LANDBOUWBERICHTEN. GEMENBDE BERICHTEN. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-tabletten 90 ct Maag-tabletten 75 ct VERDRONKEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Bij Apoth. en Drogisten RIVIER-ROOVERS OP DE IANGTSE. Uit Itsjang, aan de Jangtse 'boven- strooms van Hanikou - wordt gemeld, dat Idle kapiitein van het Amerikaansche stoomscihip ..Chicihuen" en zijn Chinee- sche ladingmeestex zijn gevangen ge maakt door nivierpiraten. Dit is g esc hied tusscihen Itsjang en Tsjoenking. De roovers edschen een losprijs van 20.000. De Chic'huen was op 24 Juni uit Itsjang vertrokken en had op 30 mijl van die plaats sc'hipbreuk geleden. De roovers vieJen het schip aan, dat weerloos aan den kant lag. TER NEUZEN, 4 Juli 1927. EINDEXAMEN DIPLOMA B R. H. B. S.. TER NEUZEN. Geslaagd: W. de Bruijne, G. J. W. van kder Peijl, mej. C. A. Stuffkens en P. J. A. van der Valk, alien te Ter Neuzen; A. H. L. de Bel te Sas van Gent; mej. A. E. Ruijsclh van Dudhteren en J. Scheele te Axel. Van- een candidaat werd 't mondeldng examen wegens ziiekte uitgesteld. Afgewezen: geen. WANDELAARS, BETER OPLETTEN Sinds eenigen tijd is de weg over den westelijken dijk van den middenkanaalarm alhier geheel overeenkomstig de wette- lijke voorschriften voor het vexkeer afge sloten, zulks in verband met de werk zaamheden voor het aanlbrengen van een ndeuw wegdek. Hoewel de weg duidelijk zichtibaar is afgesloten, en borden met opschriften kenbaar maken, dat de toegang is verbo- den, schijnt dit velen wandelaars toch nog niet duidelijk genoeg, die, bukkende de afsluitingen passeeren en langs dien weg voortwandelen. Naar we vernemen heeft ook de politie al verschillend'e personen gewaarsclhuwd, dat de weg absoluut was afgesloten. Dit alles voorkwam echter niet, dat ex ook giisteren een nogal druk gebruak van den weg werd gemaakt, hetgeen aanlei- ding is geweest, dat tegen een zestal per sonen procesverbaal is opgemaakt. Men denkt ten slotte vermoedelijk: wie niet hooren wil moet voelen. Wij plaatsen bovenstaande als alge- meene waarschuwing aan het publiek. MUZIEKKUNST. De alhier bekende violist de heer J. Roumen, van Gent, behaalde bij het dezer dag-en aan het conservatoire aldaar ge- houden examen op zijn instrument den eerst en prijs met onderscheading. SATISFACTIE VAN GOES. Op initiiatiief van de Ver. ter Bevorde- ring van Vreemdelingenverkeer op N.- ten Z.-Beveland en de Ver. ..Nytenge" te Goes zal in de laatste week van Juli een historische tentoonstelling worfden gehou- den ter herdenking van het feit, dat het 350 jaar geleden is, dat de stad Goes lovengegaan is naar Prins W ill em van Oranje. Dank zij de medewerking van deskun- digen, het Zeeuwsche Genootschap der Wetenschappen, belooft dit een belang- rijke tentoonstelling te worden, betreffen- de de geschiedenis van Goes en de Beve- landen. Behalve een inzending van klee- derdrachten, lijfsieraden en voorwerpen voor persoonlijk gebruik, is er een aparte afdeeling gewijd aan de satisfactie van Goes. Het gemeente-arc'hief en particu- lieren hebben belangrijke documenten af- gestaan, o.a. de privilegieboeken, brieven van Will em I, Alva, Requesens en den tresorier Jacob Valcke. De heer Mr. Van Hattum te Santpoort zal bij de opening een uiteenzething geven van de beteeke- nis der satisfactie. Kostbare, waarouder zeldzame boekwebken, zullen ongetwijfeld de aandacht trekken. Een duidelijk over- zicht zal worden gegeven van den geo- grafischen toestand van Zuid-Beveland in den loop der eeuwen. toegelicht met kaarten, teekeningen en afbeeldingen van Idorpen en kerken, benevens de gevonden voorwerpen in de verdronken landen. In- zendingen van boogschutterijen en de ge- meente Goes zullen den bezoekers een be eld geven van het voormalige gilde- wezen. De oorspronkelijke plannen Huy- gebaert van de Zuid-Bevelanidsche Spoor- wegmaatschappij, grondboringen, de laagste waterlijnen en oeververdediging, in den loop der jaren van den polder Borssele, zullen de belangstelling op- wekken. Ota den vreemdelingen eenige attrac- ties te bezorgen zal er een autotocht ge- organiseerd worden door Walcheren en Zuid-Beveland, leider de heer G. Houte- kamer te Kloetinge, om hun de schoon- heid van deze eilanden te laten zien. Den- zelfden avond kunnen zij gieniieten van het openluchtspel van .Joseph in Dothan door het Zomertooneel. VERBETERING RIJKSWEGEN IN ZEELAND. Op 27 Juli wordt aan het gebouw van het Prov. Bestuur te Middelburg aanbe- steed: het verbeteren van gedeelten van den rijksweg op Zuid'-Beveland in de ge- meenten *s Heer Arendskerke en Goes, behoorende tot de werken tot verbetering van de rijkswegen in Zeeland. Raming f 44.600. HAGELSCHADE ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Bij den ihagelslag op 31 Mei j.l. werden 84 van de 431 deelgenooten van de On- derlinge Verzekerings-Maatschappij tegen Hagelschade in Zeeland, uitgezonderd het voormalig 4e district, gevestigd te Hulst, door hagelslag getroffen. De ver hag eld e deelgenooten wonen in de gemeenten Axej, Boschkapelle, Graauw, Hontenisse, St. Jansteen, Koe- wacht, Stoppeldijk, Westdorpe, Zaam- slag en Zuiddorpe. Na gedane schattingen werden de aan de deelgenooten uit te betalen vergoedin- gen vastgiesteld op een totaal bedrag van 71.108,75. De vergoedingen aan de deelgenoo ten, waartoe zoowel klein- als groot- landbouwers behooren, varieeren van f 10.612,75 tot f 13,66. Waar de Onderlinge Verzekerings- Maatschappij, behalve de loopende pre- mien een bedrag van ruim f 125.000 in kas heeft, zullen, indien dit jaar verder geen buitengewone rampen voorkomen, die be- dragen volledig worden uitbetaald. Te betreuren is het, dat nog slechts een betreklkelijk gering aantal landbouweirs tot de Onderlinge Verzekerings-Maat- schappij zijn toegetreden. Het bestuur wekt, zooals uit de in dit nummer voor- komende advertentie blijkt, alien tot toe- treden op. MISHANDEL1NG MET BOODELIJKEN AFLOOP. Tfldens de kermis te St. Jansteen heeft een ernstige rechtpartg plaats gehad tusschen P. en M., knechten aldaar. Eerstgenoemde sloeg M. met een paal op het hoofd, M. is in het ziekenhuis opgenomen en aan de bekomen verwondingen overleden. De dader is ter beschikking ran de justitie te Mid delburg gesteld. Beiden verkeerden onder den invloed van sterken drank. R1JKSWEGENPLAN. Het Staatsblad no. 109 bevat het Kon. Besluit van den 4den Juni tot vaststelling van een Rijkswegenplan, bestaande uit een staat van de bestaande en aan te leggen wegen, welke hoofdverbindiDgswegen zullen vormen voor doorgaand verkeer met motor- rptuigen, en een toelichtende kaart, zooals deze bp dit besluit zpr, gevoegd. De staat van bestaande rpkswegen ver- meldt Provincie Zeeland. 1. Middelburg-Goes- Kapelle. 2. BreskensBelg;sche grens. 3. VlakeHansweert. 4. Ter NeuzenBel- gische grens. Provincie Noord Brabant. 5. Bergen op Z iom Tholensche veer. De staat van nieuw aan te leggen en bij anderen dan het Rpk in beheer en onderhoud zijnde wegen vermeldt Provincie Zeeland. 1. Zi°rikzee— Zijpe. 2. Goes Hoedekenskerte. 3. 's H. Arendskerke Wolfaarcsdijksche veer. 4. KapelleNoord-Brabantsche grens. 6. VlissingenRpksweg MiddelburgKapelle. 6. Belgische grens bij Sluis Rjjksweg Breskens—Belgische grens. 7. Walsoor- denHulst—Belgische grens. Provincie Noord-Brabant. 2, Zeeuwsche grensWeg Bergen op ZoomBelgische grens. VEREENIGING TOT CHRISTELIJFE VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN IN ZEELANO. Vrplag hield de vereeniging tot Cristelpke Verzorging van KraDkzinnigen in Zeeland haar 23ste jaarvergadering in't kerkgebouw van de vereeniging, uitgaande stichting „Vrederust" te Bergen op Zo:m Aan de drukbezochte ve-gadering ging vooraf een bidstor.d, waarbjj als voorgangers optraden Ds. P. N Kruijswijk van Vlissingen en Ds. M. van Empel van Middelburg, die spraken resp. naar Matth. 8 vs. 16 en 17 en Genesis 19 vs. 27. De jaarvergadering werd geleid door den voorzitter der vereeniging, Ds. J H. Donner van Breda. Vertegenwoordigd waren 50 afdeelingen en 25 corporation. Uit het verslag van den secretaris en van den penningmeester over 1926 teekenen we aan, dat de vereeniging aan het einde van dat jaar telde 67 afdeelingen en 49 corporation, benevens een aantaal afzonder- lijke leden, in totaal 4333 lrden. In de stichting ,/Vrederust" werden aan het eind van het verslagjaar verpleegd 670 patiOntenhet verp'eegpersoneel bestond uit 52 verplegers en 102 verpleegsters. In den loop van het verslagjaar werden als hersteld ontslagen 44 patiOnten, als verbeterd 9 patiOnten. In de verpleeg- methode werd geleidelijk meer toepassing gegeven aan de arbeidstherapie, waarmede soms verrassende resultaten werden ver- kregen. Belangrijke werkzaamheden voor uit breiding en verbetering werden in het ver slagjaar verricht, ten einde aan de hoogst gestelde eischen van verpleging te kunnen blijven voldoen. De exploitacie der stichting leverde gunstige resultaten op, zoodat een winst- cjjfer van 40,200,66 werd verkregen. De winst- en verliesrekening der vereeniging geeft te zien, nadat het gunstig saldo van de exploitatie van de stichting daarop is over genomen, een wiastsaldo van 14,716,35. Op gebouwen, machines en inventaris werd 'n som van 117.039.05 afgeschreven, waarna de bezittingen op de balans voor komen tot een bedrag van 1.458 741.38 en de schulden tot een bedrag van 1.290.755.48. Het verschil is op de reserverekening geboekt. Aan contribution en collecten werd een bedrag van 6133 75 ontvangen. Het voowtel van het bestuur, om, voor zoover noodig, steun te verleenen aan de vereeniging „Draagt Elkanders LasteD' ten behoeve van de verpleging-van min- vermogenden, werd aangenomen. Wegens periodieke aftreding vaD drie bestuursleden en ter aanvulling van twee vacaturcs, werden in het bestuur gekozen de heeren L. de Feijter van Ter Neuzen, J. Steketee van Heink-nszand, H. R. Struve van Middelburg, L. Cij-'ouw van Bresk-ns, en E. van der Slikke van Poortvliet. De vergadering werd besloten met een rede van Ds. D. A. van den Bosch van 's-Gravenhage „Om de Ziel"het ernstig en tevens opwekkend woord, in schoonen vorm voorgedragen, werd met onverdeelde aandacht aangehoord. c.'S.S*! SAS VAN GENT. Door het stukspringen van een drijf- rie in de Stijfselfalbriek Zelandda te Sas van Gent, kreeg een werkman een stuk van den riem tegen het hoofd, en werld dusdanig aan het oog verwond, dat ge- neeslkunddge hulp moest worden ingeroe- pen. Vrjjdagavond kwam de auto van den heer van W. nit Westdorpe, aangereden, toen te Sas van Gent twee jongens achter op den wagen sprongen. De chauffeur niet< bemerkende, reed door. Ougeveer 1000 meter verder, vielen ze door onbekende oorzaak van den wagen en kwamen zoodanig te vallen, dat een van hen een arm brak en de ander danig aan het hoofd werd ge- blcsseerd. Medische hulp moest worden ingeroepen. (M. Crt.) KOEWACHT. De alhier geihouden collecte ten be hoeve van de slachtoffers van de storm- ramp bracht op f 92,67. Vrijdaigavonid had ten buize van den heer Ch. Swartelee alhier eene alge- meene vergadering plaats van de be- stuurs- en werkende leden van de fan- faremaatschappij ,,De Eendracht". Alge- meen was men van meening, dat het zeer wenschelijk was, dat er krachtige pogin- gen aangewend worden om 'de vereeni ging opnieuw tot bloe-i te brengen. Be sloten werd, dat in de eerste plaats nieu- we leden zouden worden aangeworven, vooral jonge krachten. Staande de ver gadering werden eenige personen ge- noemd, diie wel hunne medewerking zou den willen verleenen. De volgende week zal een ndeuwe vergadering belegd wor den tot instailatie der nieuwe leden en be- noeming van een directeur, waarvoor zic'h reeds twee personen hebben aangemeld. PROVINCIATE STATEN VAN ZEELAND. Subsidie Handelsonderwijs. Van de bestuxen der Vereenigingem. voor HandeLsonderwijis te Middelburg en Goes, ont- vingen Ged. Staten tot de Prov. Staten ge- ridhte adressen, houdende verzoek de aan die scholen voor het jaar 1927 toegekende bijdrage uit de provinciale fondsen ook voor 1928 en, zoo mogelijk, voor volgende jaren te willen bestendigen. Aangezien het voorbereidend on- derzoek nog niet is afgeloopen, stellen Ged. Staten voor de behandeling van deze verzoek- schriften aan te houden, teneirade hen in de gelegeriheid te stellen, in de eerstkomende zit- tinig dienaanigaande een nader voorstel te doen. Van het bestuur der Katholieke Middelbare Schoolvereeniging te Hulst ontvingen Ged. Staten eveneene een dergelijk verzoekschrift, evenwel met onderischeid, dat voor deze ver eeniging over 1927 een bijdrage van de pro vincie wordt gevraagd van J 4627,77 en voor 1928 en volgende jaren een bijdrage van 15 der netto-uitgaven. Dienaanigaande stellen Ged. Staten voor, met intrekking van het besluit der Prov. Sta ten van 21 December 1926, aan de Katholieke Maddelhare Schoolvereeniging te Hulst, ten be hoeve van haar handeladagschool, voor het jaar 1927 uit de provinciale fondsen een bijdrage te verleenen van 15 der gewone uitgaven, verminderd met 10 der netto-uitgaven en tot een maximum van f 4020 en voorts onder de gebruikelijke voorwaarden. Provinciaal wegenplan. Ged. Staten van Zeeland deelen aan de Prov. Staten mede, dat naar bun zienswijze in het provinciaal wegenplan behooren te wor den opgenomen: Schouwen-DuivelandZierikzee-Brouwers- haven, Brouwershaven-Burgh 28.7 K.M. St. Philipsiand: Zijpe-grens 9.1 K.M. Tholen: Tholen-Scherrpenisse-Stavenisse 19.6 K.M.; Tholen-Oud-Vossemeer 6.6 K.M. Noord-Beveland: Colijnsplaat-Kortgene 6.9 K.M.; Kortgene-Wissekerke-Kamperland 13 K.M. Zuid-Beveland: Goes-Katsche Veer 5.8 K.M.; Kapelle-Wemeldinge 4.3 K.M.; 's Gravenpol- der-Ovezande-Borselen - Heinkenszand-'s Heer- Arensdkerke 25.5 K.M. Walcheren: Middelburg-Veere 6 K.M.; Mid delburg— Oostkapelle— Domlburg-Westkapelle- Zoutelande-Koudekerke-Midd elburg 37.6 K.M.; Koudekerke-Vlissingen 5 K.M.; Middelburg- VHssingen (nieuwe weg) 5 K.M. Westelijk Zeeuwsch-VlaanderenSchoon- dijke-IJzendij(ke-grens 9 K.M.; Pontebrug-Phi- lippine-Driekwart 17.3 K.M., Buitenlust-Groe- de-Nieuwvliet-Zuidzande-Sluis 16 K.M.; Oost- burg-Zuidzande-Cad'zand 6.7 K.M. Oostelijk Zeeuwisch-Vlaanderen: Ter Neu- zen-Axel 8.9 K.M.; Axel-Drie Schouwen-Abs- dale-Hulst 11.4 K.M.; An napolder-Zaamslag- Rus,tiwat 14.3 K.M.; Drie Sdhouwen-Westdorpe- Sas van Gent 8.5 K.M.; Drie Schouwen-Roode Sluis 4.5 K.M., totaal 270.8 K.M. Ged. Staten geven in overweging goedkeu- ring aan dezen voorloop'gen staat te hechten en hen te madhtigen al het noodige te ver- richten of te doen verrichten om te bevorde- ren, dat de daarin voorkomende wegen wor den opgenomen in het definitieve provinciaal wegenplan. Verder definitieve voorstellen zullen de Prov. Staten zoodra zulks doenlijk is, bereiken. Ged. Staten deelen in verfoand met deze aangelegenheid mede, dat zij vooralsnog geen uitvoering hebben gegeven aan het besluit der Prov. Staten van 21 December 1926, waarbij o.a. een som van 4800 besehikbaar werd ge steld voor den aanleg van een rijwielpad langs den provincialen weg wederzijdsch Sluis; de Minister beoogt dezen weg te brengen op het r ijkswegenpl an LOOP DER BEVOLKING VAN TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in d'eze gemeente gevestigd: P. B. Cos, griffier kantongereeht, West- Kolkstraat 8, van 's Gravenhage. D. Polen, zonder, O 34, van Middelburg. H. Kotvis, zonder, Kerlkhoflaan 23, van Axel. I. L. Rijckaert, dienstbode, Noordstraat 70. van Westdorpe. Vertrokken: H. de Witte, zonder, Bovenweg 66, naar Hulst. H. van Langeveide, dienstbode, Dekker- straat 52, van Goes. E. d'Hont, dienstbode, N. Kerkstraat 18, naar Rotterdam. R. M. de Waele, dienstbode, Pierssenspol- d'erstraat 61, naar Goes. J. C. Peeman, reizi'ger, Steenkamplaan 64, naar Middelburg. J. A. Luteijn, zonder, Blokken 8, naar Groede. C. Turkeniburg, zonder, Lange Kerkstraat 68, naar Alpihen a/d Rijn. P. van Strien, prediikant, Brouwerijstraat 7, naar Veere. Jos. Pieters, klompemhandelaar, O 201a, naar Breskens. TEELT VAN SUIKERBIETEN. Uit een mededeeling der directie van den landbouw blijkt, dat idlit jaar in ons land 69.000 bunder met suikenbieten be- teeld is, tegen 60.500 in het vorig jaar, een toeneming dus van 14 a 15 Trouwens in verscheidene andere landen is even- eens een toeneming van den bietenibouw te constateeren, Duitscihland b.v. van 370 tot ruim 401.000, Denemarken van 30 tot 31.000, Frankrijk van 217 tot 230.000, Engeland van 52 tot 81,000, Italie van 80 tot 95.000, Polen van 185 tot 207.000, Joego-Slavie van 35 tot 45.000, en Tsjecho-Slowakije van 262 tot 280.000 H.A. Daarentegen daa'lde Spanje van ruim 72 tot 57.000 H.A. Het totale oppervlak vermeerld'erde van I.438.000 tot 1.618.000 H.A. KALI -V DOR W AARDEN Men schrijft aan de N. R. Crt.: De Duitsche en Fransche kali-producen- ten heibben de strijdJbijl begraven; einde Mei is aan den Nederlandschen landbouw mee- gedeeld, dat zij hun bureaux hebben samen- gesmolten in de N.V. Vereenigde Kalimaat- schappij, te Amsterdam gevestigd. Het eer ste zeer tastbare bewijs van de fhans heer- scihenide eensgezindheid vormen de .voor waarden voor den verkoop en levering van kalizouten door de vanwege de N.V. Ver eenigde Kalimaatschappij aangestelde groot- handelaren (vroeger importeurs genoemd) aan tusschenhandelaren, aankoopvereeni- gingen of andere afnemers." Verder aan te duiden als Kali-voorwaarden. Alle verkoopen van kalizouten in Neder- land mo'eten uitsluitend gesohieden op grond van die Kali-voorwaanden, welke uit zes en twin tig artikelen bestaan. Deze voorwaar den zijn in elk opzicht bindend voor weder- verkoopers en andere afnemers. Een der antikels zegt: ..Levering van kali zouten uit een bepaalde mijn of uit een be- paald land van herkomst mag niet worden gegaranideerd". De verdeeling van de be- noodigde hoeveelheden kalizouten is zoo danig gemaakt, dat de Duitsche mijnen 70 pet. en de Fransche mijnen 30 pet. van de Nederland'scihe behoefte zullen leveren. Art. 1 stelt zonder meer alle schakels in den verkoop tusschen de N.V. Kalimij en dengenen, idie tenislotlte de kali ontvangt, aansprakelijk voor onrechtmatige daden van dezen laatste, welke ongierechtigheden kunnen bestaan in den uitvoer naar het bui- ■tenland of de Nederlandsche overzeesche gewesten van dte kalizouten als zoodanig of op eenigerlei wijize verwerkt in andere pro duct en. De naamlooze vennootsdhap stelt de mini- mumprijzen vast. Verder zijn er arti'kels met allerlei bepalingen over minimum be- drag'en, welke moeten worden berekend voor allerlei werkzaamheden, enz. als sta- tistiekkosten, stationslkoSten, emba'llage, overladen uit schiip of wagons, arbeidsloo- nen, enz. Bovendien is voorgeschreven, dat nooit minder mag worden berekend dan de werkelijke kosten. Op openJbare en onderhandsche aanbeste- dingen mag door wederverikoopers en an dere tuisschenpersonen niet worden inge- schreven. Verder bevatten de voorwaadden o.m. be palingen omtren't levering, samenvoeging van lading, wijze van verzending, reclame bij latere levering, (veel te reclameeren heeft men niet), prijisveranderingen, mon- sterneming, wijze van betaling, enz. Teneinde er voor te zorgeir, dat aan alle dwingende bepalingen de hand wordt ge- houden, heeft de naamlooze vennootschap in samenwerking met de groothandelaren een controle-commissie opgericht. Alle afnemers van kalizouten zijn ver- plicht, op verzoek van deze commissie, aan haar al hun koopers op te geven, alsmede alle inlichtingen over hun calculaties te ver- strekken. Eveneens verbinden zij zich, aan de con- trole-comimiissie zoodanig gegevens te ver- scihaffen, dat een alleszins voldoend onder- zoek moqelijk gemaa'kt wordt. Indien bij de uitteoefenen controle mocht blijken, dat op een of andere wijze van de vastgestelde prijzen en/of van de kali-voor- schriften is afgeweken, zulks ter beoordee- ling van de controle-commissie, of indien de Maatschappij het bewijs heeft gekregen of op goede gronden den betrokken kooper er van verdenkt, dat op een of andere wijze haar belangen of die van den bonafide kali- handel geschaad worden, heeft zij het recht, voor elk afzonderlijk geval den overtreder een straf op te leggen, hetzij een nader vast ■te stellen boele op te leggen, welke op straffe van uitsluiting binnen vier dagen moet worden voldaan, hetzij de betrokken firma voor een bepaalden tij/d uit te sluiten. Verider behouden de leveranciers zich het recht voor, in bijzonder ernstige gevallen, hangende het onderzoek, de leveringen aan de betrokken firma's te schorsen. e De leveranciers hebben, zonder dat eenige schadevergoeding geeischt kan worden, het redht, de levering van partijen te weigeren, indien zij het bewijs hebben verkregen, of op goede gronden den betrokken kooper er van verdenkan, dat van de kali-voorwaarden is of wordt afgeweken. Bij schorsing van de levering of uitsluiting wordt de groothandelaar automa'tisch ont slagen van elke vertplichting omitrenlt tij'dige afzending, resp. van iedere verplichting tot levering van reeds gekochte partijen. De koopers verpliehten zich, door het aanvaarden van deze kali-voorwaarden aan hun koopers de daarin vervatte voorschrif ten eveneens op te leggen. DOOR ZIJN F1ETSBAN DEN HET LEVEN GERED. Een niet alleiaagsch ongem'. is Zater- Jagavond omstreeks ze^eu uur in de De Clercqs'raat bij de Bilderdijkstraat te Am sterdam gebeurd. Op dat tijdstip reed een heer op de fiets naast de trambaan, toen plotseliug een stroomdraad van het net brak. De wielrjjder werd door den draad getroffen en van de fiets geslingerd. Naar getuigen hebben waargenomen, werden sterke vonk- verscbijnselen ontwikkeld toen de draad de keibestrating raakte. Het bleek spoed g, dat de getroffene, de omstandigheden in aanmerking genomen, er buitengewoon goed was afgekomen. Zijn voorhoofd vertoonde een schram en op zijn kleeding waren vlekken te zien, welke aanvankelijk aan schro°ff g gewe'en werden, doch bij nader in zien veroorzaakt waren door het vet van den draad. De man werd per autobrancard van den G. G. D. naar het Binnengasthuis vervoerd en daar onderzochf. Na verbonden te zjjn, kon bij naar huis gaan, omdat bleek, dat and-r letse! dan de schram niet veroorzaakt was. Het is zeer waarschjjnlijk, dat de gum- mibanden van het rjjwiel den getroff-ne voor erger bebben behoed. Een wandelaar ware er ongetwjjfeld minder goed afgekomen. AUTOBUS GEKANTELD. Vrijdagavond is tusschen Losser en Glace een autobus van den expeditenr Jassies omgekanteld omdat een band sprong. De 22-jarige Gevers uit Glane, die zich met zjjn fiets op den weg bevond, raakte onder de bus en werd gedood. De chauffeur en een inzittende werden licht gewond, de bus is totaal vernield. Vrijdagavond omstreeks zes uur is een zevenjatig jongetje uit de Molenslootstraat aan den Trekweg te Amsterdam spelender- wijs te watergeraakt. Zjjn vriendjes waren van het ongeval getuige doch konden hun makker niet helpen. Zij waarschuwden de politie, die dadelijk met een dreg aanwezig was. Toen het knaapj weer op den wal was gebracht waren de levensgeesten reeds geweken. ERNSTIG MOTORONGEVAL BIJ VLAGTWEDDE. Donderdagmiddag om 5 uur is te Jisping- huize een ernstig motorongeval gebeurd, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. De heeren Smit en Hazenberg, beiden uit Vlagtwedde, hadden te Sellingen hun jaarlijksche militaire inspectie gemaakt en keerden vandaar per motor naar hun woonplaats terug De motor reed onder Vlagtwedde eerst tegen een aan den kant van den weg staande melkbus en daarna tegen een telefoonpaal. De berjjders werden beiden gedood. BEL4STING OP BOBBED-HAIR. De eerste belasting op bobbed-hair wordt geheven in het stadje Zerbau bij Breslau. De vroedere vaderen motiveeren bun houding met te zeggen dat de heele mode er een is van ijdelheid. Voor een jong meisje dat, op zoek is naar een man kan dit gerechtvaardigd worden, maar van getrouwde vrouwen moeten de korte haren zwaar belast worden. Huisvaders moeten dus ten behoeve van hun dierbare wederhelft twee mark betalen. Meisjes betalen een mark. Meisjes beneden 15 jaar mogen met een onbelast bobbedkopje loopen. Een voorstel om het zwakke geslacht boven 50 jaar van belasting vrij te stellen vond echter geen meerderheid. VREESELIJK AU10-0NGELUK. Te Diiren, in het Rjjnland heeft Donderdag- ochtend een vreeselijk auto-ongeluk plaats gehad. Vijf jongelieden keerden op dit uur naar de stad terng van een fuifje, dat ze in den omtrek hadden gevierd. Aan het stuur van de auto, die een geneesheer toe- behoorde zat geheel beschonken, de 22-jarige zoon van dezen arts, die zonder toestemmiDg van zijn vader, zjjn vrienden tot het tochtje had uitgenoodigd. In groote snelheid reed het gezelscbap door de straten, tot deauto op een plein tegen een huis aanreed en omsloeg. De vjjf jongelieden werden alien levensgevaarljjk gewond en in vrjjwelhope loozen toestand naar het ziekenhuis van de stad gebracht. PAN1EK OP EEN SPEELPLAATS. Woensdag kwam een vrouw met een hond aan een riem over een speelplaa's bjj een school te Worksop, een dorp in Notting hamshire. Plotseling vloog het beest op een meisje af en beet het kind. De vrouw liet van schrik den riem los en nu vloog het ondier af op de andere meisjes, die er speelden, van wie het er in het geheel negentien te pakken kreeg en ernstig beet. De kinderen schreeuwden luid en velen vielen flauw. Twee ondeiwjjzers, die den hond wilden wegjagen, werden eveneens gebeten, eenige arbeiders lieten hun werk in den steek om hun ter hulp te komen, maar eerst een politieagent slaagde er in den hond met zjjn wapenstok een paar zoo hevige slagen toe te dienen, dat hjj eenigs- zins onder den indruk kwam en het hazenpad koos. Om hem te pakken te krii gen moest de agent door het water van een riviertje waden, waar het ongure dier zjjn toevlucht had gezocht. De kinderen werden terslond in het zie kenhuis verbonden, de hond werd afgemaakt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 2