ALGEiEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 2EEUW8CH-VLAANDEREN. No. 8075. Vrijdag -3 Juni 1927 67e Jaargang, a h misiukU dubbelga&ger TWEEDE BLAD. SUiTEaLAKB. FEUILLETOfi. GEMENIDE BERICHTEN. n y AflCM T<*DDII C Voor binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maandenVoor buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 araaraien Bij voot uitbetaling fr. pet post f 0,60 per jaar - AoUPitl tmtll I O I Jl IJ 0 Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbe taiing. Dit blad verschijnt iederen ^laanda^-, Woensda4- en Vriidagavond. BET KRIJGSBEDRIJF IN CHINA. De Christen-generaal Feng, die tegen den redhtervleugel van de Noordelijken in China opereerde, en door het commu nis bische Hankou, op een afstand, tot op- perbevelhebber van zijn strijdkrachten benoemd was na de breuk mpt Tsjiang- kei-sjek, heeft nu ook zijn succes. Hij talmde eerst in het Oosten van de provin- cie Sjensi dicht bij de bocht van de Gele Rivier (Hoang-ho), maar b'lijkt thans de provincie Honan, ten Oosten van Sjensi, binnengerukt te zijn en de stud Honan- foe, met een kleine 600.000 inwoners, bezet te hebben. Dat hem twintigduizend gevangenen in handen gevallen zijn, zal hem minder belang inboezemen dan het feit, dat hij zes treinen met munitie buit- maakte. Dit meldt hij ten minste zelf via Hankou. Een week geleden was nog uit Peking bericht, dat de Noordelijken in Honan hem met succes gekeerd hadden. Men wist, dat hij wel over manschappen beschikte, maar krap zat met munitie. De munitie-treinen zullen hem dan te stade komen. Hankou heeft daarentegen wei- nig soldaten overgehouden na Tsjiang- kei-sjek's afval, maar had tot kort ge leden nog het tuighuis van Hanjang. Men moet afwachten, of het Feng gelukken zal verbinding te krijgen met die van Han kou en ook, omdat alles in China zoo on- zeker is, of hij op de hand zal blijven van de roode Chineezen en hun Russische vrienden. Onverschillig hoe dit eohter uitvalt, vast staat, dat de Noordelijken in Honan een nieuwen tegenslag hebben gekregen. De Amerikaansche regeering schijnt erover te denken haar gezantschap uit Peking naar een kuststad over te bren- gen, waar haar onderdanen en belangen onder de veilige hoede van haar oorlogs- schepen zouden zijn. Zij zet dus op het paard der Zuidelijken en verwacht, dat dezen mogelijk heel tot Peking zullen op- rukken. Feng, Tankou, en Tsjiang-kei- sjek zullen het ten slotte wel eens kunnen worden over een gemeenschappelijke ac- tie tegen Tsjang-tso-lin en wanneer er een nationalistische regeering in de oude keizersstad zetelt, is het dan nog tijd de onderlinge politiek-oeconomische ver- schillen uit te vechten, wellicht in een nieuwe editie van den burgeroorlog. CHINEESCH DORP DOOR BANDIETEN UITGEMOORD. Ben Central News-bericht uit Tientsin maakt melding van de vermoording van 3000 boeren in de provincie Sjantoeng. Een rooverbende van duizend man onder leiding van zekeren Lioe Hei-tsji, viel het dorp Hongsjan aan. De dorpelingen verweerden zich dapper en slaagden er in, de bandieten versc'heidene dagen in bedwang te houden. Eindelijk raakte echter het water en de ammunitie in Hongsjan op, en vro'egen de dorpelingen om een wapenstilstand. Lioe deelde hun delegatie echter mede, dat hij het dorp zou bestormen en geen kwartier zou geven. De strijd werd daarop hervat, en ook de vrouwen en kinderen namen 4eel aan de wanhopige worsteling. Het baatte niet. De bandieten stroomden het dorp binnen uiit het Engelsch door NORMAN VENNER. en richt'ten een schrikkelijk bloedbad aan. Slechts dertig dorpelingen wisten te ont- komen. De provinciale regeering van Sjantoeng heeft troepen gezonden- om de bandieten te achtervolgen. 45) (Vervolg.) ,,Je maakt het demand wel gemakke- lijik", gaf Jeremy ten antwoord. ,,Je hebt maar ja of neen te zeggen. Maar ik wil wat uitgebrejder zijn. Je kunt mij be- schouwen als de mid-voor van de tegen- partij. Jij hebt gezegd wat je op je hart hadt. Ik zal je voorbeeld volgen. Als jij de laatste man op een na was, en ik was de andere, dan zou ik nog zeggen: nee, met mijn toestemming niet. Als ik er wat aandoen kan, krijg je Olivia niet, nu niet en wanneer ook in de toekomst evenmin. Ziezoo, dat is dat". Voor de tweede maal op een en den- zelfden dag dacht Jeremy dat de man tegenover hem hem te lijf wilde gaan. De Hertog van Fray zou zich waarschijnlijk met hem een paar blauwe oogen slaan te- vreden gesteld hebben, maar Shane keek of hij hem wilde vermoorden. Jeremv wachtte geinteresseerd af. Een echte ouderwetsche vechtpartij, een er op los slaan zonder aan de regelen der kunst te moeten denken, zou na het dag in dag uit oefenen in schaduw-boksen van den laat- TER NEUZEN, 2 JUNI 1927. GRIFFIER KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Ter Neuzen de heer Mr. B. B. Cos, advocaat en procu- reur te 's Gravenhage, waarnemend grif fier bij het Gerechtshof aldaar. POST EN TELEGRAFIE. Bij dienstorder is bekend gemaakt, dat ingeval een-aangevraagd telefoongesprek wegens tusschentijdsche sluiting of bij eindsluiting van het kantoor van aanvraag of dat van bestemming van het telefoon gesprek niet tot stand komt, de aanvra- ger evenwel de helft der gesprek- of in- schrijvingskosten versohuldigt is, naar ge- lang de aanvraag al dan niet aan een an- der kantoor was overgebracht. SAS VAN GENT. Blue-Band-Film. Dinsdagmiddag werd door den heer A. Treskes, vanwege de Afdeeling Publi- citeit der N. V. Van den Bergh's Mar- garinefabrieken te Rotterdam de Haghe- lilm Blue-Band vertoond voor de kinde ren van de openbare school alhier. Als voorafgaande toelichting werd door den operateur, die zich tusschen haakjes gezegd, als een aangenaam causeur deed kennen, die er slag van heeft de belang- stelling van het jonge volkje tot een ma ximum op te voeren, medegedeeld, waar- uit het thans tot vo'lksvoedsel gepromo- veerde product margarine, werd samen- -gesteld. Jaren geleden werd in burger- en hoo- gere kringen bij het hooren van den naam margarine kieskeurig den neus opgehaald als teeken van afkeer van het gebruik dezer wetenschappelijke samengestelde vetstof. Na kennismaking met deze film, die natuurgetrouw de samenstelling en berei- dingswijze der margarine te zien geeft, behoeft dit niet meer het geval te zijn, want zooals wij haar zien ontstaan en be- reiden mag zij zich, wat compositie en reinheid van bewerking gerust op dezelf- de, zoo niet hoogere lijn stellen, dan me- nig natuurproduct, door handenarbeid aan de melk onttrokken. De bestanddeelen van het merk Blue- Band zijn zuivere gecontroleerde melk, plantaardige vetten en dierlijke vetstoffen, welke beide laatste ingredienten worden verkregen uit olienootjes en andere oiie- houdende zaden, copra-olie en het vet, betro'kken uit de reusachtige vetsmelte- rijen van Chicago, waar dagelijks duizen- den stuks rundvee geslacht worden om de wereld van corned-beef en de fabrie- ken van vet te voorzien. Van dit alles geeft de film een prach- tige voorstelling. Het is natuurlijk niet doenlijk om in enkele regels dit alles. op breedvoerige wijze te beschrijven Belangstellenden in deze materie heb ben het trouwens in hun macht met eigen sten tijd bepaald een oplgchting zijn. Zoo keken ze elkaar aan, twee be- schaafde en volkomen normale jonge man- nen, die echter door iets in hun wezen, iets zoo vaags dat niet met woorden te benaderen was, elkander niet konden luchten of zien. Hun verlangen om hun antipathie tot uiting te laten komen groei- de aan, vocht om onder den druk van hun zelfbeheersching uit te komen en zonk overwonnen weer in hen neer. Geen van beiden had een spier bewogen. Toen keerde Shane zich om en zei, min- achtend-ironisch: ,,Wel bedankt voor je vriendelijke ontvangst." Jeremy wachtte, onbewegelijk, tot hi) de deur hoorde dichtgaan; dan zuchtte hij geresigneerd, zei: Ziezoo dat hebben we weer gehaden begon het bundeltje reke- ningen door te kijken. Maar het duurde niet lang, of hij werd weer gestoord. Een kort bescheiden klopje op de deur en de butler kwam binnen. ,,Neem me niet kwalijk, mylbrd ,,Ja, wat is er." ,,Ik kom u den dienst opzeggen, my- lord." ,,He ,.Ja, mylord. 't Spijt me ,,'t Spijt mij ook. Wat is dat voor een gefluister in de gang ,,Dat zijn de andere bedienden, my lord." Komen die me ook den dienst op zeggen oogen te aanschouwen, wat hier slechts ter loops giereleveerd wordt. Daartoe hoeven zij zich slechts tot bo- vengemelde firma te wenden, waarna hun nieuwsgierigheid kosteloos zal bevredigd worden. Zooals gezegd maken het de interes- sante uitleggingen van den heer Treskes tot een genot, deze technische film te be- wonderen, niet alleen voor kleinen maar niet minder voor grocren en vooral voor zuinige huismoeders, die misschien thans nog tegen het gebruik van margarine een zeker vooroordeel koestdren. Als enkele bizonderheden wil ik hier alleen meedeelen', dat door de Rotterdam- sche fabrieken dagelijks een hoeveelheid van ongeveer 150.000 liter zuivere melk van ons echt Hollandsch en Zeeuwsch rundvee afkomstig gebruikt wordt om haar dagelij.ksche productie te kunnen fabriceeren; dat er 25 machines van 6 tot 6 den heelen dag bezig zijn om per minuut 70 pakjes kant en klaar voor de consump- tie af te leveren en dat van a tot z alles machinaal gebeurt, zonder dat eenige menschelijike hand met het fabrikaat in aanraking komt. Zoover heeft het de techniek in dit soort van bedrijf gebracht. Om het nuttige met het aangename te vereenigen, krijgt het jonge volkje nader- hand nog de niet minder schitterende voorstelling van de Blue-Band-reizen hier te lande en in Zwitserland te aanschou wen. Het behoeft zeer zeker geen betoog, dat dit laatste meer nog dan de technische bereiding van de margarine zelf, reus- achtig in den smaak vait, te meer daar de heer Treskes zelf als deelnemer aan eenige dier reizen de note-gaie in de voor stelling weet te leggen. HOOFD BEKNELD. De 18jarige Duitsche sleeper J. Loh- man, uit Schaesberg, is Woensdagnacht in de staatsmijn Henc! ik met het hoofd bekneld geraakt tusschen een wagentje en den wand van den gang. Hij werd zwaar gewond en overleed enkele oogen- blikken nadat hij naar de verbandkamer der mijn was overgebracht. ZWAAR WEER IN ZUID-LIMBURG. Een buitengewoon hevig onweer, ge- paard met zwaren reg'enval, heeft Dins- dagnacht over een deel van Zuid-Limburg gewoed. Door den neerstortenden regen zijn vele beken buiten hunne oevers ge- treden. In verschillende straten werden de grond en steen door het water losge- spoeld. GEEN MOORD. Naar aan de Maasbode uit een zee; vertrouwde bron wordt gemeld, is de ge- welddadig'e dood van den jeugdigen pol- derwerker, J. J. van Loon uit Hooger- heide, die vermoord heet te Leidschen- dam, in een klein opkamertje, aan een zeer smalle tafel, waaraan verschillende pol- derwerkers, na een nachtarbeid, waarvan zij zingend zijn thuis gekomen, hun mor- genbrood zaten te eten, volstrekt niet te wij ten aan een moor d, maar aan een zeer noodlottig ongeluk. Hier is geen sprake van een moord uit voorbedachten rade. Heel het treurspel is afgespeeld in een lachbui van een onbewaakt oogenblik. De .Ja, mylord." Allemaal ,,Ja, mylord.' „Laat ze dan allemaal te gelijk binnen- komen." De geheele verzameling bedienden troepte de kamer in. Jeremy keerde zich met zijn bureaustoel om en bekeek hen critisch. De zes of zeven, die de eerste rij» vormden vermeden het zorgvuldig om hem aan te kijken, probeerden om door hardnekkig achteruitdringen een plaats wat meer naar achteren te veroveren. Maar hun pogingen werden telkens han- dig verijdeld door die achter hen ston- den. „Heelemaal vooraan", had blijkbaar niet veel aftrek. 't Was een merkwaardige verzameling, die ,,stiekum" dringende groep menschen daar bij de deur. Het grootste deel ervan had hij nog nooit gezien. Een paar kende hij van g'ezicht, doordat hij hen in gan- gen of kamers ,,eris" voorbijgeloopen was, en van een stuk of zes, zeven wist hij de namen. Zoo, dat was dus de keu- kenmeid. Die mocht er zijn. En die drie verlegen uitgegroeide kinderen naast haar waren waarschijnlijk de d'ienstmeisjes. De bedienden kende hij kwajongens die zich voelden in hun mooie pakje Maar wat een merkwaardige hoeveelheid vrouwelijk personeel bezat Pulldan: ka- mermeisjes, werkmeisjes, half-slaqjes en een dozijntje dergelijke mysterieuze vrou- welijke wezens meer. En de eene vleugel van de vijandelijke macht werd gevormd door de beide chauffeurs, de andere door het stalpersoneel ,,en bloc". Even kreeg hij een ellendig gevoel. iets dat op angst leek bij de gedachte dat al onhandige steker was zdch in die alge- meene lachbui volstrekt niet bewust het vlijmscherpe, maar zeer noodlottige broodmes, waarmee hij zat brood te snij- den, in handen te hebben. Van Loon is als het ware lachend gestorven. AFDREIGING. Zaterdagnacht werd de familie Vink- buizen, te Bekwerderdraai onder Appin- gedam, bestaande uit drie personen alien boven de 70 jaar, gewekt door iemand. die kwam vertellen, dat het paard der familie in een sloot was geraakt. Toen men opendeed drong de onbekende bin nen en eischte met de revolver in de hand f 100, die hern door de oudjes in den vorm van een bankbiljet van dat bedrag werden afgestaan. De man, die zich met een doek voor de oogen onkenbaar had ge maakt,' verdween daarna onmiddellijk. BRUTALE INBRAAK. Op het station van de Belgische grens- plaats Esschen, heeft Vrijdagnacht een brutale inbraak plaats gehad. De dief of dieven heeft of hebben zich n.l. op het perron van het station door het verbreken van een ruit, waardoor heen de deur kon worden geopend, toegang verschaft tot de kiosk voor den verkoop van kranten, tijdschriften, sigaren, reukwerken, en lek- kernijen. Eenmaal binnen, heeft men vrij kunnen toeslaan. Vermist worden circa 400 francs aan wisselgeld, twee flacons reukwerken, een kist fijne sigaren, ver schillende pakken chocolade en sigaretten van de beste kwaliteiten. Als men weet, dat het station en zijn omgeving des nachts wordt bewaakt, dan laat het zich begrijpen, dat hier een staaltje van verba- zende brutaliteit werd geleverd. AFGRIJSELIJKE FOLTERING. j Te Menzel-Tomine heeft een Tunisier zijn vrouw met ongelooflijke Iwreedheid gemarteld en verminkt. Naar aanleiding van een twist, sneed hij lippen en neus der ongelukkjne af, rukte de helft der ge- laatshuid weg, waarna hij haar het mes in den schouder plantte. Ten slotte deed hij haar nog een gruwelvolle verminking ondergaan. Met bloed bedekt, kon de ongelukkige zich nog loswringen uit de handen van den ellendeling'en de vlucht nemen. De folteraar werd aannehouden. EEN AUTO-ONGELUK. i Te Glindow nabij Werder, bij Berlijn, is Zondag een auto tegen een boom ge- reden en vervolgens omgekanteld, door dat de bestuurder een hond wilde ontwij- ken die op den straatweg liep. De man, een koopman uit Brunswijk, kwam er met lichte verwondingen af, zijn meisje werd echter op slag dood, en twee anderen, die in den auto zaten, levensgevaarlijk gewond. ZEVENTIG KROKODILLEN OP EEN BOVENWONING. Een zonderling echtgenoot leeft te Parijs in den persoon van een vroegeren kolonialen ambtenaar L., wiens vrouw zich zooeven hevig verontwaardigd bij den commissaris van politie van haar wijk is komen vervoegen. L. had nl., toen hij *mlangs uit Indo-China terugkwam, zeventig jonge krokodillen meegabracht, die hij huisvestte in zijn badkamer. De vrouw jammerde nu, dat zij weliswaar aanvankelijk de zaak als een grap had die menschen daar voor hem afhankelijk waren van hem 1 i Ze vertegenwoordigden Pulldan ze maakten deel uit van dat oude, beproefde, stabiele, hecht-en-sterk-bevoiidene waar- voor Pulldan stond, ze duwden zijn be- dri'eger-zijn naar voren Maar onder die gedachten, onder het gevoel van onrust, dat ze hem gaven, onder het even-irrdtee- rende weten: ziezoo, weer zooveel com plicates meer ibleef zijn spijt, omdat alles niet echt was. In werkelijkheid wgren ze niet afhankelijk van hem Ze hadden hem gediend, hem gehoorzaamd en ge- respecteerd als iemand anders. In plaats van, onder eigen vlag, meer energiek aan te pakken. een poging te doen, om zich als Jeremy weer een eigen plaats in de maatschappij te veroveren. had hij maan den met een ander-personifieeren ver- knoeid. Hij Jeremy Laytree mocht deze menschen wel, gaf ze in zijn hart gelijk. De butler Gronbeeld was een gezellige, levenswijze, ouwe heer maar als Lord Amlett moest hij zich groot houden, met zijn air de superiorite blijven zitten af wachten, wat ze hem te zeggen hadden. In zijn gewone doen had hij met den hertog van Fray uitstekend kunnen op- schieten door zijn bedrog hadden ze ongenoeg'en gehad en waren ze gebrouil- leerd, voorgoed leek het wel. Dan Lady Dorothy maar wat gaf al dat beden- ken. Dit feit stond vast, dat hij door elken dag langer Lord Amlett spelen, zich hoe langer hoe verder van wat zijn levens- doel moest zijn, verwijderde. ,,Dus jullie willen allemaal weg?" vroeg opgevat, maar dat ,,die vieze dieren' thans door de geheele etagewoning krui- pen, den kinderen doodsangsten aanjagen en het geheele gezinsleven tot een hel maken. Zij gaf als haar voornemen te kennen, haar man voorgoed te verlaten en bij haar moeder op het land haar in- trek te nemen. Het geval is juridisch interessaut, om dat een" weigering tot samenleving in het huis haars echtgienoots met of zonder krokodillen haar een scheidingsproces kan bezorgen, waarin zij de nadeelige positie van gedaagde inneemt I ACHTERVOLGING RONDOM DE WERELD. De Belgrader politie heeft in het hotel Imperial' een magnifieke vangst gedaan met de arrestatie van een heerschap, dat door de Grieksche justitie al vier jaai lang werd gezocht. Nicolaas Vasilopoelos was kassier aan de- belastingafdeeling van het ministerie van Financien te Athene. Begin 1923 verdween hij spoorloos met 5 millioen drachmen. Al het mogelijke werd gedaan om den millioenendief machtig te wor den, doch vergeefs. Wel kwamen berich- ten in, dat de voortvluchtige kassier el ders in Europa en zelfs in Amerika, Azje of Australie gezien was, maar ofschoon juist, leidden zij niet_tot eenig resultaat. En van lieverlede gaven de autoriteiten de hoop op. Ook te Belgrado was gezocht, evenmin met succes. Voor eenige dagen viel ech ter een detective het feit op. dat bij zeke ren Josoenowitsj een koopman uit Ura- guay logeerde, die een drukke correspon dence met Athene voerde, De man heet- te naar het scheen Nicolaas Varinos. De detective gebruikte nu een true: hij stuur- de aan den z.g. Varinos een Griekschen brief met uitnoodiging, op een bepaalden dag en uur in het cafe van hotel „Impe- rial" te komen, daar hij hem gewichtig nieuws uit Athene had mee te deelen. Hij zou den schrijver vinden aan het eer ste tafeltje van de kassa af. Den bewusten dag zat de detective met twee agenten in het cafe. De detective had een*foto van Vasilopoelos bij zich. Precies op tijd kwam een ongeveer 32- jarig, elegant gekleed heer binnen, keek rond en trad toen, beleefd groetend, op de wachtenden toe. De detective had zich met een Snellen blik op de foto ervan overtuigd,- dat de binnengekomene de man was, dien hij verwachtte. Toen nu Vasilopoelos het tafeltje had bereikt, sprong de detective snel op en vroeg op den man af: ,,U bent Nicolaas Vasilo poelos De man was zoo verrast, dat hij beves- tigend antwoordde. Daarop verklaarde de detective hem voor gearresteerd en bracht hem naar het politieJbureau. Hier trachtte Vasilopoelos zich brutaal uit de situatie te redden door zich te beroepen op „Uruguayaansch staatsburgerschap" (zijn pas was inderdaad Uruguayaansch) maar na een kort kruisverhoor moest hij zich op genade of ongenade overgeven. In zijn woning bij Josoenowitsj) werd on middellijk een huiszoeking verricht, waar- bij bleek, dat Vasilopoelos in totaal 2.152.748 drachm, in contanten, 1.800.000 in staatspapieren en 115.977 in andere pa- pieren had weggenomen. Hij zal thans, na voile vier jaar, aan de Grieksche au toriteiten worden uitgeleverd. hij na een poos zwijgend kijk'en. Een soort van toestemmend gemompel diende tot antwoord, Toen werd het stil. Nu de aanval begonnen was, hield zelfs t verlegen-onrustige voetengeschuifel op. ,,Waarom? Klacihten?" ,,Neen, gfeen klachten, mylord zei de butler die blijkbaar tot degenen die het woord moest voeren g'ekozen was. „Maar, we gaan maar liever Jullie vinden 't idee, dat het huis ge- meubileerd verhuurd wordt, misschien niet prettig?" ,,Nee, mylord! Dat is het niet, mylord. Maar we gaan maar liever". Daar zat hij! Op dat: „we gaan maar liever" liep alles dood! Maar meer dan de helft waren Pulldansche fami'liestuk- ken. Een algemeenen uittocht van oude getrouwen wilde hij n"et op zijn geweten hebben. ,,Vertel me eens". begon hij tegen den butler, ,,hoe lang ben je hier nu al?" ,,Dertien jaar, met Kerstmis, mylord". ..Dat is lang!" Jeremy keerde zicih tot de huishoudster. ,.En u, Mrs. Bodkins?" ,Acht jaar, mylord", gaf Mrs. Bodkins met een knik ten antwoord. ,,Waar heeft u zich over te beklagen?" ..Nerg'ens over, mylord ..En jij Deze vraag was tot den eer- sten bediende, een van de gehate lede- poppen in livrei, gericht. ..Maar drie jaar, mylord. Ik heb geen klachten, mylord. Maar toch ga ik lie ver, mylord". (Wordt vervolgd.) TER NEUZENSCHE COURANT I III I||f| ,,ai|1 Wt|ll ljmi —HI in I m |- II Mil IIII ll II III IP FT mill I mi IliPmilHIIIHHIl I millHill Ml MiHIIIIHIIII I '-gflBgCTWIIhilllll 111 II III Ml III Wl 1111 I III II II Ml li II I5«BH«BWIIIII i qmrtHWMlEegq—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 5