. Jansteen, die na een korte inleiding het woord gaf aan den heer Roelofs, eveneens van St. Jansteen en secretaris van den Vlassersbond. Deze gaf een overzieht van den vlashandel voor en na den oorlog en zette in't breede uiteen, waarom een vereeniging van vlas handelaars eft vlasbewerkers in den te- genwoordigen tijd noodzakelijk was. Na eenige discussie werd besloten bier zulk een vlassersbond op te richten, waarvoor zich staande de vergadering een 60tal personen als lid opgaven. Daarna ging men over tot verkiezing van een voorloopig bestuur. Tot voor- zitter werd gekozen de heer Alph. de Waele, tot onder-voorzitter de heer Fr. van Hooye, tot penningmeester de heer Aug. Matthijs en tot commissarissen de heeren Alph. Gijsel en Cam. Poppe. Aan den heer C. de Voider, hoofd der bijzon dere jongensschool, zal gevraagd worden het secretariaat van de nieuwe vereeni ging te willen aanvaarden. Het voorloopig bestuur zal de concept- statuten gereed maken, die in de volgen de vergadering zullen behandeld worden; waarna rechtspersoonlijk zal worden aan- gevraagd. De vergadering werd ook bijgewoond door den ZeerEerw. heer Pastoor en door den Edelachtb. heer Burgemeester, die door hunne tegenwoordigheid blijk geven van hunne belangstelling voor de indus- trie, die van zooveel belang is voor deze gemeente. Door het Bestuur en de Raad van Toezicht der Cooperatieve Boerenleen- bank is een bedrag van f 100 verleend voor de slachtoffers van de stormramp en den hagelslag. Zondag n.m. had ten huize van den heer J. de Vleeschouwer alhier eene alge meene vergadering plaats van de leden der Onderlinge Paardenverzekering „Steunt Elkander". Bijna al de leden waren opgekomen. Het Bestuur deelde mede, dat met het oog op de sterk ver- beterde paardenprijzen en nieuwe keu- ring der verzekerde paarden heeft plaats gehad, waarbij alle aanmerkelijk hooger geschat zijn; zoodat wanneer een onge- val plaats heeft de uitkeering veel hooger zal zijn. Daardoor is het noodzakelijk, dat er meer premie betaald wordt. Besloten werd 1 procent van de ver zekerde waarde te betalen als premie voor het tweede half jaar 1927. Dinsdag n.m. sloeg de bliksem in een schuurtje van de Gebr. De Guchte- naere, waarin men bezig was vlas te be- werken. In een ooqenblik stond het schuurtje in lichte laaie en niets kon ge- red worden. Ook een rund kwam in de vlammen om. Doordat de arbeiders van de in de nabijheid gelegen vlasfabrieken spoedig ter plaatse waren, bleven de aan- grenzende gebouwen gespaard. Alles is, hoewel laag verzekerd. SCHOONDIJKE. Bij Kon. besluit van 27 Juni no. 33, zijn de statuten van de in Febr. opgerichte werkloozenkas ,,Helpt Elkander" te Schoondijke goedgekeurd. MIDDELBURG. Alhier zijn Maandagavond twee fiet- sende meisjes van het Jaagpad in het ka- naal gereden. Gelukkig schoten spoedig een paar jongens toe, die haar bijtijds wisten te redden en ook de onbeschadig- de fietsen op het droge brachten, waarop nat en wel de reis werd voortgezet. Zaterdagavond omstreeks half negen werd brand ontdekt in het pakhuis van de firma Maas De Groot, grossierderij in koloniale waren op den Korendijk te Middelburg. Het bleek, dat d!e brand door onibekende oorzaak was ontstaan op een der zolders. De ibrandweer werd ge- waarschuwd en met een der motorspuiten werd het blusscihinigswerk aangevangen. Er werd een groote hoeveelheid water op de smeulende massa geworpen, zoodat het gevaar spoedig was geweken. De waterschade was echter zeer groot. LOOP DER BEVOLKING VAN SAS VAN GENT. In de vorige maand hebben zich in deze gemeente gervestigd: S. Wijne, zonder, van Westdorpe. C. J. van Waes, sender, van Westdorpe. N. M. van Waes, zonder, van Westdorpe. 0. R. de Maertelaere, d'ienstbode, van West dorpe. M. I. de Decker, zonder, van Gent. A. M. M. Kindt, zonder, van Ter Neuzen. C. J. van Aigtmaal, zonder, van Selzaete. A. Meuland, dierastlbode, van Selzaete. J. S. Meeusen, zonder, van Amsterdam. C. Roels, zonder, van Gent. F. M. Janssens, religdeuse, van Roosendaal. 1. M. Greve, dienstbode, van Wachtebeke. Vertrokken: A. C. M. van de Putte en gezin, fabrieks- arbeider, naar Selzaete. E. de Rudder en gezin, kantoorbediende, naar Selzaete. G. M. Coone, dienstbode, naar Zuiddorpe. M. Francke en gezin, landbouwer, naar Hoek. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank, Middelburg Zitting van 5 Juli 1927. De volgende vonnissen werden uitge- sproken: P. O. L., oud 33 j., koopman te Door- nick, is wegens wederspannigheid ver- oordeeld tot 1 maand gevang. P. O. L„ oud 33 j., koopman te Door- nick, is wegens mishandeling vrijgespro- ken. J. L. P., oud 20 j., chauffeur te Tour- coing (Fr.), is wegens wederspannig heid veroordeeld tot 1 maand gevang. J. L. P., oud 20 j., chauffeur te te Tour- coing (Fr.), is wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroor deeld tot 14 dagem gevang. J. L. P., oud 20 j., chauffeur te Tour- coing (Fr.), is wegens overtrading der Motor- en Rijwielwet veroordeeld tot 14 dagen gevang. Deze zaken betreffen het smakkeldrama te Sluis waarbij de opperwachtmeester Briede het leven verloor. H. H. M. M., oud 49 j., fabrikant te Hulst, is wegens overtreding der veilig- heidswet, het vonnis bevestigd van den kantonrechter te Hulst, zonder straf- oplegging. MOND- EN KLAUWZEER IN ENGELAND. De minister van landlbouw heeft in het Britsc'he Lagerhuis medegedeeld. dat Groot-Brittannie nu sind's 6 April jl. vrij is van mond- en klauwzeer. Zulk een lange periode van 10 weken is niet meer voorgekomen sinds 1921. De uitvoer van levende runderen, schapen, geiten en var- kens naar Canada is nu weder openge- steld. Ook de Vereenigde Staten en Zuid-Afrika hebben hun invoerverbod van Britsch vee ingetrokken, zij het dat speciale certificaten nog vereischt wor den. De afwezigheid van mond1- en klauw zeer in de laatste weken doet bij de Rrit- sche veehouders het verlangein opkomen, aldus bericht de Nederl. Rijkstuinbouw- consulent te Londen, dat de minister het onderzoek naar de bronnen van besmet- ting zal doen voortzetten, opdat zoo mo- gelijk nog meerdere gevonden zullen worden. Er wordt op gewezen, dat dit onderzoek vergemakkelijkt zou worden indien men een maatregel trof, waarbij buitenlandsche zijden bacon met de poo- ten eraan moesten worden ingevoerd, want, zoo zegt men, de pooten zijn de eenige lichaamsdeelen waaraan men zien kan of het diier aan mond- en klauwzeer heeft geleden. Men acht zich gelukkig, dat door het verbod van invoer van versch vleesch reeds een bron van be- smetting is afgesneden, die men ernstig noemt, doch men zag ook graag -den ge- noemden stap nog gedaan. BESTRIJDING VAN DEN KRUISBESSENMEELDAUW. Het Centraal Bureau der veilingen in Nederland heeft naar ,,De Tuinderij" meldt, aan den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw verzocht een krachtiger optreden teg'en met meeldauw besmette bessen te bevorderen. Dit verzoek staat in verband met brie- ven, welke ,,De Tuinderij" ontving naar aanleiding van haar artikeltje over het aandringen door Engelsche kweekers op een uitvoerverbod in Engeland voor Nederlandsche kruisbessen omdat deze in groote hoeveelheden besmet met meel dauw in Engeland zouden worden ge- Importeerd. (Het artikeltje is weerge- geven in de N. R. C. van 26 Juni, och- tendblad C). In vele dier brieven werd gevraagd, of het niet mogelijk zou zijn in de meeldauwwet de bepalingen op te ne men, dat het vervoer van kruisbessen be smet met den Amerikaanschen kruisbes- senmeeldauw verboden is. Het Centraal Bestuur heeft bij haar verzoek aan den Minister nog niet de bepaalde bestrij- dingswijze willen aangeven, aangezien het wenschelijk is, daaromtrent vooraf nader overleg te plegen. EEN KAPPERSZAAK BELEGERD. Maandagavond kwam een meisje in een kapperszaak aan de Kruisstraat te Rotterdam, met het verlangen, de kunsten van Figaro op het gebied van bijpunten en de ondulation Marcel aan zich te laten voltrekken. De vrouwelijke kappersbe- diende wilde zich al aan het werk zetten, toen haar bleek, dat het hoofd der bezoek- ster onrein was. Zij weigerde daarop het hoofd te bewerken, vertelde de reden van deze weigering aan de cliente, die doode- lij.k ontsteld en ten zeerste verbolgen verdween, om even later in het gezel- schap van haar vader terug te komen. Deze vader drong den winkel binnen, op den voet gevolgd door zijn dochter, en samen hebben zij het kapstertje, dat nu op haar beurt zeer ontsteld raakte, den huid volgescholden. De patrones van het kapstertje wilde tusschenlbeiden komen, maar toen kreeg ook zij den vollen laag. Toen tenslotte de kapper zelf zich met het geval ging bemoeien, keerden vader en dochter zich tegen hem. De vertoorn- de vader gaf daarna onverhoeds eerst de kappersvrouw en daarna den kapper zelf een geduchten klap, op welk voorbeeld de dochter de kappersvrouw aanvloog en haar het gezicht openkrabde. Vervolgens heeft zij haar gepolijste nageltjes in het gelaat van den kapper geplaatst en ook dit geraakte bloedend verwond. Maar eindelijk lukte het toch het kapperstrio, vader en dochter de deur uit te werken. Beiden dropen af en in de kapperszaak wenschte men elkaar reeds geluk met het herstel van den vrede en van de rust, toen eensklaps vader en dochter opnieuw voor den winkel verschenen, in gezel- schap van buurtgenooten. Onder luid gejoel en geschreeuw werd de winkeldeurruit ingeslagen en reeds wilde men den ongelukkigen kapper door de aldus ontstane opening naar buiten trekken, toen een politieagent, die juist in een tram voorbij reed, het geval zag, van de tram sprong en te hulp schoot. Met heel veel moeite gelukte het hem de me- nigte terug te dringen. Het publiek bleef evenwel samenscholen voor den winkel en men bleef schelden en schreeuwen. Tot 11 uur is er daarom een vaste politie- post voor den winkel gebleven. Eerst daarna luwde de drukte en durfden de kapper en de zijnen den winkel verlaten om naar de boven de zaak gelegen woning welke men niet anders dan over straat kan bereiken, te gaan. Dinsdag heeft de kapper een veilig tehuis gevonden in de woning van zijn schoonouders, welke woning ver van den bedreigden winkel is gelegen. GOEDE VANGST. Maandagnacht, omstreeks 2 uur, sur- veilleerde de politie-agent van de honden- brigade Schildhuizen in burgerkleeding met zijn politiehond op den Badihuisweg te Scheveningen, toen hij voor zich uit zag gaan een als heer gekleed persoon, die een blijkbaar zwaar bepakte koffer torste. De agent vond het geval nog al vreemd en om zijn nieuwsgierigheid te bevredigen knoopte hij een praatje aan met den drager van den koffer en vroeq dezen zoo terloops waarheen hij op dit nachtelijke uur met zijn zwaren vracht moest. De aangesprokene vertelde hier- op, dat een hem onbekend persoon hem verzocht had, den koffer te brengen naar een pereeel in een straat in den omtrek van het Hollandsche Spoorstation; wie daar woonde wist hij niet, maar vertrouw- de dat de zaak wel in orde zou komen. De politieman had minder goed ver- trouwen, hij geloofde niet veel van's mans verhaal en na zich bekend te hebben ge maakt als politiedienaar verzocht hij den man mee te gaan naar het commissariaat aan het het Alexanderveld. Loopende Rubriek van den Arbeid. VAKOPLEIDING EN BEROEPS- VERANDERING. Waar alle goede dingen uit drieen be- staan, zullen wij aan het werkloosheids- vraagstuk alsnog een iderde beschouwing wijiden. Bij dit vraagstuk toch doet zich het feit voor, dat eenerzijds groote groe- pen van arbeiders met wepkloosheid te kamgen hebben, terwijl anderzijds in ver- schillenide vakken een gebrek aan (meest- al geschooldearbeiders bestaait. Dit ver- schijnsel is al eenige jaren terug gebleken, toen door de geweldige vraag naar bouw- vakarlbeiiders overal een tekort aan metse- laars en timmerlieden bestond, terwijl daarentegen in andere vakken, in het bij- zonder in de siqarenindustrie, tal van ar beiders werkloos wiaren. Er is toen in verschiillende plaatsen, o.a. in 's Herto- genlbosch, Leiden en Haarlem, getracht wer'kloozen uit andere vakken zoowel als ongesch o old en uit de bouwvakken tot metselaars op te leiden. Talrijke moei- lijkheden, die zich daarbij voordeden, heb ben gemaakt, dat deze pogingen geen on- verdeeld succes waren, doch aan den an- deren kant hebben zij toch er toe bijge- dragen versclbillende werkloozen, die zon der eemig uiteiciht waren, een nieuw perspectief voor hun verder leven te geven. In den laatsten tijd zijn nu, in het bij- zonder te Utrecht en Leiden, wed'erom pogingen in het werk gesteld in deze rich- ting iets te bereiken. De Minister van Arbeid, die van deze pogingen kennis heeft genomen, aclhit deze aangelegenheid van zooveel belang, dat hij een commissie van deskumdigen heeft benoemd, die 19 Maart j.l. door hem wend1 geihstalleerd en die zal trachten overal iin den lande, waar dit mogelijk en gewenscht is, dergelijke pogingen aan te moedigen en bij ide uit- werking daarvan nader van advies te dienen. De Minister en ook de Voorzit- ter van de commissie, de heer A. Folmer, Diirecteur van den Rijksdienst der Werk- loosheidsverzekering en Arbeidsbemidde- ling, hebben in hunne bij de instal'latie uitgesproken redevoeringen er den na- druk op gelegd, dat zij zeer wel beseffen, dat door deze commissie het werkloos- heidsvraagstuk zelf niet zou worden op- gelost. Waar echter het gebrek aan ge schoolde werklieden eenerzijds en het rondloopen van werklooze arbeiders an derzijds zich in vrijwel elke plaats voor- doen, meenen zij, dat door goede voorlich- ting en leiding op dit gebied al thans iets zou kunnen worden gedaan om de ver- houdingen te verbeiteren en wat ten slotte het voornaamste is een aantal arbei/d'ers met hunne gezinnen, die door de voort- durende werkloosheid het vertrouwen in de toekomst hebben verloren, uitzicht te geven op een nieuw leven. Men moet n.l. niet vergeten, dat in sommige bedrijven geen werk kan wor den aangenomen, omdat te weinig ge schoolde krachten bestaan. Komen er nieuwe geschoolden, dan zullen deze een kern vormen, die wederom werkgelegen- heid scheppen voor tal van geoefende en ongeschoolde arbeiders. Daarnaast zal het indirecte gevolg van de werkzaam- heden van de Commissie zijn, dat aller- wege wordt gewezen op de funeste men- taliteit, die in de laatste jaren ingang heeft gevonden, vooral bij jongere lui van 18 tot 22 jaar, dat het niet noodig is am een vak te leeren, omdlat men ook zonder al die drukte zijn kost wel kan verdienen. In het tijdperk van hoog-conjunctuur, dat wij gehad hebben en waarbij de loonen der ongeschoolden bovenmate zijn opge- dreven. was dit misschien niet on juist, doch thans wreekt dit zich, en ziet men tal van werkloozen, die, wanneer zij vol- doende vakkennis zouden hebben, waar- scihijnlijk werk zouden kunnen vinden. Want dit blijft een feit, een goed1 vak- arbeider vindt ten slotte overal zijn brood wel, is het niet in Holland dan wel in Amerika of waar dan ook. Met groote belangstelling mogen de re- sultaten van de nieuwe commissie wor den afgewacht in de hoop, dat zij ruime medewerking zal krijgen van Overheid, werkgevers en arbeiders, want -dat is al- lereerst noodig. Voor belangstellenden zij nog medegedeeld, dat het secretariaat van de commissie g-evestigd is in het Ministerie van Arbeid te 's Gravenhage. tusschen den agent en diens hond, sleepte de aangehoudene den koffer naar het hoofdbureau van politie. Daar bleek dat men een goede vangst had gedaan, want de koffer bevatte een groote hoeveelheid tafelzilver en kostbare voorwerpen, wel ke, zooals spoedig ontdekt werd, afkom- stig waren van een kort tevoren gepleeg- de inbraak in een huis aan den Tapijtweg. waarvan de bewoners Zondag j.l. naar het buitenland zijn vertrokken. De aangehoudene, de 24-jarige meubel- maker M. v. d. B., in Den Haag woon- achtig, is in bewaring gesteld. EEN BUKS IS GEEN KINDER- SPEELGOED. Te Veenendaal was een 14-jarige jon- gen met een buks van klein kaliber, aan het schieten op vogels. Juist wilde hij weer richten, toen het schot afging en hij een elfjarigen knaap even boven het reohter oog in het hoofd trof. Geneeskundige hulp was spoedig aan- wezig. Geconstateerd werd, dat geen edele deelen geraakt waren. De kogel kon echter nog niet verwijderd worden. De politie heeft voorloopig de buks in beslag genomen. EEN VLIEGTUIG GEVALLEN. Maandagmiddag is het marine-school- vliegtuig S. 18 in de nabijheid van het vliegterrein aan de Kooy vermoedelijk in een vrille gekomen en gevallen, met zijn neus in den grond. Van de beide inzitten- den werd de eene onmiddellijk gedgod, terwijl de andere tijdens het vervoer naar het marine-hospitaal is overleden. De omgekomenen zijn: korporaal-vlieg- tuigmaker Van den Boom, gehuwd en 25 jaar oud, en korporaal-seiner Bosker, on- gehuwd, eveneens 25 jaar oud.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 2