Laatste Bench ten. Het ©pschrift aan d<e kerk luadit: ,,De voorfbijganger wordt uitgenoodiqd een kijkje in -de 'bibliotheek te nemen en kan elk boek leenen; geen verqoeding, geen boeten, geen formaliteiten. Verzocht wordt de boeken na lezina dadelijk terug te brengen". Deze bibliotheek is de eenige in haar soort in Engeland en wellidht ook in de heele wereld. HET GROOTSTE BOEK. Het Britsche Museum te Londen heeft het grootste boek ter wereld verworven. Het is 5 voet 10 hoog bij 3 voet 2 breed en wprdt geredea. op een wagentje. Het is een reeks .kaarten, welke koop- Jieden in Amsterdam in 1660 aan Karel II hdbben aangeboden. De hand is een meesterwefk in Marrokijn. Voor voor- en achterzij-de elk zijn vaer vellen gebezigd. Hij is versierd met gouden harpen, rozen en kronen en met zware koperen hoeven en ldampen. Het reusachtige boek wordt gesloten bewaard in een afzonderlijke if a st in de King Edward Library. EEN BRUTALE AANSLAG. Vrijdag is te Berlijn een brutale aanslag gepleegd op den beer Bernstein, directeur van de bankiersfirma Bernstein Co., in de Friedrichstrasse. Bernstein was alleen op zijn kantoor toen twee jongelieden hmnentxaden en enkele inlichtingen vroe- gen over den verkoop van effecten. Plot- seling wierp een der onbekenden den ban- kier een zakje peper in het geilaat en greep hem bij de keel, terwijl de andere hem met een stok op het hoof-d sloeg. Bernstein behield echter zijn tegenwoondigheid van gee st en xiep 1-uide om hulp, waarop de beode indringers verdwenen zon-der dets te hebben ontvreemd. Toen een oogenblik latter een zoon van Bernstein op het kan toor kwam, vond hij zijn vader in elkaar oeza-kt. Elk spoor van de -daders ont- breekt. VLIEGTUIG TEGEN EEN HEUVELTOP GEVLOGEN EN TE PLETTER GEVALLEN. Terwijil hij in een dikken mist over de Wooding Dean-vallei in de buurt van Brighton viloog, is de legervlieger S. A. V Evans van het vliegkamp Briggin Hill in Kent met zijn vliegtuig te pletter gevallen. De maclhine vatte vlam. Men neemt aaii, dat Evans, zich willend orienteeren. is gediaald, en voordat hij weer Stijgen kon, tegen een heuve'ltop is gevlogen. Een ploeger, die een on-tplof- Fing hoorde, waarschuwde de politie en deze vond, na eenigen tijd gezocht te heb ben, het vliegtuig. De bestuurder lag ver- scheidene meters van de vliegmachine af, die een paar maal over den kop scheen te zijn geslagen, voordat ze vlam vatte. Evans is nu het lOe luchtslachtoffer van de Koninklijke luchtmacht in den tijd van 5 weken. HET SOMBERE PRAAG. ,,Op de bewoners van Praag drukt, wat de Du-itschers den ..geest van zwaarmoe- digheid" noemen. Zij zijn geen van alien opgewekt, voor het grootste deel kribbig of Verschrikkelijk ernstig. Men zwijgt in de tram, men spreekt weinig op straat. Lachen, laid, vroolijk lachen, hoort men van volwassenen nauwelijks. Het lachen is- een soort vergrijp geworden, dat met boozen bldk best'raf-t wordt. Een grap wil er bij ons niet in. Wij zijn niets dan schoolmeesters. V/ ij zoeken verstoord naar de verborgen beteekenis van ieder woord, wij vertrouwen elkaar niet en tut de kleinste bo-tsing, het op de teen-en trap- pen of een vergissing in rijtudg, of auto, wat in Parijs tot een lach en een grap leidt, maken wij dadelijk de grootste kwesties en ruzies". Aldus een karakteristiek van de bewo ners van Praag, die op denzelfden toon nog een eindje voortgaat, van Dr. Pro chazka, het hoofd van den natuur- en ge- neeskundigen dienst te Praag in een arti- kel over de rookplaag in de stad zij-n-er in- woning, dat verschenen is in een Tsje- chisch weekblad en waaruit de Prager Presse het een en ander overneemt. Die somberheid van den Prager en de rookplaag, Dr. Prochazka ziet er een dui- delijk verba-nd in. De rookplaag moet be- stred'en worden, al was het alleen om den neerdlrukkenden invloed op de bewoners van Praag weg te nemen. De fabrieken te Smichov zijn de oorzaak van de rook plaag. Als de fabrieken ten Oosten van de stad lagen, was het nog zoo erg niet, maar nu zij ten Westen liggen, wordt de stad bijna voortdurend door den rook be- diekt. Voortts ontwikkelen de bruinkolen, vdie in de meeste huishoudens gestookt worden, ook heel wat rook, terwijl de nauwe, kronkelende straten 'een goede .spuiing" tegenwerken. Het stoken van gas ter verwarming van de huizen en het gebruik van electriciteit in de fabrieken zou al veel verbetering in den toestand brengen. Dr. Prochazka wekt zijn stad- genooten, wien het overigens, gezien den vooruitgang van de stad, niet aan energie omtbreekt, op, voortaan te streven naar verbetering van de abmosfeer boven de stad, opdat zij een beetje lucht krijgen voor hun gezondheid en een opgewekter en vroolijker leven. WEER EEN KoPENICKlADE. Te Wiesbaden is een zekere Kuntz in hechtenis genomen, die in verschillende Duitsdhe steden als geneesheer en regee- ftingsraad optrad en reeds herhaaldelijk onitmaskerd en gearxesteerd was. Kuntz, die zich Dr. Contzen noemde, is inidlertijd ook bij deft moord op Walther Rathenau betrokken geweest, daar hij aan het signalement van een der moordenaars bleek te beanitwooriden. Zijn gezicht is ook nogal sterk versierd met Mensurtee- kens. Dr. Contzen was toen aan een af- deeling voor aan 'geslachtsziekte lijdende vrouwen van de Charite, het bekende Bexlijnsche ziekenhuis, werkzaam. Uit het onderzoek bleek, dat de gearresteer- de weliswaax niet betrokken was bij den aanslag op Rathenau, maar in het geheel geen dokter in de medicijnen was. Kuntze was geruimen tijd in een werkinrichting opgesloten geweest en later door ihandig optreden bij de Charite terecht gekomen. hoewel hij nimmer in de gemeeskunde ge- studeerd had. Zonid'erling is wel, dat hij in de Charite werkte, zonder dat het iemamd bekemd was, dat hij geen studie had genoten; zOrader zijn arrestatie in ver- band met de zaak-Rathenau zou hij, aldus de bladen, wellicht nog in de Charite werkzaam zijn. Kunitz is ook eenigen tijd in een krank- zininigengesticht verpleegd, spoedig slaag- de hij er echter in de geneesheeren te overtuigen, dat hij in 't geheel niet krank- zinnig was. Hij werd vrijgelaten en ves- tigde zich te Berlijn als huwelijksimakelaar! Hij verloofde zich met de dochter van ee.n hooggeplaatst ambtenaar en na korten tijd had hij die spaarduitjes van de bruid ont- vreemd en ging er van door. In Beieren is hij vervolgens als arts opgetreden en na een paar maanden werd hij opnieuw ont- maskerd en opnieuw in een krankzinni- gengesticht opgesloten. Weer slaagde hij er in ide artsen te overtuigen, dat hij nor- maal was. Na zijn invrijheidstelling licht- te hij de vrouw van een rechter voor een bedrag van 50.000 mark op. Hij beweer- de dit bedxag als borgtocht te moeten heb ben voor de invrijiheiidstelling van haar man, die in de gevangenis zat. Het is nog niet bekend wat Kuntz in 1923/24 heeft uitgevoerd. In Juni van dit laatste jaar verscheen hij in het Roerge- bieid, waar hij als regeeringsraad optrad. Hij bracht bezoeken bij autoriteiten en groote ondernemingen en verklaarde ge- gevens te verzamelen voor een bepaalde studie. Toen hem ook daar de grond te warm onder de voeten werd, verdween hij per vliegtuig naar Zuid-Duitsch 1 and en trachtte o.a. te Frankfort en Mainz bij de autoriteiten toegang te krijgen. Overal werd hij om zijn Mberst voomaam voorko- men hartelijk en zonder wantrouwen ont- vangen. Than# ife' h'ij eindelijk opnieuw in de handen van de justitie gevallen. EEN MOORDENAAR VRIJGESPROKEN. Het publiek der terechtzittingen te Pa rijs is wederom getuige geweest van een vrijspraak, welke voor onze begrippen zonderling mag heeten. Een jonge Iitaliaansche metselaar leef- de sinds eenigen tijd met een Poolsch dienstmeisje, dat op zekeren dag snikkend bij hem kwam om hem mede te deel en dat zij door een ongeneeslijke ziekte was aangetast. Dc jonge man was overtuigd, dat hij aan dezelfde ziekte leed, en het tweetal besloot Vrijwillig den dood in te gaan. Om drie uur 's nachts schoot de man zijn geliefde dood. doch toen hij de hand aan zich zelf wilde slaan, werd hij door angst bevangen en snelde hij naar de politie om zich aan te geven. Zijn verdediger voor de rechtbank pleitte vrijspraak. ,,De liefde had zijn hand gewapendbetooglde hij, ,de dood heeft haar ontwapenid. Hij werd door zijn vniendin beheerscht. Voor anderen was zij dienstbode, voor hem een koningin. Verschrikt door het zien van bloed, kon hij zijn daad niet tot het einde volbrengen. Zou men hem nu lafheid' kunnen verwij ten?" Vol medelijden sprak de jury zich ten gunste van den beklaagd'e uit, die onder toejuichingen der aanwezigen in vrijheid werd gesteld. EEN BANKROOVER. De Engelsche bladen maken melding van een poging tot banikroof, waarbij de dader zich van een „waterpistool" be- diende. De d'aid'er, een jongeman van 20 jaar was een bankfiliaal te Altrincham in Cheshire binnengegaan en had den direc teur gevraagd een biljet van een pond tc wisselen,. Terwijl de directeur het wissel- geld uittelde, zei de jongeman. wijzenld op een stapel banikbiljetten in het kantoor: ,,geef me die biljetten!", tegelijkertijd iets wat op een revolver leek op den directeur riohtend. Toen er een bediende binssen- kwam, ging hij aan den haal. De bedien de hem ac'hterna. Een agent trachtte den vluchteling tegen te houden, die daarop een ,,waterpistoo!" uit zijn zak haalde en daarmee een of andere sterke ammonia- oplossing in de oogen van den politieman schoot, waardoor een der oogen ernstig werd gewond. Ten slotte werd de dader aangehouden in een park, waar hij nog kans had gezi'en verandering te brengen in zijn kleeren en zich •moeilijk herkenbaar te maken door een hoornbril op te zetten. EEN PERPETUUM MOBILE. Een Zwitsersche uitvinder heeft een klok vervaardigd, die in beweging wordt gebracht door de dagelijksche tempera- tuurverschillen. Een temperatuurverschil van twee graden is voldoende om de klok automatisch voor een geheelen dag op te winden. Het model, dat zich in het poly- technisch instituut te Zurich bevindt heeft daar reeds een jaar geloopen, zonder te worden aangeraakt. DRANKSMOKKELAARS. Te New-York wordt op het oogenblik een proces behamdeld, waaruit weer eens blijkt, welk een geweldige sommen er met de dranksmokkelarij verdiend worden. De burgemeester van de stad Edgewater (New-Jersey) en de commissaris van po litic van die plaats zijn beklaagd van het aannemen van steekpenningen tot bedra- gen van ongeveer f 55.000 en f 22.000 elk. Een politie-ambtenaar van de New-York- sche haven moet circa 50.000 gulden heb ben opgestreken en voorts zijn nog een inspecteur van de belasting en 28 anderen in de zaak betrokken. Zij hebben alien meegewerkt aan het gelost krijgen van een lading sterken drank ter w^arde van on geveer vijf millioen gulden uit het stoom- schip Bker. Truner, uit Chicago, een van de eige naars van het schip, bekende, dat hij den burgemeester 22.500 dollar en 150 kisten whiskey gegeven had om vergunning te krijgen het schip in de haven van Edge- water te lossen. Kinder, ook een van de betrokkenen, had de 20.000 dollar aan den politie-dienaar van de N e w - York sc h e haven uifibeitaald. Hij verklaarde, dat de man het dubbele gevraagd had, maar ten slotte met zijn 20.000 genoegen genomen had. Den commissaris van politie te Ed gewater had Kinder 8500 dollar uitbe- taald. EEN GENTLEMAN-INBREKER. Scotland Yard zoekt naar een gentle- man-iinbreker gekleed in rok en met een claque die verdacht wordt van den diefstal van een parelsnoer ter waarde van 40.000 pond /uit de woning van het Mosenthal in Parldane. Hij schijnt al meer op zijn kerfstok te hebben. Mevrouw Mosenthal had het snoer des avonds om zeven uur afgelegd en het in haar slaapkamer gelaten. Zij was drie kwartier in de aangrenzende kamer en toen zij in haar slaapkamer terugkeerde was het kleanood verdwenen Men verdiept zich in gissingen hoe de dief ongemerkt heeft kunnen binnen- komen. In de woning bevonden zich de heer en mevrouw Mosenthal, hun neef, een masseuse en tien bedienden en dienst- boden. De volgende feiten hebben er de politie toe gebracht den man-in-rok te ver- denken: Een auto, waaran zich drie mannen be vonden, twee in colbertcostuum en een in rok en met een claque, hi eld in Park- lane stil. De man-in-rok stapte uit en liep in de richting der woning van den heer Mosenthal, in de omgeving waarvan men hem heeft zien rondzwerven. Na twintig minuten keerde hij naar de auto terug, die snel weg reed. EEN KOSTELIJKE ZAAK. John W. Prentiss, een bankier uit Wallstreet, heeft meegedeeld, dat hij de laatste drie jaar tot driemaal toe namens zijn principalen een bod van 2500 miljoen gulden heeft gedaan op de autofabrieken van Ford. Zijn laatste aanbod was nog geen maand geleden gedaan. Ford had hem uitgelachen. Prentess heeft deze verklaring afgelegd voor de rechtbank, in een geding van den staat tegen gewezen aandeelhouders van Ford, die volgens de belastingambtenaren hun bezit, d.w.z*. de som waarvoor zij door Ford zijn uitge- kocht, te laag hebben aangegeven. Een gewezen chef van de verkoop- afdeeling van Ford verklaarde, dat Ford in de jaren 1903 tot 1919 (in dit jaar zijn de aandeelhouders uitgekocht) 725 mil joen gulden winst heeft gemaakt. Ford had hem verteld, dat hij met een winst van f 25 per auto net zooveel geld kon ver- dienen als hij maar wilde. Ook de ver- koopers konden in die jaren mooie zaken maken, een agent in Rhode Island had het tot 27 miljoen geibracht. EEN PALAD'IJN. Donderdagmiddag om half twee, een bijzonder druk uur in de hoofdstraten van Parijs, omdat alles na het koffiedrinken dan weer naar kantoren, werkplaatsen, winkels en scholen terugkeert schreed er een priester, een statige gestalte, rustig door de jachtende menigte. Op den hoek van de boulevard en den faubourg Mont- martre bleef hij stilstaan voor een kran- tenkiosk, bekeek kritisch de uitgestalde gei'llustreerde bladen, greep er een, greep er twee en scheurde die, tot grooten schrik van de verkoopster langzaam in stukkeri en wierp die op den grond. Natuurlijk had dit optreden van den geestelijke on- middellijk een oploop veroorzaakt en tot de te hoop geloopen menschen sprak hi) toen: ik protesteer op mijn manier, die ik voor de goede houd, tegen het uitstallen van zedekwetsende illustratiesIn- middds was er een agent op de groep menschen toegekomen: hij bracht den geestelijke naar het bureau. Het was de zesde maal, dat deze aldus optrad en, voor den commissaris gebracht, legde de geestelijke een kleine nota over, waarin hij de beweegredenen van zijn daad had uiteengezet. Het is het verlangen van dezen geestelijke voor den rechter ge bracht te worden-, omdat hij hoopt, dat daarmee de bestrijding der uitstalling van pornografische prenten en gesc'hriften zai gediend zijn. OPLICHT1NG DOOR MIDDEL VAN .SCHOONGE WASSCHEN1 postzeGels. Verscheidene Parijsche handelshuizen ontvingen den laatsten tijd ter betaling van bestellingen uit Italie Fransche post- zegels van verschillende waarden, loopen- de van 10 centimes tot 5 franc toe. De kooplieden, die de zaak niet vertrouwden, stelden er de centrale recherche van op de -hoogte. Deze dacht eerst, dat de post- zegels valsch waren, docih bij onderzoek bleek, dat niet het geval te zijn. Wel bleek, dat de postzegels gebmikt waren. Het stem-pel was er op handige manier afgewasschen en de achterzijde was op nieuw ..gegomd' De Fransche staat en ten deele ook de kooplieden zijn op die wijze voor belangrijke bedragen bena- deeld. De recherche heeft de Italiaansche politie op de hoogte gebracht. De bestel lingen ble-ken in hoofdzaak uit Florence te komen. BLOEMENGEUREN EEN VOORBEHOEDMIDDEL TEGEN INFLUENZA? Is de inademing van bloemengeuren een bescher-ming tegen influenza en kouvat- ten? Deze vraag wordt in eenige Engel sche wetensGhappelijke bladen behandeld en de directeur van een reukwaterfabriek te Lough-borough, W. F. Charles, deelde hieromtrent het volgende aan de ..Daily Mail" mede: Zoowel tijdens de huidige epidemie als gedurende die van 1918 zijn bijna aHe werklieden in die bot-telarij en pakkerij aan influenza ontkomen-, terwijl in de andere afdeelingen vele slachtoffers waren. Thans hebben we weer vele zieken onder het vrouwelijk kan.toorpersoneel en dat van andere afdeelingen, maar tot n-og toe is niet een van de menschen van de bottelarij weggebleven. Dit kan hier-uit verklaard worden, dat sommige bloemengeuren anti-septische elementen bevatten. Anjelieren, rozen, lelietjes -dler dalen bevatten alle phenijl- thyl-alcohol. Dit is een krachtig mengsel van carbolzuur en whisky, welke beide anti-septische mid-delen zijn. Daarenbo-ven zit nog in de anjelier een krachtig anti- se-pticum, bekend on-der den naam eu-ge- nol. De lelietjes der dalen bevatten ook nog een ander anti-septisch mi-ddel, zoo- al-s in het laboratorium is aangetoon-d. Charles ze idle., dat hij voor 1900 verschei dene malen aan influenza geleden heeft. Toen hij van dat jaar af in de parfumerie- fabriek kwam, had hij er geen last meer van. EEN RECLAME-TREIN. De spoorwegmaatschappij ParijsOr leans heeft een proef genomen met een advertentie-trein. Een trein, uit zeven wagens bestaande, is ter beschikking van een aamtal landbouw-ondernemingen ge steld om te adverteeren. Zes wagens zijn a'ls tentoo.nstellingslokalen ingericht voox landbouwartikelen, de zevende -i-s een leeszaal. De trein rijtdft voornamelijk door d-e lan-dbouwdistricten- tenein-de de landbou- wers op de hoogte der raieuwste methoden te houden. De minister van landbouw, Queuille, heeft d'en trein ,,ingewijd". BANDIETISME. Een der Belgische missionarissen in China schrijft aan de Stem van St. Anto- nius: Se-dert Uw vertrek is het hier wederom leelijk aan het spoken gegaan, en nog ge- d'urig leven we in gevaar. Een bende bandieten 3 tot 4 hon-derd man sterk, speelde de baas in -de stad Tang-Jang. Pater Columban-us schreef en wreef, dat ik toch een-s gaan zou tot daar. Ik gang er heen per auto Jangs Sji-li-poe- Toen ik te Tang-Jang aankwam, waren de bandieten op de vlucht geslagen, want Noorder- soldaten kwamen af op de stad. Op 25 September vie! nu die bende King-men binn-en en stormde recht naar de residentie. De Chineesche priester Lad was thuis met n-og een andere Pater, even- tjes van Tsjansja overg-ekomen. De Paters hadden nog juist den tijd om uit hun bed te sprdngen, la-ngs de school heen te slui- pen en zich te verduiken in...... het var- kenskot. De banldieten moesten den ,,Europeeer" hebben. God dank, ik zat te Tang-Jang. De arme portier werd af- geranseld, d-e deuren openaebroken: al wat we hadden werd gerootd; In onze kamer vonden ze niets, in de kerk en in de sacristy doorsnuffellden ze alles, smeten alles dooree-n, de kazuivels op den grond, kelken, cibories, H. Oliedoosjes, al het lijng-ewaad, de roketten, de koorkappen, enz., namen ze mee: zelfs het linnen van het altaar en het communiekleed rukten ze af. Vie-r dagen lang ihuisde dat volkske in King-men; g-eldurig liepen ze naar kerk en residentie, zochten den Pater, sleurden nog altijd het een en ander mee. Den vijfden da-g heel vroeg, sloegen ze weer op de vlucht; de Noorders kwamen af. Bij de P-rotestanten haalden ze den man-darijn uit, roofden wat ze dragen kon den, en sloegen het overige kort en klein. De man-darijn de sukkelaar was barre- voets en had niets an-ders aan dan een broekjewerd geboeid meegesleurd en schier zonder ophouden orwnenschelijk geslagen. Het schijnt, dat dit ook mijn lot zou geweest zijn, hadden ze mij kunnen vinden. Ik was naar Tang-Jang gegaan zondei iets; ik dacht: bin-nen ach-t dagen ben ik terug. Toen ik hier op 20 October terug kwam, viel ik hier in een echten paarden- stal; kisten en kastem, 't lag allemaal in stuk-ken on-dereen; mijn harmonium: in twintig stukken; tot de klok van den ref- ter toe, messen. vorken, alles was n-aar de maan! Er blij-ft altijd gevaar dat ze terugkee- r-en. Moesten de Noorder-soldaten var, hier wegtrekken (en men vreest er gewel- ilg voor) dan zou King-men nog rare dagen beleven. Want het is van hier uit, dat de sol-daten optrekken naar Tsje-p'-ai en er de bandieten overvielen, terwijl ze beproefden de Han-rivie-r over te steken. Drie boo-ten kan-telden om en vergingen met man en muis; de eerste boot die aan- landde werd gesnapt: veel dooden en 17 krijgsgevang. ;ien. Die werden naar King- men overgeinachit en men maakte er kort spel mede: allemaal onthoofd! Ge begrijpt genoeg, dat ze nu maar een gelegenheid afwachten om zich op King men te wreken. Dan moge O. L. Heer ons bewaren. Want natuurlijk zullen ze het op de kerk steden. dat de Noorders ge komen zijn. Zoo bid dus maar goed voor ons, 't zou er hier nog leelijk kunmen spannen, BIJGELOOF IN KARPATHENLAND. Het Russisch Karpathenlan-d doet den laatsten tijd van zich spreken. Eenige weken was het de banvloek van Munkacs die, met middeleeuwsch ceremonieel uit- gesproken, de aandacht trok; thans wordt over het wederopleven van ka-b-balistische gebr-uiken bericht, in verban-d met de heerschenide typhusepidemie. De hygdenische toestanden in het Kar- pathenland zijn slecht en meer dan -dat. Epidemieen komen er iedler jaar voor en houden onder de achterlijke bevolking duchtig huis. De woningt-oestanden -tarten vaak elke beschrijving. Thans woedt in Host, een der voornaamste steden, typhus. De angst voor ziekte en dood nu. verleen- de de oeroude Joodsche mondelinge over- levering nieuwe kracht, volgens welke het huwelijk tusschen twee jonge men-schen, op een kerkhof gesloten, de ep-i-demie zou afschrikken: de wonderdadige macht van he-t nieuwe leven gesymboliseerd door het huwelijk, zou den dood verjagen. De Joodsche gemeente van Host is tot practiscihe toepassdng van het middel overgegaan. Op he-t kerkhof werd het huwelijk van den zes en twintig jarigen Mozes Hofmann en de zeventienjariqe Ida Muller in-geziegend. De Joodsche ge- INGEZONDEN MEDEDEELIN GEN. Maar weinig menschen hebben. geen last van aambeien, doch velen bevrijdden zich spoedig van dezie kwaal door het gebruik van Foster's Zalf. Deze zalf gaat de ontateking tegen, en wordt ook met het grootste sueces gebruikt tegen bloedende en ud-twendige aambeien. Foster's Zalf is alom verkrij.gbaar a f 1.75 per doos, 1.per tube. 8 meenite had de jonggehuwden zijn arm voor een woning gezorgd, de huur een jaar vooruit betaald, die kamers en keuken ingericht en een huwelijksgeschenk van 5000 kronen aangeboden. llit den omtrek waren van wijd en zijd bruilofsgaten ge komen, niet alleen Joden, maar ook Chris- tenen; alien hoopten door hun deelneming het gevaar der epidemie van zich af te wen-den. Op en om het kerkhof waren tenslotte vier duizend menschen bijeen. Met het brui-dspaar ging ide opperrabbijn driemaal het kerkhof ron'd, luid biddend, dat aan -de typhusepidemie een einde mocht komen. Toen werd tot de eigen- lijke huwelijksvoltrekking overgegaan; daarbij mochten echter alleen vrouwen en getrouwdte mannen op het kerkhof blij- ven, de anderen bleven aan gene zijde van den kerkhofsmuur. Na de trouwplechtig- hei-d was er een bruiloftsmaal: ieder, die een ziekte van zich wil-de afweren, bracht de bruid een gesehenik. Ook keuken en kelder van het jonge paar waren weldra boordevol. Voor dteze beiden heeft de typhusepidemie althans geen kwade ge- volg'en g chad TILBURG. Vannacht om half drie is te Esbeek, nabij Tilburg, de vrouw van den landbou-wer De Kort dood geschaten. Als verdacht van den moord wordt de buurman De Geer, afkomstig uit Bekiie, verdacht. Bij het direct ingestelde onderzoek is gebleken, dat de Belg reeds voort- vluchtig is. Men leefide met den buurman in omnin over een stuk land. De Belg, die een las- tig persoon is, lag ook voortdurend met het gemeentebestuur overhoop. EM MEN. De hoofddadex van den moord te Emmercompascum op den land- bouwer Ensing, de 24-jarige J. S., een echt misdadigers-type, is gearresteend. Nog twee andere mededaders zijn ge- vangen genomen, de eene eveneens J. S. g-eheeten en de andere H. v. W\, alien wonende in de buurtschap Foksel, nabij Emmercompascum. Ze zijn naar de ma- rechaussee-kazerne te Emmen overge- bracht. POLITIE. Op het bureau van politie alhier zijn als gevon-den gedeponeerd: een Bril in etui en een Rijwielbelastingplaatje. Rechthebben-den vervoegen zich aldaar. W1SSELKOERSEN. Amsterdam, 9 Februari, 2 uur. Louden Berlgn Parjjs brussel Weene mper 100 seh.) Bieden. Laten. 12,12 12 14 59,25 59.30 9,80 9,85 34,75 34,80 35,20 35,25 Vreemd Bankpapier. Duitsch 59,25 59,30 Fransch 9,80 9,85 Belgisch 34,75 34,80 Oo8tenrjjkseh (per lOOsch.) 35,20 35,25 SCHEEPVAARTBEWEG1NG. Voor Ter Neuzen: 7 Fe-br. Eng. s.s. SAGE- NITE, 288, (jzer, Mlliom. Voor Gent7 Febr. Duitsch s.s. HERMANN BOHNEKAMP, 582, hout, Danssig; Zweedsch s.s. CARING, 518, hout, Riga; Eng. s.s. MICK- LETON, 364, pekkolen, Londen; Eng. s.s. USKMOOR, 1686, pyriet, Huelva; Eng. s.s. TRINGA, 972, stukg., Manchester; Belg. s.s. PETER BENOIT, 1046, kolen, Newport; Duitsch s.s. FRIEKA, 1583, le-dig, Rouaan. 8 Febr. Duitsch s.s. ENRNST, 339, ledig, Antwerpen; Noorsch s.s. ARA, 557, kuiustmest, Oddo; Duitsch s.s. MEISE, 420, vlas, Reval; En-g. s.s. GWENTLAND, 1090, kolen, Cardiff; Eng. s.s. JOHN CHARLTON, 105, pekkolen, Londen; Eng. s.s. HUBBASTONE, 431, ledig, Londen; Belg. s.s. ALFRED EDITH, 114, ledig, Oostende; Belg. s.s. PAUL PASTUR, 27, ledig, Oostende. Van Gent: 7 Febr. Eng. s.s. DOTTEREL, 861, stukg., Manchester; Duitsch s.s. HER BERT FISHER, 1464, ledig, R'dam. 8 Febr. En-g. s.s. GOSFORTH, 644, ledig. Newcastle; Eng. s.s. AKENSIDE, 1138 (jzer, Newport; Ned. s.s. ST. JANSLAND, 1194, ledig, Tyne; Eng. s.s. CONTINENTAL PIO NEER, 117, fosfaat, Rochester; Deensch s.s. BODIL, 488, fosfaat, Aalesund; Eng. s.s. CORNWOOD, 1308, ledig, Tyne; Eng. s.s. CITY OF DUBLIN, 669, gem., Waterford; Eng. s.s. ALT, 418, stukg., Goole. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ—TER NEUZEN. s.s. HELENA in lading te Newcastle on Tyne voor Stockholm, s.s. MAGDALENA vertrok 8 dezer van Tunis voor Gent, s.s. TERNEUZEN in lossing te Ton- nay Charente. ZEEVAARTMAATSCHAPPI) „SCHELDESTROOM". Directie; T. L. L. NOLSON. s.s. SCHELDEDAM. 650 tons, te Gent. s.s. SCHELDESTROOM. 1550 tons. 5 dezer vertrokken van Boness naar Caen, s.s. SCHELDEDIJK, 7500 tons, van Calcutta naar Londen Port Said gepasseerd. s.s. SCHELDESTAD. 8000 tons, in lossing te Penang. s.s. SCHELDEPAS, 8500 tons, te Antwerpen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 3