dEWENSDE BERiCHTE^. DAMBUBEIEK. jlil KOEWACHT. Dank de vlasindustrie, die ook in den winter aan vele handen werk verschaft, is in deze gemeente de werkloosheid in ver- gelijking met andere plaatsen zeer gering. By den correspondent der arbeidsbemidde- ling is op het oogenblik geen enkel werke- looze ingeschreven. Ja bijna dagelijks komen per rywiel een 20- a 25tal personen uit de naourige gemeente Stekene voor het leggen en keeren van 't vlas. Doordat verleden jaar in bet Noorden van Frankryk de aardappeloogst zoo goed als mislukt is, worden in deze en om- liggende gemeenten voor Fransche rekening groote hoeveelheden aardappelen aan hooge pryzen opgekocht Men beraalt voor zand- aardappelen tot 51/2 a 6 gulden, voor klei- aardappelen van 6 tot 6!/2 gulden per 100 kilogram. Ook naar pootaardappelen is veel vraag. SAS VAN GENT. Met een kwartje de wereld rond Heden, Dondeidag, werd Sas van Gent bezoeht door een wereldreiziger, die op zich genomen heeft, ter wille van zijn practiscbe studie in natuur land- en vol kenkunde eene vi-rjarige voetreis dooralle landen van Europa te maken. Het is de student Mathias Joseph Nievelstein, Lim- burger van geboorte en afkomstig van Wauoach, gemeente Ubach over Worms dicht by de Duitsche grens gelegen. De heer Nievelstein heeft reeds twee van de vier jaren reizens, welke hij aangenumen heeft, door alle Europeesche landen te voet af te leggen, achter den rug. Als bewijs daarvan, is de jonge man, die op het oogei.- blik 25 jaren teit, in het bezit van een controleboek, waarin alle officieele zegels voorkemen van de plaatsen, die reeds be zocht werden. Het is thans reeds een ly rig boekdoel, waaraan by metteriyd nog wei een tweede deel /.al moeten toevot-gen, want er is nog pas de helft van het Europeesch gebied doorloopen. De wesielyke landen, beha've Engeland, dat het laatst aan de beurt komt, en de zuidelyke en m ddelstaten, die ook reeds bezoeht zijn, werden binnen de twee jaar doorloopen. Maar niet overal ging het pad van den student op rozen, zooals uit de enkele mededeelingen, welke wij van hem mochten ontvangen, zal b'ijken. De minst gucstige indruk van autoriteiten en volk heeft de reiziger van Frankryk opgedaan. in geen enkel land heeft hij zooveel moeilijk# en oiaangename avouturen be- leefd als daar, alhoewel het land zelf een diepen indruk op hem gemaakt heeft Bijna in alle steden, waar hy zich tot de politic wendde om de noodige controle- merken te bekomen. ondervond hij, alhoe wel zya papieren in goede orde waren, zooveel tegenkanbng en ware het niet geweest, dat het hem nerg»ns aan den on misbaren steun van de Nederlandsche con- sulaten ontbroken heeft, hij zou waarachtig thans nog in den eenen of anderen Franschen amigo zitten brommen, zooals by 8 dagen lang in de stad Laroche-sur-Yonne heeft moeten verduren. En dat nog wel in het midden van een yskouden win'er, zonder dekking, op water en brood. Met dit al heeft hy echter den moed niet opgegeven, alhoewel hy het beter geoor- deeld heeft, maar zoo spoedig mogelrfk uit la belle France naar Spanje een beter heen- komen te zoeken. By zyn terugkeer uit het Iberisch Scbier- eiland waar hy nimmer moeilijkheden ondervond, integendeel steeds de grootste welwillendheid van de Spaansche alcado's mocht ondervinden, heeft hg in Frankryk toch ook weer menigmaal met prison t-n procureurs de la Republique moeten kennis maken. Soms waren hit alleen geldboeten wegens het voorgewend gemis van de een of andere formaliteit, welke hem, hoewel ten onrechte vo'gens verzekering van Nederlandsche consulaire ambtenaren, steeds zwaar werden aangerekend. In Weenen bezoeht hij Mr. Zimmerman en ondervond van dezeu landgenoot de meest welwillende medewerking. Dank zij diens autoriteit en een aanbevelingsbrief, kon by zich daar te lande overal vryelijk bewegpn. Maar Oostenrijk wordt door een heele bende z. g. Holland^che wereldreizigers, die niet anders dan Duitsche landloopers zijn, geexploiteerd, doordat zij het volk wijs maken zich ook nog voor de Oostenryksche kinderen te interesseeren. Op een gegeven oogenblik waren er zelfs niet minder dan 14 in de voormalige Kaiserstadt aanwpzig. Italie heeft Nievelstein ook bezoeht en Rome heeft hy in alle richtingen doorkruist. Maar Rome bezoeken en den Paus niet zien, deze blaam wilde Nievelstein niet gaarne beloopen. Daarom heeft hy de noodige stappen gedaan het Opperhoofd der Kerk te zien te krjjgen, hetgeen hem dan ook na veel moeite gelukt is. Minder moeilijk viel het hem het Bel- gische Koningspaar te zien. Van al deze officieele bezoeken zijn de bewyzen in het daar straks genoemde con troleboek te vinden. Van alle landen tot dusverre bezoeht, waar Hollanders komen, is Zwitserland datgene, waar men den Ho'lander het meeste in eere houdt. Of zulks nu ge- schiedt van wege den Hollandschen gaven gulden, dan uit andere beweegredenen, laat onze globetrotter liefst in het midden. Spanje is een schoon land maar de platte- landsbevolking is er arm. Toch deelde zij in geval van nood den wereldreiziger gaarne nog iets van haar armoede uit. Wanneer hy zich om in zijn nooddruft te voorzien tot den een of anderen Spaanschen boer wendde, werd hem steeds met welwillendheid een maaltijd verstrekt, bestaande uit brood met bananenboter. Alvorens hem dit voor te zetten, werd door den armen gever een kus op het brood gedrukt, ten teeken, dat het weinige met een goed hart werd geschonken. Thans is Nievelstein's plan om langs de Noordelijke landen Sovjet-Rusland binnen te dringen. Hoe hij dat evenwel zaj aanleggen en wat hem daar te wachten staat zal ik my met vermeten te voorspellen. Maar zooveel is zeker en al beloofde hij mij de he>ft van de weddenschap de 50,000 pop die hem door Mr Gadiot te Maast'icht contractueel is toegezegd, wanneer hij dit alles klaar speelt, ik zou hem daar niet gaarne vergezellen. Miaschien zou hij alvorens zich in het hoi van den Ruasischen beer te wagen, goed doen,zich vaneenaanbevelingsschry 'en van Louwtje de Visser te voorzien. Maar Nievelstein vat het nog al luchtig op. z/Ze kunnen my niet meer dan in de doos stoppen en mij naderhand weer over de grens gooien" zegt hij. Als ik er maar geweest ben is voldoende. En dan steek ik over naar Engeland om de in Ruslai d opgedane ervaring daar kenbaar te maken. vMijnentwegen" ik hoop voor hem, dat hij in zyn voornemen slagen zal zonder kennis te maaen met de Russ sche Tcheka SLUIS. Maandag wend albier op plechtige wijze ingewijd het nieuw aangebouwde gedeelte van hat Tebuis voor Ouden van dagen ..Rozenoord". De voorzitter, de 'heer Blei- !cer uit Schoondijike, ,spra,k een kort ope- ningswoord. Vender voerden nog het woond Ds. M. J. Beukenhorst, secretaris- penningmeester te Sluis, de heer J. Anto- nissen (Sluis), namens den kerkeraad der Nad. Herv. Kenk, en Ds. Scholten (St. Annia ter Muiden). Voorts hield nog een der verpleegden een toespraak. Na de in- wijding werden de bezoekers in de gele- genheid gesteld de gansche stichting te be- zicihtigen. Das avonds wenden d'e oudjes vergast op radiomuziek. (M. Crt.) RECHTSZAKEN. Door den ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Hulst, is hooger benoep aangeteekend togen het vonnis van den kantonrechter te Hulst, waar'bij P. F. V.. oud 46 j., aannemer te Hontenisse is schuldiig verklaard aan overtrading van de Motor- en Rijwielwet zonder oplagging van straf. EEN DIERENBEUL. Voor hat kantongerecht te Hulst heeft teracht gestaan D. H. de W., koopman te Hontenisse, terzake, dat hij verdachte in de ma and Januari j.l. te Hontenisse, waar hij in staat van dnonkenschap verkeeren- de eenige schotan u'it een geweer had ge- lost in de rich ting van zijn in een ton op zijn erf liggende trekhond, waardoor dat dier gruwelijk wend1 verwond. De ver dachte bekende het fait en zaide geschoten te habben wijl hij nijd'ig was op zijn hond, daar het beest het tuig van de kar, die het voorttrok, had stukgebeten en naar huis was geloopen. Een wachtmeester der Koninklijke ma- rechaussee verklaarde het deerlijk ver- minkte dier eenige uren later te habben af gemaakt. De amlbtenaar van het openlbaar mi- nisterie eischte tegen dezen dronken w.reedaard een hechtenis van zes dagen, daarbij te kennen gevende, dat z.i. het ge- pleegde feit nauiwelijiks behoorlijik was gestraft. De kantonrechter onmiddellijk vonnis wijzende veroordeelde verdachte conform den eisch. EEN HOED MET HONDERD GULDEN. Te Thplen werd een oude hoed cadeau ge-daan; ier werd' met dit ding gevoetbald, maar op een gegeven oogenblik kwam een barikje van honderd voor den dag! Jaren geleden was op ineis dit „lapje" erin ge- stopt. Later had men er niet meer aan gedacht. DAAD VAN EEN WAANZINNIGE. Te Velsen heeft zich een drama afge- speeld. Een 43-'jarige vrouw uit Haarlem A. J. E. genaamd, was des avonds uit het proviniciaal zietkenhuis bij Santpoort als patiente ontslagen en heeft den volgen- dien dag zich met petroleum overgoten en in brand gestoken. De vrouw vervoegde zich bij den heer S. in den Velserpolder en vroeg daar een mantel en een muts te leen. Daarop begat zij zich naar het beltterrein der gemeente Velsen aan het Noordzeekanaal en ver- zocht een daar wieirkzamen arbeider een paar leege flesschen. De man gaf haar deze, niets kwaads vermoedend. De vrouw viroeg daarop eenigen jon- gens, in 'de flesschen petroleum te willen Ihalen, hetgeen geschiedde. Met de petro leum is ide vrouw het beltterrein weer op- gegaan en heeft zich daarop in den niet- gebruikten verbrandingsoven met petro leum overgoten en in brand gestoken. Zij heeft het echter in den oven niet kunnen uithouden en is gillend naar buiten gevlo- gen, maar na eenige meters reeds is ze neergevalilen en toeschietenide arbeiders, die op een schuit in het kanaal aan het wetk waren, voniden niet meer dan een verkoold lijik. BEHOOVING. Woensdagavond zijn te Winschoten ge- vankelijk binnengebracht J. L. en ten K., beiden uit Stadskanal, en J. N. uit Nieuwe Pekela, verdacht, maanden geleden den zoon van den kassier Oosting van de Boerenleenibank te Nieuwe Pekela eenige duizenden guldens te hebben ontroofd. EEN BEHEKSTE JONGEN. Eenige dagen geleden, meldt de N. R. Crt,, werd de hootdverpleger van den ge- meentelijken geneeskundigien dienst te Rotterdam opgeibeld door iemand, die ver- telde, dat in een woning aan ide Warmioe- zenierstraat leen jongen was, die behekst was en die nu volslagen verlamd te bed lag. De hoofdverpleger geloofde eerst, dat men hem in het ootjie, wilde nemen, maar tenslotte ging hij toch uit nieuwsgierig- heid eens op het aangegeven ad'xes kijken. In de woning heerschte diepe verslagen- heid. Buren, kennissen en familieleden, in het geheel negen personen, zaten daar bij- een en beklaagden nu eens den 13-jarigen zoon des huizes, die stijf en stram in een bedstee lag, e-n uitten 'dan wieer hun gram- schap jegens een heks, die het ongeluk over dezen knaap had gebraoht. De geschiedenis moet zich als volgt hebben afgespeeld: Dien morgen was het slachtoffer in een winkel in de omgeving voor twee cent drop gaan koopen. Toen hij van 'dezen boodschap terugkwam, ver- telde hij, dat de vrouw, die dezen winkel drijft, een hooglbejaarde waduwe, tot drie- maal toe met een stokje boven zijn hoofd had gezwaaid en dat zij daarbij had ge- zegd: ,,Gij zult lam worden, nog voor den avond valtDe jongen was kort daarna naar bed gegaan en allengs was een ver- stijving ingetireden, zoodat de jongen op dat oogenblik al geheel verlamd was. De boofdVenplegier vroeg of hij den patient eens mocht onderzoeken. Dit werd hem toagestaan en hij zag toen den knaap met geheel opgetrokken beenen en krom- gebogen armen roerlOos liggen, terwijl af en toe scihuim op de mond kwam. Overi- gens zag de jongen er heel goed uit. Hij had 'n kleur els 'in boei en de polsslag was heel normaal. Al spoedig bleek den hoofd verpleger dat de jongen organi'Sch geheel in orde was. Na hem nog eens goed be- keken te hebben, ward het den hoofdver pleger duidelijk, wat er aan de hand was en wat ihier de baste medicijn zou zijn. En het bleek, dat Ihij goed giezien had. Plotseling greep hij den patient beet, trok hem uit zijn bed, gaf hem een draai om zijn ooren en zegde hem nog meer oorvijgen toe, Indian hij het nog eens zou willen prabeeren d'e menschen voor den gek te houden, waarna de verlamd- heid opeens bleek te zijn verdwenen en de patient hals over kop de trap afrende en buiten een goed heenkomen zocht De hoofdverpleger heeft daarna nog heel wat moeite gehad, de stomverbaasde toeschouwers duidelijk te maken, dat zij het slachtoffer waren geworden van de fantasie van den knaap, welkie vermoede- lijk na minder goede lectuur wat on hoi was geslagen. Ook heeft hij hen on het hart gedrukt aan de voorgenomen wraak- oefeningen jegens de heks geen gevolg te geven en, met het oog op de klandizie van het weeuwtje, aan niemand te vertellen, welke winkel'ierster voor heks is aange- zien. DE MOORD AAN DEN BEZUIDENHOUTSCHENWEG TE DEN HAAG. Op vordering van den offic er van justitie mr. Hermans zyn by beschikkirg pan de derde kamer van de Haagsche rechtbank B. en V, d ete Brussel wareD aangehouden en aan ons land zyn uitgeleverd als ervan verdacht betrokken te zyn bij den moord op mejuffrouw Wilk aan rten Bezuidenhout schenweg in Den Haag, in vry heid gesteld. De /./Residentiebode" teekent hierby aan: Wat reeds spoedig na deze arrestatie werd g-fluisterd in bevoegde knrgeD, n.l. dat de politie ook met deze arrestatie weer had misgetast. wordt thans bewaarheid. Het heeft alleen nog verwondering gewekt, dat de rechtbank, welke aanvankelyk rerds weinig haast maakte, met de uitlevering aan te vragen, niettegenstaande nog wel in een nacbtelijke conference van onze politie- autoriteiieu daarop was aangedrongen, den uitleveringseisch heeft gesteld. Blijkbaar is men de politie zooveel mogelijk ter wille geweest, maar het gevolg hiervan is, dat deze menschen ongeveer zes weken in ver- zekerde bewaring hebben doorgebracht en als verdachte moordenaars onder politie- geleide van Brussel naar Den Haag zijn overgebracht. Wel kan thans ingevolge het nieuwe wetboek aan deze menschen financieele schade worden vergoed, maar dit is toch maar een klein herstel wat geschonken kan worden. Na den moord in de De Riemerstraat hebben we enkele dergelijke arrestaties ge had, waarbij zelfs openly k werd verkondigd, dat men thans den dader had. Ook nu weer werd van politioneele zijde medegedeeld dat men, althans tegen een der verdachten, zeer bezwarend materiaal gevonden had. Uit het feit, dat de officier zelf, dus de aanklager,de in vrijheidstellin g heeft geeischt, blijkt duidelyk hoe zwak dit materiaal is geweest. Wij hebben reeds geschreven, de recbts- zekerheid van het individu is een hoog goed, dat niet genoeg kan worden ontzien en minstens een even groot algemeen belang is als het arresteeren van een misdadiger. Wij kunnen ons indenken, dat men bij de vele niet ontdekte misdrijven by de ver- schillende onderzoekiDgen groote voort- varendheid betracht. Maar ook wijs politi- oneel beleid zal hier vorderen, dat daarbij de grootste voorzichtigheid wordt beoefend en geen groote algemeene belangen worden geschaad. Feiten, zooals Maandagmorgen er zich weer een voordeed, dat iemand 's morgens om elf uur op een vaag signalement door een agent midden in de drukke Zeestraat werd gearresteerd als verdacht van den roof en poging tot moord in de Theresiastraat en op het poli iehureau werd vastgehouden totdat hy duidelyk zyn onschuld had be- wezen, verhoogen ook het prestige en het veitrouwen in de poliiie niet. Intusschen blijkt het een te betreuren feit, dat ook het onderzoek naar dezen overval weer blijkt dood te loopen. Vooial nu de brutaliteit van demisdad gers in Den Haag onrustbarend toeneemt. WEES VOORZ1CHTIG MET VUURWAPENS. Een schipper uit Gasselternijveen, die Zondag met zijn schip te Leeuwarden voor den wal lag, had in zyn kooi een geladen revolver liggen. Een 25jarige knecht, meecende, dat de revolver ongeladen was, richtte het wapen op een 2Ujarigen col- lega en schoot dwars door zyn gezicht. De kogel doorboorde alleen de wangen en de kaak, waardoor hij niet levensgevaarlyk is gewond. ENORME VISCHVANGST IN DEN KRALINGSCHE PLAS. In de laatste jaren was het aan plant- soenarbeiders opgevallen, dat in het Park de jonge eendjes omlaag werden getrokken niet door de ratten, maar door de zich in de vijvers ophoudende groote snoeken. Aanvankelijk werd de mededeeling in iwijfel getrokken. Een onderzoek met de zegen ie erde voor een vier- a vyftal jaren ook niet veel op. Slechts enkele kleine snoeken werden gevangen. Betwijfeld werd echter, of het door een visscher uit den omtrek an Rotterdam gebezigde materiaal wel deugdelijk was. 1 wee jaren geleden werden de jonge eenden in den Noordsingel zeer geplaagd en de eene verdween na de andere. De Noordsingel werd daarop afgevischt en zie. hoewel het water moeilijk te bevisscheu was van wege den aanwrzigen plantengroei, leverde de vangst niet minder dan 64 snoeken op, waaronder heeien van 14 en 17 pond. je bewoners van het Tehuis voor Ouden van Dagen hebben een paar dagen van gevangen roofvisch snoek en baars gegeten. Verleden jaar zijn eenige singels nauw gezet vroegtydig afgevischt. Uit den Noord singel kwamen nog 86 snoeken, waaronder weer een van 14 pond. Ook de Spoorsingel leverde veel snoek. Niet minder de Berg- s.ngel, o. a. een groot dier, dat bij de Geref. kerk werd opgehaald. En de Parkvyver aan den kant van de Bull, by de water- verbindii g met de Maas, gaf een goed aantai flinke snoeken. Deze roofvisch, snoek en baars, werd toen bezorgd aan de zieken- huizen Bergweg. Eudokia en St. Franciscus- gasthuis. Na deze reiniging werden de singels eenigszins bevolkt met overgebrachte wit- v sch uit den Kralingsche plas Inzonderheid in den Noordsingel bleek, buiten de honderd verwijderde S' oeken, geen halve emmer visch aanwezig De in den PLs gevangen roofvisch werd uitgedeeld aan de werkloozen met groote gezinnen, op kaarten. welwille' n d or den dienst van Maatschappelyk Hulp- betoon verstrekt. Dit jaar werd nu de nalezing gehouden. De Parkvijver en Spoorsingel leverden weer vrij wat snoek, tezamen 25. Zoo ook de Noordsingel nog 11. Terwijl door niet te bt-vroeden oorzaak, de Bergsingel zeer ruim -oorzien bleek van kleinere snoeken. Om de singels en vijvers met visch te bevolken, zou verleden week Vrijdag en Zaterdag worden gevischt in den Kralingsche plas. Snoek en baars zou gaan naar de gezinnen der ondersteunden, de witvisch zou worden overgebracht. Zaterdagochtend om halfnegen deed zoo meldt de Rott. de visscher een trek met de zegen bij de Kortekade. Bijna niet in te denken is, wat toen werd aan- schouwd. De zak van de zegen was stamp- vol visch en de vleugels niet minder. Toen zij saamgetrokken waren was het een compacte massa van omstreeks 9 meter lang, 3 meter breed en minstens 2 meter hoog. Van halftieu tot drie uur h"ef> men voortdurend geleegd, het meeste weer in den Plas geworpen, alleen de zeer groote visschen en de snoek en baars er uit ge houden. Op zoo'n enorme vangst was niet ge- rekend en die was ook niet te verwerken. Eenige ziekenhuizen ontvingeD een maud vol van de allergrootste visschen. De ge- meentelyke' vervoerdienst bracht 20 tonnen aan, die viermalen achtereen boordevol gevuld, snel naar de singels werden gereden, waar bleek, dat in dit koude jaargetijde de visch na eenigen bedenk tijd weer vroolijk wegzwom. Het groote aantai prachtige snoeken en vele baarzen, by de afwerking van de massa ongeteld, werden Maandag onder de werkloozen met groote gezinnen verdeeld. Ook werd Maandag en Dinsdag nog wit 'isch overgebracht naar de singels, o a. Provenierssingel en Spoorsirgel. Vermoedelijk was de nooit bijeengeziene menigte visch in den Plas wat saamgejaagd door de „gaaibekken" en aalscholvers, die zich daar eenige dagen ophouden Deze vogels schieten onder water en bijten dan de visch aan. Verscheidene groote vis- echentoonden verwondingen. Waarschijnlyk drijven deze vogels de visch voor zich uit op een hoop- Als nu in het aanstaande voorjaar, over- eenkomstig het voornemen, de singels en vjjvers ruim voorzien worden van broed- eenden, zal het jonge broedsel van geen roofdieren hebben te lijden en kan de burgery zich in het zien van spelende visschen, ronddartelende eendjes en statig voortzwemmende zwanen verkneuteren DEN HOND UITLATEN PER STOPCONTACT. Om gasten, die honden bezitten, maar geen tijd hebben om buiten met ze 'te wan- dielen, toch in staat te stellen hun lievelin- gien wat bewegimg te gunmen, hebben eeni ge Londensche hotels een soort machine ingievoerd, die men in zijn hotelkamer kan op'Stellen. De hond wordt in een soort groote doos zonder dieksel gedaan, waar- van de bodem een „troittoir roulant" is, dat, met bebullp van een electriseh stop- contact, in beweging wordt gebracjit, waardoor dan de hond gedwongen is om te loopen. Voor kleine schoothondj'es moet het apparaat uitstekemd voldoen. FAMILIE-DRAMA. De 21-jarige Max Stubenrausdh heeft zich Woensd'ag met zijn 4-jar'ig zoontje te Kopenicik doodgesclhoten. Zijn even oud vrouwtj'e was vorige maanid aan griep ge- storven en de jonge man had haar beloofd haar met hun kindje te zullen volgen. VOORTGEZETTE KUNSTMATIGE ADEMHALING. Een 22-jarigie winkelbediende te Chi cago, glenaamd Albert Frick, die Zondag- ochtend ophield adem te halen, was Dins- dagavond nog in leven, dank zij de in- spanning van 25 kameraden, die werkende met kwartiear-ploeg'en, hem met kunstma- tige ademhaling erbovenop hebben gehou den. Frick was Zaterdag in het Evanston- ziekenhuds met buikgriep opgenomen, die gepaard ging met toenemende verlamming van ihet darmlkanaal. Zondag begon zijn ademhaling moeilijk tp worden en. sfcond ten leste istil, maar twee dokters, die bij hem waren, namen ikunstmatige ademha ling te baat, en het hart van den patient werd gaande gehouden. De dokters hopen op zijn herstel wanneer hij door de crisis heen is. Men verwachttie die gisteren, daar de verlamming van het darmikanaal blijk baar aan het beteren was. XIX. Weer een leerzaam meerslagstukje van den heer J. P. Geensen. Zwart: 2, 6, 8, 9, 17, 33 en 39. Wit: 27, 30, 31, 32, 34, 43 en 48. Wit had als laatste zet 3732 gespeeld, zwart verlokkenid tot 3338! Zwart vloog er in en speelde lindendaad1 3338, waarna wit fraai won door 3024 (zw. meerslag 39X19); 2721 (zw. meerslag 17X28); en 43X12 gewonnen, want op 6il volgt onmiiidldellijlk 127. Dan een prachtig probleem van A. Mantel te Henigelo, dat waard is, om ge- zocht of in ieder geval om aanidachtig na- gespeeld te worden. Alle zetten in dit pro- oleem zijn buitengewoon verrassend. De stand is: Zwart: 3, 7, 8, 9, 10, 14, 16, 20, 23, 24, 25 en 29. Wit: 18, 21, 26, 27, 32, 33, 37, 38, 39, 42, 44 en 47. O'plossing. Wit Zwart L 1812 7X18 (giedKvongen) 2. 27—22 1! 18X27 (idem) 3. 37—31 27X36 4. 33—28 16X27 5. 28X30 25X^3 6. 38X49 27X38 7. 42X2 gewonnen. Het is een ikumststukje op het dambord. Thans onze wedstrijdproblemen. We herinneren er nog even aan, dat aan dezen oplosserswedstrijd door iedereen kan worden deelgenomem, mits de oplossingen steeds binnen 10 idagen na plaatsing in ons bezit zijn. Voor elke goede oplossing wordt 1 punt toegekemd!. Om de drie weken worden de oplossers vermeld met het door hen be'haalde aantai punten. Wedstrijidprobleem No. 5, van J. C. le Bleu, Kruisdijk. Uit: „Het Damspel". Ieder dus 8 schijven. Wedstirijidiprobleem No. 6, van A. H. v. d. Geest, Lisse. Stand in cijfers: Zwart: 2, 9, 1113, 15, 18, 23, 26 en 30. Wit: 25, 29, 31, 32, 33, 34. 39. 44 en 45. Voor beide geldt als steeds: Wit speelt en winit Oplossingen binnen 10 dagen aan J. J. Kaan, Sluiskil. Bepaald moeilijk zijn ze ditmaal niet:, maar heel mood J. J. K. WISSELKOERSEN- Amsterdam, 11 Maart, 2 uur. Bieden. Laten. Londen 12,10 12 12 Berlyn 59.20 59 25 Parys 9,75 9.80 Brussel 3,470 34 75 Weenen (per 100 sch I 35,10 35,15 Vreemd Bankpapier. Duitsch 59.20 59,25 Fransch 9,75 9.80 Belgisch 34,70 34,75 Oostenryksch (per lOOsch.) 35,10 35,15 ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 6