ALGEMEEN NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 8055. Vrydag 15 April 1927. 67e Jaargang. Bronchitis JB-En&sarjm &JLU&.JD- 8 1 LAND, ABONNEMENTSPRIJS; Een Paaschfeest zonder eieren is gelijk aan een Kooker zonder Ma^rides BUiTENUND, PREDIKBEUKTBH. PruSmtabak i. Zondag 17 April 1927 Maandag 18 April 1927. Ned. Herk. Kerk. TOB NOOIT HOEKJE. TER NEUZENSCHE COURANI Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij v-ooruitbetaling fr. per post /'6,60 per faa Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dlt blad vairschlint ledeeen .Haandani-, Woensda^- en Vrijdaitavon'i EEN RIJKSREGELING VOOR DE WINKELSLUITING. De Minister van Aribeid heeft het ad- vies van den Hoogen Raad van Arbeid g-evraagd o-m-tremt de voorontwerpen be- treffende een W-inkelsluitingswet en een Werktijdenbesluiit voor w-in-kels. Omtrent deze voorontwerpen zal een commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid haar advies uitbrengen. Artikel 1 bepaalt, dat bet verboden is een wink el voor het pulblie-k geopend te hebben of in of van een winkelhuis uit demand te bedienen: a. gedureude den Zondag; b. tusschen 8 uur des namid dags en 5 uur des voorm-iddags. Door de gekozen redactiie valt zoowel het bedienen van klanten b.v. in een kamer achter den winkel als de z.g. verkoop ,,over het hek- je" onder de working der wet. Degenen, die bij het sluiten van den winkel daarin aanweziig zijn imogen nog bediend worden. Artikel 3 verklaart de bepaling'en dezer wet niet toepasselijk op apotheken en in- ricihtingen, waarin uiitsluitend of in h-oofd- zaak spij-zen en (of) dranken voor ver- bruik ter plaatse worden bereid of ver- kodht (inbegrapen inrichtingen voor ver koop van c-onsumptie over de toonbank). Het is echter verboden in deze inrichtin gen anders dan voor gebruik ter plaatse te verkoopen, op de uren, waarop de ge- wone winkels gesloten zijn. Artikel 4 gee ft eenige uitzonideringsbepalingen met betrekking tot het sluitingsvoorschrift. Zoo mogen indien 5 December op Zon dag vait, de winkels dien dag q'eopend zijn. Bloemen- en baniketwinkels mogen op 1 Januari, 24, 25, 26 en 31 December, zoo een dezer dagen op Zondag valt, ge opend wezen. Boekwinikels in spoorweg- stations mogen Zondags tot 2 uur s na middags e op end zijn, melkwinkels tot 12 uur 's miiddags, doch uitsluitend voor den verkoop van melk. Verder zullen de winkels geopend zijn van 5 uur v.m. tot 11 uur n.m.: a. o^> den Zaterdag; b. op den dag voorafgaande aan He-m-elvaartsidaq (onder voorwaarde, dat op Hemelvaartsdag de winkel voor het puibliek gesloten is)c. oo de werk- dagen in het tijdvak van 20 November tot en met 5 December en 15 tot en met 24 December; d. ten aanzien van bloemen- winkels op 25, 26 en 30 December en ban- ketwin-kels op 25 en 26 December. In artikel 5 worden voorschriften ge- geven in het belang van hen, die tot een kerkgenootscihap behooren, dat den weke- lijkschen rustdag niet op Zondag viert. Dezfen kunnen vergunning ontvangen om hun winkels op Zondag tusschen 5 uur des v.m. en 12 uur de® namiddags open te •houden, indiien zij daartoe bij het gemeen- tebestuur een verzoek indienen. Artikel 6 scihenkt den genieenteraden de bevoegd- heid om bij plaatselijke ver-or-dening een regeling te treffen, waarbij verpiic'hte slui- tinig van winkels op een deel van den werkdag kan worden voorgeschreven. Een dergelijke bevoegdh'eid kan vooral van belang zijn voor plattelanidisgemeen- ten, waar nagenoeg geen winkels met per son-eel voorkomen. Artikel 7 regelt drieerlei bevoegdheid: in de eerste plaats kan de gemeenteraad voor bijzondere omstandigheden van plaatselijken aard, onder goedkeuring van de Kroon, uitzonderingen op de bepalin- gen der wet vaststeJlen, voorts wordt het den gemeenteraad mogelijk gtemaakt om hoogstens 14 dagen in het jaar, hetzij in het geheel, de betpalingen omtrent het slui- tingsuur terzijde te stellen, hetzij een later uur te be pal en. Ten slotte kunnen Burg, en Weth. in sommige gevallen ontheffing verleenen van de verbodsbepa 1 ingen dezer wet. Artikel 8 bepaalt, dat het venten en ver koopen of te koop aanbieden op of aan den openbaren weg, behalve met dag- of weekbladen, verboden zal zijn op uren waarop ingevolge deze wet de winkels ge sloten moeten zijn. Artikel 9 bepaalt, dat de arbeidstijd van een arbeider op elken dag, waarop hij meer dan 6 uren in winkels arbeid ver- riicht, telkens na ten hoogste 5]/^ uur ar beid een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur moet hebben. Op een dag, dat de arbeidstijd van een arbeider later dan 6 uur des namiddags eindigt, moet een dezer rusttijden ten minste anderhalf uur bedragen, en, be halve indien de arbeidstijd van den arbei der niet voor 12 uur des miiddags aan- vangt geheel gelegen zijn tusschen 11 J/) uur v.m. en 3]/2 uur n.m. Artikel 10 regelt de kwestie van het overwerk. Bepaald is, dat het districts- hoofd der anbeidsinspectie, indien daar aanleiding toe bestaat, to'estemming kan verleenen tot overwerk. Een jeugdig per- soon of een vrouw mag echter in dat geval niet 1 anger arbeid verrjc.hten dan 10 uur per dag en 55 uur per week. Een man niet langer dan 11 uur per dag en 62 uur per week. Artikel 11 regelt nog eenige nadere bij- zonderheden met betrekking tot de ver- gunningen voor langere rusttijden en overwerk. Deze regeling stemt overeen met hetgeen te dien aanzien voor fabrie- ken en werkplaatsen in artikel 97 der Ar- beidswet 1919 Sn in het ter uitvoering daarvan uitgevaardigde K. B. van 28 Augustus 1920 is vastgiesteld. Artikel 12 bevat nog een bepaling, waardoor voor kappersondernemingen een 12-urige werkdag op Zaterdag mogelijk wordt, doch stelt dit alleen vast voor man- nen en onder voorwaarde, dat niet langer arbeid verricht wordt dan 50 uur per week, terwijl (dien dag na ten hoogste 5 uur arbeid telkens een half uur moet wor den gerust. Artikel 3 geeft een bepaling ter voor- koming, dat jeugdige bloed- of aanver- wanten in barbier- of kappersondernemin gen op Zaterdag overmatig lang zouden arbeiden. Zij mogen alleen arbvid ver- richten tusschen 8 uur v.m. en 8 n.m. Voor ooneelkappers is een uitzondering voorge-steld voor arbeid des avonds tus schen 9 en 11 uur, en des Zondags o^ den namid Jag. TER NEUZEN, 15 April 1927. EEN BIJZONDEREN AANVOER. Naar we vernemen wordt alihier ver- wadht het stoomschip ,,Lovland' geladen met ongeveer 3000 ton zware kanonnen en een volledige afibraak van munitie- fabrieken, afkomstig van de tijdens den grooten oorlog zooveel beschreven forten der Dardanellen (Turkije). De alihier gevestigde N.V. IJzer- en Metaalmaatsohappij S. rap, zal met zijn reusachtige beul- en kniipmachines dit oor- logsmateriaal verder sloopen en verande- ren in grondstoffen voor staalfabrieken, zoodat dit oorlogstuig bin,nenkort weer op de markt zal verscihijnien vervormd in rails, gebindten en ander industrieel materiaal. Voorts is bier den goeden kant aan, dat het zich laat voorzden, dat een en ander ook aan velen uit deze gemeente en om- geving werk zal verschaffen. lULIANA-COLLECTE. Op 14 April was bericht ingekomen vara 201 gemeenten, waar op of omstreeks 30 April de Juliianacollecte voor het Drent- sohe Veen-kind zal worden gehouden. INGEZONDEN MEDEDEELING. EEN STAATSGREEP IN CHILI. Kolonel Ibanez, totdusver minister van oorlog, heeft met het leger achter zich in Chili revolutie gemaakt en Figueroa, den presiident der repu'blie'k, gedwongeu voor- loopig een ver'lof van twee maanden te nemen. Het congres is vendaagd en de opposide is het zwijgen opgekgd door verbanningen op groote schaal. Hijzelf heeft zich bekleed met het ambt van mi nister van binnenlandsohe zaken, waaraan het vice-presidentschap verbonden is, en een regeering van jonge mannen gevormd. Zijn doel is, naar hij beweent, het land voor communisme en anarchie te behoe- den, maar in werkelij-kheid schrijft men hem het voomemen toe, het parlementair te kortwieken en het land onder militaire dictatuur te stellen. Reeds vroeger had hij zich uitgelaten, dat -het par'lement gee-n an- dere f-unctie diien-d-e te vervullen dan wet- ten aan te nemen en geen invloed mocht oefenen op de uitvoerende handelingen van de regeering. Zijn leus is: he-t land voor alles. De staatsgreep van Ibanez is ongetwij- fteld begunstigd door de ontevredenheid over den oecono-m-ischen t-oestand. Ten gevolge van de stabil-isatie van den peso waren de kosten van het leven gestegen, in de salpeter-industriie heerscht werk- loosheid, om/dat verschillende onderne- mingen h-un bedrijf hadden stilgezet ten- einde de regeering te dwingen, het uit- voerrecht op salpeter, dat een ruggesteun voor de staatsmiddelen is, te verminderen. De ni-euwe regeering is hi-er niet toe ge- neig-d en heeft ook ^anigek-ondigd, dat zij met 30 Juni een einde zal maken aan het stelsel van beperking van den verkoop. Zij is voorts begonm-en met het invoeren van bezuinigingen door het afdanken van ambten-aren en heeft verder aanmoediiging van de producti-e op haar program tot ver- mindering van werklooslheid en invoer. De nieuwe machthebbers schijnen in vele opziciht-en bij Mussolini ter sohole ge- gaan te zijn en zoo heeft Chiili zich tha-n-s gevoegd bij de rij van staten waar de dic tatuur het vroeg-ere regeeringsstelsel heeft afgelost. De burgemeester van Amsterdam zal eerdaags e-en Comite installeeren. Tot heden werden in de huizen der ver- sclhillende n-eutra-le, R.-Kath. en Prot.-Chr. vereenigingen reeds 547 kin-deren ver- pleegd, terwijl bovendien nog 420 in ver- pleging zijn. Nog 3500 kinderen wach- ten op plaatsing, die eerst gegeven kan worden als er geld is. Van de reeds ver- pleegde kin-d-eren helb-ben waarschijnlijk vele genoeg aan de 6-w-eeksche kuur, doch een b-eduidend aantal zal later nog een of tweemaal uitgezonden moeten worden om v-olladiig -op krachten te komen. Er zullen sommen gelds n-oodig zijn. De in-zet is echter ook groot. 't Gaat om de genezing van een zi-eke N-ederlan-ds-che pro-vin-cie. Slechts als in alle gemieen-ten een spon- tane beweging ontsta-at voor het behoud -der kind-erbevolking in de noodlij-dende, uitgestrekte v-eenstreken, zal de Juliana- Collecte kunnen slagen. SAS VAN GENT. Uitvoer van paarden. Langs het douanekantoor werden Don- derdagnamiddag uitig-evoerd 16 paarden en veulens. Het duurste exemplaar aan de Belgische grens ter invoering aangegeven was een 6-jarige ruin, ter waarde van fr. 6500. Langzamerhand beginnen de prijzen der paarden zi-ch te verbeteren, welke verbe- tering verleden Maanidag het best merk- baar was o-p -de groote paardenmarkt te Brussel, waar prijzen van 10.000 tot 12.000 francs besteed werden door Duit- sche kooplieden. De 'beste exemplaren werden daar door de Duitscihers opgeikocht aan prijzen, wel ke door de Belgische kooplieden niet kon- den besteed worden. D-e grootste vraag voor Duitsc'hland was naar zware trekpaarden, welke voor dat land steeds qfere-eden aftrek vinden. De „Catharina". Wat betreft de Rott-erdamsche motor- boot ..Catiharina welke nog steeds hier aan den ketting ligt, kan nog gemeld worden, dat in gemelde boot een tamelijk grobte hoeveelheden sacharine aanwezig bevonden is. 1 Alhoewel sacharine een artikel is, dat in buitenwaartsohe riclhti-ng ongedekt ver- j v-oerd worden, allhoewel de invoer in Bel- gie absoluut ve-rb-Oiden is, schijnt de d-oaune aanleiding te Iheb-b-en ook uit dien hoo-fde tot aanhouding der boot termen aanwezig te acihten, ongeach-t het bevel- sc-hrift van den officier van justitie, dat ■het jacihtje met den ko-p naar Ter Neuzen gericht in het kanaal lag, waaruit dan z-ou kunnen geconcludeerd worden, dat het ve-rVoer dezer sacharine in binr.enwaart- sche riclhting plaats had. Intus-schen is dit een punt, dat d-o-or d-e jurist en zal moeten uitgomaakt worden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN »Wat doe )e voor )e hoest?" Niets? Dat isalerg onverstandig. Als Uw bron chitis chronisch is geworden begint de ellende pas goed. Vanzelf zal die hoest niet overgaan. Waarom nu niet bijtijds eer- krachtig werkend kruidenmiddel als Akkers Atsdilsiroop te baat genomen dat U er ;n eenige dagen van af kan helpen. Abdijsiroop is een beproefd mid- del bij bronchitis, Influenza, kinkhoest, zware verkoudheid, keelpijn, asthma. Per fleacb na 230 gne I 1.50; 550 «raa Z7J, Ned. Herr. Kerk. Ter Neuzen. 91 u„ Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Bediening van den H. Doop. De 2e collecte in alle diensten te Ter Neuzen en Sluiskil zal bestemd zijn voor de vereeniging tot opleiding van predi- kanten te Doetinchem. Sluiski 9J u., en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams, Bediening H. Avondmaal en 2 u Ds. E. Raams, Dankzegging. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis, H. Avondmaal en 2 u Ds. G. van Dis. Axel. 9J u., en 2 u Ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren. Sas van Gent. 9J u., Ds H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 a., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. 'i°ek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5J Ds. Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Gereformeerde Gemeente. (Weststraat.) Axel. 9 u. en 2 u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 5J u., Evangelisatie. R. K. Kerkdiensten te Ter Nenzen. >ndag zijn de H. H. Diensten om 7 enlOuur Namiddags om half drie Lof. Ter Neuzen. Sluiski). Hoek Zaamslag. 91 u., Ds. A. Timmerman. 2 u., dhr. L Dek. 9 u., Ds. E. Raams. 9 u,, Ds. G. van Dis. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u., Ds. J. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., Ds. Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., leeskerk. LICHTGELOOVIGHEID. De groote Nederlandsche denker Spi noza, van wien de geheele beschaafde wereld onlangs een eeuwfeest herdac-ht. zegt in de voorreide van zijn Theologisch- politiisch tr-actaat: ,,Daar de menschen in hun maatloos verlangen naar onzeker ge- luk jammerlijk tusschen hoop en vrees been en weerslingeren, is hun geest gaar- ne geneigid alle mogelijlke dingen te geloo- ven". Wie N-ederlan-d ken-t uit de dagen van Spinoza, weet, dat toen reeds de splijt- nSfGEZONDEN MEDEDEELINGEN. itte Ster par hall ona OVERTBEFT ALLE ANDERE iMAAK .n STEVIGHEID MMIRAKIi fc.V. tTOOHTAAANSPAMICK T NI1MIIJCS, ORONINOCN zwam van het sectarisme woskerde onder ons volk. Ocik thans is Nederland ncg in duizend en een partijtjes verdeeld en deze par-tijtjes hebben alle meeridere of mindere aanhangers, omdat de leiders der partijen bcloven hun aanhangers geluk in een of anderen vorm t-e doen deelachtig worden. Het verlangen naar -dat onziekere geluk, het dobberen tusschen hoop e-n vrees maakt, dat zij gel-ooven in die leiders, maakt hen lichtgeloovig. Eerst wanneer he-t den men-s-ch in m-erg en been ziit, dat hij op geen enkel ander geluk heeft te hopen, dan datgen-e. dat zij door eigen inspanning, door eigen denken en wdllen, 'hebben verkregen, dan eerst is hij geestelijk m-onldiig geworden. Dan eerst is hij rijp om zichzelf te besturen, zij.n eigen ri-c/hting te kdezen en zijn eigen geluk na te jagen. Wie ook maar in het geringste rekent op anderen; wie het geluk verwacht van anderen staat aan de wreedste ont- goooh-elingen bloot. Slechts gemakzuoht is het, wanneer de menschen zich wiegen in den waan, dat anderen hun den weg naar het geluk bereiden kunnen; zij zijn gaarne lichtgeloovig, want dat is zoo ge- makkelijk. Wie gelooft in anderen en dit blijft doen, verwijdert zich hoe langer hoe meer van zichzlelven en zal ten slotte alle zelf- vertrouwen ver-liezen. Hij daarentegen. w-ien het vertrouwen in het hart wortelt, dat ihij de -smid van zijn eigen geluk is, zal zichzelf hoe langer hoe meer vind-en en ten slotte zeg-evieren in den strijd des lev-ens. Dr. JOS DE COCK. Voor de lezers van ons bla-d geeft onze psychologische m-edeweriker Dr. Jos, de Cock, Van Merlenstra-a-t 120. Den Haag. gratis zielkundige adviezen o.-m. over de wijze, waarop zij hun geest kunnen ver- frisschen en hun wilsikrach-t en energie kunnen versterken. De vragen zullen in -d-it blaid geregeld worden belhandeld. Mooh-ten de beant- wo-ordiingen te uitvoerig worden dan -di rect schriftelijik aan de aanvragers. H. v .S .te T. U klaagt erover, dat gij na het middag- eten altijd onmiddellijk slaap krijgt en dan slapen gaa-t. Dit is een aanwendsel, zoo- als gij zegt, dat reeds dagtee-kent uit Uw jeugid. Als men U roept zij-t gij korzelig en knorrig en het liefst s-laa-pt gij eenige uren door, om zoo suf wakker te word-en. dat gij dan weer terstond in Uw bed -kun-t kr-uipen. Gij kunt hi-er niet overthean ko-men en toch gevoelt gij, dat het niet normaal is. Terstond kunt gij eroverheen komen, als gij maar wilt. Sta onmiddellijk na tafel op, rek Uw jas aan en loop tien minuten rond in de vrije lucht. Laat in dien tij'd d-e kamer, waarin gij Uw middagmaal hebt gebruikt bc-hoorlij.k luchten en begin tihuis- ge.komen direct aan het moeilijkste werk dat gij dien avond moet verrichten. Lees riet eerst Uw avondblad. zit niet te han- gen in n stoel en te wach-ten op Uw kopje thee. Hebt gij radio thuis begin dan met een lezing be h-ooren. waarvoor gij U moet inspannen en laat U niet in slaap wiegen door een of ander zadht strijkje. Vooropgeze-t, dat gij 1-ich-aimelij-k gezon-d zijt, kunt gij van ons aannemen, dat deze zeer slec-hte gewoomte U in de jaren, dat gij haar hebt gevodgd heel wat tijd heeft gekost, die totaal weggegooid is. Wij ra-d-en U aan maar een-s wat minder te silapen in het algemeen, want negen uren des nachts heeft een gezond mensch van Uw leeftij-d nie-t nocd'ig. Het verwondert ons, dat U nog zoo goed slapen kurt des nachts. na een avonddutje van versdhei- den uren. Werudt U nu maar e-ens al Uw wils- kracht aan, om daar af te kom-en; wij ver- zekeren U. dat gij U een stu'k leikker-d-er zu-lt gevoelen. Veel enerqie kost het niet. om op te staan van tafel en IIw jas aan te trek'ken. P rob eer -dii-t dus vanavord nog. Aan onderstaianldie personen is persoon- lij'k antwo-ord gez-onden, aangezien die be- antwoord-ing te uitvoerig was voor plaat- sir.q in dit blad. H. S. te T.; J. D. te T.: v. O. te T L. M. te T.; v. M. te T.; v. U. te T.; J. D. te T.; P. P. te T.; H. v. D. te T.: H. R. te T.; H. S.. te T.; M. H. S. te T.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 1