Tt n No. 8024 Woensdag 2 Februari 1927 67e Jaargang. Ter IT e uzensche Courant Een vervolging in Thibet. Uw Hoofdhuid Maandag 31 Jan. 1927. No. 8023. wiHmiPS] BLAn FEHILL1T0N. Janet begon opgeruimd te lachen. Jam- ..Natuurlijk Had ik het maar eerder fjedaan. Eigenaardig, maar aan deze mo gelijkheid heb ik nooit gedacht... hij was ook nog niiet zoo oud We hebben het altijd goed met elkaar kumnen vinden.- de breuk is ontstaan. doordat ik niets voor een militaire loopbaan voelde... 't Was misschien niet goed van me, maar ik kon niet anders... Janet... wanneer zal het zijn... in Mand'alay iruftnur nnimiftiT VAN GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vervoig van Ihet Eerste Biad.) 10 Verzoek om subsldie voor een School- museum. Naar aanleidimg van een verzoek oin subsi- die voor de Vereendgiing Sohoolmuseum te Mid- deiburg (zie h&t verslag der raadszitting te Ter Neuzen in ons nummer van Woensdag 12 Januari 1927) stellen Burgemeester en Wet houders, op grand van bet reeds vroeger ten ojpziicJite van nieuwe sufosidien ingenomen standpunt voor op ihet adres afwij'zenid te be- sohikken. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat de raad iheeft te kennen gegeven geen nieuwe smbsiidien te wiillen toestaan en de imeerderneid van Burgemeester en Wethouders op (Men grond adviseert liet verzoeik af te wijzen. De Iheer't GILDE betnigt zijn spijt over dit voonstel, aangezien ihet 'hier een zeer miniem bedrag betreft. Het betreft een nuttige zaak en hij zou het verzoek kunnen steunen.. De heer OGGEL verklaart de mindeiheid te vonmen van het college van Burgemeester en Wethiouders, dien er voor was een subsidie van 5 te verleenen; hij acht het toekennien van zoo'n geringe subsidie nog niet in strijd met het standpoint van den raad. De VOORZITTER wii volstrekt niet ontken- nen, dat het isdhoolmuseum met zou zijn in het belang van het onderwijs, noaar wijist er op, dat versohillende aanvragen, waaronder voor za- ken betreffende de gemeente zelf, die weiiicht even nuttig waren, op grond van het algemeen aianigenomen standpunt zijn afgewezen. Als ten deze hesloten werd tot het geven eener bijidrage zouiden die verzoefoen ook weer op- nieuw in overweging behooren te worden ge- nomen. De heer P. DE FEIJTER adht het ook wel een nuttig iets, maar het is lets buiten de ge meente en aangezien er versdhillenide verzoe- ken om suibsidie voor zaken binneu de gemeen te van de baan zijn geknikkerd, zou hij ook hieraan geen isulbsiidlie willen geven. Het voorstel van Burgemeester en Wethou- ders wordt aangenomen met 6 tegen 4 ;stem- men. Voor stemmen de heeren Koster, Baert, Van Dixhoom, Weijns, Dieleman en P. de Peijter; tegen stemmen de heeren Van de Casteel, 't Gilde, Oggel en Kruijsse. De heer 't GILDE: Zoodat er hier voor het onderwijs niets gevoeld wordt. De VOORZITTER zou dit niet gaame zeg- gen. De heer 't Gilde weet ooik wel, dat an dere argumenten, ontleend aan de houdiinig van den raad, Burgemeester en Wethouders aianieiding garven tot hun voorstel. 11. Verzoek om verhooging subsidie voor autobusdienst. Ingekomen is een adres van de N. V. Auto- mobiel- en Rijwielhandel v/h Manmaert-Geers, te Ter Neuzen, die daarin te kennen geeft, dat de dagelijksdhe ontvangsten van den dienst Teir Neuzen-Axel-Hulst, vermeerderd met de subsidie van gemeenten en provincie slechte toeredkend zijn tot dekiking van de dagelijksdhe kosten van exploitatde; dat de opbrengsten d-er halve geen gelegen- heid geeft tot behoorlijk onderhoud en vemieu- wing van de in gabruik zijnde autobussen; dat, blijkens het aantal vervoerde passagiers door den dienst in een behoefte wordt voor- zien; dat de tarieven niet kunnen worden ver- hoogd; dat zjj op grand van voremstaande tot den raad wendt met verzoek de suibsidie voor 1927 te willen verhoogen tot 200. Voorts is nag een schrijven ingiefcamen- van voornoemde Vennootschap om er in te willen toestemmen., dat de autodienst Ter Neuzen- Axel-Hulst voortaan niet zal aanvangen en eindigen te Ter Neuzen doch te Sluiskil en d'at via Axel (Sassing) zal worden gereden. Burgemeester ern Wethouders stellen voor afwijaemd te beschiikken op het verzoek om verhooging van subsidie, en voorts te be rich ten dat er geen bezwaar bestaat tegen wijziging van die lijn in Hulst-Axel-Sluiskil. 12. Bijdrage in verplegingskosten. Naar aanleidiing van een ingekomen verzoek van de eahtgenoote van D. de Ruijter, om een bijdrage in de verplegingskosten van haar te Bergen op Zoom verpleegden man, stellen Burgemeester en Wethouders voor, daarin een bijdrage van 125 te verleenen. Met algemeene stemmen wordt aid us be- sloten. 13. Werkverruiming. Ingekomen is een adres van de Commissie van Werkverruiming in Zeeuwsch-Viaanderen (zie hiervoor het verslag der raadszitting van Zaamslag in ons no. van 5 Januari 1927) betreffende weikverruiming door vlasbewer king. Burgemeester en Wethouders deelen mede, naar aanleiding van dit adres een conferentie te hebiben gehad met de commissie van werk verruiming, waar hoofdzakelijk als resultaai is bereikt, dat het credlet per werklooze ar- beider van 1000 op 400 als maximum is teruggehracht. Zij heihben verscheidene malen dit plan over- wogen, daar een dergelijke exploitatie voor een gemeente verstrekkende financieele gevolgen kan hebben. Teneinde de commissie van voorbereiding tot het samenstellen van een rapport niet te be- lemmeren, hebiben zij spoedheidshalve den heer Koster aangewezen als lid dier commissie van voorbereiding, en stellen voor, alvorens eene beslisisinig te nemen, het rapport af te wachten. De VOORZITTER deelt voorts mede, dat ondertusschen gisteren het rapport der com missie is binnengekomen. Dit luidt al.s volgt: In samenwerking met de vertegenwoordigers der gemeenten Ter Neuzen, Axel en Weisc- dorpe, benevens een vertegenwoordiger van het Departement van BinnenlandsChe Zaken werd een conferentie geihouden op Woensdag 19 Januari 1927, te Axel en Donderdags te Ter Neuzen. Het voorstel inzake vlasbewerking der „comm>isisie tot werkverruiming in Zeeuwsch- Vlaanidereni", eeniigen tijd geleden aan e.ikeie gemeenteibesturen ingszonden, is andermaal in deze conferentie behandeld. De kostenberekening, het cardiinaalste punt, werd in de eerste plaats naar voren gebracht, en nader besproken, of, het punt in kwestie levensvatbaanheid had, en zou kunnen worden tot uiitvoer gebracht. Als resultaat van deze bespreking kon het volgende worden vastgesteld. I. Iedere gemeente kan bij een voldoend aamtal werklooze arbeiders inidividueele vlas bewerking als abject voor werkverschaffiing ter hand nemen. Bij een niet voldoend aantal werkloozen zou samenwerking met een of meer gemeenten ernstige overweging verdienen. Voor op diient te staan, dat alleen die arbei- ders te werk worden gesteld, welke intensieven y.rbeid in die branche kunnen verridhten. II. Bij een vrij nauiwkeurige berekening, met voorlichting van degtoxnidigen, is in de conferentie gebleiken, dat werkversdhaffing door vlasbewerking, kan worden ter hand ge- nomen; a. dat de loonstandaard is gebaseerd op een verdienste die varieert van 12 tot 16, per week voor den arbeider; b. de gemeente 50 van dit loon als bij.slag geeft in de kosten der exploitatie van deze werkverschaffinig. III. De gemeente(n) benoemen een of meer leden, welke een commissie vormen tot uitvoe- ring en control© van deze werkverschaffing. IV. Z.Exc. den Minister van Binnenlanid- sdhe Zaken en Landbouw is bereid gehioord en op advies van de Commissie tot Werkver ruiming te overwegen de gemeente (n) te steunen met een bijslag van 15 tot 25 op het door de gemeente uit te keeren bedrag, ge- noemd in punt II, lett. b, irndien het plan tot werkverschaffing door vlasbewerking, van de C. tot W. voomoemd wordt aanivaard. V. Zoodra blijkt, dat een gemeentebestuur tot uitvoering van dit plan miocht besluiiten, een of meer leden te benoemen; van deze be- noaming kermis te geven aan de C. tot W. on- der wier leiding dan tot de uitvoering kan worden overwogen, waarvan aan het gemeente bestuur kennis zal worden gegeven. Voorts werrl besloten van de conferentie rapport te zenclen aan de gemeentebesturen. Wij vertirouwen, dat de aangegeven conclu- sien voldoendie duidelijk zijn om als leiddraad te kunnen dienen tot het nemen van een be- sluit. Het belhoeft zeker niet te worden herhaald, dat het halpen van werklooze arbeiders door werk te verschaffen, verre de voorkeur ver- dient boven iedere steunuitkeering. J. HUIZINGA, Voorzitter. J. F. DE COOKER, Secretaris. De VOORZITTER acht de zaak voor het oogenbLi'k nog niet rijp om er een beslissing over te nemen, doch heeft er mededeeling van gedaan opdat de raad er dan kenmis van kon nemen. De heer KOSTER deelt mede, de vorige weak Dinadag aihier een bespreking met de commissie te hebben bijgewoond. Er werd toen ook een kostenberekening gemaakt. Hij kan wel verklaren tegenover deze zaak zeer huive- rig te staan. De uiitgaven zijn naar zijn over- tuiiging zoo laag mogelijk en de inkomsten op een, maximum igeraamd. De 's Woensdags te Ter Neuzen igehouden vergadering heeft hij wegens verhinidering niet kunnen bijwonen, zoodat hij daarvan niets kan meedeelen, maar hij meent, dat er binnenkort weer een verga dering zal worden gehouden, zoodat er dan wel meer zal vemomen worden. De heer 't GILDE merkt op, dat na de me dedeeling van het schrijven van de commissie van voorbereiding de zaak er iets meer hoopvoi begint voor te staan en het nu op den weg van den raad zal liggen er zijn meendng over ken- baar te imaken. Hij vindt dit evenwel een zeer penibele kwestie en wil beginnen met op te merken, dat hij ibetreurt, dlat dit schrijven, dateerende van October j.l. voor wat betreft de redactie niet eerder in lianden van de raadsleden is gesteld diie dan waarschijnlijk hun licht ergens hadden kunnen opsteken bij meer terzake kundigen. Ieder zal toc'h met hem eens zijn, dat men met de gegevens die thans worden verscbaft niet een oordeel kan vormen, hetweLk hun spijt met het oog op de vele werkloozen, diie gaame zou- dan willen werken. Om de urgentie van de zaak is het jammer, dat men zoolang met de behandeling in den raad heeft geiwacht. Indien men in Nov. of Dec. ons volledig op de hoogto had gestedld zou misschien reeds than® van Axel, als eerste plaats op het gebied der vlas- industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen gedurende de mobilisatiejaren een eersten stoot kunnen zijn gegeven. Aan de hemieuwde opleving van deze in- dustrie die aan de werkgrage ihanden werk en brood zou leveren mede te werken, lacht hem in zakere mate toe als een ideaal, al is het ook dat de verstrekte gegevens op menig punt door hem met gemengde gevoelens zijn ontvangen. Hij wil aan nemen, d.at het maatschappelijk welzij.n de rorxlslag vormt van het streven be- lichaamd in het ontwerp, maar is toch huiverig dat tenslotte het persoonlijk voordeel den bo- ventoon zal voeran en zeer heeft hem ook ver- wonderd, diat de hoogste lofzangein op de zege- ningen van het particulier initiatief thans ijdel blijken, zelfs bij de grootste voorstanders daarvan, die hij aantreft onider de namen van deigenen, die de hand aan den ploeg hebben gestagen. In dezen blijkt het particulier initiatief een gaduchiten knauw te krijigen, maar het wordt in ieder geval door hem toegcjuioht, d'at men de overfaeid thans erkent als de eenige diie hel- pen kan uit het moeras, waarin men met de vlasindustrie is geraakt. Spreker neemt daar akte van. Zooals ide zaak er nu voorstaat kan men niet and'ers dan een voorloopig afwacihtenide hou- d'-inig aannemen. Meerdere cijfers en gegevens zullen ons ten dienste moeten staan alvorens een ibeslissinig kan worden gemomen en bovenal dien.t ncodige zekerheid te bestaan omtrent het belangrijke bedrijfskapitaal, dat de ge meente in deze zaak gaat steken. Het verheugt hem, dat een vertegenwoordi ger van de regeering de vergadering heeft bij gewoond waaruit de kans opslagen blijkt te ver hoogen, doordat de mogelijkheid van het in het leven roepen van een dergelijik bedrijf bestaat. De namen der eerste onderteekenaren staan er ook borg voor, dat men daaromtrent eerst heeft onderzocht en niet over ijs van een nacht is gegaan. Omtrent eventueelen steun van het rijk is hij evenwel weinig hoopvol gestemd, aangezien onlangs door een Kamerlid met be- trekking tot de werkeloosheid in Zeeuwsch- Vlaanderen aan den Minister van Binnenlaind- sche Zaken vraigen zijn gesteld. Het ar.twoord van de Regeering was, dat het initiatief tot het brengem. van verbeterimg in den heerschen- den toestand van inflatie eni toeniemende werk- loosheid moest uitgaan van de gemeente zelf. Mijnentwege zal zullts geschiedten, ja, ware zelfs voor Axel te overwegen voorloopig zelf die zaak aan te vatten en daadwerkelijk op te treden door een bedrijf op dergelijke wijze ge- suibsidieerd op touw te zetten. En dan waar maar zonder steun van regeeringswege des- noods waarvan hij weinig heil verwacht, gezien de geringe hulp die de Regeering in tegenstel- ling tot de groote humandtedt van het Neder- landische volk, b.v. aan de slachtoffers heeft gebracht. Het sarcasme daarover in de pers was groot. Immers ihet Ncderlardsche volk had 4% millioen bijeengebracht, zijnde 9/10 van wat er noodiig was. De tiende penning kon er evenwel bij het Rijk niet af. Tenslotte werd gegeven 3 ton a fends perdu en werd de rest beeitemd als renteloos voorschot tot het ver- strekken van eerste hypotheken waaivcor de huidige eerste, tweede moesten worden. Zoo zijn deze geluikkiigen tJiians gezegend met 2 in plaats van met 1 hypotiheek. Evenzoo is het gegaan na de interpellatie van mevr. De Vrias-Bruins in de Kamer om trent de toestand in Drente, in venband met de krotiwomngen en de groote kinderellende daar. Minister Slotemaker de Bruijne maakte er zich gemakkelijk van af door te zeggen, dat hij tot ingrijpen geen aanleiding vindit met de woorden: „De Minister veitrouwt, dat de weldaddg- heidsizin van het Ned. volk ten bate van het Drenthsohe kind tot nieuwe en grootere offers op zal wekken. Maar voor extra-steun van de Regeering ziet hij op dit oogenblik geen aan leiding; het zou bovendien voor de offervaar- digheid! van de bevolking niet bevordierlijk zijn". Ten slotte is voor Drente 2000 uitgetrok- ken, waardoor 16 geheele gezinnen geholpen zijn. Met het antwoord omtrent Zeeuwsch-Vlaan deren is het niet anders. De gemeenten nemen zelf het initiatief beteekent zooveel als: helpt u zelf. Er zit waarlijk systeem in! Men zal ons in Zeeuwsch-Vlaanderen on- danks alle lofliederen op Nederland laten modlderen. Inidien echter voor hun vaststaat, dat de hoogste prikkel ligt in het verschaffen van brood door werkverruiming aan tientallen ge- zinnen en niet het met overhedd-ssteun het op gang helpen van een of ander verloopen bedrijf dan zal spreker met kracht elke poging in die riohting steunen en moemt hij het streven lof- waardlig. Er zal evenwel nog heel wat waiter door de Schelde gaan eer de zaak in kannen en kruiken is. Het Axelsche gemeentebestuur overwege evenwel reeds aanstonds of desnoods van ge- meentewege de zaak tot een goed beslag is te brengen, waanmede hij in het algemeen zijn meaning over deze zaak heeft gezegd. De heer WEUNS is van opimie, dat er van vlasbewerking van wege de gemeente weinig zal tereeht komen, dat loopt altijd faliikant uit. Dit moet uitgaan van particuilieren. Hij meent, dat het hier zoo bezwarend gaat, omdat de electrische stroom om te zwingelen te veel kost. Over d'e grens zijn er duizenden mem- schen aan het vlaszwirjgelen, dat is dus een be- wijs, dat ihet wel kan, maar daar is de gtroom zeer goedkoop. Als men hier voor de kracht- stroom niet meer moest betalen dan in Belgie zou het hier evengoed kunnen. Ze moeten daar toch ook leven? Als men de kracht hier ook I zoo goedkoop krijgen kon, al was 'het dan r.iog met eenige subsidie van de gemeente dam zou het hier ook kunnen. Dat was misschien een oplossing. De heer OGGEL geeft te kennen, dat naar zijn meening de tijd voor vlasbeweifcing in daze streek, voor wat betreft het zwingelen, is gepas'seerd. Vroeger jaren had dat 'hier ook plaats maar het is ten sliotte ook op niets uit- geloopen. Later heeft men zich hier bepaald tot het boken van het vlas, het ontdioen van de bollen. Eem vlasser, dien hi.' hierover sprak, gaf te kennen, dat dit nog zou kunnen. De gemeemte zou dan in het seizoen een 'hoeveel- heid stroovlas moeten koopen, dit des winters laten boken en dan verkoopen. De zegsman verklaarde zich bereid tot hot koopen en ve - feoopen en de er aan venbonden risioo voor zijn Tokening te nemen. De gemeente zou er dan eEn groot aantal toekomsttge Dewoners van huizen, welke door de bouwbureaux, ingesteld door de watersnoodcommissie, wonden gebouwd, geweigexd, de overeen- komsten te teekenen inzake de rentelooze hypotheken. Te Warn el en Ben'ed'en Leeuwen zijn thans alle werkzaamheden aan de huizen gestaakt. en de huizen, wetlke reeds betrokken zouden kunnen worden, zijn gesloten. De geheele nieuw- bouw ligt zoo good als Sfil. Ook in andere plaatsen zijn reeds der gelijke maatregelen g'enomen, en overal zullen.de werkzaamheden aan den nieuw- bouw in het overstroomde gebied wonden stc-nezet, als de bewoners blijven weige rex te teekenen. Intusscihen neemt het aantal personen, die de contracten tee kenen, toe. Naar het Enge'sch van OTTWELL BINNS. :87) Slot. Een week later waren ze weer terug in Che-to. Na een paar dageai rust kwam .Niima op den laatsten avond na het eten, met goeden raad. „Het zou niet goed zijn, als we over Ta- chien-ln en d:e groote rivier teruggingen. Die twee yakdrijvers kunnen het er levenid afgebracht hebben en de man dien f ik doodg esc bote n heb was machtig in China. We hebben ide kans dat er in TachienHlu op ons geloerd wordt en als we daar kooien en ze laten het den roo- vers-benden langs de rivier we ten... Wat ik wou zeggen is dit: het zou jammer zijn als we na het winnen van den strijd onzen buit moesten afstaan". ,,Je hebt gelijk... zooals altijd, Nima Maar wat raadt jij ons dan?" ,»Dat ge een anderen weg kiest, broe- der Een jaar geleden kreeg ik hier een blanike op bezoek, die wilde me als gids voor een tocht over de bergen naar Bur ma, waar uw volk regeert- Het was een verre reis maar het leek me om het avon- tuunlijke en dus ben ik gegaan. Dat is een veiildige weg; daar zal niemand van Hong Chu Lu S .aan'hangers naar u of het meisje zoeken", andere gemeenten, dan waar ze thuisbe- hooren en bij schoolbesturen van andere gezindte onderdak te brengen; 3e. idroor de ©n'bruikbaarheid van en- kelen als onderwijskracht; 4e. doordat sommigen uit hoofde van ongeschiktheid pensioen zal worden ver- leencfc 5e. door de noodzakelijhe verbouwin- gen van de scholen, die immers voor 6 leerjaren zijn lingericht of door de nood- zakelijke inrichting van verzamelscholen, zooals ze in sommige gemeenten bestaan onder den naam van L. O. kopscholen; 6e. door de noodzakelijke onkosten voor de inrichting van zooveel nieuwe klassen, leermiddelen etc, Schrijver knoopt hieraan vast een be- schouwing over de noodzakelijke gevol- ,,Maar hoe vinden wji dien weg Als ,jij meegaa-t, Nima..." ,,Ho-ho-tho! Natuurlij.k ga ik mee. broeder. En de vrouw ook." En zoo gebeurde het dat ze twee maan- deii later van het dek van een van de Ir- rawaddy flotillebooten af Nima Tashi, hun vriend en gids en de vrouw naast hern, het juweel der lotos, een laatst vaar- wel toewiuifden. Toen de boot van den steiger weggleed, riep de Thibetaan hem nog iets na. Sherrington dreigde hem lachend met een gebaJde vuist, een gebaar dat Nima een lach-salvo uitlokte. Janet bleef eveneens kijken tot de man aan wien ze zooveel te danken hadden niet meer te zien was; toen keerde ze zich met tranen in haar oogen tot Sherrington. ,.Wat was dat... dat laatste wat hij ons nariep Sherrington keek haar bedenkelijk aan.. dan schudde hij zijn hoofd- ,,Het spijt me werkelijk" ..Vertel het, asjeblieft", viel ze hem met een ongeduldig fronsen van haar wenik- brauwen irf de rede. ,.Ik wil het graag weten, dus dan kan je niet anders doen dan het me zeggen." ,,Maar wel verduiveld zulke dingen kan je niet herhalen 't is gewoonwep onmogelijk. Nima is nu eenmaal niet in gezelschapskringen grootgebracht, die zegt wat Hem voor den mond komt." ,.Wat hij er mee bedoelde dan..." ,,Dat is wat anders Als je dat graag wilt Het kwam hierop neer, dat vlug trouwen het allerbeste is." van de oienstpiicniwet, welKe omvatten zou een centralisatiie van de loting. De bed'oeling zou de volgende zijn. Iedere gemeente heeft een alphabetisch register. In de gemeente, die het groot ste register heeft, wordt geloot ter vast- stelling van den naam met geboortedatum van hem. die in het geheele land in iedere gemeente nummer een zal hebben. Hij, die in het alphabetisch register daarop volgt, heeft no. 2, no. 3 enz. Is de persoon, die nummer een heeft, aangewezen, dan volgen d'e andere num- mers in alphabetische volgorde en is in iedere gemeente dus direct bekend, wie als diie.nstplidhiigen zijn aangewezen, be- houdens afkeuring, vrijstelling, enz. Na de loting heeft de keuring plaats van de aangewezenen, met een overslag. mer, dat ik niet precies weet wat hij ge zegd heeft..." Toen opeens weer ernstig giing ze voort. *",,En ben jij het met hem eens ,,In gewone gevallen.,. ja ,,Dan vindt je dat van ons een bijizon- der geval vorschte ze ongerust- ,,Ja, hier zijn compiicaties bij", zei hij, wat kort, ,,er zijn dingen, die je voor je gevoel van eigenwaarde niet doen mag ik ben Husky Crayidon niet." -.O, m'n geld." gaf ze met een gering- schattend schouderophalen ten antwoord. „Dat geld van me soms haat ik het Dat dat nu een reden zou zijn na alles wat we samen dooxgemaakt ihebben terwijl we werkelijk van elkaar houden... En.als jij er niet geweest was, hoe zou het dan met mij op dit oogenblik zijn Bij de laatste woorden schoten haar oogen vol tranen. Bijna bruusk keerde ze zich om en liep weg, de campagne af naar haar hut. Tot het alleriaatste oogenblik toe bleef Nick Sherrington haar nakijken misschien dat ze zich bedacht, mis schien dat ze nog terugkwam juist nu, na dat gesprek. Maar in die hoop werd hij teleurgestelid en na een poos Tanger ver- geefs wachten in de nabijheid van haar hut ging hij weer naar dek terug en staarde, in neerslachtige houding tegen de verschansing, naar het voorbijglijden- de landschap op den rechteroever. Hier stond hij tegenover hetzelfde probleem, dat hem geplaagd had van den avond in de bergen af toen hij Janet voor het eerst in zijn armen gehouden en haar gekust had. Moclht hij, iemand, zonder een pen ning, een man dien zij van de straat op- geraapt had, mocht hij van haar eischen. schendt. De Chineesc'he regeering kan zich bijgevolg niet aansprakelijk stellen ,,voor onvoorziene verwikkelingen die dit mee mocht brengen." Engeland komt dus tusschen twee stoelen te zitten. Het neemt eigenlijik zijn buitengewone voorzorgs- 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEN. wordt vrij van roos en huidschilfers, het haar zachter, gianzend en wat don- kerder getint, als ge des morgens de haren en daarna met de vingertoppen ook de hoofdhuid inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. PUROL dat ze met hem trouwde onder de ge geven omstandigheden ,,Maar die toestand was vrije verkie- zing, die straten van Shanghai waren niet noodig geweest argumenteerde zijn verstand- ..Een brief naar Engeland, een telegram..." ,,...dat je nooit gestuurd zou hebben," zei zijn trots, ..liever had je..." ..Maar JanetHet gaat niet alleen om jou... en zij staat alleen..." ,,Dat is het juist", bijna had hij het hardop gezegd. ..Dacht je dat ik daaraan niet gedacht had." Niemand zou het weten." „Ik zou het Weten", wierp zijn trots daartegen in. ,,En ik zou mezelf erom minachten. Neen, we moeten wachten." Opeens hoorde hij achter zich het ge- luid van lichte voetstappen en meteen daarop Janet s stem in een opgewonden gefluister: ,.Nick...! Nick... Als je eerst weet wat ik hier heb Hij keerde zich om... met een zacht rose bios en opgewonden schitterenide oogen stond ze voor hem- In haar hand hield ze een blad van een groote krant The Times van Bombay en toen hij ernaar keek wees ze hem met haar wijs- vinger een advertentie aan. ..Hier, lees", fluisterde ze hem toe. ,,En als je me daarna niet onmiddellij'k ten hu- welijk vraagt, kun je rekenen dat je een blauwtje geloopen hebt, want dan zeg ik nooit meer ja." Vlug las hij de advertentie door. .-Mr, Nicholas Sherrington, neef van nu wijlen den heer Andrew Sherrington, K. C. Ely Court Abingdon England, wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met Mssrs- Ogle, maals het geval toen, in het Egmonit'naleis, tot de wederoprichting van de studenitien- afdeeling der anti-Vlaamsche ..Lig.ue pour le liberie des langues et la defense de l'Universite de Gand" zou worden over- gegaan. Er waren sJechts een dertig be- langstellenden opgekomen, waaronder zich een twintigtal Vlaamsche studenten bevonden; deze spraken opzettelijk alleen Fransch en lieten zioh in al de posten van het bestuur verkiezen, waarna zij, tot groote ontsteltenis van de franskiljons. deze anti-Vlaamsc'he vergadering besH ten met... een Vlaamschgezinde qeloofs- belijidenis en het zingen van den Vlaam schen Leeuw. Vervolgens trokken de Vlaamsche studenten, in groep, waarbij zich een aantal burgers aansloten. ziiiqend de stad in. Ogle en Sons, advocaten en procureurs. The Temple, Loniden". Hij kebk op, de staalblauwe oogen in het gebruimde gezicht waren lichter en feller van kleur dan zij ze ooit gezien had. „Wil je met me trouwen, Janet," vroeg hij. ,,Dat weet ik nog niet, gaf ze schert- send ten antwoord. ,,Ik zou me voor geen geld ter wereld willen verkoopen." Dan opeens ernstig: ,,Je schrijft toch ,,Ja, fluisterde ze met iets guitigs in haar oogen. t Zou Bhamo geweest zijn, als je me gevraagd hadt- Dan had Nima als getuige kunnen fungeeren... Over Nima gesproken... nu kun je me toch wel precies zeggen wat het was dat hij ons nariep. ..Kind Als ik je dat vertelde..." .-Doe Ihet maar," drong ze lachend aan. „Neen, nog niet. In Mandalay... als wij..." Hij maakte zijn zin niet af; Vlug keek hij om zich heen, naar de brug en langs het verlaten dek en toen toen trok hij haar lachend naar zich toe en kuste haar, ovengelukkig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 5