Bij Ruwe Schrale Huid PUROL V. Rossem S patent verpakking Morst niet. - Scheurt niet. - Geeft geen kort. iichte baaitabak INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. van Handen en Gelaat Ooos 30-60-90cL GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. l»8t2Oa»a£0 flh y E m. U il Se. CtS, GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Dondierdag 3 Pebruari 1927, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer J. Humga, burge meester. Tegenwooirdig de ledenJ. J. de Jager, D. van Aken, D. Scheele, P. van Cadsand, L. J. Geelhoedt, R. Scheele, C. A. Verlinde, H. J. Colsen, N. A. HaimeLink, L. J. van Driel, B. N. van Dijke en J. van Riet. Afwezig de been E. L. Freriks. (2. Vervolg.) 4. Aankoop van een perceeitje grond van „De lloop" en G. P. P. van der l'eijl. Burg'emaesiter en Wethouders van Ter Neu zen Snellen voor, bet n&voigende besluit te iiemen: De gemeenteraad van Teir Neuzen; Grfciz.cn. zyn besirnt van den Zl October 1926, goextgeikieurd door gedeputeerde staten van Zealand, den 12 November 1926, onder nummer 63, le aid., tot bet aanigaan van eerie railing van grond met de N.V. Bouwmaterialenhandel ,,De Hoop" alhiier. Overwegende, dat aan de gemeente daardoor in voll en en onibezrwaarden eigendom is over- gedragen een gedeelte van het perceel, vroeger kacltastraal bekend in sectie M, no. 340, thans bekend als sectie M, no. 477, op de bij dat be sluit behoorend'e teekanimg in roze kleur aan- gegeven; dat ten tijde dier railing uit bet kadaster ndet bleek, dat een deel van d'it perceel, vroegei be«kenid in sectie 'M, no. 365, thans bekend als sectie M, no. 487, was gekocbt door G. F. P. van der Peijl; dat ons dit is gebleken uit eene speciaal aan- gevraagde kaart van het kadaster; dat daardoor ook nog 3 M2. van de N.V. Bouwmaterialenhanidel „De Hoop" buiten de run ling is gebleven; dat partijen genogen zijn die grond aan de gamesnte te schenken dat alsdan echter zooveel registratierechten verschuldigd zouden zijn, dat Wet in het be'lang der gemeente is, deze percee- lem te koopen; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders besluit: 1*. Te koopen van de N.V. Bouiwmaterialen- bandel „De Hoop" albier, 't perceel kadastraal bekend in sectie M, no. 477 gedeeltelijk, ter op- pefrvlakte van ongeveer 3 M2., op bijbeboorende teekening in gele kleur aangegeven, zulks voor de soiin van vjjftig cent (f 050) 2". Te koopen van Govert Frederik Pieter van der Peijl albier, het perceel kadastraal be kend in sectie M, no. 487, ter oppervlakte van oingeveel 24 M2., op bijbeboorende teekening in roode kleur aangegeven, zulks voor de soon van een gulden 1en vender onder de navolgende voorwaarden: a. de gemeente koimt in het bezit en op het gebruik van het gekochte onimiddellijk na de ©nderteekening der op te maken koop- akte; b. de grondlasten en alle andere belastingen, lasten en schuldplichtigheden van bet ver kochte geheven wordende of later te beffen zijn voor tokening van de gemeente vanaf den 1 Januari 1927; c. de gemeente is verplicht binnen drie maan- den na den dag waarop door gedeputeerde staten van Zeeland de vereischte goedkeu- ring van dit besluit is verleend, eene koopakte te doen op,maken en te onder- teekenen; d. alle rechten en kosten op den verkoop en koop en op de levering van het verkochte vallerde zijn voor rekening van den onder 2°. genoamdien verkooper. De beer HAMELINK verklaart geen be zwaar te bebben tegen dit voorstei, doch meent er op te moeten wijzen, dat dit voorstel aan bet iieht brengt hoe odivooraichtig bet is, als de raad ingaat op voorstellen, die niet voldoende van alle kanten zijn ibekeken. De raad beboort toch op bet adVies van burgemeester en wet- houders te kunnen ingaan, en uit dit voorstel blijkt, dat een vorige maal hieromtrent een voorstel is aangenomen, dat nu het op de uit- voening aankomt de gemeente in groote mioei- lijkbeden zou kunnen brengen. De betrokkan partijen zijn nu van goeden wil, maar veron- ilersteit, dat liierbij eens een bewoner van de Axelsche straat betrokken was? Dan zou men genoodzaakt zijn aan aware eischen toe te geven, want men kan daar zonder deze twee stukjes grond niet weg. Hij meent, dat burge meester en wethouders, indien ze voorstellen dben, te moeten verzoeken te zorgen, dat die goed zijtn, tea- voorkaming van latere mioailijk- heden voor de gemeente. De VOORZITTER meent de beschuldiging van onvoldoende voorbereading dezer zaak te moeten verwerpen. Ieder der bij deze zaak be trokken partijen meende, dat de overeenkomst voldoende geregeld was. Toen echter bij het kadaster een kaart wend opgevraagd, kwam aan het licht, dat bij een tusschen hen gesloten transactie, de beer Van der Peijl zonder dat hij daarvan bewust was een stukje gronid had ge- kocht van „De Hoop" en deze omgekeerd van den heer Van der Peijl. Hier was geen kwestie van onvoldoende voorbereiding, doch van een oowiilekeurige omstandiigheid, waaraan men bij zulke gevallen steeds Moot staat. De zaak komt echter zonder moeilijkheden in orde. De iheer HAMELINK verklaart, geen be zwaar te hebben teigen bet voorstel als zooda- ni,g, maar houdt vol, dat, als een voorstel aan de orde wordt gesteld, de raad er op aan kun nen moet, dat dit formeel geheel in orde is. De VOORZITTER acht dit niet altijd houd- baar; men moet toch. op de verklaringen der edgenaars afgaan, maar nu bleek Later, uit de kaclasterkaart, dat er hiier 4 vierkante meters gi-ond buiten den ruil gebleven waren. De heer HAMELINK meent, dat men toch vooruit zekealheid zou 'moeten hebben van bet terrein, dat men koopt of rult. De kosten van de fouten komen nu toch ten laste der ge meente. De VOORZITTER merkt op, dat dit laatste niet juist is; de man wiens fout het is, moet de kosten betalen; dat blijkt uit het voorstel. De jieer COLSEN wijst er ook op, dat, als men een kaartje van het kadaster vraagt, men toch kan, zden, hoe het terrein er uit ziet. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemanen. 5. Overneming eener straat van het rijk. Burgemeester en wethouders stellen voor, het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen: Overwegenide, dat de Staat der Nederlanden (Departement van Financlen) genegen is aan de gemeente in eigerudom over te diagen de s^raav toopende vanaf de Axelsoue straac naasi het geoouw van de Veieen.g.nig vcor Am- baobtsonderwijs te Ter Neuzen, naar de Van Steenbergenlaan, kadastraal bekend in s::ct:e C 'nos. 4944 en 4950, op bijbeboorende toeikfe- ning in witite kleur aangegeven, zuiks voor de som van tien gulden 10) dat het in bet beLarig der gemeente is, dat de in de kom gelegen stiraten e.gendom der ge meente zijn; dat deze straat aan alle eischen der Bouw- verordening voldoet, dat de koopsom billijk is te noemen; Gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders; besluit: Onderhands te koopen van den Staat der Nederlanden (Departement van Financien), de straat loopenide vanaf de Axelschestraat naast het gebouw van de Vereeniging voor Am- bachtsonderwijs te Ter Neuzen, naar de van Steenibergenlaan, kadastraal bekend in sectie C nos. 4944 en 4950 op bijbeboorende teeke ning in witte kleur aangegeven, zulks voor de som van tien gulden 10,en onder de na volgende voorwaarden: 1°. de koopster aamvaardt de verkochte straat in eigemdiom met 'alle daaraan verbonden lusten en lasten. De aanvaarding in ge- not en lasten geschiedt op den datum van de betaling van, de koopsosn. De gemeente is verplicbt de door derden verkregen rechten te ■eerhiadoggn. 2°. ten behoeive van de afwatering van de overage Staatsgronden en de daarop of daarin steeds aanwezige of nog te maken bestratingen en rioleeringswerken draagt de koopster zorg, dat een geregelde af- voer daarvan zonder vergoediing in de overgedragen straat of rdoleering kan plaats hebben. De Staat zal voor verdere uitvoering van werken kosteloos aansluiten mogen aan deze rioleeringen en straten. 3°. de koopsiter zal den Staat tegen alle aan- spnaken van derden vrijwaren; 4°. alle kosten op deze overeenkomst vallend zijn voor rekening van den Staat. De heer HAMELINK vraagt, of wel goed is nagegaan, of deze over te nemen straat geheel in orde is. Er komt nu nog niiet veel verkeer door, maar als er een regenvlaag geweest is; doen zich reusachtige verzakkingen voor. Als er nu reeds diepe kuilen in komen, wat moet dit dan niet worden als er ook vervoer door komt. Hij vraagt zich af, of er, toen due straat gelegd is, wel voldoende toezicht is geweest. Als de gemeente de straat ovemeemt, behoort zij toch in goeden staat te zijn, anders beloopt zij de risieo van latere herstellingen. De VOORZITTEiR geeft te kennen, dat een en ander door den gemeentebouwmeester is op- genomen. Hij ducht van de ovemame voor de gemeente geen nadeelige gevolgen, daar deze toch treedt in de rechten van Domeim, tegen- over den aannemer die voor die administratie de straat gemaakt heeft en daar toch nog on- (ierhoudsplichtige zal zijn. Overigens zijn ver zakkingen niet steeds te voorkomen. Spreker wijst er op, dat de woningen bij de Axelsche straat op den hoek der Van Steenibergenlaan, die gebouwd zijn op het gedempte gedeelte, ook zijn verzakt. Dit is ook aan het trottoir te zien. Hij ziet in een en ander geen bezwaar. De heer HAMELINK oppert twijfel aan den onderhoudsplicht die nog zou bestaan, en meent dat het euvel is te wijtem aan minder goed aan- stampen der sleuven bij het maken der rio- leering. De VOORZITTER geeft te kennen, dat met de opmerkingen rekening zal worden gehouden. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 6. Leggen van een riool in gemeentegrond. Naar aanleiding van een verzoek van H. H. A. Bauwens, statdonschef te Hulst, om hem ten behoerve van zijn in aanbouw zijnde woning op het perceel sectie L no. 2209, gelegen aan de Scheldekade te Ter Neuzen, vergumning te verleenen voor het leggen van een zijriool in gemeentegrond en aansluiting van diit riool aan het gemeenteriool, stellen burgemeester eii wethouders voor de gevraagde vengunning te verleenen, o.m. onder voorwaarde, dat het riool een diameter moet hebben d!m 12 c.M. en al- leen mag gebruikt worden voor afvoer van hemel- en huishoudwater ten behoerve van deze woning en ter erkenning van het eigendoms- recht der gemeente op den grand waarin hert riool is gelegd en'voor het brengen van diat af- valwdter in het gemeenteriool vefzoeker of zijn rechtverkrijgenden jaarlijks een retributde zullen betalen van f2,50 en voorts onder de daarvoor gebruikelijk te stellen voorwaarden. M,et algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 7. Verleenen eener gratificatie voor waar- neming der tunctie van inspecteur van politie. Burgemeester en wethouders geven het vol- gende te kennen: Zooals U bekend is, is de inspecteur van po litie met ingang van 1 November jl. eervol als zoodanig ontslagen. De nileuw benoemde inspecteur van. politie noopt zijne functae te aanvaiarden op 1 Maart a.s. Deze betretoking wordt thans waargeno- men dloor den agemt-rechercheur van politie, den heer W. van Doom. Het zal wel geen be- tooig behoeven, dat tjjderus deze warneming van genoemden ambtenaar veel meer gevraagd wordt dan anders bet geval is. Het komt ons daaro.m billijk voor, om hem gedurende deze waarneming eene gratificatie uit de gemeente- kas te verleenen van /75 per maand. Waar hij deze betrekking vier maanden moet waar- nemen, wordt dit dus een totaal bedrag van f 300. De begrooting moet natuurlijk niet door deze uitgaaf worden gew(jizigd, aangezien en voor 1926 en voor 1927 de voile jaarwedde is ge- raamd voor den inspecteilr van politie. Wij stellen u daarom voor, aan den agent- recheroheur van politie eene gratificatie te verleenen van 300. De heer COLSEN merkt op, dat, toen de agent-rechercheur het werk van den inspec teur is gaan doen, de agenten toch het werk van den agent-rechereheur hebben moeten ver- richten, daar het politiewerk in de gemeente toch moest gedaan worden. Is dat niet zoo, dan zou men1 tot de conclusie moeten komen, dat er een agent te veel iis. Hij kan er zich dus wel mee vereenigen, dat die 75 per maand als gratificatie wordt uitgekeerd, doch zou wil- len, dat dit onider de politdeagenten verdeeld werd. De heer VAN CADSAND heeft zich, toen hij het voorstel zag, aanvankclijk ook op dat standpunt gesteld. Hij heeft eh ter nader over- wogen, dat het dan, als hij het werk deed van den inspecteur, een vanaelfhei,! ou zijn, dat hij ook het safaris van den inspt teur kreeg. Hij zal zich daarom niet tegen dit voorstel om per maand f 75 gratificatie te geven verzetten. De gemeente verdient er dan nog wat op. De VOORZITTER acht de kwestie heel een- voudig. Ook burgemeester en. wethouders hebben in deze rekening gehouden met een be- zumigingsobject. Doo-r dat de vacature van inspecteur 4 maanden vacant zal zijn, wordt viermaal 150 bespaard. Toen is aan den heer Van Doom gevraagd, of hij er genoegen mede nam de betrekking waar te nemen tegen een gratificatie van f 75 per maand. Deze ver- klaarde zich daartoe bereid. Wat nu de kwestie betreft of de agenten door deze regeling meer werk hebben moeten doen, dat is moeiujk uit te taaken, dat zal voongekomen zijn, maar is moeilijk aan te geven. Het komt toch meer voor, dat ergens een iknecht ziek of met verlol is, en dat het werk dan toch regelmatig door- gaat, zonder dat men dan kan zeggen, dat er een knecht te veel is en die dus uitgeschakeld zou kunnen worden. Men- moet niet meenen, dat men van de menschen en hun werk een rekensommetje kan maken. Bovendien hebber. de agenten dat, als het noodiig was, ook wel voor den beer Van Doom over. Burgeaneester en wethouders acbtten dit de beste regeling. De heer COLSEN houdt toch vol, dat, als de eene agent het werk van den baas deed, de andere toch meer werk moesten doen. De heeT HAMELINK: Tenizij we het met een man minder zouden kunnen. De VOORZITTER herhaalt, dat dit moeilijk te constateeren valt. Zouden de heer en den- ken, dat de agenten steeds met 8 uren dienst kunnen toekomen? Het worden er, als de om- standigheden dit vereischen, ook we! eens 16. En als dat noodig is doen z,e het. Dat is de practijk. De beer HAMELINK: Ja maar, mijnheer de voorzitter De VOORZITTER: Ja, ik begrij.p, dat ik hierover weer wel iets van den beer Hamelink zou moeten hooren. Zoo zit men altijd vast, langs de een of andere zijde. De heer COLSEN blijft tegen het voorstel. Het wordt aangenomen met 11 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren D. Scheele. Van Cadsand, Geelhoedt, R. Scheele, Verlinde. Ha melink, Van Driel, Van Dijke, Van Riet, Da Jager en Van Aken; tegen stemt de beer Colsen. 8. Verleenen gratificatie voor waarneming betrekking van onderwijzer. De gezondiheddstoestand van den onderwijzer P. J. Eijke, werkzaam aan de openibare lagere school A albier, is, aldus deelen burgemeester en wethouders mede, blijkens omtvangen be- richt van zijn geneeskundlge van dien aard, dat hij gedurende minstens drie maanden absoluut rust moet nemen. In verband hiermede wordt aan den heer A. C. de Coninck, die als volontair aan die school werkzaam is, bet werk van den heer P. J. Eijke opgedragen, zoodat De Coninck geheel als ge- woon onderwijzer optreedt. Wij aohten bet daarom billijk, dav aan den heer He Coninck voor deze werkzaamheden eene gratificatie wordt toegekend uit de gemeentekas. Waar pas aangestelde ondeiwijzers volgens de thans geldende 'bepalingen eene jaarwedde genieten van f 1200, zouden wij die gratificatie be paald willen zien op een bedrag van 100 par maand. Wij stellen u daarom voor, aan den heer A. C. de Coninck, volontair aan school A eene gratificatie uit de gemeentekas te ver leenen van f 100 per maand, zoolang de onder wijzer P. J. Eijke ziek is. De heer VAN RIET verklaart zich niet tegen dit voorstel te zullen verzetten, doch wenscht vast te leggen, dat dit besluit ndet bindend zal zijn voor andere voorstellen van dien aard. De heer D. SCHEELE meent, dat in deze voorziChtigheid noodig is. Naar hij meent zou de heer Eijke, indien bij weg gnng, ndet meer vervangen mogen worden door een nieuwe leerkracht, tenzij men een boventallige nam. De raad moet dus voorzichtig zijn, daar men anders voor onaangename consequenties kan komen te staan, in verband met de bijizondere scholen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat bur gemeester en wetfhouders daarmede ter deeg rekening hebben gehouden, aangezien de waamemer niet als tijdelijk onderwijzer is aan- gesteld, doch alleen een gratificatie krijgt. Toch is dit al v^n iiwloed voor de bijzondere scholen, aangezien de kosten voor de openbare hierdoor stijgen en zij dus ponds poinds gewijs ook per leerling een hoogere uitkeering krijgen. De heer HAMELINK: Dat is nu een gevolg van de verslechteriinigen in de onderwijswet die we te dariken hebben aan den heer Cblijn. De VOORZITTER meent, dat deze dat zelf maar eens moet komen bespreken. Het voorstel wordt aangenomen met* alge meene stemmen. (Wordt vervolgd.) Vergadering van Vrijdag 4 Februari 1927, dies namidd'ags 1,30 uur. Voorzitter de b?r J. de Feijter, Burge meester. Teigenwoordiig dt- leerem A. de Feijter, S. van Hoeve, C. A. Wis. 3, D. G. Koopman, A. de Koeijer, Wr. vaai Pet em, D. Dees, C. H. H. Wisse, M. Dekker, A. Haak en A. Dees, be- nevenis de Secretards, J. Stolk. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebed:stformulier. Hij geeft vervolgens te kennen, dat het hem weer een aangemame taak is, in deze eerste vergadering in dit jaar de ledem een hartelijk welkom toe te roepen en de hoop -uit te druk- ken, dat 1927 voor alien een recht gezegend j'cj^ir zal mogen zijn, zoo wel* voor hun persoon als voor hun geziin, en ook voor deze ge meente. Hij kan met genoegen constateeren, dat de crisis die zich oak albier deed gevoelen voprbijgaat en hoopt, dat dit jaar algeheele verbetering zal brengen. Voor de lamdbouwers, het bedrijf voor deze gemeente van zooveel beteekenis toonen de voortlbrengselen weer stijgen.de pryzen en hij verwacht, dat die weer op het oude niveau zullen komen. Was het jaar 1926 reeds beter dan 1925, hij heeft goeden moed, dat de gemeente en hare ingezetenen weer op denzedfdbn sport zullen komen van vroegere jaren. Hij druikt de hoop uit, di^t die raadsled-n br.m weer op dezelfde wijze zullen bijstaan om zijn amht te vervullen en daardoor zijne taak te verlichten, diat dam alien naar gezondheid en kraeht zullen meewerken tot bevordering van den bloei der gemeente en alien met blijdschap het jaar zullen mogen beeindigen en dat Gods aegen op aller arbekl zal rusten. (Teekenen van instemming.) De heer C. A. WISSE zegt als oudste lid naonens den raad den Voorzitter dank voor de tot hen gerichte hartelijke en waardeerende wcorden, en drukt wederkeerig de hoop uit, dat het thans voortsnellende jaar voor den Voorzitter en voor hen die hem in het bestuur der gemeente ter zijde staan een gezegend jaar mcge zijn, dat zijn wensohen beiwaarhetd mo gen worden en men aan het eind met welge- vallen, op 1927 zal mogen teirugzien. Waar we thans staan aan den vooravond der verkiezin- gen, drukt spreker de hoop uit, dat het den Voorzitter ook zal gageven zijin met dat nieuwe college, met ij'ver werkzaam te blij.ven voor de belangen der gemeente. Mage diat werk onder Gods Zegen st.rekken, tot welzijn der gemeente, voor den Voorzitter en zijn familie. 2. Vaststellen notulen. De VOORZITTER stelt voor, de notulen der vergadering van 27 Sept. 1.1. vast te stellen, zooals die aan de leden zijn toegezonden. De heer D. DEES heeft geen aanimerking cp de notulen, maar betreurt het, dat het zoo aratzettend Jang duurt eer die aan d)e leden warden toegezonden. Nu kwam oak weer de bode nog op het laatste oogeniblik de notulen der vergadering van 10 December brengen. Hij meent, dat dit toch alle perken te buiten gaat. De VOORZITTER schrijft dit er aan toe, dat de drukker overstelpt was met werk, en hij hoopt, dat het in de toekomst beter zal gaan. De heer VAN PETEGEM iherinnert, de vo rige vergadering verzocht te hebben op te ne men de stemming betreffemde de aanschaffimg van een giervat. Dat is nog achterwege ge bleven. Hij drinigt alsnog op vermelding daar van aan. Het zal toch geen bezwaar zijn dit nog te weten te komen, ieder lid wcet toch wel hoe hij gestemd heeft De VOORZITTER zegt opneming toe. De heer A. DEES merkt op, dat in de no tulen der vorige vergadering vermeld stond, dat hij een vraag zou gesteld hebben met be trekking tot den machtwaker op het dorp. Hij heeft diaarvan niets gezegd. De SECRETARIS merkt op, dat ddt in de affeieele notulen veranderd is. De heer A. DEES: Jawel, maar het stond in het verslag in de courant. De notulen worden met algemeene stemmen vastgesteld. 3. Mededeelingen. a. Dat op 28 December 1926 zijn. opgenomen boeken en kas van den gemeente-ontvanger en op dat tjjdstip in kas was 16.985,511^, terwijl in kas moest zyn f 16.985,4014, alzoo een te veel van 11 cent wat is toe te schrijven aan wisselen Aangenomen voor kennisgeving. b. dat op 28 December 1.1. eveneens zijn opgenomen boeken en kas van den administra- teur van het gemeentelijk eiectrisch bedrijf en op dat tijdstip in kas was 122,33% overeen- komenide met het bedrag dat aanwezig moest zyn. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Ingekomen stukken en zoo noodig daar- over besluiten. a. Een schrijven van Gedeputeerde Staten betreffende verandering kermis te Cadsand. Aanigenomen. voor kennisgeving. b. Eene bescbikking van Gedeputeerde Staten, d.d. 22 December 1926, houdende ver- leening van vrijsfelling voor een tijdvak van twee jaren, eindigende 31 December 1928 van de verplichting tot het geven van onderwijs in het vak „Mchamelijke oefening" vermeld on der tetter j in art. 2 der Lager Onderwijswet 1920. Aangenomen voor kennisgeving. c. Eene besohikking van Gedeputeerde Sta ten houdende besluit tot verdaging hunner be- slissing omtrent de begrooting dienst 1927 toi 1 April aartstaande. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van mej. J. F. Nijssen, houdende dankbetuiging en bericht van aan- nenming hareT benoeming tot onderwijzeres aan de openbare lagere Dorpsschool. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van den gemeente-archi- tect houdende dankbetuiging voor toegekende vergoediing. belooning inzake wegsverbetering. Burgemeester en Wethouders stellen voor stukken ae aan te nemen voor kennisgeving. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een adres van S. Brandisma, inspecteur van het lager onderwijs te Middelburg, en P. de Brees, hoofd eener school te Zierikzee, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Vereeniging „Sehoolmuseum te Middelburg" gevestigd te Middelburg, die daarin te ken nen geven: dat bovengenoemde vereeniging 4 Septem ber jl. is opgericht met 650 leden; dat het niet alleen voor onderwijzers, maar ook voor gemeenten en schoolvereenigingen van het hoogste belang is, een dergelijke in- richting in Zeeland te hebben; dat zij dit nader aantoonen in een bij het adres gevoegde memorie van toelichting en dat zij op grond van de daarin aangevoerde reden verzoeken de vereeniging te steunen door een jaarlijksche subsidie, van af 1 Januari 1927. De memorie van toelichting luidt als volgt: Memorie van Toelichting. 4 Sept. j.l. werd te Middelburg opgericht de vereeniging Schoolmuseum te Middelburg. Ziedaar de mededeeling in de Zeeuwsche pers, welke ook U niet ontgaan zal zijn. Een mede deeling, die den Zeeuwen, onderwijzers en al ien, die belangstelling hebben voor goed onder wijs, als een jubelkreeit in de ooren moet heb ben geklonken. Na noesten arbeid van eendge maandien bet doel bereikt; Zeeland een school- museum, evenals Groningen, Roermond en Utrecht. Niet minder dan 500 onderwijzers en 150 particulieren lid. Wat we met dit museum beoogen? Hetzelfde wat men elders ermee bedoelt. Groningen heeft het zoo jutei gezegd in het tweede jaar- 1 vc.siag Uutgeoracht in 1908. j s doei is mmmer geweest om boven de andteren ute ia stekui; we hebben zelfs mmmer Amsfcerdam naar de kroon willen steken, docli sieeds waren de argiunenten, dat het Noordan des lands met voldoende van het Amsterdam- scne museum kan proiiteeren. Niminer heb ben we gedacht aan concurrence met de hoofd- atad, maar we hebben onze collega's m het midden des lands benijd, waar zij steeids in de geiegenheid zijn zich op de hoogte te houden van alies, wat aan de inarkt gebracht 'WOidt, terwijl wij alleen in de vacantie eens konden zien, zooals we dan ook andere museums be- zoeken, zondeir edgenlijk voor onzen artoid e*- rechtstreeksch van te profiteeran. Daarom is het doel onzer vereeniging ook niet geweest te verzamelein wat voor 50 of 100 ol nog meer jaren onze scholen aan leermid- delen en schoolmeubelen te aanschouwen ga van. Datgene wait nu het onderwijs kan dtenea, dat was het, wat wij vroegen. Zich aansluiten bij het leven der school, dat was het iideaal van ons-museum. Een museum voor het geheete Jand, dat alios geeft, waar zoo goed als niets wordt ge- mist, van voorheen en thans en daarnaast kletine musea en dan tenminste een in Gronin gen, waar men vindt, wat noodig is voor het hiaden". De behoefte aan zoo'n museum was ook Mar reedis lang gevoeld, zoodat, toen de heer Brandsma, Inspecteur van het Lager Onder wijs te Middelburg, den stoot tot de oprichting gaf, de medewerking algemeen was, getuige, niet alleen het toetreden van 650 personen jui lid, maar ook, dat verschillende gemeente- en schoolbesturen uit elgen beweging besloten omze vereeniging geidelijk te steunen. Verbly dend is het, dat men blijkbaar inziet, dat die installing, een machtige steun kan zijn by ket zoo goed mogelijk inrichten van het onderwys Wij stellen ons bovendien voor, dat in de toe komst zal blijken, dat, doordat men zich meer en beter op de hoogte kan stellen, voardat men tot aankoop overgaat, bezuinigdng het gefveig ervan kan zyn. Immers een weloverwogen keuze waarborgt een duurzamer gebruik. Deze insteiling kost evenwel veel geld, «oo- wel de inistandhouding als de installatie, en zonder de royale medewerking van de gemeen te Middelburg, die voor ons doel ruime lokalem afstond en gratis liet inTichten, hadden we niet durven en kunnen overgaan tot de oprichting. Aangemoediigcl evenwel door deze hulp en ook die van anderen hebben wij ertoe beslotcn. Wij vleien ons met de'hoop, dat alle ge meente- en schoolbesturen in Zeeland het groote nut van een gewestelijk museum zullen inzien en daarvam doen blijken, door het gov en van een flinke jaarlijksche bijdrage. Burgemeester en Wethouders alihoewel ovej- tuigd van het nut van het hebben van eer> schoolmuseum te Middelburg, stellen voor op het verzoek afwijzend te beschikken. De heer D. DEES heeft in de memorie van toelichting gelezen, dat er door inriohting vac dat museum heel wat bezuindging te verwaok- ten is. Hy voelt daar veel voor, maar verwacht, weihig resultaat van het museum. Hij kan diaarom meegaan met het voorstel van Burge meester en Wethouders. Hij heeft 'ook gelegen, dat er 150 onderwijzers zijn toegetreden. Het komt hem voor, dat het meer in het belang dot onderwijzers is. Het voorstel Wordt met algemeene stemawefl aangenomen. g. Een, adres luidende als volgt: De Ohriisitelyke Nationale Werkloozenbond willen in dezen hunnen spijt uitdrukken, dat de gemeenteraad afwyzend heeft beschiikt op het verzoek van hun en de afdeeling werkloo zenkas, ziende de toestand zeer duister te gemoet daar er nu al zoo veel werkloozen, zyn en nog steeds bijkomen en 'hierdoor geen ka«, zoo uitgetrokken is, zooals Uedelachtbare heeren weten zult, duiurt het maar 36 dageu. Alzoo <loen wij een beroep op den raad der gemeente om in die toestand toch eenigszins verandering te mogen brengen: a. door eenig werk te verschaffen, omdat zij hierdoor langer mogen bevry'd zyn om te treikken uit hun kas; b. omda, ,zij niet weder moeten komen vragen om een steunregeling in te voeren; c. hunne vereeniging kasgeld voor uit te keei-en te voorzien; d. en zooveel mogelijk de organisatie aan te bavelen die hrin zelf zooveel mogelijk helpen Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat het in hun voomemen lag voordat dit adres inikwam: a. de paden der begraafplaats in orde te laten maken; b. de Pouckdpolderschen dijk eenigszin* te laten afsteken; c. de boomen op het dorpspledn te laten snoeien; d. eenige slooten op het dorp te doen kui- sChen, met een en ander ieen aanvang te doen nemen in begin der maand Februari,v waar- door dus verschillende werkloozen te werk kua nen worden gesteld, stellen voor dit adres aan te nemen voor kennisgeving. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat de werkzaamheden ondertusschen zijn aamgevan- gen. Hij heeft het toezicht op het dorp, de keen De Feijter aan den Eendragt en, de heer Van Hoeve aan den Pouckepolderschen dijk. Hy ge looft, dat er nu zoo wat een 40 menschen aarn het werk zyn. De heer VAN PETEGEM juicht toe, hetgoe*. Burgemeester en Wethoudiers zyn aangeva^- gen. Hij wil er echter ook op wijzen, dat dooi den heer Van Hoeve er al terecht eens op ge- wezen is, dat de menschen moesten organisee i ren, opdat ze 'bij werkloosheid ook eenigen 1 waarborg hebben, ndet terstond met ledige han den te staan. Men kan hen ndet genoeg op hun i verplichting ddswege drukken. Dan zou hij ook wenschen, dat er bij het te werk stellen gel el werd op de behoeftem van de sollicitanten, want hij wijst er op, dat de behoefte bij <eon gezdn, dat den geheelem zamer met 2 of 3 man gewerkt heeft, niet zoo nijpend is als by iemand die steads alleen heeft moeten werken voor eem gezini met jonge kinderen. Hij zou daarom willen, dat Burgemeester en Wethou ders het zoo in het Vat goten, dat zij, die hei I meer noodig hebben, ook eerst in aanmerking j komen. De VOORZITTER deelt, omtrent het eerete punt mede, dat Burgemeester en Wethouders de menschen hablben meeigedeeld', dat het 't laatste jaar is, dat zy aan onigeorgajiiseea-- den hulp zullen verleenen. Wanneer zij geen zin hebben om voor Zichzelf wat te dioen, dan hebben Burgemeester en Wethouders geen zin meer om hen te helpen. Het volgend jaar zul len dus geen andere dan georganiseerde voor werkverschaffanig worden aangenomen. Wat het tweede punt betreft, dat is een verbazend moeilijke zaak. Burgemeester ei Wethouders hebben zich bepaald tot het aart- nemen van hoofden vani gezinnen en kostwin- ners. Een andere regeling is haast onuitvoer- baar. Hij wil wel enkenmen, dat er naar ziji meeming thans ook menschen. in aanmc'-lcm- komen, die het eigenlijk niet zoo hard noodig hebben. Jammer is het, dat ze zelf niet inzten. dat ze het werk beter voor minder bedeelde

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 6