V, Rossem S patent verpakking cts. Morst niet. - Scheurt niet. - Oeeft geen kort. lichte baaitabak Waarvoor strijdt China? OM BOUWBESTELLINGEN TE KRIJGEN. In ihet niet ver van Weenen gelegen stadje Tulln is een brands tic htersbende van 6 personen in heohtenis genomen, die sedert jaren tal van branden gesticht blijkt te hebben. Aan het hoofd van de bende stond de echtgenoote van den bur- gemeester van Tulln. Ze werd bijgestaan door haar broeder en haar stiefzoon, die de leiding hadden van de plaatselijke brandweer. Waar zij door branden be- stellingen kon krijigen, organiseerde zij zelf de branden. EEN BLANKE KONING GEZOCHT. Te Londen wordt door bemiddeling der dagbladen een koning gezocht. Wei niet een koning voor een beschaafd land, maar voor een grooten volksstam in het binnenland van Australie. De koniniklijke candidaat moet de dochter van den tegen- woordiger heerscher huwen en op die wijze eens zelfs heerscher worden. De geograaf Sir Jack Mc. Larenn heeft jaren.lang in opdracht der Engelsche re- geering in Centraal-Australie gewoond. Geruimen tijd bracht hij door in het rijk van Z. M. Narakadiamoeri Tasj. Hij sloot met dezen vorst een warme vriend- schap en deze had hem zoozeer liefgekre- gen, dat hij hem niet sllechts de hand zij- ner dochter. maar ook de heerschappij over 50.000 geldeurde onderdanen aan- bood. Toen Mc. Lerenn het vereerend aanbod echter afwees, verzocht de koning hem, in Europa een man voor zijn dochter en een toekomstig vorst voor zijn rijk te zoeken. Hij wil n.l. zoo verklaarde hij den geleerde dat het bloed van een blanke zijn eigen geslacht wat kome op- frisschen. Naar Londen teruggekeerd, kwam de heer Mc Larenn de hem gegeven opdracht ook punctueel na. De bladen publiceer- den kort geleden een desbetreffende ad- vertentie en deelden tegelijk mede. dat de Mjarige koningsdochter een ware bruine schoonhcid is. De oproep heeft oncje- dacht succes gehad. Zoowat 2000 can- didaten meldden zich aan voor den ko~ ningstroon, en alien waren geneigd, di rect naar Australie te vertrekken. Nu moet de geleerde keus maken, want aan hem staat het te bepalen, welken candi daat hij weldra als koning naar Australie zal meenemen! DORSTIG BERLIJN. In een correspondence uit Berlijn aan het Hbld. lezen we o.m. het volcjende: En nu ik toch met cijfers en statistieken bezig ben: De Duitsoher is een beroemd en berucht bierdrinker. Voor den oorlog was hij ver buiten de grenzen van zijn vaderland voor zijn bierbuikje bekend. De Beier heeft onder alle Duitsche stam- men den naam, dat hij het meeste bier consumeert. En er zijn stellig bewoners van dat zonnige land, die ongelooflijke hoeveelheden van hun nationale vocht verzwelgen kunnen. Maar de statistiek bewijst alweer, dat gemiddeld het meeste b'er teBerlijn gedronken wordt, al is het dan ook in Munchen over het alge- meen belangrijk beter! Te Berlijn wordt jaarlijks 101 liter biei per hoofd gedronken. Dat is dertig pro- cent mecr ca:; het gemiddelde van alle andere Duitsche steden en landen. Daar om kan Berlijn er ook trotsch op zijn, op een na de grootste brouwerij van Duitsch land te bezitten. In het jaar 1924 is in Berlijn 3,1 millioen hectoliter bier gedron ken, in 1925 en 1926 te'lkens 4,1 millioen hectoliter! Dat beteekent voor het ge heele jaar 1924 te Berlijn alleen een ver- bruik van 78.7 liter per hoofd, terwijl in het geheele Duitsche rijk zonder Berlijn slechts 60.7 liter per jaar en per hoofd gedronken is. Ingevoerd uit andere Duit sche steden en uit Pilsen enz., werden in 1924 liefst 177.000 en in 1925 rond 191.000 hectoliter. Maar Berlijn expor- teerde ook, en wel in 1924 802.000 hecto liter en in 1925 1.065.000 hectoliter. Drie vierde van het naar Berlijn uitge- voerde bier komt natuurlijk uit het bier- land Beieren. de rest is in hoofdzaak in Bohemen afkomstig. In de laatste drie jaren is de invoer van buitenlandsch bier met bijna 50 toegenomen. Interessant is wel, dat zelfs Beieren nog Berlijnsch bier importeert. De Beieren zelf zullen het waarschijnlijk niet drinken, omdat ze het zelf veel beter hebben. Maar de Noordduitschers die daar wonen, schij- nen aan hun ..Heimatsbier" nog altijd de voorkeur te geven. Cijfers spreken niet altijd voldoende. Daarom wil ik hier even vertellen, hoe men zich een massa van 4,1 millioen hec toliter bier moet voorstellen: men denke zich een zwembassin van 1 kilometer lengte, vier meter diep en honderd meter breed, en heeft dan een denkbeeld van de massa bier, die in Berlijn in een jaar tijds door het kee'lgat zijner dorstige inwoners laat loopen. Maar hoeveel grooter zou dat bassin moeten zijn, als men ook nog de massa's wijn en likeur er bij telt, die de Berlijner in een jaar voor het stiffen van zijn dorst noodig heeft. De statistieken geven al weer aan, dat jaarlijks in deze stad 125,245 hectoliter wijn gedronken wordt, waaronder ook likeur gerekend moet wor den. Het verbruik aan brandewijn alleen bedraagt over 1926 bovendien 79.148 hectoliter. Men kan dus zeggen, dat in het geheel 4j/2 millioen hectoliter alcoholica per jaar door deze geweldige stad verzwolgen worden. Hoeveel katers daarop volqen is mij niet bekend. Misschien kunnen de handelaars in gemarineerde haring en mineraalwater er een slag naar slaan. Nemen we aan, dat op elken inwoner van Berlijn een zwaar hoofd per jaar komt. Dat zal wel ongeveer kloppen! EEN AUTO OP HET TROTTOIR. Te Richmond (Surrey) zijn een man en een vrouw gedood en ettelijke perso nen min of meer ernstig gewond, doordat een auto het trottoir opreed, nadat een poliibieagent, die meende een gestolen auto voor zich te zien, vruchteloos had ge- tracht den wagen te doen stoppen. Het voertuig kwam terecht bij den ingang van een bankgebouw, waar twee der drie in- zittenden er uit sprongen, terwijl de derde kon worden aangehouden. Hij zal wegens manslag terechtstaan. Het ongeluk, dat zich in enkele secon- den afspeelde, had plants in de drukste straat der stad, welke op het oogenblik vol wandelaars was, van wie velen door den schri'k flauw vielen. Kort te voren was de politie gewaar- schuwd, dat een Ford was gestolen, waar- bij de noodige bijzonderheden waren Ver mel d. De genoemde agent meende de auto te herkennen en gaf^Jiet stopteeken, doch aan dit signaal werd geen gevolg gege ven. De agent blies op zijn fluit, sprong tegelijkertijd op de treeplank en klampte zich vast aan de auto, die naar de ver- keerde zijde der straat overstak en een rijtuig a^nreed, zoodat de agent ten ge- volge van den schok weer van de auto werd geworpen. Een dertig meter verder vloog de wagen het trotttoir op, midden in een itroep wandelaars, die geen tijd hadden zich uit de voeten te maken. Met geweld kwam de auto tegen de deuren van het bankgebouw terecht, een der banden knapte met een hevigen knal. Een man en een vrouw werden tegen den muur verpletterd; de man en twee kinde- ren der gedoode vrouw behoorden tot de gewonden. daarvan waarschijnlijk niet meer heeft voorzien. De voornaamste overwegingen, waar op het vonnis beruistte, waren, dat Bar n&s een man was, wars van buitenissicj^ lied en, zooals ook uit zijn be*hoorlijk p[e- steld en geregistreerd testament van 1920 bleek, en dat er geen enkele reden v waarom Barnes op den 17den van eenig^., maand in 1925 (in Juni is hij gestorven) een zoo vreemdsoortig testament gemaakt zou hebben. Op 17 April was hij nog op zee geweest doch niet in gevaar en op den 17de van de andere maan-den was hij aan land geweest. Tenslotte was uit de getuigenverklaringen gebleken, dat Jim Barnes uit aardigheid meermalen de gewoonte had eieren uit te blazen. Dit laatste argument heeft de deur dicht ge- daan. De rechter twijfelde echter evenmin aan den goeden trouw van de weduwe en zij zal haar gerechtskosten op den boe- del mogen verhalen, evenals de tegenpar- tij. de drie zoons uit het eerste huwelijk Het uitgeblazen ei zal dus geen plants krijgen bij de vaak zeer vreemdsoortige collectie testamenten in Somerset House. WIJ ZIJN TE GEZOUTEN. Er zijn blijkbaar nog altijd meer hy- gienisten dan alleen de artsen, Een Fransch advocaat en tegelijk landbouwer, Maurice Duverdy, heeft een brochuretje geschreven, waarin hij betoogt, dat het geheim van het geluk gelegen is daarin, dat men geen zout eetHet recept is gemakkelijk. Eerst glimlacht men er om, dan gaat men toch nadenken. Het mis- bruik van zout (en ieder grif gebruik is reeds misbruik) is volgens Duverdy een der geesels der menschheid geworden. Het is een der essentieele oorzaken van onze ziekten en ongemakken, vooral in de kinderjaren en hoogen ouderdom. Het zout, zegt in hoofdzaak deze schrij- ver, is een antisepticum. Men gebruikt het voor het bewaren van dood vleesch. Waarom? Omdat het de vijand is der levende cellen. De reden van zijn ge bruik is tegelijk de reden van zijn nood- lottige werking als het in contact wordt gebracht met enkele onzer slijmvliezen. De geheele bewijsvoering van Duverdy is niet zoo maar te geven.In ieder geval gaat de sohrijver verder dan de genees- kunde, die zout slechts in bepaalde geval- len verbiedt: hij wil het heelemaa 1 verbo- den zien. Wij zijn te gezouten. Althans wij wor den te zeer gezouten. Zout is geen ver- sterking, maar een verzwakking onzer Ievensfuncties. Men spreke dus ook niet meer van: het zout des levens DE LADY TROUWT MET EEN POLITIEAGENT. zou later blijken. Want de agent, die de dame na ,haar vertrek van den rechter tot den auto had begeleid, kwam sindsdien, met niet minder graagte van zijn kant, eenige malen ten huize van haar gastheer te Athene en eenige weken daarop las het stomyerbaasde politiekorps der Grieksche hooldstad in de krant de verlovinqs- annonce van lady X, uit Durham en IJ agent van politie 2e klasse te Athene. Over twee maanden zal het huwelijk wor den gesloten. Een geval van liefde op let eerste gezicht. En de fortuinlijke agent had ook overigens aardig wat geluk daar hij in verband met zijn verioving ai dan niet -in fantastisch korten tijd tot major" is bevorderd. Interessant zijn de gevolgen echter die de historie heeft op de At'heensche poli- tiemacht. In de puntjes, kaarsrecht en met scherpgevouwen pantalon staan de politiemannen er nu op hun post. Zij wer- pen gloeiende blikken om zich heen. poet- sen hun tanden extra, en draaien wan tijd tot tijd aan hun snorpunten, als een dame op hen afkomt. Ieder wacht op de rijke lady, die hem van zijn straathoek verlos- sen zal. Het uiterlijk van het Atheensohe ordekorps zoo concludeert het „Berl. 1 agebl. waaraan dit geval ontleend is heeft er bijizonder bij gewonnen. PARIJ8—NEW YORK MET 5 AMERI- KAANSCHE CENTEN OP ZAK. I args New ork met 5 Amerikaansche centen op zak Dat is toch wel een record. Een 13-jarige Amerikaansche jongen heeft het horn geleverd. De jongen moest en zou Parijs zien, waar twee van zijn zusters studeeren. Daarom stapte hij op den dag van het vertrek van de Paris uit New-York aan boord van het schip. Aan iemand, d:e hem vroeg of hij alleen was, zei de knaap, dat zjjn moeder ongesteld in haar hut lag en dat hij aan dek was gekomen om kennissen goeden dag te wuiven. Spoedig daarop wist kij een leegte derde klas toeristenhut te vinden, waar hij zich verborg 1 oen het 24 uur later was, kwam lip weer te voorschijn. Het schip was toen in voile zee en den kapitein bleef niet veel over dan den jeugdigen verstekeling maar als kosteloos passagier te accepteeren. Toen het schip echter te Havre was aan- gekomen, deelde de kapitein den knaap mee, dat hp hem weer terug moest nemen. Den volgenden dag stond de kapitein Herbert Avram, zoo heet de jongen, toe de stad in te gaan. Herbert, die met vijf centen van huis was gegaan, had aan boord van passagiers met wie hij bevriend geraakt was, een paar dollar gekregen, net genoeg voor een kaartje naar Parijs. Daar werd hp aan het station St. Lazarus opgepakt door de gendarmen, die hem zijn paspoort vroegen. Zijn zusters werden te hulp ge- roepen en Herbert mocht zonder paspoort te Parijs blijven, waar zijn zusters hem hebben rondgeleid. De lichtstad oefer.de ook op het kleine Amerikaantje zpn be- koring uit, zoodat Herbert parmantig ver klaarde maar te zullen blijven. Dat vonden de paspoortheeren toch niet goed en Herbert zit nu weer aan boord van de Paris, die hem ook weer gratis terug zal brengen naar zpn vaderland. Evenals Lindbergh echter heefc de jeugdige volgeling van Lavarede lang niet genoeg van Parijs gezien en evenals de vlieger heeft de kleine broekeman verklaard, dat hij „zeker terug zal komen". van het waarsdhuwen iNGBZONDEN MEDEDEELINGE? WAARSCHUWINGEN VAN NIERZWAKTE. Doffe pijn in den rug na inspanning, of soherpe steken,, als gfj u na bukken opricht, is uikwyls het eerste versohijmsel van emstige naerzwaikte. Spoedig daarna kunnen urine- stoormssen, hoofdpijn, een afgemat gevoel. duizeligheid, zenuwaditigheid, hartkloppingen' kortadenugheid, vemiagering of krachteloos- heid optreden. De nieren behooren,tot de teerste organen Iiehaam, en dergelijke verschijnselen u> dat uw nieren verzwakt of aangedaan zijn. Verwaarloos zulke waarsehu- mgen met. Earn de nieren zonder uitstel te hulp met het middel, dat zij noodig hebben Begm onmiddelhjk met het gebruik van Fos ter s Rugpyn Nieren Pillen, het specifieke mid- del voor zwakke meren en blaas. Dit bevor- dert de goede werking der nieren, en besohermf tegen rheumatiek, lendepijn, ischias en urmestoomissen. 6n Mannen en vrouwen uit alle deelen van Hol land getmgden hoe terdege Foster's Rugpijn leren I lllen werken. Het middel is gegaran- ueerd zmrer, en het is zoodainig samengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen? waar- door zij weder fhnk en krachtig werken Daarom behaalden Foster's Pillen ook zulke goede en duurzame resultaten. yerkrijgbaar (in glasverpaktoing met geel Ist-V" vooral °P) bij apotheke'i en drogisten a f 1,75 per flacon. 33 zijn. Mat dat hebben op de die sommige HET TESTAMENT OP DE EIERSCHAAL. Rechter Merrivale heeft in een uitvoe- l'ige uiteenzettinig den eisch van de we duwe van den stuurman J. Barnes om als universeel erfgenaam erkend te worden, afgewezen en het testament on de uitge blazen eierschaal tot een ,,grap" van haar eclitg%noot verklaard, die de gevolgen Onlangs op een mooien dag reed een Engelsche lady, een voorname matrone met millioenen gouds achter zich in Old Albion, door de straten van Athene. Om een of ander vergrijp werd haar auto aan- gehouden en ontving zij een bekeuring. 2ij weigerde te betalen en liet zich naar j het grechtsgebouw rijden. Voor de deur van het huis der rechtvaardig'heid stond de diienstdoende politieagent. Hij was gpoot, slank, met donkere oogen en schit- terende tanden; een jonkman van acht- eh-twintig jaar. Bij het zien van dezen jongeling gingen de oogen der. reeds wat oudere dame wijd open en instede van de stoep naar de rechtszaal, betrad zij het trottoir en maakte den agent-op-wacht een hartelijk compliment over zijn tip-top uiterlijk. Hoe hartelijk dit gemeend was, door FRITS WIRTZ, Dr. h. c. (Mandarijn van den Dubbelen Draak van China). Inleiding. Ik laat hier een artikel over China vol- gen, waarvan het materiaal mij van be- vriende Ghineesche zijde werd verstrekt. Er zullen passages in voorkomen, waar in verschillende Chineesche opvattingen, zuiver vertaald worden weergegeven. De lezer leidde echter daaruit niet af, dat het de persoonlijke opvatting of zienswijze van schrijver dezes zou zijn. De oplossing van het Chineesche vraagstuk is voor landen met een Indisch koloniaal bezit, -een buitengewoon be langrijk probleem. Wij, Nederlanders kunnen en mogen daartegenover niet onwetend blijven staan, omdat dit ingewikkeld Aziatisch vraagstuk nauw verband zal blijken te houden met ons Indonesisch probleem. Het leven stelt ons in dezen tijd van kentering voor groote vraagstukken. Nie- mand zal mij willen betwisten. dat het Chineesche vraagstuk het grootste vraag stuk dezer tijden zal gaan worden, en het is juist daarom noodzakelijk, dat de Wes- terling wete, hoe de Oosterling dit vraag stuk beziet. V oorgeschiedenis. Het jaar 1842, het jaar van den Opium- oorlog, bracht een .lange reeks van ver- leende concessies van Chineesche gebie- den; zoo eischte Engeland in verband met den Opium-oorlog in dat jaar Hongkong. In het jaar 1858 ontstond een conflict - tusschen Rusland en China en na vooraf- gaande Russische bedreigingen werd het verdrag van Ai-gun gesloten, waarbij de Noordoever van Heilunkiang aan Rus land werd afgestaan. In het jaar 1860 ontstond de Engelsch- Fransche oorlog met China. China moest zijn nederlaag met Kau-Lung betalen. Rusland, dat als bemiddelaar was opge- treden, had met leede oogen aangezien, dat Engeland een voorsprong had ver- kregen. Het eischte dan ook onder voor- wendsel van schadeloosstelling voor de verleende bemiddeling den Oostelijken oever van de Ussuri-rivier. Japan was ooggetuige geweest van de praktijken der Westerlingen en eischte Liu-Kiu als concessiegebied voor zich op. In het jaar 1881 had tusschen Rusland en China een ruilhandel plaats; Ilih werd tegen de eilanden van Chineesch-Turke- stan verruild. In het jaar 1885 brak opnieuw een Fransch-Chineesche oorlog uit en delfde China wederom het onderspit; ditmaal moest het aan Frankrijk Annam afstaan. Engeland wenschte met Frankrijk min- stens gelijken tred te houden en lokte in het jaar 1886 een conflict met China uit, waardoor aan China Burma werd ont- nomen. EEN JONGEN YERMIST. In de dessa Masaran, in het kalkgebied ten Z tan So'o, waar tal van groote pythons huizeu, werd een jongen vermist van eon jaar of 13. Tijdens het zoeken naar den knaap trof men een kolossale si mg aan, die te traag was om zich te bewegen. Nadat het dier gedood was, bleek bjj het opensnijden, dat het ongure beest den vermisten knaap had opgeslckt en deze nu rnstig lag te verteren. EEN VROUW EN HAAR ZOON r ONTYOERD EN GEKAST1JD. President Uoolidge heeft in zyn toe spraak te Hammond, de optnerking gemaakt, dat er in de Ver. Staten nog steeds te veel geweld en te veel misdaden geweld zal hij wel gedoeld eigengereide bestraffingen, zedeapostelen hun medemensc'nen meenen te moeten toedieren, van het lynchen van negers en het beruchte „teeren" en veeren" af, tot de boetpredikafies van den karsel toe. Een ergerlijk staalfje van zoo'n eigen- ge eide bestraffing wordt nu weer uit Toccoa in de buurt van Atlanta gfmeld, waar een viertal mannen Zondagochfend een 38jar ge vrouw en haar 15jar'gen zoon ontvoerd hebben om de vrouw te kastijden. Men verweet de vrouw een oneerbaren levens- wandel, een beechuldiging, die volgens haar op mets dan on ware praatjes gebaseerd was en die haar zcon zoo woedend maakte, dat hij de mannen aanviel, wat hem een pak slaag kostte. De vrouw werd afgeranseld met de karwafs. Volgens de jongen behoordem de vier mannen tct een bende van twaalf, die het gelaat in kappen verborgen hield, geljjk de Ku Klux Klan dat pleegt te doer Tcch had de zoon het viertal meenen te herkennen. Twee hunner zijn reeds gearresteerd, doch ontkennen iets met het geval uitstaande te hebben gehad. Bij de ontdekkiDg van deze zaak is tevens aan het licht gekomen, dat er te Toceoa voordien al vjjf van dergelijke mishande- lingen zijn gepleegd. De slachtoffers hadden het echter met gewaagd de oveibeid van het gebeurde in kennis te stellen. Tmonsjeur LE DOCTEUR" IS GEP1KEERD. Lap petit vient en mangeant. Vandaar dan ook, dat in het jaar 1887 Portugal het daarheen wist te leiden, dat de Portu- geesch-Chineesche oorlog uitbrak, waar door Portugal in het bezit van Amoy kwam. In het jaar 1895 brak er wederom een oorlog uit tusschen Japan en China, en werd 1 aiwan, Penhu-eilandengroep, door Japan geannexeerd. Korea maakte daar van in hetzelfde jaar gebruik om zich zelfstandig te doen verklaren. De Japan- scbe intriges waren in 1910 beter zicht- baar, toen Japan dit annexeerde. In het jaar 1895 verkreeg Frankrijk den bovenloop en den Oostelijken oever van de Mekong-rivier en de beide oevers der Kung Kiang-rivier (Yunnan). Het jaar 1905 was het slotjaar der an- nexaties. In verband met een grenskwes- tie beweerde Engeland, dat de Tschin- dynastie niet de juiste grenzen had erkend en annexeerde het Tebikuan. China moest na iedere nederlaag dui- zenden millioenen als oorlogsschade aan de betrokken partijen betalen, en wanneer geen geld aanwezig was, moesten buiten- landsche leeningen gesloten worden. Als garantiie hiervoor werd het recht tot hef- fing van invoerrechten verstrekt en later het recht tot heffing van een zout-belas- ting en concessies voor spoorwegbouw en bergwerken. Zoodoende bedroeg de Chi neesche schuldenlast (in Engelsche pon- den uitgedrukt) aan: Engeland 19.452.247 Frankrijk 15.726.228 Amerika 2.517.959 Een jonge, mooie, zeer moderne Pargsche heeft een stadgenoot en kennis in rechten aangesproken, omdat hij haar bij iedere ontmocting met /monsieur le docfeur" (z/mi] heer de doctor'-) aanspreekt. De dame is meester in de rechten zij heeft recht op den academischen doctorsgraad. Zij i- ook niet beleedigd door de betiteling, noch door de intonatie van bet »doctor". Maar de dame streeft er naar geljjk zooveel andere vrouwen in onzen tijd het mannelijke sterk in haar uiterlijk naar voren te brengen. Zij draagt kortgeknipt haar met een scheiding erin, een heereneolbert, een echten stjjven boord, een heuschen heerendas en ontlecnt aan het snobistisch gedeelte van het manne- lijk geslacht zelfs nog de drecht van een monocle. Deze en andere factoren hebben nu een harer manneJjjke collega's aanleiding ge geven, haar zoowel pme els in pleidooien voor de rechtbank regelmatig aan te spreken als „monsieur le dccteur". Dit heeft de jonge advocate reeds zoo gegriefd, dat er tranen onder haar mannelijke monocle zicht- baar werden. Ten langen leste heeft zij nu haar onbarmhartigen collega wegens beleediging voor de vierscbaar gedaagd. Japan Rusland Oostenrijk Duitschland Belgie Italde Spanje Portugal Holland Zweden en Noorwegen Een intern. Bankconsortium 7.688.867 27.019.467 4.266.314 102.000 1.885.356 5.882.046 24.565 20.386 141.984 11.405 43.663.600 4 pachtge- jaren, en 2 China stonid in het geheel bieden voor den tijd van 25 pachtgebieden voor den tijd van 99 jaren af. Kiautschou werd aan Duitschland af gestaan, in verband met den moord op twee Duitsche zendelingen. Gedurende den wereldoorlog heeft Japan dit gebied Duitschland afgenomen, maar het inge- volge het verdrag van Versailles aan China moeten teruggeven. Thans zal men beter kunnen beseffen, welke knak deze nederlaag van Duitsch- land aan het prestige van den Westerling in China gegeven heeft. De Aziaat zag hier duidelijk dat, wanneer Japan bij machte was een Europeqsche mogend- heid uit China te verdrijven, het later toch ook wel in staat zou zijn. op zijn minst heer in eigen huis te blijven. China boekte zijn eerste triomf op den Wester ling in eigen land, toen, door het gekibbel der Westerlingen onderling te Versailles, Kiautschou aan China teruggegeven wend. Rusland vol##e zijn gewone tactiek en verlangde van China Port-Arthur, omdat Duitschland Kiautschou verkregen had. Voor de tweede maal werd het prestige van den Westerling aangerand, toen Ja pan door de overwinning in den Rus- sisch-Japanschen oorlog Port-Arthur in bezit nam. Hetzelfde gebeurde met Dalny, dat eerst Russisc'h en daarna Japansch ge bied werd. Engeland eischte Wai-Hai-Wai op omdat Rusland Port-Arthur en Dalny ge- nomen had. Frankrijk was met den duur van 25 ja ren niet tevreden, en verlangde voor 99 jaren Kwang-Tschou-Wan. Dit werd wederom een nieuwe aanlei ding voor Engeland, het half-eiland Kau Lung, tegenover Hongkong gelegen, ook voor 99 jaren te annexeeren. Japan vond op zijn beurt hierin weder aanleiding, zijn beide pachtgebieden Port- Arthur en Dalny van 25 jaar op 99 jaar te doen brengen. Het is inderdaad zeer begrijpelijk. dat China dat alles thans moede begint te wor den. Chang Kai Shek sprak, als folk van het geheele Chineesche volk, aan het graf van Sun Yat Sen: Zooals Gonfusius in het jaar 1874 voor Christus onze groote Chineesche Geloofshervormer is geweest, zoo zijt gij thans in het jaar 1927 in de oogen van het geheele Chineesche volk onze nationale hervormer geworden. Uw leer zal in alle Chineesche harten gedra- gen worden. China wordt wederom China." (Slot volgt.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 6