TirUTe azeasche Co want Maandag 4 April 1927. No. 8050 CWBBIDll IBXj-A.XD. GEMEENTERAAD VAN AXEL. 7AN Verg-adoring van Dinsdag 22 Maart 1927, des voormiddags 9,30 uur. Voorzitter, de heer J. M. Oggel, Wethouder. Vender tegen,woordig de leden: M. Koster, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. M. Baert, A. Tli. 't Gilde, E. van de Casteel, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter; Secretaris de heer J. L. J. Maris. (3. Slot). 7. Ontruimen onbewoonbaar verklaarde woning. Naar aanleiding van het ter g-oedkeiuring in- gezonden raadsbesiiuit van 25 Jan. 1.1., tot ver- lenigiing van den termijn van ontruiming tier on bewoonbaar verklaarde woning A no. 105, is ingekomen een missive van Gedaputeerde Sla te n van Zeeland, iuidende als volgt: Omtrent bet bij ■never gem eld schrijven m- gezonden raadsbesluit schrijft de Inspecteur van de Volksgezondlheid Jhr. G. de Graeff ons d.d. 15 dezer no. 73/99 het navolgende: In de considerans van heit raadsbesluit van Axel van 25 Januari jl. wegens de verlenging van den ontrudminigstermijn voor de onbe woonbaar verklaarde woning Kanaalkade A no. 105, trekt de mededeeling de aandaeht, „dat na verloop van tijd deze woning zander verzoek lof kennisgeving weder is betrokken wegens gebrek aan een geschnkte woning" en „onder deze woning" is te verstaan de op 16 Mei 1922 onbeiwoonbaarverklaarde en binnen den gestelden termijn ontnr'mde woning als bovengenoemd. „De gemeenteraad scihijnt zich niet daarvan bewuist te zijn, dat deze nieuwe woning ten eenenmale in strijd is met de woningwet (art. 21 lid 8) en dat Burgemeester en Wethouders deze hadden moeten beletten (art. 52), terwijl zoowel de bewoners als de edgenaresse der woning een strafbaar feit hebben gepleegd (art. 47 lid 2 en 3). ,,Toepassing van artdkel 23 Woningwet ware bier aamgewezen en in geen geval is er aan leiding tot een besiuit wegens verlengng van den ontruimingstermijn welke termijn immers niet bestaat". Voor goedkeuring van bovengenoemd on- Wettig besiuit achten wij derhalve geen termen aanweaig waarom wij u uitnoodigen te bevorderen, dat het raadsbesluit wordt inge- trokken, en de waning zoo spoedig mogelijk wordt ontruimd. Van een en arnler zien wij uw berioht tege- moet. Burgemeester en Wetbouders geven te ken- nen, dat, hetgeen in dit schrijven naar voren is gebracht, hun bekend was, daar de heer Kruijsse den stand van zaken reeds nader heeft uiteengezet, ten bewijze dat de soepelheid om trent de toepassiing der voorschriften ruim- schoots door de Gezondlheidscommissde is toe- gepasit. Zij stellen voor, het genomen besiuit in te trefcken en deelen voorts med.e, dat aan de eigenares en bewoonster is beric'ht, dat deze woning 1 Juli a.s. ontruimd moet zijn en niet meer als woning mag wonden gebezigd. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 8. Beschikbaarstelling schoollokalen vooi een Industrie- en Huisvlijttentoonstel- ling. Ingekomen is een adres van den volgenden inbouid: Geven met versohuldigden eerbied te kennen: van Maale Antonius Baptiste, van den Casteel, Eduardus, respect!evelijk voorzitter en secreta ris van de Vereeniging ter Bevordering van 't Vreemdelingenverkeer te Axel; dat zij van 13 t/m 20 Augustus 1927 een Huisvlijt- en Industrietentoonstelling zouden willen organiseeren in de gemeente Axel; dat zij gaame voor bet houden van deze ten- toonstelling de besoliikking zouden willen heb ben over de noodige lokalen van de openbare school dat zij tot dekking der kosten van de ex- posanten, in de afdeelinig Industrie een vergoe- ding zouden willen rekenen; dat zij van de bezoekers een nader te bepa- len entree zou willen heffen; redenen waarom zij zicb met den meesten eerbied tot U edelacbtbaar college wenden met het onderdanig verzoek hen de noodige toestemming voor de hier bovengenoemde ten- toonstelling te willen verleenen. Het advies van het hoofd der school luddt als volgt: In anibwoord op Uw verzoek om advies in zake nevensgaand verzoek sob rift heb ik de eer, U het voigende te berdchten; de groote vacantie aan mijn school zal vol- gens het leerplan duren van 30 Juli t/m 22 Augustus, hieruit volgt, dat het oniderwijs geenerlei natleel kan ondervinden van het hou den van de bedoelde tentoonstelling gedurende de gemoemde dagen; op de vraag, of de scboonmaak der school daarvoor belemmening zou kunnen ondervin den, moet het anltwoord door anderen dan on dergeteekende gegeven worden; tegen besehadiging van school meubelen zul- len maatregelen moeten getroffen worden; aan het afstaan der gevraagde lokalen zouden in dezen voorwaarden kunnen verbonden worden. Burgemeester en Wetbouders stellen voor het verzoek in te willigen en de schoollokalen beschikbaar te stellen ander voorwaarde dat: lo. de muren en schoolmeubelen niet be- sdhadigd worden en 2o. de lokalen na afloop weder schoonge- maakt worden opgeleverd. 9. Beperking van den omvang van het on- derwijs aan de O. L. School. Burgemeester en Wetbouders stellen over- eenkomstig het voorstel van het hoofd der school en het advies der commissie van toe- zicht op het lager onderwijs voor: 10. af te schaffen de 8e klasse; 2o. af te schaffen bet onderwijs in En- gelsch, Duitsch esn Wiskunde in de 7e en 8e klasse. Met betrekking tot dit voorstel worden over- gelegid de voigende stukken: a. Een schrijven van het .hoofd der O. L. school, als volgt: Ondergeteekende beeft hierbij de eer, U voor te stellen, over te gaan tot een belangrijke beperking van den omvang van het onderwijs aan de openbare school alhier, omvattende: le. afscihaffing van de 8ste klasse. 2e. afscbaffing van het onderwij's in En- gelscb, Duitsch en Wiskun.de aar. de 7de en 8ste klasse der genoemde school. Ter toelicbting dezer voorstellen moge het voigende dienen: In 1910 werd de zoogenaamde vervolgklasse aan de -school toegevoegd, bestaan.de uii het 7de en 8ste leerjaar, waarin onderwijs in 3 talen en wiskunde zou gegeven worden. De leerlingen dier klassen vielen niet onder leerplichtwet en bleven schoolgaan omdat zij dit voorbgezet onderwijs verlangden. Thans is er het verplieh.t 7de leerjaar, waar in tal van leerlingen, die maatschappelijk niet de geringste behoefte aan onderwijs in talen en wiskunde hebben, en dit voor 't meerendeel ooik niet op prijs stellen. De uren aan die vakken besteed, gaan na- tuurlijk verloren Voor ander onderwijs, dat van meer belang voor hen is. Zij, die wel voortgezet onderwijs in talen, enz. wensohen, gaan thans naar de Muloschool te®er Neiuzen, ook degenen, die naar de H. B. S. willen. Toch zou ik het onderwijs in de Fransche taal voor het 7de leerjaar wenschen te hand- ihiaven, omdat eenige kennis van die taal voor het verkeer met Belgie van. groote beteekemis is en klaarblijkelijk wel als een behoefte ge- voel-d v/ordt door een deel der leerlingen. De 8ste klasse is al verscheiden jaren zoo sleoht bezet, dat ze geen reden van bestaan meer iheeft, gewoonlijk zi-tten er 2 of 3 leer lingen in, Het zijn ook gemeen.lijk geen leerlingen, die uit behoefte aan les in talen, enz. blijven schoolgaan, doch die niets om handen hebben daarom nog wat blijven schoolgaan, vaak nog vrij onregelmatdg ook, daar ze niet leerplichtig zijn. Indien deze klas afgesehaft wordt, kan tot een betere verdeeling der leerlingen overge- gaan woixlen daar ondergeteekende met twee klassen belast en daarin met het onderwijs in vreemde talen, aan een klein getal leerlingen toch een drukke klas heeft en moeilijk een deel eener andere klasse kan overnemen, aangezien 3 groepen leerlingen in een klas gebrekkig on derwijs en lastige toestanden geven. Afscbaffing van de 8ste klasse en vereen- voudiging van het onderwijs in de 7de klasse zal dus het geheele onderwijs aan mijn school ten goede komen, een gemakkelijker en beter veideeling der leerlingen mogelijk maken en een waardeloos geworden lastig aanhangsel der school verwijderen. Na eventueele goedkeuring dezer voorstellen door Uwen raad en Gedeputeerde Staten zal ondergeteekende aan heeren Burgemeester en Wetbouders een gewijzigd leerplan, overeen- komstig deze besluiten, ter goedkeuring aan- bieden. De commissie van toezicht schrijft: In antwoord op Uw schrijven van 18 Jan. j.l. betreffende beperking van het onderwijs op de openbare lagere school alhier, heeft de com missie van toezicht op het lager onderwijs de eer U het voigende mede be deelen. Na bespreking van. bet voorstel van 't hoofd der openbare school met toelicbting, is Uwe commissie eenstemmig van oordeel, dat ze Uw college kan ad.viseeren dit voorstel aan te ne- men, om deze redenen: lste. uit het zeer geringe aantal leerlingen blijkt, dat dit onderwijs niet begee-rd wordt. 2de. de Muloscholen te Ter Neuzen kunnen gemakkelijker dit onderwijs verschaffen. 3de. voor hen, die verder willen studeeren, is het niet noodiig, dat ze op de lagere school onderwijs in talen en wiskunde ontvangen. 4de. de regeling van werkzaamheden en klasse-indeeling zullen, wanneer deze beper king wordt aangenomen, voor de openbare school guns tiger worden en bet lager ondarwijs aldaar ten goede komen. De heer VAN DIXHOORN is het er niet mee eens, dat er hier geen behoefte zou zijn aan onderwijs in de vreemde talen. Hij aclit het vooral bij de tegenw-oordige omstandigheden juist voor den werkenden stand van groote be- oeeken is, dat hunne kinderen ook in de gelegen- heid wo-rdan gesteld vreemde talen te leeren. De VOORZITTER aoht ook, dat het b.v. bij emigreeren naar andere gewesten zeer te pas komt, als men van de landstaal aldaar iets af- weet. Ze vmgen nu alleen reisgeld om te emi- gieeren, maar kon men ben de taalkennis mee- ge-ven, dan waren ze heel wat vooruit. Hij be- jammert ook dit voorstel, want hij acht het een stap terug. Niet alleen voor de meergegoeden, maar ook voor de lagere klassen aoht hij ken- ms van vreemde talen noodiig, opdat men zich <ater ook in andere landen gemakkelijker dan bewegen. De midrielen zijn er dan ook om die kennis te verwerven, maar, zooals uit de rap- porten blijkt, wordt er geen gebruik van ge- z'.t v?or 'd® geimeerute aan die af- sdhaffi.nig eemig finainoieel voordeel vast, maar het spijt spreker voor het onderwhs De beer VAN DIXHOORN zou liever zien, dat er een woord van opwekking tot deelne- miing aan dat taalonderwjjs uitging. De erva- mng leert, dat het voor menschen met veel energie, die hier hun ibroodje niet kunnen ver- dienen, en daaiwoor in vreemde landen komen, taalkennis een groot voorredht ds en gemak op- 1 evert. Hij spreekt in deze van ondervinding. De VOORZITTER erkent het groote voor redht van taalkennis, maar het blijkt. dat dit onderwijs met begeerd wordt, Hij acht het noodlg voor iedereen. De heer GILDE is tegen het voorstel, op dezelfde gronden als door den heer Van Dix- hoorn ontwikkeld. Het arbeiderskind heeft wel degelijk een geleigenb.eid voor het volgen van taal onderwij s noodig. Wanneer nu aan de school a'leen overblijft onderwijs in de Fran sche taal is dat een stap terug. Hij kan er daarom zijn stem niet aan geven. De heer WEIJNS merkt op, dat, indien dit voorstel thans aangenomen wordt, het onder- wtfis toch later ook weer kan ingevoerd wor den, als de beboefte daaraan weer naar voren komt. Als er geen gebruik van gemaakt wordt, waarvoor is het dan noodig het op den les- rcoster te houden.. De VOORZITTER deelt mede, dat het motief van het hoofd der school was, dit onderwijs te laten vervallen, hatwelk niet van voldoende nut wegens te geringe deelname, omdat de J daaraan besteed dan beter kan besteed worden voor andere vakken, waarvan de leer lingen meer nut hebben. ,ieer VAN "DIXHOORN wijst er op, dat bhjkens de rapporten het onderwijs toch dooi- enkelen wordt begeerd en die zouden dan toch van afscbaffing de dupe worden. Hij acht het gewenscht, dat de grondslag voor vreemde talen op de lagere school gelegd wondt. De heer 't GILDE vraagt, of er aan de bij- zarudere school in de Nieuwstraat ook onder wijs in vreemde talen wordt gegeven. De VOORZITTER: Fransch en Engelsch. De beer 't GILDE begrijpt het voorstel van he<t hoofd der school niet, Aangezien hij toch privaatlessen geeft, blijkt de behoefte daar aan. Hij acht geen motdeven aanwezig om op dit voorstel in te gaan. De VOORZITTER wijst ©r op, dat het gedu rende een, of 2 jaar genoten taalonderwijs ren- teloos is, omdat het door de betrokken leerlin gen niet wordt voortgezet. Het is niet de be- doeling van het hoofd der school het onderwijs te verslechten, diocih om dit zoo productief mo gelijk te maken en de tijd die door het verval len dezer vakken, vrijkomt op andere manier voor de leerlingen meer product'ef te maken. De heer 't GILDE wijst er op, dat het hoofd der school wel tijd schijnt te hebben voor het geven van privaatlessen, doch daarvan kan het arbeiderskind niet profiteeren. De VOORZITTER merkt op, dat die privaat lessen geiheel buiten de school staan. Het gaat ■hier over den tijd die volgens den lesrooster voor de school beschikbaar is. De heer 't GILDE basChouwt het als een soort gemakzucht van het hoofd en zal tegen stemmen. Het voorstel van Burgemeester en Wetbou ders wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Koster, Baert, Weijns, Dieleman en P. de Feijter; tegen stem- men de heeren, Van Dixhoorn, Van de Casteel, 't Gilde, Kruijsse, J. de Feijter en de Voorzitter. 10. Verkoop van grond in de Kerkdreef. De VOORZITTER deelt mede, dat is ingeko men een adres van A. van't Hoff, waarin deze te kennen geeft, dat bij het koopen van bouw- grond van Brugman, in de Kerkdreef, aan het licht is gekomen, dat zich daarbij nog een stukje gemeentegrond zou bevimden. Adressant weinischt daar een woon- en winkelhuis te 'bou- wen en vraagt of de gemeente hem dien, grond wenscht af te staan onder te stellen voorwaar den. Mochten echter te hooge eischen gesteld wordien, dan zal hij van zijn plannen moeten afzden, aangezien thij niet beter wist of die grond was onder den vraagprijs voor het ge- heel begrepen. Aangezien de gemeente echter met dien grond niets doet, en dcor den voor- genom-en bouw de toestand veel zal verfraaien, indien die volgens het plan kan uitgevoerd worden, hoopt adressant dat dit den gemeente raad zal bewegen om hierin zijn -medewerking te verleenen. Burgemeester en Wetbouders merken hier- omrent op, dat de bedoelde strook is gelegen tusschen het bebouwde gedeelte (bergplaats) van den, heer Kruijsse en de sdheidingsmuur van het erf van den heer P. Dekker. Voor de thans bestaandie berg- en werkplaats ligt nog een strook gemeentegrondTen einde te be vorderen, dat die hoek vervalt en dit zooveel mogelijk een irechte lijn wordt, stellen zij vcor de daar tusschen liiggende strook aan adres sant te verkoopen voor f 50. De heer KRUIJSSE merkt op, dat het nog de vraag is, of die strook grond wel gemeente grond is, daaromtrenit bestaat weinig zeker- heid. Bij het leggen van trottoirs heeft de ge meente naar dit stuk niet omgekeken en het verwaarloosd. Vroeger hebben er ook boomen gestaan, die aan de Tramwegmaatschappij zijn verikocht en door deze gerooid, terwijl de te- genwoordige bewoner er ook nog 'n keklergat en steenen trappen heeft gesloopt. Daaruit blijikt toch wel, dat het particulier terrein is. De thans voorgenomen verbetering is ook eenigszins uitgelokt, om een fraa'eren toestand te krijgen. Met het oog daarop acht hij 50 voor 17 M2. grond, alzoo 3 per M2. te hoog. Hij wijst er op, dat dit een prijs is gelijkstaan- de aan die welke te Ter Neuzen volgens beslis- sdng der reohtbank is vastgesteld voor grond die de menschen onvrijwillig moeten afgeven. Bij die koopsom komen dan ook nog de kosten van overdracht en beschrijving. Hij zou daarom 10 meer dan genoeg achten. De VOORZITTER merkt op, dat de heer Van 't Hoff door zijn verzoek om den grond te mo- gen koopen, het eigendomsrecht der gemeente enkent. Bovendien hebben Burgemeester en Wethouders het voile bedrag van den prijs van den bouwgrond in deze gemeente niet ge- noemd, want dan zou het op 70 gekomen zijn. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat, als adressant den, grond niet voor billijken prijs krijgt, hij het terrein zal bebouwen zooals het nu ligt. Hij acht 3 p r M2. voor grond waar van het betwistbaar i; >f zij het eigendom der gemeente wel ds, vee, fce hoog, te meer waar men dan het gevaar loopt, dat zij niet bebouwd wordt. De VOORZITTER verklaart, dat hij ook geen bezwaar heeft tegen een lageren prijs, maar Burgemeester en Wethouders moesten met een voorstel komen en dus den grond taxeeren op de waarde die deze volgens hen had. De heer P. DE FEIJTER komt tot dezelfde conclusie als de heer Kruijsse en meent dat f 3 per M2. voor dezen grond vrij duur is. Wordt de grond niet bebouwd, dan komt de gemeente nog voor onlkosten om een en ander in orde te bi engen, want dan zal men het toch niet zoo kunnen laten liggen. Wordt het plan uitge voerd volgens het voomeimen, dan zal het tot versiering strekken, hetgeen niet het geval zou zijn, indien dat pand werd ingebouwd. De heer DIELEMAN is van hetzelfde gevoe- len. Er is door de gemeente al heel wat uit- gegeven voor verbetering van straten, vooral aan deze straat. Voor het verbeteren, van den imgang is aan den heeT Deij zelfs wel 1000 be- taald, maar nu er sprake is van deze ver- fraanng willen Burgemeester en Wethouders er munt uit slaan. Hij zou het zoo maar aan adressant willen geven, onder voorwaarde, dat .Ze trottoir zal doortre'kkeri overeenkom- stig de bestaan.de, tot tegen zijn perceel. Dan heeft de raad op een goedkoope manier mee- gewerkt tot verfraaiing der straat. Tie A OOKZITTER merkt op, dat Burgemees ter en Wethouders liierin juist blijk geven niet het uiterste te willen vragen, als men er op let, dat van gemeantewege 1000 bet arid is voor enkele vierkamte meters grond en Tver maar f 50 gevraagd wordt voor 17 M2. KRUIJSSE brengt in herinnering de ei fra-ii'ng der Noordstraat, hoe de ingezetenen ter wille daarvan alle afstand hebben ged,aan van hun stoepen, hekken, en palen, behoudens £a"Jp' ten geval. Wanneer zich nu het omge- keerde voordoet moeten Burgemeester eri Wet houders volgens hem ook een ruimer standnunt mnemen. De VOORZITTER kan niet inzien dat hun voorstel van bekrompenlheid getuigt. De heer DIELEMANDe gemeente heeft aan Deij f 1000 gegeven voor verbetering der straat, en hier beboeft zij iniets te geven. pe OORZTTTER wijst er op, dat er ver- i scrul bestaat; bij Deij moest de gemeente een 1 stukje grond koopen, maar hier is het ver- koopen. De heer VAN DIXHOORN vindt f 3 per M2. te veel, te meer waar het niet eens zeker is, of de grond wel aan de gemeente behoort. De VOORZTTTER is ook voor een ander be drag te vinden. Wil men dan f 25 voorstellen I Naar hij meent, heeft de heer Kruijsse 1 10 voorgesteld De heer KRUIJSSE verklaart, geen voorstel te hebben gedaan. Hij heeft een bedrag van 1 f 10 genoemd. Hij zou het imaar gratis willen geven en in geen geval meer dan 10 willen vragen. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wetbouders hun voorstel wij zi gen en de koopsom op 10 voorstellen. Het gewijzigd voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. 11. Verkoop van grond in de Julianastraat. Ingekomen is een sdhrijven van J. A. Plat- teeuw, die daarin te kennen geeft, dat hij een j perceel grond wenscht te koopen, gelegen tus- schen de perceelen van Oriebeke en Mart, i Schieman, gelegen in de Julianastraat, voor den prijs van f 3 per M2. Het terrein is groot pi m. 120 M2. 1 Burgemeester en Wethouders merken op, dat j door den raad den prijs voor dit perceel is ge steld op f 4 per M2. en dat zij geen reden hebben am tot afwijking van dien prijs te ad- viseeren. Zij stellen daarom voor, aan adres sant het perceel ten verkoop te presenteeren tegen, den eenmaal vastgestelden prijs. De heer't GILDE heeft bemerkt, dat Burge meester en Wethouders geen rekening hebben gehouden met het door hem ingewonnen ad vies van den gemeente-,opzichter, dat bij de stukken lag. Dit spijt hem ten zeerste daar er motieven genoeg voor zijn diit perceel voor de gevraagde som te verkoopen, aangezien het vol,komen in dezelfde conditie verkeert als de andere reeds in dat gedeelte verkochte en nog t verkoopen grond. Indien men deze grond nu volgens advies van den opzichter aan 3,50 per M2. verkoopt is de prijs nog 0,50 per M2. hooger dan van de aangrenzende koopers. Bovendien is het geen hoekhuiis en verkeert dus in dezelfde omstan digheden. Burgemeester en Wethouders hebben hier cveiugens zelf reeds een precedent geschapen door grond voor 2 per M2. te verkoopen. Afgezien daarvan eoht-T zou hij gehoor wil len geven aa.n het advies van den gemeente- opzichter. De VOORZITTER merkt op, dat die prijs geen. voorstel is van Burgemeester en Wethou ders, doch door den gemeenteraad zelf aldus is vastgesteld. De prijs is voor het eene wat hoo ger gesteld dan van het andere in verband met de ligging en de omstandigheden. Dit is een klein stukje, en in verband daarmede is de prijs op f 4 per M2 bepaald. Nu koopt men daar voor ongeveer f 500 een perceel bouw grond. Andere perceelen moesten wat lager gesteld worden, omdat het perceel dieper was en de eventueele refleotanten meer oppervlakte zouden moeten koopen. Spreker acht het ge- vaarlijk om van den eenmaal vastgestelden prijs te gaan afwijken, als daarvoor geen bij- zondere reden is. De heer 't GILDE merkt op, dat het juist 100 versdhil maakt met den grond die daar onlangs is verkocht. De VOORZITTER erkent dit, maar wijst er op, dat er juist een reden was om die grond goedkooper te verkoopen, aangezien die juist op een sloot gelegen was en het daarop bou- wen veel zou moeten kosten. Met die kosten zou de grond misschien wel duurder komen dan 4 per M2. Hieraan -kunnen Burgemeester en Wethouders echter niets doen, de raad heeft den prijs vastgesteld en Burgemeester en Wet houders hebben zioh daaraan te houden. De heer KRUIJSSE dacht aanvankelijk, dat dit een perceel was, dat gedeeltelijk onder water stond, maar nu blijkt hem nader, dat dit niet juist is. Hij zou het gewenscht achten, dat bij de stukken een kaart ter inzage lag, opdat de leden zioh ibeter kunnen vergewissen van de ligging der perceelen die bedoeld wor den. De VOORZITTER merkt op, dat toch ailtijd een kaart ter seoretarie aanwezig is ©n de leden die dus kunnen vragen. he«' KRUIJSSE vindt het ook gevaar- 'ijk, wijziging aan te brengen in den vastge stelden prijs. De heer P. DE FEIJTER meent ook, dat er de vorige maal afgeweken is, omdat het grond betrof die op een sloot lag. Hij meent, dat het prijsversChil op een, te bouwen woning toch zoo geen verschil kan maken. De heer KRUIJSSE meent, dat, als men tot verlagung zou willen besluiten, men alvoresns tuerover te beslissen, wel eens een algemeen herziemng der prijzen van de verschillende per- ceelen zou moeten ter hand nemen, want ter wille van een perceel afwijken vindt Hij ge- vaarlijk. Het maakt de zaak moeilijker. De VOORZITTER: Het gevolg er van zou worden, dat men in de toekomst van iederen kooper een bod zou krijgen. Hij vindt 500 voor een perceel bouwgrond voor een woning met te hoog. Die heer DIELEMAN verklaart, dat hem toch iets met helder is. De gemeente-opzichter ad- vi seert den prijs te stellen op 3,50, in plants van 4. Hoe komen Burgemeester en Wethou ders er nu aan, om toch f 4 te vragen, waarom is hun voorstel afwijikend aan dat van den <re- m eente-opzichter? De VOORZITTER wijst ei op, dat de heer Dieleman de gronden in de stukken heeft kun nen lezen. Overigens zegt hij er in openbare vergadenmg liever niet te veel van, doch kan de heeren, als zij dat wenschen in besloten ver- gadenng wel iets meer hieromtrent mede- deelen. De heer DIELEMAN zou daarvan gaarne gebruik maken. De VOORZIT1 ER sChorst de openbare ver- gadering, die overgaat in een zitttng met ge- slaten deuren. Na het weder openbaar worden der verga- dering deelt de VOORZITTER mede, dat Bur gemeester en Wethouders hun voorstel hand- ihaven. De heer t GILDE stelt voor den kooppriis op 3,50 per M2. te stellen. Dit voorstel wordt verworpen met 4 tegen 7 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Dixhoorn, Die leman, Van de Casteel en 't Gilde; tegen stem- men ,de heeren Koster, Baert, Weijns, P. de Feijter, Kiruijsse, J. de Feijter en de Voorzitter. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt daama aangenomen met algemeene stemimen. 12. Aankoop grond van E. L. de Moor. Burgemeester en Wethouders herinneren, dat in de vorige zitting op hun voorstel besloten is een perceel grond, groot pl.m. 600 M2. aan te koopen van E. L. M. de Moor te Sas wan Gent, in den Buitenweg, voor vergirootimg van het terrein der gasfabriek. Thans, nu alle plannen van de uitbreklin.gs- werken gereed zijn, blijkt, dat de reeds ge- kocbte grond niet voldoende is en moeten zij voorstellen alsnog pl.m. 400 M2. grond aan te koopen tegen den zelf den prij's als de vorige koop is gesloten, nl. a f 1,10 per M2. van den- zelfden eigenaar die daartoe bereid is. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene steimmen. 13. Wegverlichting in de Buitenwijken ge durende den winter. Door Burgemeester en Wethouders is een onderzoek ingest eld in verband met het ver- lichten van de wegen in de buitenwijken ge durende den winter, nu in het vervolg daarvoor gebruik kan worden gemaakt van electriciteit of van gas. In verband hiermede wordt overgelegd een schrijven van de P. Z. E. M. Iuidende als volgt: In verband met Uwe plannen tot wijziging der straatverliehting in verschillende buurt- sehappen, deelen wij U hierbij mede, dat wij gaarne stroom zullen leveren voor de straat verliehting in de wij ken Spui, Magret, Scha- penbout en Sassing, voor zoover ons boven- grondsch net zioh in die wijken uitstrekt. Evenals in andere gemeenten het geval is, dachten wij ook hier de straatlampen, met wat er verder toebehoort, op onze kosten te doen aanleggen en onderhouden. De gemeente heeft dus alleen het K. W. U.- verbruik, aamgewezen door een meter, te beta- len, berekend a f 0,45 per K. W. U., waarbij is aangenomen, dat hot aanital geplaatste straat lampen in bedoelde wij'ken niet wordt vermdn- dend. Zoo u daar de voonkeur aan mocht geven, zijn wij ook bereid tegen een vaste vergoeding per lamp en per jaar stroom te leveren, ibij een bepaalde girootte der lampen en een vastge steld brandduur per jaar. De vengoedinig per jaar bedraagt 27 per lamp van 32 N. K. en maximum 1500 brand' uren per jaar, of per lamp van 50 N. K. e( maximum 1000 branduren per jaar, of per lamj van 100 N. K. en een maximum van 500 brand' uren per jaar. U kunt dus een keuze doen uit deze drie ge- vallen, waanbij wij nog opmerken, dat een elec- trische lamp van 50 N. K. voor verlichting der straat evenveel effect heeft als een staande gaskous. Het vorenstaande aanbod geldt onder voor- beihoud van goedkeuring door den Raad van Bestuur. Wij verklaren ons gaarne bereid om dit aan bod. desgeiwensciht nader toe te licbten. Het rapport van den directeur der gasfa briek luidt als volgt: He P. Z. E. M. doet in hierbij gevoegd schrijven een aanbod voor het verlichten der buitenwijken. De jaarlijksche kosten per lamp van 32 kaarsen bij een brandduur van 1500 uren een K. W. U. prijs van 0,45 zijn berekeod op on geveer 27. De straatverliehting met gas van de kom Axel met de onmaddellijk aansluitende buiten wijken wordt ide gemeente plus minus f 3900 in rekening gebracht. Gerekend op 85 lan- taarns is dit per lantaam in een jaar 46. Voor deze f 46 krijgt de gemeente gemiddeld een lichtsteirkte van 200 kaarsen. 200 kaarsen kosten dus bij gasveriiohting 46; 200 kaarsen 27 maal 200 bij electrisch lidht 32 is 168,75. Hierbij koimt dan nog, dat bij gasverlicht'ng de gemeente zelf producent is, en de voordee- len zelf geniet, terwijl bij electrische verlich ting de aenten uit de gemeente gaan. 0^®re^®ntl is in 192^ op een jaarverbruik van .iOOOO M3. gas met inbegrip van verlies. Deze q^o11 de gasfabriek zelf bij mime rekening 30000 maal /0,03 is /900. Dat is per lantaam 900 87 is 11,50. Voor werkloon wordt betaald 3 maal 75 plus f 75 i= 300 of per lantaam /3,33. Berekend men voor onderhoud van een lantaarn per jaar f 10 wat zeker aan den ihoogen kant is, dan kost ons een gaslantaam: nan gas f 11,50 aan werkloon 3 33 aan onderfhoud 10' 24 83 deze 24.83 k''ijgt de gemeente gemid- M f vifVan 200 kaarsen' De oKctrieiteits kaarsen V°°r f 27 een licbt va" 32 "V-eVi6en ,licht van 32 'caarsen een straat te verlichten, lijkt mij al te naj-ef. Het is er toch om te doen de straat te verlichten en niet, dat men aan een paal iets ziet gloeien wat op een gloeiende spijker gelijkt. H.ermede bericht ik U, dat het plaatsen van 8 complete lantaams voor Sassing en Schapen- bout zal kosten de som van 478,60. Hierbij is gerekend, dat de zes bestaande lantaampalen verder gebruikt worden. De Gascommissie schrijft: Naar aanleiding van bijgaand rapport van den Directeur der Gasfabriek betreffende de straatverliehting der buitenwijken, deelen wij U beleefd mede, dat onze commissie an haar vergadering van 18 dezer besloot U voor te stellen de straatverliehting der buitenwijken met gas te doen plants hebben. Burgemeester en Wethouders stellen naar aanleiding hiervan voor, in verband met de mtbreidingswerken van het gasbuizennet naar de buitenwijken Sassing, Schapenbout, Vaart- wijk. Magrette enz., en gelet op de ingekomen rapporten, de wegverliohtmg van de buiten- wij ken met gas te doen geschieden. Zij stellen zich voor op de Sassing 3 Ian- Laams te plaatsen? op Sc'napentbout 2, Spu'dijk (bij De Maat) 1, Magretto 3 en Vaartwijk 1 lantaarn. De verlichting op het Spui geeft geene aaniletLcling tot verbetering. De heer P. DE FEIJTER meent, dat ver- geten is een lantaarn bij Riemens. De VOORZITTER merkt op, dat er een ver- andering gebracht wordt in de plaats den- lan- taarns en het de vraag is, of die lantaam dan nog noodig is. De heer WEIJNS aoht een lantaam noodig bij Kr. Hameilink, bij de school. De heer P .DE FEIJTER deelt mede, dat die is venplaatst. De VOORZITTER zou het nu willen laten zooals is voorgesteld; blijkt dat het niet vol doende is, clan kan later nog a 1 tijd veramle- ring aangebracht worden. De heer WEIJNS wijst er op, dat de elec trische lampen per stuk op ongeveeir f 30 per jaar komen, terwijl de gasfabriek voor de straatlampen f 46 per stuk berekent. Met het aansteken mee, komen ze wel op half de f 50. Hoe is de bedoeling met het aansteken De VOORZITTER: De bedoeling is: auto- matiseh. De heer WEIJNS betwijfelt, of dat uitvoer- baai is. Er mag dan wel bij iedere lantaam een poilitieagent gezet worden. Men ziet hoe dat in de kom gaat, onder de oogen der pol itie. Hij vindt echter 50 per lamp veel te duur, ge rekend bij hetgeen het nu kost en, nu is het toch ook voldoende. Als het 's avonds op den weg maar zoo licht is als anders bij lichte maam, kan men er mede volstaan. Uit de be- rekening van den directeur der gasfabriek blijkt, dat een lamp maar f 24,50"kost, hoe komt men er dan toch toe om 46 in, rekening te brengen? Waarom moet de gemeente meer betalen dan de kostende prijs? Hieruit blijkt, dat de straatverliehting steeds een sub Jdie heeft verleend aan de gasverbruilcers, en deze te duur is. Hij meent, dat het niet aangaat, uat de ga veibiuiiloers op deze wijze van de gemeente subsidie genieten, aangezien de men schen uit de buitenwijken er niet alle van kun nen profiteeren. Straks wordt ook Ter Neu zen aangesloten. en zal men er daar ook van mee genieten. Het spreekt van zelf, dat, hoe hooker het bedrag is dat voor de straatver- nehting betaald wordt, hoe lager de pirns per M3. wordt. De VOORZITTER heeft dat vroeger ook wel eens gezegd, maar toen werd gezegd, dat het bedrag nog te laag was, en daar heeft hij ook wel wat van opgekeken, dat ds gasfabriek aan de straatverliehting nog zou tebort komen. Aangezien gas het goedkoopste voorkomt, heb- ben Burgemeester en Wethouders voorgerteld dat te nemen. De heer WEIJNS merkt op, dat het a - !ers ook niet noodig is, dat er buiten lampen van 200 kaarsen branden, binnen is dat wat antlers. Als er binnen gas kan gelevend worden, voor twee a drie cent, gaat het niet aan om buiten een dubbeltje te berekenen. Hij acht ook geen 1500 uren noodig. Er zullen spoedig meer lampen gevraagd worden en daarom aoht hij f 50 te duur. De heer PDE FEIJTER betoogt, dat de prijs van, 46 voor de kom ontstaat door de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 5