GEMEN8DE BERICHTEN. PROCEDURE TEGEN DE TELEGRAAF. SAS VAN GENT. In den Plasregen. BROEDMACHINE DOOR RATTEN LEEGGEHAALD. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. tor et emergo, wordt ongetwijfeld ook door dit deel der Z-eeuwsche bevolkino gehuWigd. Welnu, heeren, het is tharas aan u om het een handje te helpen er weer bovenop te komen. AFDEELING ZEELAND VAN DEN 0HRTSTEL1JKEN BOEREN- EN TUINDERSBOND. Maandag hield de afdseling Zeeland van den Christelijken Boeren- en Tuindersbund haar jaarvergadering te Middelburg, welke djor den voorzitter. den heer C. P. Vogelaar werd geopend met een woord van welkom. betreurde de geringe toename van het ledental, doeh wees er op, dat de bond toch goed en nuttig werk verriclit. De penningmeester bracht rekening en verantwoordiDg nit, waaruit bleek, dat het jaar 1926 een goed slot van f6.321/, op- leverde en dit met het vroegere saldo een kassaldo van f 520.771/s vormt. Tot bestuursLden werden herkozen de heeren Padmos voor Schouwen, De Bliek voor WestZeeuw ch Vlaanderen, De Feijter voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen eD Dominicus voor Zuid-Bevsland. Tot afgevaardigde naar de op 12 Julite houd.-n bonds vergadering te Dordrecht werd benoemd de heer G. v. d. Putte te Vlissingen en. tot zjjn secundus de heer Winter te Middelburg. Bij de rondvraag werd o. a. de vraag gesteld of het n;et gewenscht is uit de afdeelingskas bij v. f 100 beschikbaar te stellen voor het herstel der schade, toege- bracht aan de landerijen onder Axel. Besloten werd ecbter den steun aan de particulieren over te laten, terwijl verzekerd werd, dat het Provinciaal Watersnood- comite zorg zal dragen dat ook zij, die in die omgeving schade opliepen, geholpen zullen worden. Hierna hield de heer jhr. J. C. C. San- berg, directeur van het informatiebureau voor landverhuizing een inleiding over „Emigratie". Speciaal Canada werd be- handeld en op de inleiding volgde een opgewekte gedachtenwisseling over dit belangrijk onderwerp. ZAAMSLAG. Dezer dagen werd bij dag van de wo- ning staande in de buurtschap Reuzen- hoek van J. S.( door een der ruiten een projeotiel geschoten, dat daarin een gat boorde van 1 c.M. middellijn. Den door de plaatselijke politie ingesteld onderzoek naar de oorzaak heeft geen resultaat op- geleverd. Er kon niet worden geconsta- teend of met een vuurwapen dan wel met een kattapult is g'eschoten. Er is geen schot gehoord en er werd ook geen pro- jectiel gevond'en. zou komen, waarbjj de heer Sturm liever niet aanwezig zou zijn De heer Sturm verliet daarop woedend de vergadering. De notulen werden daarna goedgekeurd Nu kwaoi het ingekomen stuk ter tafel. De burgemeester herinnetde den raad er aan, dat deze met a'gemeene stemmen hem opdracht gegeven had een teekening te laten maken ter verbetering van den op en afrit aan de haven. Nu was hem ge- bleken dat de heer Sturm, eigenmachtig buiten den raad en hem om, de teekening naar zijn inzichten had laten verand-ren. De burgemeester beklaagde zich over deze daad en zeide, dat de heer Sturm als raads lid, daartoe het recht niet bad. B. en W. hadden deze teekenirg dus niet wiilen behandelen. Volgens hen was de ingekomen teekening niet de teekening gemaakt in opdracht van den raad, maar een teekening- Sturm. Er ontstonden heftige discussies. De raad noemde de hande'wijze van den heer Sturm minder net. Nog deelde de voor zitter mede, dat een besluit tot het maken van een teekening over den op- en afrit aan de haven, met algemeene stemmen in een vorige vergadering genomen, onwettig was, aangezien dat besluit genomen was bij de rondvraag, hetgeen niet toelaatbaar is. De voorzitter sloot daarna deze rumoerige vergadering. (M. Crt.) VLISSINGEN. Maandagavond heeft de polirie te Vlis- singens groot verzet ondervonden bjj de arrestatie van een man, die in dronkenschap een ruit van het voormilig Beursgebouw insloeg. De agenten moesten zich tegen de opdringende menigte met de gummistok verdedigen en een der ergste verzetplegers werd ook naar het bureau overgebracht. RECHTSZAKEN, Namens het lid der Tweede Earner, de heer Abr. Staalman, zijn de N.V. Dagblad De Telegraaf en de heer J. C. Schreuder, redacteur van dit blad, tegen 7 Juli voor de rechtbank te Amsterdam gedagvaard. Tegen hen is een vordering ingesteld tot schadevergoeding, steunende op art. 1408 B. W., ter zake van beleediging. De heer Staalman acht zich beleedigd door den inhoud van het artikel onder Spotternij of Sotternjj in De Telegraaf van 31 Mei op- genomen, voornamelijk waar van hem gezegd wordt, dat hij een voorbeeld heeft gegeven, hoe men een belofte, in de hitte van den verkiezingsstrijd gegeven, niet nakomt. voor f 185, F J. Draeze te Sas van Gent voor f172. Glas- en verfwerk R. Crucke teWest dorpe voor f 229 A. de Pauw te Sas van Gent voor 183,50, gegund. Metsel timmer- en loodgu.terswerk G. Wittebroodt te Sas van Gent voor f 3925, gegund. COMMISSORIAAL ONDERZOEK VLAS-lNDUSTRIE ZEEUWSCH- VLAANDEREN. De Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw heefit ingesteld een commissie tot onderzoek naar de moeilijkheden voor de vlasindustrie in Zeeuwsch-Vlaanderen O. deel. De commissie is samengesteld als volgt: Ir. A. H. Steensma, hoofdinspecteur van den Arbeid te Dordrecht, lid en voorzit ter der commissie; Meijer de Vries, rijks- inspecteur voor de werkverschaffing te Den Haag; F. J. van Campen te Graauw; D. J. Dees, Ter Neuzen; J. de Feijter, Zaamslag; L. de FeijterHuijssen, Ter Neuzen; B. N. Loerakker, Haarlem; F. J. Jurgens, Amsterdam; L. v. Vliet, Utrecht; P. C. van Helsland, St. Jansteen; K. I. B. A. de Coster, Den Haag; en Ir. C. Ste vens. rijkslandbouwconsulent, Goes, lid en secretaris der commissie. Bepaald is, dat de leden der commis sie hunne van de meerderheid der com missie afwijkende beschouiwingen, des ge wenscht afzonderlijk kunnen kenbaar maken. De commissie heeft gisteren haar eerste zitting te Dordrecht gehouden. De commissie is gisteren door den voorzitter, den heer ir. A. H. Straatman, geinstalleerd met de volgende rede: Mijne Heeren, Gij zuilt evenals ik wel hedenmorgen het ministerieel bericht uwer benoeming tot lid der commissie tot het instellen van een onderzoek naar de moeilijkheden, waarmede de vlasindustrie in Zeeuwsch- Vlaanderen (Oostelijk deel) te kampen heeft, hebben ontvangen. Nog voor die benoeming heb ik mij echter, na overleg met den Minister, de vrijheid' durven veroorloven u reeds voor een eerste vergadering op te roepen, welke nu inderdaad de eerste officieele vergadering onzer commissie mag heeten. Gij zijt zoo welwillend geweest aan dien oproep gehoor te geven, waaruit ik meen te mogen concludeeren, dat gij uw benoe ming als lid dezer commissie hebt willen aanvaarden. Ik stel uwe opkomst dan ook op hoogen prijs en veroriderstel, dat gij met den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw dank verschuldigd zult achten voor uwe benoeming en voor het daardoor in ons gestelde vertrouwen. Gij alien weet, maar al te goed, waar- om het hier gaat. Een deel van ons va- derland, en zeker niet het minst vlijtige, ligt in verdrukking door zware concur- rentie van een aanliggenden staat, en zooals het dikwijls helaas ook met den zieken mensch gaat, er zijn vele medicijn- meesters, doch slechts zelden dient zich een geneesheer aan. Zult gij het nu met mij aandurven te trachten den geneesheer te zijn Ziet, de samenstelling der commissie doet mij vermoeden, dat wij het gezamenlijk in derdaad een heel eind zullen kunnen bren gen, want ik verwacht van u, dat ge in staat zuit zijn juiste en volledige inlichtin- gen nopens den geheelen vlasbouw, de vlasindustrie en den vlashandel te ver- strekken. Intusschen laat ik niet na hier even te verklaren, dat door de medebenoeming als leden dezer commissie van den heer Ste vens, die als Rijkslandbouwconsulent het district Zeeuwsch-Vlaanderen beheerscht, van den heer Meijer de Vries, Rijks- inspecteur voor de werkverschaffing, die al in zoo menige kwestie van ongeveer gelijken aard als deze is, waardevollen arbeid heeft gepresteerd, en van den heer De Coster, die als bezuinigingsinspecteur eventueele financieele onderdeelen zal toelichten, ik mijn taak als voorzitter wel veel verlicht zal voelen. Laat ik u eerst zeggen, dat ik reeds op verkenning ben uitgeweest, nadat ik van den directeur-generaal van den Arbeid vernomen had, dat het ifi de bedoeling der regeering lag, dit allerbelangrijkste vraagstuk in Zeeuwsch-Vlaanderen ern- stig onder de oogen te zien. Doch gij zult het mij niet euvel duiden, als ik u openhartig verklaar, dat ik mij niet in staat acht nu reeds, ook maar bij benade- ring, te zeggen, wat met eenige waar- schijnlijkheid het resultaat van ons in te stellen onderzoek zal zijn. Ik doe echter een beroep op het ver trouwen, dat de Minister heeft gemeend in u te mogen stellen, door u in deze com missie te benoemen en stel mij voor, dat gij alien niet anders dan naar beste weten, met nauwgezietheid en onpartijdigheid de komende kwesties tot in de kleinste bij- zonderheden als algemeen belang zult be- kijiken en ik spreek hierbij de verwach- ting uit. dat door eendrachtige samen- werking het mogelijk zal blijken, waar Nederland steeds meer en meer op in- dustrie schijnt aangewezen te zijn, deze vlasindustrie, die voor een goed deel nog van recenten datum is, als verruiming van werk gel eg en he id in ons vaderland te be- houden en wel in den vorm van een kern- gezonde. zichzelf reddenden bestaans- factor. Mijne heeren, gij zult u wel indachtig willen zijn, dat onze benoeming in deze commissie een ministerieele daad is, die als zoodanig reeds voldoening zal wek- ken bij de bevolking van het zoozeer van het overige deel van Nederland geisoleer- de Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij zal begrij- pen, dat ook dit deel van het 'Nederland- sche grondgObied der regeering ter harte gaat en zij zal eveneens ervan overtuigd zijn, dat, zooals gij hier in deze commissie vereenigd zijt, gij in staat zult zijn voor haar vruchtbaar werk voort te brengen. Het Zeeuwsche devies, dat luidt; Luc- „Wer reitet so schnell darch Kot and Wind". Deze variatie op Goethe's Erlen- konig zou kunnen toegepast worden op de deelnemers, die Zondag bij gelegenheid der statiekermis aan den z g. betrouwbaarheids- rit hebben meegedaan. Alhoewel de barometer op wind en regen stond, nam zoowat tegen zes uur dit gedeelte van het kermisprogramma een aanvang. Een wegwedstrijd zooals deze, mag met recht den naam van betrouwbaarheidsrit dragen. Reeds na de eerste ronde goot het, alsof het met emmers uit de lucht kwam vallen. Maar sportmaniakken op de fiets laten zich door de elementen niet gauw uit het veld slaan. Van de vijftien deelnemers achtten het onder dergelgke gezegende omstandfgheden een stuk of acht evenwel maar verstandiger onderweg een veilige schuilplaats op te zoeken. De rest zette den eenmaal begonnen arbeid voort. En zij reden, reden, door slik en regen en wind, tot zij, ten langen leste onherkenbaar als de Citroenrjjders op hun tocht door de Sahara de eindstreep bereikten. Van het heele stel bleken er bp slot van rekening slechts een viertal »betrouwtaar". De meest betrouwbare was Van Acker uit de Zandstraat. Deze omgeving schijnt voor dergelijke prestatles een geschikt oefeningsterrein te bieden. De tweede was de Selzaetenaar De Bruycker, nummer drie Bauwens en de laatste Gaspard Fripplat alle drie mannen van de vlakte, die zich in hun Selzaetsche surrounding, welke eveneens de eer heeft op veel zand en slik te kunnen aanspraak maken, de gelegenheid gehad hebben, zich de kunst van het ploeferen en plassen langs onher- bergzame wegen eigen te maken. En dat is„what you call" een betrouwbaarheids rit in optima forma. HULST. Benoemd tot substituut griffier bij de rechtbank te Tiel, Mr. A. J. E. Terwindt, thans griffier bij het kantongerecht alhier. HOOFDPLAAT. Vrjjdag kwam de raad van Hoofdplaat in voltallige zitting bijeen. Na voorlezing der notulen vroeg de voor zitter of de raadsleden nog op- of aanmer- kingen hadden. De heer Sturm vroeg het woord. Hij zeide, of de notulen zijn onjuist, of mijn agenda is niet in orde. Volgens den heer Sturm bleek uit de notulen, dat op zjjn agenda had moeten staan het puntherziening der haven- en kasgelden. De vootzitter zeide, dat hjj deze vergade ring bijeengeroepen had naar aanleiding van een ingekomen stuk. De heer Sturm begon he'ig te protesteeren en zeide, dat hp dan maar liever de vergadering verliet. De burgemeester zeide hc-el goed te begrij- pen, waarom de heer Sturm wilde ver- trekken, aangezien er een stuk ter tafel ONGELUKKEN. Zondagmiddag is een vrachtauto met 20 huiswaarts keerende visschers in de sloot geraakt, langs den Terbregschen weg onder Hilligersberg, doordat de wagen bjj het keeren in het zachte gedeelte van den weg kwam en toen weggleed. Twee personen liepen vrij ernstige kneuziDgen op en werden per auto naar Rotterdam gebracht. De auto had slechts weinig schade. Zaterdagavond reed de heer N. uit Lunteren, per auto van Ede naar Lunteren. Door het dwfect raken van de stuurinrich- ting reed hij bjj het uitwjjken tegen een boom. De inzittenden werden alle min of meer ernstig gewond. Mevrouw N. is 's nachts aan de gevolgen overleden. Te Venlo is Zaterdagmiddag de 7 jarige Jos V., die op den Veldenscher weg op een in beweging zjjnden kolenwagen klom, gevallen. Het linkerwiel van den wagen ging hem over het lichaam. Hevig bloedend aan het hoofd en in bewusteloozen toestand werd hjj naar het Gasthuis over gebracht, waar hjj eenige uren nadien overleed. UIT EEN TREIN GEVALLEN Dinsdagochtend omstreeks 3 uur heeft een waker van de pletterjj v. h. L. 1. Ent hoven Cie. te Delft een vrouw in be wusteloozen toestand op den spoorweg gevonden. Hjj waarschuwde de pilitie, die de vrouw per auto naar het gasthuis vervoerde. Zjj bleek een schedelfractuur, een gebroken linktrarm en een gekneusde borstkas te hebben. Vermoedeljjk is de vrouw, die de 56-jarige C. Catlende van den Mathenesseidijk te Rotterdam bleek te zjjn, uit den trein gevallen, die te 22,43 van Delft naar Rotterdam vertrekt. Zij is in verband met haar toestand nog niet verhoord kunnen worden. Den reiziger, die e 22,43 aan het station te Delft is uitgesrapt en bjj deze vrouw in den coupe heeft gezeten, wordt verzocht zich zoo spoedig mogeljjk aan het bureau der politie, afdeeling recherche, te Delft te vervoegen. UIT DE LUS GESCHOTEN. Maandagmiddag omstreeks halfvjjf schoot op het terrein der hoogovens te Velsen, bij het opheffen een zeer zwaar werkstuk uit de lus. Het kwam terecht op het hoofd van den gehuwden Duitschen arbeider Rirchhof, die onmiddelljjk gedood werd. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. Te Middelharnis is de wielrijder L. Jor daan Czn. door onbekende oorzaak in aan rjjding gekomen met een auto van den heer Djjkers, en daaronder t'-rccht gekomen. Hij is aan de daarbij bekomen wooden overleden. EEN ONGELUK. Maandagmiddag werd te Amsterdam een agent van politie aan den Overkant van het Y, dicht bjj het Noordhollandsch Kanaal, aangesproken door een 6jarig jongetj», dat hem mededeelde verdwaald te zjjn. Het bleek dat het ventje in de Westerstraat woonde. Toen hjj door den politieagent naar huis gebracht was, vertelde hjj, dat zjjn 5-iarig broertje bjj het stekeltjes vangen in het water van het Noord-Hollandsch Kanaal wa3 gevallen, ongeveer ter hoogte van het Vinkenbuurtje. De po'itie stelde een onderzoek in. Van eeu boot van de haveopolitie werd op de p'aats, door het jongetje aangewezeu, gedregd, doch tot nog toe zonder resultaat. Het jongetje is echter niet thu's gekomen, zo^dat hem vermoede ljjk wel een ongeluk is overkomen. De heer T. B., wouende aan den Vlietweg te Rjjswjjk kwam een dezer dagen op het politiebureau aangifte doen van diefstal van 180 kuikens, die uit een broedmachme zouden zjjn oatvreemd. De pilitie stelde een onder zoek in, dat zich zelfs uitstrekte tot de markten in deze omgeving, doch zij vond geen spoor van den dief of de kuikens. Gisteren kwam de heer B. Vertellen, dat hij de daders van dezen geheimziunigen diefstal zelf had ontdekt. Bjj het wegruimen van de broedmachine had hij indenhoutea vloer, waarop deze bad gestaan, een gat ontdekt, dat naar een rattenhol leidde. In het hoi werden nog 135 doode kuikens aacgetroffen. Een tweetal van de moord- dadige ratten, die uit het gat trachtten te ontvluchten, werdonmiddeli jjkdoodgeslagen. (Vervolg uit het Tweede Blad.) De lieer VAN DUKE had niet kunnen den- ken, dat er over deze zaak nog zoo'n bespre- king zou volgen, nu over de hoofdzaak reeds 4 jaar geleden is beslist, en er nu nog een voor stel zou komen om het niet te doen. Hij me ent, dat dit moeilijk gaan zou. Dat wil niet zegigen, dat spreker zoo'n erge voorstander is van de waterleiding. Hij heeft bezwaar tegen den diwang diem de mensdhen moet wor den opgelegd. Toen hij de artikelen las, die t worden vooirgesteld, heeft hij er uit begrepen, f dat er ten slotte geen mensdh meer in oe ge- meente zal zijn of hij zal moeten aansluiten. Het water, dat de mensehen thans hebben, keu- ren ze natuurlijk alleimaal af. Overigens is hij van oomdeel, dat het met de behoefte aan water hier vrij wel gaat. Spre ker zal niets zeiggen van de oudere woningen, maar de nieuwe woningen hebben allemaal een bakje van 4 M3. em daar komen ze vrijwel mee toe. De toestand is ook in ander opzicht heel anders dan voor 4 jaar, aangezien men nu alis men gebrek heeft, ten alle tijd goed en met duur goed water koopen kan. Em als dan de mensehen die een klein bakje hebben het in tijden. van droogte al eens moeten laten vullen, dan komt hen dit nog niet zoo duur als bij aan- sluiting aan de waterleiding. Indien de wa terleiding dus nog zou kunnen worden afge. schaft, dan is spreker er voor. Als er nu bepaald gebrek was aan water, was het iets anders, maar waarom zal men er zooveel voor betalen, als men goedkooper te recht kan Voor een bedrag van 2,25 bren gen ze tagenwoordig 75 emmers water in je bak. Bestaat de mogelijkheid nog aan de waterleiding te ontkomen, dan is spreker er voor. De vraag is dan maar: hoe dat te doen? De heer VAN DRIEL geeft te kernnen, dat hij door de verklaringem in het jaar 1923 uit- gesproken, steeds de meening was toegedaan, dat het tarief voor woningen zoals die van de wonmgbouwvereeniginig niet hooiger zou loo- pen dan f 13 per jaar of 26 cent per week en hij heeft onder zijme kameraads ook in dien zin de waterleiding gepropaigeerd. Hij meemt voor die stelling ook goede motieven te hebben. Ten onrechte worden de slaapplaatsen onder het dak voor learners meegeteld. Dit is in strijd met de theorie onzer Bouwverordeningdie voor een wonimg van twee verdiepingen een hoogte voorsohrijft van 7 Meters. Men dient voor de woningen met dakkaimers die alzoo buiten be- sohourwing te laten. De bedoeling is ook nooit anders geweest, want ware de stelling van den heer Verlinde juist, dan was de waterleiding daardoor in zijn opzet onmogelijk geweest. Spreker is een voorstander van de waterlei ding; hij acht die in het algemeen belang met het oog op de rednheid en het gemak en acht die ook vooral noodig voor een plaats als Ter Neuzen. Hij heeft ook vertrouwen in de zaak, aangezien de Regeering toch ook een waar- borgfonds van 500.000 fourneert en die zou het Rijksbureau voor watenleidingem toch ook zoo maar niet in het water gooien. De heer VAN AKEN verklaart zich ook voorstander van een waterleiding, maar de praktijik van het levem verzet zich wegems de gevolgen wel eems tegen de invoering van op zichzelf hoogst nuttige zaken. E.r zal in elk geval door de gemeentenaren een groot bedrag moeten worden opgebraefct. Al zal dat mis- schien geen f 45.000 zijn, doch wellicht f 35.000 of zelfs maar f 30.000, dat is dan toch nog een groote som. Dat moet er komen en ook kan het niet anders of de verplichting tot aanslui- ting moet er komen. Het overeengekomen ka- pitaal moet gefoumeerd worden. De vraag is echter wat er zal gebeuren als wij er ons tegen verizetten. Wat zullen wij moeten betalen voor hetgeen reeds gesehiecl is, als de zaak ongediaan zou worden gemaakt. Om de zaak van de baan te kegelem is een zeer ver- strekkemd voorstel en hij verklaart, daarom- trent zijn stean nog niet te kunnen bepalen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het niet van bekemdheid ontbloot was, dat er be- zwaren zijn gerezen tegen de waterleiding. Die bezwaren kunnen worden aangedikt, zij kun nen ernstiger wordem voorgesteld dan ze zijn, doch dit moet er niet toe leiden dingen te doen, die wij niet zouden kunnen verantwoor- den tegenover onze naasten en tegemover ons zelf. Men dient dan een anderen weg te be- wandelen dan de dingen die men met zorg heeft helpen optoouwen weer zonder meer om- ver te werpen; de gevolgen daarvan zouden ook niet zonder beteekenis zijn. Toen in 1923 het besluit genomen moest worden stond men voor een drietal vraagstuk- ken, thans rijzen er twee, nl. de rentabiliteit en de verplichte aansluiting. Vroeger kwam daar nog bij risico voor de gemeentekas. Wat de eerste vraag betreft zal spreker eenige cijfers moeten noemen en dan is het voor hem erg gemakkelijk, de rentabiliteit te bepleiten. De heeren hebben het oude plan nog in hun bezit, zooals dat aanvankelijk is opgazet. De omstandigfheden zijn sinds ten gunste van het plan zeer geiwijzigd. Toen in 1925 nog een aantal gemeenten niet was aan- gesloten is een rrieuw plan gemaakt. Toen werd de vraag gesteld, hoe men dit zakelijk zou opzetten. Men heeft zich afgevraagd of men een goedkoopere rekening zou opzetten om het de nog niet aangesloten gemeenten lekker te maken. Daartagen werd bezwaar ge maakt en zoo zijn in de nieuwe berekening de cijfers waarop de eerste begroating is opgezet behouden. Alleen is er toen een verlaagd' ta rief aangenamen. Maar Meruit volgt, dat nu in 1926 de otn- standigheden nog veel gunstiger gewordien zijn, die lagere prijzen en besparingen ook alle ten voordeele van de geraaimde exploitatie ko men en dat daaruit volgt, dat de prijzen nog naar beneden zullen kunnen. Was aanvanke lijk voor de buizem gcraamd 13 cent per K.G. zijmde voor 20.000 ton 2.600.000, thans is de prijs 11 cent per K.G., hetgeen een bespanimg is van f 400.000, of laat ons dan zeggen op het nu kleanere plan, waarvoor niet 20.000 ton, buizem noodig zijn f 300.000. In de tweede plaats wordt bespaand op het kapitaal. Aanvankelijk was geraamd een rente van 6 terwijl nu geleemd wordt voor 4r'/s, hetgeen op het kleine plan in de jaar- lijksche exploitatiekosten een besparing be- teekent van ongeveer f 60.000, terwijl ook in het algemeen de exploitatiekosten lager zullen zijn. Nu zijn we toch alien verstandig genoeg om te weten dat, als de kosten verminderen, de prijs ook naar beneden kan, want het be treft Mer een naamlooze venmootschap, waar- van de gemeenten aandeelhoudster zijn en die zijn er niet op uit am winst te maken. Het bedrag dat de aanleg en exploitatie dus minder kost, komt ten goede aan prijs- verlaging. Eike goedkoopere prijs is dus in ihiet belang der aangeslotenen. En nu wat de toepassing van het tarief be treft. De heer Hamelinfc heeft zich gebaseerd op de uitspraak van den heer Krul, directeur van het Rijkswaterleidingbureau. De heer Verlinde vraagt: v/aar staat dat? Dat kan hij in de notulen der vergadering niet vinden, omdat dit niet in de vergadering is gezegd, iloch bij den heer Hamelimk in huis, toen spre ker daar met genoemrien heer een bezodk braoht en dit type woninig besproken werd. De heer Krul heeft toen gezegd, dat te toe- schouwen als een woning met ihoogstems 3 kamers, waarvoor dan volgens het aangegeven stelsel 18 's jaars zou moeten worden be- taald. Maar hovendien: het kamer-tarief is ook maar voorloopig aangenamen. Men heeft keu- ze uit verschillende stelsels. In Westelijk Noord-Brabant heeft men het kadastrale huurwaarde tarief, in Tholen een oppervlakte- tarief, in Zuid-Beveland een kamertarief en voorst bestaan ook meterstelsels. Missohien is er ook nog een ander stelsel mogelijk, maar er moet een definitieve keuze worden, gedaan, want we moeten het gemreen- schappelijk betalen, en dat gebeurt dan ook ten slotte. Indien het kamertarief wordt aangahouden, wordt blijkens de uitgegevem brochure om- trent de waterleiding een voorvloer, gang of schuurtje in geen geval "als kamer gerekend. Spreker heeft in het jaar 1922 in deze ge- meente zelf de telling gedaan en kwam daar bij tot den volgenden uitslag: lkamerwoningen 172, 2 kamers 601, 3 kamers 376, 4 kamers 381, 5 kamers 279, 6 kamers 159, 7 kamers 79, 8 kamers en meer 89, dit onigerekend kan- torem, openibare gebouwen en stallen. Op de 1000 woningen vallen 600 of ongeveer twee derden in de 3 laagste klassen. In zooverre door den heer Verlinde cijfers zijn aangehaald voor het op te brengen bedrag, blijkt uit hetgeen door spreker is aamgevoerd, dat de prijzen naar beneden zullen kunnen, wegens dialing van de kosten. De rente alleen kan met f 43.000 worden verlaagd. En dan is door den heer Verlinde geen reke ning gehouden met hetgeen de Industrie, de landbouw, de openbare gebouwen en de brand- kranen zullen opbrengem. Zoo straiks is gezegd, dat het een zware be- lastingdruk voor de bevolking worden zou, doch het is onjuist in deze van belasting te spreken. Men krijigt voor hetgeen men voor het water betaald levensgenot. We verlangien ook licht en lucht, en brengen diat, gedreven door gemeensohapsgevoel, maar zoodra er sprake is van belasting krijgen we kippemvel. Licht, Lucht en water schept levensgenot en dat kunnen we betalen. Spreker herhaalt, dat de prijs van het water naar beneden zal kunnen. In prirncipe is ook aangenamen de tot staod- koming met verplichte aansluiting. Men moet bij het tot stand brengen van dergelijk werk rekening houden met de natuur en de practijk. Wil het tot stand komen zander te bezwarencfe omstandigheden, dan dienen we er alien aan mee te weaken. De praktijk leert ook, dat ten slotte alien er gebruik van maken, maar men moet ook rekening houden met de natuur der mensehen, dat er veien zijn die eerst de kat.eens uit den boom willen kijken en anderen laten voorgaan. Dat levert echter voor het be- drijf groote nadeelen op. Dat ten tenislotte alien deelnemen is wel gebleken bij de Ziuid-Bevelandsche waterlei ding, waar tijdens den oorlog, ndettegenstaan- de 80 per gezin moest worden betaaLd voor aansluitkosten niet minder dan 85 Bon der verplichting werd aangesloten. Is Goes dan zooveel kapitaalkrachtdger, zooveel beter dan Ter Neuzen? Kan hetgeen daar plaats had1, dan ook niet hier, onder gunstiger voor- waarden? De heer Van Aken schudt met het ihoofd. Spreker wil hem toegeven, dat in zijn vaderstad meer mensehen met geld women, maar dat dit niet van invloed is op het water, en dat in het algemeen het loon van ambachts- lieden en werklieden Mer zeker niet lager is dan in Goes. Maar daar heeft men in de eerste jaren na deelig gewerkt, door het uitblijven van vol- doende aansluitingen. Van het eerste tot het vierde jaar beliep dat 20 26 40 de kat-uit-den-iboom-kijkerij was nadeelig, want het lOe jaar kwam men tekort, en moest ver- hooging van het voorschot vragen. Er zijai mensehen die op deze wijze een zaak in gevaar brenigen. De heer Verlinde verklaart zich een voor stander van de waterleiding, maar wil deze toch eenvoudig den nek omdraaien. Men moet met een redelijke gedachten gang aan het werk gaan. De heer T). ScheeLe uit nu reeds wantrouwen tegen de wethouders die hij ver- moedelijk in September aanstaande zelf za.1 helpen kiezen, en geeft deze een brevet van onbekwaamhedd, want hij spreekt het uit, dat deze zich in de luren zullen laten leggen, en de mensehen ongemotiveerd tot aansluiting zullen dwingen. Hij wijst dan op hooge huren, hooge waterprijzen, maar moet bedenken dat het toch niet aangaat om het te benoemen col lege bij voorbaat reeds booze bedoelingen toe te scbrijven, doch dat hij dit moet besehouwen naar de plaats die het ten deze zal innemen. Wat de heer Van Cadsand betreft, deze is zijn verleden getrouw gebleven, die was er in '23 tegen en is er nog tegen. Spreker vermeent, dat, indien in 1924 was voorgesteld om op eigen gelegenheid een wa terleiding te stichten, men, daar algemeen voor zou geweest zijn. Dat zou echter egoTsme zijn geweest van het slechtste soort. En wat betreft het voorstel om de zaak weer te ontbinden, dit getuigt naar sprekers

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 2