PUROL m INGEZONDEN MEDEDEELINGEN sche b bliotheek wiens fuDctie hij in 1914 overnam. Vier jaar later zond wijlen Paus Benedictus hem als apostolisch nuntius naar Polen. In Jani 1919 vertrok Mgr. Ratti daar- heen en ontriag op 28 October van dat- zelfde jaar te Warschau uit de handen van den aartsbisschop, dier stad, kardinaal Kakowski, de bisschopswijding met den citel van aartsbisschop van Lepaato en later dien van Adana. Wsjlen Benedictus XV nam Mgr. Ratti in 1921 op onder de leden van het H. College als kardinaal-priester en verhitf hem op den zetel van Milhan, als opvolger van kardinaal Ferrari. In zijn jonge jaren was de paus een geest- drifag bewonderaar van de natuur, speciaal van de bergen. Mgr. Ratti was een on- versehrokken Alpen'mklimmer, die zijn toch'en op den Mont Blanc en Monte Rosa heeft beschreven. Den 6 n Februari 1922 werd kardinaal Ratti tot Paus gekozen. In de jaren waarop Pius XI op den Pauselijken stoel zetelt, heeft hij zich vooral doen kennen als een man des vredes. In eenige encyclieken spoorde hij aan tot een meer christelijke samenleving, o a. in zijn St. Franciscus-encycliek. AMERIRA GAAT ZIJN BANKSILJETTEN VERKLE1NEN. De rijkste schatkist ter wereld, de Ame- rikaansche, gaat bekrimpen. En wel op het papier, dat zij voor haar banknoten noodig heeft. Dat komt hierop neer, dat de Amerikaansehe bankbiljatten uit pure zuinigheid voortaan in kleiner formaat zullen worden aangemaakt, en wel ll/3 c.M. korter in de lengte en 3 c.M. in de breedte. Met het uitgespaarde papier kan men per jaar 2 millioea dollarbiljetien meer drukken De nieuwe biljetten van 1 dollar zullen den beeldenaar van George Washington, die van 2 dollar dien van Thomas Jefferson vertoonen. LINDBERGH. Zondag is de jonq'e man naar Enge- land gegaan om te worden gehuldigd. En Londen heeft 't nog erger gemaakt dan Parijs! Een menigte van meer dan honderdduizend man had uren lang rustig, onbegrijpelijk rustig en bedaard staan wachten, ingesloten tusschen kilometers lang nietig hekwerk van wat latjes. De menschen hadden kalm de belofte aange- hoord van de langs de massa in auto's rondrijdende autoriteiten, die zeiden, dat,- als zij geen dwaze d'ingen deden, Lind bergh langs het geheele veld zou rijden en iedexeen hem dan zou kunnen zien. Maar voor deze geweldige opeengepakte massa, die den zilveren vogel. hartelij'k maar rus tig toejuichte, toen de eendekker tegen zes uur tusschen het eskader van zes zwa- re tweedekkers aan den hemel verscheen en boven het veld1 cirkeld'e, bestond geen bedaardheid. geen belofte, hekwerkje en politiecordon meer, toen de Spirit of St. Louis'' dalen ging. Lindbergh zelf was zeer beangst voor zijn machine, toen hij de menigte zag aan- stuiven. Met moeite kon hij in een auto het directiegebouw bereiken. Toch heeft hij zich nog even vertoond op den uitkijk- toren, naast dat gebouw. Ook te Londen logeert hij in het Ame- rikaansch gezantschap. Dinsdag zou de ironing hem ontvangen op het Bucking ham Palace. Vermoedelijk gaat hij Don- derdag a.s. soheep naar Amerika. DE OVERSTROOMING IN DE V. S. Minister Hoover heeft voor de radio qesproken over den watersnood. Hij deel- de mede, dat 't publiek reeds 14.000.000 ter beschikking van het Roode Kruis had gesteld; maar er zal nog 2.000.000 bij moeten, want 16.000.000 is het mini mum, dat voor hulpverleening noodzake- lijk zal zijn. De minister gaf nog andere cijfers. De woninqen van 700.000 menschen staan in het water. Er zijn 600.000 menschen die voor hun levensonderhoud aangewezen zijn op den steun van anderen. De overbrenging van 400.000 lieden van hun verblijfplaatsen naar elders, was bewerkstelligd door het Roode Kruis oi door regeeringsorganen. Er moeten nog 30.000 lieden worden overgebracht; dan zal het reddingswerk voorloopig zijn voltooid. In vier geteis- terde staten is men het ergste al te boven. en is het meeste ondergeloopen land al weer droog. Dat is het geval in Illinois, Missouri, Kentuckie en Tennessee. Moest men daar in den eersten tijd van het hooge water aan 36.000 personen hulp verl'eenen, thans zijn het er nog maar 7000. Ook Arkansas wordt weer droog van de 155.000 vluehtelingen voor het hooge water zijn er al weer 100.000 naar hun woning in dien staat teruggekeerd. In de staten Mississippi en (Noord-) Louisiana wordt het ook veel beter. Doch Zuid-Louisiana zit nog diep in de ellende. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De nevelachtiqe kruitdamp, die een oogenblik over de krijgsverrichtingen van Tsjang-kei-sjek had gehangen, nadat hij een week geleden zijn tegenstanders aan den Noordelijken oever van den Jang-tse een geweldigen klap had toegebracht, be- gint, schrijft de N. R. Crt., op te trek- ken. Er waren nadien geruchtsgewijs weer successen van de Noordelijken ge- meld bij een tegenaanval op Tsjang-kei- sjek s troepen, maar deze successen blij- ken alleen in de verbeelding, van de be- richtgevers te hebben bestaan. De Noor delijken (Tsjang-tso-lin's troepen uit Feng-tien) zijn in de provincie Honan Zaterdag verder verslagen en nu hun twee v'leugels op de vluc'ht zijn wordt hun hoofdmacht met afsnijding bedreigd. Ter- wijl men aan Tsjang-kei-sjek aanvanke- lijk het plan toeschreef de verbindingslijn langs den Jangtse van Nanking tot Shang hai vrij te maken, zal hij nu licht in ver- leiding komen den stoot in de richting van Tientsin en Peking voort te zetten, daar de generaals der Noordelijken onder den indruk van zijn wapenfeiten natuurlijk ontvankelijker geworden zijn voor de ge- wone Chineesche strijdmiddelen: propa ganda en steekpenningen. Tot goed be- grip van den toestand dient men te be- denken, dat andere afdeelingen van zijn leger bezig zijn met de operaties in de ten j advertentie in het volgend nummer. Zuiden van de rivier gelegen provincies het N. V., welke D.V. Dinsdag 7 Juni 1927 (3de Pinksterdag)aanvangende des namiddags 1 uur, op eene weide van de hofstede van den heer K. Dees aan den Baandijk te Ter Neuz'en zal gehouden worden, hopen als sprekers op te treden: Ds. W. de Kam van Zoutelande met het onderwerp Levensvreug de Ds. A. Vrijlandt van Biervliet met het o n d erwe rp Z el f st a n d i g h e i a Ds. J. Beukenhorst van Sluis met het onderwerp ,,Hoe worden wij veranderd Dr. F. J. Krop van Rotterdam met het onderwerp ,,Karakter". Ds. W. Maas van van Kloosterzande met het onderwerp ,,Medeverantwoor- delijk". Dhr. L. Dek van Sluiskil met het on derwerp ,',Gij zult mijne getuigen zijn"', terwijl door den heer A. Simons van Zaamslag, Ring-Voorzitter, een openings- rede gesproken zal worden. Verder zal medewerking worden ver- leend door het Chr. fanfarecorps ,,Ho- sanna" van Groede. Zi'et voor verdere bijzonderheden de Hoenan en Kiangsi tegen de communistl- sche strijdkrachten, om daar aan de anar- chie der rooden een einde te maken. Er hebben reeds geruchten geloopen, dat de roode regeering te Hankou geneigd zou zijn met de anti-communistische regeering te Nanking tot een accoord te komen. Het beste bewijs, dat men aan de nieu- we successen van Tsjang-kei-sjek betee- kenis moet toekennen, is dat Engeland en Japan thans troepen naar het schiereiland Sjangtoeng, Tientsin en Peking sturen, om in geval de Noordelijken hun successen voortzetten, daar hun onderdanen te be- schermen. ENGELAND EN EGYPTE. Bij de moeilijkheden die Engeland reeds met Sowjet-Rusland en in China heeft, is nu schrijft de N. R. Crt. nog zorg in Egypte gekomen door het oplaaien van de nationalistische campagne. De teeke- nen hiervan zijn de aanbeveling van de commissie uit het Engelsche parlement om den post van Sirdar opperbevel-hebber van het Egyptische leger), die totnogtoe steeds door een hoog Britsch officier be- kleed is, af te schaffen en een uitbarsting in de Kamer over een bezoek dat Lord Lloyd, de Britsche hooge commissaris, kortgeleden aan Minia, in Opper-Egypte, gebracht heeft. Onlangs hebben wij gemeld, dat de na tionalistische meerderheid in het parle- ment van oordeel is, dat de Egyptische i minister van oorlog de functies van den opperbevelhebber van het leger voldoen- de kan udtoefenen. Engeland heeft echter bij het verleenen van onafhankelijkheid aan Egypte zijn gewichtige militaire po- sitie ten opzichte van het Suez-kanaal en het Midden -Oo st en niet willen prijsgeven. De ontwikkeling van het vliegwezen heeft bovendien van Ka'iro ook een belangrijk tusschenstaition op den luchtweg naar de Levant, het Midden-Oosten en Britsch- ZEEVAART MAATSCHAPPIJ SCHELDESTROOM. Wij vernemen dat de Zeevaart Maat- schappij Sche'ldestroom, directie T. L. L. Nolson, heeft aangekocht twee nieuwe stoomschepen te weten: ,,Wolhandel" en „Graanhandel", beiden in 1919 te Midd- lesborough, Engeland gebouwd. ieder elf- duizend ton groot. Deze beide schepen zijn dus de grootste van haar vloot en zullen respectievelijk genoemd worden „Scheldemond" en „Schedelijn". De afmetingen zijn a.v.: 411,6 B. P. X 55,5X M. L. D. en 38J^ Dopth. M. L. D. Deze schepen kunnen dus te Ter Neu- zen laden en wij vernemen, dat de ,,Schel- delijn" te Ter Neuzen een lading voor Colombo zal innemen. De ,,Wol'hanidel" ligt thans te Duin- kerken en wordt na survey afgeleverd te Antwerpen en de ,.Graanhandel" te Co lombo, en moet verder laden te Marmagoa voor Antwerpen, waar het schip na sur vey wordt afgeleverd. POST EN TELEGRAFIE. Benoemd tot kantoorbediende le klasse J. M. Poissonnier van het post- en tele- graafkantoor te Ter Neuzen, thans kan toorbediende 2e klasse aldaar. UIT DE HAVEN. Op Zaterdag 28 Mei had naar men ons meedeelt tusschen de besturen der arbeidersorganisaties en het bestuur der Maritieme Vereeniging alhier een confe- rentie plaats over herziening van de loon- en anbeidersvoorwaarden in de haven. In die conferentde werd door den voor- zitter der Maritieme Vereeniging aan de j Hoofdbesturen der organisaties het ver- wijt gemaakt, dat zij niet in het belang i der arbeiders bier ter plaatse zouden wer- ken, doch alleen in het belang der groote Nederlandsche havens. Wat betreft de loonen in de haven Indie gemaakt. Het heeft zich dus net t wercj van Werkgeverszijde toegegeven, recht voorbehouden „de veiligheid van de j dat zij niet te hoog waren en aan het slot - verbindingswegen van het Britsche rijk der conferentie werden dan ook nadere ^e^iwsch-V'aanderen, m dienst van de gang van de droge naar een natte periode zoo zonder buitengewone schokken plaats greep. Hoe weinig konden we beseffen, dat op enkele kilometers zuidelijker die gevreesde schokken zich buitengewoon zwaar deden gelden en de hoop van meer- dere landbouwers geheel of ten deele vernielden. In de eerste plaats verwijzen wij naar het bericht van onzen Sasschen corres pondent, omtrent de waarnemingen al daar. Uit de verschillende bericbten, die heden tot ons kwamen valt af te leiden, dat een windhoos, gepaard met hagel- buien, bij tijden overgaande tot ijsval, een deel van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren heeft geteisterd. Van af d'e grens kwam deze Zuid-Westelijk over de ge- meente Sas van Gent, trekkende in Noord- Oostelijke richting. In den Vogelschor- polder hoorden wij Van vernieling van een deel van den oogst. Evenzeer onder de gemeente Wesfcdorpe, waar, naar we vernemen, de landbouwer Van Acker zwaar getroffen werd. Aan de Axelsche Sassing werd door den winddruk een schuur van den land bouwer Jac. Dekker omver geslagen. Eenige mannen hadden daarin een schuil- plaats gezocht. Een hunner, Van der Vijver uit Axel-Sassing werd met een gebroken been van onder de neergevallen stukken der schuur gehaald en naar het R. K. Ziekenhuis te Sluiskil vervoerd, terwijl J. Wolfert uit Axel met een ge- kneusd been naar huis werd gereden. In de kom der gemeente Axel werden vele ruiten vernield, in de Julianastraat alleen ruim 400. De windhoos met zijn gevolg heeft ook een deel der gemeente Zaamslag, Stop- peldijk en Hontenisse getroffen. De schade aan verschillende akkers toegebracht is enorm en nog niet te over- zien. OVERNEMING DER CONCESSIE VOOR ELECTRISCHE STROOM- LEVERING. Naar we vernemen, worden reeds ge- ruimen tijd door de P. Z. E. M. onderhandelingen gevoerd met de In- dustrieele Maatschappij te Amster dam over overneming van de concessie voor electrische strpomlevering in de kom der gemeente Ter Neuzen, welke in ver- band met de stroomafname voor de P. Z. E. M., van groote beteekenis is. Het schijnt, dat die Oinderhanidelingen thans in een zoodamig stadium zijn gekomen, dat de beslissing binnenkort kan worden ver- wacht en het overgaan der concessie (be- houdens de goedkeuring van den ge- meenteraad, overeenkomstig de concessie- voorwaarden) zoo goed als verzekerd is. Nog wordt gefneld, dat met de gemeen- ten Boschkapelle en Stoppeldijk wordt onderhandeld over het overgeven van het gemeentelijik net aan de P. Z. E. M. EEN ONTSLAG BIJ DE P. Z. E. M. Door den Nederlandschen Bond van Technici is aan de Provinciale Staten van Zedand een adres gericht naar aanleiding van het aan den heer C. Reuvers gegeven ontslag als chef van het electrisch net in in Egypte en de verdediging van Egypte tegen alle buitenlandsche aggressie of in- menging" te verzekeren. Het symbool van Engeland's militaire machtspositie is de Engelsche opperbevelhebber van het Egyptische leger. De haat van de natio- nalisten tegen het Sdrdar-schap uitte zich in October' 1924 in den moord op Sir Lee j de actirvoo7vCTbeterini<i der" loo Stack, den Sirdar en aouverneur-generaal n£n onverzwakt voort te zetten en dit van Soedar. Hij werd op klaarlicbten yast te ]eggen in onderstaande motie. riag op een rijtoer in de straten van Ka'iro we]|i-e met algemeene stemmen werd aan- doodgeschoten. Engeland antwoordde genomen voorstellen dienaangaande toegezegd. In verband met die conferentie was op 31 Mei door de arbeiders een gecom'bi- neerde vergadering bellegd, welke zeer druk was bezocht en waarin ten sterkste werd hierop met een ultimatum en sindsdien is er in Engeland ernstige twijfel gerezen of het verstandig is, de tegemoetkomende s politick tegenover Egypte voort te zetten, J die het nationalisme eer aangewakkerd j dan tevredengesteld leek te hebben en j door deze beweging blijkbaar als zwak- heid verklaard werd. Het bezoek van Lord Lloyd aan Minia is. volgens de Engelsche lezing, gebracht op uitnoodiging van de plaatselijke nota- j belen. De nationalisten maakten er de re- j geering een grief van, dat hij officiee! ont vangen is, en Donderdag interpelleerden zij er de regeering over. Sarwat, de eer- ste-minister. antwoordde dat d'e reqeering van dat zuiver particuliere bezoek geen kennis had gedraqen en dat de provincia le ambtenaren alleen aan de ontvangsten deel hadden genomen. omdat het hun plicht was, de orde te handhaven. De nationalisten vielen bij het debat heftig uit over de smaadheid. die met dit bezoek aan de onafhankelijkheid en de j N.V, P. Z. E. M. Het bestuur wijst er op, dat het niet de eerste maal is, dat een ontslag bij de P. Z. i E. M. aan een ambtenaar gegeven, opzien en waaim lul vecwckt en ook in de Staten ter sprake 1 h7A7?17 komt, en het doelt op het ontslaq van H. S, bS I C. A. Roosa. che! der ce.rraie ,e West- Het ontslag aan den heer Reuvers is ge geven op grond van zijn conduitestaat, waarop tal van gevallen zijn aangegeven, waarbij de heer Reuvers, bi« de vervulling van zijn dienstlbetrekking in gelbreke zou ,,De havenarbeiders van Ter Neu zen, in vergadering bijeen in het lokaal bij de Wed. A. de Zeeuw-Dooms op 31 Mei; gehoord het verslag der conferentie der besturen van de samenwerkende organisaties met het bestuur der Mari time Vereeniging; protesteeren tegen de houding der ondernemers die zonder eemig bewijs de Hoofdbesturen van eenzijdigheid beschuildigen; stellen vast, dat de verhoudingen en de onderhandelingen daardoor onnoo- dig worden bemoeilijkt; besiluiten op het standount te blijven staan van verbetering der arbeidsvoor- waarden, de ac.tie voor deze ver betering onverzwakt voort te zetten en inwilliging der eischen met alle ge- paste middelen te bevorderen." POLITIE. De Inspecteur van Politie te Ter Neu- waardigheid des lands was aanqed'aan en zen maakt bekend, dat de navolgende voorwerpen als gevonden zijn aange geven en aan de hieronder genoemde adressen zijn te bevragen. 20 spaarzegels, A. J. Hage, Steenkamp- laan 28. Een portemonnaie, H. de Wijn, Piers- senspolderstraat 26. Een rijwielhelas; i gmerk, P. Fraanje, het slot was de aanneming met algemeene stemmen van een extremistische motie, S waarin de Kamer de houding der ambte- naren en notabelen in Minia verloochen- de en de verwachting uitsprak, dat de re- J geering haar plicht zou doen. Deze uitbarsting en het voorstel om f den Sirdarpost af te schaffen zijn zoo dui- j delijike nieuwe uitingen van den anti-Brit- J 2e Verbindingstraat 16. schen geest in Epvote, dat er thans drie gen jongensjasje, Bureau van Politie. Engelsche oorlogsschepen naar E"->u)tl- g^en pak tabak, Bureau van Politie. sche wateren zijn gezonden. Naar ver- Een dnimstok, P. J. Creense, De Feij- luidt, gescihiedt dit bij wij.ze van voor- j terstraat 42 lhoog. zorgsmaatregel tegen een herleving van f7en wit kinderschoentje, P. Lijbaart, de moord-campagne tegen de vreemde- Noordstraat 65 lingen, maar tegelijk is het natuurlijk een j demonstratie om den nationalisten duide lijk te maken, dat Engeland het opper- bevel over het Egyptische leger in eigen handen wil houden en niet gezind is, iets van zijn militaire en maritieme positie prijs te geven. Te Moskou zal men glunderen over deze nieuwe moeiliikheden van Engeland en de diplomatieke breuk is voor de bols- jewiki een gereede aanleidina om nieuwe brandstof te helpen aandrar*o. A. Kaan, Westkolk- J. W. Dooms, TER NEUZEN, 1 JUNI 1927. ZOMERDAG. Op den Zomerdag. uitgaande van den Ring ,,Oost. Zeeuwsch-Vlaanderen" van Een knijptang, straat 4. Een melkbussleutel, Steenkamplaan 90. Een jongenspet, P. Jonkman. Klaassen- straat 23. Een kindermuts, D. Tolhoek, Steen kamplaan 80. Een double halsketting, W. A. Bijl, Noordstraat 111. 1 EEN WINDHOOS MET ZWAREN HAGEL- EN IJSVAL OVER ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Het was gister als het ware een verade- ming, toen alhier een zacht regemtje de dorstige aarde drenkte en we beschouw- den het als een voorrecht, dat de over- zijn gebleven. Hoever al deze gevallen juist zijn is het bestuur niet bekend, maar het wijst op een geval, waarbij een inge- brekestemng van den heer Reuvers voort- vloeide uit het feat, dat deze op een dag aan de directie te Middelburg berichtte, dat de gemeente Graauw een haar in huur gegeven sperschakelaar van de P. Z. E. M. wilde koopen, daar haar dit voor- deeliger voorkwam, dan huur te b'etalen, zonder dat de sperschakelaar het eigen- dom van de gemeente werd. De heer Reuvers deelde mede, dat hij niet tot levering kon overgaan, omdat zijn ver- antwoordingen aan de directie reeds ver- zonden waren en het bovendien een af- wijking zou zijn van den normalen gang van zaken. De directie moest nu maar beslissen. Hierin meende de directie te mogen zien, dat de heer Reuver wel tot verkoop zou zijn overgegaan, als hij zijn verantwoordingen niet reeds aan Middel burg had' orrrezonden. Dientengevolge werd hij op zijn conduitestaat in gebreke gesteld. Dit kan volgens het bestuur den toets der critiek niet doorstaan en het vraagt of de directie in deze naar recht en billijkheid handelde. De beantwoording dezer v.raag wenscht het aan de compe tence der Staten over te laten en ver- zoekt over de klachten, die tot het ontslag aanleiding gaven, een onpartijdig onder- zoek te doen instellen. Nog zet het bestuur uiteen, dat Reuvers niet werd ontslag'en overeenkomstig het Algemeen Arbeidsreglement met een toe- voeging eervol of oneervol, doch over eenkomstig art. 1639o van het Burgerlijk Wetboek, dat een dienstbetrekking kan worden beeindigd zonder daarbij redenen op te geven en onder toekenning van schadeloosstelling. Het doet ook vreemd aan, dat de directie spreekt van beeindi- ging van een tijdelijke dienstbetrekking, wat het onjuist idee moet geven, dat deze betrekking een tijdelijk karakter droeg. Er werden trouwens direct na het ontslag sollicitanten opgeroepen. Mocht bij een nader onderzoek blijken, dat het ontslag te wijten is aan een persoonlijke animo- siteit tusschen den heer Reuvers en zijn directie, waarbij de dienstvervulling van Reuvers in het algemeen niets te wenschen overliet, dan verzoekt het bestuur, maat- regelen te treffen, dat de heer Reuvers volkomen gerehabiliteerd wordt, welke rehalbilitatie onder meer zou kunnen be staan in het doen uitreiken van een ,,naar waarheid" geredigeerd getuigschrift en een algeheele schadedoosstelling in den vorm van een wachtgelb, waarvan de hoegrootheid nader zou zijn te regelen. EEN NAKLANK VAN DE ZAAK-WILMART. In het gerechtshof te Brussel heeft men niet minder dan 60.000 aandeelen van de spoorwegmaatschappij Gent—Ter Neu zen, welke bij besluit van het Hof van Appel, op 26 Januari 1916 in beslag wa ren genomen, vernietigd. Deze verrich- ting had plaats in de ovens van het ge rechtshof en duurde niet minder dan'2J^ uur. Dit was de laatste naklank van de beruchte zaak Wilmart, welke indertijd, niet alleen in Belgie, maar ook in het buitenland zooveel ophef maakte. PROVINCIALE STOOMBOOTDIENST OP DE WESTER-SCHELDE. Wij vernemen, dat velerlei colleges, welke direct of indirect belang hebben bij den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde en de daarop aansluiting gevende vervoermiddelen. het volgende schrijven van de commissie van toezicht op de Porvinciaie stoombootdiensten heb ben ontvangen: Het is U bekend, dat de locaalspoor- weg van Goes over 's Heer-Arendskerke Borsselen en Hoedekenskerke naar Goes enz. op 19 Mei j.l. in exploitatie is ge bracht en dat in den loop van dit jaar de thans in aanbouw zijnde z.g. ferryboot voor den Provincialen stoombootdienst tusschen Breskens en Vlissingen in dienst zal worden gestdd, Verder bestaan er plannen om een tramweg aan te leggen van Pyramide (Biervliet) over Hoofdplaat naar Bres kens. Ook zal het steeds toenemend autobus- en vrachtauto-verkeer ongetwijfeld meer invloed op de verschillende verkeerstoe- standen gaan uitoeferr Wij achten het daarom gewenscht, na tegaan, welken invloed een en ander in het bijzonder op de exploitatie van den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde zal kunnen uitoefenen. Dienaangaande kenbaar gemaakte wenschen zullen wij gaarne in ernstige overweging nemen. Wij vertrouwen, dat gij in het belang van deze aangelegenheid daaraan wei Uwe aandacht zult willen schenken. Wij zullen gaarne voor 1 Juli a.s. van U vernemen welke wenschen door U ten opzichte van de exploitatie van den Pro vincialen stoombootdienst op de Wester- Schelde worden gekoesterd. ,,Wij vernamen verder, dat ook ande ren dan zij, die den brief ontvingen, hun- ne verlannens betreffende de exploitatie van den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde aan het adres van de commissie van toezicht o~ de Provinciale stoombootdiensten te Middelburg voor 1 Juli a.s. kunnen kenbaar maken". DE VERKIEZINGSKWESTIE TE AARDENBURG Men meldt daaromtrent aan de Midd. Courant: Zaterdag om half tien arriveerde te Aardenburg, ten tweeden male, de Offi cier van Justibie, in verband met de ver- meende fraude bij de gemeenteraads- verkiezing in district II en de in het stem- locaal plaats gehad hebbende wanorde- lijkheder.. Ook de kapitein der Kon. Marechf. ussee benevens een paar wacht- meesters waren medegekomen. Allereerst werden door de politie opgespoord, het nieuwe raadslid A. de Bruijne en verder E. Bonamie, L. Cauwels en Petr. Claeys, die door hun gedrag aanleiding tot de ordeverstoring waren. Daarna werden nog enkele personen verzocht, een verklaring te onderteeke- nen, dat ze slechts een jfuntje hadden rood gemaakt op de A.-R.-lijst. Ook een 7-tal personen verklaarde schriftelijk voor den Off. van Justitie, dat ze op lijst II, en in het bijzonder op Corthals hadden ge- stetmd, zonder meer dan een puntje rood te maken, terwijl Corthals slechts 2 gel- dige stemmen kreeg. Ook de heeren Ceulenaere en Wispe- laere, leden van het stembureau, werden nogmaals gehoord. De Zondagmiddag te Aardenburg op het handlboogschietterrein gehouden „Groote Roomsch-Katholieke Protestmee- ting" droeg geen opruiend karakter en heeft dan ook een zeer kalm verloop ge had. Voorafgegaan door de Fanfare-ver- eeniging van Middelburg, in Vlaanderen. betred'en de betoogers, een 2500 tal per sonen, om half vier het terrein. De bij- eenkomst werd geopend door den heer Nolet, hoofdonderwijzer te Heille, die di rect na zijn welkomstwoord zijn rede aan- ving. Allereerst haalde spreker eenige oude gevallen aan van Protestantsche tegen- werking door de Aardenburgsche R.-Ka- tholieken in den loop der laatste jaren z.i. ondervonden weeshuis- en gasthuis- kwestie). Tenslotte kwam snreker tot de huidiige. de verkiezingskwestie. Spreker laakte het, dat de tegenstanders niet heb ben geprotesteerd tijdens het tellen der stembiljetten maar wel daarna. Op een bloot vermoeden van fraude hebben zij toen onmiddellijk den Officier van Justi tie in den arm genomen, waardoor het heeft kunnen gebeuren, dat enkele acht- bare oude heeren, die aller vertrouwen bezitten en reeds jaren op het stadhuis voor de belamgen der gemeente hebben geijverd, geschandvlekt werden. En het rumoer dat in de raadzaal ge maakt is Spreker. die bijna heel den dag daar vertoefd heeft, heeft meer dan een- maal de rumoermakers tot kalmte aange- maand. En dit zou dan geschied zijn om het controleeren onmoaelijk te maken Och kom, zegt spreker. Dan haalt hij het 70-tal blanco's naar voren, en zegt, ge- 5 constateerd te hebben, dat niet minder Doos30-60,Tube80ct.6ijApoth.en Drogisten. VV <dT oeil'Clt Ut: luuncn ui navwt A Af> racfio irrxnr \rc*r)rtc>tc>rinin (4(>r Irvn- t~*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 2