ALGEMEEN NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 8066. Vrydag 13 Mei 1927. 67e Jaargang. pYedTkbe~u rtes, cent ABONNEMEHTSPRIJS. EERSTE BLAD. 8 U T E I A IAN0BOUWBERICHTEN. Pruimtabak Voor binnen Ter Neuzen /1,40 per 3 maanden Vooi buiten Ter Neuzen Ir. per post /1.80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /'6,60 per jaar Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling. Olt blad veeschljat lederen MaandaiS-, Woensdafi- en Vrlidafiavond. GROOTE GEZ1NNEN EN BRUWELINGEN IN VLAANDEREN. Oe correspondent van de N. R Crt. te Bru&sel sdhrijft: la Vlaanideren in tegenstelling met het kinderarme Walenland nog steeds (alia het in de groote staden wel eenigs- zina anders) het land der groote gezinnen ook de eeuwelingen zijn er, in de laatste jaren, vrij talrijk geworden en het is geen zeidizaamheid, in dezelfde stad of gemeen- te, verscheidene inwoners te tellen, welke how lOOste jaar nabij of reeds imgetreiden zijn. Oat een dergelijke verjaring dan steeds eendraag aangegrepen gelegenheid wordt cm feest* te vi'eren en een supplementaire kermis op touw te zetten hoeft bij een volk aia het Vlaamsche, dat, misschien meer dan welk ander, tuik is op vreugde en jo- lijt, geen verwondering te baren. Zondag a.6. nu is het de beurt aan het Vlaamsc'h- Brabantsche staldje Tbienen om zijn in December 1825 geboren eeuwelinge, we- duw;e Maria Theresia Rooten te vieren. Dit kon, wegens een ongesteldheid van het oudje, het vorige jaar met gebeuren. De eeuwelinge, welke samen woont met haar 66jarigen zoon, die verlamd is en door haar nog wordt verzorgd, heeft zes kinderen, 26 klein'kinderen, 91 achter- klcankinideren waarvan verscheidene reeds gehuwd zijn en op hun beurt reeds 15 kinderen hebben, in totaal dus niet joinder dan 138 in leven zijnde afstamme- tinge n TER NEUZEN, 13 Mei 1927. DE ZOMERTI1D. Wij vestigen er de aandacht op, dat met Zondag 15 Mei a.s. de uuraanwij- jing in oris land volgens den Zomertijd aanvangt en tot 1 October a.s. zal duren. Mean zette dus Zaterdagavond voor het naar bed gaan zijn klok een uur vooruit, indien men Zonidaqmorgen in overeen- stemming wil zijn met den officieelen tijd. Met denzelfden datum treedt in wer- ktag de nieuwe dienstregeling van spoor- en tramwegen en stoombooten. Bij die diienstregelingen wordt de dag niet meer verdeeld in tweemaal twaalf uren, doch wordt vanaf 1 uur na middernacht tot den volgenden middernacht doorgeteld van 1 tot 24, zooals dit o.m. in Belgie reeds lang bestond. Het is overigens wel tegenstrijdig, dat de zomerdienst intreedt op een tijdstip, dat bet in ide natuur zoo guur is en uit verschillende plaatsen van vorst die een deel van den oogst waardeloos maakte wordit gewag gemaakt. In overeenstem- ming daarmede was een man die gisteren op het plein voor het Centraal station te Amsterdam liep leuren met nieuwe spoor- boe'kjes en deze aldus annonceerde: de nieuwe „winterdienstregelling heeren VOOR DE SLECHTHOORENDEN. Een minider goad gehoor is een euvel waarmede ook al velen te kampen hebben. Het veroorzaakt voor de betrokkenen een groot ongemak en de wetenschap is er ook al spoedig op uit geweest om te trachten middelen uit te vinlden die aan hen, die met dit gebrek behebt zijn 'kunnen ten goede komen. Maar niet alleen de wetenschap, ook de kwakzalverij heeft zich daarop gewor- pen, teneinde te trachten aan die slacht- offers wat „te verdienen" en het ergste is dan dat ze niet alleen hun geld kwijt zijn, doch bovendien in den regel bij de aangeprezen middelen geen baat vinden. Teneinde de belangen van de slecht- hoorenden te behartigen, heeft zich in ons land gevormd een Vereeniging tot bevor- dering der belangen van Sledhthooren- den, waarvan voorzitter is de beer Her man Snijders te Middelburg, secretaris H. Walrave te Amsterdam en penningmees- ter de heer A. A. Hillebrand te Haarlem. Die vereeniging telt reeds verschillende afdeelingen-in ons land en ook in Ned.- Inidie. Zij gaf den stoot tot het verstrekken van onderwijs aan slechthoorenden, on- derwijs in liplezen, bevorder.ing van vak- opleidinig voor bepaalde bedrijven (land- bouw en tuinbouw), richtte op enkele plaatsen plaatselijke commissies op voor arbeidsbemiddeling, verzorgde het opstel- len van kerktelefoons in verschillende kerken en tracht op verschillende andere wijzen de belangen der slechthoorenden te dienen, o.m. ook door het bevorderen van 'het verleenen van genees- en heel- kundige hulp en de bestrijding van de kwakzalverij op oorheelkundig gebied. Zij heeft ook in verschillende kisten proefkisten staan met diverse instrumen- ten, waaromtrent 'door mej. Tine Marcus te Soest, inlichtingen worden verstrekt. Zooals uit de advertentie in dit num- mer blijkt, zal van wege de Vereeniging, RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank, Middelburg Ziitting van 13 Mei 1927. P. d. W., oud 59 j., zonder beroep te Ter Neuzen, gedetineerd, is wegens po- ging tot afdreiging veroordeeld tot 2 maanden g.evangenisstraf met aftrek van het voorarrest. die gisteren te Vlissingen eene tentoon- stelling opende, de volgemde week Don- dexdag en Vrijdag in het Concert- en j Bioscoopgebouw een demonstratie van Gehoorinstrumenten worden gehouiden, waarvoor mej. Marcus naar hier komt. Een bezoek aan deze demonstraties kan aan de slecihthoorenden niet genoeg worden aanbevolen. Naar men ons me- dedeelt zal er ook gelegenheid zijn voor het aanschaffen van een instrument, ook door min- en onvermogenden. De beproe- ving is kosteloos en raad en voorlichting worden gratis verstrekt. De demonstratie is naar men ons meedeelt ook wel in- teressant voor goedhooreniden. DE KINDER-OPERETTE. Bij de gisteravond van wege de Ter Neuzensche Zangschool, directeur de heer Adr. B. Holster, in het Concert- en Bioscoopgebouw gehouden generals re'pe- titie blee'k, dat de opvoering der operette ,,De fee aan de bron" tal van mooie, kleu- rige tafreeltjes verschaft. Verschillenden der jeugdige medewerkers dragen hun rollen heel aardig voor, er waren mooi klinkende koren en de costumes schittfe- rend. Een der glanspunten was de dans der elfen. Dit nog ter inlichting van hen die voornemens zijn de uitvaering te be zoek en of bij wje dit plan nog moch( rijpen. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal Zaterdagmiddag een specials kindervoorstel'ling worden gegeven. E1NDEXAMENS RljKSKWEEK- SCHOOL. De Minister van O., K. en W. heeft aangewezen als gecommitteerden bij de eindexamens der Rijkskweekschool te Oostburg en de bijzonde.re Kweekschool .te Middelburg: H. van de Weijer, inspec- teur van het L. O. in de inspectie Ter Neuzen, te Ter Neuzen (voorzitter); Dr. J. P. Cannegieter, predikant te Middel burg, mevrouw G. M Kooiman, geb. van Middendorp, oud-leerares aan een Rijks Hoogere Burgerschool, te Middelburg; plaatsvervangende gecommitteerden: Mr. W. F. E. baron van der Feltz, substituut- officier van justitie, te Middelburg; H. G. Fraser, oud-inspecteur der belastingen, te Oostburg. SPOORWEG ZUID-BEVELAND. De aandacht wordt gevestigd op de in dit nummer voorkomende advertentie be- treffende de ook reeds vroeger door ons aangekondigde opening van den lokaal spoorweg Zuid-Beveland op Donderdag 19 Mei a.s. KEURING VAN TREKPAARDEN. Bij Kon. Besluit van 9 Mei is benoemd tot plaatsvervangend lid van de Rijks- commissie voor de keuring van trekpaar- den G. de Wilde, te St. Maartensdijk. Zondag 15 Mei 1927. De heer C. Zwagerman schrijft in het Landbouwiblad voor Zeeland en Noord- Brabant: EEN UNICUM OP HET GEBIED DER FABR1EKMATIGE ZUIVELBEREIDING IN NE. ..ERLAND is zeer zeker de pate in werking getreden cooperatieve zuivelfc.briek te Kloosterzande. Al heel wat iaren wordt er in deze ge meente, on der leiding van den heer d'Escury, met veel ambitie aan de verbete- ring van den veestapel gewerkt. Zeer ont- moedigend werkte echter het feit, dat het hoofdproduct van het runldvee, de melk, zoo weinig opbracht. De boexinnen, die in dit land toch al geen gebrek aan werk hebben, diroegen de moeiten en de lasten der boter- bereiding, met als eenig resultaat, dat ze het verkregen product, de boter, met moeite, tegen prijzen ver beneden de werkelijke waarlde, aan den man konden brengen. De boerenboter in Zeeuwsch-Vlaanderen bracht en brengt nog steeds veel minder op dan de fabrieiksboter elders. Dit blijkt wel zeer duidelijk uit de volgende gegevens. Prijzen per KG voor Jaar Boerenboter Fabrieksboter Hulst Roosendaal 1924 f 1,87 f 2,29 1925 1,96 2,32 1926 f 1,67 1,97 In de week van 12 tot 18 April, toen de fabrieksboter gemiddeld 2,05 per KG in den groothandel noteerde, bedongen de boerinnen in het land van Hulst gemiddeld 1,30 tot f 1,50 per KG boter in den tus- schenhandel De voonmannen te Kloosterzande zagen in, dat de geheele veeverbeterings beweging op een zwak fundament stonld, zoolang deze slechte toestanid voortduurde. En het zal dan ook niemand verwonderen, dat de pas geopende fabriek haar ontstaan dankt aan het krachtig initiatief van het bestuur der stieren- en controlevereeniging. Speciaal de Voorzitter, de heer d'Escury, heeft geen moete gespaard om het denkbeeld „fabriek- matige boterbereiding" te Kloosterzande te verwezenlijken. Het was niet gemakkelijk dit vraagstu'k goed op te lossen, vooral omldat moest wor den gerekend met zeer verspreide deelname in den ibeginne. Daarom zijn direct de vol gende beginselen op den voorgrond gesteld: geringe stichtingskosten ert een bedrijfs- vorm met lage exploitatiekosten. Na rijpe overweginig werd besloten een fabriek te stichten, waar alleen room zou worden ontvangen. Hieraan zijn de volgen de voordeelen verbonden: 1. De warme, verscihe ondermelk blijf op de boerderijen direct na het melken voor het vee beschiikbaar. De waarde daarvan moet hooger worden aangeslagen dan die van oudere, gepasteuriseerde en gekoelde ondermelk van een fabriek. 2. De transportkosten worden belang rifk minder. Door een duibbel stel bussen te nemen, kan met een rit langs de leden wor den volstaan. In den zomer zal de room 6 maal per week, 's winters 4 maal per week worden afgehaald. 3. Het bedrdjf wordt veel eenvouidiger en minder kostbaar van bouw en inrichting. 4. Men kan met minder en eenvoudiger personeel volstaan. Daar staat tegenover, dat men de melk op de boerderij moet folijven ontroomen, wat allicht wat minder scherp geschiedt dan op de fabriek. Ook vraagt een juiste bemon- stering en een goed onderzoek van den room extra zorg. Ten slotte is groote zindelijk- heid, vooral op de ontroomers, en goede koeling van den room noodig, met het oog op de kwaliteit der boter. Voor de stichting der fabriek werd door ongeveer 45 landibouwers een cooperatieve vereeniging gesticht. Deze namen samen 125 aaadeelen. Elk aandeel verplicht tot de levering van minstens 100 KG botervet per jaar. Per aandeel mag hoogstens 200 KG botervet geleverd worden. Van dit boter vet moet een zeker percentage geleverd worden in bepaalde maanden. Dit om te voorkomen, dat zeer weinig geleverd wordt in maanden met hooge boterprijzen. De aansprakelijikheid is geregeld in verhouding van het aamtal aanldeelen. Op de aandeelen behoeft niets te worden gestort. De Boe- renleenbank verstrekte het stichtingskapitaal op billijke voorwaarden. Elk lid behoeft slechts 4 busjes van 10 L aan te schaffen, van f 4,25 per stuk. De leden verbinden zich voorloopig voor 3 jaren. Zoo lang moet elk zijn leverings- plioht nakomen, tenzij bijzondere omstandig- heden hem zulks onmogelijk maken. Na 3 jaren is elk lid vrij om uit te treden. Zijn de resultaten bevredigend en is eene vol- doende meerderheid voor voortzetting. zoo geschiedt zulks. De uittredenden betalen hun aandeel in de stichtingskosten. In dat geval kan het fa'brieksgebouw, zonder veel kosten, tot een woonihuis worden omge- bouwd. Het fabriekje werd gebouwd op grond in erfpacht, even buiten Kloosterzande, het ligt aan ide tram. Het gebouw is zeer voor- deelig aanbesteed en kost ruim f 2500. Het bestaat uit 2 lokalen. Het eerste dient voor roomontvangst, pasteurisatie en reiniging. Het tweede dient voor koeling van den room en karnen. Hier is ook de kelder in- gebouwd. De voornaamste werktuigen bestaan uit een* stoomketel, een toestel om den room te pasteuriseeren, een roomkoeler een Hol- steinsche karn voor 500 L room en een kneder. De room wordt in 2 bassins in den kelder gezuurd. Voor waterlevering is een Nortonput geslagen en een welput gemaakt. Het water uit den Norton dient voor koe ling. Met het welwater moet de boter ge- wasschen worden. De kracht wordt ge leverd door 2 electromotoren. De totale stichtingskosten, alles inbegre- pen, bedragen 7000. De totale lasten voor rente en afschrijving bedragen. dus slechts f 900 per jaar. De fabr.iek is ge bouwd op de levering van den room van t 125 koeien, maar kan, zonder veel ver- anderimg, waarsohijnlijk wel 3 maal zooveel verwerken. De leilding is in handen van een boter- maker, die dit vak vele jaren beoefende. Deze wordt, voor zoover noodig, bijge- staan door een jongen. Het ophalen van den room is aanbesteed op voor de ver eeniging zeer aannemelijke condities. Met eenigen grond mag worden aange- nomen, dat de totale onkosten niet meer zullen bedragen dan f 0,25 per KG boter. De karnemelk wordt verkocht voor d.e consumptie. De fabriek is aangesloten bij het Botercontrole-station Eindhoven. De boter wordt dus voorzien van het Rijiksmerk. Er mag worden aangenomen. dat deze in de naaste toekomst minstens den gemiddel- den fabrieksboterprijs zal kunnen opbren- gen. Dat is 30 a 40 cent meer dan de boe renboter in deze streken tot heden opbrengt. Zooals reeds opgemerkt werd, zijn er voor elk lid 4 roomibusjes met hengsel van 10 L aangeschaft. Deze bussen worden aan de fabriek gereinigd. s Morgens wordt de room op kosten der fabriek opgehaald aan de verharde wegen. Tegelijk worden de leege bussen rondgebracht. In een bus komt nooit meer dan de room van een dag bijeen. Van de leden wordt het volgende verlangd. 1. Zorgvuldige reiniging van den ont- roomer na elk gebruik. 2. Koeling van den room na het ontroo men in koud water. 3. Bewaring van den room in open vaat- werk in den kelder. 4. Het apart houden van room van ver schillenden ouderdom tot de aflevering. 5. Niet te nauwe stand van de room- schroef. Aan de fabriek wordt de room eerst nauwkeurig gewogen in de bus. D'e bussen zijn van gelijk gewicht en worden geregeld gecontroleerd. Daarna wordt uit elke bus een monster genomen. De gemengde mon sters van elk lid worden eenmaal per week op vetgehalte onderzocht. Dan wordt een lij.st opgemaakt, die voor elk lid de vol^end'e gegevens bevat. KG room 33.70 vet 28.50 KG vet geleverd 9.60 KG ondermelk geleverd 24.10 Alle 14 dagen wordt uitbetaald. Van de in'komsten, berekend uit de ge- produceerde boter en karnemelk en de daar- voor bedongen prijzen, wordt een getaxeerd bedrag voor onkosten ingehouden. Wat overblijft, wordt aan de leden uitbetaald. Eerst wordt 1% cent per KG geleverde on dermelk uitbetaald. De rest wordit verdeeld over het geleverde vet. Een- of tweemaal per^ jaar wordt. wat te veel ingehouden is voor onkosten, op dezelfde wijze over de leden verdeeld. Elk lid ontvangt om de 14 dagen zijn geld en zijne afrekening in een papieren zakje thuis. De adimmistratie ge schiedt door het Bestuur. Het is wel zeker, dat, wanneer deze nieu we vorm van fabriekmatige zuivelbereiding succes mocht hebben, ook elders in Zeeland ernstig zal worden overwogen dit voorbeeld te volgen. Daarvoor bestaan ernstige rede- nen, want in geheel Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en in het veerijkste gedeelte van Zuid-Beveland, is de boeren boter dikwijls moeilijk verkoopbaar en brengt veel te weinig op. Ook valt het me nage boerin, die onder veel werk gebukt gaat, moeilijk aan de boterbereiding zooveel zorg te geven als deze behoeft. De gemeenschappelijke roomverwerking is een vorm van zuivelbereiding die voor Zeeland, met zijn verspreide veehouderij en groote jongvee. opkweek, veel aantrekkelijks heeft. Woensdag 27 April begon de fabriek te werken. Gaarne zal, als de fabriek eenmaal geheel op dreef is, aan elk belangstellende gelegenheid gegeven worden met de inrich ting en werkwijze kennis te maken. De leiding is in krachtige, toegewijde handen. We hopen, dat ook de leden hun zaak krachtig zullen steunen. We wenschen deze nieuwe Zeeuwsche boerencooperatie van harte succes en bloei' iNGEZONDEN MEDEDEELINGE^. ZEEUWSCHE LANDBOUWMAATSCHAPP1J. Onder leiding van den. voorzitter, Mr. P. Dieleman, heeft het Dag. Bestuur der Zeeuwsche Lanldlbouwmaatschappij dezer dagen zijn gewone maandelijksche venga- dering gelhouden. Medegedeeld werd, dat aan het Kon. Nederl. Landbouwcomite een brief is qe~ richt, betreffende de eendenschade en aaa Gedeputeerde Staten betreffende de velg- breedte. Besproken werden de hooge tarieven van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschappij bij bietenvervoer. De heer Welleman verklaarde zich bereid om ee* overzicht samen te stellen van alle vracht- prijzen op de spoor- en tramlijnen in Zee- land. De vergadering vereenigde zich met het rapport der commissie uit het K. N. L. C. betreffende ziektewet. Ten aanzien van het verbindend ver- klaren van ovenheidswege van collectie- ve arbeidscontracten verklaarde de ver gadering zich in meerderheid voor het rapport, uitgebracht door de meerderheid van de commissie van het K. N. L. C., welke meerderheid zich tegen het ver bindend verklaren had uitgesiproken. De agenda der eerste afdeeling van het K. N. L. C. gaf aanleiding tot o.m. de vol gende besluiten: Instemming zal worden betuigd1 met een brief der Hollandsche Mij. van Land- b'ouw over de verbetering van de sta- tistieik van fij.ne zaden; met het ontwerp-adres betreffende de® landbouwvoorlichtingsdienst en het ont- werp betreffende het voorontwerp land- bouw-Arbeidswet kan de vergadering zich vereenigen; Met het adres aan de Eerste Kamer, waarin opgekomen wordt tegen de ver- hooging van het bedrag, dat de bedrijfs- vereenigingen voor de uitvoering van de Landbouw-ongevallenwet wel moeten be talen aan de Rijksverzekeringsbank kan de vergadering zich vereenigen. Ook werd goedgevonden, dat het K. N. L. C. de oprichting van een honingcon- trolestation financieel steunt. MAATREGELEN BIJ MOND- EN KLAUWZEER. In verband met gewijzigde gezichts- punten omtrent de bestrijcling van het mond- en klauwzeer en met den tegen- woordigen stand der ziekte hier te lande heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw eene circulaire tot de burgemeesters gierioht, waarin ver schillende aanwijzingen worden gegeven ten aanzien van de toe te passen maat- regelen, zocvwel voorloopige als defini- tieve, terwijl den Inspecteurs van den Veeartsenijkundigen dienst dienovereen- komstig door den Directeur van genoem- den dienst instructies zijn gegeven. In gevallen, die daarvoor in aanmer- king komen, zal van rijikswegie beihande- ling met immuunserum tegen mond- en klauwzeer worden toegepasf. HET BLAUW WORDEN VAN AARDAPPELEN. Als uitgave van en a 25 cent verkrijg- baar bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wagemingen verscheen: een boekje over: „He.t blauw worden van aardappelentoegelicht door eenige ge- kleurde platen. De inspecteur N. van Poeteren, schrijft in een voorwoord tot deze uitgave: ,.Deze publicatie bevat de resultaten van onderzoekingen verriciht door Dr. J. Oortwijn Botjes te Oostwold en Ir. W. B. L. Verhoeven, phytopatholoog bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage mingen. Daar deze onderzoekingen, die terzelfder tijd zijn aangevangen, vrijwel dezelfde resultaten hadden opgeleverd, en zij dkander op uitnemende wijze aan- vulden, zijn zij in een publicatie veree- nigd: deze is mede in het Tijdsdhrift over Plantenziekten verschenen. De verkregen resultaten zijn voor de landbouwpraktijk van zeer groot belang. Met zekerheid is er een verband tusschen het blauw worden van aardappelen en kaliarmoede van den grond vastgesteld, TER NEUZENSCHE COURANT iiif- —WW———II Ter Neuzen. Sluiski., Hoek. Zaamslng. Azel. Sas van Gent. Philippine. 9J u. en 2 u., Ds. A. Timroerman. 9j u., en 2 u., dhr. L. Dek. 9t u. en 2j u Ds. E. Raams. 9i u. en 2J u, Ds. G. van Dis. 9t u., en 2 u Ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren. 9t u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Eerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. V loos wij kstraat) Ter Neuzen. 10 u., 3 u., en 61 (nieuwe tijd) Ds. Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. V loos wij kstraat.) Ter Neuzen 9 u., 2 u. en 51 u., (oude tijd) leeskerk. Gereformeerde Gemeente. (Weststraat.) Axel. 9 u. en 2 u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 51 u., (Zomertijd) Evangelisatie. It. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7,81 enlOuur Namiddags om half drie Lof. Ned. Herr. Kerk. Witte Ster par hall ona OVERTREFT ALLE ANDERE w SMAAK STEVIGHEID

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 1