ALGEMEEN NIEUWS- Eft ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. FRISG BAAI lS(o. 8075, V rijdag 3 Juni 1927. 67e Jaargang. "FFnT e n l a n o. 4B0NNEVENTSPRIJS; ESS-STE BLAD. Wegens het Pinksterfeest zal a,s. Maandag GEEN nummer ▼an dit blad verschijnen, Opnieuw naar Lambarene. smaakl ah room ~PRE D 1KB EUKT B N, Weer 'n ernsiige Stormramp Voor binnen Ter Neuzen /1,40 per 3 maanden V001 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post fQ,6f) per jas per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling, INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN. HINDERWET. Na een dag pekelen gaan zij per snel- gelegenheid naar Noord-Frankrijk om daar voorai met de salade als hoofdge- recht op de Fransche tafel te verschijnen. Besf en nici duur 50-40-35-30 d Zondag 5 Juni 1927. Maandag 6 Juni 1927. in den Achterhoek. uaUMfe* IIIIIIIMIII MIIIB—M—Willi w—hum iwii'iiiiimi'i 'ffwiflifjjuwiar mihhhhbrs ENSCHE COURANT tilt bind vecschijnt iederen Maatida^>, Woensdaj?- en Vrildatfavond. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentc- secretarie terinzage ligteen verzoek metbijlagen van MAARTENVANDIXHOORNom VERGTJHNiyG tot het oprichten en in werking brengen van een inriehting voor het maken van vuurnaakers, op het perccel kadastraal bekend in Sectie C, No. -2653 en 5000. Op Maandag den 13 .luni a.s., ues namiddags te 3 nnr, zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en* schrif- telijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dage n, voor het boven- gemeide tijdstip, ter Secretaire dergemeente ken nis neraen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet, tot beroep gerechtigd zijn, zij, die iiiet overeen- komstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestunr zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen. 30 Mei 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. 1. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Aldus de titel van een nieuw boek van den be ken-den Albert Schweitzer, over wien wij enkele jaren geleden in dit blad ook een hoofdartikel hebben geschreven (toen naar aanleiding van zijn ,,Ervarin- gen en Opmerkingen' g'etiteld: Aan den Zoom van het Oerwoud"). Natuurlijk is de vraag vroeger en later heel vaak en zelfs dringend gedaan: Deed deze man er goed aan om naar Centraal- Afri'ka te gaan, een man van zoo groote gaven en talenten, een bijzonder goed musicus, doctor en professor in de Theo- logie, een man van zoo enorme werk- kracht en van zoo ontzaglijk veel invloed? En men kan op deze vraag natuurlijk niet maar ten antwoord geven, dat Schweit- zers reeds genoemde boek zoo'n succes had, ,,er zoo in-ging", want al de boe- k'en, die deze/ geleerde en op allerlei markten volkomen thuis zijnde schrijver schreef, waren een succes. Zijn eenvou- dige, pas verschenen boekje ,,Uit mijn Jeugd", beleefde thans in Nederland al een tweede druk; zijn boek over Bach (in het Fransch) verscheen al vier keer, zijn groot en meest beroemde werk: ,,Ge- schichte der Leben Jesu-Forschung" haal- de ook reeds drie druk ken, enz. enz. Bovendi'en is een man als Schweitzer niet naar Centraal-Afrika gegaan om boeken te schrijven, al heeft bij kans gezien om zelfs daar nog een heel belangrijke studie te maken over het verval en den weder- opbouw der Cuiltuur, waarvan in 1923 het eerste deel van de pers kwam. DuiZenden zijn gewekt door Schweitzers bezielende daad. en in dat opzicht kan men zeggen, dat Schweitzer er goed aan gedaan heeft been te gaan en zich te geven aan het meest vergeten en geminachte deel der menschheid. Zijn biograaf heeft er op gewezen, hoe zijn leven doet denken aan de groote liefde en zelfverloochening van den heiligen Franciscus van Assisi. Maar tegelijk vinden wij bij hem geen wereld- ontvluchting en geen ontkenning van het goed recht van het moderne leven, in- •tegendeel vindt men bij Schweitzer een gezonde levensaanvaarding. Prof. dr. Karl Joel uit Bazel heeft in een tijdschrift, dat ,,Die Tatwelt" heet, een lezenswaardige rechtvaardiging ge- geven van Schweitzers zendingswerk. Die hoooleeraar meent, dat het tegen- woordig de persoonlijkheid is, waarom de heele menschheid roept. En dat is het, wat bij een man als Schweitzer dan ook alleZeerst naar voren treedt, waar hij in een van idealen vervreemden tijd zijn geestelijken, eigen tempel heeft gebouwd naar een plan, dat volgens innerlijke noodzakelijftheid uit zijn levensmilieu op- groeide. Nadat Schweitzer, over wiens ieven wij vroeger enkele bfjzonderheden hebben medegedeeld, die wij thans niet willen herhalen, zich een ti'ental jaren had gewijd aan kunst en wetenschap, begon hij, vaak werkend tot diep in den nacht, en daatbij den slaap verdrijvend door koffie en voetbaden, zich stelselmatig practisch toe te rusten voor zijn „leven in rechtstreekschen dienst" En toen ver- liet de prediker zijn kansel. de professor zijn katheder, de kunstenaar liet zijn mooi kerkorgel onaangeroerd, en twee maal trok hij voor jaren de wildernis in, om die stakkerds te helpen, die daar leden aan slaapziekte en melaatschheid. In dezen tijd, schreef Professor Joel, in dezen ti'd, die geen individualiteit kent, staat deze pittige, vrije en geconcentreer- de persoonlijkheid en laat met de kracht van een, die zich gezonden weet, den roep weeriklinken tot wedergeboorte, die hem slechts door en aanvankelijk ook slechts in den enkeling mogelijk schijnt. Een van Schweitzers gevleugelde woorden is im- mers: ,,Het ethische komt slechts in den enkeling tot stand", en slechts in de per soonlijkheid komen geest en waarheid aan het woord' Iemand heeft dezen Schweitzer niet on- aardig vergeleken bij Robinson Crusoe, want hij trok met een kinderlijk hart, vol naieveteit, naar de negers, geheel zich gevend aan die schepselen, en daar in de eenzaamheid van het oerwoud, bij het ruischen van de palmen en het g'eluid van pad'den en krekels, met een bond en een antilope aan zijn voeten, neinst hij gedu rende de weinigie rusturen, die hem nog resten, over de mogelijkheid van een ve.r- nieuwing der cultuur. Is het dan ook wonder, dat Schweitzer het humaniteits- gevoel van Robinson prijst en dat er als t ware een nieuwe hervormer als Rous seau in hem is opgestaan Voor Schweitzer is de wereld veel meer dan enkel een voorwerp van bespiegeling, voor Schweitzer is deze wereld arbeids- veld. Het mooie woord wordt in hem be- waarheid: ,,Niet naar rust verlang ik, ik verlang slechts naar stilte Schweitzer diuldt geen denken zonder leven, hij gaat steeds uit van het leven en niet van het denken, en uit dien levdnswil wil hij, ,,met trourw tenenover zichzelf" en met waar- achtigheid ook den levenswil en levens- drang in anderen erkennen. Het leven, het heilige leven, slaat volgens Schweitzer de brug tusschen mensch en mensch. Uit het su'bjectieve en zelfs geheel indivi- dueele leven slingert zich de band der solidariteit naar andere, naar alle schep selen. Daarom verzet Schweitzer zich er ook sterk tegen, dat de gemeenschap den en keling zou uitschakelen, en wil hij' beslist, dat de enkeling zichzelf in vrijheid zal offeren. Dus wenscht hij geen ambtena- ren voor algemeene belangen, doch men- schen, die van mensch tot mensch wer- ken, en die verder ook leven voor alles wat leeft. Is het dan verwoniderlijk, dat deze man ook in Afrika allerleii toestanden ont- moet, waar hij zich over verbaast en be- droeft Het is wel verwonderlijk, zooals de maatschappelijke en moreele besmet- ting zich binnen zoo korten tijd over heel den aardboi heeft voortgeplant. Ergens vertelt de dokter, hoe er in zekere haven, (hij weet zelf niet meer in welke) 'een bepaling bestaat, dat er van half twaalf tot twee uur s middags en van vijf uur 's avonds af niet meer mag worden gelost. Om kwart over elven ziet hij twee booten van het land naar het schip komen om te lossen, voor welk tochtje zij meer dan een uur noodig heb ben. Op het oogenblik, dat men er mee zal beginnen, klappen de roeiers in de handen ten teeken, dat het half twaalf is, en varen dan leeg terug, terwijl ze ip tien min\iten want de zee was heel rustig van lading" voorzien hadden kunnen zijn. Om twee uur pas steken zij dan weer van land en zijn nu om half vier naast het schip. Vroeger rustten en aten de roeiers, als zij op het midden van den dag, na reeds een'tocht gedaan te heb ben. terugkearden, en losten elkander dan bij het roeien af. Heden is echter hier evenals elders alles zoodanig geregcld, dat het doelmatige zooveel mogelijk be- moeilijkt wordt, en er zooveel mogelijk tijd verloren gaat, zonder dat eigenlijk iemand er wat aan heeft. Zoo typeerc Schweitzer kort en scherp de toestanden in Afrika (en tegelijk in ons werelddeel) 1 En dan wordt de arb'eidsschuwheid dezer menschen ook zoo aardig ge- teekend door Schweitzer, als hij in zijn smakelijk boek vertelt, hoe midden Sep tember de eerste regen reeds begint te vallen, en het dan zaak is al het bouw- materiaal op een goed droge plaats te brengen. Daar wij vertelt de idokter dan op dat oogenblik in het geheel geen arbeids- krachten meer in het ziekenhuis hebben, sleep ik zelf met twee gfeitrouwen balken en planken. Terwijl iik daarmede bezig ben, zie ik een neger in witte kleeren, die op bezoek bij een ziek'e is. ,.He daar, ka- meraad roep ik. ,,wil jij ons niet even een beetje helpen 1" ,,lk ben een intellectueel mensch, en draag geen hout luidt zijn antwoord. ..Geluk er mee", antwoord ik; ,,ook ik wilde een intellectueel mensch worden, maar het is mij niet gelukt De wereld zoo kan g^rust onze con- clusie luiden, ook als wij een boek als het hier besprokene van Albert Schweitzer zijn doorgegaan de-wereld is overal toc'h weer dez'elfde. Ovlral nooden, over al ellende, overal humor, overal toch ook het betere in den mensch zoo nu en dan ontwakend en oplevend. Maar wie in deze wereld iets wil bereiken, staat toch wei voor groote niceih.jkheden en vooi haast onoplosbare kwesties. Zullen wij dan maar op een afstand gaan staan, en maar wat uit de hoogte en uit de verte afgeven op deze wereld, die toch „in het booze ligt", en die zich maar heel weinig schijnt te verbeteren Zullen wij tevre- den zijn met studies en boeken en ver- handelingen over verval en opbouw der cultuur En inmiddels zelf dan ook nog ons aandeel bijidragen zoo niet tot ver- ergexing dan toch zeker wel tot bevesti- ging van al dat verkeerde Schweitzer op zijn wijze wijst ons een weg, die uitnemender is: de weg van het persoonlijke offer, de weg van het vrij- willig zich geven, van het willen dienen. Een groot man, die het goed kon hebben in de verfijnde sfeer van het internatio- nale intellect, heeft zijn ,,vettigheid" ver- laten en is gaan arbeiden in de eenzaam heid van midden-Afrika. Hij vraagt niet onze bewondering, hij vraagt geen hulde, maar wat hij wel vraagt en ook zeker winnen zal is: navolging; zij het ruime navolgingf van enkelen, die door hem worden weggeroepen uit al die tragiek van haat en strijd en uit al dat pessimisme tot optimistische, blijde liefde-ontplooiing, en gewekt tot den lichten morgen van het klare denken, getrokken uit den ban der massa tot zelfverantwoordelijkheid, zoo- dat zij gevolg geven aan zijn oproep om naar buiten te treden in den lentezonne- schijn onder de bloeiende boomen, waar het leven kinderlijk blij uit alle knoppen ons groet, en waar het den hulpvaardigen hovenier de armen tegenstrekt en zich vernieuwt tot een beter geheel t DE STORMRAMP. Minister Kan heeft den leden van het Nationaal Steuncomite Stormramp 1925 telegrafisch verzocht, deel te blijven uit- maken van dat comite ter wille van de ramp, die 1 Juni den Achterhoek geteis- terd heeft. TER NEUZEN, 3 JUNI 1927, VERLOTING VOOR HET ORGELFONDS. Naar men ons meedeelt, is de volgende week te verwachten de officieele aankon- d:ging van den datum waarop de verlo- ting ten bate van het orgelfonds der Ned. Herv. kerk alhier is te verwachten. Daar enkele bestuursleden, eere-comite, leden en ander'e belangstellenden nog een aan- tal voor hun rekening namen, is dat tijd stip verhaast. Er bleven echter nog een hondertal beschikbaar, die men hoopt ook nog te verkoopen, opdat in deze van een volledig succes zal kunnen worden ge- sproken. GRONDLASTEN. Belanghebbenden wo den er aan herin nerd, dat, ter vcorkomi: g van vervolginL-s- kosten de verschenen termijnen van de grondlasten moeten zijn voldaan in de eerste helft der maand Jani. SCHEEPSBOUW. Door den goheepsmakelaar P. A. van Bouchaute, te Ter Neuzen, is voor r-kening van den hier C. BeckLaureate Ter Neuzen, opdracht gegeven aan de N.V. Machine fabriek v/h H. J. Koopman te Dordiecbt, tot het bouwen van een sta'en schrocf- stoomsleepboot larg 19,50 M, b;eed 4,60 M. en hoi 2,25 M De stuwkracht zai worden ontwikkeld door een triple expansi- machine van 160 1. P. K. met oppervlak condensatie en ketel met V.O. van 55 M2. Machine en ketel worden door genoemde fabriek vervaardigd. De boot wordt ge bouwd onder klasse P (bleine kustvaart) bureau Veritas. De stalen motor-vrachtboot ,/Corati" ge bouwd door de N .V. Terneuzensche Scheepr- bonw Mg. te Ter Neuzen, is de vorige week aan den eigenaar den heer M. C. Tonw, Colgnsplaat, afgeleverd. Deze boot heeft een laadvermogen van circa 335 ton, de afmetingen bedragen 38,50X5,05X2,35. Zij wordt door de N.V. Smit Co's Machine- fabriek te Kinderdijk, voorzien van een 80 P.K. 2 cyl. Hollandiamotcr. Op het ach- terschip (mrdel kruisersteven) bevindt zich een ruime salonroef, met stuurhut, waar van de fraaie betimmering is uitgeroerd door de meubelfabriek van den heer C Kaan te Ter Neuzen. De Terneuzen*, he Scheeps- bouw Mij. heefc zich in den korten tijd van haar bestaan, reeds een gceden naam weten te verwerven met den bouw van deze zeer doelmatige en economische motor- vrachtschepen. VEILING W00NHU1S MET BAKRER1J. Woensdag werd alhier in het hotel „Du Commerce" door notaris Callenfels krachtens art. 1223 B.W. geveild het woon- en winkeihuis, waa/aan bahkerij met schuur en erf aan den Baandjjk, groot 2 aren 27 centiaren, in eigen gebtuik bjj A. Lammers Hiervan werd kcoper de heer M. 't Gilde voor 2000. AXEL. Woensdag werid alhier aanbesteed het schildierwerk van 12 woningen van de Vereeniging tot Verbetering der Volks- huisvesting alhier. Ingeschreven werd als volgt: Ph. A. Knieriem f 1520; H. J. Harte f M96; H. J. Hoebe f 1490; C. B. Antheunis f 1434; W. A. de Jonge f 1334; H. G. H. Zeeven f 1140. Alle schilders wonen alhier. Het werk werd gegund aan den laag- sten inschrijver. Woensdaq werd alhier in het hotel ,,Het Gulden Vlies" de jaarilijksche ver- gadering gehopden van de stembevoeg- de ingelanden van den polder ..Beoosten- en Bewestenblij". Van de 65 stembe- voegde ingelanden waren er 62 vertegen- woordigd. Besloten werd de verbreeding van den keiweg van af den Rijksweg tot aan den Armendijk en de verlegging van den keiweg in de lste Verkorting. Aan het bestuur werd machtiging verleend tot het verkoopen van een groot aantal boo men. Met 53 stemmen werd tot dijkgraaf herbenoemd de heer P. Vael te St. -Jan- steen. De rekening over het dienstjaar 1926/27 werd onveranderd goedgekeurd. De outvangsten bedroegen f22.086,86, de uitgaven f 18.749,31; zoodat er een goed slot was van f 3.337,35. De beorooting over 1927/28 in inkomsten en uitgaven groot 19.062,89 werd met algemeene stemmen vastgesteld. SAS VAN GENT. De nasleep van den hagelslag. Om een overzicht te verkrijgen van de door het stormweer en hagelsiag aange- richte schade is te W estdorpe een verga- dering van den boerenbond belegd, ten- einde te komen tot eene voor de getroffe- nen tegemoetkomende regeling. De mede- werking en tusschenkomst van den Com- missaris der Koningin in de provincie Zeeland is ingeroepen, teneinde met des te meer vrucht deze actie te kunnen voeren. Dat er in ieder geval voor de vreeselijk geteisterde strook, waar de verwoesting aangericht is, iets moet worden gedaan, staat vast. Een oppervlakkige raming van de aan- gerichte schade beloopt ruim 2 millioen gulden. Hiervan is slechts een zeer klein ge- deelte door verzekering gedekt. Maar er zijn ook getroffenen, en daar- toe behoort wel het meerendeel, die, zon der hulp van de gemeenschap, in een zeer netelige positie gekomen zijn. Schadeopnamen van 20 en 30 duizend gulden behooren geenszins tot de zeld- zaamheden. Intusschen zitten de ge teisterde landbouwers niet stil. Met nieu- wen moed hebben de meesten weer reeds den ploeg er in gezet om nog door het uit- zetten van andere aewassen het land pro- ductief te maken. Ongelukkigerwijize werkt de weersge- sieldheid in de laatste dagen niet mee, om dezen arbeid flin'k te doen opschieten. Uitvoer. Waar worden de meeste Zeeuwsche hammen gegeten? Zeker niet ill het land zelf. De meeste worden in verschen toe- stand door Belgische opkoopers geexpor- teerd voor Frankrijk. Langs het kantoor alhier worden zelfs groote hoeveelheden uitgevoerd. KOEWAQHT. Woensdagvoormiddag werd hier in de nieuwe kerk door Z. H. D. den Bisschop van Breda het H. Vormsel toegediend aan 147 kinderen uit deze gemeente, 63 uit Zuiddorpe en 71 uit Axel. De groote, nieuwe kerk was geheel gevuld met vor- melingen, de moeders der kinderen en andere belangstellenden. Den geheelen voormiddag heerschte hier een ongekende drukte. Van al de huizen wapperde de vlag. Om circa 10 uur vertrok Z. D. H. met g'evolg naar Nieuw-Namen. SELZAETE. Donderdagmorgen had alhier de ter- aardebestelling plaats van den heer O. Plets. die het slachtoffer is geworden van een ongeval. Zondagnamiddag noodigde de heer H. Francken. de heeren Dr. Begaert, Ir. J. Calf en O. Plets uit om met een motor- botje een tocht te maken in het kanaal van Ter Neuzen. Tegenover de teerfabriek sloeg het bootje een tocht te maken in het kanaal geraakten te water. fNGEZONDEN MEDEDEELlNGP i, per/i pond N.V* Douwe Egberts Tabaksfabn^ken. De drie eerstgenoemden konden zich zwemmende redden, doch de heer Plets, die het bootje bestuurde, verdween direct in de diepte. Natuurlijk was op dit uur spoedig alle hulp aanwezig, doch het duurde nog ge- ruimen tijd eer schipper P. Mussche den drenkeling boven haalde. Dr. Begaert begon onmiddelJijk de kunstmatige ademhaling toe te passen maar het mocht niet meer baten. Hij laat een vrouw en een zoontje achter. Ned. Herr. Kerk. Ter- Neuzen. 9* u., dhr. L. Dek en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiski.. 2 u., dhr. L. Dek. H°ek- 9i u. en 2j u, Ds. E. Raams. Zaamslag. 9J u. en 2i u., Ds. G. van Dis. 9as van Gent. 9i u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. H°ek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. (Vlnoowijkstruat'4 Ter Neuzen. 10 u., 3 u., en 6J (nieuwe tijd) Ds. Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswij kstraat.) Ter Neuzen 9 u., 2 n. en 5J u., (oude tijd) leeskerk. Gereformeerde Gemeente. (Weststraat.)' Axel. 9i u. en 2t u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 5J u., (Zomertijd) Evangelisatie. R. K. Kerkdienaten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7,8J en 10 uur Namiddags om half drie Lof. Ned. Herk. Kerk. Hoek 9t u., Ds. E. Raams. Gereformeerde Gemeente. (Vlooswjjkstraat.) Ter Neuzen. 10 u., (nieuwe tijd) Ds. Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. Vloosw(jkstraat) Ter Neuzen. 9 u., (oude tijd) leeskerk. Woensdagmid'dag om 4 uur is het Oos- ten des lands geteisterd door een storm ramp, die, volgens de berichten, die ons van alle streken uit dit landsdeel bereik- ten, grooter omvang nog genomen heeft dan die van 10 Augustus 1925, die Bor- culo verwoestte. En, erger voorai is aldus schrijft het R. N., dat thans menschenlevens zijn te betreuXen. Het zijn twee reusachtige hoozen ge- weest in de richting Zuid-Noord. De ben trok over Millingen, Zevenaar, ten Oos- ten van DoeSburg, langs Zutfen tusschen Deventer en Bathmen door. De tweede over Lichtevoorde, Groenlo, Eibergen, Neede, over de streek ten Oosten van Almelo tot Tubbergen. Zoo althans lijkt het uit de ons gamelde bijzonderheden, want uit den aard is het verloop van een zoo enorm natuurdrama nilet zuiver te volgen. Eerste berichten. Vroeg in den avond bereikten ons vage geruchten over gestoorde telefonische en telegrafische gemeenschap met den Ach terhoek door een cycloon. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bill had geen enkel bericht ontvangen. Wel had daar 's middags een hevig on- weer glewoed, met felle windstooten van 22 meter, maar van een cycloon mocht

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 1