ALGEMEEN hieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanperen. No. 8038. Maandag 7 Maart 1927. 87e Jaargang, Bekendmaking. ABONNEMENTSPRIJS Be mislukte dubbelg&nger 13B3IS/STDH1 Hoe het Emigratiewezen is georganiseerd. FEUILLETON. ft ft 91 L A D. Voor binnen Ter Neuzen f1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 11,80 per 3 maanden Bij vooruitbetalmg fr. per post 6.60 per jaar Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor t buitenland alleen bi) vooruitbetaling. Oit hlad verschljnt iederen Maandag Woensdag. en Vrljdagavond. Overwogen wordt een trammgsfarm op te richten, waar treklustigen het boeren- vak kunnen leeren. llit Canada werd aangeboden een instructeur te zenden en de noodige Cana- deesche landbouwwerk- tuigen ten dienste van de leerlingen. ook bevordering van den TREK NAAR AUSTRALIe. Aangezi'en het emigratie-vxaagstuk van actueef belang moet beschouwd worden voldoen wij hiermede aan het verzoek van den dixecteur der Arbeidsbeurs tot op- name van diit artikel: PARTICULIEREN MOETEN MEDEWERKEN. Vooral voor uitzending van gezinnen met kinderen is geld noodig. Het hoofdbestuur van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid heeft in 1923 de vraaig overwogien, wat gedaan zou kunnen "worden om de emigratie uit Nederland te bevordleren en op welke wijize aan 'emigranten in het nieuwe land hulp en voorlichting zou kunnen worden veileend. Het xesultaat van deze over- weging was. dat gewenscht werd geacht eten organisatie te scheppen naast de Ne derlandsche Vereeniging ..Landverhui- zing", die ten doel zou hebben: a. het toenemende aantal werkloo- zen te vermind'eren door het oxganisee- xen der emigratie naar die landen, die blijkens ingesteld onderzoek meer levenskansen bieden dan Nederland zielf, en waar de emigranten t'hans en in Ide naaste toekomst meer kans heb ben op een menschwaardig bestaan; b. de belangen der emigranten en geemigreerden te behartigen en te blij- ven behartigien. In November 1923 leidde dit tot de op richting van een stichting onder den naarn van Emigratie Centrale Holland. In het Curatorium zijn behalve de Nederland sche Regeering, vertegenwoordigid orga nisaties van werkgevers en werknemers, financieele instellingen, de Nederlandsche Vereeniging ..Landverhuizing" en de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten. uit het Engelsch door NORMAN VENNER. De werkzaamheden van de Emigratie Centrale Holland (E. C. H.) liggen zoo- wel in Nederland, als in de landen, waar- heen de emigratie wordt geleid. De taak in Nederland is, in lenkele trekken, het geven van bekendheid van de emigratie-mogelijkheden en het ver leenen van assistentie bij de voorberei- ding van de emigratie. Daartoe worden, in samenwerking met den Rijksdienst der WerkJoosheidsverzekering en Arbeidsbe- middeling, (het is duis geen liefheibberij van den directeur der Arbeidsbeurs, of zijn corresponidenten. zooals sommigen willen doen voorkomen, maar wel degelijk een hen van Regeeringswegle opgedragen last om al het mogelijke te doen om de emigratie te bevorderen), in verschillende plaatsen in ons land lezingen giehouden, waarin voorlichting wordt gegeven om- trent de emigratiemogelijikheden in de ver schillende landen. Deze bijeenkomsten zijn bijna zonder uitzond'ering zeer druk bezocht, waaruit wel de groote belang- stelling blijk't, die onder de bevolking voor het vraagst.uk van de emigratie leeft. Bij de voorbereid'ing van de emigratie verstrekt de Nederlandsche Vereeniging LandVerhuizing" (N. V. L. waarmede de E. C. H. eveneens zeer nauw samen- werkt, alle verlangde inlichtingen, terwijl de E. C. H. de passage regelt en de plaat- sing in het overzieesche land voorbereidt. De emigratie over zee. De taak in de overzeesche landen be- staat in het vormen van organisaties in de landen, waarheen Nederlanders emigree- ren, die hun daar werk bezorgen en ze verder van advies dienen in alle mogelijke zaken. die voor hen van belang zijn. Het is de bedoeling, dat zij er Nederlanders vinden, met wie zij alles kunnen bespre- ken, wat in hun belang is om in het nieuwe vaderland te kunnien slag en, Voorloopig is alleen in Canada een dergelijke organisatie gesticht, terwijl een- zelfde in Australie wordt overwogen. Van de organisatie in Canada is het hoofdkantoor gevestigd te Winnipeg, in Ide provincie Manitolba, waarvan aan het hoofd een inspecteur staat. Deze heeft in de eerste plaats te zorgen voor de plaat- sinig van de Nederlandsche emigranten in 'de prairieprovincies en het behartigen van hun overige belangen, terwijl aan hem ook de hoofdlieiding van de plaatsing in de overige provincies is opgedragen. Verder zijn Nelderlandsche vertegenwoor- digers aangesteld te Toronto en Hamil ton in de provincie Ontario en te Edmon ton (Alberta) en Vancouver (Britsch Columbia). Het voornemen bestaat in meerdere centra Nederlandsche vertegen- woordigers te benoemen. De plaatsing ge- schiedt veelal in samenwerking met de dominiale en provinciale Gouvernementen en de beiide Canadeesche spoorwegen, van welke organen veel medewerking wordt ondervonden. Voor controle oip de werkzaamheden van ide verschillende vertegenwoordigers en voor het geven van adVies aan de centrale organisatie, is in Canada een Raaid van Advies benoemd, welke zetel heeft te Winnipeg en waarin zijn opge- nomen enkele vooraanstaande Neder landers, alsmed'e de Secretarissen-Genie- Dien trein van 4.20 moest hij zien te halen.had hij beloofd. Hij zou haar met graag teleurstellen.Meteen schudde hij den bewusten hoogen zijlden weer naar een kanit... Zoo was 't goed... zoo stond hij op zijn hoed-lijn.Met een tevreden gieziciht bekeek hij het resultaat... Maar... verduiveld, zoo ging het toc'h niet... met een ruk trok hij den hoed weer recht... n snoezig meisje. 9) (Vervolg.) Als Arthur Arthurbon bezat hij alles waaraan hij het mee9t behoiefte gehad had. Geld, positie, vrienden, een broer en een z us ter en tot voor een paar uur geleden een vader. „En nu moet ik voor iemand, dien ik niet ken, dien ik nooi't van mijn leven gezien heb in 'den rouw Dat je noemt een speling van het Noodlot. Wat zou de oude heer gedaan hebben als we mekaar op dit ondermaan9che in den vleeze hadden mogen ontmoeten? Niets waarschijnlijk Ben wijize vader die zijn eigen zoon kent Maar ik zou toch wel gek hebben staan kijken. Dat is nu ten- minste uitgesloten. Potverdikkie. t is toch het bedrog wel wat ver drij- ven... I,k staak... ik beldank ervoor om er mee door te gaan." Na een korte inspectie koos hij uit de rij hoofddeksels in een tweede kast achtex de lambrizeering een hoogen hoed. Hij zette de ..kachelpijp" op en bekeek zich in den Spiegel. Die hoed had trouw-plechtig-, t heid aspiraties. Hij stond schuin. Een paar bemoedigenide tikjes tegen den bol en het euvel was verholpen. C>aarna schelde hij zijn bediende. 't Was te bar... onder omstandigheden zooals deze zoo'n bedrog voort te zette,n. Als het niet ter wille van Olivia was... raal van Landbouw van de provincies Manitoba en Ontario. Selectie voor Canada. In verband met de heerschende werk- loosheid is het aan verschillende perso- nen, "die overigens de noodige geschikt- heid bezitten om in Canada te slagen en gaarne daarheen willen vertrekken, niet mogelij.k het beTK>od;c,u i reisgeld te beta- len. Reeds in 1923 is de regeering begon- nen daarvoor gelden ter bi'schikking te stellen, als gevolg waarvan door bemid- deling van de N. V. L. een 40tal jonge- fnannen naar Canada emigreerde. In 1924 en 1925 zijn enkele gemeenten daarin ge- volgd. In 1926 heeft de regeering, in sa menwerking met enkele gemeenten, waar in de werkloo'sheid groot is, een 60tal personen in de gelegenheid gesteld, naar Canada te emigreeren. Voor dit jaar heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het aantal gemeenten, waaruit adspirant-emigranten geholpen kunnen worden. belangrijk uit- geforeid'. Practisch gesproken kunnen al le gemeenten in deze regeling worden opgenomen. Te verwachten is, dat een belangrijk grooter aantal personen dan verleden jaar zal worden geholpen bij het uitvoeren van hun emigratieplannen. Deze emigranten worden tevens be- schouwt als voor.trekkers voor een grooter aantal. Gaat het dezien personen goed, en van een groot aantal zijn reeds zeer goede berichten binnengekomen. dan zal dit ongetwijfeld leiden tot een grooteren, meer natuurlijken trek, ook van hen, die zelf over het benoodigde reisgeld be- sc hi kken. e oetreuren valt, dat zoovele gemeen- tebesturen meenen, zich te moeten onthou- den van het verleenen van hulp, veelal ge- baseerd op betrekkelijk geringe werkloos- heid in die gemeenten. Vergeten mag echter niet worden, dat bij den tegen- woordigen jaarlijikschen aanwas der be volking met ruim 100.000 personen, een grootere emigratie onvermijdelijk zal zijn en idat een tijdige voorbereiding hiervan noodzakelijk is. Bovendien worden de gelden ter leen verstrelkt en stelt de organisatie van de E. C. H. alle pogingen in het werk deze zoo spoedig mogielijk terug te erlangen. Een goede selectie is daarvoor vereischt, welke door de N. V. L. wordt uitge- voerd. Een enkele keer is van dezen regel afgewieken; de resultaten waxen hiervan zoodanig, dat de ,E. C. H. in het vervolg onder geen voorwaarde personen ter plaatsing aanneemt. die dezen weg niet gepasseerd zijn. Landbouwers naar Australie. De landen, welke goede kansen van slagen aan Nederlandsche emigranten bieden, hebben, behalve de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, alleen plaats voor die personen, welke, althans gedu- rende de eerste jaren, bereid en in staat zijn, in den landbouw hun bestaan te vin- d'en. Het valt daaxom in hooge mate te betreuren, dat de Vereenigde Staten de grenzien zoo goed als gesloten hebben. Ongetwijfeld zou een aanmerkelijk groo ter aantal Nederlanders in andere landen een bestaan gaan zoeken, indien daar ook buiten den landbouw goed betaald werk te vinden zou zijn. Eerlijk, open hartig... Degelijik ook... Merkwaardig dat... en zeldzaam... Hoe dikwijls zag je de combinatie degelijkheid en charme, edhte charme... Charme waardoor je van het eerste oogen'blik af ingepakt werd Hij glimlachte tegen het beeld van Olivia, maar kwam meteen tot de onitdekkinig, dat de hoed langzamerhand weer tot den joligschuinen stand afgezakt was. Naar behooren in de rouw-zijn was ook een kunst... een hooge dop kon hij maar o" een manier dragen, namelijk, zoo als een sohooljongen zijn oet opzet, op een oor. Zonder te' denken bij hetqeen hij deed... zijn gedachten omwaarden nog steeds Olivia... nam hij het lastige hoofd- deksel af en schopte het onder bed. Misschien dat de werkelijke Arthurton. als hij dit doodshericht van zijn vader in de verschillende kranten zag, boven water zou komen. Dan liep je de kans dat Pull- dan Castle op een gegeven oogenblik twee Arthurs herbergde. Feitelijk was al les dus doodeenvoudigknap was ze, door haar ovaal gezichtje en heldere oogen... en dan had ze zooiets loyaals. Neem bijvoorbeeld (die geschiedenis bij de Mainterley's. Wat was ze voor hem op- gekomen ook met dat Jennifer-verlhaal. Hij leek wel gek om zulke dingen uit zijn duim te gaan zitten zuigen. Bijna was door Palestijnsche leeuwen de bom gesprongen. Oppassen was de boodschap. Maar Olivia... Olivia was een schat... zoon echte vrouwelijkie vrouw Ah... daar had je Milett eindelijk. Jeremy begon te fluiten, om zich een houding te geven: „En als dan morgen de zon weer schijnt ,,U heeft gescheld, mijnheer Jeremy hiel'd op mec fluiten. Opeens drong het tot hem door dat hij 't onder de gegeven omstandigheden niet had mogen doen. „Ja... eh... onder dat bed daar ligt een hoed, Millett... geef m maar aan de post of den vuilnisman, n Hooge zijden hoort deftig te zijn... deze heeft te veel jolige neigingen. Hoort op een kermis of een balmasque thuis." ,,Ja mijnheer", zei Millett met een groc stem. Jeremy s schellen had Millett in zijin eiersten slaap gestoord, met dikke roode oogen stond hij een maatregel om ze open te houden voor zich uit te staren en wachtte met de stoicijnsche kalmte, zijn soort eigen, af. wat er verder gebeuren zou. ,,En... eh... neem een hand'koffer en pak er het eien en ander in, wil je. Ik moet naar Pulldan Castle. ,,Ja, mijnheer. Niets ernstigs gebeurd mijnheer... wil ik hopen. „0, nee... Absoluut niet. Niets ern stigs... nee... Of eigenlijk ja feitelijk zou je het wel ernstig kunnen noemen... Of liever.'t is "ernstig, heel ernstig zelfs... (Potverdikkie... als ik zoo door- ga denkt hij ibeslist, dat ik hem om ■hidb ik ben zooeven opgescheld. door... eh... door mijn zuster... en die heeft me verteld, dat Lord Amlett plotse ling overleden is. Dus nogal ernstig, zoo als je ziet." Bij het zien van het ontstelde gezicht van Millett drong de positie van wat hii aan het doen was voor het eerst pas goeid Door de Nederlandsche regeering wordt thans overwogen, leen beperkt aantal per- sdnen met den landbouw op de hoogte, emigratie naar Australie mogelij'k te ma- ken, o.a. voor hen, die niet naar Canada wenschen te gaan, en daardoor meide te trachten, een stroom van emigranten in die richting te leiden. Voor vele menschen, vooral uit de groote steden, die veel gevoelen voor het luitenlevenook in een overzeesch land en die niet in de gelegenheid zijn het andbouwwerk te leeren, wordt overwo gen een trainingfarm op te richten, waar deze personen eenigen tijd een voor-oplei- ding kunnen ontvangen, om daarna naar een overzeesch land, in het bijzonder naar Canada, te vertrekken. De E. C. H. heeft daartoe een onderzoek ingesteld op enkele tirainingfarms in Engelamd en hierover een rapport uitgebracht aan de regeering. In Canada heeft dit plan groote instemming gevonden en van deze zijde is reeds aan geboden een instructeur te zenden. als- mede een volledioe uitrusting van Cana deesche 1 andlbouwwerktuigen. ten einde de leerlingen met de Canadeesche metho- des op de hoogte te brengen. Het is te hopen. dat de uitvoerbaarheid van dit plan spoedig mag blijken en een begin kan worden gemaakt met deze opleiding. Crediet-verleeniug. Een ander punt, dat overweging zeer zeker waard is, is het verleenen van cre- dieten tot een bedrag van ca. 1000 dollar aan gezinnen, die naar Canada vertrek ken, voor het inrichten van een bedrijf, nadat zij voldoende met de Canadeesche toestanden op ide hoogte zijn ge- komen. Het betreft hier voornamelijk de gezinnen met vier en meer jonge kinderen, die thans moeilijk geplaatst kunnen wor den en waarvan er thans zoovele verlan- gen te emigreeren. Voor deze gezinnen is het al zeer moeilijk het noodige bedrijfs- kapitaal bijeen te sparen. Zou het niet mogelijk zijn van particuliere zijde het geld te verkrijgen, voorloopig voor een tien- of twintigtal gezinnen. tenen een jaarlijiksche rente en aflossing Voor het leiden van een goede emigra tie 'blijven er nog zoovele vraagstukken te behandelen. Slechts enkele zijn er ge- noemd. De Emigratie Centrale Holland kan in dit opzicht nog veel bereiken, mits ook van particuliere zijde wordt ingezien, dat op deze wijize aan onze landgenooten een betere toekomst kan worden verschaft en dat emigratie een der middelen is om de werkloosbeid in ons land te doen ver- minderen. J. A. A. HARTLAND, Dir. E. C. H. HET EERSTE KAMERLID DE MURALT. Het lid van de Eerste Kamer, ir. De Muralt, is ongesteld. Naar de Zutph. Ct. melidt, hoopt zijn geneesheer, dat de heer De Muralt 9 Maart a.s. wel zoover zal zijn hersteld, dat hij de Eerste Kamerver- gaderingen zal kunnen bij'wonen, waarin het Belgisch verdrag wordt behandeld en waar'bij de heer 'De Muralt reeds als spre- ker is ingeschreven. tot hem door. Bij kalm weer, met geen ..vuilbje" aan de luciht, was de personifi- catie van den Honorable Arthur iets, wtaar je plezier van hebben kon, een goeie mop. Maar in een crisis zooals deze "werd het een ander geval. Als het bedrog nu ontidekt werd, zouden ze er verdriet van hebben, al die menschen die erbij be- trokken waren... zouden zich gegriefd, gekwetst voelen. In een opwelling van berouw deed hij zijn mond al open om Millett alles te vertellen, toen er opeens gescheld werd. Millett haastte zich naar de voordeur en geen tien minuten later zat Jeremy naast Olivia in de voort-racen- de auto. ,,Ja maar, zeg", begon hij, toen ze vei- lig en wel in hun eerste-klasse coupe za- ten, ,,nu moeten we eens even praten. Nu dit gebeurd is kunnen we toch eigenlijk niet met de geschiedenis doorgaan. Je broer moet terug komen. Ik begin me zoo langzamerhand te voelen als een doublure die niet voor zijn taak berekend is. Eerst was het een grap ziie-je, maar nu wordt het ernst... te veel ernst om hiermee door te gaan.' ,,Je zult wel moeten... gesteld dat je nu opeens verdwij.nt zei Olivia. t Is je eigen schuld... dat is bij wijze van troost. Ais Arthur verschijnt, kunnen we den menschen t geval uitleggen... verschijnt hij niet, dan zul jij tot het bittere einde met Arthur-zijn moeten doorgaan. Anders zit er met op." Jeremy gaf geen antwoord. Ze had ge- liilk, dus wat gaf praten En daarbij had ze door het onverwachte overlijden van haar vader, ook zonder zijn niet op te los- sen moeilijkhed'en, al genoeg aan haar hoofd. ,,Ik ken Arthur", ging ze na een poosie rustig voort. ..Als kind was hij al eigen- DE ZOMERTIJiD. Het antwoord aan den heer Braat. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Braat betreffende het door ide reoeering voor de bekendmaking van den duur van den zomertijd gekozen tip, antwoordde de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Evenals te vorigen jare is de tijdsduur van den zomertijld tijdig vastgesteld, om- dat de dlirectie der Nederlandsche spoor wegen daarop prijis stelt en er geen enkele reden was langier te wachten. Zooidanig reden kan althans niet ont- leend worden aan de omstandigheid, dat een wetsvoorstel tot afschaffing van den zomertijd bij de Tweede Kamer in behan- deling is, hetgeen den Minister niet cmi- bekend was. Dat die behandeling ook maar eenigszins zou kunnen worden be- invloed door dat inmiddels de bestaande wet wordt uitgevoerd, acht hij te eenen- male uitgesloten. Waarom ^en tijdige publieatie van de data van aanvang en einde van den zo mertijd de belangen van land- en tuin- bouw zou schaden, is hem, oak na her- haalde overdenking, niet duiidelijk kunnen worden. HET VERLEENEN VAN OVERWERKVERGUNNINGEN. De Minister van Arbeid heeft het ad vies van den Hoogen Raad van Arbeid gevraagd over een wijziging van de Ar- beidswet betreffende de overdracht van bevoegdheid voor beslissingen van den Minister op ide ambtenaren der arbeids- inspectie, en betreffende bevoegdheid van de districtshoofden voor het verleenen van afwijkingen der voorschriften. Verder wordt voorgestelld om de grens van den aribeidstijd bij een vierploegen- stelsel te bepalen op 56 uur per week, met behoud van een gemiddelde arbeids- week van 48 uur, berekend over 4 weken. STEMKISTEN. Het Wkbl. voor Gem. belangen meldt: Naar aanleidinig van het feit, dat ons enkele vragen bereikten over de verlen- ging van den termijin, waarvoor het ge- bruik van stemkiisten is toegestaan, kun nen wij mededeelen, dat volgens verkre- gen inlichtingen binnen enkele dagen een Koninklijk besluit zal worden gepubli- ceerd, waarbij d'e termijn, bedoeld in art. 12a van het Kon. besluit van 12 Decem ber 1897, St.bl. no. 692, weder zal wor den verlengd, zoodat het gebruik van stemkisten, in plaats van stembussen, in elk geval voorloopig blijft toegestaan. (Het besluit is inmiddels afgekondigd). DE IN BRAND GERAAKTE VACHTAUTO MET MUNITIE. Naar aanleiding van het bericht in het Handelsblad: Een groote ramp voorko men, heeft de directie ider artillerieinrich- tingen het volgende gemeld1: Het bedoelde bericht zou door zijn on- juistheid een gemotiveerde ongerustheid kunnen wekken. De ware toedxacht is als volgt: Een vrachtauto, waarop munitie werd vervoerd geraakte door defect aan de benzineleiding in brand. Dit gebeurde op een afstand van ongeveer 500 M. van een buskruitmagazijn en eenigie K.M. van de p e t r ole u m h a v en aardig-onberekenibaar van stemming. Ik weet natuurlijik niet wat hij nu weer in zijn schild voert, maar als hij als grens drie maanden gesteld heeft, heb ian maar geen illusies dat hij eerder terugkomt. Wat heeft hij gezegd dat hij ging doen ,,Hij heeft niets gezegd... alleen zoo'n beetje laten doorschemeren, dat 't een ge- heiim was", gaf Jeremy ten antwoord. ..Daarom had hij mij noodig. Dat is het eenige wat ik posi'tief weet. „Ben of anidere nonsens natuurlijk weer. Gelukkig dat hij ee.n loyaal iemand getrof- fen heeft. Ik zal't noodig hebben voor dat we aan het einde zijn. „Ik ook", dacht Jeremy met even iets verdrietigs in zijn jolige blauwe oogen. Heimelijk keek hij naar het fijne profiel van het meisjeskopje naast hem, met zijn achterigrond van lila-grijs. t licht van den aanbrekenden dag. Ze was toch wel mooi. Vooral nu: met die bleeke tint en don- kere schaduwen om de grijs-blauwe oogen had ze iets teers en fijns, onwezenlijks bijna. Waar dacht ze aan Ze zat naar het lar.gzaa.m verglijdende landschap te sitaren, maar ze keek of ze verdriet had. Nu zijn armen om haar heer slaan. nu haar tegen zich aandcukken en haar zieg- gen geen zorgen voor de toekomst te heb ben, te gelooven, dat alles zich vanzelf regel en zou... Met eien schok kwam hi) tot de werkelijkheid terug. ..Stop, idioot, die je bent", vertclde hij zichzelt. verduiveld, kerel. je zit al tot over je ooren in de moeilijkheden en on- dertussc'hen maak je plannen voor meer. Wees geen stommeling; zij is de eenige hulp, zorg dat je houdt wat je hebt." (Wordt vervolgd.) De Burgemeestcr van TER NEUZEN maakt bekend dat bij zijn besluit van heden aan I IE 1 EH JOZIAS RISSEEUW, broodbakker, te Ter Neuzen, (Sluiskil) Kanaalweg no. 25, vergunhmg is verleend tot het verriehten van bakkersarbeid tusschen Kuur des namiddags en 6 uur des voormiddags, zullende deze vergunning geldig zijn voor den tijd van pen jaar. Ter Neuzen, 4 Maart 1927. De Burgemeester voornoemd, J. EIUIZINGA. zoo

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 1