BUiTENLAND. UNBBOUWBERICHTEN. menscihen, als overigens Inlanders zijn. die door ihet bekende haat-zaaien en ver- dacht-maken door volksmenners op ver- gaderingien zijn opgeruid. Daarom eisehe a 1 wat ordelijk en veirantwoordelijk menscui is in Indiehij zij Inlander oi Europeaan. dat extra straf worde gesteld op haal-zaaien onder de bevolkings- groepen grooter zijn, hebben zij een gezamenlijke vvaterverplaatsinig van 285.000 ton. Dan komt Frankrijk met 95 sc'hepen van 1,828 ton en ten slotte Amerika met It schepen van 120.909 ton en Italie met 46 schepen van 102,207 ton. In .kruisers van het sterkste moderne type is de verhou ding op ihet oogenblik (schepen die needs gebouwd en toegestaan zijn ibij elkaar ge- nomen): Engeland 14, Japan 12, Veree- nigde Staten 5. Bij ihet Amerikaansche Congnes zijn voorstellen ingediend voor 't bouwen van 13' nieuwe kruisers, maar totnogtoe zijn slechts drie van deze goeid- gekeund en de credieten voor deze drie zijn nog niiet toegestaan. In Engeland vendedigt men de sterke kruiservloot, even goed als in Frankrijk, met de nood'zakeilijkheid om de zeeweqen en het uitgestrekte koloniale rijk te ver- dedigen. In Japan heeten Coolidge's voorstellen gunstig omtvangen te zijn, maar oppert de pers al dalcfelijk bedenkingen tegen toepas- sing van de verihouding die voor de groo- te schepen geldt, op de kleinere maat van oorlogsbodems. Tegelijk grijpen de Ja- pansohe bladen de gelegenheid aan tot het aandringen op ,,moreele ontwapening alpha en omega van alle streven tot beper- king van oorlogstoerustingen, en maakt de Asahi eenige stekelige opmerkingen over de inrichtinig van de nieuwe Engelsche marine-basis te Singapore en de anti- Japansche imimigratiewetten in de Veree- nigde Staten. Alles tezamen genomen zijn de vooruitzichten niiet gunstig dat men, zelfs als de door Coolildge- voorgiestelde nieuwe conferentiie bijeenkwam, thans de inoeilijkhedzn zou overwinnen. welke me nigmaal op de vorige conferentie van Washington zulk een dreigend aanzien kregen voor het slag en ervan en welke men daar ten slotte niet heeft kunnen op- lossen. Waarbij nog 'komt. dat de alge- meene politieke toestand sedert de confe rentie van Washington belangrijk© wijzi- gingen Iheeft onidlergaan, waardoor bij- voorbeeld de behoefte van Engeland aan kruisers in verbanid met den toestand in China wel heel overtuigend aan den dag is gekomen. HEVIGE AARDBEVING AAN DE ADRIATISCHE ZEE. Volgens een mededeeling van het me- teorologisch instituiut heeft aan beide zij- den van de Adriatische Zee een aard- beving plaats geihald, waardoor duizenden zijn g'etroffen. De voornaamste schokken werden geivoeld in Albanie, waar zij. naar men vreest, ernstige gevolgen hebben gehad. Er zijn nog geen berichten ont- i vangen, hetgeen men evenwel toeschrijft PRESIDENT COOLIDGE'S NIEUWE ONTWAPENINGSVOORSTEL. President Goolidge der V. S. heeft een voorstel gelanceerd, om de leemten die de Washing tonisc he overeenkomst tot beper- king van de wapening ter zee heeft open- gelaten, aan te vullen. De Amerikaansche marine-autoriteiten hebben het steeds be- treurd, dat men Ihet op de conferenties al- leen eens is kunnen worden over het vast- stellen van een standaard voor kapitale schepen en gieen enkele regeling heeft kunnen treffen over de verhouding tus- sohen wat men gemakshalve ,,hulpsche- pen" noemt; namelijk kruisers, duikbooten en anidere 'lichte oorlogsschepen. De eigenlijke reden was, dat de regeling over de kapitale schepen dreigde mis te loopen, indien de conferentie niet de vrije hand wilde geven ten aanzien van 'de lichte scihepen. Voor de groote linie-sche- pen werd aan Engeland en de Vereenig- de Staten een waterverplaatsing van 525.000 ton, aan Japan een van 315.000 ton toegestaan; row weg werd de ver houiding dus 553. De bekraohtiging van deze afspraak was weer afhankelijk van het totstandkomen van een bevredi genlde regeling met Frankrijk en Italie, aan welke 175.000 ton elk aan kapitale schepen werden aangeiboden. Frankrijk kwam echter op voor een tonnemaat van 350.000 ton. Het twistpunt werd ten slot te aan Briand voorgelegd die naar Frank rijk teruggekeerd Was. Hij stemde erin toe, voor Frankrijk het maximum van 175.000 ton ten aanzien van groote linie- schepen te aanvaarden, maar enkel onder beding, dat ihet naar verihouding een groo- tere tonnemaat aan hulpschepen en duik booten zou mogen hebben, welke Frank rijk als zuiver verldedigende wapens be- scliouwde. ,,Het denkbeeld hetwelk de Washingtonsche conferentie beheerscht seinde Briand, ,,iis mariitieme wapeningen die offensief en kostbaar zijn, te beper- ken. Maar ik ben niet van meeming, dat het op ihet program staat aan een natie als Frankrijk die een uitgestrekte kustlijn en een groot aantal ver afgelegen kolo- a—----o-- T. mien heeft, de middelen tot verdeldiging aan het afbreken der verbimdingen. LJe van zij.n verbindingswegen en van zijn schokken werden langs de^ kus^ an^ue veiiligheid te onthouden.'' Daarna is er schrijft de N. R. Grt nog veel te doen geweest over de duik booten, welke Engeland bij monde van Balfour radicaal wenschte af te schaffen Toen idlit onmogelijk bleek, heeft men nog vergeefs moeite gedaan voor een regeling voor hulpschepen. welke afstuiite op de weigering van de Fransche gedelegeerden om met minder 'dan 90.000 ton voor duik booten en 330.000 ton voor kruisers en hulpvaartiuigen genoegen te nemen. Het noodi'g dit kort in herinnering te brengen voor een goed begrip van Coo lidge's nieuwe voorstel. Het zal nu meteen duidelijk worden, daf Adriatische Zee ook gevoeld te Bari, Ta- rento, Ancona, Macerata, Fermo en Triest zelfs te Napels. Te Spalato is lichte scha- de veroorzaakt. In Bosnie en Herzegowina is de schade groot en zijn er vele slaoh'toffers. Vooral de stad1 Ragura heeft ernstig geleden. Het juiste aantal slachtoffers is nog on- bekend, doch zou eenige honderden be- dragen. EDISON. Reuter seint uit New-York, dat Edison zijn SOsten verjaardag heeft gevierd door eens een dag vrijat te nemen, hetgeen door Ihemzdf gekarakteriseerd werd als net 23 7 T wH Ln ..het uitputtemdste werk, nog ooit in mijn dit voorstel m Frankrgk met koele belang- stelling ontvangen is. Echter niet daar alleen, maar ook door de Engellsche open- bare meeming. Een medewerker van de Daily News iheeft zich dadelijk tot tolk j van de bedenkingen aan Engelschen kant gemaakt. Hij voert, gelijk wij gemeld hebben, aan ,,dat de voorstellen in de eerste plaats zouden meebrengen. dat de maritieme wapeningen van die te land en in de lucht gescheiden worden gehouden. Ten tweede zouden de vijf mogendheden van Washington op dit gebied gesgbeiden blijven van de rest van de wereld. Ten derde loopen zij vooruit op de algemeene ontwapening scon,ferentie en rnaken een einde aan d'e hoop dat die conferentiie zich met het vraagstuk in zijn geiheel zal kun nen bezigihouden. ,,Me.n kan bovendien ernstige moeilijk- heden verwachten aangaande de verhou- ding 5:5:3 voor kruisers, torpedoboot- jagers en duikbooten. Deze cijfers geven toevallig de werkelijke verhouding in sterkte weer op 12 Nov. 1921 niet tus schen de vloten in hun geheel, maar tus- schen de kapitale schepen van Engeland, Amerika en Japan. Zij: gaven echter geen beeld van de verhouding in sterkte tus- sohen kruisers, torpedoibootjagers en duik booten." Strui'kelblokken bij de vleet dus. De kern van Coolidge's voorstel is de bereidverklaring van de Vereemigde Sta ten om een uitbreiding van de verhouding 5-5-3 die ten aanzien van Amerika, Enge land en Japan voor kapitale schepen geldt, te aanvaarden voor de klassen van sche pen, welke niet onder het tractaat van Washington vallen. Voorstanders van de ontwapeningsgieidachte ziullen hiermee instemmen, omdat juist de beperking die dit tractaat ten aanzien van het bouwen van groote linieschepen voorloopig heeft verwezenlijikt een nieuwe spoorslag is ge- bleken voor het uitbreiden van de vriige- laten sterkte aan lichte schepen. Het ge- val wil echter, dat Amerika in deze klas sen van schepen deerlijk achteroo geraakt is, zoodat bij aanvaandling van den voor- gestelden standaard door de drie groot- ste zeemogendiheden, Engeland en Japan tot afbraak van een gedieelte van hun materiaal over zouden moeten gaan of de Vereenigde Staten een heel aantal groote kruisers op stapel zouden mo;ten zetten natuurlijk van het allerndieuwste type. Het Amerikaansche Congres zou in dit laatste van de twee demkbane gevallen wel mo- reel gedwomgen zijn, er de credieten voor toe te staan. Volgens idle Amerikaansche statistiek, is Japan alien anderen zeemogendheden voorgekomen met het bouwen van 101 eemheden met een totaal van 339,201 ton Engeland heeft .maar 37 huloscheoen ge bouwd. maar aangeizien zij door de bank leven ondertnomen. Edison heeft naar men weet 1150 octrooien op zijn naam staan. De dag- bladverslaggevers die in sc'haren naar Llewellyn Park waren getogiein om den jarige te intervdewen, vonden hem te zamen met Henry Ford bezig met het lezen van de feildcitatie-telegrammendie hem bij honderden hadden bereikt. Edison vertelde, dat van al zijn onder- vindimgen, hij het liefst in de herinnering zou blijven door de grammofoon. Het ex- perimenteeren was zijn grootste genoegen, ,,De niatuur heeft tal van verrassingen' verklaarde hij en het gieeft veel pret; die uit het donker te voorschijn te halen.' Ford, die vroeger nog bij Edison in dienst was geweest, zeide, dat 'hij (Ford) geen begeerte had am zijn leven nog eens over te doen. Ik heb 'het best gehad; ik ben geluikkig, en ik verwacht gelukkig te zijn, zoolang ik leef 1 GROOTE SCHADE AAN DE SUIKERCULTUUR TOEGEBRACHT. Volgens bericht uit Brisbane, is de door eem wervelstorm gieteisterde havenstad Cavins nog aJitijd gei'soleerd. Die verbin ding ermee wordt udtsluiitend door middel van draadlooze telegrafie ondethouden. Van den suikerooqst is 150.000 ton of een vierde deel als verloren te beschou- wen. DE WAGON VAN DEN WAPEN- STILSTAND. De spoorweg-wagon, waarin den 11 en November 1918 bij Rethondes de wapen- sfiilstand werd gebeekend, heeft jarenlang een plaats gehad op het binnenplein van de Invalided te Parijis. De wagen stond daar al heel ongelukkiig en de regen en de wind, waaraan hij stond blootgesteld, maakten hem niet fraaier. De vrijgevig- heid van een Amenifcaan maakt het thans mogelijik den wagon naar de historische plek in het bosch' bij Rethondes terug te brengen, waar de wagen, behoorlijk op- geknapt, zal worden gieplaatst. 17 PERSONEN IN QUEENSLAND VERDRONKEN. Door de overstroamingen, na de cy- cloon van Woensdag 14 Febr. te Cairns (Queensland) zijn totaal zeventien per- sonen om het leven gekomen. De geheele stad staat onder water, terwijl vele huizen instortten, voordat de ibewoners kans za- gen zich in veiiligheid te brengen. KAN EEN BURGEMEESTER UIT DE GEVANGENIS ZIJN GEMEENTE BESTUREN? De vraag of een burgemeester uit de gevangenis zijn gemeente kan besturen houidt op het oogenblik de gemoederen jezig in de stad Edgewater (N. J.). Zoo- ils wij onlangs gemeld hebben, zijn de Burgemeester en de commissaris van poli tic uit die stad betrokken geweest bij een groote dranksmokkelarij. Zij zijn met 12 anderen deswege tot getvangenisstraf ver- oorideeld. De straf voor den burgemeester, bedraagt een jaar en een dag. Nu SteTt een deel van de bewoners volgens de New-York Herald het meerendeel voor, dat de burgemeester rustig in func- tie zal blijven gedurende het jaar, dat hij in de gevangenis d'oorbrengt, waartegen van een roerige miinderheid heftig verzet is gizrezen. Intusscihen zal de zaak nog wel een tijdje aanhangiig blijven, daar de veroordeeiden in hooger beroep zijn ge- gaan tegen bun veroordeeling. TER NEUZEN, 16 Februari 1927. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij koninklijik besluit is de broinz.en eere medaille der Oranje-Nassauorde toege kend aan D. Hamelink, landbouwers- knecht in dienst van den heer C. E. Ver- helst te Ter Neuzen. Mr. H. J. DIJCKMEESTER. De heer Mr. H. J. Dijcikmeester, ou'd1- Commissaris der Koningin in Zeeland, viert heden te 's Gravenhage zijn 80sten jaardag. t LICHTBEELDENAVOND. Maandagavond trad in de Ned. Herv. Kerk alhier op Z. Exc. H. J. Staal, oud- gouverneur van Surimame, met een rede over Suriname. De bijeenkomst werd ge- opend door Ds. A. Timmerman met ge- bed, waarna hij den heer Staal een harte- lijk welikom toeriep, er op wijze.nide hoe deze als gelooviig Christen niiet alleen de stoffelijke, doch ook de geestelijke belan- gen van Suriname heeft behartigd. De heer Staal begon met te wijzen op de groote overeenkomst tusschen Suriname en Zeeland en herinnerde er aan, dat Abr. Krijnssen, een Zeeuw, de Prinsenvlag plantte in 1667, na met twee schepen het fort bij Paramaribo te hebben veroverd Hoe komt het toch vraagt spreker dat zoo weinig Nederlanders belang stelling koesteren voor Suriname, terwijl men met Ned. Oost-Indie volkomen op de hoogte is. Hij schrijft dit toe aan de armoede van Suriname. In tegenstelling met Oost-Indie is in Suriname alles, met name de gcdsdienst en de taal, meer Hol- landsch. Dit komt ook vooral uit in den stratenaamleg, enz, De fabel, dat Suriname was een goud- land, het Eldorado van Zuid-Amerika, trok de avonturiers naar Suriname. Zij vonden er echter geen goud en daar er veel koloniale producten werden ge~ vonden, ontstond de planitagebouw, waar- voor het land echter geen geschikte werk- lieden had en richtte men het oog naar i Afrika, vanwaar de slaven naar Suriname werden gehaald., Dit noemt spreker een donkere bladzijde uit Suriname's geschie- denis. Hiji waarschuwt echter tegen een te sterke veroordeeling van de menschen, die daaraan hebben medegewerkt. De toestandeh waren toen geheel anders. Een ding mogen we wel doen: We kunnen iets goed maken tegenover dat volk en we kunnen die toestanden sterk afkeuren. Spreker zegt, dat de zwartjes dankbaar zijn, dat Nederland hun moederland is giebleven. Sedert de afschaffing der islaverni] is reeds veel tot stand gekomen. Hoewel het vervoer grootenideels te water ge- schiedt, zijn toch ook spoorwegen en ka- bels aangelegd. Spreker wijst dan verder op de komst der Hernhutters als zendelingen uit Duitschlaind, die steeds gereed stonden om het verdrukte hulp te bieden. Zoo brachten ze ook in Suriname het Evan- gelie. Ze hebben echter ontzettend moe ten doorstaan., doch door hun volhouden Zijn ze tot zegen der bevolking en van ons geworden. Door den oorlog ontstond echter geldgebrek en deed men een beroep op het moederland en gelukkig begint Nederland zijn piicht te verstaan en ko- men de giften langzamerhand binnen. Aan het slot behandlelde spreker een der vreeselijkste ziekten op aarde: de me- laatschheid. De lezing werd opgeluisterd door een reeks lichtbeelden, die de aanwezigen in staat stelde een blik te werpen op het overweldigende natuursohoon en op de bewoners van het land. Qok kreeg me.n te zien verschillende inrichtingen voor verwaarloosde kinder en, afsmede ,,Be- thesda", waar zoo ontzettend veel ge daan wordt om ihet lijden idler melaatschen te verzachtein. Ds. Timmerman dankte Z.Exc. Sraa voor het genotene en hoopte, dat deze avond een roepstem voor de gemeente zal mogen zijn om de broedergemeente krach- tig 'te steunen. Hii s'oot hierna de bijeen komst met dankgct ad. Het bezoek was druk, vooral de jeugd was sterk vertegen" oordigd. Jammer, dat de spreker voor vclen niet goed verstaan- baar was, waardoor veel van het gespro- kene verloren ging. IN WERKINGSTELLIbTG BEMALINGSINSTALLATIE VAN HET WATERSCHAP STOPPELDIJK c. a. Heden werd de in het voriig jaar ge- bouwde bemalingsinstailatie nabij de zee- sluis van den Ser Arendspolder, van het Waterschap Stoppeldijk c. a., in tegen- woordigiheiid van een aantal genoodigden, officieei in werking gesteld, welke plech- tighe-id werd verricht door den Commis saris der Komingin in deze provincie Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford. LANDBOUWTENTOGN- STELLING KRING HULST N. C. B. Op een desbetreffend verzoek door het bestuur van de Lanidbouwtentoonstelling gericht aan Zijne Excellence den Minister van Binnenlandsche Zaken en Lamld'bouw heeft deze aan dit bestuur dp toezegging doen toekomen, dat hij bereidWillig het Beschermiheerschap van de tentoonstelling wil aanvaarden. SLUISKIL. Zaterdagavonid werd een algemeene vergadering gehouden der verbruikers van electrisch lidht. Hierin werd besloten twee afgevaardigden maar Middelburg te zenden, om te itrachten van de P. Z. E. M. goedkooper licht- en kracbtverbruik te verikrijgen. Dit kost thans nog 55 en 25 cent per Kilowatt. HOEK. Dinsdag werd alhier in twee perceelen aambesteed, het bouwen van een woon- huis voor Iden heer Im. de Zwarte alhier. Ingesohreven werd als volgt: le perceel mPtselwerk: Gebr. Scheele te Sluiskil, f 1269; M. W. Nieuiwelink te Hoek, f 1200; Meertens en De Fouw te Hoek, .f 1147. 2e perceel timmerwerk: W. C. de Feij- ter te Hoek, f 1395; P. Hamelink te Hoek, f 1247; P. van Hermon te Hoek, 1175. Gegunid aan de laagste ins'chrijvers. SAS VAN GENT. Zoo'n Bolchivick Zaterdag vervoegdle zich bij een inge- zetene onze.r gemeente, dien we voor het gemak met den naam van mijniheer A. zuilen noemem, een persoon, IdHe hem drin- gend wenschte te spreken. Na hem met alle egards aan zijn uiter- lij.k voorkomen verschuldigd te hebben binnengelaten, werd de heer des huizes geroepen. Deze werd door den bezoeker terstond met onbescihaamdheid uitgenoodigd re- kenschap te geven van het feit, dat hij aan zekere fabriiek ontslagen was. De heer A. stond den man te woord, doch verklaarde, dat op dat besluit niet kon teruggekomen worden en het geven van rekenschap dienaangaanide niet in zijn voornemen lag. De onbeschaamde bezoeker meende zich nu gereohtigd te achten handtastelijk op te treden en wilde op herhaald verzoek ook niet het huis van den heer A. verlaten, dreigde zelfs alles kort en klein te zuilen slaan en deed eenige veelbeteekenide uit- vallen, die iduidelijk zijn bedoeling weer- gaven. Op het gerucht kwam de vrouw des huizes ter hulp, maar het heerschap een persoon afkomstig uit het Land van Cadzand, beschouwde zich als op eigen terrein en zou misischien nog tot erg er feiten zijn overgegaan als niet een buur- m'an des heeren A. op het hulpgeroep der vrouw ware te hulp gesneld. Met vereen- de kraehten gelukte het nu den bolchi- wistisch aangelegden indringer op straat te werken, waar hij zijn dreigementen ver- d'er luchtte. De heer A. heeft begrij'pelijkerwijze de politic met een en ander in kennis gesteld, zoodat onize bolchivick" eerlang wel zelf voor den recbter rekenschap en verant- woording van zijn optreden zal moeten afleggen en gewaar zal worden, dat onze ,,Code penal" nog niet buiten werking gesteld is. Werkeloosheid. Op een groot aantal arbeidskrachten d'rukt tegenwoordig weer de vloek der werkeUoosheid. Het is tireurig te moeten constateeren, dat onze locaile industrie, die toch in geenien deele tot de minste in den lande schijnt te behooren,- de arbeid van een betfekkelijk klein aantal flinke werkkrachten, niet kan gebruiken, terwijl honderden van over de grens komen om hier hun brood1 te verdienen en het dan ook werkelijk rijkelijk verdienen. Wanneer men even over de grens te genwoordig al die aardig uitziende ar- beidershuizen in oogensclhouw neemt met hunne aan weelde grenzende giestoffeerdc vensters, hun sierlijik aangelegde, dooi fraaie hekjes gievrijwaarde tuintjes, zonider van het inwemdige nog niet eens melding te maken, dan behoeft men ziich niet on willekeurig af te vragen: ..Woont hier een man die in Belgie of wel in Hollan d werkt". Het uitwendig voorkomen van al hetgeen zich aan het oog vertoont geefi voldoende antwoord op die vraag. Gaarne wordt toegegeven, dat de bui- tenlandsche werkman zich ten opzichte van den binnenlandschen in eene bevoor- rechte positie mag verheugen ten over- staan van het nu cenmaal niet wegcijferen valutavraag stuk. En evenm'in wil ik mij niet ontveinzen, dat eem eemmaal bestaande toestand zoo maar niet in een handomdraaien ten gun van onze Nederlandsc'he arbeidskrach ten zou kunnen omgezet worden. Maar deze toestand treedt nu reeds het negende jaar in na dien fatalen tijd, toen honderden, na vier jaren lang 's konings rok gedragen te hebben met de boodschap naar huis werden gestuurd: ,,Ga nu in vrede, mijn zoom en zie, dat ge uWe plaat" weer onder de zon verovert". Menigeen is idlit inderidaad na veel moei te, opoffering en ontbering ook weer ge- lukt, maar anderen hebben zich nimmer meer nadien aan de fatale greep van hef Fatum kunnen ontworstelen. Geschoolde werkkrachten zelfs, men schen met flinke vakbekwaamlheid toege- rust, metselaars, timmerlieden, en anderen zijn thans tegen heug en meug in genood- zaakt hun toevlucht te nemen tot de ar beidsbaurs, terwijl vroeger de vraag naar hun hulp het aanbod verre overtrof. En nu! Wde het aantal krachtigie, stoe- re mannen zich voor Ide poort van werk- plaats of fabriek ziet verdringen, als het ware bedellend om d'aar binnen ook de handen uit de mouwen te mogen steken om aan dien op hen lastenden vloek dei werkeloosheid te omtkomen, voelt zich droef te moede gestemid. Men zit verle- gen met de vraag: Hoe al die tot niets- doen gedoemden aan productieven arbeid te helpen? Maar dan vraag iik: Is elke arbeid, hoe onproductiief hij op ©en gegeven oogenblik ook schijmen mage, niet productief? Mag het uitgraven van den kuil, waar in straks de boom kan geplant worden, of het nivelleeren van de terreinen, waar- op binnen korter of later tijd het zaad kan uitgeworpen worden om tot vrucht te gedijen, niet productief genoemd worden. Wij zijn helaas maar al te giewoon ge worden om, na de eerste spald'e gronds verlegd te hebben, de onmiddellijke resu! taten van den daaraan besteden arbeid en de in verband daarmede gemaakte on- kosten, tasfbaar voor oogen te zien. Laten we toch dergelijke kortzichtigheid van ons afwerpen: Het is misplaatste zuinigheid, die de wijisheid bedriegt; de kortzichtigheid van de d'rie jongelieden, uit de fabel, die den tachbigjarlgen grifs- aard bespotten, omdat hij op zijn leeftijid nog jonge boomen plant. Als onize voorvaderen, wier roem wij bedichten en bezingen en op wier bezit wij prat gaan, aldus geredeneerd' hadden, zouden wij thans niet met droge voeten den bodem betreden, die door hunne wijizt voorzienigheid aan de wateren omtwoe kend geworden is. Men versta de zaak echter goed. Het is volstrekt noodiig bij het bedeelen van den arbeid een zekeren maatstaf te gebruiken. De nietsnutser, die alleen de schop in de hand neemt, omdat hij anders niet kan eten, de Jijntrekker, die met de gedacihte in, zijn brein rondloopt, dat de groote kas er goed voor is behoeft en mag niiet over dezelf'dle kam geschorei. worden met den flinken kerel, die binnen de maat zijner kraehten, poot aan speelt Een zekere graduadie in het toekennen van het loon volgiens gepresteerden ar beid, mag zelfs als een aanmoediginq van de minder actieve elementen tot naarstlg- heid en plichtbesef geacht worden, zonder dat er van uitbuiterij of onbillijkheid sprake is. Maar dit is slechts 'n onderdeel van het groote vraagstuk, welks oplossing wij, ai- thians wat deze omgeving betreft, liefst zoo spoedig mogelijik zouden zien aan- gepakt. GEMEENTELIJKE- EN DISTRICTS- ARBEIDSBEURS TE TER NEUZEN. Op 1 Februari 1927 stonden als werk- zoekenden bij de Arbeidsbeursingeschreven Transport- en losse arbeiders 287 Op 3 Jan. '27 242 Zeelieden 4 Timmerlieden 11 Schilders 7 Opperlieden 5 Electriciens Bank werk er 1 Centrale-Machinist 1 Magazijnkn.-Timmerm. 1 Magazijnknecht 1 Bakkersknecbt Fabrieksarbeiders 3 Metselaars 8 Stucadoor 1 8 10 5 6 1 I 1 1 1 9 5 1 Totaal 3S0 Op 3 Jan. '27 291 Bij de Correspondentschappen Axel Breskens Boschkapelle 55 op 3 Jan. '2.7 60 15 Graauw Hcek Hulst Koewacbt Oostburg St. Jansteen Stoppeldijk Westdorpe Zniddorpe Zaamslag 46 73 100 103 5 1 47 33 67 28 53 44 84 100 108 5 1 44 32 70 20 46 Totaal 626 Op 3 Jan.'27 614 BIETENROOI-COMMISSIE EN SYSTEEM-VAN DRIEL. Naar de „Telegr." verneemt, heeft de commissie voor het bietenrooivraagstuk en hare prineipalen de Bond van Coop Suikerfabrieken en die Centrale Suiker Mij voorgesteld een, zoo mogielijk twee machines te doen vervaardigen door den heer C. van Driel, landbouwsmid te Zoe- termeer-Zegwaard. Ben beslissing in deze kan eerlang verwacht worden. Het blad herinnert er aan, dat in 1924 de instigatie der Zeeuwsche Lartdboirw- Mij. door genoemde twee lichamen een prijs werd uitgeloofd van f 10.000 voor een doelmatige bietenikop- en rooimachi- ne, die aan bepaalde eischen zou moeten voldoen. In het begin van dezen winter noodigde de heer Van Driel Ide commissie uit, zijn machine (waaraan hij een aantal jaren had gewerkt, te komen bezichtigen en de indruk was van dien aard, dat een aantal commissieleden meende, dat er iets .ge- daan" moest worden in verband met de v oo rlo opog -g unst ige verwachtingen. dtie men van belt werktuig had gekregen. Aan gezien echter het rapport der commissie reeds was verschenen, kon van een even- tueele toekenning van den prijs geen sprake meer zij'n. Maar omdat men de constructie-Van Driel niet zonder meer wilde negeeren, is na rijp beraad besloten. bovenvermelid voorstel aan de organisa ties te doen, hetwelk voor beide partijen een min of meer bevredigenldle oplossing inhoudt. Paardenfokkerlj. AFDEELING ZEELAND STAMBOEK NEDERLANDSCH TREKPAARD. Dinsdag werd te Goes eene algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Zeeland van het Stamboek Nederlandisch Trekpaard, onder voorzitterschap van den heer H. A. Hanken, die in de eerste plaats welkom heette den algemeenen voorzitter van. het Stamboek, den heer Jhr. J. van Vredenburch. Spreker wees ei op, dat evemals over de natuur ook over de paard'enfokkerij een mist hangt. Hi) heeft kort geleden in Duitschland nog ge- sproken over de mogelijkheid de invoer- was

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 2