LANQBOUWBERICHTEN, 6EMEN9DE BERICHTEN. GEMEENTEL1JKE- EN DISTRICTS- ARBEIDSBEURS TE TER NEUZEN. Op 1 Juni 1927 stonden als werk- zoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven Transport- en losse arbeiders 265 Op 1 Mei '27 297 Zeelieden 3 5 Timmerlieden 9 7 Schilders 1 n 1 Opperlieden 6 4 Bankwerkers 1 1 Centrale-Machinist 1 1 Magazijnkn.-Timmerm.l 1 Magazijnknecht I r 1 Fabrieksarbeiders 5 3 Metselaars 4 4 Stucadoor 1 Electricien 1 1 Totaal 298 Op 1 Mei '27 327 Bij de Correspondentsehappen Axel 17 op 1 Mei '27 44 Boschkapelle 29 31 Hoek 5 flulst 22 16 Westdorpe 30 51 Zaamslag 4 14 Totaal 102~ Op 1 Mei '27161 SUIKERBIETENTEELT IN BUROPA. Het Bulletin de statistique aqricole et commerciale van het Internationaal Land' bouw-Insfcituut te Rome van Mei bevat de voorloopige schattmq van de in Euro- pa met suikerbieten beteelde oppervlakte. De ter zake ontvangen inlichtingen heb ben betrekkinq op een qebied, dat onge- veer 60 pCt. van de Europeesche produc- tie van suikerbieten oplevert. Gemiddeld zijn de cijfers 10 pCt. hooper dan die van verleden jaar. In Duitschland, Dene- marken, Finland, Frankrijk, Engeland en Wales, Schotland, Hongarije, Italie, Ne- derland, Zwitserland en Tsjecho-Slowa- kije te zamen wordt de met suikerbieten beteelde oppervlakte geschat op 1,256.081 H.A., teaen 1,142,248 H.A. in 1926. Verwaoht wordt, dat de in Roemenie en Spanje beteelde oppervlakte ndet be- langrijk zal afwijken van die van 1926, maar dat in Sowjet-Rusland een vrij aan- zienlijke toeneming van deze tee'lt zal blijken te hebben plaats gevonden. In Zweden, waar de suikerbietenteelt in 1926 door velen verlaten was en slechts 5000 H.A. bedroeg, wordt de bezette op pervlakte thans geschat op 40,200 H.A. In Polen bedraagt de eerste schatting van die oppervlakte 207.000 H.A., tegen 185,000 H.A. in 1926. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat de teelt van suikerbieten in geheel Europa ten slotte, in vergelijking met 1926, met meer dan 10 pCt. zal blijken te zijn toege- nomen. STOOM OF ELECTRICITEIT ALS DRIJFKRACHT BIJ HET DORSCHEN? Vanwege de vereeniiging tot bevorderinq van land'bouiw en nijverheid te Leens, is in den vorigen zomer n dorsdhproef genomen, teneinde de drij fkracht te vergelijken van electriciteit en stoom en wel t. o. v.: a. op- brengst; b. kwaliteit; c. tijdsduur en d. kost- prijs. Een zestal landlbouwers werd bereid gevonden, als proefnemers te fungeeren en dank zij financieelen steun van de Gron. Mij v. Landbouw en van de Maatschappij tot exploitatie van laagspanningsnetten, kon de proef worden uitgevoerd. Het Gron. Landbouwblad bevat thans het rapport van de commissie, onder wier lei- ding de proef is genomen. (Het ligt in de bedoeling, dit rapport in de e.k. hcpfdbe- stuursvergadering der Gron. Mij v. Land bouw te Ibehandelen). Blijkens dit rapport werd gehandeld op de volgende wijze: Bij verschillende lamdbouwers werd, tij- dens het binnenhalen van den oogst, het ko- ren van een of meer perceelen land in de schuur opgehoopt in twee precies gelijke deelen. Dit werd bereikt door om de andere een hok op denzelfden wagen te laden. In den winter werden bij iederen landbouwer deze twee partijen met dezelfde dorschkas en stroopers afgedorscht, terwijl bij de eene partij de electromotor en bij de andere de locomobile weed qeibruikt. Gestookt werd met prima Duitsche steenkool. Bij het vaststellen der cijfers werd -sfcreng onderscheid gemaakt tusschen de volgende twee gedeelten der proef en wel: le. De voor- en nadeelen van electro motor en locomobile als zooda nig met elkaar vergeleken; deze werden vasbgesteld, voor- dat met het eigenlijke proefdorschen werd begonnen, om te voorkomen, dat de gelds- waarde werd bepaald zooalls men dat later wenschelijk zou vinden. 2e. 6e hoeveelheid steenkool, noodig om een partij koren te dorschen, vergeleken met de hoeveelheid electrische energie, om een gelijkwaard'ige partij koren te dorschen. De conclusies. waartoe de commissie is ge- komen, luiden aldus: I. In de kwaliteit van het gedorschte graan was geen verschil te constateeren bij eleotrisch dorscihen, vergeleken met stoom- dorschen. 2. Hetzdlfde was het geval met de hoe veelheid graan en stroo. 3. In beide gevallen was de voor het dorschen noodige tijdsduur gelijk. 4. Bij een kolenprijs van f 20 mag de stroomprijs zijn 10.81 cent, terwijl dan hierbij niet is gerekend het voordeel, dat electrici teit ook buiten het dorschen geeft, zoowel in huiis als in het bedrijf. ONTVLUCHT. Men meldt aan de Maasb. uit Roer- mond: Door de millitaire politie werden ver- schillende Russen, Finnen en Letten aan- gehouden en over de grens gezet. Deze waren uit de strafkolonie te Hoogstraten (B.) ontvlucht. Volgens hun verklarin- gen waren daar een 60-tal gevangenen van verschillende nationaliteit dien dag ontsnapt met de bedoeling naar Neder- land uit te wijken. Meerderen van hen vertoeven thans nog in de roggevelden in Belgie; ook deze worden eerstdaags op Nederlandsch gebied verwaoht. AUTO^ONGEVAL. De hoenderparkhouder L. W. te Soest reed met zijn auto op den Eemnesserweg toen van den tegenovergestelden kant een auto naderde, welke zijn lichten niet doofde. Het gevolg was, dat W. een groentenkar aanreed. De voerman wera' van den wagen geslingerd en brak beide beenen. De ;heer W. kwam er goed af, hoewel hij van achiter zijn stuur moest worden bevrijd. Zijn inzittende knecht werd zoodanig door glasscherven gewond dat hij een oog moet missen. Hij moest naar het Ziekenhuis te Amersfoort wor den vervoerd. VECHTPARTIJ. Te Drac'hten heeft Zondagavond een ernstige twist plaats gehad. Zekere J. de H. uit Dok'kum werd, toen hij een meisje naar ihuis bracht, door eenige jongens las- tig gevallen. Ter verdediging maakte hij gebruik van een browning en schoot J. J. in de onderbuik. De getroffene is naar het ziekenhuis te Leeuwarden overge- bracht. Voor zijn leven wordt gevreesd. De dader heeft bekend en is ter beschik- king der justitie gesteld. OVERREEfeN. Maandagmorgen in de vroegte is op den onibewaakten overweg bij de Leid- sche vaart bij Haarlem (door een klap- hek te betreden) het aan stukken gereten lichaam gevonden van den werkman W. uit Haarilem. De man moet gegrepen zijn door een sneltrein, op weg naar Amster dam. EEN LOCOMOTIEF ONTSPOORD. Zondagochtend keerde een locomotief, welke een extra-trein van Leeuwarden naar Holwerd had gebracht, naar Leeu warden terug. Op de machine stonden de machinist P. van Diest, de leerling-machi- nist J. Bos en de coniducteur K. van der Wei, alle drie te Leeuwarden wonende. Tegen achten passeerde de machine met een snelheid, die op 80 a 90 K.M. per uur wordt geschat, het station Hallum, van de Noord-Friesche Locaalspoorwegmaat- schappij. Een paar honderd meter voorbij dit station, nadat een wissel, waarin een bocht, was gepasseerd, sprong de loco motief ter rechterzijde uit de rails en liep een 80 meter op de Ibiefls vender, waarna de remmen zijn aangezet. Dit v.iel op te maken uit de geheel doorgezaagde biels van het verdere gedeelte van den weg over een afstand van 50 a 60 meter. Deze vernieling was door de linkerwielen van de machine gebeurd, terwijll de rechter- wielen op sommige plaatsen enkele meters diep door het mulle zand van de baan liepen, totdat de locomotief de brug was genaderd. De snelheid was toen blijkbaar nog niet veel getempend, want in haar vaart nam de locomotief een paal met dra- den van ihet rijkstelefoonnet mee en schoot ze over de brug, waarbij ongetwij- fel(^ driekwart van de machine boven het water hlng, en een kwart liep op den rand van de brug, waarvan het steenen kant- hoofid werd vernieild. Toen verloor de lo comotief het evenwicht en kantelde een vollen slag bij den wal neer, in een vrij diepe kolk en viel daarna nog op zij. De bemanning van de machine buitel- de, deels onder water, in de cabine mee, en ook Gerrit Draaisima, uit Leeuwarden, die met kameraden aan de spooriijn stond te viisschen. werd'meegesleurd en onder- ging hetzelfde lot. De pijp van de loco motief drong bij de ibuiteling diep in den klleibodem weg; later bleek ide geheele schoorsteen vol geperst te zijn met klei. Onder de brug zat Willem de Geest uit Leeuwarden te vissdhen. Deze verleende oogenblikkelijk hulp; terwijl een groote vlam uit de locomotief sloeg en zwarte rookwolken uit de cabiine opstegen, sprong hij te water en zwom met laarzen aan naar de plaats van het ongefuk. Spoe- dig had hij Draaisma te pakken, dien hij uit de klei moest trekken, en later hielp hij ook nog de mannen van de locomotief. Alle vier getroffenen werden naar het stationsgebouw gebracht, waar dokter Dystra de eerste hulp verleende. Draai sma had een arm gebroken en een groote hoofdwonde opgeloopen; de leerling- machinist had een ernstige hoofdwonde, de machinist een gekneusden arm en een hoofdwonde; de conducteur was er met een paar onbeduidende wondjes afgeko- men. Alle vier zijn later per auto naar een ziekenhuis te Leeuwarden gebracht. Tegen 10 uur kwam een hulptrein uit Leeuwarden. De spoorbaan moest over 200 meter hersteld worden; hier en daar waren de rails grillig verbogen. 's Na- mlddags kon het vernieuwde deel weer in gebruik worden genomen, en was het te- lefoonverkeer gedeeltelij'k hersteld. GOMMUNISTISCH COMPLOT In drie perceelen in het Bezuidenhout- kwartier in Den Haag zijn tegelijkertijd huiszoekingen geschied en wel omstreeks half drie op j.l. Vrij dag. Bij een der kamerbewoners, die lid ge- weest is hij heeft reeds geruimen tijd geleden bedankt van de Indisch-natio- nalistische vereeniging Perhimpoean In donesia, zijn uitsluitend papieren in beslag genomen, waaronder eenige particuliere brieven in het Maleisch gesteld. De reden waarom de justitie deze meenam, kan vol gens den betrokken bewoner, een jong Indonesisch jur. student, rv'et anders ge- weest zijn, dan dat men den inhoud ter plaatse niet kon lezen. Hij is er dan ook zeker van, deze correspondentie te zullen terugkrijgen, zonder dat zij iets bezwa- rends zal hebben opgeleverd. Persoonlij'k verfoeit hij de communistische aqitatie. Hij was echter wel bevriend met enkele bestuursleden van Perhimpoenan Indo nesia. In een der andere perceelen werden behalve boekjes en geschriften twee schrijfmachines in beslag genomen. Het hier bedoelde ad res is, dat van den voor- zitter Mahomed Hatta, die echter sinds zes weken afwezig is en wiens kamex aanvankelijk tijdelijk door een ander In- donesier van wien werd gezegd, dat hij bij Hatta „in functie" is en sedert Maandagavond der vorige week dooi een derden landgenoot wordt bewoond. Hatta studeert aan de Handelshooge- school te Rotterdam, doch woonde om particuliere redenen den laatsten tijd geen colleges bij. Hij nam sedert dien blijk baar wel een krachtiger aandeel in de lei- ding van zijn politieke vereeniging. Waar hij zich op het oogenblik bevindt, was niet bekend. Bij de huiszoeking te Leiden is een der bestuursleden van de Indonesische Ver eeniging, een Javaan, die deserteur bleek te zijn, gevangen genomen en in arrest gesteld. Andere arrestaties hebben nog niet ->laats gevonden. Blijkens het laatst verschenen nummer dat van April, van het orgaan der Indo nesische Vereeniging. geheeten Indonesia Merdika (het vrije Indie) waarvan de verspreiding in Indie sinds lang is ver boden bestond het bestuur toen uit drie Minangkabauers, een Javaan en een Me- nadonees. De bestuursleden waren ge- wezen studenten. En'kelen hunner hiel- den in Parijs verblijf. Er zijn onder de bestuursleden uitgesproken communisten. De namen der leden van de vereeniging worden geheim gehouden. De Indonesische Vereeniging, oor- spronkelijk door Indische studenten op- gericht, is zooals men Weet, de laatste jaren geheel in extremistische richting afgedwaald. In 1924 bleek dit ten dui- delijkste bij de verschijning van het ,,Ge- denkboek" dezer organisatie. en de anti- Nederlandsche propaganda is geregeld voortgezet in het orgaan der vereeniging. De uitingen in het orgaan werden den laatsten tijd steeds erger en er zijn ook andere aanwijzingen, dat de vereeniging steeds nauwer betrekkingen met het com- munisme onderhield, hetgeen met het oog op recente gebeurtenissen in Indie zeker de voile aandacht van de overheid ver- diende. HET NEGENDE SLACHTOFFER. Maandagavond is in het St. Vincentius- gasthuis te Groenlo overleden vrouw Roerdin'k, die zwaar gewond werd bij de stormramp. Zij is het negende slachtoffer van de ramp en het zesde slachtoffer uit de buurtschap Beltrum. Haar man en een zoon worden nog in het gastlhuis te Groenlo verpleegd; een andere zoon van haar wordt verpleegd te Winterswijk. De toestand van den laat ste is zorgwekkend. ON WEER MET PLASREGENS BOVEN VENLO. Maandagavond tegen 6 uur ontlastte zich een zwaar onweer met plasregens boven Venlo, dat de straten blank zette en de riolen deed overloopen. De blik- sem sloe" in perceel Ka'ldenkicherweg nr. 43, bewoond door de familie E. Timmer- mans, waarvan een gedeelte van het dak werd afgerukt, dat door de boomen heen op den .weg werd geworpen. Na een half uur weer zonnig weder. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Dtinisldagnacht is een oude Ford-auto, waarxnee een geze'lschap van vijf personen van een bezoek aan de kermis te Stiens naar Leeuwarden terugkeerde, bij Brit- sum uit een bocht in den weg in een sloot gereden. W. Scheepstra, uit Leeuwar den, die naast den bestuurder zat, kwam onder den auto terecht en verdronk. Na drie kwartier dreggen vond men zijn lijk. De bestuurder H. Fransen werd zwaar gewond en is naar het Bonifac,ius-zie.ken- huis te Leeuiwarden overgebracht. Ook een reiziger uit Groningen, die deel van het gezeilschap uitmaakte, werd gewond. Het ongeluk zou aan dronkenschap te wijten zijn gew.eest. NOODWEER BOVEN DEVENTER. Maandagmiddag heeft boven Deventer een hevig onweer gewoed, gepaard met gewel- digen hagelslag, die hier en daar in de omstreken schade heeft aangericht. De verschillende viaducten van de spoorwegen liepen onder, zoodat de verbinding met de voorsteden tijdelijk verbroken was. Ook eenige s'raten stonden blank. Op twee plaatsen sloeg de bliksem, in n.l. in Ankersmit's Katoenfabrieken, waar de ma- chinekamer werd getroffen en het bedrijf tijdelijk stop gezet moest worden, maar geen onheil werd aangericht, en in een woning in de Manegestraat, waarvan het dak grootendeels werd afgerukt. KRAN1GE DAMES. Men meldt aan de /Maasb." uit Schiedam Zaterdagmiddag is de 66jarige arbeider G. v. N. met zijn rrjwiel in het Spuikanaal gereden. Vele meuwsgierigen stonden aan den kant, doch kouden den man niet redden. De zwemmeesteres, mej. G. werd gewaar- schuwd en sprong onmiddellijk te water, doch het mocht haar niet gelukken den drenkeling alleen uit het water te halen, daar hij zich aan zijn relster vastklampte. De eerste zwemmeesteres mej. v. d. G. sprong daarop ook te water en met ver- eende krachten mocht het haar eindelijk gelukken den man, die reeds eenige keeren onder water was gegaan, op het droge te brengen. VERMIST. Maandagmorgen om ongeveer 5 uur begaf de waschbaas S. van de wa«chfabriek De Valk te Alkmaar zich naar het kanaal om water te halen. Bij keerde niet terug; vandaar dat men in den loop van den ocbtend vermoedde, dat hij verdronken zou zijn. Er werd gedregd, maar zrjn lijk werd niet gevonden. Wel vond men een emmer en een klomp van den man. HEV1GE GASONTPLOFFING TE BRUSSEL. Zondagmorgen om elf uur heeft een zeer hevige gasontploffing de bewoners van het stadsgedeslte bij de Rue Gentilhomme op- geschrikt. Een kapperswinkel werd vol- komen verwoest, terwijl in deaangrenzende straten alle ruiten werden vernield. Twee voorbjjgangers werden gewond en moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Door de kracht der ontploffing werden de klinkers uit de straat geslingerd. Een der steenen kwam terecht bij de St. Gedule- kerk, een afstand van 300 Meter. De bewoners van den kapperswinke. konden worden gered, doch zij werden in ernstigen toestand naar het ziekenhuis ge transporteerd. EEN GEVAARLIJKE MUGGEBEET. Charles Henry Bruson, een Londensch advokaat, werd in zijn tuin werkende,door muggen gestoken. Op een plaats waar hij een beet had gekregen, on'wikkelde zich een karbonkel. Hij werd daarvoor ineensana torium opgenomen en stierf plots sling. Bij de gereshtelijke lijkschouwing ver- klaarde den dokter dat de dood veroorzaakt was door hartverlamming ten gevolge van hartvervetting, wat bespoedigd was door bloedvergiftiging door de karbonkel. EEN ONTZETTEND DRAMA. In een hotel in de Rue de la Voute te Parijs stapte een heer af, vergezeld van zijn 4 kinderen, een jongen van 16 jaar, en 3 meisjes resp. 15, 12 en 8 jaar oud. Hjj verklaarde Petro Gomez, handelsman in Mexico, te zijn. Hec gezelschap zag er zeer welverzorgd uit en het was een aardig gezicht den vader met zijn 4 kinderen te zien omspringen 's Avonds ging hettroepje vroegtijdig ter ruste. 's M^rgens echter omstreeks 10 uur zagen voorbjjgangers eensklaps een man uit het raam van een kamer op de zesde verdieping naar beneden vallen. Het bleek den heer Gomez te zijn, die door den val was gedood. Toen men hem naar boven droeg om in zijn kamer te brengen bleek de deur ge sloten. Men had een voorgevoel, dat er iets met de kinderen was gebeurd en opende de deur mst geweld. Een gruwelijk scbouw- spel boden de beide aan elkaar grenzende kamers Op hun bedden lagen de 4 kinderen dood, afschuweljjk verminkt en met bloed overdekt. Zjj bleken met een hard voor- werp te zijn geslagen totdat het leven ge- weken was. Vervolgens waren hun gezichten met doek overdekt. Op de tafel lag een brief, waarin de heer Gomez scbreef zijn vrouw drie jaar geleden bjj haar sterven te hebben beloofd eveneens met de kinderen te zullen verdwijnen. Hij was daartoe naar Frankrijk gekomen, ver van zijn vaderland, om zijn familie niet te alarmeeren en had zijn 4 kinderen achter- eenvolgens gedood. DUITSCHE KRUISERSFILMS. Een firma te Munchen heeft een film laten vervaardigen van den in den oorlog zoo bekenden Duitscben kruiser „Embden", die de Engelschen zoo veel afbreuk deed. Deze film wordt thans met succes te Londen vertoond. De Londensche briefschry ver van de „Manch. Guard." brengt hulde aan de Embden film voor de zeer objectieve uit- beelding, zoodat het Britsche publiek zijn waardeering toont door warm applaus voor de heldendaden vaD kapitein von Miiller en zijn equipage. Dezelfde firma heeft plan twee nieuwe maritieme films te maken, nl. een van de loopbaan van den kruiser //Konigsberg", die den Engelschen indertjjd de handen zoo vol heeft gegeven in de Afrikaansche wa- teren; en een met verschillende episoden uit den slag bjj Jutland. EEN GOEDE NAAM GECOMPROMITTEERD. De Rus die nauw betrokken is geweest bij den moord op de keizerlijke familie te Jekaterinenburg heet Joeriefsky en men weet dat hij zeer bevriend was m?t Wojkof, den vermoorden Sowjet-gezant te Warschau. Hij schjjnt echter geen recht op dien naam te hebben. Vele bolsjewiki hebben hun Duitsche namen verrussischt en het is al- gemeen bekend dat Zinowjef bijvoorbeeld oorspronkelijk Apfelbaum heet. Uit naam van princes Katherina Joeriefsky wordt thans in de Evening Standard medegedeeld dat zjj en prins Alexander Joeriefsky de eenigen zjjn die het recht hebben dezen naam te dragen. //Hij is door haar vader, keizer Alexander II, gecreeerd voor zijn tweede vrouw en hun kinderen". TWEE NEGERS GELYNCHT. Volgens een telegram uit New-Fork zijn te Louisville (het telegram meldt niet nader welk van de steden van dezen naam in de Vereenigde Staten bedoeld wordt) twee negers, die in hechtenis genomen waren wegens het doodschieten van een fabrieks- inspecteur, door de menigte aan de handen der politie ontrukt en na rondgevoerd te zijn door de straten. aan een paal verbrand. NA VEEKTIG JAAR OPN1EUW VERLOOFD. Er waren eens, veertig jaar geleden, te Cardiff, twee gelieven, die, door 't streng verbod der ouders niet kondea trouwen. Ten slotte huwden ze toch, maar niet met elkaar. Hun jeugdliefde vergaten ze echter nooit. en, nu de eene weduwe is geworden, en de ander weduwnaar, hebben zij hun verloving hernieuwd en weldra zullen zij trouwen, te Cardiff. EEN KOSTBARE GLIMLACH. Een virtuoo3 verzekert zijn handen, een danseres haar beenen. Thans heeft een Amerikaansch actricetje, miss Fay Marbo weer iets nieuws uitgevondenzjj heeft haar glimlach verzekerd voor 250 000 dollar Booze menschen insinueeren, dat het alleen" maar reclame is. MOORD VOOR VIJF GULDEN. Eenigen tijld geleidAn, aldus de „Loc.", heeft in een der dessa's, ressorteerende onder Djoeana, een lugubere moordge- schiedenis plaats giehad, welke bereids door den landraad te Semarang berecht werd. Wirjo had verscheidene sawah's en een huisje en ging allerwege voor zeer wel- gesteld door. Zijn bezittingen zouden bij zijn oveirlijden aan zijn eenigen zoon, nog een knaap, komen. Dit nu bracht een van zijn jaloersehe familieleden tot het booze plan, zic'h van het ventje te ont- doen, ten einde in het bezat van de erfenis te geraken. Een handlanger werd gevon den, die eerst voor f 2,50 later voor 5 genegen was het karweitje op zich te nemen, om voor luttele zilverstukken een onschuldig kind te dooden. Het zoontje van Wirjo was gewoon met eenige andere knapen van zijn leef- tijd des nachts in den langgar te slapen en daar in het bedehuisje naderde op een nac'ht het helsche werk zijn voltooiing. Daar Wirjo er warmpjes in zat, kon hij zich de uitgave van een kussen voor zijn zoontje permitteeren en in de langgar was het ventje de eenige, die in het bezat van zoo'n luxe-artikel was. Op den bewusten nacht, dat de moordenaar het bedehuisje binnen geslopen was, tastte hij dan ook langs de geen kwaad vermoedende rustig in een rij slapende jongens, of hij een hoofd op een bantal kon ontdekken. De moordenaar vond inderdaad het kussen, wurgde zijn slachtoffer en wilde zich uit de voeten maken. Geruischloos sc'heen alles niet gebeurd te zijn, want hij werd den volgenden dag als de dader aamgewezen. Toen bleek pas, dat een ander knaapje het slachtoffer van het beulswerk was ge worden. Toevallig was Wirjo's zoon, de aanstaande erfgenaam, dien nacht af wezig en had een van zijn vriendjes van die afwezigheid willen profiteeren, door van den bantal gebruik te maken. Dit heeft hij met den dood moeten bekoopen. De moordenaar werd tot levenslange gevangeniisstraf veroordeeld en berustte onmiddellijk, mits zijn lastgever ook zijn straf kreeg Deze werd echter wygens gebrek aan bewijs vrijgesproken. NOOiRD-ITALIe DOOR STORM- WEER GETEISTERD. Noord-litalie is Zondag geteisterd door een aantal hevige onweders, die verschei dene slachtoffers hebben gemaakt en veel schade aangericht. Cassano d'Adda op 25 K.M. afstand van Milaan werd door een cycloon getroffen. Daken werden van de huizen geslingerd en een goede- rentrein in het station werd omver gewor pen. Twintig personen werden gewond. De aangerichte schade is aanzienlijk. DE „UITLEGGINGEN" VAN DE SO W JET-REGEERIN G Volgens den correspondent van de Times te Riga hebben de 20 terechtstel- iingen zonder proces op last van de Gee- pee-oe in de Sowjet-Unie zelf ook zulk een slechten indruk gemaakt, dat de sow- jet-regeering het noodig geacht heeft ,,uit- leggingen" te geven, De plaatselijke auto- riteiten hebben telegrafisch aanzegqing uit Moskou gekregen aan het volk ,,uit te 1 egg en dat de 20 slachtoffers vroegere prinsen. landeigenaars en officieren wa ren, die den boeren hun land weer wilden ontnemen, de monarchic met haar gehate regeerders wilden herstedlen en zoo voort. De Izwestia schrijft ook in dezen zin en voegt er aan toe, dat Engeland die lieden met geld ondersteund hald, omdat het ver- stoken is van de inkomsten, die het vroe- ger uit Rusland trok, maar die nu in het land blijven ter verbetering van den toe stand van boeren en werklieden. De pers blijft vender zeer heft'ig tegen Engeland stoken en schroomt niet daar- over velerlei verzinsels uit te strooien. POLEN EN SOWJET-RUSLAND. De Poolsche regeering doet ondanks de baloorigheid der Sowjets, alle moge- lijke moeite om het incident dat de moord op den gezant te Warschau in de betrek kingen heeft veroorzaakt, in kalme banen te leiden. De verklaring van Zaleski, den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, te Geneve, dat de jongste nota een basis voor een minnelijke regeling verschaft, 1 evert daarvoor het bewijs. De eischen van Moskou betreffende de be- rechting van den moordenaar zullen inge- williigd worden en ook tegen den laatsten eisch dat Polen alle contra-revolutionaire organiisaties in zijn gebied moet ontbinden en de leden ervan het land uitzetten, maakt Polen geen bezwaar, indien Mos kou het materiaal voor een onderzoek er- naar wi'l verschaffen. Tegemoetkomender can het nauwelijks tegenover een staat die er geen been in ziet in alle beschaafde anden organisaties uit te planten, die tegen de bestaande orde woelen en de .wereldrevolutie" propageeren. De Pool sche pers raafct den spijiker op den kop, als zij den tegeneisch stelt, dat Sowjet- ■?usland dan ook de Derde Internationale miteii zijn grenzen zal zetten, wier be- drijvigneid tegen Polen gericht is. Mos- cou kan hier slechts op antwoorden: Ja, Bauer, das ist ganz ein anders", wat nooit als een overtuigend argument is be- schouwd. BEDROG. Wegens bedrog heeft zich voor een uiksche rechtbank te verantwoorden gehad, de 55jarige waarzegster ,,Victo- dne". De voornaamste getuige, die tegen haar optrad, was een jonge vrouw, die gedu- rende verscheidene maanden van 't jaar 1923 de koffiiedikkijkster tweemaal per week had geconsulteerd wegens hoofd- en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 2