6 stamen W°rdt vemorpen met I besluit te nemen, teneinde in de eerste plaats de kleine scholen in deze gemeente te helpen. Met name in de openjbare school te Sluiskil bevwnd de commissie bij haar laatste bezoek, dat enkele klassen naar de meening der com missie overbevolkt zijn, wat op den goeden gang van het onderwijs niet zonder invloed kan zijn. In de samenstelling der commissie kwam geen verandering. De heer Th. L. A. van de Bdlt die periodiek aftrad, werd herkozen met ingang van 1 Januani 1927. De commissie Hvas aan het eind van het jaar als volgt samenge- stold H. J. Colsen, voorzitter, J. C. Jansen, Th. L. A. van de Bilt, A. Brakman en J. J. Kaan, secretaris. f t' De heer COLSEN vraagt, of burgemeester en wethouders al een denkbeeld hebben of er voorstel, hoe ze zullen hanidelen met die 2 in het verslag genoemde kinderen. De VOORZITTER deelt mede, dat het ver slag pas Dinsdag is ontvangen en de vergade- ring van burgemeester en wethouders Maan- dag heeft plaats gehad, zoodat de wethouders er nog geen. kennis van hebben kunnen nemen. Indien zij van meening zijn, dat er in deze iets rnoet en kan gedaan worden, zullen zij bande- len of voorstellen doen. Het verslag wordt ter rvisie gelegd. r. Een adres van L. v. d. Hemel, J. Tolle- naar, A. H. de Vos, J. A. Meertens, P. A. Gal- le, J. Verlinde Gzn., I. P. Casteleijn en P. W. Crince, luidende als volgt: Geven met versehuldagden eetbied te kennen ondergeteekenden assurantieagenten. alien in- woners van Ter Neuzen; gezien het raadslbesluit van November 1926, waarin is 'behandeld een adres inzake het waarnemen van bijbetrekkingen door gemeen- teambtenaren, gezien den uitleg welke de voorzitter aan de salarisregeldng der ambtenaren wil geven; „dat deze niet naar den letter moet worden uitgevoerd", Idoch de bedoeling is, dat geen bijbetrekkingen van Rijk, provincie of gemeen te mogen waargenomen, dat ondergeteekenden verbaasd zijn over dezen uitleg; daar voor een betrekking aan het rijk, provincie of gemeente een zekere kennis wordt vereischt, die een gewioon agentje van particuliere instellingen niet bezit. Ook achten zij het onbillijk, dat deze regeling niet naar den letter wordt uitgevoerd, daar de salarissen zijn opgevoerd naar de tijdsom- standigheden, en daardoor het verbod van bij betrekkingen is ingelascht; dat ondergeteekenden op agentschapsprovi- sie moeten werken, dat nog hetzelfde percen tage bedraagt als in 1914 en voor deze concur rence erg dupeerend is, terwijl gemeente-amb- tenaren met hunnen salarissen in deze, de grootste concurrent zijn te achten, daar het voor hun een „bijvakje" is. Daar alle regelingen, Ook de belastingrege- ling, naar den, letter wordt uitgevoerd is het toch niet meer dan billijik, dat deze regeling ook naar den letter uitgevoerd wordt. Redenen waarom ondergeteekenden uwen raad beleefd verzoeken, de salarisregeling der ambtenaren naar den letter te doen uitvoeren. Naar aanledding hiervan is dngekomen een schrijven van J. Olij.slager, ambtenaar ter secretarie, van den volgenden inhoud: De heeren Van den Hemel c.s. komen thans nogmaals terug op 'de besprekingen in uwen raad van 18 November 1926, betreffende mijn agentschap der Mij. „Holland". Ik voel mij thans verplicht omtrent deze aangelegenheid eenige motieven naar voren te brengen ter ver- dediging van mijn zaak in het bijzonder en van de belangen der gemeente-ambtenaren in het algemeen. Ik begin met u mede te deelen, dat het mij officieel bekend is, dat de heer Van den Hemel soUicitant is geweest voor het vacante agent schap bij het vertrek van den heer De Vos. Ik heb niet gesolliciteerd, doch ben aangezocht het agentschap Neuzen waar te nemen. Geen oogeniblik heb ik ter aan gedacht dit te weige- ren. Formeel handelde ik niet in strijd met mijne instructie en materieel was ik tegenover mjjn gezin verplicht, dit doceurtje te acceptee- ren. Ik mag veronderstellen, dat de heer Van den Hemel als eerste onderteekenaar van de betrekkelijke verzoekschriften, de promoter in deze is. Op den voet van het vorenstaande hoop ik, dat uw college te hoog staat, om zich in deze door de teleurgestelde gevoelens van den heer Van den Hemel te laten leiden. Dit wat de moreele zijde van de kwestie betreft. Waar in uwe vergadering van 18 November 1926, slechts het agentschap der Mij. „Holland" een punt van bespreking heeft uitgemaakt, kan ik het gevoel niet van mij afzetten, dat deze zaak een persoonlijke kwestie is gewor- den. Immers, geen enkele uiwer leden heeft in die vergadering in algemeene zin het bekleeden van nevenbetrekkdngen, het uitoefenen van een nevenberoep of het verrichten van arbeid bui- ten de kantooruren door secretarie-ambtenaren in het ge<ling gebracht. Zoolang geen ambtenaar ter secretarie in strijd handelt met uw besluit van 22 Decem ber 1916, is elke actie als de onderbavige tegen die ambtenaren van alien grond ontbloot. Toen uw besluit voomoemd genomen was, heeft de heer De Vos direct bedankt voor de betrekkin- gen ontvanger-griffier van polders, secretaris van de Kamer van Koophandel, secretaris-pen- ningmeester van het burgerlijk armbestuur, doch niet als agent der „Holland", omdat dit bfuiten de verordening viel. Wat toen rechts- geldig was, is dit m.i. thans nog. Ik deel u hierbij dan ook mede, dat ik niet zal bedan- ken, tenzij orw raad een besluit neemt, waarbjj alles aan de ambtenaren ter secretarie in het algemeen verboden wordt, en onder welk be sluit dan ook zal vallen het agentschap eener verzekerinigsmaatschappij Ten slotte teeken ik hierbij nog aan, dat het agentschap van, eene Verzekeringsmaatschappij m.i. geen concurreerende betrekking is, omdat de agent verplicht is posten af te sluiten tegen eene door de verzekeringsmaatschappij vast- gestelde provisie Niet de agent is concurrent, doch de maatschappij zelve. Die concurrentie bljjft voor de onderteekenaars ibestaan, onver- schillig, wie het agentschap waameemt. Ik kan nog niet inzien, waarom een ge- meente-ambtenaar geen bijverdiensten zou mo gen hebben, die het agentschap voor de onder teekenaars toch ook maar opleveren, daar, uit- gezonderd de onderteekenende rentenier, alle onderteekenaars niet in het verzekerings- bedrrjf een hoofdtberoep vinden. ?°ra! niet> als die ambtenaar als gezins- w jIJne roePing begrijpt. ordt gesteld in handen van burgemeester en wethouders om bericht en raad. 3" Behandeling verordening betreffende lichtbeelden vertooningen. +.D® ,V00RZITTER stelt aan de orde hervat- X T ';f' m de vonf?e vergadering geschorste andekng van de verordening op het geven verteT.n'ir p^blifk toegankelijke lichtbeelden- vertooningen in de gemeente Ter Neuzen, te steT van" de herstemming over het Voor stel van de heer Van Dijke tot het schrappen denvoreiI°0r??eSt.?lde artt 3 en 4' waarover in de vonge vergadering de stemmen staakten. Voor stemmen de heeren Van Driel, Van Dijke, Geelhoedt, R. Scheele, Verlinde en Ha- melink, tegen stemmen de heeren Van Riet, De Jager, Van Aken, D. Scheele, Van Cadsand, Freriks en Oolsen. De verdere artikels der verordening worden hierna met algemeene stemmen aangenomen. De heer FRERIKS, die bij de vorige behan- deling de vergadering moest verlaten, ver- zoekt nog terug te mogen komen op art. 2, en wenscht, aangezien hij ook keuring van 't voor filmvertooningen gebezigde reclame-materiaal noodig oordeelt, dit te lezen tusschen „films" en „te beoordeelen" de woorden „alsmede de voor reclame te bezigen platen of fotografien". Dit voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Dijke, Van Riet, De Jager, Van Aken, D. Scheele, Van Cadsand, Freriks en Colsen; tegen stemmen de heeren Van Driel, Geelhoedt, R. Scheele, Ver linde en Hamelink. De heer FRERIKS merkt op, dat nu wel het keuren van films verplichtend is gesteld, doer dat niet is bepaald, dat het vertoonen van niet goedgelceurde films verboden is. De VOORZITTER wijst er op, dat dit tech een logisoh gevolg is van deze verordening en dat, indien de exploitanten zich daaraan niet hidden, de burgemeester in de hand heeft dit te beletten, op grond van de vergunning die voor het geven van vertooningen noodig is. De heer D. SCHEELE wil er de aandaoht op vestigen, dat indien uit de keuring door de com missie kosten moesten voortvloeien, hij wenscht, dat burgemeester en wethouders voor stellen zullen doen, dat die kosten ook door de bedrijven moeten worden gedragen, doch niet door de gemeentekas. De VOORZITTER is van een ander gevoelen, en meent dat, indien de raad een maatregel noodig acht in het algemeen belang, hij niet nog bovendien de kosten van dfen maatregel moet laten betalen door hen die toch al het ge- lag betalen. Burgemeester en wethouders ver- wachten niet, dat de keuring kosten zal ver- eisehen, tenzij de leden honorarium zouden vorderen. De heer COLSENMaar de mogelijkheid bestaat, dat ze wel eens een film voor de com missie moeten afdraaien. Dat kost toch stroom. De VOORZITTER acht, dat die kosten ten laste der bioscopen komen, maar overigens meent hij, dat er geen kosten, zullen zijn, tenzij de leden presentiegeld zouden eischen. Burge meester en wethouders hopen echter een com missie te krijgen die het voor plezier ctoet en dan eens een extra filnwertooning kan ge- nieten. De verordening wordt hierna aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Voor istemmen de heeren Van Dijke, Van Riet, De Jager, Van Aken, D. Scheele, Van Cadsand, Freriks en Colsen; tegen stemmen de heeren Van Driel, Geelhoedt, R. Scheele, Ver linde en Hamelink. 4. Vaststelling van een rooilijn aan de Zuidzijde der Kerkhoflaan. Burgemeester en wethouders, overwegende, dat het wenschelijk is een iroodlijn vast te stellen aan de zuidzijde van de Kerkhoflaan, stellen voor, die vast te stellen overeenkomstig de ap de bij dit voorstel overgelegde teekening aangegeven roode iljjn. (Deze lijn is aange- geven in de richiting der voorgevels van de al- daar reeds gebouiwde woningen). De heer FRERIKS vraagt, of deze rooilijn niet in strijd komt met het uitbreidingsplan der gemeente. De VOORZITTER antwoordt ontkennend, de daar staande haag is de scheiding geweest tus schen het particulier terrein en de Kerkhoflaan. De ter plaatse reeds gebourwde woningen zijn iets naar voren gekomen en burgemeester en wethouders hebben geen bezwaar, de rooilijn in de richting Van de voorgevels dier huizen te houden. De heer FRERIKS acht het stukje grond, dat thans verkocht zal worden van weinig be- teekenis, maar vraagt, of de daar reeds staande woningen niet in strijd komen met het uit breidingsplan. Hij acht dit het geval, zooals hij althanis de uitihreiding ziet, maar kan er overigens niets van zeggen, omdat den raad van dat uitbreidingsplan weinig bekend is. De VOORZITTER verklaart, dat die wo ningen het uitbreidingsplan niet in de war sturen. De heer FRERIKS stelt misschien zijn eischen te hoog, doch bad zich de Kerkhoflaan in de toekomst al eens voorgesteld als een breeder: toegangsweg tot het spoorwegstation. De VOORZITTER: Da&r denken we daar niet aan; overigens zou dan toch de Kerkhof laan nog breed genoeg zijn. De heer VERLINDE verlaat de vergadering. De heer HAMELINK merkt op, dat het hem bij inzage van dit voorstel gebleken is, dat het strookje grond, door den voorzitter in de vorige vergadering als zoo ionbeteekenend voorgesteld, eigenlijk een lange strook is, die in de toekomst nog heel wat geld zal kosten wegens rioleering en verharding. Het gevolg idaarvan is, dat de gemeente het aangrenzend terrein houwrijp rnaakt, terwijl de eigenaren daarvan de vo deelen plutkken, en op andere plaatsen de ex ploitanten van bouwgrond zelf de kosten van het ibouwrijp maken van den grond moeten dragen. Hij acht het onjuist, om voor straten liggende in den toestand als de Kerkhoflaan bouwvergunningen uit te geven. Het betreft nu wel een klein stukje, maar later zullen uitge- breide en kostlbare maatregelen noodig zijn. De VOORZITTER betoogt, dat het stukje, dat de gemeente in orde zal moeten brengen inderdaad niet groat is. De heer HAMELINK voert hiertegen aan, dat toch de geheele daaraan grenzende strook bouwgrond Ibebouiwd zal worden. De VOORZITTER wp'st er op, dat dit niet kan, omdat men 50 meters van de begraaf- plaats moet blijven. De heer HAMELINK: Maar dat is niet eeuwig durend. De VOORZITTER: Er gaan in elk geval nog een aanta-1 jaren mee heen. Bovendien, als het uitbreidingsplan, zooals dit gedacht is tot uitvoering lcomt, zullen we er niet veel moeite mee hebben. Er moet dan een stuk af voor de waterleiding en ook voor een dwars- straat, zoodat er dan zooveel niet overschiet. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 5. Onttrekken aan den publieken dienst van grond aan de Kerkhoflaan en ver- koop van dien grond. Burgemeester en wethouders stellen voor, om het door A. Dhert in koop gevraagde stuk je grond aan de Kerkhoflaan, gelegen tusschen de op heden vastgestelde rooilijn aan de Zuid zijde der Kerkhoflaan en de Zuidelijke grens van genoemde Kerkhoflaan, aan den publieker dienst te onttrekken en het daarna aan hem te verkoopen. De oppervlakte is 16 M2. en de koopprijs 7 per M2. Het voorstel wordt aangenomen met 11 stem- men tegen 1. Voor stemmen de heeren Van Driel, Van Dijke, Van Riet, De Jager, Van Aken, D. Scheele, Vein Ccidscinid, Geelhoedt, R. Scheele, Freriks en Colsen; tegen stemt de heer Ha melink. (Wordt vervolgd.) KAMER VAN KOOPH. EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. Vergadering van Zaterdag 19 Maart 1927. De vergaderirug is door den Voorzitter ge- opend met de volgende rede: Bijzondere persoonlijke omstandigheden, naar ik met goeden grond mag vertrouwen van tijdelijken aard, waren oorzaak, dat onze eerste vergadering in 1927 plaats heeft op een tijdstip, dat we dit jaar reeds sinds eenigen tijd zijn ingetreden. Ik reken ons gelukkig, dat we dit weer zijn begonnen met denzelfden kring waarmede we het vorige aanvingen ten ik wil deze gelegen- heid nog aangrijpen am U met de Uwen ook in 1927 alle goeds toe te wenischen, op al uwe paden, en welslagen met uwe ondernemingen. De goede gewoonte getrouw, wil ik voorts een terugblik werpen op het afgeloopen jaar, op onze werkzaamheden en weergeven mijne indrukken omtrent den toestand van handel en nijverhedd, in het bijzonder voor wat betreft het gebied onzer Kamer. Niettemin zijn daar aan bezwaren verbonden, omdat die indrukken zoo moeilijk ontier woorden zijn te brengen, wegens het gemis, om het zoo eens te noemen, van vaste lijnen. Er zijn 'bedrijven wier resul- taten in verscbillende perioden van het verloo- pen jaar een uiteenloopend aspect vertoonden. Door alle ontvangen berichten, loopt eenzelfde draad over groote moeilijkheden die worden on- dervomden, er wordt, niettegenstaande die moeilijkheden, ook gewag gemaakt van uit- breiding van zaSken en tevredenheid, maar er worden in gemist symptonen van voldoening over verkregen resultaten, er zit geen vaste ondergrond in, ik 'mis daarin als bet ware een vertrouwen. op de toekomst. Als we de zaken in het algemeen overzien, geloof ik niet, dat de toestand aan het eind van 1926 veel verschil maakt met dien aan het eind van het daaraan voorafgaande, maar juist dit, het uitblijven van verbebering, want als we blijven stilstaan is er achteruitgang kan de reden zijn, dat het vertrouwen op de toekomst vermindert, dat men dit niet meer durft uit- drukken, en al tevreden is als het heden aan beseheiden vei-wachtingen beantwoordt. Op een punt komen versohillende bezwaren samen: den druk van het buitenland. En d.:r druk wordt in een grensstreek, als deze onder- vonden zoowel door onze industrie als door den groot- en kleinhandel. En het is niet steeds de lagere valuta in andere Ianden, die dezen druk verwekt, daarvoor worden verschillende omstandigheden gerapporteerd. Blijvend zijn de klachten omtrent de ongunstiger verhou- dingen voor onze industrie met betrekking tot de toepassing der sociale wetten in ons land, tegenover die in het buitenland, daarbij komen de lagere tevensstandaard in het buitenland en de lagere loonen, waarmede men zich daar tevreden stelt, en voorts ook de bescherming die verschiliende industrien in het buitenland genieten, terwijl men van alle landen de over produce tracht af te zetten, naar het kleine N-ederland, dat zijn grenzen daarvoor vrij openstelt. En die vreemde industrien zijn, door de bescherming, door den steun dien z in eigen land genieten, des te beter in staat am hunne producten tegen lagere prijzen op onze markten te brengen. Door die invasie word.t echter onze eigera i nidus trie verdrongen en wordt dit met de niet te onderschatten jaarlijksche toeneming onzer bevolking oor zaak van de steeds ditbreidende werkloosheid, die, in plaats van af te nemen, steeds in ster- kere mate naar voren dringt en de aandacht vraagt onzer Regeering. Ik wil volstrekt niet beweren, dat ons land in het algemen zijn vrijhandelsstelsel zou moe ten laten varen, dat vraagstuk is maar niet met een handomdraai op te lessen, daaraan kleven ongetwijfeld ook bezwaren en gewaren, maar toch moet men zich meer dan vroeger de vraag stellen of ook onze Regeering niet naar middelen tot tegenweer moet gaan om- zien. Vernamen we niet dezer dagen uit daghlad- berichten, dat ander den druk van de buiten- landsche concurrentie een bekende industrie te Maastricht haar bedrijf zoodanig zag vermin- daren, dat zij moest overgaan tot een massa- ontslag Daarnaast kan ook gewezen worden op de berichten, dat de Philipsindustrie te Eindhoven door de sterke Yerhooging van het invoerrecht op haar product in Frank rijk, ge- noodzaakt zal zijn een deel van haar bedrijf naar dat land over te brengen, daardoor in ons land de werkgelegenheid verminderende. Van dergelijke verplaatsing Ivan industrien, tenge- volge van bescherming in het buitenland zijn ook in het verleden meerdere voorbeelden aan te wijzen. Van concurrentie uit het buitenland, die vev- mindering van werkgelegenheid tengevolge had, kunnen we ook in het gebied onzer Kamer spreken. Ik behoef daarvoor te nauwernood te wijzen op de viaslbewerking, die voor enkele jaren nog tal van menschen brood gaf, doch thans zoo goed als verloopen is, en in het be lang waarvan we ons bij vernieuwing tot de Regeering hebben gewend, en die thans weer een onderzoek heeft ingesteld. Doch ook tij- dens de laatste campagne der suikerfabrieken kon men iets dergelijks waarnemen. De uitzaai van dit product was toch reeds veel minder dan het jaar te voren en de fabrieken hadden geen grooten toevoer te verwachten. Door den in het najaar hoogeren prijs der suiker en ge- steund dor een premie per kilogram geprodu- ceerde suiker, was het aan Fransche fabrieken mogelijk voor aanvuilling van hun campagne- voorraad hier 'n kwantum suikerbieiten weg te koopen, tegen prijzen. die bij het contracteeren in het voor jaar door de Nederlandsche fabrie ken onmogelijk kon. worden betaald en die ooS de cooperatieve fabrieken op hun voile cam- pagne niet konden uitkeeren. Het gevolg was echter een korte en omvoordeelige campagne, met vroeger ingetreden werkloosheid voor een groot deel der bij die campagne betrokken werklieden. Meerdere industrieelen in het ge bied onzer Kamer, die, dank zij hun doorzicht en energie hun bedrijiven op peil weten te hou den, tegen dien buitenlandschen druk in, geven als hun gevoelen te kennen, dat deze tot groo ten bloei zouden komen als hun zaken in het buitenland waren gevestigd of onder dezelfde voorwaarden konden produceeren. Lettende op al deze omstandigheden, kan er dus, al zijn er met het oog op de omstand.ig heden redenen tot tevredenheid, nog geen spra- ke zijn van welvaart voor onze geheele natie. Wanneer ik thans kom tot de bijzonderhe- den, valt aan te stippen, dat de aanvoer van hout voor de haven van Ter Neuzen, die over 1925 buitengewoon groot was, is teruggeloopen en ook die van ijzer ibij het daaraan vooraf gaande jaar achterbleef. De uitvoer is echter sterk toegenomen. Voeren over 1925 met la ding 76 schepen naar zee, het vorig jaar was dit 311. Op die vermeerdering was voor een deel van invloed de kolenstaking in Engeland, daar 96 schepen met kolen geladen vertrok- ken, doch voor het grootste deel was dit te danken aan. den uitvoer van steen over deze haven, daar niet minder dan 110 schepen daar- mede geladen van hier uitvoeren-, metende ge- zamenlijk 135.956 scheepiston. Vooral dit laat ste mag als een verblijdend teeken w^rdr aangemerkt, daar dit geen gevolg is van ab- normale omstanidheden, wat van dern kolenuit- voer wel gezegd moet worden, doch van de uit- bredding der zaken van de N. V. „De Hoop", handel in bouwmaterialen, een vennootschap die onder leading van hare energieke directie, door de gestadige uitbreiding der zaken voor de werkverruiming in Ter Neuzen van zeer groote beteekenis is geworden. Uit den rui- men omzet blijkt, dat ook in het buitenland groote Vraag is naar de artikelen dezer firma. Dit voor zoover de zeewaart betreft. De binnenvaart kan als stationair worden be- schouwd. Als gevolg van de kolenstaking was de invoer van kolen per binnenschip groot, n.l. 130 met een inhoud van 101.148 scheepston. Van de uitgevoerde ladingen noem ik 79 met gebakkensteen, 523 met natuursteen en 22-5 met meststoffen. Op deze laatste ladingen zij in het bijzonder gewezen, omdat dit alhier verschepen een gevolg is van het feit, dat een onzer ijverige expediteursfirma's deze nieuwe bron heeft weten aan te boren en depots van meststoffen heeft weten te verkrijgen, hetgeen ook als een bron voor werkverruiming ter plaatse moet worden aangemerkt. Wat voorts de toekomst voor het havenbe- drijf brengen zal, is nog :een open vraagstuk. De speciale spoorwegtarieven zijn voor de haven van beteekenis. Aangezien deze in het laatste jaar zij.n vastgekoppeld aan het bij de Eerste Kamer thans in behandeling zijr.d Nederlandsch-Belgisch Verdrag moeten we nog afwachten, maar de beslissing is aanstaande. Ik wensch daarover thans niet veel meer te zeggen. Ongetwijfeld zou de aann-eming voor de zeevaart van Ter Neuzen weer een breeder verschiet openen, en als zoodanig voor de wel vaart van die haven een voordeel zijn, doch het spijt mij, ondanks alles als mijn indruk te moeten weergeven, dat de aanneming van het verdrag in den tegenwoordigen vorm zoowel uit gewestelijk als uit nationaal oogpunt mij niet gewenscht voorkomt. De leden der Eerste Kamer hebben in deze een groote verantwoor- delijkheid en staan voor een moeilijke beslis sing. Na hetgeen vroeger van hier uit, ook met medewerking der Kamer is gedaan, ter inlichting van de leden der Staten-Generaal, kon verder het verloop worden afgewacht. Behalve den handel in meststoffen, was er hier ook nog steeds een levendigen handel in steen voor oeververdediging. In de vlasfabrieken werd nog een deel van het jaar gewerkt, maar tegen het eind van het jaar bleek meer en meer, dat dit geheel op een eind zou loopen. De ged.urende 1925 gestichte soheepswerf Ter Neuzensche Scheepsbouwmaatschappij heeft steeds druk werk, zoowel voor nieuwbouw als herstelling. In den loop van het jaar werd ook een bij die werf behoorend droog dok vol- tooid, dat zeker aan het bedrijf en het gemak der scheepvaart bevorderlijk zal zijn, doch waarvan jammer is, dat, bij de lengte en breedteafmeting die dit dok iheeft, ook de diep- te niet grooter is. De hoogte van den dorpel is slechts 90 c.M. beneden kanaalpeil, hetgeen te gering moet worden geacht voor de sche pen die in verband met de andere afmetingen daar zouden kunnen dokken. Voor de suikerindustrie zijn de vooruitzich- ten in het laatst van het jaar verbeterd, door den gestegen suikerprijs. Het was echter een te korte campagne, het kwantum ontvangen suikerbieten was te klein en het suikergehalte te laag. In den loop van het jaar, toen de vooruit- zichten minder gunstig waren, en men reeds began te spreken over maatregelen om een verdwijnen der beetwortelcultuur te voorko- men, aangezien de prijs die dp grond van den suikerprijs kon besteed worden de kosten van t eel en niet zou loonen, heeft de regeering naar het schijint ingezien, dat zoo mogelijk po- gingen dienen te worden aanigewend om deze ook voor den landbouw zoo beteekenende in dustrie te behouden, en heeft zij een interde- partementale commissie benoemd, om die kwes tie nader te bestudeeren, en is ook gebleken, dat zij ruiet afwijizend staat tegenover een ver- zoek van de groote vereenigdngen op land- bouwgebied om het initiatief te nemen voor het tot stand komen eener Internationale rege ling, in den geest van de vroegere suikereon- ventiie. De spiegelglasfabriek te Sas van Gent ken- de een deel van het jaar drukte en werkte op voile capaciteit, later, toen ook een der ovens een herstelling noodig had, werd het bedrijf met 2 ovens normaal voortgezet. De resultaten voor de phosphaatfabrieken waren ook niet on- gunstig. Aan de cokesfabriek te Sluskil, die in hoofd- zaak voorziiet in de bahoefte der leden van hare cooperatie werd aaugevangen met het bouwen van nieuwe ovens, waardoor de capaci teit zal verdubbelen en 500.000 ton kolen per jaar zullen kunnen worden verwerkt, benevens een economische exploitatae zal worden ver kregen. De berichten omtrent de te Breskens geves- tigde fabrieken van biscuits en, suikerwerken blijiven nog gunstig. Hoewel zij een harden strijd hebben, worden die bedrijven, met name der firma Van Melle, nog steeds uitgebreid. Ook voor de tricotagefabrieken in Hulst en omgevdng is het teen voorrecht, dat zij zich tijdig modem hebben ingericht en daarom nog steeds aan de concurrentie het hoofd kunnen bieden, al houdt die uitbreiding van zaken tegen. Voor de kleinere bedrijven in het algemeen kan niet gezegd worden, dat de omstand-ig- heden afwijken van die van het jaar te voren. Daarop zijn dikwijls plaatselijke omstandig heden van invloed, en deze kunnen niet als een algemeen verschijnsel gelden. Wel kan no? worden aangestipt, dat het jaar met redelijken hoop werd begonnen, dooh de dalende valuta ongeveer in het midden des jaars, die de be volking van Zeeuwsoh-Vlaanderen naar ov< de grens trok, in de verwachting daar „koop- jes" te kunnen doen, den omzet algemeen zoo deed dalen, dat als het ware een noodtoestand ontstond, en de Kamer het ook noodig aohtte de Regeering daarop te wijzen met verzoek zoo noodig tusschenbeide te komen. De stabili- satie van de Relgische frank heeft in dien toestand eenige verbetering gebracht, al zit bij het publiek ,,de trek naar het Zuiden" er nog wel voor een deel in. Voor zoover het den handel in eetwaren e,d. betreft, waarop de Warenwet van toepassing is, wordt den,wensch vemomen, dat de keu- ringsdienst strenger toezicht zou kunnen hou den op hetgeen in die branche over de grens wordt gebracht door leurders, aangezien deze door met artikelen van mimdere kwaliteit te leuren d-e middenstandens een ongelijke con currentie aandoen. Er zijn verschillende arti kelen waarvan de eischen in on:s land hooger gesteld worden dan in Belgie. Een nieuw teuvel voor den middenstand is de daling der onitvangsten wegiens verminde- ring der koopkracht van de arbeidersbevol- king, door de toenemende werkloosheid. Voor enkele jaren kwam dit slechts in enkele plaat sen met een groote arlbeidersbevolking voor, doch in den afgeloopen winter begon men dit allerwege te voelen, Blijkens een nog onlangs in verband met het verzoek der Kamer met be trekking tot de vlasbewerking ingesteld onder zoek was het aantal werkloozen in- Zeeuwsoh- Vlaanderen ongeveer 2(700. Gedurende een deel va.n het jaar was er veel bedrijvigheid in de ibouwvakken door nieuw bouw en waren werkkraohten moeilijk te krij gen. Sinds het najaar is die bedrijvigheid ,over- gegaan in stilstand. Ik hoop, dat dit tijdelijk zal zijn wegens het jaargetijde. Ofschoon voor de landbouwers de vooruit- zichten aanvankelijk niet zoo gunstig waren, hadden deze ten slotte geen reden tot klagen. De prijs van erwten en zaden was goed, die van aardappelen en graan tamelijk. Suikerbie ten waren minder dan anders verbouwd. Er was dit jaar vooral een drukken handel in aardappelen naar Frankrijk. De tramlijnen in Zeeuwsch-Vlaanderen on- dervonden, voor wat het goederenvervoer be treft ook den invloed van den ingekrompen teelt van suikerhieten. Voor de Zeeuwsch- Vlaamsche was dit met circa 128.000 ton een nadeelig verschil met het vorig jaar van on geveer 30.000 ton en voor die van Hulst Walsoorden met ruim 14.000 ton van ongeveer 5000 ton. Toch werden nog bevredigende be- drijfsresultaten verkregen. Het personenvervoer was voor de Zeeuwsch- Vlaamsche met ruim 283.000 ongeveer 33.000 hooger dan het jaar te voren, voor die van HulstWalsoorden met ruim 80.000, ongeveer 10.000 lager dan in 1925. De Zeeuwsoh-Vlaamsche tram stelde dit jaar op haar reeds voor goederenvervoer bestaande aansluiting van Drie Schouwen naar Moerbeke. ook een passagiensdiienst in, hetgeen een goede verbdnding daarstelde naar het centrum van Belgie, terwijl voorts uitsluitend voor goede renvervoer werden aangelegd zijlijnen van Zaamslag naar Kampersche hoek en van IJzen- dijike naar StroopuLt. Verder werden de noo- dige voorbereidingen getroffen en onderhande- lingen gevoerd voor het doortrekken der lijn van Hoof dpi aat. Omtrent de lijn- BreskensMaldeghem zijn mij nog geen cijfers bekend, aangezien volgens een daglbladbericht aan aandeelhouders zal worden voorgesteld de bij haar traditioneel ge worden 9 dividend uit te keeren blijkt, dat het haar wel ging. Zij breidde haar dienst uit met nieuwe lijnen' van Breskens over Groede en Nieuwvliet naar Cadzand, in aansluiting op de lijn naar Qostlburg, en van Cadzand over Retranchement naar Sluis. Met betrekking tot de spoorwegmaatschap- pij MechelenTer Neuzen zij aangestipt, dat het passagiersvervoer voor de stations op het Nederlandsch gedeelte vrijiwel stationair was aan het voorafgaande jaar. Het aantal ver- trokken passagiers was van Ter Neuzen 19.694. Sluiskil 4736, Axel 16.494, Kijkuit 3197, Hulst 60.697. Het aantal aangekomen reizigers gaat parallel aan die cijfers. Het goederenvervoer was voor Ter Neuzen met 155.990 ton aanvoer ongeveer 50.000 ton hooger dan het jaar te voren, voor Axel met 38.238 ton ongeveer verdubbeld, voor Hulst met 27.942 ton circa 2000- ton hooger. De uit voer was van Ter Neuzen 154.490 ton, of circa 12.000 ton hooger, van Axel met 329.351 ton (daaronder zijn begrepen de cokes der fabriek te Sluiskil) 30.000 lager en van Hulst met 26.587 ton 2000 ton hooger. Voor de lijn GentTer Neuzen was een toe- nemend verkeer te boeken. Het aantal aange komen en vertrokken passagiers was voor Ter Neuzen 47.475, tegen 33.152 in 1925, voor Sluis kil 4038 tegen 2405, voor Sluiskil brug 14.465 tegen 8456, voor Philippine 3603 tegen 2281 en voor Sas van Gent 65.841 tegen 55.299. Het goederenvervoer van en naar Ter Neu zen steeg van 69.360 ton in 1925 tot 144.804 in 1926, voor Sluiskil van 3740 tot 5364 ton, en voor Philippine van 10.764 tot 13.425 ton. Voor Sas van Gent daalde het ook vermoe- delijk onder den invloed der minder uitgezaaide bieten van 180.240 tot 170.333 ton, en voor Sluiskil brug van 9590 tot 9474 ton. De cijfers van den stoomlbootddenst op de Wester-Schelde waren vrijwel stationair met die van het vorig jaar. Op de lijn Breskens VlissingenBorsseleTer Neuzen v.v. wer den vervoerd 255.463 passagiers, waarvan on geveer 200.000 alleen komen voor rekening van den dienst BreskensVlissingen. De lijn Ter NeuzenHoedekenskerkeHans- weert vervoerde circa 40.000 passagiers, die van Walsoorden naar Hansweert ongeveer 58.000. De cijfers van het vrachtgoederenvervoer zijn voor de twee eerste lijmen iets hooger, voor laatstgenoemde wat gedaald. Met betrekking tot de werkzaamheden del Kamer zij aangestiptt, dat in het Handelsregis- ter werden ingeschreven 55 zaken, terwijl 20 werden opgeheven. Op 31 December 1.1. was het laatste dossdernummer 1699. Er werden 407 inlichtingen verstrekt, tegen 546 in 1925, terwijl werden afgegeven 1688 certifieaten van oorsprong of andere verklarin- gen, tegen 1980 in het jaar te voren. Versohillende belangen vroegen onze aan daoht. Met betrekking tot den ferrydienst tusschen Breskens en Vlissingen was het aan- genaam te Vememen, dat van wege 's rijks- waterstaat aangevangen is met 'het maken van aanlegplaatsen voor de door de provincie in de vaart te brengen ferryboot, zoowel te Vlissingen als te Breskens. Omtrent de boot zelf kan worden meegedeeld, dat deze in aan- bouw is op de scheepswerf van J. K. Smit te Krimpen aan de 'Lek en tegen Juni de vol- tooii'ng kan worden tegemoet gezien. Het schip zal zijn ingericht voor het vervoeren van 20 auto's, terwijl het draagvermogen zal kunnen worden 'opgevoerd voor het Vervoeren van auto's met vracht tot een, gewicht van 10 ton. De passagier^hutten zullen op het promenade- dek worden gebouwd en de boot zal te-vens 1000 personen kunnen vervoeren. De voort- stuwende kracht zal worden geleverd door 2 Dieselmotoren M. A. N. van 500 E. P. K., ter wijl het schip zal worden voorzien van voor- en achterroer en 4 schroeven. Uit deze mede- deelingen blijkt welk een groote ommekeer dit voor den dienst tusschen Vlissingen en Bres kens zal fbeteekenen. Een tweede zaak, in verband met de ver- keersmiddelen was die met betrekking tot de verandering van trein 1063 tusschen Roosen- dnal en Vlissingen van snel- en stoptrein, waardoor het reizigersverkeer, benevens het aanvoeren van post- en dagbladen naar Z.- Vlaanderen in den avond leelijk in het gedrang kwam. Zooals bekend, is die verandering in- gevoerd op verzoek der Middelburgsche Kamer, die voor de reizigers naar Middelburg en Vlis singen, 'die wat vroeger met trein 11 wilden reizen, ook een aangenamer en comfor- tabeler reizen wenschte te verzekeren. Zij drong er daarom op aan van trein 11, tusschen Roosendaal en Vlissingen, sneltrein te maken. Dit is in het geheel geen insinuatie, zooals de voorzitter der Miiddelburgsche Kamer het wenscht te doen voorkomen, doch een feit, Nog dezer dagen is in een oonferentie door af- gevaardigden der Middelburgsche Kamer vol- mondig erkend, dat het alleen om een snel trein te doen is, afgedaCht van dte vraag, of die 'een half uur vroeger of later rijden zal. Een practise!! motief werd tegenover de groote bezwaren die van deze regeling voor Zeeuwsch- Vlaanderen (en ook voor deelen van haar eigen gebied) het gevolg zijn, niet aangevoerd. Ik wil volgaarne aannemen, dat die bezwaren in- dertijd bij het doen van het verzoek niet zijn voorzien. Toen haar daarop echter van wege een hierbij betrokken administratie gewezen werd, is door de Middelburgsche Kamer toe- gegeven, dat er bezwaren waren of zouden ont- staan en dat zij beter gedaan had eerst eens te overleggen. Ondanks die erkenning is de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 7