TerlTe azensche Courant Vrijdag 11 Maart 1927. No. 8040. FEUILLETON. BUITENLANP. WJEJ-HJJDEl RTiA ID- ~i& lltNtifLkfltt. VAN EEN TELEGRAM VAN DEEL- NEMlNG van onze koningin. De Koningin heeft aan den Keizer van Japan een telegram van deeineming toe- giezonden in venband met de meuw-e ramp, weiKe J a,can dioor de jongste aardbevmg heert ge trot fen. EERSTE KAMER. NederlandschBeigisch Verdrag. Woensdag is de om het zoo maar eens te n-oemen eindstrijd over tiet iNederiandsc-n -beigisch Verdrag in de izerste tomer aangevangen. dr is ditmaal m-eer dan anderis pu'blieke betangsteiiing in het binnenfiot in d-eze gebeurxenis. Voorde tribunes waren geen piaat'sen meer besohikbaar, doch men steide zi-ch schadeioos door het arriiveeren der oenaatsleden tp b-ezien en er waren ook een -aantal perstotograien om die leden ,,te nemen voor zoover zij alaartoe in de gelegenheid kwamen, want niet alle waren daar op gesteld Naar vermoed woxd't, zal de behande- ling wel een 14 dagen duren zeker een zeer ongewone duus voor een behandeling in dit Staatscollage, d'oeh er zijn thans, ais we het goad voor hebben wel geteid 15 sprekers inqeschreven, waarvan er den eersten dag 3 hebben uii-tgasproken en de vierde zijn rede Donderdag moest voorc- zetten. De eerste spreker was de heer Polak (s.d.a.p.die een uitvoerig betoog tegen het Verdrag hield. 't Is van hem bekend, dat hij een tel tegenstander van het Ver drag is. Volgens hern valt het ontwerp niet buiten de bevatting der massa. Hij beschouwt het doodeenvoudig. De zaak komit hierop neer, dat „Belgie moet gehol- pen worden aan oorlogsbuit en dat wij Nederland Bie-lgie aan dien bu-it moeten helpen". Ee.n ontzettend hard woord, dat in de Kamer eenigszins deed ops-chrik- ken. 't Verwekte eenige o-pschudd'-ing, dooh de heer Polak l-iet er aanstonds op volgen: „wie daaraan moest twij-felen, die' leze den brief van de Antwerpsche Kamer van Koophandel, waarin het Ver drag genoemd wordt „de prijs voor de overwinning der geallieerden Hij zal zich niet door vrees laten weer- houden tegen het Verdrag te stemmen. Herhaaldeli'jk zijn tra-ctaten verworpen. Hij wijist o.m. ook op het door de Bel gische Kamer verworpen verdrag, waarbi; differemtieele tar 1 even aan Ter Neuzen werden toegekend. Die verwerping haa plaats, omidat door het verdrag Nederland eenigszins werd bevoordeeld. Hij gevoelt ook voor internationalisme. .maar beschouwt dit eenzijdig Belgie be- voor dee lend verdrag als een offer aan het Belgische nationalisme en Belgische pre- tentie, om zich te verrijken ten koste van onzen ondergang. Indien de goede na- buurscha.p geschaad is, is daarvan Belgie de schuld, dat zich nimmer dankbaar heeft getoond, voor wat Nederland voor haai tijdens den oorlog deed, -doch dat integen- deel met zeer ongemotiveerde eischen kwam. Wel maakte men veel drukte over wat Spanje deed, maar wij behooren niet tot de culture latine. Hij wees voorts op het welvarend Bel gie, tegenover de moeilij'kheden waarin ha-ndel en industrie in ons land verkeeren. Indien het omgekeerd het geval was, kon er eerder aanleiding zijn Belgie met ge- scihenken tegemoet te komen. Hij wijst er op, dat men in Belgie den bloei van de Antwerpsche haven als nationale zaak be schouwt. Hiertegenover stelt hij van Nederlandsche zijde de belangen van Rotterdam. Komt het Antwerpen-Moer- ddjkkanaal er, dan volgt daaruit groot na- deel voor Rotterdam, dan wordt Antwer- pen op allerlei wijze kunstmabig bevoor- deelt. Men kan dan daartegen niet meer coneurreeren. Als voorbeeld voor wat die concurrentie beteekent wijst hij op die, welke de Amsterdamsche diamantnij.ver- uit het Engelsch door NORMAN VENNER. 11) (Vervolg.) Korte inhoud van de tien vorige nummers. Jeremy Laytree wordt op de renbaan met zooveel onderscheiding bejegenid, dat het duide- lijk is, dat hij voor iemand anders, en wel voor een populaire en rijke persoomlijkheid wordt aangezien. Hij is aanstonds in de rol; wedt, wint en weet niet eens, op wiens naam hij de geweldige wimstsom moet innen. Totdat hij een rijknecht tegen een van de conducteurs hoort zeggen, op hem, Jeremy wijzend: „Dat is mr. Arthurton, een zoon van lord Amlett". Bn in werkelijkhedd is hij niet anders dan een arme kerel, die er 15 Afrikaansche jaren op heeft zitten en door het faililissement van een solide hank totaal berooid. In, het Londensche adres- boek vindt Jeremy waar zijn duibbelganger woont Hij, zoekt hem op, vertelt hem, dat hij 3000 pond voor hem gewonnen heeft en mag met mr. Arthurton eerlijk opdeelen. Verder komen ze overeen, dat Jeremy voor onbepaal- den tijd voor den honorable Arthur Arthurton zal ,rspelen" met een hoop dudten, een fijne etage-woning, een bediende, een aristocratdsehe familie en een schep verplichtingen. Olivia, de zuster van den echten Arthur, ontmaskert al dadelijk den dubbelganger van haar broer, maar zij besluit met Jeremy het spel door te zetten en Jeremy vindt dat best, want Olivia is een snoes. Het eerste diner, waar Jeremy heiid daaxvan ondervindt, idle men niet meex op het vxoegex peil kan brengen. Doox dat kanaal zou de hartader van ons volksbestaan worden aangetast, het- geen wordt bevoxderd door de regeexing. Mogen wij iets riskeeren? vroeg spreker. nand- en tuinbouw en induistrie kwijnen, d'e Wierikloosheid is groot, schatten geid zijn daapaan bestead en sommige gemeen- ten er door aan den rand van bankroet gebracht. De bevolking vermeerdert ieder jaar met 100.000 inwoners, die in ons overbevolfct land een ibestaain mioeten vinden, Waanzin, misdiaad tegenover het' geheele volk zou ihet zijn, tegenover de ioonarbeid'ers in ihet bijzonder, om thans iets te d'oen, waardoor de bestaamsmoge- lijklheden van ons volk woriden verkleind. Hij weerspreekt, dat de Rotterdamsche haven alleen zou gelden als belang der havenlcapitalisten, het is een algemeen be lang, Er werken tienduizenden arbeiders Oij net laden en lessen, tallooze bedrijven, die sclheepsbouw, de dokken, ide binnen- schipperij, de industrie, de spoorwegen en and'er:e middelen van vervoer zijn verbo.n- den aan het havenbedrijf, evenals de mid- denstand. Als spreker denkt aan hetgeen gebeuren kan als het Verdrag wordt aany genomen, d-an huivert hij op zijn beurt. Ondenneimers en kapitalisten ikunnen zioh nog verplaatsen,, maar de arbeiders en winkeliers moeten te Rotterdam blijven. Zij kunnen dan in het vaderland geen emplooi meer vinden en emigratie is uitge- sloten. Men zal dan krijgen een toestand als in de eerste helft van de 19e eeuw, toen een vieride deel van ons volk bedeeld wierid en ide aribeiders leefden in een ongehoor- den itoestand van ellende. Ziet daartegen- over naar het thans reeds bloeiende Bel- gde. Op hem volgde als spreker de heei Jhr. ir. De Muralt. Deze wees op de be- teelkends die ditmaal het afdeelingsyerslag heeft omdat de afdeelingen bij het onder- zoek van het Verdrag volkomen bezet waren zei nog nimmer zoo langdurig en nauwgezet zijn stem overwogen, te heb ben als bij dit wetsontwerp. Met voile over- tulging, naar eer en geweten zou hij zijn stem hartgrondig itegen dit Verdrag udt- brengen. Als technicus zou hij zich bepa- len tot twee onderwerpen, die meer in zijn lijn van beoordieelimg liggen dan de an- dere, n.l. dat het indeuwe Schelderegime uit technisch oogpuult onaannemelijk is, benevens enkele technisch onjuiste opvat- diigen omtrent het M-oeridijkkanaal. Allereerst zette hij ,,den klinkklaren on,7,inrecht, alsof de Wester-Schelde technisch als een rivier is te besichouwen, waarbij hij zich in het bijzonder wendlde tegeu de uitlatingen van pr.of. Nelemans. Spreker ita,ritte ieder om hem daar te bren gen bij een rivierdijk. De spreker had er van af gezien, inzage te nemen van het advies van, Ged. Staten van Zee,land. Maar dat kan niet anders dan afwijzend zijn. De bestaande toestand bij de Schelde is deze, dat feitelijk de Bel gische inioeniieurs de verantwoordelijkheid dragen voor d'e in,stand houdfng der vaar- geui. Bij (het nieuwe Verdrag zal de Be- heercommissie alle voorkomende zaken in handen nemen, wat er op neerkomt, dat Nederland' de verantwoordelijkhieid zal hebben te dragen in het belang van Ant- werpen. De 15 millioen kub. M. bagger,werk in 20 jaar zijn het dubbele van wat Belgie zelf in de afgeloopen jaren opruimde. Maar er zijn nog andere werken te ver- wacihten in het ibelang der vaargeul, waar- over nader overleg zal worden gepleegd, wat de kosten betreft. De moeilijkheden zullen legio zijn, en de arbiter is niet vrij omdat hij zich niet in te laten heeft met polderbezwaren. Ook bij noodzakelijike beschermingswerken voor polders is vol- strekt niet nuiterlijik bepaald, dat Belgie die alles betaalt. Onjuist is de bewering van den Minister, idat wat de Schelde be- tr.eft, de kosten voor Nederland uitdruk- kelijk zijn beperkt. Als voorbeeld van de onhoudbaarheid der voorgesteld'e regeling had spreker berekend hoeveel het kosten zcu als het Ossenhoofd op N. Schouwen moest worden opgeruimd, in bet belang van de vaargeul. Dat zou zeven ton kos ten, terwijl niemand de nadeelige gevol- gen van die cvpruiming kan begrooten. Spreker bepleitte bij de nieuwe onder- handelingen de instelling van een beheers- commissie, die met haar bemoeiingen bui- ten eene zone van bijv. 500 M. voor de oevers iblijft. Is C0in w©rk binnen die als Arthur aanzit, samen met zijn „zuster" ver- loopt praahtig. Dan gaat hij met Olivia naar de ouderlijke bezittin.g. Maar bij den aanblik van Pulldan Castle elbden al zijn luchtige gedaahten w,eg. Pas toen hij 't groote, statige gebouw met zijn eigenaardige schoorsteenen ien vele, vele hooge trapgeveltjes zag, in zijn omgevinq van groote, op-glooiende, fluweelig-glad- geschoren gazons, met zijn groepen boo- rnen 'en heesters, eeuwenoude ceders en eiken,, met zijn rivier, een zilveren lint, tus- sc'hen de boomen door even zichtbaar, zijn bijgebouwen in Tudor-stijl en zijn poort met het hek van, gesmeed ijzer, met zijn air van, zooals-ik-ben-hoart-,het, zijn rus- tige rust, 'gebaseierd op de o,vertuig,ing van absolute onaantastbaarheid, met over- al bewijzen van een leger werkzame be- d'ieniden en onder;hoor,igen toen dronq het pas goed tot hem door, wat hij gc- daan had. Hoe dichter de auto, langis een eindeloos-lange, kenrig onderhouden op- rijlaan het kasteel naderde, hoe sterker Jeremy het gevoiel kreeg, wat men onder gewone stervelingen in zijnschulp kruipen noemt. Alles om' hem heen vyas echt en hiecht, had bewezen bruikbaar te zijn, had zich sinds onheu'glijke tijdlen op een en de- zelfde plaats gehandhaafd. ,,Als 't goed gaat, helbben de zwanen hier zelfseen sta'mboom", overpeinsde hij, ,,,en de mat voor de deur heeft een merk: goed bevonden! 1k ben hier een wanklank, de eenige imitatie tusschen al het echte antiek niet dat .dlile vergelijking voor Olivia vied end is in een kolonie van ex perts. Ik ben het schaap in wolfs-vacht bij wijze van variatie keeren we die ver- zone urgent, dan wordit het werk uitge- voerd op kosten van Belgie ten genoege d'er Nederlandsche regeering, die vanzelf vooraf overleg pleegt met den betrokken polder. Zoo regelt men zaken tusschen burem. Na nog besproken te hebben de wis- selende kosten van baggerwierik waaridooi een kub. Meter op 12 M. diepte veel meer kan kosten dan op 10 M. diepte, wees de spreker op den techniischen o,nzin verkocht over het Moerdijk-ikanaal. Over onze bijdrage in de kosten zal nog trwdst genoeg ontstaan. De spreker be- rekende idaarna die capaeiteit van het kanaal in verband met de sluizen. Hij kwam tot 72 millioen ton in 300 dagen waardoor de 52 millioen ton van den Rijn- handel van Rotterdam geheel kan worden opgenomien. De heer Heemsikerk die tot een andere slotsom kwam, vergat, dat bij elke 5 duimsbuis een 5 duimskraan be- hoort. Ten slotte wees de spreker erop, dat men in, de dagen van annexionisme niets in de goede richtiiig zou hebben kunnen bereiken als men niet gesecundeerd ware door de wakkere bevolking van Z.- Vlaanderen. Aanneming van het Verdrag zou een ,slag zijn in het gezicht van die kranige «&eeuwen. Na' dien heer De Muralt sprak de heer Blomjous (R.-K.), een Noord-Brabantsch fabrikant, die evereens het Verdrag be- sfreeidt en betwiistte, dat westelij'k Noord- Brabant er voordeel van hebben zou. Hij acht ons feitelijk, noch moreel gebonden tot het brengen vap offers aan Belgie. Vervolgens ving de heer Mr. Van der Hoeven (Christ.-Hist.) zijn rede aan, eveneens tot bestrijding. Hij zette Don- deridag zijn rede voort. In, de vergadaring van Dondierdag volgde op den heer Mr. \2an der Hoeven als spreker de heer De Savornin Lolhmaii (Chr.-Hist.) en daarna deheerBriet (anti- 'het waren Ook beiden tegenstan- rev. ders, althans de bezwaren van laatstge- noemde waren zoo ernstig, dat men hem voorloopig daaronder wel rekenen kan. De heer Van der Hoeven behandelde het tractaat voo'rnamelijk uit economnsch oog- punt, de heeren De Savornin Lohman en Briet van historisch-juridisch standpunt: TWEEDE KAMER. In de vergadlarring d'er d weede Kamer van gis-teren is de behandeling beqonnen van het voorstel tot vermindering van het aantal kantongerechten, waarbij zoo- als bekend ook Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen is betrokkem, v/egens het daarin vervatte voorstel tot opheffing van he: kantomgerecht te Hulst. De heer Van Voorst to: Voorst is wei- nig geestidlniftig voor dit voorstel gestemd en acht de opheffing van 33 kantonge rechten niet in het algemeen belang, zoo- dat hij er zijn stem tegen moest verhefien. Het legt een zrwaarderen idruk op het plat- teland, idlat zich alsdan vender zal moeten verplaatsen. De heer Sasse van Ysselt ver'klaarde aan het ontwerp zijn stem niet te kunnen geven. Ook de he&r Van Rappard had verschillende bezwaren, op grond ider meer en meer in het gcdirang komende belangen van het plattelamd. Mevr. Bak- kepNort timmerde op hetzelfde aam- beeld'. De heer Kleere'koper gaf den Mi nister in overweging het ontweirp terug te nemen en nog eens onder de oogen te zien,, daar hij niet al het voorgestelde afwijs- baar aohtte. Ook de 'heer B.raat wees op verzwaning der lasten voor het platteland, idat voor den tocht naar het kantongerecht verder zal moeten reizen en langduriger verlet hebben. Ook mej. Katz hoopt, dat de Mi nister het ontwerp zal terugnemen ter nadere overweging. KRANIGE VISSCHERS BELOOND. Namens de Noorsche Regeering werd Woensdag te IJmuiden aan scihipper Nico van Pel, van den stoomtreiler IJ.M. 18 (Azalea), een zilveren beker met inscrip- tie uiitgereiikt als blijik van waardeering voor de betoonide hulp bij de kvensge- vaairlijke redialing der opvarenden van den in Oct. j.l. op de 'kust van Terschelling gebleven Noorschen motorschoener ,,Gut- borm Alsaiker". Zooals geimeld is, nam ook de stoomtreiler IJ.M. 180 (Holland IV) aan de redding deel. De bemanning van dit schiip werd reeds eenige dagen ge- leden op een dlergelijike wijze gehulc lgd. gelijking nu eens om. Gesteld, dat ze hier de gewoonte hebben om eventueele val'sche geldlstukken aan id'e toonbank van den betrokken winkelier te spijkeren. wat zullen ze dan wel met mij doen, ais ze er achter komen? Ik ben ide vreemde eend in de bijt." Bilijkbaar voelde Olivia idat ler wat aan haparde. Ze legde haar keuirig geschoeide hand even op zijn arm en toen hij opkeek ,,Kom", Zeiidle ze toen met een allerlief- sten glimlach, ,,'tzal wel meevallen. Ik ben er ook nog... en... ik houd wel een beetje van Arthur." Wat bedoelde ze daar nu weer mee? ,,Ik houd wel een beetje- van Arthur", en wat haid hij, Jeremy, eraan? Hij was toch anders? Of beteekende het misschien toch iets goed's? In elk geval: Arthur was Arthur en hij, Jeremy was Jeremy. Dat was een soort van grondstelling, waaraan hij zich kon vastklemmen. En dat moet gezegd worden, tijdens zijn eerste ,,ronde met Pulldan Castle en alles waar het voor stond, had hij iets, waaraan hij zich vast ikon klemimien hard noodig. De ironie van de sityatie was in de com- fortabele etagewoning in St. Joihn's Wood al moeilijk genoeg te dragen geweest. Maar hier in deze omgeving wend er extra de nadruk op gelegd, werd het, om zoo te zeggen, telkens weer ondeirstreept. Alles, waaraan Jeremy zul-k een intense behoefte had: harmonie, besehaving, ver- antwcoirdielijkhei-d voor anderen, 'n plaats in de samenleving, een doel om voor te leven, dat vond hij hierde menschen, die op Pulldan Castle woonden, hoorden er thuis, maakten deel van het geheel uit. DE IDENTITEITSKAART VOOR VREEMDE LI N GEN IN FRANKRIJK. De financieele commissie bij de Senaat heert zich vereemgd met den tekst van het regeeringsvoorstei omtreint ,de identiteits- kaart voor vreemdeiingen, die meer dan 2 maanden in Frankrijk verblijven. Het voile tarief zal 150 frank zijn, het verlaag- de tarief 20 frank. Elk jaar zal een nieuwe kaart moeten worden aangevraagd. NIEUW CONTACT TUSSCHEN DUlTSCHLANiD EN POLEN. Zaleski, de Poolsche minister van bui- tenlanicische zaken, is Woensdag te Ge neve een uur lang met zijn D'uitschen col legia Dr. Stresemann te Geneve in gesprek g-eweest en daarmee is het contact tus schen D'uitschland en Poien, dat veirbro- ken werd toen Berlijn over het handels- tractaat verder weig-exde te onderihande- len, hersteld, sc'hrijf't de N. R. Crt. De gunstige, atmosfeer van Geneve, het inter- natiionaJ-e heisteliingsoord, heett du-s haar werk gedaan. De voorstellen, waarover de twee mi nisters het eens zijn geworden nopens de hervatxing der geschorste onderhandelin- gen, moeten alle-en nog aan die, kabinetten te Berlijin en te Warschau voorgelegd worden en van hun beslissing zal alhan- gen, of zioh geen ver.dere moeilijkheden meer zullen voordoen bij t wed"er-aan- knoopen van het overleg. Duitsch-,natio nale ministers te Berlijn zijn het ook bij een vorige gelegenheid, toen Stresemann ver van huiis inter nationale beslissingen trof, niet met zijn politiek ee-n-s g-eweest. Wij bedo-elen hi-er het aftreden der Duitsch-nationale ministers na de onder- teekening van het tractaat van Locarno. De natio-nalistische minisiters zullen, als zi) niet met Stresemann's afsprakem met Za- leski mo-chten meegaan, nu natuurlijk niiet aftreden, daarvo-or is de zaak niet belang- rijik genoeg van hun standpuntbeschouwd. In het ongunstigste geval zou het niet viotten met die hervatting der onderhan- d'elingen. Maar wij mioieten n,og afwachten hoe Berlijn op de genomen besluiten re- ageert. SOWJET-RUSSISCHE DIPLOMA- TIEKE KOERIERS EN HUN BAGAGE Wij hebben, aldus de N. R. Cr-t„ al meermalen de aan-dacht gevestigd op de na.uwe betrekkingen tusschen de regeerinq en de Derde Internationale te Moskou. Bij de klachten van Engelschen kant over het feit, dat de Sowjet-Russische regeering de Internationale kakn haar gang liet qaan met haar anti-Britsche propaganda, heeft die regleiexiing -er zich op beroepen, dat zij ni-e-t aansipra'keiijk was voor het -doen en laten van dat lichaam. Ingewijden w.sten ..:eze uitvlu-ch-t ,op haar juiste waarde te schatten. Thans -is ten overvloed'e on- Ic-ochenbaar geb-le'ken, dat Moskou praat- jes v-oor den vaak verkocht. Aan het sta tion te Wilna hebben -de P-ol-en een diplo- matieken koerier van -de Sowjet-irlegeerdng op weg naar Wars-chau aakgehouden en uit zijn bagage duizenden p-ro-paganda- circula-ires van ide Derde Internationale gehaald. Officile-ele vertegenwoordigers van de Sowjiet maakten dus misbruik van den di-plomatieken vr-ijdom vo-or ongehin- derden -invoer van hun bagage o-m sc'hot- schiriften van de Derde Internationale binnen te smokkelen. Het gie-val heeft v-oor de rest niets verhazingwekkends, even-min als de o-mtdekking die men indertij-d te Ber lijn -deed, dat het gebouw van de Sowjet- Rus-sische handelsdeiegatie een bijenkorf was, waaruit de communistische propa- g-andis-ten van de Detrd-e Internationale over Duitse-hland uitzwiermden. TER NEUZEN, 11 Maart 1927. ZAAMSLAG. De heeren C. A. Wisse en D. G. Koop- man, hebben te kennen gegeven, geen nieuwe candidiatuu-r voor den gemeente- raad aan te nemen. Door -den architect A. P. Wisse wer-d Dinsdiag bij den heeir R- J. v. d. Vek-e al- hier aanlbesteed: het aflbrelken van he»t be^ staande ein het bornwen. van een njeuw boerenhuis met 'bakkeet enz„ hi-ervoor wend ingeschreven als volgt: Dit alles kreeg hij nu opeen-s cadeau. werd hem voorgezet, hern opgedrongen, maar aileen o-mdat hij de identi-teit van 'n ander geleend had. Hij voelde zich als een loop- jongen, di-e n goede plaats in een queue voor een -of anderen schouwburg b-emach- tigd heeft, hij deed niets .dan de plaats open houden voor een ander. Hij zou zelf de tooneielvioorstelling nooit zien. Een milieu als dit had hij zich zijn geheele ieven, gewensc'ht, t was een Tantalus- kwelling om het van idichtbij- te zien, om het om zoo te zeggen in je handen t-e heb ben en te we ten: het iis niet voor mij! Met veiminderde vaart ireden ze een rozentuin voorlbij, waar een -oude tuinman aan het werk was, ,,en waarschijnlijk nog een afstamm-eling van W-illem -den Ver- overaar" b-edlacht Jeremy, „ien die roze-n... bloem voor ibloem terug te brengen tot den oorlog van de Roode -en de Witte Roos... Tenminste zoo'n gevoel krijg je." „Wat was t ook al weer, -dat woord, dat ze -bij de lijkschouwing op ihet hart van Koningin Mary geschreven vonden? viioeg hij opeens-. ..Calais! Wa-arom?" „0, ik dach't aan meze-lf. Als ze mij gin- gen lijksch-ouwen, zouden ze waarsdhijn- lijk ,,Made -in Birmingham" of zoo iets die-rgelijks vinden." ,,'Da-n houdt je er een groot hart op na. M-aar maak jie- t-och niet ongerust. Je zult zien diat Ihet meevalt. Tijd om meer te zeggen had ze niet. De widen van de auto reden langzaam over i knexpend grint, het portier werid opengie- daan en -een, halve minuut later stond hij in ide hall van 'het kasteel, dat het slot zijner voorvaderen heette te zijn. Metselwerk: C. van Fraeijenhove, f 2836; Jan Lensen, 2680; H. Lensen, 2632; J. C. Houg, f 2573; J. de Vos, f 2550; v. d. Velde, f 2480; Chr. v. d. Velde f 1988 (qlegund). Timmer-, ijizer- en loodgieterswerk: D. Ba'stinck, f 2463; A. Leenhouts, f 2338; A. Kaijser, 2271; M. Galle, 2125; Jan Wisse, f 2050 '"^qund). Schi-lderwerk: C. Kaijser, f 412; H'. Wisse, f 405; C. Wisse, f 403; C. Haak, f 396; D. Riemems, f 395; C. Dees, f 395 (na loting gegund). Voor de massa; C. H. H. W^isse, f 5286. AXEL. Maandag zijn de werkzaamheden be- gonnen voor de ver-bouw'ing van de R. K. kerk alhier. De Axel-sche Crt. verneem-t, dat het ge heele werk in massa is opgedlragen aan de aannemers G. J. van Kernpen 6 Zoon te Bergen op Zoom, voor f 17.900. HULST. Voor den ihiistorischen optocht, die tij dens idle landibouwtentoonstelling alhier giehouden zal worden, is het volgende plan opgem-aakt. Doel is: 'historisch getrouw uit te beei- den den in-tocht van Lodewijk van Male, graaf van Viaanderen, in zijn goede stede Hulst, half December 1350, en daarbij te herdenken de opkomst van den vrijen p-achtersstiand in idle Vier Am'bachten en Saaftiinge, doordat groot-gro-ndbezitters, met name de abdij van Du-inen onder abt Lambert van Westhoutere, hun land-erijen aan landbou-wers gingie-n verhuren. De personen in -den optocht, ten getale van m-eer dan honderd', zijn uitgeid-ost in de bonte kfeederdracht der veertiende eeuw. De optocht omvat de volgende groepen wijzigingen voorbehouden 1. Een afdeeling Hulstersche sc-hut- ters van het voefiboagig-ilde St. Jaris te Hulst. 2. Een groep ,,tromper,s", die den graaflijken intocht met middeleeuwsche mu-ziekstukken opluisteren. 3. De Baljuw dler Vier Ambac-hten met die Schepenen van Hulsteramhacht. 4. Benedictijinermonniken van St. Baafs en St. Pieters uit Gent. 5. Gisterciensermonniken van Ter D-uinen, Bouideloo en Cambron. 6. Lambert van Westhoutere, abt van Duinen, raadsman van den Graaf, in ,,ca- riot" getrokken door twee paard-en. 7. Een groep boeren uit Hulsteram- bacht te paard. 8. Een groep boerinnen uit Hulsteram- bachit in wagen. 9. Een a-fd'eeling Hulsitersche schut- ers van heit 'handboooailde St. Sebastiaan te Hul-st. 10. De Baljuw van de stad Hulst met de Schepenen diier Stad. 11Schildknapen van het Graaflij'ke Hof. 12. De Valkenier, idle Minnezanger en den Sterrenwichelaar van den Graaf. 13. Herauten met klaroenen. 14. Graaf Lodewij-k van Male met zijn gemalin Margaretha van Brabant, beiden te paard. 15. Hofdames in open koets. 16. Ridld-er Gosewijn van der Moere, watergraaf van Viaanderen, te paard. 17. Raadslieden van den Graaf, alien te paard. 18. Ridlder Wulfaerd van Maelstede. burchtheer van Hulst, en zijn zoon Lode wijk van Maelstede, erfelijk schout van Hulst, beiden te paard. 19. Ridder Filips van Axel, gewezen Ruyaard van Viaanderen, en zijn zoon Jan van Axel, schouit idler staid, beid-en te paard. 20. Heer Olivier van Lamsweerde. landedelman, met zijn zonen Huge en illem, alien te paard;. 21. Een groep Zwaardspelers. 22. Potsenmakers -en zotskappen. IJZENiDIJKE. Het achtjarig zoontje van den land- bouw.er P. Dhont, onder deze gemeente, speeld-e Zon-dag op den dorschvloer bij zijn vader in de schuur en sbak zijm rech- terhand1 in de dorsehunachine, waardioor de duim en -een vinger werden verpletterd. Geneesikundige hulp moest worden i-nge- roepen. Naar omistandigheden is het nog ta-melijk goed afgeloopen. (M. Crt.) „Vooruit," moedigde Olivia hem fluis- terend aan. ..Philio is natuurlijk in de wa- penkamer. Die giebruikt hij om er te stu- deeren, omdat het er warm en zonnig is. Voor uit." Met iets onwilligs in zijn houding liep Jeremy langzaam achter haar aan. Wat moest,hij in vredesnaam tegen diien zoo- genaamden broer van hem zeggen? Ze konden elkaar nota bene niet uits-taan, Volgens Olivia hadden ze bij elke ontmoe- ting na vijf minuten ruzie! Wat een i-di-ote toestand. Jeremy -had zijn antipathieen, maar ruzie had hij nooit. De houding maar dlo-or de ander laten be-palen, dat was het beste. O, -sapristi, daar had je hem al, op den drempei van de wapenkamer. Een Iange, magere, uitgedroogde stokvischvan een vent met een kaal hoofd, een eioen- wijzen neus met -een lorgnet erop en wat het allerergste waseen paar tocht- latjes! Wat een kerel! Een klein kunstje om aan zoo'n knul het land te hebben. Zoo eentje met wiien je voor je pleziex ru zie maakte. ,,Zoo, Olivia", begroeitte Plhilip zijn zus ter stijfjes, terwijl hij haar ter begroet-ing zij mocht hem per gratie een zoen geven, constateerde Jeremy g'eergerd zijn rechterwang toestak. Daarna keek hij Jeremy aanO, ben je meegekomen zei hij koeltjes. Hebben jullie al ont- beten?". 'm ,,Ja, dank j-e. Koffie en ibrood in den train." ,,Goeid. Er is heel wat te regelen. Daar- voo-r moet ik jou hebben, Arthur. Nee, jou niet, Olivia." (Wordt v-ervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 5