ALGEMEEN NIEUVVS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. KWATTA^ Dat s KWATTA No 8047. Maandag 28 Maart 1927. 67e Jaargang. H. H Kantoorhouders VACCIWATIE. ~binnenland7~ Be misiukte dubbelgugw VOLLEMELK REEPEN "bImtTnlT n d FEUILLKTON. 1^5 PSyT^P*RII^" Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden - D U Ft i_ m l* I OrnlJO Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /f>,60 per jaar per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij v Dlt blad verschljnt iederen Waandag., Woensda^- en Vrljdagavond. Onze abonne's in 'het Buitenland worden dringend verzochthet verschuldigde abonnementsgeld voor 15 April in te zenden. Bij niet- ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Abonnementen voor het Buitenland worden slechts aangenomen bij voor uitbetaling. DE UITGEEFSTER. De abonne's van hetGei'llustreerdZon- 111$ dagsblad, welke het blad per post ontvangen, worden ver- zocht hun abonnementsgeld voor 1 April a.s. in te zenden, daar er anders over beschikt wordt met verhooging van 15 cent. DE UITGEEFSTER. worden verzocht het abonnements geld over het le kwartaal 1927 van de Ter Neuzensche Courant, voor 1 April in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op dat wij bij terug- ontvangst van eene onbetaalde kwi- antie onmiddeliijk de toezending van het blad zullen staken. DE UITGEEFSTER. Op Woensdag 30 Maart des ra- middags half twee, zal door den Gemeente geneesheer in het geb uw van de voormabge school A aan het schoolplein, z'tting worden gchouden tot h-t nazien van de gratis geraccinetrden. Te S 1 u i s k i 1 is hiertoe gelegenheid op Donderdag 31 Maart a. s., des naraiddags vier uur. Ter Neu'en, den 28 Maart 1927. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. HU1Z1NGA, Burgemeester. j] L. DREGMANS, wnd. Secretaris. Nederland Belgie. Zooals te begrijpen is, zijn zoowel in binnen- als in het buitenland tal van pers- commentaren losgekomen over de ver werping van het Nederlandsch-Belgisch verdrag. In die van het binnenland worden over het algemeen beschouwingen vastge- knoopt aan hetgeen nu zal moeten ge- beuren, terwijl de Belgische bladen arti- kelen geven, bevattende, al naar hun po- uit het Engelsch door NORMAN VENNER. 18) (Vervolg.) Het huisje van Mrs. Mellidew stond op een stuk grond, dat aan de eigenlijke be- zitting van de Arthurtons grensde. Ze vertegenwoordigde het heden ten dage schaars voorkomende type van een boe- ren vrouw die alles heeft wat haar hart begeert. Practisch gesproken betaalde ze geen h-uur en d'at voor ihet huisje in zuiver Tudor stijl, een juweeltje van bouwkunst. Minstens een half dozijn keeren per jaar werd het uitgeschilderd en eens was het voorgekomen, dat een beroemd architect, bij het zien van dit kleine kunstwerk. zich aan verwenschingen aan het adres van den modernen bouwstijl te buiten was ge- gaan. De bank naast de deur was heel, heel oud: massief eikenhout, dtonker geworden door den tijd. De meubels binnen span den echter de kroon; dat waren kunst- voorwerpen van voorname schoonheid: zes stoelen met uitgeholde zittingen, die generatie op generatie van Mellidews tot INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Stechts een merk kan aan de spits staan litieke strekiking uitingen van spijt, tot die van felle verbolgendheid. Als men den toon herinnerd, die de laatste bladen voortdurend aanslaan als het over Ne derland gaat, moet dit laatste nu zeker niet verwonderen. Jammer, voor de verstand- houding tusschen ons en de Belgische be- volking is, dat zij zoo weinig met de bij- zonderheden van een en ander op de hoogte zijn. We hebben dit meermalen kunnen constateeren, zelfs bij intellec- tueelen, wier belangen zijdeling direct bij den loop dien deze kwestie nemen zou betrokken waren. Zij lezen en hooren nu alleen, dat Nederland met hen geen ver drag heeft willen sluiten, en gevoelen zich daardoor begrijpelijk gegriefd. Waarom dit verdrag is verworpen, zal hen maar moeilijik duidelijk zijn te maken. Verschil- lende Belgische bladen bepleiten, dat hun regeering thans een beroep op de mo- gendheden zal doen. Die regeeringsper- sonen, al zijn zij onaangenaam getroffen, laten zich hieromtrent nog niet uit. WAT BLEEF DRIJVEN EN WAT NIET KOMT. De loodsregeling van het verdrag is reeds ingevoerd, en blijft. En de bijzondere spoorwegtarieven voor Ter Neuzen blijven rusten. Men schrijft uit Zeeland aan de N. R. Crt: De loodsen in Vlissingen zijn de eenige die van het verworpen verdrag iets be- hielden, de Nederlandsche loodsen ver- moedelijk met ontstemming, de Belgische Want er is wel heel veel in ons land gezegd over de door het verdrag met Bel gie ontworpen regeling der beloodsing, maar een feit is het, dat die regeling (be- halve dan de hoogte der loodsgelden) reeds in Juni '24 door een overeenkomst van de beide landen is ingevoerd, en nu nog bestaat. Zelfs nog aangevuld is met den veel besproken „overgangsmaat- regel" voor de lijnbooten van vaste lijnen op Antwerpen, waardoor de Belgen de kans schoon gezien hebben, en ook hebben gebruikt, om Nederlandsche vaste lood sen te doen vervangen door Belgische, waardoor zij nog verscheidene en belang- rijke beloodsingen erbij kregen in het aan ons toegewezen Oostgat. Toen de heer Lindeijer in de Eerste Kamer het over die loodsregeling had, heeft hij o.a. den gedachtengang van de Belgische loodsen in Vlissingen aldus weergegeven: wat in het verdrag komt is voor ons bijzaak, want wij zullen het in de praktijk zoo toepassen, dat wij aan het langste eind trekken. Vermoedelijk zullen ze zich om de ver werping van het verdrag zelfs heelemaal niet druk gemaakt hebben, want de rege ling, die voor hen in die drie jaar van vooruitloopende toepassing, gunstig bleek, verdwijnt niet met de verwerping van het verdrag. Is het niet mal? Het doet denken aan de ook reeds bij voorbaat door onze Ooste- lijke buren ingevoerde tariefverlaging bij zitplaatsen gediend hadden. een groote kussen-kast met bewonderenswaardig beeldlhouwwerk en een staand horloge met beschilderde wijzerplaat. Maar de clou was de tafel in den salon", een meubel- stuk van de zeldzame houtsoort, roze- wortelhout, voor het bezit waarvan elk rechtschapen antiquair zijn ziel en zalig- heid verkoopt. In een schuurtje achter in den tuin was een kleine oliemotor opgesteld. die den electrischen stroom voor het licht leverde en het water naar een reservoir op den zolder van het thuisje pompte. Bijna al haar voordeel kwam van Pull- dan Castle. Ze bakte zelf haar brood, de eieren kreeg ze van het groote hoender- park en de melk, die men er te drinken kreeg, riep visioenen aan gelukkiger dagen wakker. ,,Weet u wel. Mrs. Mellidew, dat u zich eigenlijik heel, heel gelukkig moest ge voelen", zei Jeremy, toen ze met hun drieen op de beroemde bank in de wel- dadig warme herfst-zon zaten. ,,Nee maar, toch».mr. Arthur. Geluk heeft niks met wat je ,,moet" voelen te maken me dunkt dat wat je zou wil len" voelen van meer belang is. Tenmin- ste met de jeugd van tegenwoordig.en de menschen ook. Je moet ze zien zoeken. Nooit es tevreje, nooit es de tijd om rustig om derlui heen te kijken. Altijd maar jachten en zoeken naar wat anders. Of u 't gelooven wil of niet, maar gisteren heb het Nederlandsch-Duitsche handelsver- drag. Onze regeering had daarin toege- stemd, zij het ook met de wetenschap, dat bij weigering van de goedkeuring van dat handelsverdrag door de Kamers, dat af- getrokken bedrag, dat nauwkeurig ge- boekt was, moest worden bijbetaald. Toen het verdrag in behandeling kwam be- droeg dat bedrag zooveel millioenen, dat menig Kamerlid daardoor weerhouden werd, om het; Tegen! te doen hooren, dat zijn oordeel over het verdrag hem in gaf. Hier hebben we nu weer zoo'n voor- barigheid. Het verdrag is verworpen, maar de ingevoerde loodsregeling blijft. En het zal drommels moeilijJkf zijn om dat in de huidige omstandigheden te wijzigen. Men zou er nog vrede mee kunnen hebben, als die toewijzing van de Wielin- gen aan Belgie en van het Oostgat aan Nederland werkelijk de eenioe manier was om n eind te maken aan de door nie- mand goedgekeurde concurrentie. Maar dat is heelemaal het geval niet. De Mi nister heeft wel, als een bewijs uit het on- gerijmde, nezegd, dat men toch het Noor- delijk Oostgat niet aan Belgie en de Zui- delijke Wielingen niet aan Nederland kon toewijzen (aan welke malligheid niemand gedacht heeft); en hij heeft ook wel ge zegd, dat toerbeurt per jaar te kostbaar zou zijn. Maar behalve dat dit laatste nog niet zeker is, heeft hij geheel. gene- geerd de andere geopperde denkbeelden: bijv. een wisselplaats van Belgische be loodsing naar Nederlandsche beloodsing hooger op de Schelde, bij Ter Neuzen of bij Hansweert of wel een ,,maatschap" van beide loodsorganisaties. Vooral dat eerste denkbeeld is indertijd van uit de loodskringen sterk naar voren gebracht. Of bij de langdurige besprekingen in Pa- rijs, waarvan de minister ten opzichte van dit onderwerp gewaagd heeft, ook deze regelingen zijn ter sprake gebracht, weet ik niet. En ik geloof graag, dat het niet makkelijk zal-zijn geweest om aan de Bel gen minder te geven, dan zij geleidelijk veroverd hebben sedert het verdrag van 1842 hun qelijke redhten schonk. Maar in igd.er OpyaLiy,dp hnidinp rpaplinn hindpr- kunnen het hier niet prijzen, dat juist die regeling als blijvende rest van dat ver worpen verdrag op de Schelde wordt ge- continueerd. Dan is er nog iets dat blijft. Maar dat is negatief. De in Brussel gereed liggende voor- schriften voor herstelling van de vroegere spoorwegtarieven voor Ter Neuzen, blij ven daar liggen. Men zal zich herinneren, dat Minister Van Karnebeek in zijn eerste Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in Mei '26 meedeeling deed van de her- haalde pogingen onzer regeering om die oude tarieven weer voor Ter Neuzen te krijgen. In het verdrag zelf paste dat z.i. niet, maar hij heeft er moeite voor gedaan, en de Belgische regeering gaf ten slotte toe, maarde afkondiging van de ge reed liggende voorschriften werd, volgens de woorden van den Minister ,,vertraagd j door het verzet hetwelk het verdrag in de i Nederlandsche pers ontmoet heeft' Het is te betreuren, schreef de Minister, doch der Belgische regeering nauwelijks euvel te duiden, dat deze onder deze omstandig heden niet door een financieel offer harer- zijds op de bekrachtiging van het verdrag wenscht vooruit te loopen. Dat laatste begrijp ik ook, al begrijp ik er minder door dat wel op die loodsrege ling werd vooruit geloopen. Maar met dat al kan Ter Neuzen nu naar zijn bijzondere tarieven fluiten. De stemming in Belgie zal er voorloopig wel niet naar zijn, om die rustende Voor schriften voor den dag te halen. Dat is ook een erfenis. De heer Ir. Mussert, de secretaris van het Nationaal Comite in zake het Belgisch verdrag, geeft in de N. R. Crt. een sche ma aan, van de wijze waarop door een Scheldebeheercommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van Nederland en Belgie, zou kunnen worden gezorgd voor den vaarweg op Antwerpen en Gent, voor de bebakening en betonning en voor het loodswezen. Hij geeft voorts aan hoe hij zich denkt dat gehandeld kan worden indien Belgie blijft bij den wensch naar een Rijn-Maas- Scheldekanaal. Hij eindigt aldus. Hiermede zouden deze beschouwingen geeindigd kunnen worden, ware het niet gewenscht nog eenige aandacht te wijden aan Ter Neuzen en Maastricht. Het mag als bekend worden ondersteld, dat de Belgische regeering de toezegging heeft gedaan Ter Neuzen met Antwerpen en Gent gelijk te stellen in zake de uitzon- deringstarieven van de spoorwegen, wan- neer het nu verworpen verdrag zou zijn aangenomen. Het verdrag is verworpen moeten worden omdat het onaannemelijk was uit algemeen Nederlandsch oogpunt. Op het Nederlandsche volk in zijn geheel rust nu moreel de plicht zorg te dragen, dat Ter Neuzen geen schadelijke gevol- gen ondervindt van de verwerping. Dit kan op eenvoudige wijze geschieden door, zoolbng met Belgie daaromtrent geen overeenstemming is verkregen, het ver- schil in kosten van het goederenvervoer j van en naar Ter Neuzen, volgens de be staande tarieven en volgens de uitzonde- ringstarieven, voor rekening van 's Rijks schatkist te nemen. Een voor alien en al ien voor een. Zeeuwsch-Vlaanderen is Nederland, Nederland bescherme dan ook Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor Maastricht dreigt het gevaar, dat de scheepvaartverbindinq Luik-Maas- zal worden ouiten neuaiairasLn om. Ook hier heeft de regeering dus een taak, n.l. te doen hetgeen in haar vermo- gen is om dit te voorfcomen. Het spoedig tot stand brengen van een afdoende ver- betering van het kleine gedeelte van den bestaanden vaarweg, dat op Neder landsch gebied gelegen is, is het beste voorbehoedmiddel. Moge de nieuwe onderhandelingen, waarvoor de baan niet dan na een harden en aanhoudenden strijd van bijna twee jaren is vrij gemaakt, te zijner tijd voeren tot verdragen, waarvan men op zeer goe- de gronden verwachten mag. dat zij de grondslagen zullen leggen voor een gelei delijk sterker wordende toenadering tus- 1 schen Noord- en Zuid-Nederland tot heil van beiden. ZEVENDE LEERJAAR. Ingediend zijn twee wetsontwerpen, strekkende, om als overgang naar het verplichte zevende leerjaar, aan de ge- meenten en schoolbesturen de verplichting op te leggen om voor de gelegenheid tot het ontvangen van onderwijs in dat leer jaar te zorgen. DE TOESTAND TE SHANGHAI. Zcndinq van Nederlandsche mariniers. In een telegram uit Hongkong is ge- meld, dat het Nederlandsche stoomschip ..Tjileboet", van Java, met bestemming naar Shanghai, met een afdeeling mari niers aan boord, bestemd voor den krui- ser Sumatra niet doorgaat naar Shang hai, maar, wat het voor Shanghai aan boord heeft, te Hongkong lost. De mari niers gaan daar eveneens van boord en wachten op het stoomschip ,,Tjikarang", dat eveneens een detachement mariniers en verder verschillende artikelen voor den Nederlandschen kruiser Sumatra" aan boord heeft, en dat van Hongkong naar Shanghai vertrekt. DE SPEELKAARTEN- BELASTING. De Minister van Financien brengt ter kennis van fabrikant'en in speelkaarten en van hen die in het bezit zijn van een ver- gunning tot verkoop en aflevering van speelkaarten. als bedoeld is in art. 17 der wet op de Speelkaartenbelasting, dat blij- kens art. 3 der voormelde wet van 27 December j.l. teruggaaf van de betaalde belasting verleend wordt voor de gestem- pelde spellen kaarten die op 1 April 1927 onverkocht en ongebruikt bij hoeveelhe- den van ten minste 12 spellen in hun be zit zijn. Zij moeten daartoe voor 10 April 1927 het verzoek doen aan den ontvanger der accijnzen in hun woonplaats, onder opgave van het aantal spellen van niet meer dan 32 kaarten en van het aantal andere spellen, waarvoor teruggaaf wordt verlangd en zich ten aanzien van die spel len, gedurende die maand onderwerpen aan de maatregelen van controle, die die Minister van Financien in het belang van het te houden toezicht zal voorschrijven. De aandacht wordt er op gevestigd, dat verzoeken welke na 9 April 1927 worden ingediend of die niet alle vereischte bij - zonderheden inhouden, zullen moeten worden terzijde gelegd. Bepaald is, dat de spellen kaarten, waarvan teruggaaf van de belasting wordt verlangd, door ambtenaren der accijnzen zullen worden nagezien en voor zoover daarvan de belasting kan worden terug- gegeven voor den 24ste April e.k. onder verzegeling zullen worden gebracht, bij welke verrichtingen de belanghebBenden i °P straffe van. afwijzing van hun ver- te doen en materialen te leveren ter ver zegeling der spellen kaarten. De teruggave van belasting zal slechts worden verleend "voor zooverre de pak- ketten. welke de kaarten inhouden tus schen 24 April 1927 en 1 Mei 1927 met ongeschonden verzegeling op de eerste aanvrage aan de voormelde ambtenaren worden vertoond. ERNSTIGE UITSPATTINGEN TE NANKING. De mogendheden die aanvankelijk ge- neigd waren, Engeland in China alleen de kastanjes uit het vuur te laten halen, om bij het nationalistische China niet in een slecht blaadje te komen, zijn ten slotte, schrijft de N. R, Crt., door den loop der gebeurtenissen overtuigd geworden, dat ook hun zaak op het spel is komen te staan. Het lijdt geen twijfel meer. dat de internationale nederzetting in Shanghai alleen 't ergste bespaard is gebleven, om dat daar een voldoende troepenmacht was samengetrokken om gewelddadigheden j van de Chineesche soldateska te verhin- deren. De geruststellende verzekeringen van Eugene Sjen, den minister van bui- tenlandsche zaken, waarmee hij borg bleef voor de veiligheid der vreemdelingen blij- ken niet de minste waarde gehad te heb- ik nog een man hier gehad, die zei of het niet eenzaam hier w-as en of ik me niet af- gesloten van de rest van de wereld voelde en of ik geen dradelooze wou hebben. Wat zegt u me daarvan Een dradelooze Mellidew zou er wel zinnigheid in heb ben... mannen zijn, wat dat betreft, alle- gaar gelijk. Net kleine kinderen." ,,En Mellidew heeft natuurlijk gezegd, dat 't voor jou wel aardig zou zijn, he, moeder ,,Ja, warentig. 't Eerste wat-ie zei, dat zou wat voor jou zijn. En de foefjes die hij bedacht heeft om me ervan te overtui- gen, dat 't voor mijn goed was Maar komaan, dat is de gewone manier. Ik her- inner me nog best, mr. Arthur, toen u niet grooter was als zoo, dat u net hetzelfde dee. Dat u uwes vader zijn hoofd gek maakteelken dag vroeg u em oftie het niet prettig zou vinden om een elec- trische spoor om het park te hebben. Wa rentig, als 't niet waar is. Ik herinner het me nog als de dag van gisteren". Jeremy keek terluiks naar Olivia, jeugdherinneringen waren uit den booze. Toen ze geen enkel teeken van sympathie gaf, stootte hij haar heimelijk aan. Ja, ja, de tijden veranderen". ging de oude vrouw gemoedelijk voort. ,,Net zoo als ik gisterenavond nog tegen Mellidew zei, toen-ie van het mel'ken terugkwam... dat wij het nil nog beleven moeten, dat Master Philip His Lordship is. Hij moest trouwen, dat moest-ie meisjes genoeg die bei d'r handen zouen dichtknijpen". toen ze vijf minuten later langs een ,,Dat zal niet zoo gauw gebeuren, Mrs. mooien, zwaar-beschaduwden weg voort- Mellidew", verklaarde Jeremy met een reden. ..Mijn gevoel voor humor staat wijs gezicht. ..Zoolang ik hem ken heeft op het punt zijn laatsten adem uit te bla- mijn broer zich nooit veel met meisjes be- zen. moeid". „OchMrs. Mellidew is een oud ,,Dat heeft-ie aan u overgelaten, mijn- familiestuk", verontschuldigde Olivia de heer", zei Mrs. Mellidew, genoeglijk- oude vrouw. ,,Je moet niet vergeten, dat lachend. ,,Ik zou d'r mijn hand om dur- ze bij jullie allebei kindermeisje geweest ven verwedden, dat u eerder getrouwd is!" bent dan hij. He-hedie, i'k heb gister- j „Zoo dat wist ik natuurlijk niet. avond nog van Hopkins, den stalknecht Aardig van haar. Mijn jeugdherinnerin- van de Hall, u weet wel, gehoord, dat gen zijn zoo nu en dan wat vaag. Van- Lady Dorothy terug is he-he-heU daag of morgen vlieg ik er in dat zal je hoeft niet zoo verwonderd te kijkenzien. Er zijn toch geen dingen die ik Denkt u een ouwe vrouw als mij te kun- weten moet: moedervlekken. oi een wratje nen wijsmaken, dat u het niet wist? Ik ben met of zonder haar of dergelijke nonsens zelvers ook jong geweestZe zal we! meer? thuis zijnwat moei van de reisi ..Misschien wel zeide Olivia lachend, een klein endje verder rijden, he-he-he! ,,maar ze zal je allicht niet vraoen ze te Den weg behoef ik u zeker niet te wijzen, laten zien he Mr. Arthur?" Het zwarte boezelaartje ..Bewaar me. Gesteld dat ze het wel een halfrond door de lichaamsvormen doet! Een ding is zeker, ik ga niet baden er onder qiug in een pretschudden op als Mrs. Mellidew ernens in de buurt is. en neer; het gezicht van Mr .Arthur was Eigenlijk is Londen toch wel veiliger. om je ziek te iachen! Zoo goed als die zich Eno jawat die Lady Dorothy wist te houden! ,,Wel verduivelddacht aanqaat! Woont ze heusch hier ergens de bewuste Mr. Arthur ondertusschen, in de buurt? Want ik pas, hoor! Begrijp ,,'t schijnt grappig te zijn. Jammer, dat ik me nu niet verkeerd, ik vind het natuur- er de mop niet van zie. Elk uur een eet- lij'k uitmuntend, dat Arthur plan heeft met lepel qaat het tegenwoordig. En zij denkt haar te trouwenze hebben mijn sanc- dat het comediespelen is. Bewaar me! tiemaar, als het werkelijk zoo ylak Nog extra-comediespelen, er bij. Pff! bij is, ga ik liever naar huis om de treinen ,,Zeg ehzijn ze allemaal zoo fami- naar Londen na te kijken. liaar als Mrs-. Mellidew?" informeerde hij, (Wordt vervolgd.) TER NEUZENSCHE COURANT I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 1