Tar U e aaensc he Cour ant Woensdag 9 Febr. 1927, No. 8027. WIEIHIJDS BL JLJD. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN VAN Vergadering van Dondierdag 3 Februari 1927, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer J. Huizimga, burge meester. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jagei', D. van Aiken, D. Scheele, P. van Cadsand, L. J. Geelhoedt, R. Scheele, C. A. Verlinde, H. J. Golsen, N. A. HameMnk, L. J. van Driel, B. N. van Dyke en J. van Riet. Afwezig de hear E. L. Freriks. De VOORZITTER opent de vergadering. Hij vangt aan, met dank te zaggen voor de goede wenschen, hem toegezonden by de wis- selireg des jaars en wenscht wederkeerig alle Leden met 'hunne families in het aangevangen jaar alle goeds toe, hoopt, dat zij dlit in goeden welfitand moigen beleven en teneinde mogen brengen. Hij wijst er op, dat het in het afgeloopen jaar de zaken der gemeemte door het nemen van versehillende besluiten belangrijk hebben kunnen functioneeren. De gemeemte werd in 1926 voor bijzondere rampen gespaard, hetgeen niet in het algemeen kan gezegd worden. Toen in het vorig jaar de eerste vergadering plants had, waren we ver- vuld met de rampen, die de watervload over een deel van ons land bracht, andere plan -en wer- den geteisterd door branden en aardbevlngen en stormen, waarbij ongeluikkiger wijze ook vele menschen zijn omgekomen. Hij hoopi, dat het jaar 1927 in dit opzicht gumstiger moge zijn voor oris land en volk, en dat wij onder de bewarende hand Gods in vrede en welstand zullen kumnen leven. Hij zal zich onthouden van het noemen dier besluiten en ook van het aamstrippen van ande re omstandighedem der bervolking. In versla- gen en amdere overzichten hebben we daarvan reeds kennis kunnen nemen. Aangezien we thans echter staan aan den vooravomd van de verkiezimgen voor een nieuw raadscollege, acht hij het dienst ig versehillen de belangrijke zaken aan te stippen, die z.i. in de naaste toekormst, voor het welzijn der ge- meente en hare bevolking omder de oogen zul len behooren te worden gezien., en welke hij de versehillende kiesvereenigingen aanraadt ern- stig met hunne candidaten te bespreken. Men diene wel te bedenken, dat wij niet mo gen stilstaan. Het gemeentebesituur moet voor- uitzaen en bronnen van welvaart en verbe- tering opemen, opdat door die meerdere wel vaart de belastingdruk kan worden verlicht. Spreker vestigt daartoe de aandacht op het volgende: In de eerste plaats noeimt hij de noodzake- lijkheid van uitb redding der los- en laadplaat- sen met opslagplaatsen voor de binnenvaart, het daarvoor deels afgraven en verbinden van het eiland tusschem de kanaalarmen met den va-sten wal en verplaatsen van de vluohthaven. Ook is dringend noodig het uitbreiden van de los- em laad- met opslagplaatsen voor de zee- vaart, aangezien er ruimrte te kort komt en dit oorzaak zou kunnen worden, dat hier gevestig- de zaken naar elders moeten verhuizen. Naar zijine meening behoort een uitbreiding daarvan onder de oogen te worden gezien langs de beide kamaaloevers, ziob uitstreldkende tot de ge- meente Sas van Gent, en daarvoor met die ge meemte, overeenkomstig art 121 der Gemeente- wet, samenwerkimg te zoeken. Daarmede dienen gepaard te gaan maatnege- len tot inkorting van afstanden, door het in- rich ten van snel verbin dimgen. Hij zou ook samenwerkimg willen zoeken met de wtoomvaartmaatsdhappij Zeeland te Vlissdn- gen, voor gedeeltelijke verleggimg van haar eimdpunt naar Ter Neuzem, opdat zou worden verkregen een snelverbindomg van Brussel mot Ijoroden via Ter Neuzen. Ten slotte zal ook noodig zijn het tot stand brengen eemer regelimg ten behoeve van de bij het haver,bed rijf ibedienden werklieden, waar- door deze ook voor de werklooze dagen tegen gebrek worden gevrywaard, op eene voor ben eervolle wijze, en zij miet zander meer aan de zorgen der gemeemschap worden overgeleverd. De lasten dier regelimg zal behooren te worden gedragen dOor de bij deze belanghebibende par- tyen, eventueel met eenigen steun van de ge meemte. Dringend raadt hij overweging van voren- staande punten aan, en eindigt met de hoop, dat het alien die hieraan hebben medte te wer- lcen zal gegerven worden die taak met ijver en toewyding te vervullen, en de arbedd in het belang der gemeente onder den zegen van God in den Hemel wel zal mogen gelukken. Aan de orde komt. 1. Notulen. De notulen der vergadering van 21 October 1.1. worden met algemeene stemmen vastge- steld. De heer HAMELINK wenscht, alvorens met de ibehandeling der overladen agenda wordt aangevangen iets te vragen. De vergadering is nu in den voormiddag udtgeschreven. Het komt hem voor, dat dit voor versehillende leden last moet veroorzaken. Men zal het toch wel met hem moeten' eens zijn, dat het onmo- gelijk is, om gefeeel deze agenda in een paar uren af te wierken, en dan loopt een vergade ring in den voormiddag uit op het verlies van een geheelen dag. Hij zou den voorzitter drin gend willen verzoeken daar in de tockomst toeh retell,irig mede te willen houden. Indien in den namiddag wordt vergadert en men vervalt in den avond, ('an is dit niet zoo klemmend, want men heeft dan toch zijn morgenuren kunnen beniriten. Diana de agenda op een paar uren afwertken is niet mogelijk zander een afjakker- systeccn en dan worden de versdhillemde pun- ten niet voldoende besproken. Hij zou daarom willen vragen een paar pun- ten, die hij heel belangrijk acht, aan te houden tot een volgende vergadering. Hij wijst o.m. op het voorstel tot grondaarikoop aan de Axel- schic straat. Hij acht dat n;et van zoo'n drin- genden aard, dat daarover thans reeds moet worden beslist, ,en hij meant, dat de leden, daar over toch ook nog wel het een en ander zullen willen zeggen, daar is althans alle aanlai ding toe. De heer COLSEhl merkt op, dat het houden der vergadering in den voormiddag is ge so hied wp verzoek van een paar raadsleden, omdat zij in den namxldag verhinderd waren. Daar steekt dus niets in. De hear VAN DUKE geeft in overweging dan niet van middag, d'och van avond te ver- gaderen. De heer HAMELINK merlct daartegen be- swaar, aangezien er dan toch niets van komt dm den namkktag voor ziohzelf productief te maken. De VOORMTTER verklaart gevoeld te heb ben, dat de agenda te groot zou worden. Aan- vankelijk bestond het voomemen vroeger te vergaderen, doch diaarvan kon ten slotte geen gevolg worden gegeven. Hij is het eens met den heer Hamelink, dat het gemakkelijke.r valt in den namiddag te vergaderen, aangezien er dam minder tijdrverlies is voor de leden en hij heeft dan ook pas na lange aarzeling gevolg gegeven aan het verzoek van den heer Colsen, dat deze ooik namens den heer Van Gad sand deed, om in den voormiddag te vergaderen. Het lag in sprekers bedoeling om te vergade ren tot half e6n uur. Voorts liigt het in zijn bedoeling am de voorstellen waarover een be- slissing op heden mindter dringend is, en die belangrijk te ach.ten zijn, te verschuiven naar het eind der vergadering. Om half 12 kan dar, eens gezien worden hoever de raad met de be- handeling der punten gevorderd is en wat ver- der geschieden moet. De vergadering neemt hiermede genoegen. 2. Ingekomen stukken. a. Bericht van J. Hamstra Pik, dat hij zijiie benoeming tot lid der comimissie van toezicht op het middelbaar onderwiis aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. b. Bericht van H. W. R. Kramer, dat hij zijne benoeming tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs aan neemt. Aangenomen voor kennisgeving. c. Bericht van Ph. J. Callenfels, dat hij zijne hertbenoeming tot lid der commissie van toezioht op het middelbaar onderwijs aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. d. Bericht van C. Lok, dat hij zijne herbe- noeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs in de kom aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. e. Bericht van Th. van de Bilt, dat hij zijne herbenoeming tot lid der commissie van toe zicht op het lager onderwijs voor Sluiskil Driewegen aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. f. Bericht van P. W. Cimce, dat hij zijne benoeming tot lid van het burgerlijk arrnbe- stuur aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. g. Proces-verbaal van de op 16 December 1926 ten kantore van den gemeente-ontvan-ger gehouden opneming der boeken en kas. Daar- bij is gebleken, dat m kas moest zijn het batig slot over het dienstjaar 1925, zijnde van den gewonen dienst 20.788,92 Vz en van den kapi- taaldienst, voor zoover daarover nog niet be- schikt is jf 211,77%, terwijl de inkomsten over 1926 tot op datum hebben bedragen/320.087,89, samen 341.088,59, terwijl de uitgaven over den dienst 1926 hebben beloopen f 300.967,30, zoodat in kas moest zijn 40.121,29, hetgeen overeenkwam met de in kas bevonden en in het proces-verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. h. Bericht van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 30 Decemlber 1926, dat zij hunne beslissing op de gemeentebegrooting voor den dienst 1927 hebben verdaagd tot 1 April a.s. Aangenomen voor kennisgeving. i. Het raadsbesluit van 21 December 1926, tot verkoop van gnond aan H. R. J. van der Veen, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. j. Het raadsbesluit van 21 December 1926, tot verkoop va,n grond aan de firma V. E. Galle, voorzien van het bewijs der goedkeuring dooi gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. k. Het raadsbesluit van 21 December 1926, tot aankoop van een perceel grond van de N.V. Internationale Spoorwegmaatschappij Meche- len—Ter Neuzen en van A. G. den Exter alhier, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Verslag der commissie tot wering van schoolverzuim, voor Ter Neuzen, kom, over het jaar 1926. Dit luidt als volgt: In Mei 1926 was het 25 jaar, dat de commis sie geinstalleerd werd. Van de toen zitting hebbende leden zijn nog overgebleven, de hee- ren F. Elve en L. J. de Vries, terwijl de heer P. M. Geelhoedt in Jul! 1926 zijn 25jarig lid- maatschap kon hendenken. In de 25 jaar van haar bestaan zag de com missie heel wat gebeuren. Het meest opvallend is wel de groote afneming van het vroeger soms zoo overgroot aantal .schoolverzuim. De haat tegen de leerplicht is grootendeels ge- luwd; het tegenwoordige geslaoht heeft zich bijna geheel aangepast aan den toestand. De wekelyksche rapporten van de hoofden der scholen, het spoed'ig optreden van de onder- wijs-autoriteitan en het daarop snel volgende ingrijpen van de commissie hebben er toe bij- gedragen overtredingen van eenig-zins langen duur te voorkomen. Van burgemeester en wethouders kwam ken nisgeving in van afasoluut schoolverzuim van 2 kinderen uit e^n gezin. De zaak werd onder- zocht en tot een goed einde gebracht. De ouders hadden gemoedsbezwaar tegen. de vaccine, maar hadden nagelaten hiervan op den gestel- den tijd aangifte te doen op de daarvoor aan- gewezen wettelijke formulieren. Na bespre- king met twee commissSeledem, bij huisbezoek, gaven de aansprakelijke personen zidh in den kortsten tijd de moeite heft verzuim te her- stellen. Latef berichten burgemeester en wethouders het absoluut schoolverruim van 2 leerplichtige kinderen, waarvan het oudiste pas 8 jaar was, en vroe.ger de bijzondere school te Driewegen bezocht had. Bij vertrek van de moeder naar de omgeviing van de kom der gemeente, bleef het schoolgaan achterwege. Kleereng-ebrek werd aangevoerd als reden van het niet school gaan. Nadat daarin door het bekende fonds voor schoolkleeding voorzien was, volgde in- schrijving op de bijzondere school in de Jozina- straat. Wegens betrekfcelijk schoolverzuim werd, na ingekomem kennisgeving van de Inspectie L. O.. door de commissie ingegrepen in: 19 ge- v-allen voor de bijzondere school te Driewegen, 7 gevallen voor de Ned. Herv. school, 5 geval- len voor de R. K. school, Verbindingstraat, 2 gevallen voor de openbare school C, 1 geval voor de openbare school A, 1 g&val voor de bijzondere school te Zoutespui, Axel. Opmerkenswaardig is, dat deze getallen on- gewoon gunstiig afsteken bij die van vorige jaren, toen er overal minstens dubbel zooveel verzuimers waren. In het oog loopend is de onistandieheid, dat van eene der grootste scholen, de Bijz. school in de Jozinastraat, geen enkel bericht van over- tredrnig bii ons in kwam. Ook in 1925 was dit zoo. De Comrm'sie zou daiaruit mn-t-n aflei den, dat het schoolbezoek aan deze inrichting heelemaal niets te weuschen overlaat. Mogelijk cok, dat er niet al te stremg wordt toegekeken .n. e,ikel schoolverzuim. Alle aansprakelijke personen ons opgegeven voor vermoedelijke overt reding der Leerplicht- wet, zijn door de Commissie opgeroepen; wie niet verscheen, werd aan huis opgezooht. Voor of na het venhoor werden dikwijls heel waar- devolle inlichtingen verkregen van de hoofden der scholen. Meestal was eenige veldarbekl oorzaak van het schoolverzuim; voornamelijk bestond die arbeid uit erwten trekken. Wel 15 keer werd dit aamgevoerd, enkele malen voor kinders uit het 7de leerjaar, meestal voor leerlinigen van de Ode, ook wel van de 5de klasse. Voorzoover het leerlinigen van de 7de klasse betreft, meen- den de ouders, dat ze die met het volste recht uit de school konden houden; een der aanspra kelijke personen beriep zich zelfs op het Kiamerlid Ds. Kersten, die zich volgens een krantenartikel in dien zin zou hebben uitge- laten. Op te merken valt, dat door het spoedig i«- grij.pen het aantal verzuimen voor erwtentrek- ken nooit erg groot was; ook schijnt de ma- rechaussee zich bemoeid te hebben met deze bezigheid, voorzoover het al te jonge ikinderen betrof. Van een bijna 13-jarig meisje werd op gegeven, dat ze haar broer een paar keer had moeten helpen met het afhalen van een vraohtje boonen en erwten uit het pakhuis. Drie kinderen moesten hulp bewijzen bij het aardappelsrooieneen paar andere, waaronder een jongetje van de 3de klasse, hadden aard- appel.s gekapt of achter de ploeg opgeraapt. Van een kind, dat naar door anderen beweerd werd, aardappels gekapt had, kon de aan sprakelijke persoon door een doktersbewijs aantoonien, dat ziekte oorzaak van het ver zuim was. Een leerling was enkele schooltijden weg- gebleven voor het uitdunnen van de suiker- bieten. Een jongen had twee schooltijden verzuimd om naar het belastingka nitoor te gaan voor het doen van betalingen. Door drie kinderen, een van de 4de, twee van de 2de klasse, werd een schooltijd ver zuimd buiten willen en weten van de ouders. Overige gevallen van „aohter de baag loopen" kwamen onis niet ter oore. Bij een meisje werd ongesteldheid opgegeven als reden van het niet-schoolgaaneen jongen had zich bloedend verwond, was flauw geval len en kon toen niet naar school; een andere jongen werd thuisgehouden voor klieren achter de ooren. Een meisje verzuimde een schooltijd wegens ruzie met andere schoolgaande kinderen; de moeder wilde maar niet inzien, dat de schuld van die ruzie voor een groot deel ook aan haar kind lag. Een jongen van de 4e klasse verzuimde nog al enkele schooltijden door allerlei huiselijke am&tandighaben; versehillende voorwendsels en uitvluehten moesiten dienen om het noodzake- lijke van het thuis iblijven aan te toonen. Niet zonder moeite slaagde de Commissie er in het ventje opnieuw op de schoolbanken te krijgen. Een meisje verzuimde 2 schooltijden, omdat ze mee geweest was naar Belgie voor aankoop van kleedieren. Een jonigen was een middag weggebleven, omdat het diansitmeisje hem had meegeruomen naar hare ouders ter viering van het Sinter- klaasfeest. Aan het einde van dit verslag gekomen mee- nen wij nog met voldoening te kunnen mede- deelen, dat er in het afgeloopen jaar geen ver- andering kwam in de samenstelling der Com missie, evenmin in de onderlinge aangename verhoudimg der leden. De heer HAMELINK wijst op het opmerke- lijke feit, dat de commissie geen enkel geval te behandelen heeft gehad van een der groot- ste scholen in onze gemeente. Dit komt hem vreemd voor, aangezien hij vernam, dat daarop toch ook wel verzuimen voorkwamen. Hij achtte het noodig dit naar voren te brengen, omdat hij hoopt, dat toch ook voor die school de wettelijke bepalingen wel zullen worden na- geleefd, dat moet toch voor alien gelijk zijn. De VOORZITTER geeft te kennen, dat van deze opmerking aan de commissie mededee- ling kan worden gedaan. Hij neemt overigens aan, diat zij ten opziichte van bedoelde school hare taak evenzeer zal verrichten als voor de andere scholen. Het verslag wordt aangenomen voor kennis geving. m. Een dankbetuiging van de vereeniging „Het WIt-Gele Kruis" voor het gunstig besluit op de suhsidie-aanvraag voor 1927. Aangenomen voor kennisgeving. n. Een adres van W. J. C. Cohen, te Utrecht, die daarin verzoekt hem het aUeen vergunningsrecht te verleenen tot den aanleg en het spanmen van draden langs deskundigen weg en met toestemming van huiseigenaren van uit een nader te kiezen centraal punt bin- nen de gemeente, tot het verstrekken van radio-muiziek en -kertelienwten, lezingen enz., aan de ingezetenen dier gemeente, met een daartoe nader aan te vragen vergunning van den Minister van Waterstaat. Adressanit verklaart te zullen waarborgen, dat door dozen aanleg geen scihade aan eigen- dom, bovengrondsche geleidingen dezer ge meente worden toegebraoht. De VOORZITTER stelt namens burgemees ter en wethouders voor, dit verzoek te stellen in handen van burgemeester en wethouders om bericht en raad, evenalis de met be trekking tot deze materia nog ingekomen adressen van: a. Ondergeteekende, Pieter Cornelis Oor- schot, ten deze domicilie kiezende ten zijnen huize, Wagenaarstraat no. 5 te VHss'ngen. geeft te kennen: I. Eerstens: dat by hem het voomemen bestaat, zoo mo gelijk over te gaan tot oprichting en in be- drijfstelluig van een radio-distrilbutie-centrale van onibeperkte oapaciteit wat betreft het aan tal aansluitingen, een en ander binnen de kom der gemeente Ter Neuzen; dat de distributie zoodanig zal worden inge- richt, dat de abonnees de keuze hebben, uit twee versehillende programma's welke zij naar believen zullen kunnien inschakelen; dat daarvoor noodig is het aanleggen van een distributiegeleiding bestaande uit drie parallel gespannen draden, gebouwd overeen- konvstig de lijnen der Rijksteiefoon; dat deze distributie-geleiding op meerdere punten dien openbaren weg zal moeten krursen, zij het op hehoorlijke hoogte en met inacht- neming van bijzondere voorzorgen, zij het dioor gehruik te maken van ondergrondsohe kabels; dat voor een en ander de toestemming noo dig is van Zijne Excellent?® den Minister van Waterstaat, gezien artikel 3 der Telegraaf- en Telefconiwet 1904; dat het verkrijgen van deze ministerieele goedkeuring grootendeels afihankelijk is van de meening van Uw gemesntebestuur, ten aanzien van de noodzakelijke overkruisingen van ge- meentegronden dat ondergeteakende zr'ch bc eid verklaart te voldoen aan alle eisehen b'treffende ve'ligheid, behoorlijken aanleg, eraz. welke uw college zal' goed v'nden te stellen. Redenen waarom hij beleefd verzoekt hem toestemming te verleenen voor het overkruisen van gemeentegrondenonder mededeeling van de wijze waarop deze eventueel mogen tot stand komen. II. Tweedens: dat het adressant niet ontgaat, dat door ver leenen van coneessies voor Radio-distributie aan meerdere aanvragers, ongewenschte toe- standen kunnen ontstaan, o.m. het tot stand komen van meerdere overbodige straatkrui sin- gen, onderlinge storingen door inductie der versehillende distributiegeleidingen dat zijn plannen voor distributie de geheele stad omvatten; dat deze plannen in verband met eventueele oudere aanvragen voor wy'iziging vatbaar zijn; dat ihij eventueel bereid is, een nader overeen te komen financieele prestatie ten bate der gemeentekas, te stellen tegenover een hem te verleenen concesstie, waarbij hem wordt toege- kend het recht tot distributie van Radio-pro- gramma's in de gemeente Ter Neuzen, zulks met uitsluiting van anderen; Redenen, waarom hij Uwen raad beleefd ver zoekt de mogelijkheid te willen overwegen, hem onder nader vast te stellen voorwaarden een concessie te verleenen, subsidiair, ingeval toe stemming wordt verleend aan meerdere aan vragers, hem een zeker stadsgedeelte toe te wijzen, eveneens onder nader vast te stellen voorwaarden. Toelichting. Het zy adressant vergund het volgende on der Uwe aandaoht te brengen als toelichting op zijn adres gerioht aan Uwen raad. De radio-distributie vindt haar ontstaan in de installaties voor radio-ontvangst in versehil lende ziekenhuizen. Op deze toestellen worden een, aantal luidsprekers en/of telefoons aan- gesloten, waardoor het mogelijk is, dat op ver sehillende zalen en kamers de patienten en het verplegend personeel de programma's beluiste- ren welke door het toestel worden ontvangen. Hier geschiedt de distributie dus binnen de mu- ren van de betreffende inrichting. Men is dit systeem ook gaan toepassen in versehillende gemeenten in Noord-Holland (vooral Zaan- dam) met dat verschil, dat nu in versehillende woningen de programma's door een ontvang- toestel gedistribueerd, worden beluisterd. Ver sehillende van deze centrale's konden al heel spoedig geen nieuwe abonnee's meer aanne- men, omdat de capaciteit der toestellen niet toereikend bleek voor de bediening van een groot aantal luid-sprekers. Enkelen brachten het tot 2 a 300 aansluitingen. Daardoor is het noodig om in een stad versehillende centrales in te richten. Een der genoemde centrale's heeft echter een eindversterker ontworpen, waardoor het aantal aansluitingen kan worden opgevoerd tot een onbeperkt aantal. Hierdooi kan worden volstaan met een centrale in ieder gemeente. Het is adressant gelukt het exploitatievecht van de betreffende firma aan te koopen voor de provincie Zeeland. De wenkwijze van een centrale als die, welke adressant zich voorstelt te gaan exploiteeren in deze gemeente is de volgende. In een xig,artoe geschikt pand worden cen trale en bureau gevestied. Vas dit gebouw u!t wordt een driedraad.sgeleiding gespannen over de geheele stad. Elk huizenblok krijgt een kringleiding waarop de abonnee's worden aan- gesloten. Zooals reedis in bet adres is ouge- merkt worden twee programma's tegelijker- tijd ontvangen en gadi'stribueerd. Op een der toestellen worden zooveel mogelijk de program ma's v,pn Hilversum ontvangen, de uitzendin- gen van alle speciale radio-omToep-vereenigin- gen daaronder begrepen. Hebben versehillende abonnee's -mogelyk bezwaar naar een dezer spe ciale groeps-uitzendingen te luisteren, dan kunnen zij zelve overschakelen op het andere programma. De voordeelen van een radio-distributie-een- traile voor het publiek zijn vele. De ontvangst en d'stributie geschieden door zeer selectieve toestellen, bediend door vakkunidig personeel, zoodat storingen tot een minimum worden be- perkt. De weei-gave an muziek etc. is uiteraard opgevoerd tot het hoogst bereikbare betreffen de zuiverheid en natuurgetrouwe intonatie, ter wijl het welbegrepen eigenbelang is van den centrale-exploitaivt, de nieuw,ste technische ver- beteringem steeds in toepasising te brengen. De kosten van aansluiting (waarschynlijk f 10,zijn zoo laag, dat dit voor bijna nie- mand meer een financieel bezwaar zal vormen. De kosten van bet abonmement (waarschijn- lijk 2,per maand) zijn lager dan de onder- houdskosten van een gewoon ontvangtoeetel z. a. laden van accu's, slijtage aan anode-batte- rijen, accu's en lampen. Alleein moet ieder abonne z'ch een luidspre- ker of telefoon aan,schaffen geschikt voor aan sluiting op het distributienet. Een ander voordeel is, dat de radio-program ma's cok binnen het bereik komen van minder gesitueerden en dat onder deze gnoep velen een aansluiting op de centrale zullen prefereere boven het aanschaffen van een zelfgeimaakt toestelletje, in vele gevallen samengesteld uit minderwaardige onderdeelen, waarvan de re- sulteerende muziek nu juist niet kan bydragnn tot ontwikkeling van den goeden smaak. De onderlinge storing door genereeaende ontvangers (Mexicaanscbe hondj en de ontsle- ring der dakem door meer of minder prirmitie- ver antenne's zullen worden beperkt. Rest nog de vraag of de in bedrijfstelling van centrale's geen nadeelige invloed zal gaan ir't- oefenen op de thans bestaande radio-handel. Deze nadeelige invloed, z o deze zich zal doen gevoelen, zal dan toch uiterst mindem zijn. Adressant gelooft eerder het tegendeel te mogen verwachten. Een radio-toestel in de goedkoopste uitvoering vordert zeker minstens een uitgave van 150,—. Deze uitgave waarvoor ten overvloede zeker geen eerste klasse radio-ontvanger kan worden geleverd, valt lang ndet ond'er ieders bereik. Iemand die zich deze uitgave nog wel kan ge- troosten, kan zich bij aansluiting op het distri- butie-net voor dat bedrag een prima-luidspre- ker aanischaffen en heeft dan een weengave rliie niets te wenschen overlaat, hetgeen met bovengenoemd toestel zeker niet het geval zou zijn. Iemand die zich deze uitgave niet kan permiteeren, kan met aanschaffing van een be- langryk goedkooper luidsprelker ook nog ge- nieten van de gedistribueerde programma's. Waar de plaatselijke radiohandel de leveran- tie aan de centrale van adressant zoude heb ben, voor zooveT het betreft de luidspreker en telefoons, zou door het grootere aantal luiste- raars bij de radiohandel een opleving inplaats een inzinking kunnen worden geconstateeni, Bovendien blyft er nog altijd een categoric vai beter gesitueerden. die zich niet afhsnkelijk willen gevoelen van da door een centrale t" distribueeren programma's en z'ch de aan schaffing van een prima toestel kunnen ver- oorloven. Bovendien meent adressant met eeni gen grond te mogen verwachten, dat de suiblie- me weergave door zijn centrale een propaganda zal worden voor het aanschaffen van prima- ontvangtoestel 1 enzoodat de radio-handel z'ch meer op den verkoop daarvan zal kunnen gaan toeleggen. Voor den aan-leg van het net, de aansluitin gen, voor het voeren der adimlnlstratie. en de bed-'ening der centrale is personeel noodig. da' voorzoover aanwezlg, in deze gemeente kan worden geworven. Het distributienet zal wor den gebouwd volgems de eisehen van den tech- niischen di&nist der Rijks-tekgraafdienst. Het net zal o.m. worden beveiligd tegen bliksem- inslag. De aanleg op particulier eigendom, ge schiedt alleen met toestemming van betrokiken eigenaren en onder garantie tegen besehadi- gingen van welken aard ook. Tenslotte zij medegedeeld, dat a<lres--ant een schrijven ontving van den Directeur-Generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, waarin er o.m. de aandacht op werd gevestigd, dat eerlang het Rijk de radio-distributie ter hand zal nemen, dat dienaangaande nog geen beslis- sdng is genomen, en dat voorloopig omder bepaalde voorwaarden door Zyne Excellentie den Minister van Waterstaat toestemming voor radio-distributie kan worden verleend. Waar de ondememing dus in zekeren zin een riskant karakter draagt, hoopt adressant door de m- richting van een uitstekend geoutilleerd betlrijf de mogelijkheid te scheppen, dat door het Rijk t.z.t, tot overname daarvan zal worden beslo- ten. b. Een adres van J. A. Meertems, wanen.de te Ter Neuzen, die daarin te kennen geeft, dat hy voomemems is om in deze gemeente op te richten een radio-centrale, am langs dien weg de ingezetenen van deze nieuwigheid te doen genieten, en verzoekt hem daarvoor concessie te verleenen, op nader overeen te komen voor waarden. De heer COLSEN wil er de aandacht van burgemeester en wethouders op vestigen, dat ei hier reeds vele ingezetenen zijn die een ont- vangtoestel hebben en dat het noodig zal zijn, daarmede rekening te houden. De VOORZITTER antwoordt, dat de heer Colsen daarop gerust kan zyn, dat zal niet aan de aandacht van burgemeester en wethouders ontsnappen. Het voorsitel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. m. Het rapport der commissie tot werkver- ruiming in Zeeuwsch-Vlaanderen, betreffende een vergadering gehouden in het belang der vlasindustrie. Dit luidt als volgt: In samenweriring met de vertegenwoordigers der gemeenten Ter Neuzen, Axel en West- dorpe, benevens een vertegenwoordiger van het Departement van Binnenlandsche Zaken wercl een conferentie gehouden op Woensdag 19 Januari 1927, te Axel en Donderdags te Ter Neuzen. Het voorstel inzake vlasbewerking der „commissde tot werkverruiming in Zeeuwsch- Vlaanderen", eenigen tijd geleden aan enkele gemeentebesturen ingezonden, is andei-maal in deze conferentie behandeld. De kostenberekening, het cardinaalste punt, werd in de eerste plaats naar voren gebracht, en nader besproken, of, het punt in kwestie levensvatbaarheid had, en zou kunnen worden tot udtvoer gebracht. Als resultaat van deze bespreking kon het volgende worden vastgesteld. I. Iedere gemeente kan bij een voldosnd aantal werklooze arbeiders individueele vlas bewerking als abject voor werkversehaffing ter hand nemen. Bij een niet voldoend aantal werkloozen zou samenwerking met een of meer gemeenten ernstige overweging verdienen. Voorop dient te staan, dat alleen die arbei ders te werk worden gesteld, welke intensieven arbeid in die branche kunnen verrichten. II. Bij een vrij nauwkeurige berekening, met voorlichting van deskundigen, is in de conferentie gebleken, dat werkversehaffing door vlasbewerking, kan worden ter hand ge nomen a. dat de loonstandaard is gebaseend op een verdienste die varieert van f 12 tot f 16, Iper week voor den arbeider; b. de gemeente 50 van dit loon als bijslag geeft in de kosten der exploitatie van deze werkversehaffing. III. De gemeente(n) benoemen een of meer leden, welke een commissie vormen tot uitvoe ring en eontrole van deze werkversehaffing. IV. Z.Exc. den Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw is bereid gehoord en op advies van de Commissie tot Werkver ruiming te overwegen de gemeente (n) te steunen met een by slag van 15 tot 25 op het door de gemeente uit te keeren bedrag, ge- noerpd in punt II, lett. b, indien het plan tot werkversehaffing door vlasbewerking, van de C. tot W. voomoemd wordt aanvaard. V. Zoodra blykt, dat een gemeentebestuur tot uitvoering van dit plan mocht besluiten, een of meer leden te benoemen; van deze be noeming kennis te geven aan de C. tot W. on der wier leiding dan tot de uitvoering kan worden overwogen, waarvan aan het gemeente bestuur kennis zal worden gegeven. Voorts werd besloten van de conferentie rapport te zenden aan de gemeentebesturen. Wii vertrouwen, dat de aangegeven conclu sion voldoende duidelijk zijn om als leiddraad te kunnen dienen tot het nemen van een be sluit. Het bdhceft zeker niet te worden herhaald. dat het helpen van werklooze arbeiders door werk te verschaffen, verre de voorkeur ver- dient boven iedere steunuitkeering. J. HUIZINGA. Voorzitter. J. F. DE COOKER, Secretaris De VOORZITTER wenscht dit rapport vooi - alsnog aan te houden. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. n. Een aares van P. J. van Strien, waarin deze verzoekt hem een strook bouwgrond te willen verkoopen, gelegen aan de Scheldekade, naast het in aanbouw zijnd perceel van den heer Van Doeselaar, ter breadte van 6 M.. tegen den prijs van 10 per M2. Naar aanleiding van dit verzoek stellen bur gemeester en wethouders voor aan adressant den gevraagden grond, ter gezamenlijke opper- vlakt van 157 M2. -of zooveel meer of min der als later by kadastrale opname blijken zal te verkoopen voor 10 per M2., en voorts onder de voor den verkoop van grand aldaar door den raad naar gewoonte gestelde voor waarden. De heer HAMELINK maakt bezwaar tegen behandeling van dit verzoek, dat hij niet bij de stukken- heeft gezien. De VOORZITTER geeft te kennen, dat, het Maandag in de vergadering van burgemeester en wethouders is 'behandeld. Hij ciet geen aa., leiding om dit aan te houden. Het betreft toch verkoop van beschdibaar gestdden bouwgrcnd. op de daarvoor geldende voorwaarden. De heer COLSEN vraagt, of die verkoop niet aan burgemeester en wethouders kan worden opged.ragen, dan behoeven de menschen nooit zoolang te wachten. De VOORZITTER antwoordt dat dit niet kan, het betreft vervreemdinig van eigendoin der gemeente, waarvoor een raadsbesluit noo dig is. Het voorstel wordt aangenomen m°t alge meene stennmen. o. Een adres van J. van den Eecklhout slager, wonende te Ter Neuzen, aan de Van Steenbergenlaan, die daarin te kennen geeft, dat hij voor uitbreidimg van zijn bedrijf gaame zijn bestaanden winkel zou vergrooten, en daarachter een werk- en slachtplaats bomwen. Door deze uitbreiding zal zijne open ruimte niet meer voldoen aan den eisch gesteld bij art.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 5