SEMENiDE BEfiiCHim c.M. te lianidhaven de aanslagen van: S. Vaal; J. A. de Nijs en J. Doppegieter. Met algetmeene stemmen wordt aldus be- sloten. 19. Verdere afwerking van den dijk aan de Scheldekade. Burgemeester en wethoudiers deelen aan den raad bet volgende mede: Nu het grootste gedeelte van den grond aan de Scheldekade verkocht is, achten wij den tijd aangebroken om over te gaan tot de uitvoering van het laatste deel nl. (het bouwen van een waterkeeremxlen muur van Dr. Van Nes, tot bij de Provinciate boot, ihet leggen eener klin- kerbestratinig met trottoirs en rioleering en het aanvulien met plaateand van de put ge- legen achter den dijk langs de Schelde. Een anidere redan dat wij thans tot uitvoe ring van dit werk overgaan ligt nog in het feit, dat wij van gedeputeerde staten van Zeeland vengunning gekregen hehben den dijk aan den kant van de Bung. Geillstraat geheel af te gra ven, mits wij voor 1 October 1927 de water- keeringmaken, zooals is geschied voor de reeds gebouwde woninigen. Door het feit dat wij thans den geheeleri dijk 'kunnen afgraven is er meer werk voor de werkve rschaff ing en zal de grond aan de Burg. Geillstraat direct in explodtatie ge- bracht kunnen worden. In venband met dit werk komt aan den kant van. de Burgemeester Geillstraat vrij 2600 M2. en aan den kant der Scheldekade 2900 M2. Midden door het terrein zal over de ge- heele lengte <een gang loopen van 2% M. De kosten van dit werk worden begroot op ongeveer 40.000 gespecificeerd als volgt: 500 M3 200 M. 3000 M2 600 M. 900 M. 400 M3 160 M. 2500 M3 8 6 10 100 M. grond' verwerken g rondk eerendie muur van gewapand bet on klinkerbestratinig op 15 c.M. zand trottoirband van hardsteen trottodr van basaltine tegels qp 15 c.M. zand grond verwerken voor hoofdriool hoofdriool van betonbuizen wijdi 50 c.M. plaatzamd aanvulling straatsyphons van gegoten ijzer groote zinkputten van Boomsche klinikers kleine zinkputten Boomsche klinkers gresbudizien 100 X 15 met het leggen Onderzoek bouwmaterialen l.Jzeren hek op den beton- muur i van 600 7200 12600 2100 2250 .480 560 5000 280 240 150 150 150 4000 f 35760 10 winst, onkosten enz. 3576 Totaal 39336 De bedoeling is natuurlijk de kosten van dit werk te dekken door eene geldleening. Wanneer dit werk zal zijn uitgevoerd zullen alle werkzaamheden die reeds in 1912 zijn aan- gevangen voltooid zijn. In verband met vragen. gedaan in de commdssie van bijstand komt het ons giewenscht voor Uwen raad een globaal overzicht te geven van de totaal te verwacihten uitgaiven en de totale waarde van de gereed- getmaake terreinen. Over al die jaren is uitgegeven tot heden f 108,934, de kositein der werkverschaffing zijn begroot op 13.000, het nieuwe work op f 40.000, alzoo zullen de uitgaven ongeveer bedragen 161.934. Door het Rijfc is in de kosten van werkverschaffing reedls bijlbetaald f 7400 en is riog te wachten f 3500, alzoo in totaal f 10.900, zoo dat de totale uitgaven zullen bedragen f 151.034. Verkocht is er voor f 79.655. Voor het kan- tongerecht, de H. B. S. en de openibare U. L. 0. school is gc."..t 5675 M2. grond, vertegen- woordigendie een waarde van 34.050; er zal nog te verkoopen zijn na uitvoering van bet werk 13.700 M2. grand, vertegenwoordigende een waJrde van f 72.100. De totale waarde van den bouwrijp gemaakten grond 'bedraagt dus 185.805. Hierbij komt nog de waarde van reeds vroeger en thans verkoobte boomen 2582, zoodat de totale opbrengst mag ge- raaimd warden op f 188.387. Hierbij is buiten besohouwing geiaten de betaalde rente van het geleende geld, doch 00k is buiten beschouwing gebleven de op brengst der rente van de aangelegde kapitalen, terwijl mede niet is in aanmerkimg gebracht het voordeel, dat door beleenen cLier kapitalen bij de 'Ned. Bank tegen lagere rente verkregen wordt. Daarbij komt nog, doch dat is 00k weer niet in cijfers uit te drulkken, dat de bewoners der bebouwde perceelen, in de gemeentekas bijdragen in den vorm van opcenten grondbe- lasting, opcenten personeele belasting, inkom- stenibelasting en voor wat die Z. V. T. M. be- treft nog opcenten op de dividend- en tantie- mebelasting. Het geheele werk in oogemschouw nemende, kunnen wij dius zeggen, dat de uitvoering er van in het financieel voordeel der gemeente zal zijn. Wij geven U dan 00k in overweging, ons te machtigen, tot verdere uitvoering der werken over te gaan. De heer VAN DRIEL zou in overweging willen geven, Ihet aanvoeren van zand aan de aambesteding te onttrekken, en dat onder be- heer der gemeente willen nemen. Hij zou dat zoo willen laten leveren, dat de schippers dat voor den dijk aanvoeren en de kruiwagens daar door anderen werklieden uit de gemeente worden overgenomen. Het zou dan zoo kunnen geregeld worden, dat elke schipper bij het les sen een paar werklieden noodig had voor het verder kruien. Dan konden aan den aanvoer van zanid verschillenide arbeiders en die 10 sdheepjes uit Ter Neuzen werk hebben. De beer HAMELINK vraagt, of er .moeilijk- heden zouden kunnen zijn, om dit werk or.der eigen beheer uit te voeren. De VOORZITTER meenit, dat het allemaal gaan zou, behalve het storten van beton. De heer HAMELINK meent, dat daarvoor toch 00k wel voldloenide krachtem onder de Ter Neuzensche werkloozen zijn. De VOORZITTER wijst er op, dat daarvoor niet alleen vakkennis, docb 00k een voor het werk veranfcwoordelijk persoon voor zijn moet. Het werk kali in 3 deelen worden gesplitst: de muur, levering van zand en bestrating en rio leering. Wat het zand betreft, daarbij zou aan het voorstel van den heer Van Driel kunnen worden tegemoetgekamen, maar voor den muur zou hn het emstig moeten ontraden het in eigen beheer te doen. Hij zou dat bij inschril- ving willen gunnen en er 6 of 7 groote firma s naar willen laten meedinsgen. De heer DE JAGER: Bij de uitvoering kan rekening worden gehouden met de belangen onizer werkloozen. De VOORZITTER: Er kan worden bepaald, dat de arbeiders moeten worden genomem over de arbeddsbeurs. De heer D. SCHEELE meent, dat zoo'n voor- waande niet gesteld kan worden, dat gaat te ver; het is 00k de vraag of hier geschikte men- schen zijn. De VOORZITTER: Bij dat werk zijn er 00k een aantal noodig die geen. vakkennis behoeven te bezitten. Er kan worden bepaald, dat de werklieden, voor zoover het geen vakliedfen moeten zijn, over de arbeiidsbeurs moeten wor den genomen. Het voorstel wor-dt aangenomen met alge- meene stemmen, 20. Opheffirig retributie voor aansluiting op het gemeenteriool. Door den heer C. VERLINDE is schriftelij'k een voorstel ingediend om de retributie oor rioolaansl-uitinig, uitgezonderd privaa'taanslui- ting, met het einde ider loopende betalinigspe- riode, op te heffen een rioolaansluiting gratis toe te staan, met dien verstande, dat vergun- ning verleend wordit tot wederopzegging en aan burgemeester en wethouders de opdracht te geven de voorwaarden in de betreffende vergurunimig zoodanig te stellen, dat het eigen- domsrecht der gemeente geen gevaar loopt. Naar aanleiding van dit voorstel richten burgemeester en wethouders het volgende schrijven tot den raad: Naar aanleiding van het voorstel van den heer C. A. Verlimde, am de vergoeding voor de rioo 1 aan siui tingen te laten vervallen, heb ben wij de eer het navolgende mede te deelen: Toen wij in de Novembervergadering 1926 het voorstel indienden om eene rioolbelasting in te voeren gingen wij daarbij in de eerste plaats uit van de overweging, dat de kosten van het onderhouden en schoonhouden der riolen steeds grooter werden en dat het billijk zou zijn, dat zij, die van die riolen profiteeren in die kosten eene bijdrage zouden betalen. Daarnaast zou dan ontstaan eene billijkheid tegenover anderen en eene zekenheid, dat de gelden zouden binnenkomen. Ons uitgangspunt was dus, om de ontvang- sten der geaneente op de voeren, om daardoor den druk van de inkomstenbelasting te vermdn- deren. Waar de inkomistenibelasting hier veel te hoog is en waar de uitgaven steeds stijgen- de zijn, daar gaat het niet op een inkomst dei gemeente die meit het jaar hooiger wordt te schrappen. Het image juist zijn, dat die ont- vangsit thans nog rnaar bedraagt f 180, doch dat bedrag stijgt steeds en wanneer straks het deel over de Axelschebrug zal zijn aange- sloten, dan zal die opbrenigst ongeveer f 500 bedragen. Wij 'kunnen die geliden niet missen, zoolang wij daarnaast een belastimgfactor heb ben van 1,65 en zoolang isteeds de uitgaven stijigemde zijn, zooals o.a. weer blijkt uit de verhoogde subsidie aan het Ziekemhuis en eene nieurwe bijdrage voor bewaarsoholen. Wij zien bovendien in het betalen van eene recogmitie een billijk stftlsel; omdat dan tcch betaalt degene die van bet riool gabruik maakt. Het is hier een, zuiver individueel belang. in welke kosten bet indiiviidu zeer zeker een deel mag bijdragen. Dit wordt 00k begrepen in zeer veel gemeenten, waar belastingen be- staan als wij wilden invoeren en waar dikwijls de inkomstenbelasting veel lager is dan in deze gemeente. Bovendien als men de gebruikers wil vrij- stellen van kosten, waarvoor de gemeente zidh een massa uitgaven beeft te getroosten, waar- om zou men dan 00k niet intrekken die aradere betalingen door derden, waarvoor de gemeente geen uitgaven heeft, zooals recognities voor het hebben van erkers boven gemeentegrond enz. Ook daar zullen zich wel gevallen voor- doen, dat menschen niets- of minder betalen dan anderen, die later eene ver gunning kregen. In verband met bovenstaande geven wij uw college dan ook emstig in overweging niet den weg op te gaan, door den voorsteller aange- geven en het voorstel van den heer Verlinde af te wijzen. Waar in de practijk vaak blijkt, dat perso- nem, die eene riool-aansluitdnig vragen lang op de vergumiing moet^p wachten, omdat de raad die imoet verleenen, zouden wij U willen ver- zoeken, ons te machtigen in het vervolg de ver- gunndrugen af te geven voor de riolen, onder verplidhtinig onzerzijds natuurlijk, geen veran- dering in de recognitie te brengen, alvorens Uwen raad te hebben gehoord. Wordt dit voorstel aanigenomen dan worden de verzoe- kers veel vlugger geholpen, terwijl het verlee nen der vergunniing dioor uw college, noch bloot eene formaliteit is. De heer VERLINDE gelooft, dat het niet noodig is, over diit voorstel nog veel te zeggen. Het is de consequenitie voortvloeiende uit het in de vorige vergadering genomen besluit om geen rioolbelasting in te voeren, aangezien splitsing der belasting op die wijze niet raad- zaam is te aohten. De heer VAN RIET heeft zich, toen hij het voorstel van den heer Verlinde gelezen had afgevraagd, of er, als de aansluitinig geheel gratis wend gesteld, later geen moeilijkhaden voor de gemeente uit zouden kunnen voort- -pruhen, in verband met het eigendomsrecht. Hij zou het daaram beter achten, dat er een kleine verigoeriing voor betaald werd. Laat alien zegt hij —rf 1 betalen, voor elke aan sluiting en verder niets. De beer DE JAGER noemt het jammer, dat de raad het voorstel tot het invoeren eener rioolbelasting heeft afgeKtemd. Maar dat is nu eenmaal zoo, dat besluit moet hij eerbiedigen. De heer Verlindie wenseiht, dat burgemeester en wethouders mu alleen maatregelen zullen nemen, dat het eigendomsrecht der gemeente gewaarborgd wordt. De 186, die de retribu- ties thans aan de gemeente opleveren, wil hij laten vallen. Men zal zeggen, dat dit een be drag is, dat niet veel beteekenit, maar als de versdhdllende perceelen aan de Axelsche straat en in de omgeving er bij kemen, zou het eer. bedrag worden van 400 a 500. En dan heeft het wel wat te beteekenen. Moeten we nu vraagt spreker datgene, dat ons thans nog eenige inkomsten brengt, laten vervallen Er wordt gezegd: het moet maar verhaald worder, op den hoofdelijken omslag. De heeren weten evenwel, dat er thans een heffingscijfer van 1.65 moest worden geheven. Laat dat nu vooi 1927 misschien iets lager zijn. Men moet zich toch geen te groote dllusies vormen over da- linig van dat cijfer. De omstandigheden zijn nog van dien aard, dat er eerder kans bestaat op verhooging. En hooger dan 1,75 mag men niet gaan, als de inning hoogfer moet zijn, dient een nieuwe regeling te worden. vasitgesteld. Er is dus alle aanleiding om een anderen weg te zoefcen voor versterking der mlddelen, en aller- minst om bestaande bronnen af te schaffen, want tie hoofdelijke omslag beziwaard geheel de gemeente. Was de verordening aangeno men, dan had men een betere regeling gehad dan de besitaand'e, het moge dan zijn, dat er enkele onibillijkhedien in voorkwamen, maar die zullen altijd blijven. Spreker moet aanneming van. het voorstel van den heer Verlinde ont raden. De heer VERLINDE betoogt, dat de raad in de vorige vergadering het besluit iheeft geno men., geen rioolbelasting in te voeren, de con- sequentie vordert nu, dat de weiniige burgers, die op andere wijze door een soort rioolbelas ting worden .getroffen, ook vrijstellen; het gaat niet op de eene categoric te laten betalen, en een andere, die reeds jaren niets betaalde vrij te laten. Het gaat bij spreker nog alleen om de kwestie van het eigendomsrecht. Hem is erihter van andere zijde al meagedeeld, dat dit geen gevaar loopt, indien vergunning wordt verleend tot wederopzeggens. Wat het ver- menigvuldigingscijfer betreft, naar zijn mee- ning zal dit door een bedrag van f 500 te ver- krijgen van rioolbelasting wednig worden be- invloed. De heer HAMELINK wijst er op, dat de voorzitter, sprekende haimens burgemeester en wethouders, nu practised genomen, geheel in tegenovengestelden, zin had behooren te spre- ken, lindien het college zicih op het standpunt blijft stellen, dat zij aannam bij het indienen harer verordening. Het deed dit naar voorge- geven werd op den billijkheidsgrond, dat, aan gezien er velen een zeker bedrag voor aanslui tinig betaalden, feitelijik alien behoorden te be talen. Nu de raad heeft uitgemaakt een der- gelij.ke regeling niet te wenisohen, vloeit daar- uit voort, dat zij nu ook op grond van hetzelf- de billijkhei'dismotief zouden moeten bepleiten algemeene vrijstelMng. Hun oppositie tegen het voorstel van den heer Verlinde is dus prin- eipieel niet juist. Ook het argument betreffen de het derven der opbrengst van die retribu- ties, ook al zouden die 500 bedragen, klemt niet erg, want dat maakt op een bedrag van 160.000 voor het vaststellen, van het verme- ni'gvuldigingscijfer zoo goed als niets uit. De vraag is thans, moeten we het zoo laten of alles gratis geven. Spreker wijst er op, dat er personen zijn, die reeds jaren een retributie hebben betaald, die niet abnormaal was. Er werd „iets" gevraagd, voor erkenning van het eigendomsrecht der gemeente. De opvolgende college's van burgemeester en wethouders zijn er echter toe overgegaan, am het bedrag dier retributies succes&ievelijk te veriioogen, het- geen ook is kunnen geschieden, omdat de raad bij het vaststellen der hesluiten aver rioolaanj, slutting daarover niet nadacht. Daaraan zou hij een eind willen maken, docb hij vraagt z.ich af of het practisdh een bezwaar zou zijrn in het algemeen ter erkenning van he' eigendomsrecht deir gemeente, er zijn er van 25 en ook van 50 cent, van 1 tot een rijksdaal- der, terug te brengen tot f 1 per aansluiting en per jaar. Hij had het van den heer Verlinde royale- gevonden, indien ihij zelf een dergelijk voorstel had ingediend, want het gaat toch maar moei- 1 ij'k om aan een college te verzoeken een rege ling te onwerpen, waar het zelf tegen 1s. Hij had hun niet moeten verzoeken dat uit te wer ken, hij kan toch wel begrijpen, dat ze dat lie- ver niet doen. De heer VAN RIET, hoorende, dat de heer Hamelink ook spreekt over een betaling van f 1 wil er wel een voorstel van maken. De heer DE JAGER wijst er op, dat, indien een dergelijk besluit zou worden aangenomen men weer tot den ouden toestand ter.ugkeert, want zoo'n besluit is vrijwel waardeloos, aan gezien het gemeentebestuur geen voldoende ji machtsmiddelen bezit, die bepalingen te hand- haven. Legt d'an die retributie in een verorde ning vast. Indien de gemeente thans hare redhten in dat opizicht zou willen handhaven. staat haar niets anders ten dienste dan de perceelen vain weigeraahtigen af te sluiten van het gemeenteriool, maar de heeren weten wel, dat men diit zwaard niet zoo spoedi.g hanteert, al zal het er wel van moeten komen. De voor- gestelde verordening was billijk. Er is hier- tegen oppositie gekomen, maar als men daar- tegen bezwaar aanvoert, acht men het wel bil lijk, dat b.v. voor de beerruiminig een deel der ingezetenen het voor 16O cent gedaan krij.gt, terwijl anderen 6 tot 7 moeten betalen? Is het billijk, dat er verschil gemaakt wordt in degenen die voor plezier een hond houden, die de eene niets en anderen een groot bedrag moeten betalen? De heer HAMELINK merkt op, dat dit op het oogenlblifc niet iaam de orde is en hij wil daarom geen breed dsbat opzetten over de be lastingen en de bronnen waaruit hiervoor geput kan warden. Hij heeft zich ten deze bepaald tot het bestrijden van. versahillende van de zijde van burgemeester en wethouders aange- voerde mo ti even. Het maakt een groot verschil, of het alge meene diensten .betreft, dan wel persoonlijke behoeften of liefheblberijen. Zelfs voor de beer- ruiming zou spreker te vinden zijn voor een voorstel tat afschaffing van de betaling, doch hij begrijpt wel, dat thans niet de minste mo- gelijkheid op aanneming bestaat, doch hij wijst er op, dat in de tegenwoordige regeling, dan toch nog het begimsel van belasting naar draagkracht is neergeLegd. Voorts stelt hij in het licht, dat de rioleering als een algemeen belang moet (warden besahouwd. Een goede rio leering is toch ook uit gezondheidsoagpunt we! aan te bevelen? Door de Gezondheidscommis- sie worden zeer dikwijls gevallen onder de aandaeht van de gemeentebesturen gebracht, dat niet voldoende in afwatering e.d. is voor- ziem, waardoor voor de geizondheid schadelijke toestanden ontstaan. Hondenbelasting heefI hermede niets te maken. De heer COLSEN is het er ook mede eens om 1 te laten betalen. De VOORZITTER wil izijn beginsel stellen tegenover dat van den heer Hamelink. Er is nu eenmaal voor het onderhouden van de ge- meentehuishouding geld noodig en bij het in dienen van hun voorstel hadden burgemees ter en wethouders in de verwachting geleefd, dat de meerderheid zich op een ander stand punt zou hebben gesteld, en met burgemeester en wethouders zou overtuigd geweest zijn, dat getracht moet worden nieuwe bronnen van in komsten te vinden en dus geput moet worden uit alle die daarvoor in aanmerking kunnen komen. De heer HAMELINK: BijvoorbeeLd' door het heffen van opcenten' op de vermogensbelas- 1 ting! I De VOORZITTER: Dat komt hierbij niet te pas, dat kan later wel eens ter sprake komen I I De heer DE JAGER: Laat dat er nu ook buiten! De VOORZITTER vervolgt, dat burgemees ter en wethouders in de verordening het be ginsel hebben willen neerleggen, dat, die iets gebruikt, daarvoor ook betaalt, en dit is ook redelijk te achten, indien men persoonlijk be lang en gevoelen ter zijde stelt. De reohten der gemeente moeten ook kunnen gehandhaafd worden en dit kan thans tegenover nalatige betalers niet anders, de heer De Jager wees daarop reeds, dan door rioolafsnijding. Dat is echter een paardenmiddel, dat niet te gauw wordt gehanteerd. Is het in een verordening opigenomen, dan moet het binnenkomen, omdat men dan anders voor de invordering staat. Hij wijst op Rotterdam, waar er perceelen zijn waarvoor per maand 2 rioolbelasting -moet worden betaald. Daar spreekt men de bewo ners op andere manieren aan, dan burgemees ter en wethouders hier voorstellen. Burgemeester en wethouders gaan angstval- lig den stand der gemeentefinancien na, en op alle manieren wordt gestreefd naar ibezuini- ging. Zoo werd aan de gemeenteambtenarer. in overweging gegeven hun salaris een paar dagen later te beuren, omdat dit der gemeen te ten goede kwam in rente van kasgeld. Maar als nu de raad remm end gaat werken en geen rekening houdt met de financien, zeggende, gaat heen en wordt warm, dan spreekt het toch van zelf, dat de liefde er aan den anderen kant ook uit gaat, dat men dan gaat denken: het komt er toch zoo nauw niet op aan. Dat is in deze de groote fout. Dit raadsbesluit beilem- mert het gemeentebestuur, dat tracht de klein- tjes bij elkaar te houden. Wat het voorstel van den heer Verlinde be treft, die wil van geen van alien een cent meer vorderen, die wil er dus afdoen, wat we nog hadden. Nu zegt de heer Van Riet, dat hij de onbillijikheiid wil wegnemen door van alien f 1 te betalen. Laat dit dam vastgelegd warden in een verordening, anders is men er niets mee vooruit. Verwerpt dan het voorstel-Verlinde en neemt dat van Van Riet aan, om dat vast te leggen in een verordening. Hij begrijpt dit aldus, dat zij die vroeger 25 cent moesten, betalen, mu ook 1 zullen moe ten betalen. De heer COLSEN oppert het denkbeeld van f 1 ineems. De heer HAMELINK vraagt, of men in den tijd, dat deze regeling geld al eens moeite heeft gdhad met het ontvamgen der retributie. Daar heoft de raad althans nog miets van gehoord. De VOORZITTER: O, maar we vertellen niet alles! De heer HAMELINK: Juist, daar heb je het, dat is ook dikwijls het bezwaar, dat ver- schillende zuken aohterbaks worden gehouden. De VOORZITTER merkt op, dat het ook niet altijd zoo gemakkelijk is die gelden binnen te krijgen, daar zijn de omstandigheden ook wel eens de schuld van. Is er echter een verorde ning, dan is er geem pardon en kunnen burge meester en wethouders optreden. De heer VERLINDE geeft te kennen, dat hij naar zijn meening omtrent dit voorstel geen reprimande heeft verdiend. De raad heeft de vorige vergadering zijn voorstel aangenomen en daar was feitelijk reeds aan vastgeknoopt de vrijstelling voor alle riool-aansluitingen. Er is nu van hem gevonderd, dat hij zelf een voorstel zou indienen, maar hij meent, dat dit niet noodig is, en dat, indien een voorstel is aangenomen, burgemeester en wethouders zijn aamgewezen om dat naar de meening van den raad uit te werken en uit te voeren. Hij zou eenvoudig vergunning willen geven tot aanslui ting, zonder dat de gemeente gevaar loopt, haar eigendomsrecht op den, grond te verliezen. De VOORZITTER: Dat kan niet, daar komt ook niets van in de kas. De heer DE JAGER acht het jammer, dat de verordening verworpen is. Hetgeen de heer Van Riet voorstelt, kan echter ook in een ver ordening worden vastgelegd. Het voorstel van den heer Verlinde wordt verworpen met 10 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Verlinde en Col- sn; tegen stemimen de heeren D. Scheele, Van Cadsand, Geelhoedt, R. Scheele, Hamelink, Van Driel, Van Dijke, Van Riet, De Jager en Van Afcen. De heer DE JAGER vraagt thans nadere uitle'gging der bedoeling van den heer Van Riet. Is het de bedoeling alleen degenen die meer dan 1 betalen, itot dat bedrag terug te brengen en hun die niets betalen of een kwar- tje zoo te laten De VOORZITTER meent, dat het de bedoe ling van den heer Van Riet ,is voor alle percee len 1 retributie te stellen. De heer VAN RIET sluit zich bij deze laat ste uiteenzetting aan. De heer HAMELINK: Dan krijgen we een voudig weer de rioolbelasting terug! De heer VERLINDE: Niets anders. Het mag schuilen in het bedrag, maar in den grond is het 't zelfde. Over diit voorstel staken de stemmen met 6 tegen 6. Voor stemmen de heeren D. Scheele, Van Cadsand, Van Dijke, Van Riet, De Jager en Van Aken; tegen stemmen de heeren Geel hoedt, R. Scheele, Verlinde, Colsen, Hamelink en Van Driel. In de volgende vergadering zal hierover op- nieuw moeten worden gestemd. De verdere punten der agenda worden aan- gehouden. 21. Omvraag. a. De heer VAN CADSAND vraagt, of bui-gemeester en wethouders gpen maatregelen zouden kunnen nemen tegen de afsluiting van den weg dioor de Blikstraat ibij den overweg van de spoorbaan. Zoodra daar van het station te Ter Neuzen bericht is ontvangen, dat een trein vertrekt of zal vertrekken, worden de boomen gesloten. Het gevolg hiervan is, dat dikwijls lang moet worden gewacht, hetgeen voor automobilisten die daar passeeren dikwijls zeer onaangenaam is. De VOORZITTER meent, dat het een geluk mag genoemd worden, dat dit, als gevolg van de maatregelen door de spoorwegdirectde ge nomen, een overweg is waar geen ongelukken voorkomen. Hij gelooft niet, dat er, aan het geen de heer Van Cadsand wenscht, iets te doen zal zijn, maar burgemeester en wethou ders kunnen er eens over schrijven. b. De heer COLSEN iherinnert, schriftelijk te hebben gevraagd, of het niet mogelijk was de functie van secretaris en ontvanger van het burgerlijk armbestuur onder te brengen bij de j anbeudsipeurs, op grond dat voor de betalingen toch de adviezen van de arbaidsibeurs noodig zijn. Het is zeer goed mogelijk dat het niet kan, maar hij zou hierover toch graag het oor- deel van burgemeester en wethouders kennen. De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders hebben gemeend deze vraag te kunnen laten rusten, daar dit toch niet kan. De heer COLSENHet kan dus niet De VOORZITTER: Om meer dan een reden ndet. c. De heer COLSEN zou gaarne zien, dat in de volgende vergadering toch ook de subsidie- aanvragen der beide R. K. bewaarsoholen in bahandeling kwamen. De VOORZITTER wil trachten het daarheen te leiden, dat zulks mogelijk is. d. De heer GEELHOEDT heeft uit tamelijk goede bron hooren verluiden, dat op de aan- vragen van leermiddelen door de hoofden A en C nogal heel wat is geschrapt van zaken die ze noodig hebben. Dat men zuiniig beheert is natuurlijk noodig, maar hij meent, dat men toch niet a! te zuinig moet zijn en er voor waken, dat het onderwijs daaronder zou gaan lijden. De VOORZITTER deelt mede, dat bij de aanbesteding bleek, dat de op de begrootinig voorkomende post lang niet voldoende was en daarom is aan de schoolhoofden gevraagd de hoeveelheden voor dit jaar wat te verminderen, terwijl hen gevraagd is voor het volgend jaar iets vroeger te komen met hun begrooting. De heer GEELHOEDT is door dit antwoord niet geheel bevredigd, en zou aanraden in dit opzicht niiet te ver te gaan, aangezien juist de hoofden van genoemde scholen nooit overdre- ven in hun aanvragen zijn geweest. De heer DE JAGER is ook van oondeel, dat te groote zuinigtheid zich vroeg of laat wreekt, doch nu kan er voor '28 op gerekend worden. De heer HAMELINK wijst er den heer De Jager op, dat het de vraag is, of burgemees ter en wethouders het aanvankelijk geraamde bedrag niet hebben verminderd. De VOORZITTER meent, dat men in deze alleen zou kunnen zeggen: men had hooger moeten ramen. De bedoeling is, hetgeen er 1 nu afgenomen is, er het volgend jaar bij te doen. i Hij sluit h'ierna de vergadering. HET HERSTEL VAN HET BEDRIJFSLEVEN. ^[el: "Hbld. acht een terucjkeer tot de v erhouidinigen van voor den oorlog voors- ihanids onmogelijk. ^e,nJafr v"3® eirnsfcige economische moedijkheden ligt achter on>s, een tijdperk van werkloosheid in ongekenden omvanq van scherpe conflicten tussdhen kapitaal en arbeid, van nieuwe ontwrichtinq der valuta s nn tal van groote handelsstaten En tocih een jaar, waarin ondanks alles he' herstel van het bedlrijfsleven zeer belang- rijike vorderangen heeft gemaakt. grooter wellicht dan in eeniige andere periode Van VereldooXg3"'3 SI'nds het einde van dei. Nuet, dat wij op weg zijn naar herstel van een normalen toestand. in dien z'in dat het economisch leven geleidelijk zai terugkeeren tot venhoudingen waarin het voor het witbreken van den wereldkriiq heeft verkeerd. Die periode ligt voor goed achter ons. Waar wij thans heengaan, is naar een nieuw evenwicht, opgebouwd op de in- gn;ipende wijaigimgien, diie door den oorloq en zijn gevolgen zijn teweeg gebracht in de economische structuuir en in de betrek- k-ingen tusschen de verschillende volkeren. Men heeft nu eenmaal rekening te hou den met tal van nieuwe factoren en ver- houldingen, die qedurende langen tijd hun stempel op het zakenverkeer zullen blijven drukken. AAN EEN ONGELUK ONTSNAPT. Twee kleine kinderen, William en Dol- ly j, *-' zi)n °P merkwaardige wijze te Bedford aan een ongeluk ontsnapt. Wil liam duwde Dolly in een wagentje, ge maakt van een h out en kiist op wielen, toen een autobus, die voor een andere uitweek. hen aanreed. De bus remde en de schok kwam 'niet hard 'aan, maar het wagentje geraakte onder de omnibus en Dolly reed nog enkele meters door, tot het handvat van het wagentje onder de bus klem raak- te. Geen van de twee kinderen kreeg kwetsuiren van beteekenis. OUDERZORG. Charlotte Dunnier werd 17 jaar. Als verjaarscadeau wist zij van haar ouders iets heel bijzonders los te krijgen: verlof. haar neusje door den allereersten Parij- schen specialist, professor B. te laten ver- fraaien, Dat was werkelijk meer dan noodig, want men kan zich moeilijk iets leelijkers, iets hinderlijkers ook voor een succesvolle j on g em en sjes-c arri ere, denken dan Char lotte's mopneusje. Professor B. slaagde na een reeks van seances vol komen in zijn verfraaiingskuur op Charlotte s neus. En het meisje over- handigd'e den geleerde stralend van blijd- schap den cheque van haar vader, die een zeer aanmerkelijk bedrag vermeldde. Foen zij voor Ihet eerst bij hem kwam, was zij haast komiek-leelijik geweest. Toen zij afscheid nam, was zij een friscih, knap, en lief wezentje. Eenige weken later verscheen Char lotte opnieiuw bij den meester. Achter haar aan kwamen valdier en moeder. De man had een neus, die min of meer op een augurk geileek; de voorgevel van de moe der daarentegen vertoonde treffende ge- lijikenis met een meloen. Snel waren de Dunniers, sendores, het over het honora rium van den professor eens, en weinige weken daarna overhandigde monsieur Dunnier stralend van gelulk den geleerde een cheque, tot nog veel hooger bedrag dan den eersten keer. Het echtpaar nam afsclheid. Monsieur Dunnier kuchte echter nog wat verlegen na, en toen ihij bij de deux stond, d.raaide hij zich half om en vroeg: ,.Hm professornietwaar, wij zijn beiden nog jong. En als we nuhmnog een klein'tje mochten krijgen, dan erft dat kind toch zeker onizen nierwen neus? MOORD. Te Berlijn Tankow is Zaterdagnacht een 27-janig dienstmeisje dat van een feestje ihuiswaarts ikeerde op straat door een nog ombekenden dader overvallen. beroofid en vermoord. Het meisje was ver- loof'd en zou weftdra ihuwen om daarna met haar man naar Argentinie te vertrek ken. De bruidegoam had haar laatst 50 mark gestuurd voor het aanschaffen van een paspoort. De moordenaar ontstal naar dit geld, dat het meisje bij zich droeg. haar hanidtaschje werd een paar 100 meter verder in de straat gevonden. Bij onder zoek bleek het meisje door 8 messteken in hals en kin om het leven te zijn gebracht. GEVAARLIJKE SCHOLIEREN. Naar uit Weenen gemeld wordt hadden drie scholieren van de staatsschool voor vakoplei'dinig, dlie slechte raonorten gekre gen hadden, besloten om het scihoolge- bouiw in de luclht te laten springen met ni troglycerine, die zij zellf geread gemaakt hadden. Zij hadden al ernsfiige toebereid- selen gemaakt, toen hun plan uiitlekte. De leider van het trio is de zoon van een ge- zien schoolhoofid uit die buurt van Weenen. VERVALLEN GROOTHEID. Van de weelderige bouwwerken, die men maandenlana op de Wembley-ten- toonstelling kon bewonderen - wat is er van geworden? Het magnifieke Palace of Beauty is nu een cafe-dansant in de suburb van Lon- den. Het paviljoen van Ceylon heeft men omgebouwd tot een auto-reparatiewerk- plaats. Het paviljoen van Nigeria werd tot een garage, die te Preston verrijst. Dat van Palestina dient thans te Glas gow, als waahinrich'ting. Het Indische paviljoen staat tegenwoondig te New- Maiden: het is een fabriek. En in dat van Oost-Afrika, dat onder Letchworth staat rijden manegepaariden rond.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 6