ALGEMEEN NIEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 8056. Woensdag 20 April 1927. 67e Jaargang. ganger ABONNEMENTSPRIJS. Ter inzage-legging lijsten van candidaten. 8IHNENLANC. FEUILLETON. SPRO0KIESPUDMNG HiTtNLANO. {M%M SMM M *e»aia*a)fe3fe*M8S'»-v./ va&iawiiM'- ..--^^jcg^w^agff.a^gaegna^gr'fciaa^.gag^.:^^ Voor binnen Ter Neuzen /1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /6,60 per jaar Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling. DSt bfad varschl]nt iederen itiaandag-, Woensdatf- en Vrijdagavond. NA DE VERWERPING VAN HET NEDERLANDSCH—BELGISCH VERDRAG. In het laatste nummer van de Revue Gene rale vestigen twee bekenlde Belqische politici, de liberale gewezen minister van binnenlandsche zaken en hooge commis sar is in het Rijnland, baron Rolin-Jaeque- mijnis en het gewezen Kamerlid Melot, ieder op hun beurt, de eerste in een be- langrijk artikel, de tweede in Zijn maande- lijksch bulletin politique, de aamdacht der lezers van dit tijdschrift op het Neder- lanjdsch-Belgische vraagstuJk. Op zich zelf zou dit niet zoo heel veel te beteeke- nen hebben na alles wat, in de Belgische dag-, week- en maandbladen, seder* de verwerping van het verdrag reeds is ge- schreven, indien niet, vooral door baron Rodin, een toon werd aangeslagen die gunstig afsteekt tegen het annexionistisch geschreeuw van de Nation Beige, de XXe Siecle en de Action Nationale en zelfs tegen de bedreigingen met internationali- satie van de kwestie, onmiddellijk na de verwerping, uit den officieuzen en zelfs officieelen hoek vernomen. Op de vraag of er sprake kan zijn van nieuwe dixecte onderhandelingen tusschen Nederland en Belgie en of Ihet openen van dergelijke onderiharjdelingen materieel en moreel mogelijk moet worden geacht, zegt baron Rolin-Jaequemijns: meest taevesticjeinide wijze te antwoonden. Doet de Nederlandscihe regeering den eersten, ten gevolg der verwerping van het verdrag door het Nederlanldsohe par- lesnent. onontbeerlijken stap, dan dient, naar oils oordeel, de Belgische regeering zich eenerzijds tot de hervatting der on derhandelingen tusschen de beide onmid dellijk be la nig hebbend e staten te leenen, op voorwaarde natuurlijk, dat het nieuwe statuut van Belgie vervolgens, zonder meer, geregistreerd wordt door de garan- deerende mogendheden van het verdrag 1839. zooals trouwens reeds was over- eengekomen voor wat betreft het verdrag van' 3 April 1925. Het zou geenszins in het belang van Belgie en nog minder in 'dat van Nederland zijn, de Schelde te on- derwerpen aan een regime van inter natio nale controle dat op zich zelf reeds on- TOStwekkend moet zijn voor secundaire mogenidlheden, die aldus de gedelegeer- den der groote mogendheden, wat al te zeer in hun partiiculiere zaken zouden zien mengen. Laat ons dan ook trachten het met ons beiden te viniden want onwaar- schijnlijk moet het worden geacht, dat Nederland zuliks onmogelijk zou willen maken. - •Moest dit ten slotte toch gebeuren, dan zou het nog altijd tijd genoeg zijn am een beroep te doen op de mogendheden, waar- van de gedelegeerden met deze van onze Nederlandsdhe buren en de onze, in de in 1920 door den Oippersten Raad van de Conferentie van Versailles inaestelde uit het Engelsch door NORMAN VENNER. Vervolg.) 26) ,,Hoe vdn-je mijm kamer Terwijl ik weg was, heb ik het laten doen. .|A1s ik de waarheid zeggen mag: niet mooigaf Jeremy openhartig ten ant- woord. ,,Waarom niet Je lijkt vader wel. Die is alleen nog een graadje erger. Als die hier binnenkomt, is bij meteen uit zijn -hu- meur." ,,Ja... omdat... ik weet eigenlijik niet. t Is zoo onrustig, ja, dat is het woorld'. Een kamer moet gezellig zijn. Je moet je er op je gemak voelen... dadelijk als je binnenkomt al. Misschien komt het door al dat zilverbrokaat.maar ik weet 't ook niet." Als ik nou een beetje hand'ig ben, is dat een goede aanleiiding voor een ru- zietje, dadht hij, blij met dien stroohalm. ,,Misschien heb je gelijk", gaf ze naden- kend ten antwoord. ,,'t Voldoet mij ook niet heelemaal. Maar soms heb je wel eens wat anders dan rust en gezelligheid noodig, Vin-jij van niet Onder het spreken had ze haar arm commissie zetelden, of om te constateeren dat het geschil onvermijdelijik is en bijge- volg onze toevluciht te nemen tot den Volkenbonid. Ook de heer Melot wil van een beroep op de mornendheden of op den Volken- bond, voorloopig althans, niet weten en vraagt zich af of Belgie niet, langs een' anderen weg, zijn idoel zou kunnen berei- ken. Hij stelt dan ook voor de moeilijk- heden welke voortspruiten uit de toepas- sing van de Neder'landsch-Belgische over- eenkomstein, langs arbitralen weg te laten beslechten. Deze moeilijikheden, aldus de heer Melot, betreffen het onderhoud van het kanaal GentTer Neuzen en van de vaargeulen in de Schelde, de toepassing der artikelen met den Rijn en sommige dezer kanalen welike ombruikbaar zijn ge- worden door de uitvoering van zekere werke/n on Nederlandscih grondge"bied. Het is niet onmogelijk te achten dat, ten gevolge van de talrijk geuite bezwaren en recihtvaardige arlbdtrale uitspraken Nederland zelf tot de conclusie zou ko- men, dat de tractaten moeten worden ge- wijzigd. Alsdan zou het oogenblik aange- bmken zijn om de onderhandelingen te hervatten. Terwijl de Nation Beige het artikel van baron Rolin-Jaequemijns doodzwijgt, geeft de XXe Siecle ex een uittreksel van waar- aan dit blad het volgende commentaar vastknoopt. AJles blijkt er op te wijzen, dat Neder land een vriendschappelijke en spoedige overeenkomst zal afwijzen. De vele flaters door onze staatslieden begaan en de on- verschilligheid der natie voor het levens- probleem van de vrijheid der Schelde wordt thans, door ons, zeer duur betaald. En dit za'l steeds erger worden zoolang wij geen diplomatie, dezen naam waardig, hebben, en in al de standen der natie geen helderziende energie tot uiting komt, wel ke tot handelen bereiid is telkens wanneer de belangen van het land bedreigd zijn. De Metropole die ook een drukproef Revue Generale mocht ontvangen ver- bergt hare ontstemming niet over den ge- matigden toon waarin het stuk is gesteld, we Ik stuk, zegt het Antwerpsche blad, de tegenstanders van het verdrag die, inqe- val van verwerping, nieuwe Belgische concessies meenden te mogen voorspellen, blijkbaar in het gelijk stelt. Ook oppert de Metropole nog de vraag of baron Rolin- Jaequemijns hier alleen zijn persoonlijke opinie uitspreekt dan wel of men mag ge- looven, dat de Belgische regeering deze zienswijze steunt, inspireert of ondergaat, een vraag waarop mij, aan het departe- ment van Buitenlanjdsche Zaken, is ge- antwoord, dat het artikel in de Revue Generale zooals het door baron Rolin- Jaequemijns werd geischreven, natuurlijk alleen den schrijver binidt. Het is echter duidelijik en dit beves- tigt wat ik, kort na de verwerping van het verdrag, reeds mocht schrijven dat in de pariemen.taire en regeeringskrmgen de strooming voor het hervatten van directe onderhandelingen met Nederland met den dag starker wordt en het onqetwijfeld van de die-iliards der internationalisatie moet winnen indien ook, van Den Haag uit, een stap in dezelfde richting wordt gedaan. DE RIJ KSMIDDELEN In tegenstelling met het vorig jaar is de opbrengst der Rijksmiddelen over het eer ste kwartaal van 1927 niet zoo gunstig ge- door den zijne gestoken. Zoo liepen ze voort, de richting van de fontein uit. ,,Nee, ik nietik heb genoeg van onrust", zei Jeremy met grimmigen spot. ,,Een beetje rust en vrede zoo nu en dan zou wel een goeie dieet-afwisseling zijn. In mijn oogen wordt het pas een ideaal- wereld, als alles eclht is, als alle imiitaties voorgoed van de baan zijn." ,,Wat bedbel je Imitaties Wat heb ben imitaties er mee te maken Ik zie het verband niet.'' ,,Bh ja eh, ik bedoel eh stot- terde Jeremy, heelemaal van de wijs door het begrijpen, dat hij zijn mond voorbi'oe- praat had. ,,Ik bedoel ja... imitaties. Alles wat niet edht is. Ik hou zooveel van echt. Ik bedoel: gewone dingen, zooals taartjes op een vexjaardag en zoo, dingen waaraan je van kind-af-aan gewend bent, die je een soort van hoii-vast geven. Alles wat imitatie is, imitatie-kunst. imitatie- opinies. imitatie-menschen, vind ik onge- lukkig. Weet je, dat de eenige vogel, die niet in den hemel komt, de koekoek is Omdat hij zich voor een ander uitgeeft." ,,Een lofzang op eerlijk duurt het langst vr-oeg ze lachend. ,,Heb ik geen gelijk ..Misschien wel. Maar moeten wij, vrouwen, ons ook er aan houden Dat was een vraag, die maar niet zoo een twee drie te beantwoorden was. Zoo iets van voetangels en klemmen. Zei hij ja. dan liep hij kans een liefd'esverklaring te hooren te krijgen ze was modern genoeg om hem op een gegeven oogenblik weest. Weliswaar brachten de maanden Januari en Februari resp. f 3,67 en 2,8 millioen meer op, doch de ma and Maart bleef met ruim f 57.000 in opbrengst ten achter bij de overeenkomstige maanid van het vorig jaar. Evenwel dient daarbij in aanmeriking te worden genomen, dat Maart 1926 met eea vooruitgang van f 4.265.948 zeer gunstig vergeleek met 1925. In het geheel hebben de Rijksmid delen over het le kwartaal f 124.656.313 opgebracht tegen f 118.949.123 in het vo rig jaar, zijnde dus f 5,70 millioen meer dan in het overeeinkoiinstige kwartaal van 1926, toen de vermeerjdering in vergelij- king met het daaraan overeenkomstige kwartaal f 8.975.351 bedroeg, waarvan echter toenmaals de Invoerreclhten met niet minder dan f 5.949.233 bhdroegen. Aan die toeneming van de sedert Juli 1925 met 60 verhoogde invoerrechten schijnt thans een einde te komen. Deze hebben tenminste over Maart 5.394.033 opge bracht tegen 5.700,243 in het vorig jaar. Hoe ook over deze tariefsverhooqing wordt geoorldeeld, vast staat wel, ver- klaarde onlangs de Minister van Finan- cien, dat het niet in het belang van het economisch leven zou zijn, thans weder daarop terug te komen, want aan eenige standvastiigheid in de tariefpolitiek hebben de bedrijven behoefte. Hierbij werd na tuurlijk bedoeld weder ver'laging der in voerrechten, maar nu de ons omringende landen maar voortgaan met plannen tot het heffen van hooge invoerrechten, thans weder voornamelijk door Frankrijk, zal inderdaad van verlaging van invoerrech ten geen sprake kunnen zijn, daar onze binnenlandsche markt nog meer dan an ders zou zijn overgeleverd aan de felle buitenlandsche concurrentie, waarover door onze inidustrieele ondernemingen in hare jaarverslagen terecht ten zeerste wordt geklaagd. De directe belastingen hebben alle, be- houdens eene geringe toeneming der in- komstenbelasting, minder opgebracht dan lerstancTmler' besfaaf'en^ae ffl^Srder^g in de groote steden zelfs zeer bevredigend kan worden genoemd. Hoewel het aantal betaaldagen niet ver- schilde, bracht de jeneveraccijns f 3.984.309 of f 559,200 meer op dan het vorig jaar, doch toen was de opbrengst zeer gering. Aan een fnuiken van fraude of smokkelen behoeft dan ook niet te wor den gedacht. De geheime distiilleerderijen in ons land worden op zegge 1000 ge- schat. De accijns op bier bracht eveneens aanmerkelijk meer op, nl. f 190.000 alleen voor Maart, waandoor de toeneming voor het eerste kwartaal tot meer dan f 310.000 stijgt. De zegelrechten hebben f 634.590 meer opgebracht en over het eerste kwartaal f f.027.000 meer. hetgeen te danken is ge- weest aan het qroot bedrag aan uitgiiften van buitenlandsche obligation, waarvoor grooter zegelrecht is verschuldigd. Niet alleen echter op emmissiegebied, maar ook op handelsgebied is de toestanld leven- diiger gewoTden, zoodat de loodsgelden en het statistiekrecht resp. stijgingen van bij- na /74.000 en ca. f 18.000 te zien geven. Aangaande de overige middelen vait dit- maal weindg op te merken. Zooals hierboven reeds werd opge- merikt, is de opbrengst der rijksmiddelen over het eerste kwartaal van 1927 niet zoo gunstig geweest en dit is een tegen- valler daar op een verdeT accres was ge- rekend teneinde de middelen te vinden voor de aangenomen belastingverlagin- recht in z'n gezicht te zeggen, dat ze van hem hield. Zei hij neen, dan sloeg hij een figuux als madder. Hij voelde zich als iemand, die 's nachts in 't pikdonker, er- gens op de hei, in een bramenboschje ver- zeild geraakt is. Welken kant hij ook op- gaat, hij loopt vast. „lk weet niet..." gaf hij daarom vaag ten antwoord, met zijn gedachten een ver- langen naar Afrika, waar de eenige geva- ren leeuwen en slangen en malaria en in- boorlingen en krokodillen waren... En nu stond de lunch hem nog te wach- ten, een lunch a trois Een nachtmerrie, een verschrikking in het kwadraat, een ,,als maar" je hoofd op t blok leggen. ,,Voordat je kwam, heb ik nog een poosje met je vader staan praten." „Was hij niet ongerust over me Want hij houdt van me werkelijkEigen lijik is hij een sdhat. Maar moeilijk om mee om te gaan. Hij is zooja hoe zal iik het noemenzoo eh door- tastenid." ,,Ja, dat is hij zeker. Meer dan door- tastenid1." ,,Wat heeft hij gezegd ,,0, niets. Zoo over alles en nog wat hebben we 't giehad." En onder het gewone praten door her- haalde hij als een automaat: .Bij dien klei- nen vijver met waterlelies. Daar doe ik het. Geen stap verder. Dan tel ik tot tien en dan vooruit ermee. Brr. Als t maar niet nou, meteen, hoiefde gebeuren, mor- genavond of volgend jaar om dezen tijd. Maar vanavond Bij dlien kleinen vijver gen. Tot nieuwe belastingverlaging of tot andere maatregelen geeft de budgetaire toestand zeker nog niet de vrijheid. Blijkbaar met het oog op dit laatste heeft het Haagische Correspondentie- bureau een blijkbaar van officieuse zijde ontvangen mededeeling gepubliceerd, ten doel hebbende om aan te toonen, dat de opbrengst tot dusver in 1927 feitelijk geen meevaliers heeft opgeleverd. De f 2J/2 millioen overschrijiding van de rainingzou, aldus wordt ons daarin voor- gerekend, voor het geheele jaar wijzen op een bedxag van 10 millioen. Echter is er, naar het dan verder heet, op een Zooda- nige overschrijdiing reeds gerekend. Im- mers de belastingverlaging voor den ge- wonen dienst, in het afgeloopen najaar aangenomen, bedraagt ongeveer f 16J^ millioen. Bij de raming van de middelen is met die verlaging nog niet rekeniing ge- houden. Daarentegen was er wel een overschot op de begrooting geraamd van J 8 millioen. Dit laatste bedrag was der- halve voor belastingverlaging beschik- baar. Een surplus van belastingverlaging ad 8J/2 millioen moest dus op andere wijze gedekt worden. Aanvankelijk was daarvoor bestemd de hotelbelasting. Toen gebleken was, dat het accres der middelen deze waarschijn- lijk overbodig zou maken, werd deze nieu we belasting ter zijde gelaten. Hieruit volgt, zegt de toelichtende mededeeling. dat op een overschrijding van de midde- lenramina met f 8J^ millioen in 1927 fei telijk gerekend is. De f2l/2 millioen overschrijding in het eerste kwartaal is dus niet als een mee- valler te beschouwen. Buiten aanmerking is hierbij nog gelaten, dat de f 2J/J millioen voor 2,4 millioen te danken is aan de successiierechten, die zeer onrenelmatig binnenkomen, zoodat een tijdelijk accres nog neen maatstaf is voor de volgende maanden. Anderzijds is evenmin in aanmerking genomen de roavallige omstandiigheid, fktj askomfto beks.-. Voor de beoordeeling van den algemee- nen buidgetairen toestand is deze omstan- digheiid uiteraard zonder beteekenis. ARTIKEL 4 DER ZONDAGSWET. De Minister van Justitie heeft de aan dacht van den Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw gevestigd op het.ifeit, dat in een gemeente op den eer sten Pimksterdag van het vorige jaar qe- durende odsdienstoefeninaen. welke na het miiddaguur werden gehouden, muziek op straat is gemaakt. Naar aanleiding daarvan heeft Minister Kan, naar de Tel. verneemt, door tusschenkomst van de commissarissen der Koninigin, aan de bur- gemeesters verzocht te mogen vernemen, welike uitlecyiing in hun gemeenten aan art. 4 der Zondagswet wordt gegeven. HULDIGING MGR. DR. W. H. NOLENS. Door het comite tot huMiqinq van Mgr. Nolens bij gelegenheid van zijn veertig- jarig priesterjubileum is besloten. dat de feestelijke aanibieding van het huldeblijk zal plaats hebben, op Maandaq 25 Api a.s. te 4 uur n.m. in de zaal van Pulchri Studio, Lange Voorlhout 15 te s Graven- hage. RAADSVERKIEZINGEN TE BREDA. Men meldt uit Breda: Overeenkomsbig de afspraak tusschen de verscihillende politieke partijen werden Maandag ten stadhuize geen candidaten- met waterlelies... geen stap verder... dan tel ik tot tien ,,Vin-je ook niet?" hoorde hij haar op- eens vragen. Met een schok van schrik drong het tot hem door, dat hij geen woord verstaan had. „Wat moet ik vinden vroeg hij ta- melijk onnoozel. ,,0 niets. We zijn weer aan 't nonsens praten. Ga mee, naar den rozentuin. zooals die op het oogenblik is En op geen twee meter afstand van den kleinen vijver met waterlelies sloeg ze naar rechts af en nam hem mee naar een grooten steenen boog, die voor meer dan drie kwart schuil ging onder een weelde van fel-roode klimrozen: de toegang naar den ommuurden rozentuin aan den Zuid- kant van de Hall. ,,Goed," dacht Jeremy. ,,dan de vijver met waterlelies nietDan de boog. Geen stap verder. Onder de boog komt het ervan. Het moet Niets aan te doen. Maar ik wou Maar ondanks al zijn goede voornemens kwam het er niet van. Want zij koos het oogenblik. dat ze onder den bewusten boog door ginqen, uit om hem iets te ver- tellen, dat wat uitwerkdng betreft gelijk stond met het laten springen van een mijn. vlak voor zijn voeten. Hij bleef onge- deerd. maar zijn spraakvermoqen raakte d!oor den schonik onklaar. ..O ja, dat heb ik nog vergeten. Wat dom, dat ik het Olivia niet verteld heb. Ik wist dat er iets was, maar wat Nu hebben we tenminste de kans, dat er aan INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. lijsten ingediend, zoodat ook niemand werd ibenoemd verklaard. B. en W. zullen nu binnen veertien da- gen een nieuwen datum voor de candi- daatstelling moeten aanwijzen. DE 100 000STE GRONINGER GEBOREN. Zaterdag is de stad Gr on in gen verblijd door de groote gebeurtenis, waarnaar al weken met spanning is uitqezien. De op- timisten, die er zoo vast van overtuigd waren, dat de 1 OO.OOOste inwoner van Groningen geen vreemideling zou zijn, die zich in de stad kwam vestigen, maar een waseelite Grominger jongen, zijn in het gelijk gesteld. Een gezonde baby van het mannelijk geslaclht is het 100.000-tal der Groningers komen volmaken en werd met vreugde en goede gaven van allerlei aard begroet. In de Graaf Adolfstraat 68b, bij het echtpaar E. Gramsbergen en S. M. Wie- ringa heeft de ooievaar het groote lot in de gedaante van Frederik Johannes in huis gebraclht. De vader is verkooper bij de zoodat de vele voorgenomen weldaden ten bate van de baby en zijn ouders in goede aarde zullen vallen, temeer daar de ouders nog jonge menschen zijn, ide vader van 4 December 1896 en de moeider van 17 Juni 1898, die met den lOO.OOOsten Groninger hun tweede kind het leven schonken. Een mooier tijidstip dan de avond voor Paschen hadden zij moeilijker kunnen uit- zoeken voor deze heugelijke gebeurtenis, die voor Groningen een soort symbool is geworden van groei en welvaart, van nieuw leven an nieuwe Groninger opge- wektlheid. De burgemeester en de gemeente-secre- taris van Groningen hebben Zondehet gezin bezocht en daar het spaarbank- boekje met 200 gulden achtergelaten, dat het gemeentebestuur voor het heugelijk feit had uitgeloofd. HET WRAK OP DE BELGISCHE SCHELDE. Naar van Van der Tak's bergingsbe- drijf vernomen wordt, is haar door de Bel gische regeering de berging opoedragen van het wrak van het Eng. s.s. .Andreas van de Byronline, dat ten N. van Ant- werpen op het wrak van het Japansche stoomsclhip ..Alpsmaru zit. De „An- dreas" is 31 Dec. op de Schelde gezonken en pogingen om het schip vlot te brengen dat alleen wonen op Pulldan een eind komt... dat ze gewoon zal doen; trouwen, een eigen huishouden. ,,Wat Trouwen? Wie Waar heb )e ,,Wat heb jij Je weet net zoo goed als ik dlat het tusschen haar en Alec Shane voordat hij naar Amerika ging in orde was. Practisdh giesproken was het een verloving. In elk geval, was het een pu- bliek g'eheim. Wat kijik je vreemd. 'k Dacht, dat jij het ook wel wist. Maar wat ik wou zeggen is dit: Shane is terug. Verleden week heb ik hem in Londen ont- moet en vanidaag komt hij hier. Als je 't mij vraagt, geloof ik dat het zijn plan is om met Olivia te spreken en dan... Trouwen Olivia trouwen Olivia!" Hij haalde de vier vingers van zijn rech- terhand als een kam door zijn haar, dan bleef hij staan en keek haar aan. ,,Maar ze welnee. 't Is te gek. Je ■vergist je, natuurlijk." ,.Wat soheelt jou? Voel je je niet goed?" ,,Maar... Olivia..." ..Dat is toch doodgewoon. Zoo jong is ze niet meer. Twee-en-twintig als ik het wel heb, Zusters trouwen nu eenmaal, Arthur. Geen enkele reden waarom ze het niet zou doen. Shane is eien goede partij. Wel een beetje volgens een van ouds be- proefd recept gemaakt, maar van het type waarmee Olivia haar heele leven heeft omgegaan. En hij weet wat hij wil... Arthur Wat scheelt eraan Voel je je niet goed (Wordt vervolgd.) De Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden va den Raad der ge- meente Ter Neuzen inaakt bekend, dat de lijsten van candidaten voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd, met vermel- ding van de niimmers en letters der lijsten. Ter Neuzen, den !9 April 1927. De Voorzitter voornoemd, J. HUIZINGA. Op vraao ia«rzi^]ein wii niet nn H*> van het artikel, ,var Karon Rolir, Taenia? mijns. nog voor het verschijnen van de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 1