algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. No. 8081. Maandag 20 Juni 1927. 67e Jaargang. V Ss aislukte dubbslgaagar ABONNEMENTSPRIJS; BINNENLAND. FEtTILLETON. Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen Ir. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor *t buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dit blad verschljnt iederen Maandag-, Woensdatf> en Vrlldagavond. MINISTER BEELAERTS VAN BLOKLAND TE GENeVE. De correspondent van de N. R. Crt. te Geneve meldt: Naar aanleiding van een bericht van Belgische journalistieke zijde, waarin het venmoeden werd geuit, dat Minister Bee laerts van Blokland de zitting van den Volkenbondsraad persoonlijk zou hebben bijgewoond, om daardoor gelegenheid te verkrijgen tot het aanlkoopen van bespre- kingen met Minister Vandervelde inzake het Nederlandsch-Belgiscihe verdrag, heb ik mij tot Minister Beelaerts gewend1 met het venzoek, mij omtrent de juistheid dezer Belgische opvatting eenige voor- lidhting te willen geveni Minister Beelaerts heeft mij gemachtigd tot de mededeeling, dat hij persoonlijk op de raadszittimg Nederland heeft vertegen- woordigd, omd'at hij van oordeel is, dat het als algemeene regel aanbevelens- waardig is, dat de ministers van buiten- landsche zaken persoonlijk de zittingen van den Volkenbondsraad bijwonen, zoo- als ook Benes, Briand, Chamberlain, Stresemann, Vandervelde en Zateski steeds plegen te doen. Minister Beelaerts is dan ook voornemens, ook in de toe- komst zooveel mogelijk steeds persoonlijk naar Geneve te gaan. Dat tijdens hun vijfdaagsche gemeen- schappelijke verblijf te Geneve, waar over de meest versciheidene internationale vraaigstukken van gedadhten is gewisseld, de Ministers Beelaerts en Vandervelde ook de Belgisch-Neidlerlandsche verhou- dingen in verband met de verwerping van Ihet Nederlandsch-Belgische verdrag niet onbesproken hebben gelaten, ligt, naar Minister Beelaerts opmerkte, voor de hand. Aan deze verklaringen van onzen Minister kan ik nog toevoegen, dat op den Vrijdagavond door Minister Beelaerts aan de leden van den Volkenbondsraad aangeboden maaltijd ook Minister Van dervelde en senator De Broukere tegen- woordig waren. Le Peuple constateert met genoegen, dat d'e Ministers Vandervelde en Bee laerts van Blokland elkaar te Geneve hebben ontmoet en natuurlijk over het Nederlandsch-Belgische vraagstuk heb ben gesproken. Waar, aldus het socia- listische blad, Geneve het groote voordeel biedt een internationaal centrum te zijn, dat gunstig is voor een overeenkomst en zoowel bij een als het ander mogelijk maakt zich persoonlijk rekenschap te ge- ven van het standpunt der regeeringen, welke direct of indirect bij het Neder landsch-Belgische verdrag betrokken zijn, is bet toegelaten de verwachting te koes- teren, dat deze bespreking niet onvrucht- baar zal zijn geweest. Twee reden zullen zonder twijfel den heer Beelaerts aanspo- ren het initiatief te nemen tot het voor- KeJlen aan Belgie van een aannemelijk aikkoord. De eerste is, dat sedert de ver werping van het verdrag de gebeurtenis- sen bewezen hebben, dat Belgie niet ge- heel weerloos is en over middelen be- •®hikt om de schadelijke economisohe gevolgen van de Nederlandsc'he onwrik- baarheid inzake het Moerdijkkanaal voor de haven van Antwerpen te verminderen J en aldus ook de voordeelen, welke Rotter dam van deze onwrikbaarlheid verwacht j te beperken. De andere reden is juist het feit, dat de heer Beelaerts zich te Geneve 1 zelf heeft kunnen vergewissen van de sympathie, waarmede de Belgische thesis door de andere staten wordt begroet en dat Nederland dus voordeel erbij zou hebben de internationalisatie van het de- bat te voorkomen. Wij willen gelooven, dat samenkomsten te Geneve de hervat- ting van rechtstreeksche besprekingen zullen hebben bevorderd en zijn ervan overtuigd, d'at de Belgische regeering deze besprekingen in den meest verzoenings- gezinden geest zal aanvatten. KORT VERSLAG VAN DE VERGADERINGEN DER TWEEDE KAMER. De leden der Tweede Kamer v. d. Waerden, Wintermans, Deckers, Albar- da, Veraart, Engels, Staalman, K. ter Laan, v. d. Slurs, Lovink, v. d. Heuvel, v. Sasse v. IJsselt, Weitkamp, Gerhard, I Ifzenman en Boon hebben bij de Kamer een nota ingezonden, waarin verzocht wordt, een commissie uit de Kamer te be- noemen, die de mogelijiklheid zal onder- zoeken om te komen tot het weder uit- geven van een Kort Verslag van de Ver- gaderingen der Kamer. DE PASSAGIBRSVLUCHT NAAR INDIe. De Fokker VII, die Woensdag te Am sterdam vertrok en in den namiddag te Budapest aankwam heeft Donderdag de reis vervolgd naar Constantinopel, waar 1 het gezelschap met het vliegtuig te 4 uur aankwam. Vrijdag kon wegens ver- schillende omstandigheden (minder gun- stig weer en omdat de commandant van het viiegterrein wegens den Turkschen Zondag geen vergunning wiilde verleenen tot vertrek) niet worden gevlogen, doch volgens het laatste bericht is het vliegtuig Zaterdag te 10,30 van het viiegterrein San Stefano in de richting van Aleppo vextrokken. KLE1NHANDEL IN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende bepalingen tot rege- ling van den kleinhandel in alooholhoudende dranken. Aan de Algemeene Bepalingen van het ontwerp is ontleend, dat de wet verstaat ondersterke drank, drank, die voor 15 of meer volumen-producenten uit alcohol bestaat met uitzondering van wijn onder »zwak alcoholische drank" bier, wijn, vruchtenwijn (minder dan 15 °/0 alcohol) en anderen alcoholhoudenden drank met minder dan 15 °/0 alcohol. Verstaan wordt onder »verkoopen in het klein", verkoopen bij hoeveelheden van minder dan tien liter. Naast de tapvergunning en de slijtver- gunning kent het ontwerp in art. 1 de uit het Engelsch door NORMAN VENNER. 51) Vervolg.) ..ik heb het lam gevomden, Lady Do rothy.'' vertelde hij haar, ,,maar ik heb er niets aan kunnen doen. Niet dat ik na a lie® verwachten kan, dat u iets voor mijn moeilijkheden voelt, maar toen ik begon, toen ik van stapel liep met een bediende en een paax dozijn overhemden naar de laatste mode, wist ik niets van uw be- staan af. Er was me niets gezegd. De afspraak was, dat ik hier zou wonen en de vesting zou verdedigen. 't Was een grap een goedkoope grap, dat weet ik nu, nu het te laat is. Enfin, 't is ge- beurid, er is niets meer aan te verande- rein. U weet nu de waarheid en u weet, dat Olivia 'took weet ,,Ik weet nog iets meer," zei Lady Do rothy. En ze glimlachte op een eigen- aardige manier. ..Alsof ze ons 't liefst een pak slaag zou geven", dacht Jeremy. Kaarsrecht, met haar hoofd in haar nek. stond ze hen aan te kijken, alsof ze een paar vijanden waren, alsof een on- verwachte beweging van hem haar be- zeeren kon. Haar stem klonik kalm. zoo- als gewoonlijk beheerschte ze zich volko- men, haar groote blauwe oogen keken van Jeremy naar Olivia en van Olivia naar Jeremy. ,,Ik weet. dat ze van je houdt. Ze laat het duiidelijk genoog merken. Was dat ook bij de afspraak inbegrepen 1" Olivia stak haar arm door dien van Jeremy. Die laatste slag had de lucht ge- zuiverd. Ze voelde zich bepaald opge- lucht. ,,Nee, dat was niet bij de afspraak in begrepen, zei ze kalmpjes, ,,maar het is t nu wel. En, Dorothy, als je ons van de wijs wil brengen, bedenk dan wat anders, wat erigers. In deze quaestie zijn we sa- men betrokken, trekken we een lijn." ,,Ja," zei Jeremy, „als dat niet zoo ge weest was, had ik er allang de brui aan gegeven." Lady Dorothy dacht na. Die laatste zin was veelzeggend Ze bleef hem strak aan kijken; ze wilde niet laten merken, dat hij haar bezeerd had. Maar onder- tusschen stelde ze vast, met een gevoel van diepe vernedering, dat ze al die dagen van betrekkelijk intiemen omgang met dezen man, hun praten over boeken, over reizen, over hun toekomst, haar red ding zedfs, dien eersten dag uit de slinge- rende tonneau, niet aan zichzelf, maar aan Olivia te danken had. Ter wille van. Oli via had hij dat alles gedaan. Om Olivia was (hij gebleven, had hij met haar, Lady Dorothy opgetrokken. Had hij verzen geleerd, had hij de rol van Lord Amlett gespeeld, had hij al'les en alles gedaan Ter wille van Olivia, niet van haar De licht-ironische glimlach trok van haar gezicht weg. Koud en trotsch keken haar oogen van ide een naar den ander. Jeremy em het meisje naast hem voelden zidh onrustig worden. 't Leek of zich in de kamer opeens iets vijandigs mani- festeerde. En alle gezellige, bekende din- gen, de meubels, het warme kaarslicht, het gloeiiend haardvuur, komden dat proces niet tegengaan. Het groeide en bloeide tot de geheele kamer-atmosfeer geladen leek met haat, met vijandigheid, met ver- bittering. En nog steeds stond Lady Dorothy onbeweeglijk voor hen, een tee- „volled'ge vergunning": dat is een ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, zoowel voor gebruik ter plaatse voor welke de vergunning geldt als voor gebruik elders. Vooits onderscheidt art. 1 het ,/verlof A", dat is verlof voor den verkorp van zwak alcoholischen d> ank in het klein zoo wel voor gebruik ter plaatse alse'dirs, en „verlof B", dat is idem voor gebruik ter plaatse voor welke het ^erlof geldt. Volgens art. 5 kan de Kroon bepalsn, dat, hetzij in een geheele gemeente, hetzij in etn of meer wijken ^an een gemeente alle na 1 Mei 1904 verleende vergun- ningen vallende en nieuwe niet meer mogen worden verleend. Een voorstel met gelijke s'rekking kan aan de Kroon worden gedaan door ten- minste 1/15 deel van hen, die op de kiezers- lijst voor den gemeenteraad zijn geplaat9t (art 6). De Memorie van Toelichting omschrijft, dat het doel van het ontwerp drieledig is a) de drankwet moet op eenige punten aan technische herziening worden onder- wordtn b) de veranderde toestanden in de samen- leving vorderen eenige verruiming van de grondslagen der wet; c) er wordt een voorstel tot invoering van de plaatseljjke ktuze gedaan. Deze drie grsepen van wijzigingen laten het beginsel der wet: het maximum ver- gunningstelsel onverlet; voor wijziging van dat beginsel ziet de Minister van Arbeid, welke het ontwerp onderteekende, thans geen aanleidiDg. Had aanvankelijk de Drankwet een meer politiair karakter, zjj heeft, nu het sociaal- hygienisch karakter van de drankbestrijding ook door de opneming van de inspectie in het staatstoezicbt op de volksgezondheid tot oplossing is gekomen, meer zuiver een sociaal-hygienieche strekking gekregen. Daarom draagt het ontwerp niet demede- onderteekening van den Minister van Binnen- laudsche Zaken. De technische herziening. De voornaamste technische wijzigingen, die worden voorgesteld zpn 1) de verplichte splitsing van den verkoop in tappen en slijten wordt omgezet in een facultatieve, dus afhankelijk van het verzoek van den belanghebbendedaardoor wordt een prikkel voor wetsontduiking wegge- nomen 2) voor logementsvergnnningen wordt een matig jaarlijksch vergunnings'echt ge- heven waar van Rijk en Gemeente elk de helft ontvangen. De term //logementsver- gunniDg" wordt vervangen door „hotel- vergunDing" 3) de grondslag voor het vergunuings- rechthuurwaarde van lokaliteit in verband met omvang van het bedrijf heeft reeds jaren lang tot vele klachten aanleiding re versohijnmg, wit en blond tegen den domkeren, warmbruinen achtergrond. Opeens ikeerde Olivia zich met een hulp vragend gebaar tot Jeremy. Hij begreep haar en sloeg beschermenid zijn armen om haar heen. Zoo, met het meisje dicht tegen zich aan, wend.de hij zich weer tot Lady Dorothy. ,,Ik weet dat ik ontzag- lijik stomme dingen uit kan halen, Lady Dorothy, maar nooit in mijn leven heb ik iemand of iets moedwillig pijm gedaan. En ik 'heb u ook niet willen beleedigen. Als u eens nadenkt zult u moeten toegeven, dat dien mididag, toen het erom ging, dat ik u toen eerlijk de waarheid verteld heb Liever dan u een mal figuur te laten si aan". ,,0, schat van een ezel, die je bent", dac'ht Oliva' ,,nu heb je 't heelemaal ge daan". En dat had hij ook. De essence van vijandigheid, die als ijle zaak door de kamer gezweefd had. trok zich op Lady Dorothy te zamen. kwam in haar antwoord tot uiting. ,,Zoo is t genoeg", zei ze op een kou- den, afgemeten toon. ,,U zou me geen mal figuur hebben laten slaanik zou t aan mezelf te danken gehad hebben. Medelijden van anderen is niet gemakke- lijk te dragen, vinidt u weldan kan je 't nog beter met jezelf hebben. Het spijt me, dat ik gestoord heb. Neen, dank u, doe geen moeite. Ik weet, zelf den weg wel. Goeden avond". De woorden zelf waren gewoon, de beide eerste zinnen uitgezonderd had het een off'iciieel afsclheid kunnen zijn. Maar wat ze hun zeggien wilde, kwam tot uiting in den klanik van haar stem; in de koude harde uitdrukking van haar groote oogen. in het geraffineerd beleedigen.de van haar houding. ,,Ziezoo. dat heb ik hem weer gele- verd", zei Jeremy berouwvol tegen Olivia. gegeven thans wordt voorgesteld, dat de kleinhandel in sterken drank voortaan grondslag zal zijn 4) de vervarging van den vergunning- houder wordt geregeld. Aan den ver- gunninghouder wordt toegestaan gedurende zijn leven het bedrijf te laten oefenen door wat te verpachten aan een derde, die voldoet aan de e'schen aan den vergunniDg- houder gesteld. Art. 25 berust op deze overwegingen. Het nieuwe artikel 25 is niet vereenigbaar met de gedachte, dat de vergunninghouder als regel moet woLen in het huis, waarin hij het bedrijf oefent deze bepaling kan vervallen zonder schade voor het doel der wet (art. 28) 5) de overbrengirg van een vergunnings- zaak naar een ander hu's kan thans al'eeu plaats vinden met 1 Mei. Dit is te beperkt voorgesteld wordt, dat de overbrenging ook in den loop van een vergunningsjaar kan geschieden, mits slechts eenmaal in een jaar. 6) Zonder schade voor de werking der wet kan de mogelijkheid woiden geopend dat een vergunning op de weduwevanden houder wordt overgeschreven (art. 27 is uitvloeisel van deze gedachte); 7) Nu de drankwet op den breederen grondslag van sociale hygiene is geplaatst hebben de gezondheidscommissies een advi- seerende taak te vervullen gekregen ten aanzien van plaatseljjke verordeniDgen art. 49 der bestaande wet kan dus geschrapt worde n Verruiming der grond slagen van de wet. Betoogd wordt, dat de bierhuizen bij voortdurirg gelegenheid waren en zjjn, waar de wet ontdoken wordt. Bij consultatie- bureaux voor alcoholis'en wordt bovendien van een toeneming van bier alcoholisten gesproken; ook van wijn-alcoholisme doen zich veischijnselen voor. Thans is voorgesteld 1) alle verkoop van alcoholhoudenden niet-sterken drank (in het ontwerp genoeind zwak alcoholische drank) wordt gebonden aan een verlof, onverschillig of die verkoop geschiedt voor gebruik ter plaatse of voor gebruik elders. Er wordt een grens ge steld aan de hoeveelheid, die niet zonder verlof verkocht mag worden de verkoop bij fleschjes voor gebruik op straat valt ermede onder (art. 1). De verloven voor dezen kleinhandel worden geboLden aan een maximum, ge- lijkgesteld aan het wettelijk maximum der vergunningtn. 3) De gemeenteraad krijgt de bevoegd- heid le verspreidirg van de verloven in de gemeente te regelen. 4) In art. 43 is voorgesteld de heffing van een verlofrecht van f 25 hierdoor zal eenige rem worden gelegd op de neigirg, overal bierhuis te houden. 5) Vooits zijn eenige verbodsbepalingen, tot dusver alleen geldende voor vergunnings- localiteiten, ook van toepassing verklaard op localiteiten met verlof A. toen hun gast verdwenen was. ,,Voor de zooveelste maal weer hutspot van het diner met een half dozijn ganqen ge- maakt". ,,'t Ergste is, dat ze ons dat laatste van je nooit vergeeft", zei Olivia. ,,En ze is niet malsc'h. t Kan gevaarlijik worden". „Ja enfin, beloof me een ding ..Wat?" ,,Dat je me als ik in Wormwood Scrubs zit op de bezoekidagem zult komen op- zoeken!" HOOFDSTUK XI. ,,U bad is klaar, mijn'heer!" De stem van Miillett maaikte een einde aan een droom die een aaneenschakeling van ultra benauwde momenten de echt-gekleurde door een vergrootglas gezien! geweest was. De eerste paar oogenblikken na zijn ontwaken was de episode van den vorigen avond, het bezoek van Lady Dorothy, zoo verweven met dien droom, dat 't sor- teeren hem groote moeite kostte. Daarna bleef hij lui, nog een poosje liggen kijken naar den recbthoek van het raam, waar buiten de herfstmoroien in grauwe sche- mering aanbrak. Van uit het bed kon hij boven de top- pen van de kaail-wordende boomen een f breede strook lucht zien, platte parelgrijze i wolkenlagen met telkens een iets donker- j der streep. Op een plek, waar twee lagen niet aaneensloten, wazigde een veeg lic'ht- blauw. Een ijle, donkergrauwe wolk, die veel sneller er onder door scihoof, ving door die scheuring de onderschepte zon- nestralen op, gloeide even rose-grijs aan en race-de dan weer met den vrij sterken wind mee als een loodgrauwe massa ver- der. ..Geen mooi weer, he Millett?" „Nee, mylord". 6) In de laatste jaren heeft zich :n allerlei winkels een verkoop van gcedkoope soorten wijn ontwikkeld, waardoor deze dratken op in het oog vallende wijze onder het publiek worden gebracht. Hier'n schuilt, volgens den minister, een gevaar dat nu tog gewterd kan worden door rege'ing bij algtmeene maatregel van best cur (art. 36) 7) Ten aanzien van de verloven A zullen vrijwel dezelfde rpgelen gelden als ten aanzien van de vergunningen. In de overgar gsbepalingen is vcorzien in de aanpassing van den toestand aan den ricuwe vcorschriften. Plaatseljjke keuze. Kan volger s de wet een voorstel de ver gunningen, na 1 Mei 1904 verleend, te doen vervallen, s'echts uitgaan van den gemeente raad, vo'gens het "bntweip zal zoodanig voorstel ock kunLen uitgaan van de kiezers overeenkomstig de in art. 6 opgenomen meerderheidsvereischten (tenminste 1/15 van de kiezers voor den gemeenteraad). Het wetsontwerp wjjkt op twee punten af van het voorstel Rutgers. Dit voorstel omvatte ook de vergunningen, verleerd voor 1 Mei 1904, vcor welker vervallen een schadeloossttllirg onTermjjdelijk was. Met het oog op den toestand van's lands financien en de vele zeker niet minder dringende behoeften die onvervuld moeten bijjvin, is afgezien van het vervallen van vervullingen veor 1 Mei 1904 verleend. Voorts is, in afwjjking van het voorstel Rutgers, de plaatseljjke keuze in het ont werp beperkt tot het vervallen verklaren van vergunningen en het verbod, nieuwe vergunningen te verleenen. Verlaging van het maximum is een meatregel, die aan de gemeenteraden kan worden overgelaten en voor een stemming van de kiezers van niet voldoende belang is. Het belangrjjke en meer omslachtige middel van een plaatseljjke stemming moet alleen op een groot object als het ver- dwjjnen van vergunningen gericht worden. Het ontwerp-Rutgers regelde de stem ming meer in onderdeelen. Eenige zuiver administratieve regelingen worden echter in het ontwerp overgelaten aan een alge meene maatregel van bestuur. De artikelen. Aan de artikelen is nog het volgende ontleentde definitie van w jjn in art. 1 beschrijft, wat van ouds als //wijn" is beschouwd. Naast tfwjjn" wordt afzonderljjk vermtld /vruchtenwijn", een binnenlandsch product met een alcoholgehalte beneden 15 °/0. Er zjjn omstandigheden denkbaar wsarin de regeering de bevo^gdheid moet helbenv terwille van de openbare orde den klein handel in sterke drank (e verb'edtn. WereD van den iuvloed van den alcohol op de massa, in dagen van spanning of emotie onder het volk kan veel ongelukken voor komen. Dit is geregeld in art. 11. ..Ontbijt dan maar in bed, na 't bad". .,Ja, mylord". Jeremy keek den man aan. Het bekendie gezicht stond even kalm en phlegmatiek als altijd. Aan alle menschen met wie hij tijdens zijn dubbelganger-spelen in aanra- king was gekomen, was Millett de eenige, die geen ac'hterdocht koesterde. Hij had hem van het eenste oogtenblik af als zijn ,,wettigen' heer en meester geaccepteerd en al was. het waar, dat Millet hem niet lang bijgewoond had het achterdocht koesteren kon dus nog elk oogenblik be- ginnen toch voelde Jeremy zich wat hem betrof veilig. De omgieving werkte dat gevoel trouwens ook in de hand. St. John's Wood was heel wat ,,secuur- der" dan Pulldan Castle. Na het bad schoot hij een imponeerend- mooie kamerjas van geborduurde Chinee- sche zijde aan, stapte weer in bed, stapel- de de kussens tot een hoog bergje op en leunde achterover. He, dat deed goed. Na den storm gienoot je dubbel van de kalmte. Nu het ontbijtAlles was vol- maakt: de taart, de marmelade. de koffie Op het klein-e tafeltje bij zijn bed naast de telefoon Jag een stapeltje brieven. Cor- respondentie voor Lord Amlett, die wat hem betrof tot het einde der dagen onge- lezen mocht blijven. De Times", met de nieuwspagina naar buiten gevouwen. lag op het voeteneinde. Hij had niets dat hem hinderde. niets, waarover hij zich onge- rust behoefde te maken. Het allerergste was achter den rug. Gelukkig dat hij zoo verstandig geiweest was, om dwars door alle moeilijkheden heente stevenen en een haven binnen te loopen, waar het voor moeilijkheden verboden toegang was. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 1