ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN. No. 8076. Woensdag 8 Juni 1927. 67e Jaargang. St misluktt dubbilg&nger ABONIHNENTSPRIJS DIENSTPLICHT. rs SPttOOKJtSPUWMNG BINNENLAND. FETTILLETON. Voor binnen Ter Neuzen /1,40 per 3 maanclen Voor'buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij yboruitbetaling :r. per post 6,bO per iaa. Vooi 't buitenland 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor t buitenland alleen bij vooruitbetaiing. Olt blad ver«chi]nt lederen Maandag-, Woensdag- en Vrlldagavond. Parlementair Overzicht. 4 Juni 1927. De beteekenis van het wetje tot nadere regeling der collectieve arbeidsovereen- ikomst inoge al niet over wel digiend zijn, de Kamer heeft toch kans gezien er een vier- kal vergaderingen aan te wijden. De Re- geering bleek van meening, dat de sterke groei van de collectieve arbeidsovereen- komst v rag en heeft doen rijzen, welke om een regeling roepen, waarin dit wetje wil voorzien. Maar uit haar nadere mededee- lingen is afdo'ende gebleken, dat de voor- standers van de bindendverklaring wei- nig van haar hebben te verwachten: zelfs gaf de Minister van Arbeid de gelukkige verklaring, dat de Regeering in de toe- komst het liefst de Overhead geheel ziet terugtreden voor uit de maatschaonij zel- ve opgekomen organen. Tenslotte geeft dit wetje slechts gestalte aan het overleg tusschen groepen van ondernemers en ar- beiders, welk overleg, naar de Regeering meent, tot beter resultaat leidt dan over- leg tusschen de individuen. Hier trad al aanstonds de heer Kersten naar voren, die juist bevreesd is voor indirecten dwang tot organisatie en daartegenover in volkomen inaividueele vrijheid ook op dit terrein heil ziet. Waartegenover de anfei-revolutionnaire en chistel.-historische groep kwam betoogen, dat datgene, wat de staatkundig-gereformeerde Ds. Kersten voor het eenig juiste Christeli'ke stand- punit aanziet, in de tegenwoordige om- standigheden niet meer kan qelden. Het- geen niet wegneemt, dat er blijkbaar nog een z'eer groote groep van deze bezwaar- den is. Een leerrijke middag is geweest het debat over een amendement van Mr. Heemskerk, beoogende in de wet vast te leggen, dat nietig is elk beding, waarbij een werkgever verplicht wordt, arbeiders van een bepaalde godsdienstige of staat- kumdige overtuiging of leden van een be paalde vereeniging niet, dan wel uitslui- tend in dienst te nemen. Een haast van- zeifsphekende be paling, meent ieder, die nog eenigen eerbied heeft voor de per- soonlijke vrijheid. De indiening van dit amendement veroorzaakte in den hoek der sociaal-democraten merkbare onrust, en spoedig bleek hoezeer men daar met de zaak verlegen zat. De sociaal-demo- cratische sprekers maakten een bulging voor de vrijheidsgedachte van het amen dement, doch lieten erop volgen, dat die vrijheid de S. D. A. P. alleen lief is zoolang zij zelf in de minder he id is en die vrijheid noodig heeft om zich te ontwik- kelen. Onomwonden werd te kennen ge- geven. dat men de macht der socialistische vakvereeniging stelde boven de vrijheid van vakvereenigingen van anders den- kenden. Men wil streven naar de grootst mogelijke eenheid in de vakbeweging. doch bedoelt, dat de socialistische vakbe weging de andere vakorganisaties wil op- uit het Engelsch door NORMAN VENNER. fNGEZONDEN MEDEDEELINGE> 46) Vervolg.) PUDDIHOFABRlEK-A-J'POLAK-<lW)HlHGEn slorpen. Mr. Marchant zeide het kort maar kraohtig: de socialisten willen zich een machtspositie verzekeren om anderen te weren. Van alle kanten kwam men in verzet tegen de vrijheid, welke de S. D. A. P. zich wil verzelferen om eigen macht ten koste van anderen te misbruiken. Het ging dikwijls fel toe, urenlang hield het ,,schrikkelijk pleit van dwang en vrij heid" aan doch toen het op stemmen aankwam, zonk den sociaal-democraten de moed in de schoenen. en ging het amendement er zonder hoofdelijke stem ming door. Nog eens: het was een leer rijke dag Op afgemeten toon werd dit antwoord gegeven. De man was een ideaal bedien- de, verwaand, superieur, zoolang hij in functie was vrij van menschelijke zwak- heden. Brrr! »Hm!Jullie begrijpen zeker wel, dat dat je me in een moeilijik parket brengt. Allemaal tegelijk. En jullie willen zeker al over een week weg?" ,,Neem me niet kwalijk, mylord", z,ei de butler. ,,Als ik zoo vrij mag zijn even een paar woorden te zeggen. We willen den opzeggingstermijn liever niet blijven. We hebben t verlies van t loon er graag voor over. We willen nu weg". Dat was het springen van de bom. ,,Is dat de opinie van jullie allemaal?" vroeg Jeremy in 't algemeen. Weer steeg er van alle kanten een toe- stemmend ge mom pel op. .,Dus jullie willen nu weg??" ,,Ja, mylord", zei de butler. „Goed", zei Jeremy. ,,Gaan jullie dan maar". AANNEMING EN BEVESTIGING VAN PRINSES JULIANA. Naar wij vernemen wordt de Konink- lijke familie deze week te s Gravenhage verwacht in verband met de aanneming en bevestiging van Prinses Juliana tot lidmate van de Ned'erlandsch Hervormde kerk. Deze zullen resp. plaats hebben ten Koninklijke paleize en in de Julianakerk te s Gravenhage op nader bekend te maken data. EERSTE POGING TOT EEN KRUISGESPREK INDlc—NEDERLAND. Op 1 Juni, de dag, dat de Koningin en Prinses Juliana de Philipsfabrieken be- zichtigden en het woord richtten tot Oost- en West-Indie, werden in het Philipslabo- ratorium zendproeven van den telefonie- zender van Dr. Ir. De Groot van het sta tion Malabar waargenomen. Op het oogienblik, dat het Koninklijk bezoek in 't radio-laboratorium aanwezig was, kon de ontvangst van deze Indische zendproeven worden gedemonstreerd. In verbaitd met den atmosferischen togstand en met de nog betrekkelijk geringe kracht van den Indischen zender was de ontvangst nog zeer onduidelijk en kon slechts zeer wei- nig van het gesprokene worden verstaan. Toch kon reeds een begin worden ge- maakt met wat zich tot een werkelijk kruisgesprek moet ontwikkelen, want na- dat de Philipszender aan Indie gevraagd had om te spreken, inplaats van muziek te geven, werd aan dit verzoek voldaan. Gezien de goede ontvangst van den Philipszenider in Indie, mag men dus de verwachting koesteren, dat een geregeld kruisgesprek met Indie binnen afzienbaren tijd te verwezenlijken zal zijn. De proeven van het Philips-laborato- rium tot kruisspreken met Indie zullen worden voortgezet. Meteen keerde hij zich om alsof dit zijn laatste woord was. In werkelijkheid om- dat hij ni'et wist wat te zeggen. Hij was aan handen en voeten gbonden, uitleg geven kon hij niet. En ze waren achter- dochtig; dat bleek uit hun heele houding. Om met den butler te beginnen. Die man had oogen in zijn hoofd, ondanks zijn em- boinpoint en zijn ultra-gewichtig air en hij had den echten lord Amlett dertien jaar meegemaakt, Een butler was gewoonlijk een goede opmerker. 't Hoorde bij hun baantje om alles te zien en ndets te zeg-> gen. 't Was zoo duidelijk als wat, dat die heele schaar bij de deur niets anders ver- wachtte dan hem op een gegeven oogen- bl'ik te zien inrekenen. En zoo n cata strophe zou n handicap zijn bij het sollici- teeren naar een andere betrekking. Dan was het beter om het schip te verlaten voordat het zonk. Die houding was be- grijpelijk; feitelijk was het zijn schuld. De paar dozijn menschen achter hem raakten hun betrekking kwijt, omdat hij, Jeremy Laytree, niet degeen was die ihij veron- dersteld werd te zijn. ,,Wacht even", zed hij toen een geschui- fel achter hem het begin van 't exit-het- drenstpersoneel aankondigde. Het qe- schuifel en gefluister verstomde. Jermey keerde zich om. Hij had er iets op ge- vonden. Het was niet billijik, dat al die menschen door hem zouden lijden. ,,Jullie hebben dit als een soort surprise voor me bedoeld. Die opzet ds gelukt. Ik maak jullie m'n compliment. Een derge- lijke massa-daad had ik niet verwacht. NA DE VERWERPING VAN HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE VERDRAG. Bij de interpel'latie van minister Van- dervelde, Dinsdag in de Kamer door den Waalschen katholiek-conservatieven af- gevaardigde Sinzot, zeide deze laatste ter- ioops, in een enkel zin ietje, dat ecbter in het geheel verloren gh'ig, dat aan de po- litiek, door minister Vandervelde gevolgd, ook de terughoudendheid dient toege- schreven, welke door de geallieerde mo- gendheden aan den dag wordt gelegd in- zake de verwerping van 't Nederlandsch- Belgische verdrag. Naar de Independance Beige thans meent te weten, zou minister Vandervelde in zijn antwoord aan Sinzot deze kwestie om redenen van diplomatieken aard niet hebben aangeraakt, maar dit wel gedaan hebben in de jongste bijeenkomst der Kamercommissie voor buiten'landsche za- ken. Wat de houding der geallieerde mo- gendheden ten aanzien van het Neder- landschBelgisch geschil betreft, zoo zegt het Brusselsche blad, is er niets, dat de veronderstelling wettigt, als zouden de geallieerden niet volkomen sympathiek staan wegens de rechten en de rechtma- tige belangen van Belgie. Het is een feit, aldus de Independance verder, om maar een voorbeeld aan te halen, dat Frankrijk 't voor Rotterdam zoo belangrijke vraag- stuk der entrepot-taxes nog niet heeft op- gelost. Men is dan ook gewettigd te ge- Iooven, dat Frankrijk aldus te kennen wil geven, dat het wac'ht op de oplossing van het NederlandschBelqische vraagstuk, dat ten hoogste de haven van Antwerpen betreft. P. J. TROELSTRA. Naar „Het Volk" ^erneemt is de heer P. J. Troelstva Zaterdag door een zeer lichten aanval van beroeite getrofiLn. Voor- loopig moet hij absolute rust houden, overigens is de toestan^ be;redigend. 0NTHULL1NG CAN1SIUS-M0NUMENT. Maandag werd te Ngmegen in het Huner- park het standbeeld ter eere van den H. Petrus Canisius, in de 16e eeuw te Njjmegen geboren, onthuld. Zondagavond had in de Vereeniging" een Canisiusavond plaats gehad, die o. m. bijgewoond werd door Z. D. H. Mgr. Diepen. Maandagochcend werd door Mgr. Diepen in de H. Canisius- kerk een pontificale Hoogmis opgedragen. Nadat des middags een academische bp- eenkomst was gehouden, had in het fluner- park de onthulling^plechtigheid plaats in tegenwoordigheid van mgr. Diepen en een deputatie van het gemeentebestuur. Nadat de Canisiusharmonie de St Pietersfanfare had aangegeven onthulde Mgr. Diepen het monument, dat den B. Canisius voorstelt als leeraar, staande voor den leeraarsstoel. Het is een eenvoudig, stat'g statuut, dat zich verhtft op een hoog voetstuk van Beiersch graniet in den lommer van een hoogoprijzenden, breedgetakten iepeboom. Het ontwerp en de uit oeiing zijn van den Hasgschen beeldhouwer Toon Dupuis. De feestrede werd uitgesproken door den bekenden Pranciscaner redenaar Borremeus de Greeve 0. F. M., waarca de heer J. Wier dels het monument overdroeg aan de ge meente. Het werd aanvaard door den loco- burgemeester, den heer W. v. d. Waarden_ waarna de deputaties van wel 50 R -Kath Maar ik kan er iets tegenover stellen. De verzekering dat jullie oer-dom hande- len. En omdat jullde voor het grootste gedeelte nog jong en onervaren bent, zal ik 't jullie niet aanrekenen. Jullie hebt me den dienst opgezegd. Ik heb g'eantwoord: goed. jullie kunt gaan. Maar ik voorspel jullie, dat je, laten we zeggen op z'n hoogst over drie maanden, spijt als haren op jul lie hoofd zult helbben. En juist omdat ik dit weet, zeg i.k jullie dit: ik zal een briefje aan Mr. Wilkins schrijven. dat julli'e met z'n alien drie maanden vacantie krijgt, met behoud van loon, van vandaag af te beginnen Een soort van zucht van verlichting steeg uit de bedienden-groep op. Wat ze ook verwacht hadden. en einde als idit niet! En het aanbod zelf: zoo iets las je in een boek of een feuilleton, als er een ko- ning of een prins in voorkwam, maar dat zoo iets in werkelijkheiid kon gebeuren. dat hadden ze niet gedacht. ,.En als jullie na die drie maanden nog van dezelfide eigenzinnige opinie bent", ging Jeremy door, ,,dan kunnen jullie in ernst gaan. Denken jullie daarentegen er dan anders over, willen jullie na die drie maanden hier weer terugkomen, dan zijn jullie welkom. Begrepen? Dan hebben we mekaar niets meer te zeggen. Ik zal Mr. Wilkins onmiddellijk even schrij ven". ,,Moest met kostgeld erbij zijn", zei een nasale, ontevreden stem, 't Was Hop- kinson, een van de ledepoppen in livrei. een bediende, die pas een paar maanden vereenigingen langs het gedenkteeken defi- leerden en b.'oemstukken aan den voet neerlegden. HET VOORSTEL-ALBARDA C.S. INZAKE HET ZEVENDE LEERJAAR. Blijkens de memorie van antwoord in- zake het voorstel van wet van den heer Albarda c.s. tot invoering van de leerver- plichting voor het zevende leerjaar kun nen de voorstellers de opmerking vol- gens het voorloopig verslag door zeer vele leden gemaakt, dat het tijdstip voor de indiening van dit wetsvoorstel niet goed is gekozen, niet juist achten. Toen gebleken was, dat de regeering niet voornemens was voldoening te geven aan den tweede der wenschen, door de Kamer in de motie-Suring uitgesproken, rekenden zij zich verplicht nog af te wachten, of de eerste onderteekenaar dier motie het initiatief zou nemen, dat zij voor zich overwogen. Eerst toen duidelijk was geworden, dat genoemd Kamerlid van den hem gegunden voorrang geen gebruik wenschte te maken, achtten de voorstel lers den tijd voor de indiening van hun voorstel gekomen. Wanneer mocht blijken, dat de regee ring bereid is geworden invoering van den zevenjarigen leerplicht met 1 Januari a.s. te bevorderen, dan zullen zij hun voorstel intrekken. Zoo groot achten de voorstellers het nadeel, hetwelk duizenden kinderen lijden, dat zij dat niet willen bestendigen ten einde het bereiken van een evenwicht der staatsfinancien op een lager peil dan het tegenwoordige te vergemakkelijken en belastingverlaging mogelijk te maken. Voor hen weegt het groote geestelijke be- lang, dat door de invoerin^ van den zeven-jarigen leerplicht gediend moet worden, zwaarder dan het belang, waar- voor belastingverlaging gewenscht wordt. Overigens moge worden opgemerkt, dat reeds na de aanneming van de motie- Suring ook de regeering heeft verklaard, dat votum zoodanig te verstaan, dat in voering yan den zevenjarigen leerplicht nu een verdere belastinoverlaging zou moeten voorafgaap. De vraag, of de voorstellers zich heb ben vergewist van de meening der regee ring betreffende de financieele gevoHen van de totstandkoming van hun wetsvoor stel, moeten de voorstellers ontkennend beantwoorden. Het lag niet op hun weg met de rendering over hun initiatief- voorstel overleg te plegen en van haar gegevens te vragen, voor de toelidhting daarvan bruikbaar. Zij meenen zich te moeten beoalen tot het gebruik van de re- geeringsmededeelingen, die aan de ge- heele Kamer bekend kunnen zijn. De Re geering heeft meer dan eens medegedeeld, dat de invoering van den zevenjarigen leerplicht zou leiden tot verhooging van de Staatsuitgaven met een bedrag van f 4.000.000 per jaar. Verreweg het groot ste deel van dat bedrag zal vereischt worden voor de invoering van het ver- plichte zevende leerjaar. waartoe de re geering met wetsontwerp 290 zelf het initiatief bereeds genomen heeft. Dat de toestand van s Rijks financien nu niet zou gedoogen van dat zevende leerjaar alle kinderen te doen genieten, lettende op de ruime opbrengst der Middelen, is niet aan te nemen. Ook de voorstellers zijn van gevoelen. dat de verhouding tusschen het aantal leerlingen en het aantal leerkrachten bii het lager onderwijs, vooral sedert de laat ste wetsherziening op dit punt, te groot is. op Pulldan was, maar die in dien korten tijd kans gezien had zich overal gehaat te maken. .,Zoo!- zei Jeremy, blij met die aflei- ding. ,,Dat is Hopkinson, als ik 't wel heb. Wel, Hopkinson, als mijn voorstel jou niet aanstast, moet je t maar als niet aan jou gedaan beschouwen. Je bent ont- slagen". ,,Je verdiende loon!" beet een van de kamermeisjes hem toe. „Ik zou me tong liever afgebeten hebben dan zoo iets te zeggen". Nu begon de uittocht. Zoo dicht mo gelijk opeengepakt troepten ze de kamer uit. Na een paar minuten was Jeremy weer alleen, Nu afwachten of hij gewon- nen of verloren had. Na een poosje werd er weer geklopt. Op Jeremy's ja! kwam de butler de kamer binnen. ,,Neemt u me niet kwalijk, mylord begon hij. ,,He! Wat is er nu weer?" "Ehwe hebben 't er beneden nog eens over gehad, mylord „En nu kom je toch asjeblieft niet je verontschuldigingen aanbied'en?" viel Je remy hem in de rede. „Doe dat nooit. Maak nooit excuses als je eenmaal voor jezelf uitgemaakt hebt, dat je qoed han- delt". ,,Neen, mylord. Dat wildie ik ook niet doen. mylord". ..W^at is het dan?" -Jaeh... als 't u niet kan schelen, zouen we maar liever heelemaal niet weg- [NGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Voor engros Firma GEBR. STEENLAND, Zij deelen echter niet de opvatting der leden, die aan de invoering van den zevenjarigen leerplicht niet de verminde- ring dier verhoud.ing schijnen te willen doen voorafgaan. Zonder zich in een ver- gelijking tusschen het nut van den eenen inaatregel en dat van den anderen te be- geven, merken zij op, dat de Kamer zich bereids uitgesproken heeft voor de invoe ring van den zevenjarigen leerplicht, doch dat een uitspraak, waarbij zij de vermin- dering van het aantal leerlingen per on- derwijzer urgent zou achten, nor niet ge- vallen is. Hierin ligt de verklaring, dat de invoering van de zevenjarige leerver- plichting voorgaat. NIJVERHEIDSRAAD. In aansluiting met in het einde van het vorige jaar aan den Minister van Arbeid Handel en Nijverheid op diens ve|zoek uitgebrachte rapporten over den toestand in verschillende takken van nijverheid in verband met den invloed van de daling van buitenlandsche valuta, heeft de Nij- verhleidsraad genoemden Minister nog doen toekomen dergelijke verslagen over de industrie van asbestcementplaten en over de klompenmakerij. HERCLASSIFICATIE VAN DE GEMEENTEN. De regeering heeft, na het rapport van de betreffende subsommissie uit de centrale commissie voor georganiseerd overleg te hebben ontvangen, besloten bij de a.s. herclassificatie geen gemeenten te verla- gen van de 2de naar de 3de klasse. een gemeente van de lste naar de 2de klasse over te brengen; voorts ettelijke gemeen ten te verhoogen, resp. van de 2de tot de lste en van de 3de tot de 2de klasse. BEZUIN1GING NIJVERHEIDS- ONDERWIJS. De Minister van Financien heeft inge- steld eene commissie tot onderzoek naar de mogelijkheid van bezuiniging bij het Nijverheidsonderwijs, welke commissie in verband met de uitslag van haar onder zoek. tevens zal hebben na te*gaan of, en zoo ja. onder welke voorwaarden te zijner tijd opheffing van het in de Nijverheids- onderwijswet opgenomen stopartikel zou kunnen plaats hebben. Aan de commissie is opgedragen haar gaan. We zijn van gedachte veranderd, mylord. Nu het er om gaat, voelen we er eigenlijk niets voor om 't hier nog moei- lijker te maken, dan 't al is, mylord". ..Dus, als u zou willen doen alsof er niets gebeurd is ,,Spreek je voor een paar of voor alle maal?" ,,Voor allemaal, mylord. Beneden in de bediendemhall heeft er een zelfs een driemaal hoera voor zijn lordship voor- gesteld". „Ta~ta". Dat is een merkwaardige frontverandering!" ,,Ja, mylord. Dat heb ik ook gedacht, mylord". Jeremy keek den man, die achter elken zin „mylord" zei, terwijl hij wist, dat die titel hem niet toekwam, onderzoekend aan. De situatie was niet zonder een hu- moristischen kant, dat voelden ze allebei. Maar terwijl ze elkander volkomen door- zagen, bleef hun gezicht strak, komisch strak en van den kant van den butler vol komen correct. ,,Goed dan. En ik voor mij vind het prettig, dat alles bij het oude blijft", zei Jeremy, met iets ondeugends in zijn oogen. ,,Ja, mylord. Dank u wel, mylord". En toen Jeremy zich even daarna weer met zijn stoel omdraaide en voor de zoo- veelste maal aan het stapeltje rekeningen begon. mompelde hij tevreden: „Die ronde heb ik tenminste op punten gewonnen!" (Wordt vervolgd.) COURA ir-|»fyamwiiwfri i iimimm it- De Burgemeester van TER NEUZEN maakt be- kend dat vanaf 10 tot en met 19 Juni a. s. op de Gemeente-Secretarie voor een ieder ter iuzage is nedergelegd het Inschrijvingsregister met een daaruit opgemaakt Alphabetisch register van de dienstplich- tigen dier gemeente der lichting 1928. °Binnen bovengenoemd tijdvak kan tegen deze registers, bij een met redenen omkleed verzoeksehrift, in te dienen bij den Burgemeester, bezwaar worden ingebracht. Ter Neuzen, 7 Juni 1927. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HU1ZINGA. Stationsstraat, MIDDELBURG. irrrrraiiW»iMirfi »<ii rr try. ^ib a1,-* armwciaBBM—i „Dat is prijzenswaardig", zei Jeremy.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 1