Ter 2Te azsnsche Cour ant Woensdag 16 Febr. 1927. Ho. 8030. y^yHlUDB BT i A P. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. VAN Vergadering van Dondierdag 3 Februari 1927, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de beer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoondig de leden: J. J. de Jager, D. van Aken, D. Scheele, P. van Cadsand, L. J. Geelhoedt, R. Scheele, C. A. Verlinde, H. J. Cotsen, N. A. Hatmellnk, L. J. van Driel, B. N. van Dijike en J. van Riet. Afwezig de heer E. L. Freriks. (3. Slot.) 10. Wijziging der regeling voor d.e werk- verschaffing. In uwe vergadering van den 18 November jj. aldus scbrijven burgemeester en wet houders werd orns college gemachtigd bij de ■foricversehaffing ook te werk te stellen die mewschen, die na 1914 havenarbeider zijn ge worden. Na genoemden datum is de werkloosheod in dene gemeente ook in andere bedrijfstakken toegenomen, zoodat er naar onze meaning thans voldoende termen aamvezig zijn, de ge- legemiheid om te werken nog vender uit te breiiden. Wij zouden ook voor het verve g per week 40 menschen te wenk widen stelien, d-och daze geregeld iedene week willen latan afwisiselen door een andere ploag van 40. De te werk te stellen mensahen fzouden wij willen aanwijzen uit alle werbloozen in deze gemeente, zonder er op te letten tot welke categorie van arheidars zij behooren. De in uwe vergadering van 4 Mei 1926 vastgestelde regeling zal dus onge- wijzigd blijven, alleen zal de gelegenheid om te weTken zoodanig wonden uitgebreid, dat daarin aBe werldoozen kunnen vallen, In verband hiermede stellen wij U dan ook voor, ons te machtigen aan de werkverschaf fing per weak 40 menschen, door ons aan te wyzen uit alle werkloozen, te werk te stellen en deze geregeld iadere week te vervangen. De VOORZITTER voegt hier aan toe, dat bet dus de bedoeling van burgemeester en wet houders is, am de werkverschaffing uit te stretkikeni tot hulp aan alle werkloozen in de gemeente. De iheer HAMELINK merkt op, dat de vader van de tweede alinea van bet voorstel, al Eij- zonder dipliomatisah schijnt te zijn aangelegd, want daarin wordt getraoht den raad iets op den mouw te spelden. Burgemeester en wet- houders willen daarmede den raad een rad voor de oogen draaien, als zou de toe stand voor de werklieden in het algemeen ainds 4 Mei van het vorige jaar, toen bet voorstel tot instal ling cter werkverschaffing aan de orde geko- men is, veel slechteir geworden zijn. Hij acbt het wel jammer, dat we nog geen filmkeuring heblben, want hij is van meaning, dat de com- missde de film die burgemeester en wethouders hier willen afdraaien dan vasit en zeker zou wonden afgekeurd, want hetgeen thans ge- schiedt acht hij in den grond niets anders dan e£n stuk onzedelijk politiek gedoe, juist van de zijdie van hen die tegen de waarschuwing van spreker in aan de bestaande regeling hun- ne goedkeuring hebben igehecht. In de vergadering van 4 Mei van het vorig jaar, toen het voorstel aan de orde kwam, heerschte er ook wel degelijk algemeene en zware werkloosbeid onder de arbeiders van verschillende bedrijven in. deze gemeente. Het was er toen eehter om te <ioen een zekere groep te treffen, waarvan men meende, dat algeheele ondersteuning te zware offers van de gemeen- tekas zou vergen, waarom men zich toen be- paalde tot het Lnrdchten eeruer werkverschaf fing voor hen die in 1914 bootwerkers warer.. Nocb burgemeester en wethouders, noch de raad, kunnen er zich achter verscliuilen, dat ze niet op de Ihoogte waren van den toestand die toen heersdhte, want spreker heeft toen. er vol doende op gewezen, dat door dat voorstel een veel grootere groep werkloozen buiten die hulp viel als het getal dergenen die er mede zoudet, worden geholpen en hij heeft toen hulp aan alien bepleit. Dit baatte niet en er werd een groote groep werklieden, kradhtens het meer- denheidsbesluit van den raad uitgeschakeld. Zij, die na 1914 den brutalen moed hadden be- zeten om werk te zoeken in het havenbedrijf, moesten zelf maar zden, dat ze tereoht kwamen. Spreker noemt het onzedelijk, dat men die menschen toen zonder meer onderbracht bij het armbestuur. Het was 'toch te voorzien, dat dit ook voor hen een demoralisatie zou beteekenen. Er is door verschillemde organisaties uit de transportarbeiders voortdurend op gewezen. dat die regeling nadeelig was voor de gemeen te en de werkloozen in het algemeen een aan leiding was voor ontevredenheid. Dat mocht echiter niet baten. Zij werd door den raad ge- handhaafd. Henhaaldelijk is er op gewezen, dat daardoor getroffen, werd een groote groep, ■die nog steeds leefde onder de gevolgen van de crisis in het havenbedrijf, en die s'nds den oorlog steeds en het zwaarst gedrukt is. Dit aLles mocht eohter niet baten. Het motdef, dat thans voor veranidoring wordt aangevoerd, kor. toen nog ndet gelden am de menschen die reeds lang het slacbtoffer van dezen toestand waren te helpen. Wat doet zich rau eohter voor? Nauwelijks kamt er een adres bij den raad van den Ohris- telijken 1 andiarbeidersbonddiat er werldoosheid onder zijn leden heerscht en mitsdien verzocht wordt om ook te worden opgenomen onder de groep die werkzaam gesteld wordt bij de werk- versdhaffirug, of nu kamt er terstond een voor stel om de regeling te veranderen. Spreker is er principieel voor, die menschen te helpen, maar vroeger, toen die verzoeken kwamen uit de krimgen van transportarbeiders, lapte men die aan z'n laars, nu ze van een andere richting komen koant er uanstonids een voorstel er op in te gaan. Dat is volgens spreker het in het oog vallen- de, dat de meerderheid, die zich tegen een der- gelijken maatregel verzette toen die van een andere groepearimg gevraagd werd, juist voor- stander geworden is, nu er een verzoek komt uit andere groepen. Van daar zijn ikwalificatie. Voorts wijst spreker er op, dat voor de te- genwoordige werkverschaffing suibsidie wordt verleemd door den Staat. Dat is geschied, onder voorwaarde, dat die subsddie ten goede zou ko men aan de groep, die in het raadsbesluit van 4 Mei j.l. is genoemd, daarop was alles geba- seerd'. De gemeenteraad heeft daarvoor dus met den Staat een overeenkomst aangegaan. Hij mieent, diat het nu niet aangaat, om, zonder den Staat daarin te kenmen, in deze werkver schaffing nog andere grospen werklieden te betrekken. Het is dus de vraag, of men hier- diootr de rijksbijdrage niet in ge^ aar brrngt Het gaat toch niet aan, dat, als een overeeA- kamst is gesioten, een der partijen die eigen- maohtig wijzigt Hij aoht het lang niet uitge- sloten, dat de gemeente, aldus handelende, de kans op suhsidiie verliest. Hij gelooft ook niet, dat men er genoegen mede nemen zal, dat de uitbetaling van net loon voor alle groepen ge- lijlk zal zijn. Het zou wel eens kunnen zijn, dat dit misloopt, want er wordt toch niet toege staan, dat de arbektsvaorwaarden bij de werk verschaffing beter zijn, dan die bij het vrije bedrijf en dat zou hier, voor sommige groepen, het geval worden. Van regeeringswege wil men, dat bij werkverschaffing toch altijd nog den prikkel blijft bestaan, liever ander werk te zoeken, Volgens de regeling der werkverschaf fing zou die alhier voor sommige groepen ver- vallen. Indien spreker alles overziet, moet hij het. nog steeds als een groote fout besohouwen, dat de meerderheid.bet vorig jaar .tegen de amen- deanenten van de S. D. A. P.-fractie heeft ge- stennd. Men heeft daartegen toen aangevoerd, dat, als er een 'groote .groep in betrokken werd, het werk te spoedig zou gedaan zijn, en er geen nieuwe gezichtspunten meer waren. Men wilde dat werk zoo lang magelijk doen duren, Spre ker wees er op, dat er veel meer menschen wer- den uitgeschakeld dan geholpen, maar men wil de 'er niet op ingaan. Al spoedig bleek bij ervarimg echter, dat bur gemeester en wethouders zich zelf niet hielderi aan de door hun voorgestelde regeling, dat men er meer menschen in hetrok dan volgens het raadsbesluit geoorloofd was, en nu dit voor stel is gekomen, blijkt daaruit overtuigend, dat sprekers fractie er van af den beginne een goe- dern kijk op gehad heeft. Nu bagint men pas het denkbeeld verder uit te werken. Wat toen volgens burgemeester en wethouders niet mogelijik was, is nu ineens wel mogelijk. Zal het werk dian nu niet gauwer gaan? Spreker Weet, men zal hem antwoorden practisoh niet, want er worden toch niet meer dan 40 menschen te gelijk te werk gesiteld. In dien dat juist is, warden degenen, die voor dat werk bang waren gedupeerd, want aan- gezien er nu een veel grootere groep arbeiders isn betrokken wordt, verideant de werkgelegen- heid twee- of driemaal voor de groep, die er voor in aanmerking ikwaan en die behoorden tot een categorie die reeds lang door werkloos beid worden getroffen', ter wille van een groep, die nog maar sedert kort door werkloosheid is getroffen en alzoo nog niet zoo uitgemergeld is als de groep die daaronder al eenige jaren lijdt. Hij vraagt of de raad het zal kunnen verantwoorden, die nieuwe groep te helpen ten koste van de 't meest uitgemergelde groep. Hij is heit er volkomen mede eens, dat die nieuwe groepen ook geholpen moeten worden, maar daarvoor moet men een anderen weg zoeken. Er moet ook voor de vakarbeiders ge- zorgd worden, die destijds reeds naar het arm bestuur zijn verwezen. Spreker wil in het al gemeen, aan alien hulp verleenen, maar dat moet ndet gaan ten kosite van de oorspronke- lijk voor hulp in aanmerking gekomen groep Voor hen zou de toestand nu worden een week werken en 3 of 4 weken naar het armbestuur, terwijl de invalide arbeiders heelemaal in de misere komen. De heer D. SCHEELE geeft te kennen, dat bij hem de groote kwestie is, dat hij er zich zeer best in viniden kan, dat alle werkloozen bij de werkverschaffing te werk gesteld kun nen worden. De tijd heeft ons zegt spreker iets geleerd, n.l., dat verschillende menschen, die voor dat werk in aanmerking genomen waren, ook voor ander werk in aanmerking kwamen. Het is ons meegevallen, dat er zoo'n groote categorie werklieden was, die ander werk wist te vinden. Zoodra deze buiten dat andere werk vielen, werden ze terstond weer bij de werkverschaffing aan het werk gezet, zoodat deze bijna altijd werk hadden, terwijl anderen er geheal buiten vielen. Dat heeft ons genoopt, tot het doen van een ander voorstel. Hij kan er zich ok wel mede vereenigen, 'dat ook jongere menschen, beneden. de 30 jaar, met een gezin .met jonge kinderen ten hunnen laste. aan het werk zouden worden gezet, evenals hij er ook wel voor zou gevoelen am menschen boven de 60 jaar, die nog in de voile kraoht van hun leven zijn aan het werk to houden. Hij meent, dat overigens de werkloozen van ver schillende categorien ieder etvenveel recht heb ben om te werk gesteld te worden. De commis- sie heeft werkelijik gervoeld, dat het noodzake- lijk was aan het aantal der in aanmerking ko- mende werkloozen uitbreiding te geven. Daar door komen ook anderen in de gelegenheid te werken, die er tot nu toe uitvielen. De toestand was nu zoo, dat van de in aanmerking komen- den zij, die op andere wijze hetzij een of meer weken een goed stuk brood hadden verdiend. zoodra ze werkloos werden ook weer bij de werkverschaffing aan het werk konden gaan, terwijl andere menschen, evengoed ingezetenen onzer gemeente, er nimmer voor in aanmerkin"' kwamen, en aan hun huis gebonden werden of aan de brug moesten staan, en er dus in het nvnst niet van profiteerden. lets anders is het, of we er geen verkeerde daad mee doen, in verband met de subsidie van het rijk. Indien die gevaar zou loopen, was het een andere kwestie. Is dat niet het geval, dan sliuit ik mij aan bij burgemeesteT en wet houders. De heer VAN DUKE geeft te kennen, dat hij bij de behandeling dezer kwestie in de commis- sie in aanmerking heeft genomen, dat het bij het werken aan het afgraven van den dijk eigenlijk niet eerlijk toegaat, indien men de groep menschen nagaat die daaraan altijd werkt. In den mond van die menschen leeft het woord „armeaudijk". Hij zou niet willen beweren, dat al de menschen die aan den dijk erken, arme menschen zijn. Het zijn wel werk loozen, maar daarom toch geen armlastigen. Hij heeft ook opgemerkt, dat er waren die er altijd aan werken, terwijl anderen nimmer aai. het werk kunnen komen, terwijl dat toch ook menschen zijn, die hun geld werkelijk liever zouden verdienen, dan dat ze het zoo maar krijgen. Hij heeft ook wel eens iemand bij zich gekregem, die kwam vragen om voor hem toch eens een goed woordje te doen, dat hij heit toch zoo bang had, dat het hem aan kleeren man- keerde, dat hij alleen over klampen kon be- sdhikken amdat hij er van iemand een paar geikregen had. Als mem de menschen zoo hoort soebatten, komt men toch tot de conclusie, dat het niet billijk is, dat het altijd deze If d.e cate gorie is die werkt en dat het noodizakelijk wordt, dat ook anderen eens een kans krijgen. Het is nu wel gebleken, dat het aan den dijk geen zeer zwaar werk is. Een werklooze tim- rnerman of metselaar zal daar evengoed kun nen werken als een transportanheider. Ze mo- gen daar rustig werken, ze worden niet ge- jaagd. Hij wenschte daarom het standpunt, dat er alleen bootwerkers van 1914 mogen wer ken te verlaten, en wil dat uitbreiden tot alle vakken. Of dat nu landarbeiders van den Ohris- telijiken Nationalen Bond, of welke andere ook betreft, is om het even, hij wil alien helpen. We gaan nu den zomer tegemoet, zoodat ei dan wel werk zal uitkomen. Er mogen 40 men schen werken en dikwijls kwamen er minder op. zoodat er gelegenheid is om ook anderen werk te geven. De fabriek van den heer Van del Peijl zal inmiddels ook kunnen gaan werken, zoodat er dan toch wel wat minder mensclian aan de brug zullen moeten staan. De Vrerkiao- zen zijn alle inwoners van Ter Neuzen, die oct hun schatten en lasten moeten opbrengen en nu hebben ze dan alle dc-zeifde kans. De heer GEELHOEDT merkt op, dat de raad, toen deze de werkverschaffing beperkte tot een bepaalde groep, naar thans ondervon- den is, niet goed gezien heeft. Het zijn ten slotte toch alle inwoners van Ter Neuzen en wanneer met dat werk moet worden voortge- gaan, meent hij ook, dat anderen evengoed in aanmerking behooren te komen. Men moet zich afvragen of het billijk is, dat maar een deel der werkloozen wordt geholpen. lets anders heeft wel sprekers aandacht getrokken, de vraag van den heer Hameliink, of dit voorstel niet in strijd (komt met het besluit der regeering tot het verleenen van subsidie voor dit werk. Hij vraagt dus, of de raad zich hiermede niet in de vingers zou kunnen snijden. Om zijn stem te bepalen, wachlt hij op deze vraag het ant- woord af. De VOORZITTER merkt op, dat de kwestie door den heer Hamelink zeer sdherp is ge steld, en dat is zijn recht, maar toch moet spre ker er tegen op komen, dat burgemeester en wethouders den raad de zaak 'hier onjuist zou den voordraaien, Het college heeft er reeds lang naar udtigezien om aan de werkverschaf fing uitbreiding te geven. Hij komt er ook tegen op, dat aan het voorstel iets onzedelijks of iets onredelijks zou ten grondslag liggen. De heer HAMELINK: Er is ook een onze- delijkheid in de politiek! De VOORZITTER stemt toe, dat het juist is, dat burgemeester en wethouders door hun aar. deze vergadering gedaan voorstel omverwer- pen het ibeginsel, dat ze 4 Mei van het vorig jaar hebben verdedigd. Dat had ten dioel alleen de havenarbeiders van voor den oorlog door middel van werkverschaffing te helpen, met uitsluiting van alle anderen, die werden losge- laten en naar het armbestuur -verwezen, en de meerderheid van den raad is daarin met burge meester en wethouders meegegaan. Nu komen burgemeester en wethouders waar de he^r Hamelink hen toen reeds wilde hebben. De bedoeling- van het voorstel was om te komen tot opheffing van den werWoozensteun als zoo danig. Dat denlkbeeld wordt geheel losgelaten, nu we alien aan (het werk willen zetten. Er zijn nu ingesdhreven 234werkloozen en aangezien er wekelyks 40 aan het werk worden aangenomen, zouden die theoretisch om de 5 weken kunnen werken, dooh, aangezien er wel zullen zijn die dnmid'dels ander werk weten te krijgen is aan te nemen, dat het om de 3 weken zal wordien, zoodat inderdaad de kansen om te wetrken minder worden. Natuurlijk zijn burgemeester en wethouders bij de aanneming nog gebonden aan de leeftijden, beneden de 30 en boven de 60 jaar, en diat de betrokkenen kinderen beneden de 16 jaar te verzorgen heb ben en hun wachttijd na 6 weken werk hebbei.. vervuld. Timmerlieden, schilders, landarbeiders eniz. worden nu met de transportarbeiders op voetl van gelijkheid behandeld, en alien tot het werk toegelaten. De raad moet nu de consequentie aaravaainden en zeggen we stappen van onze regeling van 4 Mei 1926 af en komen onder andere amstandigheden. Spreker had gedaeht, dat de heer Hamelink juist een woord van lof zou hebben overgehad voor dit voorstel, aangezien nu alle havenar beiders er onder worden begrepen Indien hii zich herinnert den strijd dien hjj heeft gevoerd voor het opnemen van meerdere groepen, za. hij thans moeten erkennen, dat burgemeester en wethouders in hun voorstell een nog breeder standpunt innemen. Wat de rijkssubsidie betreft, daaromtrent behoeft de raad zich naar zijn oordeel niet on- gerust te maken. Er is indertijd aan de regee ring kenbaar gemaakt, dat men hier een dijk had om te legigen, dat de kosten daarvan onder gewone omstandigheden 7000 zouden bedra- gen, dooh bij wijze van werkverschaffing uit- gevoerd f 13.000, alzoo f 6000 meer en ge- v.raagd of de regeering geneigd was daarin eene subsidie toe te kennen. Daarop is beves- tagend geantwoord. Voorwaarden zijn niet ge steld en het doel .der bestemming blijft dezelf- de, er is met bepaald, dat dit alleen aan werk looze havenarbeiders mocht ten goede komen. Hij kan niet deriken, dat er bezwaar tegen zal warden gemaakt. De beer HAMELINK meent, dat uit het be- toog van de heeren D. Scheele en Van Dijke, de tegenstemmers van toen, voldoende blijkt, dat spreker en zij.ne fractie het destijds goed voor hadden. Zij wisten toen reeds, dat ook de an- deze werkliedencategorien liever hun geld ver- dienden, dan dat zij het 'bij (het armbestuur zouden moeten gaan. halen, en dat er toen ver schillende gezinnen met zouden worden gehol pen. Ook bepaalt het zich nu nog maar tot de menschen van 30 tot 60 jaar en blijven zij die boven of onder dien leeftijd izijn uitgeschakeld. Er blijkt uit een en ander, dat de andere par- tijien in den raad, hoewel zij toch ook vertegen- woordigers hebben die met beide voeten in de arbeiderswereld staan, daar vroeger van heb ben gesnapt en dus blijk geven niet te weten wat er in die arbeiderswereld omgaat Hij wil er hen voor waarschuwen, dat men er bij aanneming van dit voorstel nog niet is. Hij acht het noodig, dat ieder werklooze, ongeaeht zijn leeftijd, doch rekening houdende met de behoefte van zijn gezin, zou worden tewerk gesteld. Het is toch bijizonder hard, dat iemand, die tijdens hij daar wedkte het ongeluk had 60 jaai te worden, niet verder meer te werk gesiteld kon worden Dat is een methode, die zelfs door geen enkelen werkgever wordt in pvaktijk gehracht, het zou hem ook algemeen kwalijk genomen worden. Spreker bepleit het weg- nemen van de nag bestaande leemte. Hij betoogt voorts, dat men van de andere zijde niet kan wegcijferen de gedachte, dat niet enikel de ervaring aanleiding tot hun verander- de houdinig aanleiding heeft gegeven. Burge meester en wethouders zijn herhaaldelijk in de gelegenlhedd geiweest een andere regeling voor te stellen. Toen de zaak eenigen tijd liep, is het hun al befeend kunnen zijn, dat er onder de transportarbeiders ontevredenheid bestond over de bestaande regeling en werd verzocht die uit te breiden tot personen van 24 tot 65jarigen leeftijd. Ondamks dit hier door spreker werd verdedigd en daaromtrent geen amwetendheid kan worden voorgewend is aan het verzoek geen gevolg gegeven. Men kan den indruk niet wegnemen, dat dit alleen geschiedde omdat het van die zijde kwam. Nu er evenwel een verzoek kwam van een Christelijke organisatie waren de heeren Van Riet en Van Dijike aanstonds bereid eene wij ziging te beplediten. Spreker meent, dat het geen versahil mag maken van wellke zijde een verzoek komt, In- Ons is opgemerkt, dat dit cijfer het voiledig aantal ingeschrevenen uitmaakt, doch dat die niet alle voor werkverschaffing in aan merking komen, aangezien er zijn onder en boven den leeftijd en werkloozen die geen kin deren beneden 16 jaar te hunnen laste hebben, en beboort met drie vijfden verminderd te worden. Het aantal werkloozen, dat bij de nieuwe regeling (met leeftijdsbeperking) meer in aan merking komt dan vroeger is op een 30tal te schatten. dien hier door hem hulp voor de een of ander tvepdeit wordt doeit hij dit, zonder af te vragen, wat de man of de organisatie is. Hij tracht in deze steeds onpartijdig te blijven en vraagt alleen: hefot u hulp noodig, dan moet die ook worden gegeven. Het blijft wel vreemd, dat de heeren pas een ander inzicht hebben igekregen nadat er een adres van anidere zijde is ingekomen. Hij verwijst naar zijn amendeimenten van het vorig jaar, strekkende om ieder die daarvoor rederlijker wijze in aanmerking kon komen te werk te stellen hij de werkverschaffing, ten bewijze, dat men hem niet verwijten kan thans denkbeelden van een ander te hebben overge- nomen. lets anders blijft voor hem nog de vraag of de raad thans een wijizdging kan invoeren, om dat deze, in verband met de ontvangen subsi die, aan zijn besluit vast zit, Als een overeen komst wordt gesioten, zijn toch beide partijen genoodzaakt die na te komen. Het gaat niet aan de regeling 'te veranderen, zonder de an dere betrokken partij ook te hebben geraad- pleegd. Vender wil hij vragen, of het momenteei nog niet magel ijk is uitbreiding te geven aan den leeftijdsgTens. Hij kent toch ook vaders van 4 jeuigdige kinderen die den leeftijd van 30 jaar nog niet hebben bereifct. Het aanhangig voor stel biedt ook nog gieen volledige hulp, daarom sprak hij oak over onzedelykheid in de politiek. Wanneer men nu in den breede hier betoogt dat men wenscht dat alien zullen kunnen wor den te werk gesteld, zal daardoor den indruk worden gevestigd, dat ook inderdaad alien er onder begrepen zijn, hetgeen niet juist is er. dan teleurstelling moet haren. De VOORZITTER weet niet, of het verzoek der landarbeiders tot verandering in de mee- ning der heeren aanleiding heeft gegeven, om dat dit een christelijke organisatie is. Hij is van roeening, dat de heeren thans door den loop der zaken alle overtuigd zijn geworden, dat de zorg voor de werkloozen zich over alien moeten uitstrekken. Tegen uitbreiding van der. leeftijdsgrens heeft hij bezwaar, aangezien men reeds thans een vrij breede groep er bij krijglt. De heer D. SCHEELE merkt op, dat de beer Hamelink er maar gestadig op terugkomt, dat de wijziging in de meening van verschillende raadsleden zijn oorzaak zou vinden in de rich- ting van de in deze geadresseerd hebbende ver- eeniging. Hij moet tegen die voorstelling piro- testeeren. De commissie heeft eerst gemeend, dat er te veel zouden komen, indien gegaan werd buiten de groep bootwerkers van 1914, maar nu men dezelfde» menschen week aan week terugziet, blijkt, dat er uitbreiding aar kan gegeven worden. Aan den leeftij dsgrens meent hij, dat ook wel wat te doen is en hij kan er zich in vinden om in sommige gevallen ook hoofden van gezinnen die geen kinderen hebben te werk te stellen, want ook onder hen kunnen er zijn die bijzondetre lasten hebben. Hij zou daaraan zijn stem kunnen geven, maar hij meent er op te moeten wijzen, dat de heer Ha- meldnik het eigenlijk liever anders zou zien, aangezien hij nu maar steeds het werk afkeurt, ofsGhoon hij krijigt wat hij zegt altijd ge- wenscht te hebben. De heer HAMELINK: Neen, neen! De heer D. SCHEELE: Moet (Meruit afge- leid worden, dat hij opkomt voor een bepaalde groep De heer VAN DUKE zou er ook voor te vin den zijn er nog meerderen in op te nemen, Men heeft ook nog kostgangers. Die moeten toch ook voor bun onderihoud betalen Hij zou na- der willen zien hoever inen gaan kan. De beer HAMELINK geeft te kennen, dat hij door dit voorstel nog niet krijgt hetgeen hij voor een afdoende regeling nooddg acht, n.l. een regeling voor personen van 24- tot 65jarige leeftijd. De VOORZITTER adviseert, de regeling te laten zooals die nu wordt voorgesteld en dan eens af te wachten hoe het werkt. Blijkt, dat men er meer kan nemen, dan kan dit nog ge daan warden. De heer COLSEN verklaart zich te kunnen aansluiten bij het denkbeeld van den heer D. Scheele. De VOORZITTER wil het thans hierbij laten; man verlieze ndet uit het oog, dat er een belangrijke groep hijlkomt. Het voorstel wordt aaaigelnamen met alge meene stemmen. 11. Beschikbaarstelling van gelden overeen- komstig de Lager Onderwijswet. Burgemeester an wethouders, gezien een op 15 December 1926 ingekomen adres van het Bestuur der vereenigiog voor Ohiristelijk Volks- onderwijs te Ter Neuzen, houdende verzoek om ingevolge artikel 72 der lager onderwijswet 1920 ge'Iden beschikbaar te willen stellen voor het oansohaffen van nieuwe leermiddelen; overwegende, dat het aansChaffen daarvan noodzakelijk is wogens vermeerdering van het aantal leerlingen diier school; dat de kosten hieraan verbonden dus door de gemeente moeten worden Vergoed; gelet op de artt. 72 e.v. der lager onderwijs wet 1920; stellen den raad voor te besluiten zijne mede- werking te verleenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- slotem. 12. Aankoop op een der Grootboeken der N. W. S. Burgemeester en wethouders, gezien een raadsbesluit van 21 December 1926, goedge- keurd door gedeputeerde staten van Zeeland, bij hun besluit van 30 December d.a.v., onder no. 43, le afdeeling, waarbij aan de firma V. E. Galle, alhier, is verkocht aan deze firma in, erfpacht uitgegeven gemeentegrond vor de son van 1030,50; overweg-ende, dat deze verkoopsom op een zoodanig bedrag is gesteld, dat door belegging van dat bedrag in inschrijvingen op een der Grootboeken N. W. S. de gemeente door dezen verkoop geen finiancieel nadeel zal hebben; stellen voor te besluiten: voor een 'bedrag van f 1030,50 aan te koo- pen inschrijvingen op een der Grootboeken dter N. W. S. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 13. Beleening van rentegevende stukken bij de Nederlandsche Bank. Burgemeester en wethouders, gezien het raadsbesluit van 4 Mei 1926, goedgekeurd door gedeputeerde staten van, Zeeland, den 7 Mei 1926, onder no. 177, le afd., tot het aangaan eener geldleening van f 6000, af te lossen in 30 jaren; overwegende, dat de Nederlandsche Bank dat bedrag kan leenen, door beleening by die bank van eenige rentegevende stukken der ge meente, tegen eene lagere rente, dan door an deren bedongen wordt; dat die Bank daarvoor echter als waarborg eene overwaarde verzoekt; gelet op art. 194 der gemeente wet; stellen den raad voor te besluiten; te beieenen, g-xlurande den tijdvak van 30 jaren bij de Nederlandsche Bank rentegevende stukken tot een maximum-bedrag van 7800, strekkende ter verkrijging van de gelden der in de averwegimgen van dit besluit genoemde leening ad 6000. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 14. Sluiten kasgeldleening. Burgemeester en wethouders, overwegende, dat de gemeentekas ontoereikend is tot het doen van verschillende gewone uitgaven; gelet op art.. 136 en 194 der Gemeentewet; stellen den raad voor te besluiten aan te gaan op loopende rekening eene tijde- lijke leening groat 40.000, a pari tegen eene rente van hoogstens 5 per jaar; rente en aflossing te voldoen uit de gewone middelen der gemeente. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 15. Benoemen secretaris-penningmeester van het algemeen armbestuur. Ter voorziening in de vacature oatstaan door het overlijden van den heer A. J. Taze- laar moet eene benoemdng plaats hebben van secretaris-penmingmeester van het burgerlijk armbestuur. Op de alfabetisdhe aanbeveling zijn ge- plaatst: A. N. Hamelinlk, P. Loof, L. Mednema. De VOORZITTER noodigt de heeren D. Scheele en Van Cadsand uit met 'hem het stem- bureau te vormen. Bij eerste stemming zijn uitgebraoht op de heeren: P. Loof 5, L. Meinema 3, A. N. Hame link 1, J. Tollenaar 1 en J. A. Donze 1. De heer HAMELINK verklaarde zich van stemmen te onthouden. Bij tweede vrije stemming wordt benoemd de beer P. Loof met 7 stemmen; de heer Mei nema verkrijigt 3 en de heer Hamelink 1 stem. De indiensttredinig wordt bepaald op 15 Fe bruari a.s. 16. Benoeming leden en plaatsvervan?ende leden der stembureaux. De heer HAMELINK wil geen, verandering voorstellen, maar wenscht toch te wijzen op het opmerkelijke feat, dat in de aanbeveling voor het hoofdstembureau zijn partij, die bij de Tweede Kamerveirkiezinig de sterkste in deze gemeente bleek, geheel gepasseerd is. De VOORZITTER stemt dit toe, maar merkt op; dat daarbij geenerlei bedoeling voorzit. Als naar gewoonte zijn voor zoover dit mage lijk was de oude lijsten gevolgd. De stembureaux worden hierop met alge meene stemmen benoemd als volgt: Hoofdstemboireau, tevens Centraal stem- bureau Voorzitter: J. Huizinga; leden: J. J. de Jager, H. W. R. Kramer, B. I. Zonnevijlle en H. Heersema; plaatsvervangende leden: A. J. N. Nolet, P. L. Israel en J. H. Massink. Stembureaiu I: Gemeentehuis. Voorzitter: J. Huizinga; leden: B. I. Zonne vijlle en J. J. de Jager; plaatsvervangende leden: A. F. Voerman en R. Scheele Nzn. Stembureau n: Hervormde school. Voorzitter: L. J. Geelhoedt; leden: J. van Riet en E. Th. Hamerlinck; plaatsvervangende leden: D. van Wijck en H. W. R. Kramer. Stembureau III: School aan de Gremdaan. Voorzitter: D. Scheele; leden: L. J. van Driel en C. A. Verlinde; plaatsvervangende leden: L. de Fey ter en Abr. Dees. Stembureau TV: School C. Voorzitter: N. A. Hamelink; leden: B. N. van Dijke en C. Riibbens; plaatsvervangende leden: I. de Groot en J. F. de Cooker. Stembureau VBijz. school te Driewegen. Voorzitter: D. van Aken; leden: J. de Bruijne en A. Moggre; plaatvervangende leden: A. de Bruijne en J. C. Jansen. Stembureau VI: School D te Sluiskil. Voorzitter: H. J. Colsen; leden: P. van Cad sand en J. L. Dregmans; plaatsvervangende leden: J. J. Kaan en J. van Doeselaar Wzn. 17. Ontheffing schoolgeld, dienst 1926. Naar aanLeiddng van ingekomen verzoeken om ontheffing van schoolgeld, stellen burge meester en wethouders voor te besluiten als volgt: afschrijving toe te staan aan: I. Guequierre 10,49; H. de Krudf 4,G. van den Berge 6,F. B. de Bock /1,67; L. Dekker 3,04 A. Dieleman 1,60; Ghr. Dieleman /1,07; F. J. van Doeselaar 2,66; Adr. Dooms /2,25; F. Dooms f 5,60; J. B. Dooms /3,33; J. W. van Es f 1,28; P. J. Eijke 8,40; P. Francoise 7,75; A. Geensen f 14,26; F. J. Huyssen 3,82; G. H. Kamerik /3,20; H. Kiel 1,28; G. van der Klooster 1,81; Abr. Lensen 4,27P. Leunis .f 0,41; M. van Luik /0,99; P. Meertens 2,60; H. C. Meeusen /6^3; J. Meeusen /1,71; P. Oppeneer f 1,20; A. C. de Pauw f 5,50; J. Plad- det 2,13; J. de Putter /2,66; D. C. de Regt /2,13 P. M. de Ruyter 3,15; J. CL Scheele 1,60; J. Schippers 2,56; J. F. Stoffijn f 2,50; A. Verlinde f 2,13; J. J. Verlinde 3,20D. Versluijs .f3,20; J. Vissei f 2,60; J. van Doeselaar 1,71G. Kroon /0,64; G. Krijger 2,13; J. Wieiand f 8,K. Wie- land 28,80; G. J. Iiroekhoven /5,25; K. Ha melink f2,14; J. Kouwijzer /2,56; J. Wieiand 7,P. Verhage 5,M. Drabbe /3,64; A. Pladdet /5,58; A. J. die Bruijn .f0,87; E. van den Eeckhout 12,Wed. C. van Haelst f 28,80; P. Goossen f 1,H. Heeffer f 4, A. de Moor f 3,G. Beck 31,50; J. C. Bom /27,C. Bruijn f 13,50; P. J. Dooms f4,50: C. Kaijiser f 5—J. H. Kroon /9,60; J. W. Maas 16,87; P. J. Seibel 3,12; W. van Ta- tenhove f 18,R. Visser f 22,50; C. A. Wiech- mann, f 3,10; W. Wijiga 3,75; H. J. Dieleman j 22,50; J. M. Oggel 40,50; E. C. Oggel 13,50; Wed. J. Willemsen f 16,— D. E. Wol- fert 20,25; H. Zegers /2.50; W. Donker 10,50; C. de Ridder 18,H. E. Scheffea- f 6,en, P. de Vos 6,60; te liandhaven de aanslagen van: L. J. van Driel, G. Buijze, W. Gort, J. A. Servaas en G. van Driel. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 18. Ontheffing hondenbelasting dienst 1926. In verband met ingekomen verzoeken steller burgemeester en wethouders voor ontheffing te verleenen wegens hun aanslagen in de hon- dembelastkig aan: C. T. Vermast f 3,J. J. C. van Sprang f 6,H. Moens f 2,75; J. Hamelink /2,25: J. Meijer 1,50; O. Vedbist 2,W. O. de Vries f 1,50; V. Focquier /3,12; D. van Drongelen f 1,wed. C. Jacobs 1,50; F. die Witte fl,75; C. J. Scheele f 1,75A. van Aerde f 1,75M. de Vnsiser f 1,75 en J. Huyssen 12,—;

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 5