IN GEZONDEN MEDEDEELINGEN. .andere pijnen. Tenslotte moest de cliente om de honoraria aan de waarzegster te kunnen betalen haar toevlucht nemen tot daefistal, hetgeen haar vier maanden ge- varigemsstrat bezorgde. In de gevangenis kreeg zij bezoek van ,,Victiorine" die haar zeide: „Roep met luider stemme mijn naam aan en je zult niet weten, dat je in de gevangenis ait". Dit beproefde de c'liente, maar zij ge- voelde ziich nog evenzeer een gevangene als tevoren. Een andere getuige was een gehuwd man, die door zijn vrouw verlaten was en ,,Victorine" was komen consulteeren om- trent de wijze, waarop hij zijn wettige ega terug zou kunnen krijgen. De verdwenene keerde terug, doch om weer even gauw te verdwijnen en, on- damks alle ,,toovermiddelen" van „Victo- r.ine", zich niet meer te laten zien. De waarzegster werd tot 4 maanden gevangenisstraf en 520 francs boete ver- oordeeld. GELD EN POSTZEGELS ONTVREEMD. Te Haelen (L.) is Zaterdagnacht in- gebroken in het station. Duizend gulden aan gelid en postzegels werd ontvreemd. Van de daders geen spoor. BELEEFD. Dezer dagen is ingebroken in de villa van een der rifkste financiers van Wall Street, mr. Livermore, op Long Island. De dieven drongen eerst de logeerkamer binnen, waar zij den gasten der Liver- mores, mr. en mrs. Aronsohn, diamanten ringen en geld tot meer dan 10.000 dollar waarde ontfutselden. Toen mr. Aron- sghn protesteerde, dat men hem zonder eenig geld liet zitten, kreeg hij beleefd ten bescheid: „Wij weten, sir, wat het betee- kent, blut te zijn". Daarop isoleerden de inbrekers de Aironsohms in hun kamer door het door- snijden der huistelefoon, rieden den gas- sten, geen tumult te maken, en begaven zich vervolgens naar de kamer der Liver- mores. Zij verzochten het echtpaar stil te zijn en haaliden daarop rustig de brand- kast en juweelenkistjes leeg, die voor 150.000 dollar waarde bevatten. Onder de bedrijiven door verontschuldigide een der dieven zich bij mrs. Livermore voor een vloek idien hij ziich had laten ontvallen. En toen zij bespeurden, dat zij de trouw- ringen van het echtpaar in handen had- den, gaven zij deze aan elk der beide echt- genooten persoonlijk terug met de opmer- kiing: „U zult wel niet verondersteld hebben, dat we deze zouden behouden. Hder heeft u ze terug". De ring van mr. Livermore was rij.k met briljanten bezet en 40.000 dollar waard, die van zijn vrouw de helft. Bij de terugqave aan mr. Liver more zei een der dieven nog: ,,Deze is u waarschijnlijk even dierbaar als de andere aan uw vrouw". EEN HUWELIJKSGRAP. Een smaaklooze grappenmaker heeft te Londen het huwelijksfeest in gevaar ge- bracht van de dochter van lord en lady Kyesant, die in den echt is getreden met een zekeren gravin Henderson. Deze grappenmaker heeft n.l. aan tallooze per- sonen, hooggeplaatste ambtenaren van het binnenJandsch bestuur, leden van le- gatiestaven, bekenide toon eel spelers en -speelsters, bestuurders van groote lief- dadige, godsdienstige en andere insteMlin- gen, journalisten en anderen, een valsche uiitnoodiging tot het huwelijksfeest ge- zonden. Volgens schatting bedraagt hun aantal 500. Het merkwaardige van het geval is. dat deze uitnoodiging woordelijk overeenkomt met de officieele invitatie. Eerstgenoemde werd eerst aanzienlijk later verzonden dan laatstgenoemde. Men vraagt zich natuurlijk af, wie de bedrijver is van deze onvriendelijke, schier-kwaad- aardlige grap. Zij werd bemerkt doordat van vele personen, die een valsche uit noodiging hadden ontvangen, bericht van verhindering tot bijwoning van de huwe- lijksvoltrekking binnenkwam, o.w. van 'n hooggeplaatst ambtenaar van het ministe- rie van Indie en twee leden van den staf der Chineesche legabie. De meesten ga ven als verschuldiging op, dat zij tekort (slechts vier en twintiig uur) van tevoren kennls van de huwelijiksplechtigheid had den gekregen om ze te kunnen bijwonen. JAPONNEN VAN MELK. In Amerika heeft men er iets nieuws op gevonden, om de stof te verkrijgen, waar- van tegenwoordig een zoo geringe vlakte- maat reeds voldoenlde is om een dames- japon uit te fabriceeren. Men maakt er n.l. van caseine, verkregen uit melk, een schitterende en soepele zijde, die zich voortreffelijk voor den aanmaak van robes leent. En deze melkzijde is niet het eenige mode-novum in de Nieuwe Wereld. Er zijn daar ook stoffen, geweven uit stroo en verder ook leer, dat van stroo is ge- maakt. Zoodat gevangenen, instede van te jammeren over hun strooleger, zich met wat goeden w.il van bun ligstroo zouden kunnen kleeden en schoeien. DUISTERNIS OVERDAG. Zaterdag heeft te Parijs zich het onge- wone verschijnsel voorgedaan, dat het tegen twaa'lf uur s middags na een zware regenbui, plotseling vrijwel geheel donker is geworden. Deze dudsternis hield onge- veer een half uur aan zonder, dat het tot regenen kwam en er was dezelfde vreem- de stilte in de lucht, die bij zonsverduiste- ringen wordt waargenomen. s Avonds is er een geweld'ig onweer boven Parijs losgebarsten, dat vergezeld ging van hevige stortregens. WILDE IDIiEREN EN HUN SLACHTOFFERS. Een officieel verslag over het aantal menschen, dat in het afgeloopen jaar in Birma door wilde dieren gedood is, somit de volgende aantal slachtoffers op: 1169 menschen gedood door slangen, 38 door tijgers, 7 door luipaarden en panters, 5 door olifamten, 4 door krokodillen, 3 door bisons, 1 door een wild zwijn en 1 door de Tu'ckitu-hagedis. Voor het dooden van wilde dieren werden 74.000 ropiien (ongeveer 68,500 gulden betaald). Tot de gedoode dieren behoorden 70 tijgers, 608 luipaarden en panters, 415 beren, 112 wilde honiden en een krokodil. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 14 Juni 1927, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegeniwoordig de leden: J. M. Oggel, M. Koster, A. E. C. Kruijsse, J. Weijns, J. M. Baert, A. Th. 't Gilde, E. van de Casteel, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter; Secre- taris J. L. J. Maris. AfwezAg de heer Pih. J. van Dixhooim. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Vervolgens wil ihij, alvorens de gewone werkzaamiheden te beginnen, wijzen op den noodlottigen 31sten Mei van dit jaar, toen een gerieelte van Ocistelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, en met name een igroot gedeelte van de ge- rneente Axel weKl getroffen door een ramp, die tengevolge had, dat een groot gedeelte van den oogst werd beschadigd of vemield door den storm en hagelslag. Hoewel de schade nog niet geheel is te overzien, mag gerust ge- zegd worden, dat deze buitengewoon groot is. Volgens de ingekomen opgaven zijn ver- hageld: granen 861 It gemeten, peulvruchten 339% gemeten, handelsgewassen 526 gemeten, knol- en bolgewassen 905 gemeten, groenvoer- gewassen 100% gemeten. De schatters die van wege de landlbouwver- eenigingen zijn aangesteld, en die een en ander hebben geschat kwamen tot het resultaat, dat op die 1640 gemeten die door hagelslag zijn getroffen voor een waarde van 190.000 is vemield. Spreker meent, dat de gevolgen van deze ramp lang zullen nawerken, en waarvan naar het hem voorkomt belastingverfhooging en werkloosheid het gevolg zal zijn. Hij hoopt, dat God de gemeente verder voor dergelijke ramp zal sparen. Hij dealt mede, dat bericht is ingekomen dat de beer Van Dixhoorn wagens een onge- val, het bekomen van een klap van een paard, de vergadering niet kan bijwonen. Aan de orde komt: 1. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor de notulen der vergadering van 26 April 1.1., zooals die aan de leden in druk zijn toegezon- den, vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Het raadsbesluit van 26 April 1927, tot verkoop van grand aan A. van 't Hoff, voor. zien van het bewijs der goedkeuring door Ge- deputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadslbesluit van 26 April 1927, tot verkobp van grond aan J. Wleles Jr., voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedepu- teerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het raadsbesluit van 26 April 1926, tot verkoop van grond aan het bestuur der ver- eeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Axel, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit van 22 Maart 1927, tot het aangaan eener geldleening voor aanschaf- fing eener automobielbrandspuit, voorzien van het bewijs der goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 14 Med 1927, dat de beslisising van het college op het raadsbesluit tot aan gaan eener geldleening groot 406.000 ten be- hoeve der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsclhe Water- leiding is verdaagd. De VOORZITTER deelt mede vemomen te hebben, dat de beslissimg op dit besluit wordt aangehouden tot alle geldleeningsibesluiten van de hierbij betrokken gemeenten zijn ont vangen. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 20 Mei 1.1., betreffende den toestand van den Kinderdijk, no. 1 van den ligger der wegen en voetpaden, luidende als volgt Naar aanleiding van Uwe hiemevens ver- melde brieven betreffende den toestand van den Kinderdijk, no. 1 van den ligger der wegen en voetpaden, deelt de Hoofdingenieur van den Provineialen Waterstaat ons het volgende mede Het door Burgemeester en Wethouders van Axel bedioelde „Wandel- en Rijwielpad" is de onverharde westelijke berm van den Kinder dijk, no. 1 van den ligger der wegen en voet paden in de gemeente Axel. Van dezen berm, welke een breedte heeft van 3 a 4 M., is een strook, breed ongeveer 1 M. langs de boomenrij op het meest weste lijke gedeelte van den berm, eenigszins ver- hard met kolemsintels. Tussohen de westelijke kantlaag van de 3 M. breede keibaan in den weg en bedoeld sintelpad is de berm over ongeveer 3 M. breed te onverhard, welk onverhard gedeelte als ge volg van de aanwezigheid van het sintelpad minder goed ban afwateren. In het onverharde gedeelte is door de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteitsmaatschap- pij een kabel gelegd van het schakelstation te Drie Sohouwen naar de hoofdkom der ge meente Axel. De Kinderdijk wordt in bepaalde gedeelten van het jaar vrfj druk bereden, onder meer met wagens beladen met suikerbieten, welke ver- voerd worden naar het station Axel der spoor- wag maatschappii MechelenTerneuzen of met vlas, hetwelk naar Belgie wordt uitge- voerd. Tengeivolge van het op den oostelijken berm van den weg aanwezig zijn der tram- baan van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- maatschappij en de geringe breedte der kei baan, moet het uitwijiken steeds geschieden over den onverharden westelijken berm. Bij nat weer worden uiteraard daardoor in dezen berm diepe sporen gereden en vormt deze een modderpoel, hetgeen door de hovenlbedoelde minder goede afwatening nog in de hand wordt gewerkt. Deze toestand bestaat reeds van. den tijd, dat op den oostelijken wegsberm de tramlijn is aangelegd. Het onderhoudsplichtige polderbestuur be- weert wel, dat de slechte toestand te wijten is aan het leggen van den bovenbedoelden kabel, doch in het najaar van 1926, toen de bedoelde N.V. de kabel reeds eenige maanden te voren gelegd had, was de toestand van den berm, evenals thans, vrij goed te noernen. De N.V. merkt in haar schrijven van 17 Februari 1927, no. 5/1/350 Str./v. d. E. op, en dit is ook mijne meening, dat zij aan haar verplichtingen heeft voldaan en niet aanspra- kelijk kan worden gesteld voor den bij nat weer slechten toestand van den berm. Het verkeer over den weg, de aanwezigheid der trambaan op den oostelijken berm, waar- door deze voor het gewone verkeer niet kan benut worden en de geringe breedte der ver- harding, waardoor bij het uitwijken steeds ge- bruik gamaakt moet worden van den onver harden westelijken berm, zijn de factoren, welke er toe bijdragen, dat die berm in het natte seizoen onberijdlbaar wordt. In dezen omgunstigen toestand kan slechts afdoende verbetering worden gebracht door de verharding in den weg zooveel te verbree- den, dat twee voertuigen elkander kunnen voorbij rijden, zonder de kunistbaan, geheel of gedeeltelijk te moeten verlaten. Tot deze ver- breeding kan de onderhoudsplichtige van den weg, zijnde de Beoosten en Bewestenblij polder, echter niet warden verplioht. Voorts kan eenige verbetering worden ver kregen door aan de behoorlijke afwatering van den weg en in het bij zonder van den berm de noodige zorg te besteden. Hiertoe is de on derhoudsplichtige, overeenkomstig het bepaal de in art. 56 van het Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland wel verplicht. Daar de zorg, dat de wegen en voetpaden behoor- lijlk onderhouden worden door hen, die daar- toe verplicht zijn, krachtens art. 41 van het vermeld reglement bij het dagelijksoh bestuur der gemeente berust, dienien Burgemeester en Wethouders van Axel voor wat de afwatering betreft, zelven de noodige stappen te doen om hierin de noodige verbetering te verkrij gen. In dit verband kan er op gewezen wor den, dat de opmerking van het polderbestuur in zijn schrijven van 28 December 1926 no. 121, suib 3e vermeld, welke blijkbaar als een soort bedreiging bedoeld' is, misplaatst is te achten. Wij vereenigen ons met deze beschouwingen en achten de N.V. Provinciale Zeeuwsche Eilectr. Maatschappij geenszins aansprakelijk voor den bij nat weer slechten toestand van den bedoelden wegsberm. Wij gaven U voorts in overweging om krachtens art. 41 e.v. van het Reglement op de wegen en voetpaden den polder Beoosten en Bewasteniblij tot het be- hoorlijk onderhoud van den weg te noodzaken. Ten slotte mogen wij nog aanteekenen, dat ten aanzien van de door den Hoofdingenieur bedoelde verbetering van den bestaanden toe stand door verbreeding van den weg zal moe ten worden afgewacht, in hoeverre deze weg voor verbetering met steun krachtens de Wegenbelastingwet in aanmerking zal kunnen komen. Aangenomen voor kennisgeving. g. De rekening en verantwoording der Ge- zondheidscammiissie wier zetel is gervestigd te Ter Neuzen, over den d'ienst 1926, waaruit blij.kt, dat de ontvangsten hebben bedragen 2490,78, de uitgaven 1329,22, het goed slot mitsdien 1161,56. Aangenomen voor kennisgeving. h. Het accountantsrapport over het ge- meentelijk gasbedrijf over 1926. Daaruit blijkt, dat de inkomsten hebben telragen 92.772,54% en de uitgaven 97.166,39%. Onder de inkomsten is begre- pen een geldleening ad 35.000 en onder de uitgaven een waardevermeirdering van het be- drijf, hoofdzakelijik door uithrekling van het bedrijf naar Sassing, Spui, Magrette en Vaart- wijk, tot een totaal bed'raig van f 28,599,92%. Geleverd werd voor de volgende bedragen: lichlt- en kookgas f 17.201,37, muntgas 17.766,49%, krachtgas 1626,11, kachelgas 900,92%, bakkersgas 445,12, straatverlicb- ting 3600, teer f 1513,98%, afvalproducten 26,36, metenhiuur f 2338,23, cokes en gruis f 10.208,58%, fittings- en verwarmingsartike- len 1108,07, fittersloonen 188,64%. Blijkens de winst- en verliesrekening bedroeg de winst uit de exploitatie verkregen 2,130,51%. De netto-kostprijs van het gas was 8,862% per M3. De boekwaarde van het bedrijf was op 31 Dec. 1926 118.006,16%. Aangenomen voor kennisgeving. i. E'en missive van den voorzitter van het hoofdlstembureau voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad, waarbij deze ter ken- nisneming toezendt de processenverbaal der gehouden verkiezing. Aangenomen voor kennisgeving. j. De begrooting der Gezondiheidscommis- sie wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen vooi den dienst 1928. Het eindcijfer bedraagt f 2153,18; de bijdrage der gemeente Axel is uitgetrokken op f 117,04. Overeenkomstig het voorstel van Burge meester en Wethouders wordt besloten deze begrooting te behandelen bij de vaststelling der gemeentebegrooting. k. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat de plaatselijke oommissie ter be- strijding van de werkloosheid in den komenden winter, overeenkomstig het in de vorige raads- zitting genomen besluit, is samengesteld, en de volgende heeren bereid zijn gevonden daar- in zitting te nemen: Ph. J. van Dixihoorn, Jac. Weijns, F. Dieleman, A. Th. 't Gilde, J. J. Michielsen, Jac. de Ruijter en M, Wieland. Aangenomen voor kennisgeving. 1. De VOORZITTER deelt mede, dat door Gedeputeerde Staten bezwaar gemaakt wordt de geldleening ad f 14.000, welke bij besluit van 7 December 1J. zou worden aangegaan voor beschikbaar stellen dier gelden aan de Ghristelijik Nationale Sehoolvereeniging voor uitbreiding harer sdhool, goed te keuren, om. dat voor de aflossing een tenmijn van 40 jaren is aangenomen. Burgemeester en Wethouders hebben daarop getracht Gedeputeerde Staten te overtuigen, dat een termijn van 40 jaren voor aflossing eener leening ten behoeve van een g'ebouw niet te lanig mag worden geacht. Gedeputeerde Staten schrijven t'hans echter: Ook na kennisneming van uw schrijven zijn wij van meening, dat in het onderhavige ge val een aflossingstijd van 40 jaren te lang moet worden geacht. Wij zien niet voorbij, dat bij de uitvoering- van de Lager-Onderwijswet 1920 als regel een tijdvak van 40 jaren voor de bruikbaanheid van een schoolgebouw als zoodanig wordt aan genomen, doch iets anders is het, als men aan een reeds jaren lang bestaand schoolgebouw een gedeelte nieuwhouw toevoegt, dewijl i tu rners door het in onbruik geraken van het oude gebouw ook het nieuwe gedeelte veelal als school onbruikbaar zal worden. Wij geven daarom in overweging de gevraagde wijziging te bevorderen. Naar aanleiding hiervan stellen Burgemees ter en Wethouders voor aan. het verlangen van Gedeputeerde Staten te voldoen en den aflos- singstermijn te bepalen op 30 jaar en daartoe te beginnen met 1928 jaarlijks af te lossen ministens /500. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 3. Gemeenteverslag en dat van de Volks- huisvesting. Door Burgemeester en Wethouders wordt aangeboden het verslag van den toestand der gemeente over 1926 en dat van hetgeen met den toestand der volkshuisvesting over 1296 door hen is verricht. Beide worden aangenomen voor kennis geving en ter visie gelegd vcor de leden. 4. Verbetering van het verkeer aan den Spuidijk. Burgemeester en Wehouders herinneren, dat de heer W. Riemens het vorig jaar reeds een aanbod deed om zijne schuur aan den Spuidijk weg te ruiimen ten behoeve der verbetering van het verkeer, voor een bepaalde som, en dat deze met hetzelfde aanbod is gekomen, thans voor een bedrag van f 1000. Burgemeester en Wethouders hebben, al vorens met een voorstel te komen, aan het Bestuur van het Waterschap Coegors c.a. ge- vraagd of deze eene finantieele bijdrage wilde verleenen, waarop werd geantweord, dat eene bfjdrage van /50 werd toegezegd, onder voor- waarde, dat door de gemeente met een deel van het vrijkomende perceel grond, de weg wordt verbreed en diit gedeelte wordt verhard, zulks ten genoege van het bestuur. Aangezien dit polderbestuur als de meest belanghebbende, deze verbetering niet op vol- doende wijze finantieel steunt, kan eene derge lijke verbetering niet ten voile door de ge meente worden gedragen, wesihalve Burge meester en Wethouders voorstellen, afwij.zenid op dit verzoek te beschikken. De heer P. DE FEIJTER betreurt, dat het polderbestuur zich niet meer interesseert voor verbetering van het verkeer op dit gevaarlijik punt, bij iedereen bekend. Er zal zeker eerst een ongeluk moeten gebeuren, eer men tot op- riuiming daarvan overgaat. Hij meent, dat met een beetje samenwerking hier een goede ver betering in het algemeen belang was te ver krijgen. Hij acht het onverantwoordelijk om het zoo te laten, maar is met Burgemeester en Wethouders ook van meening, dat het niet aangaat, .dat de gemeente de kosten daarvan geheel zou moeten dragen. De heer WEIJNS kan zioh bij de woorden van den beer De Feijter aansluiten, maar zou tooh nog een poging willen doen om de ge- wensohte verbetering te krijgen en aan den heer Riemens 500 bieden; de gemeente geeft dan blijfc te willen doen wat zij kan. Het is daar een toestand die waarlijk verbetering eischt. De VOORZITTER verwacht daarvan geen resultaat en meent, dat er voor de gemeente ook geen aanleiding kan zijn er zich bijzonder voor te interesseeren als de eerstbelangheb- bende, de Coegorspolder, er zoo weinig om geeft, dat deze aan de subsidie van 50 die zij toezegt nog voorwaarden verbimdt, als die tot het verbreeden van den weg en het venharden dier verbreeding. Dat zou al meer dan f 50 kosten, zoodat de subsidie weinig waarde heeft. De heer WEIJNS moet tegemspreken, dat die kosten 50 zouden worden. Als dat verbreede wegsgedeelte met macadam verhard werd zcni dat geen f 50 kosten. De VOORZITTER wil dat dan toegeven, maar blijft het tooh een luttel bedrag noemen waarmee de polder voor den dag komt en met een bod van f 500 komt men n/iets verder, want toen de heer Riemens bij hem kwam om over deze zaak te spraken, en spreker hem den. raad gaf aan den gemeenteraad serieus geld te vra- gen, doch dan toch een zoodanig bedrag, dat er op kon worden ingegaan, heeft Riemens te kennen gegeven, dat hij in geen geval voor minder dan f 1000 zijn schuur wenschte af te staan. De 'heer WEIJNS zou toch het aanbod wil len doen, de gemeente toont dan wat te willen doen. Ofschoon hij ook betreurt, dat de be- langstellinig van den Coegorspolder niet groo- ter is, meent hij er toch op te moeten wijzen, dat het belang van dign polder bij den weg aan den Spuidijk ook niet te hoog moet worden aangeslagen, aangezien het verkeer uit dien polder veel gaat in de riehting van de Sassing of langs onder den dijik naar Ter Neuzen. Er is over den weg aan den Spuidijk nog .niet zooveel gerij, die wordt niet algemeen bereden. Toch zou het te betreuren zijn als er geen verbetering kon komen. Hij zou er prijs op stellen, dat nog een poging werd aangewend. Welliflht zou ook met het afbreken van een deel der schuur kunnen worden volstaan en men deze niet over de geheele breedte noodig ihebben. De VOORZITTER betoogt, dat, als men den weg verbreeden wil, men dat ook goed moet doen. De heer WEIJNS acht het jammer, dat dit niet in samenwerking kan venbeterd worden, doch hij wijist er op, dat, als er, zooals de heer P. de Feijter opmerkte, eerst een ongeluk moet gebeuren, de gemeente ©r dian toch voor staan zal am de verbetering aan te brengen. De VOORZITTER: Maar op wien drukt de verantwoordelijklheid daarvoor dan? In de eerste plaats op het polderbestuur, dat thans geen voldoend© medewerking wil verleenen. De gemeente kan het niet alleen doen. De heer DIELEMAN gelooft o-ok, dat't er 'n gevaarlijk punt is; 'de auobestuurders hebben er in het geheel geen uitaicht, maar hij ver wacht ook, dat de heer Riemens voor f 500 zijn schuur niet zal afbreken. Hij vraagt of er geen aanleiding is om, onder aanvoering van een en ander nog eens opnieuw met het polder bestuur te onderhandelen. Hij wil er echter, wel op wijzen, dat de gemeenteraad, als deze hiermede begint, er nog niet is, want er zijn meer gevaarlijke punten in de gemeente. Hij meent, dat op Sohapenbout wel het gevaarlijk- ste verkeerspunt uit de gemeente is, men heeft dat kunnen bemerken aan het pllaats gehad hebbend ongeluk. Dat komt, omdat het daar een oprilt is. Daar zou men alleen goed zicht op den weg kunnen krijgen door een woning af te breken, hetgeen misschien mogelijk zou zijn, als de gemeente er een woning voor In de plaats geeft. Hij zou dius nogmaals naar het bestuur van den Coegorspolder willen gaan om er over te onderhandelen, voelen de inge- landen van dien, polder er niets voor, dan zou hij van wege de gemeente niet verder willen gaan. In het andere geval kan men het bij dit eene punt niet laten en moet ook het an dere, door hem genoemde, onder de oogen zien. Hij zou die twee punten nu maar ineens gelijk- tijdig in behandeling willen nemen. Die VOORZITTER meent, dat het dan het beste zal zijm, dat het dagelijksoh bestuur der gemeente eens met het dagelijlksch bestuur van den polder spreekt, want anders blijft de zaak tooh weer een geheel jaar liggen, tot de gewone jaarlijksche vergadering van ingelan- den. De heer J. DE FEIJTER vraagt of het pol derbestuur ook gerechtigd is tot het aan.geven van roonijnen, of doen Burgemeester en Wet houders dit. De VOORZITTER: Burgemeester en Wet houders, op grond van de Woningwet. De heer J. DE FEIJTER meent, dat dan ook het polderbestuur geen schuid aan die ver- keerde toestanden. kan treffen. De VOORZITTER merkt op, dat daarvan feitelijk geen enkel college de schuid kan tref- Brandwonden, kneuzingen, sneden en schrammen behooren onmiddellijk behandeld te worden met Foster's Zalf. Deze antiseptische zalf verlioht de pijn en gaat ontsteking tegen. Zij is voorts zeer heilzaam voor aambeien, eczeem en alle jeukende huidziekten. Foster's Zalf is alom verkrijgbaar a 1,75 per doos, f 1,per tube. 8 fen; het zijn oude toestanden, ontstaan voor de invoering van de Woningwet. Met algemeene stemmen wordt goedgevon- den, dat Burgemeester en Wethouders zullen hamdelen overeenkomstig het denkbeeld van den Voorzitter. 5. Onbewoonbaar verklaarde woning K no. 49. Burgemeester en Wethouders herinneren, dat 28 Mei 1.1. venstreken was de termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde woning K no. 49, staande aan de Kij.kuit, eigenaar H. Willemsen. Voor het verstrijken van dien termijn is aan de Gezondheidscammissie te Ter Neuzen advies gevraagri in zake verlenging van dien termijn. Deze heeft daartegen geen bezwaar, wes- halve Burgemeester en Wethouders voorstel len dien termijn voor ontruiming te verlengen met 6 maanden. De heer 't GILDE geeft te kennen, dat hij aan de bestendiiging van dergelijke wancoe- sbamden niet meer meewerkt en daarom zal tegenstemmen. Het voorstel wordt aangenomen met 9 stem- men tegen 1. Voor stemmen de heeren Weijns, Dieleman, P. de Feijiter, Van de Casteel, Oggel, Kruijsse, J. de Feijter, Koster en Baert; tegen de heer 't Gilde. 6. Vaststellen vermenigvuldigingscijfer voor 1927/1928. Burgemeester en Wethouders geven te ken nen, dat het vermenigvuldigingscijfer der ge- meentelijke inkomstenbelastinig voor het belas- tingjiaar 1927/28 moet worden vastgesteld. In verband met de gegevens die zij van den In- ■specteur der rijfcsbelastingen hebben ontvan gen en het bedrag dat voor den dienst 1927 geraamd is als opibrengst moeten zij voorstel len het vermenigvuldigingscijfer vast te stellen op 1,3. De VOORZITTER'wijist er nog op, dat het vermenigvulidigingscijfer het vorig jaar is vastgesteld' op 1, 'doch dat nu f 84.000 moet worden ontvangen in plaats van 75.000 zoo als toen. Ook is gebleken, dat het vermenig vuldigingscijfer iets te laag gesteld was, aan gezien er minder is ontvangen dan geraamd was. De heer 't GILDE geeft te kennen, zich ook omtrent dit punt niet met het voorstel van Burgemeester en Wethouders te kunnen ver eenigen, aangezien de gemeenteraad den weg niet op wil door hem aangewezen, om opcen- ten te heffen op de vermogensbelasting. De gemeenitelijke inkomstenbelastinig zal, aldus voortgaande, in de toekomst nog belangrijk stijgen, wel tot 1,7 of misschien 1,8 en hij wil op dezen weg niet verder gaan. Aan de kleine menschen worden op deze manier veel te zwa re las ten opgelegd en ze zullen nog zwaarder worden in verband imet de ramp die Axel thans door storm- en hagelschade getroffen heeft. De heer DIELEMAN vraagt, of het zoo be- slist noodig is, dat het vermeni gvuldigings:- cijfer op 1,3 word! gesteld. Kan het niet op een andere wijze warden gevonden, d^t het vermenigvuldigingscijfer 1 kan blijven. De VOOiRZITTER: Als de gemeenteraad het noodige geld niet op deze wijze wil verha- len moet dat op een andere manier geschieden. De heer DIELEMAN: Hoe? De VOORZITTER: Ja, op de wijze zooals de heer 't Gilde daar al heeft aangegeven, of door venhiooging van de opcenten op de perso- neele be lasting of door het heffen van een be- lasting op de openbare vermakeilijkheden, een rioollbelaisting enz. De heer DIELEMAN bedoelt eigenlijk niet om een nieuwe belasting in de plaats te stellen van een bestaande, dodh wel of wellicht niet door bezuiniging is te voorkomen, dat het ver- menigvuldigingiscijfer omhoog moet. De VOORZITTER wijst er op, dat binnen enkele maandten de gemeenteraad de begroo ting weer ter vaststelling krijgt, en dat de raad dan zelf kan nagaan wat nog te bezuini- gen valt. Men zal dan edhter terstond zien, dat er een hondierd posten opstaan waaraan de raad niets kan doen, n.l. die der kosten voor het onderwijs, werkloozemsteun, armenzorg, krankz inn i genverpl egiing e.d. Dat verslindt al een groot deel der inkomsten en er blijven weinig posten waarover de raad in voile vrij- heid de besdhiklring heeft, die beperken zioh ongeveer tot de kosten voor onderhoud van sbraten en pleinen. En daar kunnen geen groo te bedragen op be spaa nd w orden De heer DIELEMAN geeft te kennen, dat het niet zoo gemakkelijk is, daar ineens over te spreken en middalen ter bezuiniging aan te geven, maar, er zal dan toch bij de begrooting iets moeten worden gadaan. Zoo kan het niet voortgaan, de lasten zijn in deze gemeente nu reeds te zwaar. De VOORZITTER noemt dit een bewering die al spoedig en gemakkelijk getzegd wordt, doch wijst er op, dat de belastinigidruk in deze gemeente, in vergelijkiing met andere niet zwaar kan genoemid worden. Hij beischikt over een statistiek, waarin de gemeenten zijn ge- plaatst in volg-orde van den belastingdruk en genuimmerd van 1 tot 1080. Daarin komt Axel voor onder no. 363, hetgeen, als men aanneemt, dat 500 het gemiddelde is, een gunstig cijfer is, daar men dan ver beneden het gemiddelde blijft. De heer DIELEMAN meent, dat, al staan andere gemeenten hoog, dat nog geen aanlei ding is, dat het ook in Axel zoo hoog behoeft te komen. De VOORZITTER wil dit ook niet beweren, doch haalde die cijfers alleen aan ter vergelij- king. Men moet rekening houden met den druk zelf, en die blijkt niet steeds uit het vermenig- vulddigingscijfer; iedere gemeente heeft zijn eigem verordening en tabellen. Het kan voor komen, dat in een gemeente met een verme nigvuldigingscijfer van 1,5 minder betaald wordt dan in een waar dit 0,8 is. In het jaar '22 was het hier 1,43, in '23 1,43, in '24 1 en toen werd door de stijging van het belastbaar inkomen een grootere opbremgst verkregen dan verwacht was. Dat overschot is toen het vol- gernd jaar gabruikt am het vermenigvuldigings cijfer te verlagen tot 0,75, maar de belasting- sdhuldi'gen wisten wel, dat dit later weer naar boven zou moeten, dat dit slechts tijdelijk was. Als de belasting edhter naar beneden gaat, zeggen de menschen niets; alleen als die stijgt beginnen ze te mopperen en te klagem. Op grand van de vengelijikingen der statistieken kan spreker niet onderschrijven dat de belas ting hier zoo drukkend is. De heer 't GILDE merkt op, dat het niet ge'makkelijk is, zidh aan andere gemeenten te spiegelen en dat men dat ook niet moet doen aan gemeenten die er ongunstiger voor staan. Het is wel merkwaardig, het vorig jaar be- toogde de Voorzitter, dat Axel er nog niet zoo

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 3