POM- Yiprpaytra) Duitsche Kachel- en Stukkolen, <Fijne Vleeschwaren YNSKE Het Lev EDM. v. d. EECKHOUT, Kerkboeken en Bijbels De Verkoop Zaaigranen if 1500 a 2500 gulden CONCERT- EN BI0SC00PGEB0UW Koninklijke Nedeilandsche -Schouwhurg Kantoor-A genda's Vrijdag 4 SVSaart a.s. A. ADRIAANSENS-BUIJSROGGE. BANKVEREENIGING VOOR DEN MIDDENSTAND het actueelste en best gei'llustreerde Weekblad F,RMA J. VAN DE SANDE Ter Neuzen Firraa P. J. VAN DE SANDE ZNGEZONDEN MEDEDEELINGEN GEMEENTERAAD VAN CLINGE. Aangeboden door particulier \m\ komt van GENT MET HET BER0EMDE T00NEELSPEL IN 3 BEDRIJVEN In lossing te Ter Neuzen (Rozegracht) tot Z a ter dag 26 Februari, een lading grove Parelcokes, Duitsche Eierkolen, Smee- en Nootjes- koien, Steenkoolbriketten (3 K.O.) speciaal voor heeren Bakkers en Sleepbooten. Tevens verkrijgbaar Bruinkoolbriketten (Slofjes) en Anthraciet in diverse afmetingen. P. S. Bestellingen kunnen worden gedaan en opgenomen door den heer Fr. VAN DE REE, Blokken, Telef. 116 als VAN J. FABRICIUS Gekookte Ham Rauwe Ham Rookvleesch (muisje) Gekookte Ossetong Proceeurspek Ontbijtspek Plocworst Rookworst (zeer droog) Rookworst om tekoken Preskop Zwaardemaag Tongworst Pekelvleesch Leverworst Bloedworst Hoofdkaas Hoofdkaas, prima enkel van Varkenskop Al deze artikelen zijn van eigen fabrikaat en worden ten volie gegarandeard. Prijzen eoncurreerend. Alqemeene Centrale te AMSTERDAM. is iederen ZATERDAGNAMIDDAG verkrijgbaar bij Donze-Visserstr. 41-43 Telefoon 202. ZORG VOOR EEN GENOTVOLLEN OUDEN DAG! Oudertlam is met erukel een kwestie van jarem. Velen voelem zich joinder op 70jarigen teeftijd dan anderen van 60 of zelfs 50 jaar. I)it is eem orttegenzeggelijk feiit, en men kan er ven-chillojwte oorzaken voor aamgeven. Gewoon- )^k hebben ouden van dagen met een jong ge- maeid beliooriijk zorg gednagen voor hum nie- nen. Ben aude spreekwijze zegt: „Als gij^uw Trier,en g-ez.on<i haudt, houden deze u gezond". EJn auden van dagen kan zoo veel leed be- ggpaaird worden, want veel rugpijin, uriniestoor- nJmen, isChias, spit, nheumatische pijnen en graveel worden dikwijLs nioodeloos geleden. Den •tieren onthreekt het vaak aan hulp. Zij bethoe- ven de bijzondere versterkende hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Door de opiwekkende kracht van dit nier- middel wordt de werkzaamheid der nieren her- steldhet venstenkt de nieren en helpt deze om het bloed te filtreeren, terwijl de afmattemde aiekteversohij niselen der nieraaodoening ver- ikwjjnen. Waarom zonden ouden van dagen nog kanger lijden, als zij die benoodigde hulp onder hum benaik hebben? Verkrijgbaar (in glasverpakkinig met geel eMfcat let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a 1.75 per flaoon. -10 oadenhoud van j 600 op /800 te bremgen; vreesde evenwel dat Ged. Staten zulks niet zou- dan goedkeuran. Hij steunidte daarom op pro- gressie in de hoogere intkomens, maar bij na- iteren uitleg en informatie, die Burgemeestei em Secretaris uit de papieren deden, meende de meer De Bakker, dat er wel eenigszins heil te soeken was in verlaging van Ihet verhoudings- nijferr. Daarofp zed de heer Jan&en: dat is door den '"Veer Inspecteur toch wel uit te makenimmers voor't percentage van 1% kwamen we te kort; ■ooals tihans uit de verschillende genoemde be- dragen blijkt, hebben we te veel A3 zoo- ak- het tihans staat, laat ons derhalve een mid- dernweg nemen. De heer De Bakker Het te kort van twee a drie jaar terug (/4000) moet toch ook klop- pemd geimaaikt worden. De Voorzitter: Het is misschien mogelijk te wagen met 14 minder. De heer De Bakker acht voldoende verlaging. Ook de heer Jartsem is van dit gevoelen, maar de heer De Bakker is dan, ook van meening, dat, als de afrekening komt van den Inspec teur, bovengenoemde f 4000 zullen gedelgd *$n. Met algemeene stemmen werd het percen- tagecjjfer gebracht van 3 op 2M> waarop <ie Voorzitter als zijn gevoelen kenbaar maak- te, dat 't toch wel beter zal gaan. 4. Omvraag. De heer De Bakker wil er de aandacht op vwstigen, dat de Bossdhestraat door den aan- gestelde door 't poJderbestuur is afgekrauwd, n.1. van 't slik. Daar die hoopjes modder even wel langs de straat iblijven liggen, zou spreker het wesnschelijk achten, dat ze werden wegge- ruimd, anders komt dezelfde modder weer op de straat terug, vooral tegenover de school; maar borvendien zouiden met het vervoer hier van wel eenige imensdhen fcuninen te werk wor- <len gesteld, en de laagte in de straat bij Van Trappen zou opgehoogd kunnen worden, in- dien dan ook ihet polderbestuur toestemiming gaf, om den zijkant van de Bosschestraat naar den Dijk af te steken, 't geen alsdan per krui- wagen .gebeuren kan, wat het vervoer betreft. Alle leden waren het hiermede eens en de Voorzitter beloofde zijn voile medewerking. In verband hiermede vroeg de heer Jansen tegelijkertijd de gaten in den keiweg te dieh- ten. Op de vraag van den Voorzitter of het thans wel den goeden tijd daarvoor was, achtten de leden het beter daarmee nog eens te wachten. De heer Stallaert interpelleert den Voorzit ter over 't kuischen van den weg, 't geen be- loofd was, zoo gauw mogelijk te beginnen er zijn toch veel wenkloozen. De Voorzitter vraagt, of t weer er wel vooi geschikt was, men moet rekening houden met de omstamdigheden. De heer Stallaert beweert: 't Is altijd maar beloofd De Voorzitter: Ik zal onderzoek doen naar I de uitgetrokkenen en dan Maandag beginnen. j De heer Stallaert En nu de oprillen, het I wordt altijd meer treurig en nog is niets ge- daan, allentreurigst ook op 't Veer! De Voorzitter: Op Schapershoek is gedaan, wat gedaan kon worden; als er geen verhar- dingsmateriaal is, kan ik er ook niets aan doen. Welke som is dlaarvoor ibeschikbaar De heer Stallaert: De heer Scheele heeft toen een bedrag genoemd voor den heelen weg. De heer Scheele: Laat ons nu de helft be- steden, en stelt daarbij voor te informeeren naar prijsopgave voor de volgende vergade- ring. De heeren Stallaert en Jansen dringen even- wel aan op spoedig besluit. De Voorzitter vraagt of men metaalslakken of macadam wenschte. De heer Jansen meende, dat ijzerslakken goedkooper en beter waren. De Voorzitter zegt toe, dat er onverwijld werk van gemaakt wordt. De heer Stallaert: In andere gemeenten is er steunregeling. Hier niet, en 't is toch noo- dig, en hard noodig er is toch wel wat geld disponibel, want wij hebben geen uitgaven ge- had voor 't vervolgonderwijs, dat is niet ge- geven. De heer De Bakker: Voor 1927 is daarvoor 400 uitgetrokken, die zijn dus ibeschikbaar. De Secretaries zegt, dat dit bedrag slechts f 200 bedraagt. Daar de heer Ongenae evenals de heer De Bakker, als commissieleden de begrooting hebben onderzocht, vraagt de heer De Bakker of de heer Ongenae ook niet van meening is, of er 400 is uitgetrokken voor 't vervolg onderwijs. Hierop aiitwoordt de heer Ongenae met vol- mondig: Ja! De Secretaris houdt evenwel vol, dat het slechts f 200 bedraagt, waarover te beschikken valt. (En m.i. terecht, daar het bedrag 400, 't geen werkelijk is uitgetrokken, loopt over twee dienstjaren, immers van 't oude jaar in den wintertijd, van 't nieuwe in 't voorjaar). (Corresp.). De heer De Bakker informeert of er van den R. K. Landarbeidersibond een schrjjven is in- gekomen met het verzoek voor werkve rschaf- fing. Spreker meent stellig van wel, en zoo ja waarom is er dan nog geen antwoord daarop? De Secretaris antwoordt, dat dit gericht was aan Burg, en Wethouders. De heer Stallaert: 't Is aitijid maar schrij- ven en aandringen van de commnissie tot werk- verruiming; hier op Roschkapelle zien we geen resultaten ervan; heeft die commissie dan reden van bestaan? De heer De Bakker geeft in overweging naar den Minister te schrijven, Z.Exc. verzoekende steun te verleenen (zeg 50 voor de verbe- tering onzer wegen. De heer Stallaert verzoekt inlichtingen om- trent de schade, onlangs veroorzaakt aan het electrisch net door't rooien van boomen. De Voorzitter heeft deze zaak onderzocht en moet de schuLd wij ten aan den boomenkapper. De aangebrachte schade beloopt pl.m. f 100. De heer Stallaert vraagt, hoe nu te hande- len met de kosten, wie is responsabel: de koo- per of de verkooper? De Voorzitter antwoordt, dat hem dat niet bekend is. Op de vraag van den heer Stallaert: ,,Wie de kosten van repanatie zal dxagen?", ant woordt de Voorzitter, dat hij deze zaak hoopt te regelen naar ieders genoegen, door de kosten op 't bedrijf te laten vallen, 't geen alle leden ten zeerste apprecieeren met een bijzonder woorid van dank door de heer Stallaert aan den Voorzitter. Hierna sluiting. Na opening sprak de Voorzitter zijn nieuw- jaarsrede uit. Spreker wijst voomamelijk op de noodzakelijkheid van een zuinig iheheer der gemeentegelden en het zoeken naar meerdere bronnen van inkomsten ter verlichting van den druk der' directe belastingen. Spreker wenscht voorts de leden een rijk gezegend 1927 en ver- trouwt dat zij in het bel.ang der gemeente zul len werkzaam zijn. De vergaderinig betulgt zijn dank voor deze wenschen. Door Ged. Staten is voor den tijd van 2 jaren vrijstelling verleend van de verplicihting tot het geven van. onderwijs in lichamelijke oefening aan de school te Kapellebrug. Bij K. B. van 1 December j.l. is aan den burgemeester, den heer J. W. Vienings, ver- gunning verleend om tot 1 Maart a.s. te Goes te 'olijven wonen, terwijl Ged. Staten. hebben bepaald, dat de burgemeester voor de ingezete- n,en te spreken moet zijn: te Clinge (dorp) el- ken Donderdag van 4 tot 6 uur n.m. en eenmaal in de veertien dagen tevens den d'aaTopvolgen- de Vrijdag van 9 tot 2 uur n.m.te Nieuw- Namien op elken Vrijdag waanop hij geen.zit- ting bahoeft te houden te Clinge (dorp) van 9 tot 1 uur nam. De American Petroleum Company verklaart zich bereid tot het aannemen en naleven der voorwaarden, gesteld' in de haar verleende vergunning tot het plaatsen en hebben van een 6000 liter benzine-ketel met pijpleidingen op en in gemeentegrond te Nieuw-Nannen. De begrootingen dienst 1927 van de ge meente en het giemeemtelijk electrisch bedrijf zijn door Ged. Staten bij besluit van 14 Jan. j.l. goedgekeurd. De op de jaarwedde van den burgemeester toe te passen aftrek voor het genot eener ambtswonimg wordt bepaald op f 300. De bur gemeester verklaart zich te verbinden het on- derhouden dezer woning binnensbuis voor zijnie rekening te nemen. Het voorsohot op de vergoeding voor 1927 voor de R.K. scholen te Clinge (dorp) en Nieuw-Namen: wordt vastgesteld op 1827, rcsp. f 1647 berekend naar f 8,92y2 per leerling. Op een verzoek namens verschillende ver- eenigingen in de parochie Clinge (dorp) om de ,,Molenstraat" te herdoopen in „Pastoor Verbuntstraat" naar den onlangs vertrokken verdienstelijken herder diezer parochie, wordt op verschillende voornl. historische gronden af- wijzend beschikt. Evenwel is de raad bereid om bij den aanleg van een nieuwe straat daar- aan den naam van deni Z. E. H. Pastoor Ver- bunt te verbinden. Op een verzoek van H. J. Bogaert om af- wijldng van de electriciteltsverordening n.L om gedurende den spertijd electriciteit voor kracht te mogen gebruiken in eene installatie met een vermogen van meer dan V2 P.K. ten belhoeve van zijn breifabriek, wordt afwijzend beschikt evenwel met toezegging van nadere overweging van een en ander voor het volgen de winterseizoen. Toegekend wordt aan P. Staes in Prosper- polder alMer eene tegemoetkoming in de kos ten van schoolbezoak ten bedrage van 15 per kind per jaar. Ten behoeve der R.K. Landbouwwinter- school te Hulst wordt voor 1927 een subsidie toegestaan van 150. Tot leden der sohattingscommissie worden bencemd die heeren S. van Duijse, Th. Hende- rickx, P. F. Leenknecht en Edum. Weemaes. Tot leden van het stembureau voor Clinge (dorp) (waarvan ambtshalve voorzitter is de burgemeester) worden benoemd: S. van Duijse en P. Bolsens en tot plaatsvervangende leden C. Bleijenberg en A. 'M. Plasschaert. Tot leden van ihet stembureau te Nieuw- Namen: G. J. Kegelaer, voorzitter, F. E. van der Heijden en Th. E. Praet en tot plaatsver vangende leden B. A. Ferket en Aug. van Duijse. Tot leden van het hoofdstembureau, waar van de voorzitter tevens lid is de burgemeester, S. van Duijse, G. J. Kegelaer, P. Bolsens en F. E. van der Heijden en tot plaatsvervan gende leden C. Bleijenberg, A. M. Plasschaert en B. A. Ferket. De heer Lagaij informeert ten deze naar den datum van indiening van candidatenlijsten. In de verordening op de heffinig van leges ter secretarie wordt een kledne formeele wij- ziging aan'gebracht. Burgemeester en Wethouders worden naar aanleiding van een arrest van den Hoogen Raad gemachtigd tot het verriohten van bur- gerrechtelijke hanldelingen en het aangaan van overeehkomsten namens de gemeente, terwijl de vroegere overeenkomsten en handelingen worden bekrachtigd. Mede worden Burg, en Weth. gemachtigd te bevoegder plaatse in beroep te gaan terzake van aanslagen in de forensembelasting. Van den bouw van een arrestantenlokaal en brandspuithuisje te Kapellebrug en het bijdra- geh in de kosten van bekeiing van een straatje aldaar wordt uit financieele overwegingen af- gezien. De Voorzitter doet de mededeeling dat bur gemeester en Wethouders in de eerstvolgende vergadering zullen aanbieden een ontwerp voor de heffing eener belasting op openbare ver- makelijkheden en op staanplaatsen voor ker- mistenten e. d. De heer Bolsens acht het niet in het belang der woningvoorziening dat leges ten bedrage van 4 en 6 geheven worden van ijouwver- gunninigen, voor zeer siinpele woningen, ook acht spreker deze heffing niet billijk voor ve.r- bouwing en voor stall en of schuurtjes. De heer Hageman verlangt beter politie- toezicht op het veniten. De heer Lagaij vraagt of de heeren Bolsens en Leenknecht al zijn gaan zien naar de bur- giemeestersiwoning, waarop de voorzitter op- merkt, dat iedereen daarin vrij is en de be- voegdheid heeft. De heer Leenknecht vraagt in veitband met de nieuwe voorschriften voor slagerijen of winkeliers gerechtigd blijven worst, spek enz. te verkoopen en of het z.g.n. uitponden ge- oorloofd blijft. De Voorzitter merkt op, dat ook voor vleesohwinkels eischen zijn gesteld en het uitponden binner zekere grenzen vrij- blijft. De heer Bleijenberg vraagt of het ganigCtje tusschen hiet gameentehuis en de bur- gemeesterswoning niet in strijd is met de wet. De heer Lagaij zegt vemomen, te hebben, dat de steen die voor de burgemeesterswoning ge- bruikt wordt, niet is Boomsche steen zooals het bestek voorschrijft. De Voorzitter zegt, dat een en ander bij Burg, en Weth. een punt van overweging heeft uitgemaakt en zulks door hun college is geregeld. De heer Bleijenberg merkt op, dat de polder Clinge voor de helft mede-eigenares is van de keien die uitgefbroken zijn uit het plein voor de voormalige veldWachterswoninig en heeft op- dradht van den dijfcgraaf van den polder te in formeeren waar deze gefbleven zijn. Een onder zoek wordt toegezegd. De heer Plasschaert zou gaarne weten hoe- verre het gevorderd is met het verzodk del klom.penmakers om pogingen aan te wenden tot voorzienimg in de malaise der klompen- industrie. Spreker vestigt er nog de aandacht op, dat thans de Belgische klompenmakers hier de klompenmakers concurrence komen aandoen door het aankoopen van boomen en het opdrij- ven der prijzen. De Voorzitter zal binnenkort nogmaals hieromtrent, alsook omtrent het moe- selvisschersbedrijf een onderhoud aanvragen bij den Minister van Binnenlandsche Zaken. De heer Van der Heijden betwijfelt of het de bedoeling was het straatje naast de ma- rechausseeswoning te Nieuw-Namen geheel voor het publiek te sluiten, hetgeen tot maei- lijkheden aanleiding geeft. Zoodra omtrent dit wegje, aldus de Voorzitter, door den Kanton- rechter, die deze zaak in behandeling heeft, uitspraak is gedaan, zullen Burg, en Weth. nader overwegen wat ten aanzien hiervan te dloen staat. De heer Hageman meent, dat in den raad niet besloten is tot het bijplaatsen van een lantaarn in de Bisschoppendreef, wel is ge- zegd, dat de toen bestaande wat van richting zou kunnen worden' veranderd. Spreker vraagt ook naar het onderhoud van de brandspuit en wie daarmede belast is. Omtrent de lantaarn zal de Voorzitter inlichtingen inwinnen, het onderhoud van de brandspuit is opgedragen aan K. Verstraeten. De heer Bolsens vraagt of er geen rappor- ten van den gemeentebouwkundige ingekomen zijn omtrent de burgemeesterswoning. Derae rapporten, zegt de Voorzitter, zijn bij Burg, en Weth. in behandeling geweest en daaraan is het noodige gevolg gegeven. De heer Praet verzoekt de bemoeiingen van het gemeentebestuur inzake het ingeven van mosselperceelen, waaromtrent onlangs bepalin- gen zijn gemaakt door het Visscherijbestuur en zet den toestand uitvoerig uiteen. De wet houders Kegelaer verklaart zich bereid een be- spreking van dit belang met de mosselv.sschers te willen bijwonen en hiervan aan Burg, en Weth. verslag te doen, waarna het gemeente bestuur zal overwegen wat in deze kan ge daan worden. De heer Plasschaert vraagt of de hoopjes grond langs de Nieuwstraat met goedvinden van het gemeentebestuur zijn weggehaald; spreker acihtte het beter dat deze waren blij ven liggen ter beschenming van het fiets- en voetpad. De Voorzitter heeft toestemiming verleent die grond weg te voeren en achtte deze weinig geschikt voor het door den heer Plas schaert beoogde doel, eerder zullen onge- lukken daarvan voortkomen. Desnoodig zou het voetpad op andere wijze, b.v. door witte paaltjes van de weg kunnen worden afge- scheiden. Hierna gaat de raad over tot geheime zitting. v/h P. Koole zal uitgevoerd worden door H. WOLFERT en H. D1ELEMAN, belden te Axel, die zich beleefd aaabevelen. Bruidsbouquetten, Bloemstukken enz. - Prima afwerking, vraagt prijzen Aaabev. Abrahamseen Co.,L.Kerkstr.23. Rheumatiek, Jicht, Spit, Spier- en Zenuwpijnen ia iSICHESZ HEEPETlhETTEH ZUH 6ELDIG VOOR FRAA1E CtDEAUX Beter dan eenig ander middel Pry a f 0.95 - f 1.40 - f 2.25 Bij alle Apothekers e* Droglilen. Alleen echt met aatlosalen band. Verkrijgbaar bijP. Simons-v. d. Peijl, J. J. Kense, fa A. van Overbeeke-Leunis. als le Hypotheek op woning. Brieven onder No. 4, aan het bureau van dit biad. voor- 1927. Firma P. J. VAN DE SANDE, Ter Neuzen. Steenkolen. Aanbevelend, Bijkantoor TER NEUZEN, Nieuwstraat 10. Tel. no. 6 (21ijnen). Directeur: J. A. KLAASSEN. Verstrekt, tegen zakelijk onderpand of onder persoonlijken waarborg, Handelscredieten. Verricht verder alle Bankzaken. ■ininiiwnmiittinifia lueurituieuw.",4 - TER NEUZEN -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 7