Ter IT e azessche Courant Woensdag 4 Mei 1827. Ho. 8062 TWEEDE BLAD. gemeenteraad van axel. f 46. I VAN Vergadering van Dinsdag 26 Apiil 1927, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blak, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, M Kos ter A. E. C. Kruijsse, Ph. J- van Dixhoom, J. Weijns, J. M. Baert, A. Th. 't GUde, E. van de Casteel, F. Dieleman, J. de leyter en Feijter; Secretaris J. L. J. Mans. de 1. Notulen. Burgemeester en Wetihouders stellen voor, de notulen der vergadering van 22 Maart l. zooals die in druk zijn versohenen vast stellen. De heer OGGEL, die verklaart geen ge legenheid te hebben geihad de druikproeven na te zien, is thans bij nalezmg der notulen tot de conClusie gekomen, dat daarin verschillende verbeteringen beihooren te worden aangebracht Bladzijde 3. Daar moet in plaats van chassis gedezen worden ,,carrosserie Bladzijde 4. In plaats van „be.stuur van het Hoofdibestuur der Posterijen en Telegrafie „een schrijven" en vier regels lager in plaats van „de" „dat". Bladzijde 6. In plaats van mgezetenen met inkomens „beneden" de 2000, meet gelezen warden ,yboven" de 2000. Bladzijde 7. Waar staat spreker daar gezegd heeft, dat Burgemeester en Wethoud'ers m de vacature van keurmeester mo: ten voorzien, moet tusschen „vacature" en locten h i wcord „tijdelijik" worden gevoegd. Bladzijde 8. Verzuimd is te melden, at het voorstel van Burgemeester en Wethouders be treffende punt 8 met algemeene stemmen is aangenomen. Bladzijde 12, 2e kolom, bovenaan staat, dat spreker zou gezegd hebben, dat door de nacht- lantaarns de gemiddelde kosten der straatlan- taarns op 24 zouden komen. Dit moet zijn Bladzijde 14. De vraag van den heer't Glide betreffende het venbouwen van de bijzondere school in de Nieuwstraat moet ook aangevuld worden met diens vraag ibetreffende het bou- wen eener onderwijzerswoning, waarop spreker antwoord heeft gegeven, doch waaromtrent on- juist is vermeld, dat hij zou meenen, dat het bouwen dier woning in de Prins Hendrikstraat een aehteruitgang is te achten. Hij heeft ge zegd, dat dit d© meening van anderen was. Met inaanmerkingneming van vorenstaande worden de notulen met algemeene stemmen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Het raadsbesluit van 22 Maart 1927, be treffende aankoop van grond in den Buitenweg van E. L. M. de Moor, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 22 Maart 1927, in zake verkoop van grond in de Julianastraat aan J. A. Platteeuw, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 25 Maart 1927, maldende, dat zij hunne beslissing omtrent de gemeentebe- grooting opnieuw hebben verdaagd, tot 1 Juli a.s. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van D. de Putter waarin deze ander dankbetuiging voor het in hem ge- stelde vertrouwen bericht de benoeming tot keuringsveearts, hoofd van den dienst in het centrum Axel, aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. e. Proces-verbaal van de op 29 Maart 1927 ten kantore van den gemeente-ontvanger ge- houden opnemdng der boeken en kas, waarbij is gebleken, dat: het batig slot over 1925 blijkens de voorloopige vastgestelde rekening bedraagt van den gewonen dienst f 9532,32, van den kapdtaaldienst 2261,14, de inkomsten over den dienst 1926 hebben bedragen 225,285,12%, en die over 1927 57.981,70, niet geboekte ont- vangsten f 18,43, samen 29-5.078,71 de uit- gaven hebben bedragen over den dienst 1926 237.989,49, en die over den dienst 1927 23.891.54Vt, samen 261.881,03%, zoodat in kas moest zijn f 33.197,68, hetgeen overeen- komt met het totaal der in de kas bevonden en in het proces-verbaal omschreven waarden. f. Een schrijven van de N.V. Brandspuiten- fabriek v. h. A. Bikkers en Zoon, luidende als volgt: Naar wij uit courantenberichten hebben ver- nomen is in de laatst gehouden raadszitting van Uwe gemeente op 22 Maart 1927 door den heer Koster medegedeeld, dat de motorbrand- spuAt, wellkie Uwe gemeente voornemens is te koopen in het buitenland, voorzien wordt van eeai pomp van een fabrikant te Luik. Als aanibeveling voor deze pomp wordt mede gedeeld, dat deze Luiksdhe fabrikant ook de pompen zou leveren voor onze firma en wij dee- Ien u mede, dat zulks ahsoluut onjuist en uit de lucht gegrepen is, integendeel onze firma als Nederlandsche fabrikante, stelt het op buiten- gewoon hoogen prijs te verpielden, dat zij hare pompen in eigen werkplaatsen aanmaakt. Juist dit Nederlandsch fabrikaat en het ge- heel in elgen beheer fabriceeren van pompen is een groot voordeel, hetwelk verscheidene ge- meentebesturen hier te lande zeer zeker weten te waardeeren en juist daarom hunne orders aan onze Nederlandsche Industrie verschaffen, reden waarom het ons buitengewoon onaange- naam getroffen heeft, dat onze naam. thans misbruikt wordt. In dit geval heeft men dan ook, wanneer men onverhoopt tot reparatie komt, de fabriek onmiddellijk ter besohikking, Bovendien moet met uit het oog worden verloren, dat ook de garantie, welke onze firma gewoonlijk ver- scbaft, dan ook geheel van kraoht is, zoowel vooi- motor, pomp als rijwerk, enz. Wij ihebben gezien uit het raadsverslag, dat het raadslid Kruijsse ook deze meening is toe- gedaan, hetgeen wij zeer zeker moeten toe- juichen. De mededeeling in den raad gedaan door den Voorzitter, dat wanneer de motorspuit door een firma geleverd is, een reparatie altijd geld kan kosten, hierop deelen wij U mede, dat dit zeer zeker een ahsolute waarheid is, doch merken U op, dat de reparatie, welke onze firma vroe- ger aan de spuit ten Uwent verrichte, het ge- volg is geweest van het feit, dat de spuit ge- bruikt was voor doeleinden, waarvoor zij niet is gabouwd. Toen onze monteur de reparatie indertijd had verricht, zijn verscheidene onderdeelen opnieuw bij geleverd, zooals zuigbuizen, sleutels, aan- sluitstulcken enz., waaivan het grootste gedeel- te niet tot de reparatie behoorde, doch wel tot de uitrustdngstukken. Wanneer men thans een spuit in het buiten land koopt bij twee of meer firma's en men wU later de uitrustingstukken completeeren, zal men hiervoor zeer zeker ook een behoodjk be- drag moeten uittrekken. Wij zouden het ten zeerste op prijs stellen, wanneer in Uwen gemeenteraad, welke eerst- daags zal plaats hebben openlijk wend mede gedeeld, dat een en ander op een misverstand berust, voor welke medewerking wij U bij voor- baat onzen oprechten dank betuigen. Dat ons de levering voor Uwe gemeente niet is opge- dragen, betreuren wij ten zeerste, doch dat onzen naam, als zouden wij importeurs van buitenlandsehe pompen zijn, misbruikt wordt, hiertegen moeten wij met kraoht protesteeren. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders voorstellen, dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. Hij vraagt of de heer Koster hieraan nog iets wenscht toe te voegen. De heer KOSTER wil in de eerste plaats zijn vei-wondering uitspreken, dat hetgesn hier in den raad is gezegd, zoo spoedig ter kennis der firma Bikkers is gekomen. Het sdhijnt wel, als- of dit door de radio is overgebracht. Hij neemt eohter van het toen gezegde geen woord terug. Hij heeft zwart op wit een verklaring van de firma Bikkers zelf, dat de door de gemeente gekoohte brandspuit van zeer goede constructie is. Meer zal hij er niet van zeggen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. g. Het raadsbesluit van 22 Maart 1927, tot wijziging der begrooting van het gemeentelijk vleeschkeuringsbedrijf voor 1926, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. De VOORZITTER deelt naar aanleiding h. van het in de vorige vergadering genomen be- sluit in zake verkoop van een strook grond aan de Kerkdreef aan den heer A. van't Hoff mede, dat het voornemem tot onttrekken van den pu- blieken dienst heeft plaats geihad, dat daarte- gen geen bezwaren zijn gerezen en het raads besluit ailzoo thans ter goedkeuring kan wor den doorgezonden. i. Een adres van B. Seghers en 7 anderen, alien bewoners van de Beoostenblijsche straat, die daarin te kennen geven: dat zij bij het gemeentebestuur hebben inge- ddend het volgende adres; luidende: Ondergeteekenden alien bewoners van het nieuwbebouwd gedeelte aan den Oudenweg ge ven met verschuldigdien eerbied te kennen: dat het voetpad voor hunne woning als het ware onbegaanbaar is; dat genoemd pad veel te smal is, en daarbij erg hellend ligt; dat de kedbestrating laatst gelegd tusschen de straat en het voetpad, zoodanig is aange- legd, dat het water zich bij regenval verzamelt voor de woning van den eersten onderteeke- naar, en moet loozen over het voetpad in den tuin; verzoeken uw geacht college vriendelijk te willen zorgen, dat het water in de een of andere sloot kan loop en, waar daarvoor ruime gele- genlheid is; dat hierop afwijizend is beschikt met de op- merking, dat de weg in onderhoud is bij den polder Beoostenfolij, dat zij het polderbestuur hienover hebben gehoord en ook deze er zich van af maakt; dat zij meetnt te mogen opmerken, dat zoo de afwaterinig is gedempt dit niet de sohuld is van de tegenwoorddge bewoners, maar wel van de autoriteiten die het bouwtoezicht hadden; dat zij meene, dat op meerdere piaatsen in de gemeente venbetering is aangebracht in de afwatering, ofschoon ondedhoud, enz. voor hen niet verpliohtend was; dat ook zij de hoop durven koesteren ook in deze hun welwillend willen zijn en trachten de toestand te verbeteren zooals reeds door de gemeente op vele andere piaatsen is geschied. Overeerikomistig hun voorstel, wordt dit adres in handen van Burgemeester en Wethou ders gesteld om bericht en raad. 3. Af wij king van art. 12 der Bouwveror- dening. Burgemeester en Wethouders stellen in over- eenistemming met het advies der Gezond'heids- commissie voor aan C. van de Casteel overeen- komstig zijn verzoek voor het bouwen van een werk- en bergplaats achter zijne woning ont- heffing te verleenen van den eisch gesteld in art. 12 der Bouwverordening. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. tick en hoopt, dat de kiezers daarmede ter deeg rekening zullen houden. De lie^r P D7 ^EIJTER merkt op, dat de heer 't Glide in —^e nog altijd het oude stok- paardje wil berijden, dat sprekers party heeft meegewerikt voor den dansdag, maar dat wi niet zeggen dat, indien zij de vinger geven, zij ook de geheele hand.willen toestaan. Die verzoeken komen bovendien van bmtenaf en zijn een stille indringerij om de kermis weer hersteld te krijgen. Hij zal er verder met op ingaan, wil de heer 't Gikle hier verkiezings- politiek voeren, dan moet hij dit weten; De heer 't GILDE: Omdat u er met op kUDe heer^WEIJNS meent, dat de pot hier den ketel verwijt dat hij zwart is, want de b. D. A P is tooh ook in beginsel tegen de kermis en daar is de heer 't Gilde hier toch ook wel van afgeweken. Die heer 't GILDE: Daar is geen kwestie VaDe heer WEIJNS: In vele piaatsen is dat t0<De heer 't GILDE noemt het absoluut on- waar, dat het beginsel der S. D. A. P. zich tegen het houden van kermissen zou verzet- ten Er wordt dioor verschillende partygenoo- ten wel anders over gedacht. Hij wyst op Zaandam, waar de kermis nog steeds wordt gehouden en duizenden uit Amsterdam daar- heen gaan. Er is door de S. D. A .P. aldaar niet over afschaffing der kermis gedachtin tegendeel, op hun voorstel is een commissie in gesteld tot veredeling der kernus. Aan het houden van publieke vermakelykheden wordt door de S. D. A. P. niet get-ornd, omdat zy van huis uit ieders vryheid eerbiedigen. De Christelijk-Historische partij leeft hier uit cle diepere beginselen van de draaierij van den draaimolen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. 5. Verkoop van grond. Naar aanleiding van daartoe ingekomen ver zoeken stellen Burgemeester en Wethouders voor te verkoopen de volgende perceelen grond: a. Een perceel grond in, de Prins Hendrik straat met een frontbreedte van 10.65 M. aan de Ghr. Nationale Schoolvereemgmg; b. Een perceel grond in de Julianastraat, hoek Wilhelminastraat, zijnde no. 70 van het Uiitbreidingsplan aan J. Wieles. Met algemeene stemmen wordt aldus oe- sloten. 6. Vervoer van schoolkinderen per autobus. Ingekomen is een adres van Th. Meertens en 32 anderen, alien bewoners der buurtschap Kijkuit en omstreken, gemeente Axel, ouders of voogden van kinderen die meer dan 4 kilo meters van de school verwijderd zyn, die daarin den raad verzoeken zoo spoedig mogelyk voor het vervoer dier kinderen naar school vrii vervoer per autobus in te stellen. Indien gelet wordt op de vele handteekenmgen en het aantal kinderen spreekt duidelij'k de hieraan bestaande behoefte. Sedert dit verzoek is ingekomen aldus deelen Burgemeester en Wethouders in hun pre-advies aan den raad mede is door ons college deze kwestie ©rnetig onder de oogen gezien. Ons college staat op het standpunt, dat aa'i een dergelijk verzoek gehoor moet worden gegeven, doch op een zoodanige wijze, dat of uitsluitend vrij vervoer moet worden gegeven voor die kinderen, of uitsluitend eene vergoe- diitg voor sdhoeisel. Volgens mediedeelingen uit een gehouden vergadering van aamsprakelijke personen in dat gedeelte der gemeente, zouden die men- schen een zoodanige regeling ook toejuichen en gaarne de vergoedinjg van schoenen en klom- pen daarvoor willen prijsgeven, behoudens een enikel geval. Wij stellen U voor om in princiipe te beslui- ten tot wederopzeggens, het ver\'oer van be- doelde kinderen op bovengenoemde wijze te be- talen. Wanneer Uwen raad in beginsel daartoe kan besluiten, zullen door ons verdere maatregelen worden genomen om Vleze regeling saam te stellen. De tegenwoordig© vervoerder is bereid het vervoer van deze kinderen 65 in getal, op zich te nemen voor de som van f 1250 per j'aar- Dit bedrag lyikt ons met te hoog, gezien net aantal dagen van vervoer 220) en dan de wagen dagelijiks 15 K.M. per dag vol be- last. Wij zouden bij eene gunstige besChikking als voorwaarden willen stellen: 4. Verzoek om stundplaats voor een zweef- molen ter gelegenheid van de Pinkster- dagen. Naar aanleiding van het in hunne handen om bericht en raad gestelde verzoek van J. P. Schrier te Ter Neuzen om hem met zijn zweef- molen gedurende de Pinksterdagen een, stand- plaats te willen verleenen, stellen Burgemees- I ter en Wthouders, gezien de houdiing van den raad ten opzichte van vroegere dergelijke ver zoeken, daarop afwijzend te beschikken. De heer 't GILDE maakt aanmerking op de motiveering, aangezien de raad omtrent vroe gere dergelijke verzoeken n'iet eenstemmig was; er kan dus hoogstdns gesproken worden over de houding der meerderheid van den raad. De VOORZITTER: Dat is ook de bedoeling. De heer't GILDE merkt voorts op, dat ook de meerderheid omtrent deze zaken niet steeds eenstemmig is geweest, gezien het feit, dat met medewerking van een deel dier groep wel is toegelaten een dag dansmuziek. Hij zou die groep, de Ghristelyk-Historische partij in den raad wel eens willen vragen, hoe zij het rymt, om wel dansmuziek" op den tweeden Pinkster- dag toe te staan, maar afwijzend staat tegen- over zoo'n onschuldig kindervermaak. Hij aeht die kwestie niet van zoojveel gewicht, n aar zou van die betrokken leden toch gaarne wel eens vememen waarom ze het eene toestaan en het andere niet, hoe ze dit met hun dhristelijk- historisch principe weten te rijmen. Men moet weten wat men aan die mensohen heeft. De VOORZITTER kan alleen meedeelen, dat Burgemeester en Wethouders unaniem in hun voorstel waren, in verband met de hou ding der meerderheid van den gemeenteraad in deze, en zijn van meening, dat dergelijke dingen niet moeten plaats hebben. De heer KOSTER merkt op, dat de heer 't Gilde al meeirmalen het meewerken aan dien dag dansmuziek heeft voor de voeten geworpen. Hij zal daarover nu niet verder uitwedden, maar vraagt of de heer 't Gilde wellicht gaarne zou zien, dat er van sprekers- fractde een voorstel uitging om dien dag dans muziek te laten vervallen De heer 't GILDE: Dat moeten de heeren zelf verantwoorden. De heer KOSTER verklaart verder, dat hij zich omtrent de reden die hem voor den dag dansmuziek cleden stemmen hier niet zal uit- laten. Hij is tegen het toelaten van den zweefmolen. De heer 't GILDE noemt dat schipper-poli- dat de wagen aan de gestelde eischen van veilig .vervoer moet voldoen, zoodanig, dat elk kind ©en behoerlijke zitplaats heeft; 2°. dat alle kinderen hit dat gedeelte der ge meente moeten vervoerd worden, die geen aanspraak doen gelden op vergoe- diing van schoedsel. 3°. dat tijdens het vervoer van schoolkinde ren, de wagen niet gebezigd mag word en voor vervoermiddel van andere personen of goederen. De VOORZITTER geeft nader nog te ken nen, dat met uitzonderimg van een paar ouders, de anderen zich tegenover Burgemees- ter en Wethouders 'hebben verbonden, af te j zien van de vergoeding voor schoeisel en klom- j pen. Indien de raad dit principe voorstel aan- neemt, zullen Burgemeester en Wethouders nader een definitief voorstel doen. Er zou dan een nieuwe autobus worden gebouwd, die plaats hiedt voor 60 kinderen, welke onder- worpen zou moeten worden aan de goedkeuring van den heer Vijgeboom, 'inspecteur van de autobussen, te Vlissiingen. De hee-r VAN DIXHOORN hoort daar, dat een paar ouders liever de vergoeding blyven ontvangen. Hij acht het dan een moeilijke zaak, het zou voor alien gelijk moeten zijn. Men kan moeilijk van een deel der ouders de kinderen laten rijden en dan aan anderen vergoeding voor schoenen en klompen geven. De VOORZITTER merkt op, dat Burge meester en Wethouders de menschen niet kun- nen dwingen. Zedelijk zijn ze verplicht hun kinderen gebruik te laten maken van de gratis-vervoergelegeniheid, en ze niet door weer en wind zoo'n afstand naar de school laten loopen. De heer VAN DIXHOORN meent, dat de houding dier ouders alleen bewijst, dat de ver goeding die gegeven wordt, meer bedraagt dan de kosten van het schoeisel, dat, als er f 20 gegeven wordt, er misschien wel 10 over- blijven, maar die moeten de kindertjes dan ook met hun voeten voor de ouders verdienen! De heer OGGEL merkt op, dat de kinders uit de kom ook niet stilzitten en per saldo even veel verslijten als de kinders die van zoo- ver komen. He heer VAN DIXHOORN stemt dit toe, maar noemt dat vrijen wil. Hier lijkt het er op, dat de kinders door de ouders worden ge- exploiteerd. Dit zou misschien kunmen voor- komen worden, door zoo weinig mogelijk te geven. De heer OGGEL: Het zijn ten slotte maar twee gezinnen, die verklaarden aan de tegen- woordige regeling de voorkeur te geven. De heer KRUIJSSE noemt het treurig, dat, terwijl andere kinderen per autobus naar de school gaan, andere kinderen door hun ouders gedwongen worden den weg te voet af te leg- gen. Daartegen is eohter, met de wet in de hand, niets te doen, als het bedrag der ver goeding zoo min mogelijk stellen, zoodat het voor de ouders de moeite niet meer is en ze het opgeven. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het ook de bedoeling van Burgemeester en Wet houders was aldus te handelen. De heer KRUIJSSE vraagt of de bus wo' groot genoeg is voor (het vervoer van 65 kinderen. De VOORZITTER antwoordt, dat die daar speciaal voor gebouwd wordt. De heer KRUIJSSE acht het bedrag nogal hoog. Hij berekent dat het uitkomt op 35 cent per K.M., terwijl de auto's tegenwoordig graag rijden voor 20 en 25 cent als ze weten 220 dagen per jaar te kunmen rijden. De heer OGGEL meent, dat het niet duur is, als men let op het vervoeren van 65 kinderen, Burgemeester en Wethoud°vv zagen althams geen kans het goedkooper te doen. De heer KRUIJSSE Nvil niet beweren dat het zoo duur Is, maar wild© alleen doen uit- komen dat het ook geen „koopje" is. De VOORZITTER: We beschouwen het niet als een koopje, maar het lijkt onis toch ook niet hoog. De heer J. DE FEIJTER verklaart het vol- komen eens te zijn met den heer Van Dixhoom en zou daarom die onwillige ouders zoo weinig mogelijk willen geven; de raad behoort dan in dit geval wat paedagogisch op te treden. i Hij vraagt, of het echter wel noodig is, nog i vergoeding voor schoenen en klompen te geven, indien de raad een gratis vervoerge- I legeniheid aanbiedt. De VOORZITTER geeft te kennen, dat ouders van kinderen wonende op meer dan 4 i K.M. afstand van de school, volgens de letter der wet op de vergoeding aanspraak hebben. Hij vermoedt dat het echter wel zoo lang niet duren zal, en dat ook die bewuste ouders het spoedig zullen opgeven, te meer als ze ook kennis nemen van dit verslag. De heer J. DE FEIJTER: Behouden ze toch het recht om vergoeding te ontvangen? De VOORZITTER: Ongetwijfeld, doch we kunnen door vaststelling van het bedrag reke ning houden met den toestand. Indien ze dan naar hun zin te weinig krijgen, kunnen ze in beroep gaan bij Gedeputeerde Staten, doch ik denk, dat, als wij dat college inlichten, deze wel op de hand van den raad zullen zijn en de goede bedoeling van den maatregel zullen er- kennen, en in aanmerking nemen, dat men fei- telyik met onwillige menschen te doen heeft. De heer 't GILDE wijst er op, dat het hier een bus betreft voor 65 kinderen; h"ij vraagt, of wel voldoende rekening zal worden gehou den met de veiligheid Om consequent te zijn, zouden alien er gebruik van moeten maken. Hij heeft ook wel een klein bezwaar, nl. tegen den prys van 1250. Hij vraagt, of ook an dere gegadtgden opgeroepen zijn. Er zijn hier todli nog andere auto-verhuurders met een modelinrichting. Hier zyn menschen die van het vervoer een bedrijf maken, terwijl de 'hier bedoelde man van beroep bakker is en van deze autobus een bijzaakje wil maken. Moge lijk dat die anderen ook wel zouden willen inscbrijven en dit wilden doen voor een lager bedrag. Hij meent, dat ze daarvoor ook in de gelegenheid behooren te worden gesteld. De VOORZITTER herhaalt, dat een nieuwe autobus zal worden gebouwd en dat de plan- nen en de uitvoering zullen worden ondeiwor- pen aan de goedkeuring van den heer Vijge boom te Vlissdngen. Indien deze de plannen goedkeurt, achten Burgemeester en Wethou ders zich, voor wat de veiligheid betreft, vol- komen gedekt. Aangezien het thans nog slechts gaat over de beginselkwestie be staat er nader voor andere gegadigden ook gelegen heid alsnog in te schrijven. He heer OGGEL meent, dat het de vraag is, of anderen willen meedingen. Iemand die op Kijkuit woont kan het gemakkelijker doen dan iemand wonende in Axel, die dan eersit met zijn autobus naar Kijkuit moet en ook des avonds weer terug moet komen. De eerste behoeft maar een keer het traject af te leggen, terwijl de ander het twee keer moet doen. In elk geval zullen liefhebbers nu het verslag in de krant lezen en kunnen indien zij dit wen- sohen ook nog offerte maken. De heer WEIJNS vraagt, of Burgemeester en Wethouders wel voldoende hebben over- wogen of zoo'n groote wagen gescthikt is om op den af te leggen weg mee te rijden; deze is maar smal. De VOORZITTER: Ook dit is een punt, waarop de aandacht van den heer Vijgeboom zal worden gevestigd; als deze zegt dat het kan, vertrouwen Burgemeestef^en Wethouders dat dit ook het geval zal zijn. De heer WEIJNS: Ja, maar die kan ook wel eens mis zijn! De VOORZITTER: Het is de deskundige die de bussen keurt voor de openbare diensten; men mag verwachtem dat hij het dus weet. De heer DIELEMAN begrijpt de zaak aldus, dat Burgemeester en Wethouders alle k'nde- ren willen vervoeren, dus ook de kinderen van hen, die er zelf voor in de gelegenheid zijn voor het vervoer te zorgen. Hij vraagt, of daarin niet een onhillijkheid schuilt. De VOORZITTER ziet dat niet in; er is volgens de wet geen verschil tusschen gegoe- den en mingegoeden; ieder wie buiten den af stand van 4 K.M. van de school woont kan voor zijn kinderen aanspraak maken op ver goeding voor schoeisel, al doen niet alien dat. Burgemeester en Wethouders wenschen hier thans zander meer een gratisdienst voor alle j schoolkinderen. De heer DIELEMAN merkt op, dat als I ouders die het dubbel en dw-ars kunnen be- talen, voor hun kinderen vergoe,Tlng voor j schoeisel vroegen, de raad dit toch zou af- i keuren. Dat is nu echter niet aan de orde, maar door hun voorrstel beginnen Burgemees ter en Wethouders nu zelf die gegoede ouders door hun voorstel tegemoet te komen; die gratisrit wordt toch een verkapte bedeeling. Vervolgens liaalt spreker aan, dat een der voorgaande sprekers ook al gewezen hesft op het gevaar. Is het wel verantwoord om 65 kinderen in een autobus te stoppen? De Be- oosteniblijsche straat staat berucht om zijn ligging, is smal en in het najaar ligt al aan- stonds de modder dik op de keien. En dan 65 kinderen in een autobus! Durven Burge meester en Wethouders die verantwoording op zich nemen Hij acht dat aantal kinderen veel te groot en wat zal er darn van worden als er een® een ongeluk gebeurt. Hij zou liever wil len, dat men dan een keer meer reed. Overi- gans is spreker niet overtuigd, dat, als die 2 gezinnen niet toegeven, mem de kinderen, ook al rijden ze gratis, tooh nog geen vergoeding voor schoeisel op den koop toe zal moeten geven. Er moet als het er op aankomt een- voudig gehaindeld worden in overeenstemming met de wet. De VOORZITTER herhaalt, dat de ouders der kinderen behoudens dan die twee gezin nen zich tegenover Burgemeester en Wet houders 'hebben vastgelegd dat zij geen vergoeding voor schoeisel meer zullen vragen. Burgemeester en Wethouders willen met hun voorstel alle kinderen ter wille zijn en vcor de uitveering roepen zij het advies van een des kundige in, De heer DIELEMAN: Maar clie th kun Hge rijdt eventueel zelf niet mee; ik blijf er voorkeur aan geven de kinderen in tweemaal te halen. De VOORZITTER: Het is ook best moge lijk, dat de deskundige zal zeggen dat 65 kinderen voor een bus te veed is. De heer OGGEL moet zijn afkeuring uit spreken over het betoog van den heer Diele man ter zake van het ook laten meerijden der kinderen van meergegoeden; hij scihijnt hier- over een onjuiste meening te hebben. Het wordt een gelegenheid am de kinderen naar en van school te vervoeren, maar geen armen-bus. En wat die twee gezirmen betreft, die ouders willen hun kinderen in de week wel naar de school laten loopen, om die vergoeding te kun nen ontvangen, maar des Zomdags rijden de ouders zelf wel met de bus mee om naar de kerk te gaan. Ze schijnen het dus niet zoo bang te hebben, en konden des Zondags ook wel trachten zelf de centen van de bus te verdienen. De heer DIELEMAN meent, dat de heer Oggel hem niet begrijpt; hij wil de kinderen van meergegoeden niet weren, maar hij wijst er alleen op, dat men (het zou afkeuren al- die menschen om vergoeding voor schoeisel kwa- men, doch dat men hen nu een gratis-rit voor hun kinderen presenteert. Wanneer er men schen bij zijn die het kunnen betalen, is het naar sprekers meening hun zaak of ze hun kinderen willen laten rijden. Er zijn toch ook land'bouwers uit andere deelen van Axel die wel voor het halen en brengen hunner kinde ren weten te zorgen. Trouwens als het spre kers doen was, zou hij daarvoor ook liever zelf zorgen dan ze met zoo'n groot aantal met de bus meegeven. De heer OGGEL: Zou de heer Dieleman dan willen dat die ouders er voor hun kinderen geen gebruik van zouden mogen maken V oor de gemeente is, dat toch geen nadeel ne die meergegoede ouders halpen door hun belasting toch ook weer de kosten der bus betalen voor de kinderen der arbeiders, die voor het groot ste deel niet in de 'belasting zijn aangeslagen. Het zou zelfs onbillijk zijn, als die kinderen van meergegoeden geweerd worden. Het wordt een algemeenen dienst en er zit niets verne- derenids in, dat kinderen van meergegoeden er ook in kruipen. De heer VAN DIXHOORN wijst er op, dat het hem zit in de opvatting van hetgeen de wetgever wenscht; hij beschouwt ook die ver goeding voor schoeisel niet als een verkapte bedeeling, doch deze is een gevolg van cle Leerplidhtwet. Vroeger kon men de kinderen thuis houden, maar sedert de wet alien ver plicht hun kinderen ter school te zenden, moest er met omstandigheden als deze, dat het voor sommdge mensohen moeilijlkheden opleverde, rekening worden gehouden. Op grond daar- van werd besloten een tegemoetkoming voor schoeisel toe te kennen; dat geldt voor alien, zoowel meergegoeden als mingegoeden, al ko men de eersten er niet om vragen. Maar nu een dienst wordt ingeridht tot gemak van cle kinderen zijn ze alien gelijik, en behooren ook alien daarvan te kunnen profiteeren. Het "blijft wel jammer, clat er eendgen buiten blijven, maar als dan het bedrag der vergoeding als een rem kan gebruikt worden, zal dat ook wel overgaan, en kan naar sprekers meening met dit plan wel worden voortgegaan. De VOORZITTER zegt, naar aanleiding eener vraag, dat de wet bepaald spreeikt van vergoeding voor schoeisel. De heer VAN DIXHOORNMen zou nu kunnen wijzen op den dienst en zeggen: nu behoeven de kinderen geen schoeisel meer te verslijten. De heer WEIJNS merkt op, dat er in't be toog van den heer Hieleman toch wel een goeden kant zit en er wel wat voor te zeggen zou zijn, om hen die het kunnen, wat te laten betalen. De moeOijlkheid zou echter in dezen ook weer zijn het trekken van een grens, om trent wie wel en wie niet moeten betalen. Men moet dan gaan sohiften en dan ontstaat de kanis, dat enkele kinderen er ten slotte de dupe van worden. De heer OGGEL meent, dat dit ook niet zou opgaan; men mag daarvoor niets vragen; die mensChen betalen er immens toch al voor door hun aandeel in de gemeentelasten De heer DIELEMANIk heb over geen betalen gesproken? De heer OGGEL: Maar wat wilt u dan? De heer DIELEMAN herhaalt weer, dat, als meergegoeden om schoeisel kwamen vragen men het zou afkeuren, maar dat burgemeester en wethouders nu eigener beweging aan clie menschen iets aanhieden, terwijl ze toch ook de mididelen beschilkbaar hebben om voor hun kinderen te zorgen. De heer 't GILDE heeft gezien, dat Burge meester en Wethouders eenige voorwaarden willen stellen, maar vraagt, of het niet ge- wenscht zou zijn, dat de raad ook eeniee mo- dezeggingschap had over het tarief. De VOORZITTER: Er is geen tarief want cle dienst is gratis. Alleen moet worden bepaald, dat geen par- ticulieren mogen meerijden, hetgeen tihans naar vernomen werd wel eens voorkomt. De dienst staat, als betaald door de gemeente, onder toezicht van Burgemeester en Wet houders. i De heer't GILDE meent, dat het wel eenigs- zins paedagogisch is te achten, indien straks in den vorm zooals bedoeld door den heer J. de Feijter ean zachten drang wordt uitgeoe- fend op de nog onwillige ouders, oan hun kin deren ook mee te laten rijden. Toch hebben ze recht op uitkeerinig! De VOORZITTER: Volkomen juist, maai we zullen bij het bepalem van het bedrag met de omstandigheden rekening houden. Indien de toesta.ni.1 volledig wordt uiteengez^'. zullen Gedeputeerde Staten zich bij hooger beroep wel aan de zijde van den raad sclharen. De heer 't GILDE vraagt, of de overeen- kiomst maar telkens voor een jaar woidt ge- sloten. De VOORZITTER antwoordt bevestigemd. De heer DIELEMAN begrijpt niet, dat iemand zich voor den tijd van een jaar zoo'n autobus kan aansdhaffen. De VOORZITTER merkt op, dat men ook een beetje vertrouwen in de toekomist moet hebben en dat het wel van zelf spreeikt, dat, als goede resultaten wordeai verkregen, de dienst bestendigd blijft, maar men moet ge- voelen, dat de raad de baas is. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. 7. Sluiten gelleening voor de Zeeuwseh- Vlaamsche Waterleiding. Van het bestuur der N. V. Zeeuwsch-VLaam- sche Waterleidingmaatschappij is het volgende schrijven ingekomen: By dezen deelen wij Uw college mede, dat behoudens de vervullin.g van vele formalitei- ten en goedkeuring door de Ministers van Arbeid, Financien en Binnenlandsche Zaken, wij er in geslaagd zijn de noodige gelden, te bekomen, welke door de geaneenten op hun aandeel en in de Zeeuwsch-VTaamsche Water- ledddng Maatschappij en in het Reservefonds

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 5