Schoonmaak BUITEN LAND. SPORT. GEMEN6DE BERICHTEN. Laatste Berichten. DAMSUBRIEK. xx. INGEZONDEN MEDEDEBL1NG geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode vverkhanden. Deze worden weder- om spoedig gaaf, zacht en blank doorPurol landsche Eerste Kamer niet zal worden goedgekeurd. Ik zou het betreuren, maar indien ons deze voldoening niet werd ge- geven, zouden wij moeten trachten op een andere wijze onze belangen te verzekeren. Van Fleteren (socialist): Is bet wel het gepaste oogenbli'k om aaarvan te spreken, nu het Nederlandsche parlement beraad- slaagt Digneffe: Wij moesten onze gewettig- de eischen doen kennen. Van Overbergh (katholiek): Laat er ons thans over zwijgen. Hiermede was het incident gesloten. De minister van buitenlandscne zaken Vandervelde kwam later, in den loop van zij-n rede over het buitenlandsche beleid der regeering, op zijn 'beurt op het verdrag terug: In de Kamer heb ik verklaard, dat bij ons geen enikele annexatiegedachte be- staat en ik hoop, dat deze duidelijke ver- klaring een einde zal stellen aan de ont- roering indertijld teweeggbbracht door on- behendigie en ondoordachte woorden uit- gesproken op een bijeenkomst van perso- nen zonder mandaat. (Geroep: zeer wel). Dit gezegd zijnde, hebben wij alleen nog het besluit van het Nederlandsche parle ment af te wachten. Maar nu reeds houd ik er aan, hulde te brengen aan de loyau- teit en de energie, met welke mijn collega, de Nederlandsche minister van buiten landsche zaken, het verdrag verdedigt. (Levendige teekens van instemming). Ik wensch, dat hij het verdiende succes moge boeken: ik wensch zul-ks voor alles, omdat ik vurig verlang tusschen Nederland en Belgie een harteJijke en trouwe vriend- schap te zien bestaan. (Toejuichingen) Deze twee vol-keren kunnen binnen het kader van den Volkenbond de grootste diensten aan de Vredeszaak in Europa be- wijzen. Nederlanders en Belgen hebben er het grootste belang bij zich met elkaar te verstaan en de Schelde-kwestie niet te laten brengen voor het internationaal ter- rein. (Langdurige toejuichingen.) Een artikel van de Temps, De correspondent der N. R. Crt. te Pa- rijs meldt: Eindelijk laat ook de Temps zich uit over het Nederlandsch-Belgische verdrag. Het is stellig de stem van den Belg Roland de Mares, wiens uitingen in de Belgische pers voor den oorlog over den voorge- nomen fortboiiw bij Vlissingen getuigden van zijn onmacht zi-c-h in het Nederland sche standpunt te verplaatsen en wiens houding ten opzichte van Nederland tij- dens den oorlog velen nog wel in het ge- heugen zal liggen. Ook dit hoofdartikel gaat van de onderstelling uit, dat zelfs aanneming van het verdrag Belgie niet kan voldoen, maar is gemafcigd van vorm. Het legt den nadruk op den internationa- len kant van het verdrag, die weifelaars in de Eerste Kamer nog tot voorstemmen kan bewegen, gelijk ook de Tweede Ka mer eerst in meerdefheid ertegen scheen. Het voldoet de Belgen niet, omdat het een uitsluitend economisch 'karakter draagt en alle politieke aspecten van den fe-itelijken toestand ter zij laat, die de openbare mee ning in Belgie dadelijk na den oorlog wegens het Schelde-regiem in oorlogstijd en het „gat' in Limburg sterk bezig hid den. Te Brussel heeft men Nederland ech- ter tegemoet willen komen. Schrijver ont- kent, dat het verdrag Nederland belang- rijke offers ten behoeve van Belgie oplegt en meent dat de meeste der uit te voeren werken op Belgie's kosten zullen aange- legd worden. Hij ziet als voornaamste drijfveer van ons verzet de vrees, dat de reusachtige ontwikkeling van de haven van Antwerpen den voorspoed van Rot terdam kan bedreigen. Het artikel keert zich dan tegen het Handelsblad, dat ervoor waarschuwde Nederland niet de speelbal van Frankrijk te laten wooden. De bewering dat Frank rijk Belgie heeft gesuggereerd den aanleg van het kanaal AntwerpenMoerdijk te eischen ten behoeve van het belang van Straatsburg, noemt hij een insinuatie. Het vobrtbestaan van de goede betrek- kingen tusschen beide lan-den noemt hij een voorwaarde voor het behoud van den vrede in West Europa. Het artikel zin- s'peelt op geheimzinnige groote invloeden, die moedwillig de openbare meening bij ons misleiden. Niet-bekrachtiging zou een ware internationale malaise scheppen, die de Nederlandsche regeering evenals alle andere moet voorkomen. Afgezien van binnenlandsche moeilijkheden, die uit 'het aftreden van Van Karnebeek moeten voortspruiten, ziet men niet hoe Belgie nieuwe besprekingen zou kunnen aangaan. Men zou dus dan in »een impasse zijn. Het vvelbegrepen Nederlandsche belang, aldus eindigt het artikel, valt in dit geval met het algemeene belang van het Westen samen. VERLAGING VAN ENKELVOUDIG BRIEFPORT WAARSCHIJNLIJK. In de memorle van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer be- antwoordt de Minister ontkennend de vraag, of hij bereid is een gunstiger rege- ling voor den Zondagsdienst (in den zin van uitbreidingte treffen en voor ver- schillende gemeenten het aantal bestellin- gen op weekdagen uit te breiden. Tegen weder-invoering der stempeling (met plaats, datum en uur) op de achter- zijde der correspondenti'e door het kan- toor van bestemming bestaat bezwaar daar het nut er van niet evenredig is aan de arbeidskosten. Het is waarschijnlijk, dat in het loopen- de jaar tot verlaging van het enkelvoudig briefport zal kunnen worden overgegaan, indien de bedrijfsuitkomsten daartegen geen beletsel vormen. Een onderzoek is gaande nopens de wenschelijkheid om voor de locale brieven een verdergaande verlaging in te voeren. Onafhankelijk van den uitslag van dat onderzoek wordt bet niet wenschelijk ge- acht, om in groote steden aan een parti- culieren ondernemer concessies tot het vervoer van stadsbrieven te verleenen. Met het automatiseeren van telefoon- netten is reeds een aanvang gemaakt. Het ligt in het voornemen op dezen weg voort te gaan. Het vervangen van vrouwelijke telefo nisten door mannelijk personeel vebdient blijkens de daarmele elders reeds eerder opgedane ervaring geen aanbeveling en ligt dan ook niet in het voornemen. DE RAPPALJAAN. Het Rotterdamsche gemeenteraadslid Coremans, die Donderdag al door de po- litie uit de raadszaal moest worden gezet, heeft Vrijdagavond voor den aanvang weer spektakel gemaakt, waarbij hij het raadslid Herman een blauw oog sloeg en eenige voorwerpen naar het hoofd gooide. Door toegesnelde rechercheurs werd hij verwijderd en naar het politiebureau ge- bracht. Hij was dronken. VAN HET TERRE1N VAN DEN BURGEROORLOG IN CHINA. Sjanghai blijft #bedreigd" en ten bewijze daarvan bereiken ons, schrgft de N. R. Ct., via Londen weer allerlei berichten over troepenbewegingen en gevechten van Noor- delijken en Zuidelijken, benevens logen straffingeng van eerstgemelde wapenfeiten. Tgelijkertijd hooren wjj nog altjjd van onderhandelingen, die gaande zpn met het doel om Sjanghai zonder slag of stoot aan de nationalisten uit Kanton over te Ieveren. Het lijkt dus ydel zich te verdiepen in mogelijke gevolgen van troepenbewegingen tegen sleutelstellingen tusschen Sjanghai en Nanking. Die onderhandelingen zijn ver- moedeljjk ten deele de reden waarom het offensief van de Zuidelijken de laatste weken zoo weinig vorderingen gemaakt heeft, dat zij nog attijd voor Soengkiang staan, de laatste groote stad aan den spoorweg van Hangtsjou naar Sjanghai, ten Z W. van laatstgenoemde stad. Andere troepen die voor de uitvoering van een omtrekkende beweging ten westen van het Tai hoe-meer operaeren, ondervinden veel moeiljjkheden van de overstroomingen in die waterrjjke streek. De Engelschen hebben een militair waar- nemer naar Nanking gezonden om zich van den juisten toestand daar te vergewissen. Aangezien de grootste oorlogsschepen den Jangtse tot aan Nanking kunnen opvaren, maakt men zich geen zorgen over de vreemdelingen, meerendeels zendelir-gen, te Nanking. Wanneer de Kantonneezen door onder handelingen hun doel, de bezetting van Sjanghai, bereiken, zullen zjj den Noorde- lijken den tijd laten om zich ten Noorden van den Jangtse terug te trekken, welke rivier dan de scheidiug zou worden tusschen de stellingen der Noordelijken en Zuide lijken, met het vooruitzicht, dat hetkrjjgs- bedrijf dan voorloopig weer tot stilstand zal komen. Een andere mogeljjkheid met welke men veiligheidshalve rekening kan houden, is dat de Noordelijken de onder handelingen rekken om tjjd te winnen voor nieuwe troepen-concentraties en verbetering van hun militaire kanseD. Maar met de groote rivier in den rug, big ft hun positie hachelgk, indien zij niet over een groote overmacht en tevens over volkomen be- trouwbare bevelhebbers beschikken. Zoo zijn er allerlei onzekere factoren in den toestand. die het onmogelijk maken den werkelgken militairen toestand juist te beoordeelen. HET OFFENSIEF DER CHINEESCHE NATIONALISTEN. Wegens het ontJbreken van e<enig be- trouwbaar beric'ht aan gaande successen der Noordelijken in 'China 'tegen den op- marsch der Zuidelijken, is men geneigd de lezing die Reuter Vrijd'ag in een tele- legraim geeft, te aanvaarden, volgens wel ke maarschalk Tsjang-sjoeng-tsjang, de gewezen bandieten-aanvoerder uit Sjan- tOeng, slechts halfhartig verzet tegen de nationalisten biedt, -met het enkele doel om zoo gunstig mogelijke voorwaarden te verkrijgen bij de onderhandelingen over zijn ontruiming van het da-1 van den Jang tse. Daardoor wordt het steeds waar- scbijnlijker, dat Shanghai van zelf den Zuidelijken -in handen zal vallen. wanneer Nanking en Soe-tsjou in hun ma-cht zijn geko-men. Dit zijn de twee groote steun- punten aan den spoorweg uit het Westen naar Shanghai en wanneer de nationalis ten schrijlings op den spoo-rweg zitten, is Sjanghai van de laudzijde afgesneden en moet het bij gemis van eenige verdediging aan de z'eezijde 'capituleeren. De laatste telegrammen melden de aan- wezigheid -der nationalisten o-p 20 K.M. van Soe-tsjou (ongeveer 80 K.M. weste- lij-k van Sjanghai) en op 40 K.M. van Nanking. Hun sterkste wapenen blijven omkooperij en propaganda. Daarvoor hebben geen bevelhebbers der Noordelij ken totdusver standgehouden. TER NEUZEN, 21 Maart 1927. BEROEPEN. Bij de Geref. Kerk te Veere is beroepen de heer P. van Strien, candidaat. UITKEERINGSFONDS BIJ ZIEKTE. Bljjkens de rekening van den penning- meester van het uitkeeringsfonds bij ziekte z/Hulp in Nood" over de maanden Dec. Febr. was ontvangen aan contributie f 535,10, buitengewone inkomsten f 117,64, to'.aal f 652,74; uitgegeven: wegens onder- steuning >an zieken f 934,50, bodeloonf72 tuiteDgewone uitguven f 89,60 totaa. f 1096,10, zoodat de uitgaven de on; vangsten met f 443,36 overtrofi-n, en Int bezit der veiee ig'ng da^lde tot f 7036,09. DE „ZEELANDIA-PRIJSVRAAG". Wij voldoen hierbjj aan het tot ons ge rieht erzoek, de aandacht te v. stigen op de in ons vorig nummer voorkomende advertentie betreffende de prijsvraHg, inge richt door de firma Maljers en Zoon, voor de gebruikers hunner Z elandia-ardkelen. Ze hebben daardoor den goeden tijd gekozen, aangezien tegen en in den tyd van schoon maak hunne artikelen onmisbaar zijn. Zooals uit de adverteniie blijkt zijn er 200 mooie prjjzen te winnen. BESMETTELUKE ZIEKTEN. Het aantal gevailen van besmett-lijke ziekten over de week van 6 tot en met 12 Maart in de provincie Zeeland bedroeg RcodvonkO en W.Souburg 1, Vlissingen 2. Diphteritis Goes 2, Heinkenszand 1, Hulst 1, Middelburg 1. Encephalitis lethargia Tholen 1, LOODSWEZEN. By Kon, besluit is benoemd tot com- missaris van het Loodswezen, tevens ont- vanger der loodsgelden te VI ssingen de [,eer G. Bakker, tha-.is ontvanger aldaar. PREMIE VOOR HET DOODEN VAN ZEEHONDEN. Wijl het wenschelpk bleek, weder be- palingen vast te stellen omtrent het toe kennen van premien voor het dooden van zeehonden binnen het watergebied van het Rjjk is te rekenen van 1 Januari 1927 bjj Kon. besluit bepaald, dat voor het dooden van zeehonden binnen het watergebied van het ryk, een premie wordt toegekend van 3 par zeehond. Men moet daarvcor vergunning hebben krachtens art. 88 der jachtwet, Voor de premie moet men zich wenden tot den burgemeester. In tegenwoordigheid van den burgemeester of van den door hem aangewezen persooa worden van den gedooden zeehond de voor- vinnen afgesreden, waarop aan den aan- bieder van den zeehond eene veiklaring wordt afgegeven, opgemaakt volgen 't bij dit besluit behoorende model I, dat in S'ct. 55 is afgedrukt. Voor gedoode zeehonden, welke bij het vertoonen de voorvinnen of een der voor- vinnen missen, worden geen verk'aringen afgegeven. De gedoode zeehond, ontdaan van de voorvinnen, blyft ter bescbikking van den aanbieder. HOEK. Door de liberale burgerpartij zjjn voor de a s. verkiezing voor den gemeenteraad alhier candidaat gesteld, de heeren J. D. de Fegter (aftr.), J. v. 't Hoff (aftr.), J. D. Haak, J. J. de Bruijne, W. J. de Feijter en J. D. Jurrjj. Zaterdag j.l. werd door den bouwkun- dige J. Deij C.Lz. in het Hoeksch Koffie huis aanbesteed, het verbouwen van eene woning, het maken van eenige herstellingen aan de landbouwschuur, alsmede het bouwen van een wagenhuis, voor rekening van den beer D. Riemens. Hiervoor werd ingeschreven als volgt le perceel metselwerk W. A. Nieuwe- link te Hoek voor f 2134,P. J. Kaas te Sas van Gent voor f 2099,Gebrs Kolijn te Ter Neuzen voor f 1910,S. P. v. d Hooft te Sluiskil voor f 1775, en Gebrs Scheele te Slubk J voc f 1735, (gegund). 2e perceel timmer- en jjzerwerk G. H. Yermeulen te Sluiskil voor f 1825,W. C. de Fejjter te Hoek voor f 1740,J. v. d. Bent te Ter Neuzen voor f 1648, P. A. Leunis te Ter Neuzen voor f 1630, P. Hamelink te Hoek voor f 1494, H. Kaijser te Ter Neuzen voor f 1475,en M. J. Haak en A. Kaan te Ter Neuzen voor f 1247,50 (gegund). 3e perceel glas- en verfwerkP. C. Moens te Hoek voor f 300,Geilliet Zn. te Ter Neuzen voor f 185, J. Brugge- man te Ter Neuzen voor f 146,en A. J. Kiel te Hoek voor f 99,(gegund). 4e perceel zink- en loodgieterswerk J. Kool Zn. te Sluiskil voor f 273, Gebrs A. J. Guequierre te Ter Neuzen voor f264,M. Wieland te Hoek voor f229,— (gegund). Yoor het le en 2e perceel, gecombineerd, werd ingeschreven door J. van 't Hoff te Hoek voor f 3820, ZAAM3L&G. Ten e'nde bet nadeel dat door de mus- schen in het voorjaar aan de tuinvruchten toegebracbt wordt, te; en te gaan, heeft de heer C. d. V. een piaktisch middel tcege- past, door een opge/.ette kat in zijn tuin- bedden te plaatsen en deze af en toe te verzetten en dit werkt uitstekend. Of de kattenfamiLe hiermee op den duur accoord zullen gaan valt te betwijfelen. Vrijdag werd door den bouwkundige L. de Brujjne te Ter Neuzen aanbesteed het vergrooten der landbouwschuur van den heer L. de Regt te Zaamslag. Ingeschreven werd als volgt Metselwerk Kr. Dieleman voor fl840; J.v. d.Velde voor 1 1770 J. C. de Vos voor f 1760 S. P v. d. Hoofd te Sluiskil vcor f 1750 Jac. Houg te Axel voor f 1644 W. H. v. d. Hooft te Othene voor f 1615J. C. Houg voor f 1522; C. A. van Frsaijenho en voor f 1384; H. P. Lecsen voor f 1300; Ch. v. Velde voor f 1298. Timmer en IJzerwerk D. Galle voor f 2125 A. D. Kaijser voor '2115; A. W. Leenhouts voor f 1950 3, P. Basticck voor fl689. Glas en Verfwerk C. Wisse voor f 204 C. Dees voor f 198 D. R. Riemens voorf 190; C. Haak voorf 175. Voor het Metsel- Timmer- en IJzerwerk was ingeschreven door C. H. H. Wis?e te Zaamslag voor f3586. Het werk is gegund aan de lasgste in schrij >ers in perceelen. Bij de insehrijvers achter wier n«am geen woonplaats is vermeld woner. te Zaamslag. Zaterdag 19 Maart hield de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier baar gewone j arljjksche vergadering bjj den heer R J. van de Veke. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hebben bedrsgen f 3374,69 en de uitgaven f 3182,90, zoodat de jaarrekening sloot met een batig saldo van f 191,79. Van de verplegmgsartikelen werd gebruik gemaakt door 74 leden, terwjjl in 'tgeheel 213 verplegingsartikelen werden uitgeleend. Met de brancard werd 1 persoon vervoerd. Tot be?ituursleden werden herbenoemd de heeren D. G. Koopman, W F. Ferdi- nandusse en A. P. Wisse. Tenslotte werd het bestuur gemachtigd alle noodige maatregelen te nemen, be noodigd voor den bouw van een magazjjn Het aantal leden bedroeg op I Januari 625 WESTDORPE. Zaterdag werd door den bouwkundige L. de Bruijne te Ter Neuzen, aanbesteed het verbouwen van het perceel B 25 voor den heer R. Hejjman-Bouwmans alhier. Ingeschreven werd als volgt Metselwerk E. Coone en Gebr. de Bruijne voor fl085, CI. Gijsel voor f 1039, Timmerwerk H. v. d. Calsejjde en B. Dolaege voor f 770, Kamoen en de Clercq voor f 766. Glas- en verfwerk: R. Crucke voor f 149, O. Remerij voor f 140alle inschrjj- vers wonen te Westdorpe. Gegund aan de laagste inschrjjrers. KOEWACHT. Mej. Celine Eggermont, alhier, leerlinge van de R. K. Kweekschool te Etten, slaagde dezer dagen voor het godsdienstexamen A. VOETBAL. Nederlandsche Voetbalbon-d. Wedstrljduitslagen van Zondag 20 Maart 1927. Kampioensschap van Nederland. V'docitasAjax 12 Aid. IV. 3e Klas A. GoesWaloheren 21 ■a doelp. ctq 2. v.-t. 3 19 46-23 1.46 19 42-21 1.46 19 33-20 1.35 14 31-19 1.07 11 30-33 0.91 10 20-22 0.83 7 19-35 0.53 5 10-58 0.35 Terneuzen Middelburg 1 Zierikzee Goes Vlissingen II Walcheren Zeelandia II Sinoto w w verl. •s EEN OPZ1ENBARENDE ARRESTATIE. Zaterdagmorgen heHt weder een opzien- barende arrestatie plaats gebad in verband met den moord op mej. Wilk aan het Bezuidenhout 167a. De justitie heeft voldoende t-'rmen aan- wesig gevonlen om na verhoor ter plaatse aan te houden en over te brengen naar het huis van bewaring de bovenbewoouster mej. de wed. G. Z., tegen wie verschil- lende vermoedens zijn gerezen, in verband met den moord. Naar aanleiding van deze aanhouding wordt nader gemeld, dat de politie reeds van af het ontdekken van den moord, op de verhuurster een argwanend oog heeft gehouden. Een mededeeling van de man van het slachtoffer, die daarop aanvankeljjk geen acht had geslagen of dit met het gebeurde in verband gebracht, heeft tot de arrestatie geleid. Er bestond tusschen huurders en de verhuurster een kwestie over terug betaling eener waarborgsom. 's Maandags zou de wed. G. komen afrekenen en het echtpaar had voorzien, dat er moeite zou ontstaan, aangezien de thans verdachte op- vliegend en furicus kon zijn. Wilke, die als koopman naar de markt moest, had tegen zjjn vrouw gezegd„Ik benijd je niet, wat zal ze te keer gaan." Zij heeft nog een brief aan den man geschreven, waarin zij te kennen gaf des morgens met zjjn vrouw een kort maar harteljjk onder- houd te hebben gehad, doch dat niet over de huur gesproken was. Ten slotte is een huiszoeking ingesteld. Daarbjj zjjn pas gewasschen en met bjjtend vocht gereinigde kleedingstukken ontdekt, benevens op een verborgen plaats een bjj I, met bloedsporen aan den steel. De achter- kant van de bjj I past precies in de wonden, welke op den schedel der vermoorde zjjn toegebracbt. GRONINGEN. De vrouw van den cafe houder H. Kiers, worende Noorderstation- straat no. 1 te Groningen, zag, toen ze Zaterdagavond nog eens naar hare kinderen ging kg ken, dat het gaskraantje open stond. Zjj draaide het dadeljjk dicht, doch het was reeds te laat. De 3 kinderen, een jongetje van 3 en twee meisjes van 15 maanden bleken reeds levenloos. De ont- boden geneesheer kon slechts den dood constateeren. SHANGHAI. De nationale troepen zjjn Shanghai binnen gerukt. Algemeene staking is uitgebroken. De Gouverneur Generaal is naar de Fransche concessie gevlucht. De Zuidertroepen houden den spoorweg van Shanghai naar Nanking bezet. LOOP DER BEVOLKING VAN TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeenite gevestigd: _^A. M. M. Kindt, zonder, Donze-Visserstraat 47, van Sas van Gent. A. M. Romeijnsem, kinderjuff., Lan-ge Kerk- straat 6, van Amsterdam. L. W. Hamelink, timmerman, Tholensstraat 52, van Zaamslag. A. A. en N. van Luijk, .zonder, Burgemeester Goillstraat 5, van IJzendijke. C. Oppeneer, 1 an-dlbonwersknecht, P 89, van Axel. L. de Blaeij, 'landbouwersknedht, P 94, van Hoek. E. P. Millenaar, reiziger, Kerkhoflaan 11, van Homte-nisse. C. U. M. Hemelaar, dienstbode, Nieuwe Kerk- straat 46, van Gent. A. A. J. de Pauw, schilder, Grenulaan 27, van Velsen. Vertrokken: E. G. M. G. van 'Bookstaele, zonder, Nieuw- straat 22, naar St. Nicolaas. J. J. Tolhoeik, timmerman, Donze-Visser straat 109, naar St. John. J. J. Guequierre, timmerman, Vlooswijk- straa-t 13, naar St. John. W. J. Vermeulen, iwagenmaker, Landstraat 7, naar Vlaardingen. M. E. van der Moor, dienstbode, P 72, naar Axel. J. de Bree, zonder, Vlooswij-kstraat 41, naar Kapelle. CORRESPONDENTIE. egens overvloed van copie moeten wij een ingezonden stuk, enkele verslagen en berichten, uitstellen tot een volgend nummer. Van enkele zij-den werd ons gevraagd, nog eens d-e spelregels op te nemen. Aan gezien dit te veel plaats zou innemen en wij destijds zeer voll-edig de regels van het damspel hebben opgenomen, zullen we ditmaal volstaan met 'het allervoornaam- ste, id.w.z. -die dingen. waaro-ver bij be- ginnende of ongeoefende dammers wel eens verscihil van meening bestaat. 1. De z.g. lange lijn moet loopen van links -onder naar rechts boven. 2. De speler, die de witte schijven heeft, doet den eersten zet. 3. Slaan is verplichtend! 4. Men mag zoowel achteruit als voor- uit slaan. De schijven mogen pas na het slaan van het -bord -genomen worden. Men mag niet tweemaal over hetzelf.de stuk slaan Achteruit schuiven mag niet 5. De meeste stukken moeten geslagen worden, -d.w.z. meersla-g gaat altij-d voor. Dus damslag gaat niet voor Kan men met een -dam en met een schijf -ieder een schijf slaan, dan slaat men naar verkie zing Maar kan men met een schijf twee of meer andere schijven slaan en met een dam maar een schijf, dan moet men met de schijf slaan, want meerslag gaat voor Daarop -berusten zooveel mooie proble- men, dat we wel duizend voorbeelden kunnen geven. We vermoeden, dat een enkel voorbeeld wel genoeg zal zijn (zie hieronder 6. ,,Blazen' is niet geoor-loofd, Als dus een tegenspeler verzuimt te slaan, -dan mag het stuik, waarmee hij slaan moest, niet weggenomen worden Thans een mooi voorbeeld, dat meer slag voorgaat en damslag niet. Men zette -dezen stand op Zwart: 7, 8, 9, 10, 12, 17, 27 en een dam op 26t- Wit: 19, 23, 24, 25, 33, 35, 38, 40 en 42. Zwart staat dus met zijn dam op slag Maar wit is aan zet en speelt 2318. Zwart moet nu slaan 12X14 (meerslag); dan speelt wit 3832 en zwart moet slaan 27X20 (meerslag). Nu speelt wit 4034 en nu slaat zwart pas met zijn dam van 26 naar 30. Wit -dan 35X22 en wint! Eenvoudig, maar mo-oi Volgende week zullen we de namen der goede oplossers vermelden met het doot hen behaalde aantal punten tot dusverre. Hieronder -de nieuwe problemen Wedstrij-dprobleem No. 7, van J. C. le Bleu, te Kruisdifk. (Uit ,,Het Damspel".) Elk dus 11 schijven. Wed-strijidprobleem No. 8, van C. Blankenaar. Uit een heel ou-d n-ummer van ..Damkunst". Zwart: 11, 14, 17, 20, 21, 25, 32 en 37. Wit: 18, 23, 29, 30, 34, 41, 44 en 49. Het laatste probleem zal velen niet mee- val-len Voor beide problemen: Wit speelt en wint. Oiplossingen ibinnen 10 dagen te zenden aan J. J. Kaan te Sluiskil, J. J- K. C CD 1X3 CA •a n> "S1 13 9 1 3 13 8 3 2 14 8 3 3 13 6 2 5 12 4 3 5 12 4 2 6 13 1 5 7 14 2 1 11 ZWART 1 2 3 4 5 WIT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 2