INGEZONDEN STUKXEnT" INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. meening van een zefkere luchthartigheid en weinig veranjtwoordelijkheidsgervoel. Er zijn reeds contracten loopende van af '22 en '23. De grand is gekocht, met goedkeuring van den minister. 400.000 is daarvoor uitgegeven. Misschien zou het terrein kunnen gebruikt wor den voor aanlag van een Zeeuwsch-Vlaamsch epeelternein, maar in elk geval is de zaak te ver gegaan, te ver ingedrongen, dat de ge- meenteraad meit plezier op den betreden weg kaa terugkeeren. iSpreker moeit alzoo aanneming van het voor stel van den heer Verlinde ontraden. Hij kan het zich indenken, dat de raad zegt, laat ons nog eens wadhten, Laat ons de zaak nog een,s aanihouden en inmiddels eens onderzoeken hoe het nu inderdaad1 staat met de toepassing vaii het tarief en daartegen zou minder bezwaar zijn, want hij heeft wel het gevoel, dat de meerderhedd van den raad in deze staat aan de zijde van den heer Verlinde. Wat betreft bet prineape der verpliehte aan- sluiti ng, wijst hij er op, dat reeds de Mozaiscihe wetten in ihet teeken stonden van de verplioh- tingen die aan de mensohen werden opgelegd in het algemeen belang. Wie een huis bezat met een plat dak moest dit met een hek af- sluiten en zij die door een besmettelijke ziekte getroffen waren moesten door roepen aan menschen die hen naddnden daarvan blijk geven, ter voorkomdrug dat die personen zou- den worden besmet. Dat waren dus bepalin- gen ter voorkoming van ongevallen en in het belang der gezondheid. Zoo is ook verpliohte aansluiting bij de waterleiding te beschouwen als een maatragel in het belang der gezond heid. De menschen habben in de maatsohap- pij een moreele plicht. Indiem de Axelsche brag heef opengestaan voor het d'oorlaten van sdhepen en zij wondt dioht gedraaid, dan neemt nit plichtsgevotel de eene stroom menschen zijtn weg reahts, opdat de andere links kan passeeren. En dat doet men niet daartoe door wet gedwongen, of omdat men bij den mouw getrokken wordt, doch uit zichzelf, uit moreele plicht. Maar er zijn nu eenmaal menschen met zon- dige neigingen en die moet men in het reohte spoor weten te brengen. Dat wordt een kwes- tie van de rentabiliteit der waterleiding en j ui<-'t om in deze de gemeentekas buiten ge- vaar te houden is die verpliohte aansluiting, als zaehte drang, noodig. Door den heer Van Cadsand is er op ge wezen, dat voor het eerste jaar een tekort is geraamd van 119.000. Dat is voikomen juist, dodh met het oog op het dekken van de te- korten der eerste jaren wordt meer geleend en als de heer Van Cadisand het in zijn bezit zijnde rapport vender inziet, moet hem blijiken, dat er op het tiende jaar, als er winst komt, nog een reserve is van 72.000. Be heer VAN CADSAND: Ja, als de be- rekening maar uitkomt! De VOORZITTER meenf daarop ten voile gerust te kunnen zijn. Die berekeningen zijn juist om zeker te zijn van de zaak aan den hoogen kant genomen en de prijzen kunnen nu alle naar beneden. En als nu de rente, de prijzen der buizen en de kosten der water- torens naar beneden kunnen, spreekt het toch van zelf, dat ook de prijzen van het water lager kunnen gesteld worden. Er zijn bij het opzetten der berekening voor- zorgsmaatregelen genomen, dat men voor tegenspoeden gewaarborgd werd. Hij meent, dat deze raad de zaak gemakke lijk kan aannemen. Hij moet het opnemen voor de voorstemmers van 1923. Die hebben zich bij bet uitbrengen hunner stem niet ver- gist. Toen was er crisis voor de industrie, en daarin zijn weer teekenen van opleven, de cri sis iheerscht thans in de landbouw, maar men gel oof t toch ook wel niet, dat het grootste aantal aansluitingen van de zijde van den landbouw komen zal? We zijn de crisis na- genoeg doorheen, er zijn teekenen die wijzen op verbetering. De heer DE J ACER: Geneve. De VOORZITTER: Van daar hebben de haeren hun toer genomen. Hij drinigt er op aan, de gemeente voor moetlijkheden te vrij- wanen. De industrie snakt naar water. Hij wijst op de Zeeuwsch-Vlaamsdhe tram en deelt mede, dat er ook weer al een andere aan- vraag voor een industrie is ingekomen. Die ziet men toch gaame komen Vroeger moes- t«» die inrichtingen naar Sas van Gent, wegens gabrek aan goed water. Geeft dan ook de waterleiding een redelijke kans. Als deze er komt diaalt ook de assiurantiepremie. Dit mogie wel niet van beteekenis zijn in evenredig- beid der kosten van het water, het is toch ook een voordeel. Men zal er een weldaad mede bewijizen zoowel aan de inwoners van Ter Neu zen als aan de industrie. Spreker meent hiermede den stand der zaak diuidelijk te hebben uiteengezet en ook, dat het ten slotte aanbeveling vend lent de voorstellen van burgemeester en wethouders aan te nemen. Voor zeker, er zijn bij het verloop der zaak ddnigen gebeurd die vooral in deze gemeente een onaangenamen indruk moeten maken. Dooh daarom mioet het baliang der zaak zelf ndet aver het hoofd worden gezien. Door den heer D. Saheelh is in de laatste vergadering van aandeelhouders duidelijk de meening en het standpunt van Ter Neuzen over deze zaak uit eengezet en hij heeft het daanbij ook voor spreker opgenoimen. Op die woorden is door ndemand gereageerd, men heeft gevoeld, dat hetgeen gebeurd is fout was en van de zijde der bestuurstafel is dan ook te kennen gegeven dat men dit, zoodra zich daartoe de gelegen- heid voondoet, wil redresseeren. Eii wat de bemerking van den heer Hame- link betreft op de gemaakte reizen kan spre ker meedeelen, dat de Minister, via het Rijks- bureau, heeft gewedgend de gelden voor die reis te voteeren. Daaruit Wijlkt dus, dat de controle scherp is. De heer GEELHOEDT: Maar hebben de heeren ook zaken gedaan? De VOORZITTER kan daammtrent zeggen, dat aankoopen alleen kunnen plaats hebben indien zij door het rijksbureau zijn goedge- keurd. Het voomemen bestaat om een direc- teur, die de waterleiding ook kan bouwen, te henoemen, zoodat in dat geval het vertrouwen kan worden herwonnen. Spreker zou er prijs op stellen als de heeren in de toekomst de ver- gaderingen der vennootsohap zouden willen bijiwonen. Zij zijn openbaar en wel interessant. De heer HAMELINK: Maar als ze niets zeggen heb je er niets aan! De VOORZITTER moet ten slotte aanne ming van het voorstel-Verlinde ontraden, want in' zij11 gevolgen zoo buitengewoon P°°t zijn, dat, naar hij verneemt, elk raad'slid tegeii de risico daarvan zou opzien. Hij wijst er voorts op dat, als het kapitaal met verstrekt wordt dit ten laste der gemeen te wordt opgenomen, en dan daarvoor 6 renten rnoet worden betaald. Men krijgt dan ook de kosten der procedure en daar weten de iieeren alles van. J6?1- GEELHOEDT: Het ligt ook niet in de bedoeling het kapitaal te weigeren, maar wordt"' naarnlooze vennootsohap ontbonden De VOORZITTER meent, dat het niet aan te nemen is, dat men dit bereiken zou en dat een voldoend aantal gemeenten daaraan zou willen meewerken. Neemt de gemeente thans geen deel aan de gezamenlijke leening bij de rijiksverzekeringsbank, dan moet zij zelf gaan leenen. De vraag is of zij dan zoo gemakke- lijik en zoo goedkoop terecht komt, terwijl dan bovendien de zorg voor de rente de gemteente rechtstreeksch drukt. De heer D. SCHEELE: En dan hebben we ook niets aan het reservefonds. De VOORZITTER bevestigt dit en dringt aan op verwerpinig van het voorstel-Verlinde. De heer VERLINDE betoogt, begonnen te zijn, met uitdrukkelijk te verklaren, dat hij voorstander is van een waterleiding, zij het dan ook niet van een waterleiding, die is op- gezet voigens het rapport, in verband met de te groote kosten voor de inwoners. En wan- neer nu de voorzitter onomstootelijk kan aan- toonen dat spreker zich omtrent de toepassing van het tarief vergist, en- dit zoodanig is, dat het geen bezwaar opleivert, kan hij spreker zander meer bij de voorstanders scharen. Maar uit het aangevoerde mist spreker daaromtrent iedere zekerheid. Voorts is hij ten voile overtuigd, dat, als zijn voorstel wordt afgestemri, dat dan zoowel het voorstel der geldleening als dat tot verpliehte aansluiting moet worden aangenomen, en kan het ook niet anders of dit laatste moet alge meen wonden toegepast. En wat zijn voorstel zelf betreft, heeft hij ook die vraag gesteld, of men misschien reeds te ver gegaan is en wanmeer nu blijken zou, dat ontbinding der N. V. niet meer mogelijk is zonder te groote offers, welmi, dan doet men dit niet. Het valt edhter niet tegen te spre- ken, dat er thans nog groote bezwaren tegen de waterleiding zijn. Indien men hem kan aantoomen, dat de door hem als 5kamerwonin- gen beschouwde woningen der wouingbouw- vereenigingen 2kamerwoningen zijn, krijgt de zaak natuurlijk een geheel ander aanzien, maar hij moet er dan toch op wijizen, dat de voorzit ter betoogde, dat twee derden der woningen onder die lagere tarieven vallen, doch, als hij de telling van den voorzitter narekent, blijkt, juist het omgekeerde en dat twee derden der woningen boven dat 2kamertarief zou vallen. Spreker is bet'old zijn voorstel in te trekkem, indien alvorens een besluit te nemen eens vaststaand wordt uitgemaakt hoe de toepas sing van het tarief op de bestaande woningen zal zijn, opdat daaruit blijken kan of de bur- gerij die kosten zal kunnen dragen. Komt dat goed uit dan is hij voorstander van de water leiding en ook van de verpliehte aansluiting, omdat anders bij gemis van de laatste ten slotte werkelijk nog tekorten uit de belasting zouden moeten worden aanigezuiverd. De heer COLSEN menkt op, dat de Zuid- Bevelandsche waterleiding van aanleg minder heeft gekost. Daar zijn de tarieven veel lager, maar daar moeten de aansluitkosten betaald worden, terwijl de waterleiding dat hier zelf zal doen. De heer GEELHOEDT verklaart ook mee te kunnen gaan met het nadere voorstel van den heer Verlinde om eens een onderzoek in te stellen naar de toepassing van het ka trier- tarief op de verschillende typen woningen. Dan kreeg men eenige vastigheid, want nu heeft de voorzitter daaromtrent wel een .mee ning weergegeven, maar dat is niets meer dan zijn meening, en daar houdt de waterleiding geen rekening mede, want ze hebben hem na. dat hij de zaak had helpen oprichten netjes buiten de deur gezet. Spreker zou wensohen dat in deze spijkers met koppen werden gesta gen opdat de raad weet waaraf en waaraan. De VOORZITTER merkt op, dat de Zuid- Beivelandsche waterleiding van af het jaar 1910 in exploitatie is gekomen. Daar heeft men het kamertarief van af 8 voor een lkamerwoning oploopend tot f 10, f 12, 18, 22,50, 27 en 30 voor woningen met 7 en meer kamers. Met betrekking tot de bewering, dat hier voldoande water zou zijn wijst spreker er op, dat het toch nogal wat heeft geregend en dat eein dag of 14 geleden Dekker gedurende 4 dagen met water heeft gereden en dit ver- kocht voor 7 cent per 2 emmers of /5,60 per M3. De heer GEELHOEDT: Piet Sue heeft wel met honderden wagentjes water gereden. De VOORZITTER: Dat was voor andere doeleinden, maar in elk geval hlykt, dat er toch wel behoefte is aan drinkwater. Spreker kan aan het reeds aangevoerde weinig toevoegen. Hij heeft vergelijkende cijfers gegeven en aangetoond, dat op grand van gedaalde exploitatie-uitgaven de prijzen naar beneden kunnen. Wenscht de raad in te gaan op het nader voorstel van, den heer Ver linde, dait hij dan een dieputatie aanwijze om zich op de hoogte te stellen. Het is volstrekt spreker,s bedoeling niet de zaak zonder meer door te drjjven. De heer Verlinde zou dan een der aangewezen leden voor de deputatie zijn. De heer VERLINDE vraagt den voorzitter wat deze, indien de toepassing van het tarief zou zijn zooals door spreker verondersteld wordt, zou zegigen indien hij niet sprak als voorzitter dezer vergadering, doch als burger der gemeente. De V OORZI7 TER zou als burger der ge meente zetggen, dat we behoefte hebben aan een waterleiding en dat hij overtuigd is, dat de menschen het tarief zullen betalen. Hij be- roept zich op de woorden van den heer Krul, dat het type woningen der woningtoouwveree- niging hoogstens zou belhooren tot de 3kamer- wonintgen. Jammer, dat dit niet is vastgelegd. In de brochure die is uitgegeven is ook wel degielijik vastgelegd, dat vertrekken van min der dan 6 M2. oppervlakte niet als kamer worden beschouwd. Hij meent met zijn telling niet aan den hoogen kant te zijn geweest. Hij hoopt ook nog langer te leven dan vandaag. Men moet ook eenig vertrouwen op de toe komst hebben. Ten sterkste voegt hij den raad toe: doet geen onberaden stap. De heer VAN AKEN wijst er op, dat het kamer-tarief slechts een voorloopige keuze is. Het is best mogelijk, dat een ander tarief ge- kozen wordt, doch dit is als grondslag geno men. De VOORZITTER betoogt voorts, dat de opzet van het plan moet uitkomen, als men nagaat dat alleen 60.000 gulden minder aan rente moet worden betaald, terwijl de andere exploitatiekostem ook lager zijn. En wat het tarief betreft, het legit er duimen dik op, dat dit juist aan den hoogen kant is berekend. Maar men heeft gemeend zekerheid te moeten hebben. Spreker heeft geen bezwaar tegen eenig opontlhoud. Het onderzoek zou kunnen wor den ingesteld en biruien 14 dagen weer opnieuw worden vergaderd, dat uitstel zal het nog wel kunnen lijden. De heer D. SCHEELE meent in het lioht te moeten stellen, dat de voorzitter, na al het met betrekking tot de samenstelling van het waterleklingibestuur gebeurd is, en de hem daarbij aangedane bethamdeling, hij zijn stand punt zuiver heeft gehouden en niemand van de amstanders zal kunnen zeggen, dat hij niet kradhtig voor de waterleiding is opgekomen, eivenals hij dit tijdens de voorbereidimg der stichting heeft gedaan. Het venheugt spreker, dat de heer Verlinde zijn voorstel heeft gedaan. Er zijn bezwaren, waar ook de voorzitter voor moet bukken. In derdaad is in de laatste jaren de klacht ge- hoord, dat de huur van de woningen der wo- ninglbouwvereeniging lager zou moeten kunnen worden gesteld. Maar hoe zal het dan moeten gaan, als die menschen nog een 25 of 30 per jaar meer voor hun water zoudfen moeten gaan betalen? Het zou dan ten slotte niet anders te vinden zijn dan door verlaging van de huur, ten koste der gemeensdhap. Die betaalt dat ten slotte het water van die mensohen. Dan is er .nag een categorie menschen die een huis heb ben met veel kamers, die ze eohter noodig hebben voor hun bedrijf, en waarvan in geen enkel opzicht blijkt, dat het bewonen van het huis met veel kamers als teeken van welstand kan beschouwd worden. Ook kunnen het er zijn die een groot geein hebben, of ook omdat er geen gelegemheid bestaat andiers onderdak te komen. Door den voorzitter wordt beweerd, dat de malaise voorbij is. Spreker meent, daaren- tegen, dat we nog niet veel reden hehben om te /oemen. Het is nog een voortsukkejen en we verkeeren op alle terreinen des levens nog in afwachting maar als het er op aarikomt zul len we het werk, tot aanneming waarvan in 1923 de meerderheid van den gemeente raad besloot, dienen uit te voeren, daar we anders te veel kosten zullen krijgen die uitgegeven zouden worden zonder eenig nut. Gelet op het totaal bedrag der leening en dat der gemeente Ter Neuzen blijkt, dat deze cngeveer voor een zesde deel bij de zaak betrokken is. Als men nu nagaat dat er wellicht voor f 600.000 uit- giaven zijn gedaan en onze gemeente dus bij ontbinding in die kosten ook een ton zou heb ben bij te dragen meent spreker, dat ook de heer Verlinde huiverig zou zijn daaraan te begiinnen. De heer VERLINDE: Ik heb ook gezegd: afs het niet kan doen we het niet. De heer D. SCHEELE: Daar zoudt u dus ook bezwaar tegen hebben. Laat ons daarom in deze oogenMikken, om alle nadeelige gevol- gen voor de gemeente te vermijden de zaak maar aannemen. Indien we het kapitaal zou den weigeren worden we evontueel door den rechter veroordeeld en zullen dan toch moeten leenen. Het beste is daarom misschien maar mee te gaan met het voorstel en de waterlei ding in staat te stellen voort te gaan. Ik moet nog opkoimen tegen de woorden van den voorzitter, dat ik geen vertrouwen meer zou hebben in burgemeester en wethou- ders, doch ik heb er op gewezen, dat dit col lege zijnis ondanks zal gedreven worden in de richting om de menschen te nopen tot aanslui ting. Daar moeten ze gelhoor aan geven, want anders krijgt men reclames van de aangeslote- nen, die zullen zeggen waarom moet ik aan- sluiten en niet mijn buurman,. Burgemeester en wethouders zullen ook in dit geval dingen moeten doen die ze liever niet deden. Het wordt van boven af opgelegd. De minister wilde immers geen garantie geven indien de verpliehte aansluiting niet werd aanrvaard Dit blijft niet te min voor spreker een be zwaar, hij zou het 't liefst hebben uit vrijen wil. De heer VERLINDE trekt zijn eerste voor stel in, doch wenscht dan voor te stellen, dat die verdere behandeling dezer voorstellen wordt geschorst tot te bevoegder plaats inlichtingen zijn ingewonnen omtrent de toepassing van het kamertarief voor de waterleiding op de verschillende woningtypen. De heer HAMELINK meent, dat men geen defkmtieve inlichtingen zal kunnen krijgen, aangezien het waterleidingbureau die ook niet geven kan. Het voorstel van den heer Verlindte wordt aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Geelhoedt, R. Scheele, Verlinde, Colsen, Van Riet, De Jager, Van Aken en Van Cadsand; tegen stemmen de heeren Hamelinik, Van Driel, Van Dijke en D. Sdheele. Tot leden der ingevolge dit voorstel te vor- men commissie van onderzoek worden aange wezen de voorzitter, en de heeren D. Scheele en Verlinde en als plaatsvervanger de heer Geelhoedt. De heer FRERIKS komt ter vergadering. 18. Omvraag. a. De heer COLSEN heeft uit de ontvan- gen stukken bemerkt, dat burgemeester en j wethouders aan de P. Z. E. M. een voorstel j hebben gedaan met betrekking tot bet over- nemen van de concessie voor electrisohe stroomleverimg in de kom der gemeente. Hij vindt dit zeer vreemd en had verwacht, dat zij daarover toch wel eerst eens den gemeenteraad zouden hebben geraadpleegd. De VOORZITTER deelt mede, dat het juist zijn voornemen is de vergadering commisso- riaal te maken om daarover van gedachten te wisselen. b. De heer VAN DIJKE merkt op, dat toen het besluit genomen werd voor het maken van den betonmuur aan de Scheldekade is toege- zegd, dat dit werk, voor zoover het niet de technische werkzaamheden betreft, zou worden uitgevoerd door Ter Neuzensche menschen, terwijl thans blijkt, dat er maar 2 menschen van hier werken en de rest van buiten de ge meente. De VOORZITTER deelt mede, dat dit werk weliswaar is aangenomen door den heer P. M. Oostdijk, doch wordt uitgevoerd met menschen van „De Hoop". De heer HAMELINK merkt op, dat niet de hand gehouden is aan het beginsel, dat bij het nemen van het raadsibesluit voorzat, dat na- melijk de werklieden, voor zoover dit onge- sChoolden betrof, zouden worden genomen uit de ingezetenen. Voor de vaklieden werd een uitzondering gemaakt, maar nu doet* zich het wonderlijke geval voor, dat de technische men schen die er aan werken juist personen uit de gemeente zijn en de ongeschoolden niet. Indien de werkgevers uit de gemeente als regel beginnen aan te nemen, dat ze werklie den van buiten de gemeente nemen, zal het noodig worden hen te treffen door het invoe- ren eener zakelijke bedrijfsbelasting. De VOORZITTER zegt toe, dat er den uit- voender van het werk op zal gewezen worden. c. De heer OOLSEN vraagt, hoe het staat met tewerkstelling van Ter Neuzenaars bij het leggen der gasibuizen. De VOORZITTER deelt mede, dat hiermede niet overeenkomstig de- gemaakte afspraak wordt gehandeld en er juist hedenmorgen een brief verzomten is aan. het gemeentebestuur van Axel om daarop te wijzen. d. De heer HAMELINK herinnert, dat, toen indertijd werd besloten een stukje gras- land voor de begraafplaats, aan den heer Van Driel, hij er de aandacht op gevestigd heeft, dat die verpachting toch zeker niet tot ge- volg zou moeten hebben, dat de kinderen, die dit terrain tot speelplaats hebben gekozen, daarvan zouden worden verjaagd. Wat ge- beurt thans echter; de kinderen worden er weggejaagd. Hij is van meeninig, dat er toch voor de kinderen ook gelegenheid moet zijn oip te spelen. We hebben in dit opzicht niet te veel plaats. Het gevolg is, dat de kinderen miu in de parkjes gaan loopen, die ze overigen.s vrijwel ongemoeid lieten. Indien er op deze wijze gehandeld wordt, zou hij er tegen zijn zulke terreinen voor een luttel bedrag in par- ticulier gdbruik af te staan. Hij vermeent, dat het met 1 Juli a.s. weer opnieuw zal wor den verpacht en verzoekt daarmede dan reke ning te houden. De VOORZITTER deelt mede, dat de ver- i pachter hierin heelemaal de hand niet heeft. Uit de mededeeling 'blijkt hem, dat de gegeven order dan niet 'overeenkomstig de bedoeling wordt uitgevoerd. Het was geenszins de be doeling om de kinderen daar zonder meer weg te sturen, doch burgemeester en wetlhouders i meenden er wel eenigszins paal en perk te moeten laten stellen aan het vuurtje stoken J want daarvan kreeg men veel hinder. De be doeling was echter niet, dat de kinderen daar niet zouden mogen spelen. e. De heer HAMELINK herinnert, dat reeds mieermalen hier bezwaren zijn inge- bracht tegen het verrichten van werk voor particulieren door de leerlingen der Ambachts- school. Dat speelt zich thans weer af. Door den heer Rijnberg wordt in de nabijheid der Amibachtsschool een woning gebouwd, en het houtwerk daarvoor wordt geleverd door de Amibachtsschool. Dit is grievend, waar zoo- veel ambachtslieden werkloos rondloopen. In dien het bestuur van die Ambachtsischool meent op dien weg te moeten blijven voortgaan, zal hij daarmede bij de eerstvolgende begrooting rekening houden. Het gaat niet op, dat ge- meentegeld op die wijze wordt gebruikt, om aan de particuliere vak%rbeidlers werk te ont- trekken. De VOORZITTER merkt op, dat, voor zoo ver aan het bestuur der school bekend is, geen werk voor particulieren wordt verrdcht. lets anders is het, indien door patroons werk wordt opgedragen; het is een ministerieel voor- schrift, dat zulk werk moet worden verrieht. De Iheer HAMELINK geeft te kennen, dat thans bij het bouwen van dat huis geen en- kele knecht werfct. De VOORZITTER zal' een onderzoek naar deze zaak instellen. f. De heer VAN DIJKE geeft te kennen, dat de heer Hamelink hem het gras voor de voeten heeft weggemaaid. De ambaohtslieden hebben toch al veel sehade van de jongens der Ambachtssohool en daartegen is natuurlijk niets te doen, maar erger wordt het, aLs het werk dat er dan nog te doen komt op de Am ibachtsschool Wordt vervaardigd. De VOORZITTER herhaalt, dat hij zal in- formeeren. Hij schorst de opemhare vergadering, die overgaat in eene zitting met gesloten deuren. Na het weder openlbaar worden der ver gadering wordt deze door den VOORZITTER gesloten. (Buiten verantwoordeiijkheid der Kedactie.) Mynheer de Redacteur, Beleefd verzoek plaatsdng van onderstaande Met leedwezen zullen velen gelezen habben in Uw blad, dat de heer W. Bedet heeft be- danikt voor de functie van Voorzitter van het Burgerlijik Armbestuur, en daar naast hem danken voor de wijze waarop hij het alge meen belang heeft geddend, door eenerzyds te geven waar het noodig en billijk was, en an- derzijidis te weigeren waar men anbillijk en onnaodig van het algemeen wenschte te pro- fiteeren. Ben ik goed ingelicht, dan heeft hij gedu rende de korte periode dat hij Voorzitter was, de gemeente, ergo de belastinghetalers, enkele duizenden guldens bespaard. Is dit wel voldoende gewaardeerd door het directe gemeentebestuur en ook door den. raad, en zou het niet goed besteed en billijk zijn, indien tegenover dergelijke prestaties naast waardeerinig, bovendien eenige vergoeding werd toegekend? 1) Mensohen van plichten betaalt men nooit te duur en zijn het loon ruimsehoots waard; daartegenover zij die slechts deniken en altijd spretken van reohten en in wier brein weinig of geen ruimte is voor plichtsbesef, krijgen bijna altijd te veel en verd'ienen hun loon dik- wijls maar half. Tegenover deze uitgave, die zich zelf ruim sehoots 'betaalt, kan men best enkele andere sohrappen o.a. vacantietoeslag aan gemeente- personeel, waaronder er, naar ik vemeem zijn, die de gemeente niet verlaten en toch 16, en meer opstrijken z.g. als vergoeding voor reiskosten n.b. om in vacantie te gaan. Ik hoop, diat ons gemeentebestuur er alsnog in moge slagen den heer Bedet te bewegen op zijn besluit terug te komen, en daartegen over zy'n werken voor het algemeen belang zal weten te waardeeren. Van deze gelegenheid wensch ik ook gebruik te maken om Ihet volgend'e erven onder de aan- diacht te brengen van het publiek. Er is een comite opgericht, ook in onze ge meente, om gelden in te zamelen voor de slachtoffers van den laatsten stormramp. Fiat! Dat men steune diegenen, die het weinige wat zij hadiden en met hard werken en eigen landarbeid hebben bijeengespaard, hebben verloren em nu hroodeloos zijn, doch dat men, daartegenover niet van het algemeen late profiteeren, zij die welstellend waren en gedleeltelijk, al is het ook voor een groot ge- deelte hiun beziit zien verminderd, en die hun bedrijf, al moest het ook onider wat minder gunstige omstandigheden zijn, toch kunnen voortzetten. 2) In het partdculier hedirijf moet een ieder zijn eigen risico dragen, en al dat links en reehts steunen ontneemt ten slotte aan velen diit besef, en men gaat zich al te gemakkelijk op anderen verlaten, waaronder er velen zijn die minstens zooveel het slachtoffer zijn van het bedrijfsrisieo, doch die uit plichtsbesef zelfs steun zouden weigeren. Bovendien kan de landlbouwer zich tegen hagelschade verzekeren, welke mdddelen an dere bedrijven geheel missen. De mensch is op de eerste plaats op God 1Zooals uit een bericht in dit nummer blijkt, heeft de heer Bedet de benoeming weer aamvaard en vond hij daartoe aanleiding in een besluit van het betrokken college waarbij getracht wordt een vorm te vinden voor het geen inzender bedoelt. 2) Door toevallige omstandigheden kwa- men wij van zeer nabij en uit de beste bron op de hoogte met de bedoeling van het Natio- naal Steuneomite om steun te verleenen aan de slachtoffers van de laatste stormramp. In zender behoeft niet ongerust te zijn. Hij late zich ndet door vrees weehhouden om door een flinke bijdrage de collecte te steunen; zij zal alleen ten goede komen aan slachtoffers die inderdaad huJpibefhoevend zijn en die zijn er velen in onze onmiddellijike omgeving, maar vooral in het Oosten van ons land zijn er tal van gezinnen dire niet veel meer dan het veege lijf hebiben over.geihouden. De milddadigheid van ons volk behoeft waarlyk nog niet te wor den geremd. De nood is inderdaad omvang- rijk, naar het scihynt omvangrijker dan, bij de ramp van Borculo. Red. Bij verwaarloozing van aambeden bestaat gevaar, dat een operatie noodzakelijk wordt. Laat de kwaal niet voortwoekeren, doch be- handel de aamheien met Foster's Zalf. Zoowel bij inwendige als bij uitwendige aambeien ver- licht deze zalf ,de jeuk en pijn. Duizende men schen danken hun herstel aan Foster's Zalf. Foster's Zalf is alom verkrijgbaar a 1,75 per doos, f 1,per tube. 9 en daarna op zich zelf aangewezen, en slechts in laatste instantie, als hij niet anders kan, zal hij een beroep doen op finantieelen steun van het algemeen, en dan altijd nog binnen de grenzen der billijlkheid. Er zijn altijd en overal menschen die gaar- ne comite',s vormen en gemakkelijk riemen snijden van andermans leer, terwijl daamaast er ook helaas maar veel te veel zijn die er als de kippen hij zijn om van dat leer te profi teeren. Beleefd danfcend voor de plaatsing, BELASTINGBETALER. Mynheer de Redacteur! Het komt mij voor noodzakelijk te zijn, dat door de besturen van de plaatselijke comite's voor de laatste Stormramp, aan het publiek nog eens diuidelijk werd gemaakt en uiteen gezet, dat de inzameling der gelden tot leni- ging in den nood van de door de ramp getrof- fenen, uitsluitend geschiedt voor die menschen welke door de ramp geheel of gedeelfelijk zijn geru'ineerd. Nog beter ware het, dat dte gegoeden oncter de getroffenen, b.v. door een advertentie in de bladen, kenbaar maakten, dat zij, de schade dioor de ramp geleden, zelf zullen dragen. Het is mij bekend, dat er lamdbouwers zyn, die beslist geen steun wensdhen te ontvangen. Maar diat diende meer puibliek te worden. De inzameling lijdt thans onider die onbe- keuidhieid in niet geringe mate. Niet de menschen die het bekende: Een mensch wiens zwak is gderigheid, En die tot hulp wordt aangedreven; Geeft niet ten antwoord: 'k Doe aan niets! Maar zegt: „Aan alleis kan 'k niet geven." van de Genestet in practijk brengen; maar be- paald malde gevers, houden, niettegenstaande de Ohristelijke spreuk: „den arme gegeven, is Gode geleend", een spreuk hen niet onbe- kend thans de handen op hun portemonnaie. Bepaald, mijnheer de Redacteur, er kan nog veel goed worden gemaakt; anders wordt de ramp van. Axel en omgeving, een ramp voor Neede en omgeving (waar reeds het tiende menschelijk offer viel) En dat zou te be- treuren zijn. COLLECTANT. Ter Neuzen, 21 Juni 1927. WISSELKOERSEN Amsterdam, 22 Juni, 2 uur. B leden. Laten. Londen 12,12 Berljjn 59,10 Parjjs 9,76 Brussel 34,67 Weenen (per 100 sch.) 35,15 Vreemd Bankpapler. Duitsch 59,10 Fransch 9,76 Belgisch 34,67 Oostenrpksch (per lOOsch.) 35,15 12,131/2 59,16 9,80 34,70 35,20 59,16 9,80 34,70 35,20 A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJTER NEUZEN s.s. HELENA in lading te Oxelosund voor Rotterdam, s.s. MAGDALENA van Hull naar Buenos Ayres passeerde 19 dezer Finisterre. s.s. TERNEUZEN in lossing te Vlaardingen. ZEEVAARTMAATSCHAPPIJ SCHELDESTROOM" Directie T. L L. NOLSON. s.s. SCHELDBDAM, 650 ton, te Dan zig in lading voor Windau. s.s. SCHELDESOP, 750 ton. te Gran gemouth. s.s. SCHELDESTROOM 1500 ton. te Antwerpen. s.s. SCHELDEDIJK. 7500 ton. Ter NeuzenColombo 21 dezer Aden gepasseerd. s.s. SCHELDESTAD, 8000 ton, ver- trokken van Vizagapatam naar Duinkerken. s.s. SCHELDEPAS, 8500 ton, 20 dezer vertrokken van Bombay naar c hi s.s. SCHELDEMOND, 11000 ton, te Antwerpen. s.s. SCHELDELIJN 11000 ton. te Bombay. SCHEEPVAARTBEWEGING. Voor Ter Neuzen: 22 Juni. Duitsch s.s. EIBECKTHAL, 163, pijpaarde, Fowey. Van Ter Neuzen: 20 Juni. Eng. s.s. RO- SYTH, 158, stem, Portsmouth. 21 Juni. Eng. s.s. HELMWOOD, 1277, ledig, Newcastle. Voor Sluiskil: 20 Juni. Fransch s.s. GAP, 1197, kolen, Barry. Van Sluiskil: 21 Juni. Fransch s.s. GAP, 1197, ledig, R'dam. Van Riemen: 21 Juni. Fransch s.s. CAPT. LE BASTARD, 1661, ledig, R'dam. Voor Gent: 20 Juni. Zweadsch s.s. KUL- LEN, 276, steen, StormatadtEng. s.s. HA- RELDA, 651, stukg., Liverpool; Belg. s.s. PERVYSE, 699, kolen, Newport; Eng. s.s. VALE OF MOWBRAY, 897, ledig, Oostende. 22 Juni. Letl. s.s. AUSEKLIS, 720, ledig, Antwerpen; Deensch s.s. HELGA, 489, ledig, Manchester; Eng. s.s. SKIPTON CASTLE. 2430, gem., Havre; Eng. s.s. THE DUCHESS, 354, ledig, Londen. Van Gent: 20 Juni. Noorsch s.s. VEST- MANROD, 343, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. SKINNINGROVE, 217, ijzer, Sldnningrove; Eng. s.s. EDEN FORCE, 414, ijzer, Birken head; Duitsch s.s. ADRIANA. 602, restand, Hamburg; Noorsc'h s.s. EIKA 3, 655, ledig, Hagensand. 21 Juni. Eng. s.s. COLWITH FORCE, 374, ijzer, Garston; Eng. s.s. MALRIX, 354, fos- faat, Newcastle; Eng. s.s. THE PRINCESS, 251, ijzer, Llannelly; Peruaansch s.s. JOSE, 2371, ledig, Barry; Eng. s.s. FOCH ROSE, 617, ijzer, Middles,borough; Eng. s.s. NIDD, 457, stukg., Goole; Eng. s.s. MARSDEN, 2874, ledig, Tyne; Belg. s.s. PERVYSE, 699, ledig, Antwerpen; Noorsch s.s. BERA, 430, ledig, Newcastle; Noorsch s.s. TRISK II, 722, ledig, Danzig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 3