i KmTTA'.V Dot's &WATTA s uTt en i aFd No. 8020 Maandag 24 Januari 1927 67" Jaargang. Dienstplicht. Een vervolging in Thibet. JA^SA- .REEPEN 1 i 8IWWEWLAHD. FEPILLETON. Hoofdhuid en Onberispelijk Haar. -y 1 w mMnden - Voor buiten Ter Neuzen ir. per post fU» per 3 maafea - Bij vooruitoetaiing tr. per post b,0U per jaar ABONNEMENTSPRIJS: 3maaaden fr.«. p.. post - Abon„ementen voor bui.enland alleen bii voondtbetaW Dit blad verschljnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond. JAARLIJKSCH ONDERZOEK VERLOFGANGERS. De Burgemeester van TER NEUZEN bre"8* ter kennis van de gewone dienstphchtigen der 'andiracht /an de licfctingen 9l? en !918, da behoudens onvoorziene omstandigheden, het jaarlijksch onderzoek dier dienstphchtigen zal nlaats hebben in de maand Jisni piaats en tijd van het onderzoek zullen nader worden bekend gemaakt. Ter Neuzen, 21 Jan. 1927. De Burgemeester voornoemd, J. huizinga- DE STUDIE VAN PRINSES JULIANA. H. M. de Koningin en de Prins hebben qoedgekeurd, dat Prinses Juliana ook na dezen zomer de studie vcx>rtzet over de ottderwerpen waarin zij meer bij zonae r belong stelt, of die voor haar van bijzon- der gewicht zijn, o.a. door het volgen van enikele colleges aan de Rijksundversiteit te Leiden. 11 Gedurende de dagen waarop de Prinses de Hoogeschool zal bezoeken, zal zij Haar eigen huis te Katwijk aan Zee be- wonen en wel de villa t Waerle aan den strandboulevard, terwijl ide aangren- zenide villa ,,Hoog Cate wordt ingericht voor - de aan de Prinses toegevoegden heer en diens gezin. Mejuffrouw A- L. Schock, directrice der particuliere zaken van H. M. de Koningin voor Het Loo, zal de leiding op zich nemen van ,,'t Waerle op de dagen waarop de Prinses te Katwijk vertoeft. De Prinses zal de laatste dagen der week steeds bij haar ouders doorbrengen en verder uit Katwijk overkomen telkens wanneer noodig. HALLO BATAVIA! Naar aanleiding van de opening van den draadloozen telefonischen dienst New YorkLonden breekt de ..Haagsche Post" een lans voor eene draadlooze te- lefonische verbinding met Nederlandsch- „Als men over een afstand van 5000 K M. draadlooze telefonisdhe aansluiting kan krijgen, zal het niet lang meer duren meent de redactie, of men kan het ook over 15000 K.M- Teneinde dit doel te bevorderen en een aanslu i ting N e d e r landN ederlandsch- Indie te bespoedigen looft het blad een prijs uit van tienduizend gulden voor den- gieen die er het meeste toe bijdraagt, dat lie redactie goede aansluiting krijgt met de redactie van een blad in Indie. ,,Wij zullen, besluit de „H. P.". t.z.t. en eventueel het bestuur van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs verzoeken een deskundige te willen aanwijzen die zal uit- maken wien de prijs toekomt. Wij zijn vast overtuigld, dat hij binnen vijf jaren zal wonden verdiend- 200.000 ZEGELTJES TE WEINIG GEPLAKT IN 1926 Door den Raad van Arbeid te Haarlem werd over 1926 een ibedrag van f 104.327 Naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. 83) (Vervolg.) ,,Zoo", begon hij daarna met dezelfde opzettelijk eentonig gelhouden stem, die Sherrington den vorigen avond van hem gehoord had, ,.het wild, dat voor jager wilde spelen is dus in de val geloo- pen!" Met iets spottends in zijn oogen bekee.k hij den jongen man van het hoofd tot de voeten. ,,Dat stelt me wel een wei- nig teleur, mr. Sherrington. Eerlijk ge- zegd, had ik niet gedacht, dat het zoo gemakkelijk zou gaan. Ik had gehoopt op wat meer opwindends, dat u ons.hoe is die uitdrukking toch ook weer waar voor ons geld gegeven zoudt heb ben. Maar ondanks dat, bent u welkom, van harte welkom en in het kamp is er ie/marad, die minstens even blij met dit on- verwachte weerzien zijn zal als ik t ben- Gaat u mee Met die laatste vraag liet hij zijn be- minnelijkheidspose varen. Hij keerde zich om en gaf zijn beiden helpers op een sniauwtoon een kort bevel. Een van hen bednddde Sherrington, dat hij voortloopen moest, door hem een trap tegen zijn dij te geven en toen de gevangene met een ver- beten gezicht gehoorzaam.de, zette hij hem op dezelfde manier tot grooter spoed aan. Met een medelijdend gezicht keerde Stargard zich naar Sherrington toe. ,,Ik bied u mijn excuses aan... mijn mannen zijn wel wat lomp", zei hij spottend-be- Slechts een merk kan't beste zijn bij navordering ontvangen wegens te wei- nig geplakte zegels ingevolge de Invalidi- teitswet. 1 Wanneer men aanneemt, dat gemiddeld zegels van 50 cent moesten zijn geplakt, komt men tot de conclusie, dat meer dan 200.000 zegeltjes niet geplakt werden. Dit betreft slechts een en'kelen Raad van Arbeid Hoeveel zal dit over het geheele land tezamen wel niet zijn Dit enkele cijfer doet reeds gevoelen, welk een enorm bedrag aan administratie- kosten jaar in, jaar uit, door dit verzuim wordt gevorderd. NAAR EEN REACTIONAIRE REGEERING IN DUITSCHLAND Het eerste offensief van de Duitsch- nationalen tot verovering van ministe- rieele zetels in de nieuwe Duitsche regee- ring, welke nu al ruim vijf weken in de maak is, was, schrijft de N. R. Crt., afge- stuit op den tegemstand van het centrum. Maar hun trouwe bonidgenooten. de man nen van de volksipartij, hebben hen niet in den steek geilaten en met behulp van de reactionaire invloeden, die in de onmid- dellijke omgeving van den rijkspresident aan het werk zijn gebleven, zijn wij nu weer zoo ver, dat Marx, de demissionaire rijkskanselier van het centrum, de paging tot varming van een burgerlijke coalitie met inbegrip van de Duitsc'h-nationalen hervat heeft op het punt waar dr- Curtius haar afgebroken had. De jongste krach- tige inmenging van president Hindenburg met zijn brief aan Marx wordt ongrond- wettig genoemd, maar heeft voorloopig haar uitwerking niet gemist, want het centrum is, ondanks zijn vroegere afwij- zende besluit, weer bereid aan de Duitsch- nationalen een vragenlijst voor te leggen. De nationalist en zullen idaarin aan den tand gevoeld worden ten aanzien van hun standpumt tegenover de grondwet van Weimar of wel den republikeinschen re- geeringsvorm en de verzoeningspolitiek van Locarno, maar, gelijk onze corres pondent in een telegram in ons Ochtend- blad opmerkt, hangt het minder af van den inhoud van hun antwoord erop dan van de vraag, of het centrum hierop het judicium .bevredigend" za'l geven. Indien dit beslissend woord gesproken wordt. zal de ongerijmde toestand zijn beslag hebben gekregen, dlat een partij welker leider graaf Westarp een week geleden onver- vaard voor de monarchic en voor de re vanche op is gekomen, vermoedelijk drie zeer belangrijke posten in het nieuwe ka- binet zal bezetten. Reeds nu noemt men de namen van Duitsch-nationalen voor de portefeuilles van binnenlandsche zaken, financien en justitie. Het resultaat zal dan eenigszins zijn: een geslaagde Putsch met vreeldzame middelen, slechts getem- perd door de aanwezigbeid van het cen trum in de regeering. Een groot deel van de regeeringsmacht zal dan in handen zijn van ministers, die in hun hart niet veel voor den republikeinschen regee- ringsvorm kunnen voelen. Toen bij den verkiezingsveldtocht in het voorjaar van 1924 een deel van de volkspartij de ,,na- tionaal liberale vereeniging" oprichtte, kwam deze met een program vOor den dag, waarin men las: ,,Ook onze roem- rijke herinneringen moeten wij koesteren en levend houden. Het keizerschap, het zinnebeeld der Duitsche eenheid, moet in de Duitsche volkspartij, de politieke erf- gename van de nationale liberalen, hare trouwe wachtster en beschermster vin- den". Het centrum heeft het den Duitsch- nationalen gemakkelijker gemaakt de een of andere bevredigende formule voor de politieke kwesties te vinden, door het oeconomische struikelblok van den acht- uurswerkdag alvast uit den weg te rui- men. Men mag nu benieuwd zijn, hoe de laatste beslissende onderhandelingen tus- schen Marx 011 de Duitsch-nationalen af- loopen. Maar de kansen op het optreden van een reactionaire regeering in Duitsch- land lijken zeer toegenomen en dit is voor het buitenland van overwegend belang. I De beteekenis die de verkiezing van maarschalk Hindeniburg tot president van de Duitsche republiek heeft gehad, blijkt achteraf, nu hij dezem koers feitelijk aan- qeeft. Na zijn verkiezing schreef de de- mocratische Frankf. Ztg.: ,,W^ij weten a,- len wat deze groote schare van menschen die totdusver niet gestemd hadldien, naar de stembus gevoerd heeft. Het is de ro- mantisc'he stralenkrans, dien de koorts- phantasieen van tot armoede vervallen en in hun nationaal zelfbewustzijn zwaar ge- troffen lagen van het volk om hat hoofd van den veldheer geweven hebben, zon- der dat zij zich het feit bewust werden, dat zij hun persoonl'ike gelijk hun natio nale ellende enkel en alleen aan dat oude stelsel van keizerlijk staatsbestier en fcei- zerl"ke oorlogvoering te danken hebben, als welks vertegenwoordiger zij dien veld- heer vereeren Nog altijd is de stralen krans die Hirdenburq omgeeft, niet ver- bleekt- Vandaar dat hij de tegenwoordige krachtproef met een nieuw ..persoonlijk regime" heeft kunnen nemen. op het oogenblik, dat men hem beduid had, dat een regeerinq met links de rijksweerbaar- heiild in haar teqenwooridiqen toestand, die het werk van generaal von Seeckt en Gessler is, zou ,,Stuk slaan CHINA. De actie tegen de vreemdelingen. Een te Madrid ontvangen officieel tele gram uit China bevestigt, dat de Spaan- sche kerk en het weeshuis te Toetsjoe zijn geplunderd, dat meer dan twin,tig kinide- ren, die zich in het weeshuis bevonden, zijn vermoord en de particuliere woning van den Spaanschen bisscihop in Foekien is geplunderd- De Spaansche regeering besloot den lichten kruiser ..Bias de Lezo voor ver- trek naar Shanghai in gereetdheid te doen brengen. Een menigte heeft een overval gedaan 1 op een vaartuig, dat te Amoy voor anker lag en onder welks passagiers zich tien Spaansche priesteirs, twaalf nonnen en elf Chineesche weezen bevonden, die met moeite werden beschermd. TER NEUZEN, 24 Jan. 1927. Mr. TH. HEEMSKERK OVER „ONZE BEGINSELEN". Vrijdagavond was in de Geref. kerk al- hier een openbare vergadering belegd door ide A.-R. kiesvereenig.ing „Neder- land en Oranje". Als spreker trad op oud-Minister Heemskerk, met het onder- werp: „Onze Beginselen". De vergadering werd geopend door den heer D. Scheele met gebed en een har.telijk welkom aan de aanwezigen,, in 't bijzonder aan Mr. Heemskerk, die, niettegenstaande zijn 75jarigen leeftijd, de reis naar Ter Neuzen heeft willen onder- niemen. Mr. Heemskerk begon met in het 1 icht te steilen de moeilijke tijden die men ver- leden jaar doorgemaakt heeft, toen de coalitie uit elkaar viel, waaraan de A.-R. geen schuld haidden. Zij hebben ook niet tegen het huidige kabinet willen optreden en de toestanden genomen zooals ze zijn- Spreker betreurt echter dat men ook scheuring tracht te brengen in eigen partij. De A.-R. partij houdt echter vast aan haar beginselen, of de coalitie er is of niet. Doch herstel der rechtsche meer- derheid is gewensdh.t, om een regeerings- meerderiheixl te krijgen. Spreker behanidelt dan in den breede de verschillende andere regeeringsmoge- lijkheden, en wees o.a- op bet gevaar eener Roomsch-Roode regeering, waar aan hij echter nog niet zoo spoedig ge- "ooft. Velen vinden een regeering als de hui- d'ige nog zoo kwaad niet, omdat men dan verschillende punten, als afschaffing Staatsloterij, invoering Zondagswet, de wet tegen de lijikverbranding, invoering van de doodstraf. en,z. zuiverder Steilen kan. Verschillende dezer punten stuitten in de coalitie af op andere inzichten bij een der andere partijen- Tegenover de meening der z.g. demo- cratie. dat het staatsleven buiten God om gaat, stelt spreker het getuigenis der A. R., dat God staat boven den Staat. In tegenstelling met de R. K. partij is de A. R- partij geen kerkelijke partij, daar leden van alle kerken welkom zijn. leefd- ,.De quaestie is, ze kennen geen Engelsch, anders zouden ze het u wel op een andere manier hebben laten weten. Maar hun methode is afdoend, dat zult u moeten toegeven." Sherrington deed of hij hem niet hoor- de. Na de eerste paar oogenblikken van diepe teleurstelling had dit nieuwe pro- bleem al z'n aanidacht. Onder het voort- I loopen hetgeen door de stompen en trappen van de mannen achter hem bui- tengewoon bemoeilijkt werd trachtte hij de situatie te overzie.n. Hij wist, dat hij op genade of ongenade aan Stargard overgelevertd was, dat zonder hulp van buiten af, zijn uren geteld waren. De kleine karavaan achter hem ver- tegenwoordigde nog hun eenige kans, voor hem en Janet Maar tegelijk met die gedachte kwam de herinnering aan de lawine: het pad was versperdDe sneeuwmassa was een onoverkomelijke hinderpaal voor de yaks; de eenige manier om langs den afgrond te komen was over de rotsachtige helling van den berg, die zich van zijn sneeuw ontlast had- En met de yaks was dat een waagstuk. dat Nima zelfs niet zou aandurven. Als Nima het versperde pad zag, zou hij zijn yaks waar- schijndijk in den steek laten en alleen ver der gaan. De Thibetaan zou hem nooit aan zijn lot overlaten. maar de vraag was: zou hij op tijd komen Dat hing in hoofdzaak van de stemming van Stargard af. Als de Eurasier wat voelde voor de kat-en-muis tactiek, als zijn aangeboren wreedheid hem dreet om met zijn slachtoffer te spelen voordat hij er een einde aan maakte, dan was de kans op een tijdige tusschenkomst van Nima groot. Maar evengoed was het mo- gelijk, dat de behoefte om zijn haat te be- vredigen hem korte metten maken zou voorschrijrven, dat hij zijn gevangene of dadelijk na aankomst of nog voor ze het kamp bereikt hadden zou laten vermoor- den. Bij de gedachte aan het kamp, waai Janet gevangen gehouden werd, herin- nerde hij zicli weer dien zwakken kreet, dien hij gehoord meende te hebben. Zou dat een waarschuwing van Janet geweest zijn Had ze geweten, dat er pogingen gedaan zouden worden om hem in de val ;e laten loopen Als dat het gevai was... wat zou ze zich dan nu ongerust maken Wat zou ze schrikken als ze hem straks als gevangene het kamp zag binnen komen Na een kwartier gaans kwamen ze met een bocht om een groote serac, aan een plateau, een yak-weide, aan den voet van een hooge berg.keten. Daar was het kamp opgeslagen. De eerste die Sherrington zag was Janet, die onbewegelijk, in een hoiudiing van gespannen afwachten, naast het vuur stond- Toen ze hem zag aan- komen, met zijn handen vastgebonden op zijn rug en als escorte een van de yak- drijvers, die de uiteinden van het touw waarmee hij gebonden was, vast hield. ontsnapte haar keel, alsof ze niet tot meei in staat was, een zwak angstgeluid. Dan zonk ze met een meelijwekkend kreunen neer en bleef bewusteloos in de sneeuw liggen. Stargard begon hoonend te lachen ,,Dat weerzien had u ziich waarschijnlijk anders gedacht, nietwaar, Mr. Sherring ton Geduld maar, stra'ks als Miss Cray- don weer bij gekomen is, zal ze u wel op meer passend'e wijze verwelkomen." Met zijn handen in de plooien van zijn gewaad gerold keek hij op het bewuste- iooze mei'sje neer. Wat hem betrof, mocht ze in de sneeuw blijven liggen Geprik- keld door zijn eigen hulpeloosheid, ver- tNGEZONDEN MEDEDEELINGEN. De verzachtende, genezende en zuiverende werking van Purol is niet beperkt tot de huid van handen en gelaat maar deelt zich mede aan de gansche menschelijke huid. Daarom is Purol ookhetaangewezenmiddelterverzorging van de hoofdhuid. Iemand die elken ochtend slechts een weinig Purol eerst even tusschen de beide handen wrijft, dan door de haren en daarna met de vingertoppen goed in de hoofd huid, zal weldra ondervindeti dat hoofdroos en huidschilfers verdwijnen; dat het haar dadelijk zachter wordt, wat glanzender en donkerder getint, en dat het den geheelen dagonberispelijk blij ft zitten. Purol is verkrijgbaar bij alle dro- gisten in doozen van 30 ct. en tuben van 80 ct. tellie Sherrington hem onomwonden hoe hij over hem dacht. Als eenig antwoord kreeg hij een quasi-verbaasden blik: daar na haalde Stargard zijn schouders op. keerde zich om en ging naar zijn tent toe. die een eind verder opgezet was. Sher rington bleef alleen met Janet achter. Maar terwijl hij nog hulpeloos naar de be- wustelooze meisjesfiguur stonld te staren, kwam een van Ide drijvers met een yak- zadel naar hem toe. Dit tuigonderdeel werd aan het touw, dat van zijn polsen naar beneden hing, vastgeimaakt, een nieuwe maar buitengewoon vindangrijke manier van kluisteren, want al kon iemand, die op zoo'n manier ..geboeid was, ook met dit aanhangsel loopen, het voortdurende zware bonsen tegen de kuit- spieren maakte vluchten onmogelijk. Voorzich'tig zakte hij in zijn knieen door en ging op het zadel zitten. Zoo wachtte hij af. Na een poos hief Janet het hoofd op en keek om zich heen. Bij het zien van hem werden haar donkere oogen groot en tragiisch van teleurstelling. Ze stond met groote moeite op en kwam wankelend naar hem toe, fluisterend beval hij zacht, met zijn oogen op de even- bewegende kleppen van de tent naast het vuur- tt ,,Waar is Nima...? ,,Dien heb ik achtergelaten. Maar hi) komt hierheen. Die laat je niet in de ban- den van dien sohurk daar in de tent., vertrouw daar maar op kind ,,Maar jij... vroeg ze ongerust. ,.Weet ik niet, Stargard heeft natuur- lijk niet veel goeds met me voor. Het is een quaestie van tijd. misschien dat hij het nog wat uitstelt.als hij 't dan maar lang genoeg doet... Het eenige waar ik bang voor ben,, is, dat die sneewwval Nima te lang ophouden zal... Spreker bepleit dan een eigen. weten- schappelijke studie op Christelijken grondslag, om de goede regeeringswijze aan te geven. Komende tot de godsdienstvrijheid. betreurt spreker den splijtzwam, die er ook in Protestantsche kringen is. Men moet zoeken naar samenbinding, welke noodig is als een bolwerk tegen liberale en socialistische overheersching. Hierna behandelt spreker de parujen van Ds. Lingbeek en Ds. Kersten. Het stelsel van Ds. Kersten komt feitelijk hier op neer: tegen de revolutie het Staats- gezag, doch de A- R. partij zegt: tegen de revolutie het evangelie. Het denkbeeld van Ds. Lingbeek, een Geref. Staatsschool, lacht hem niet toe. Deze partijen leveren thans nog zooveel gevaar niet, maar wanneer de strijd tegen ide R. K. meer en meer wend toegespitst, zou het evenals met de Spaansche over heersching in de 16e eeuw, met d'e gods dienstvrijheid spoedig gedaan zijin, ten voordeele van het ongeloof. Samenwerking der Christelijke partijen is verder dringend noodig ten aanzien van ons huwelijksrecht, waarin geen ver- anideringen van diep ingrijpenden aard mogen gebracht worden. Die samenwer king is verder dringend noodig ten aan zien van ons strafrecht, en spreker ver oordeelt de z-g. onbepaalde veroordee- ling en schetste o.a. de mogelijkheid, dat volgens dat systeem een moordenaar na verloop van een paar maanden werd vrij- gesteld, terwijl een bakker, die een uur te vroeg gewerkt had, langdurige straf zou kunnen krijgen. Komende tot de Zondagsrust, voelt spreker de vele moeilijkheden, die daar- aan verbonlden zijn, doch keurt sterk af de houding der spoorwegmaatschappijen. die tot extra-reizen op Zondag uitlokken Teekeinend noemt hij de houding van den heer Schaper, waar deze zeide, dat de- genen die 's Zondags liever niet werken, maar niet bij de sporen in dienst moeten gaan. Ook de ontwapeningskwestie en art. 177 Ind. regeeringsreglement werden even onder de loupe genomen, om ook in ver- band daarmede samenwerking aan te be- velen- Waar men de Christelijke partijen ver- weten heeft een domper te willen zetten op de raldio, toont spreker aan, dat het juist de bedoeling is om ieder gelegenheid te geven zijn beginselen te doen'hooren. Alsnu behandelt spreker de toekomst van het parlementaire stelsel en de demo cratic. Waar er geen eenstemmige voJ'ks- wil is, kan uit den volkswil ook nimmer het gezag opkomen. De sociaal-democraten en vrijz.-demo- craten behartigen geen goede democratic welke moet zijn behartiging der belangen van het geheele volk. Vooral de S. D. A- P. behartigt slechts het belang van eene groep. Hoewel in Italie Mussolini veel qoeds heeft tot stand qebracht is dit voor het Nederlandsche volk toch geen aan- lokkelijk voorbeeld, doch bij verzwak'kir.q van het parlementaire stelsel, loopt men dat gevaar. Voor de A. R- is dit alles een reden om vast te houiden aan hun be- ginsel, leidende tot behoud van gods dienstvrijheid. recht en orde. De heer D. Scheele dankte hierna Mr. Heemskerk voor zijn met voile aandacht ,,We waren er bijna onder gekomen vertelde Janet opgewonden. Vijf minu- ten later, en niet een van ons had het er levend afgebracht. Nu heeft het alleen Husky getroffen. Husky liep achteraan. ik zag t gebeuren. Hij werd tegen den grond gesiagen en de sneeuw ging over hem heen. En die man daar liet het ge beuren, hij heeft geen hanld uitgestoken om hem te helpen Zoo iemand is het. „Hij is heel wat erger dan dat... te oor- deelen na wat ik van hem weet," gaf Sherrington ten antwoord. ,,Maar wat je neef betreft, die was niet dood, tenminste toen nog niet. Hij is nog onder de sneeuw uitgekomen; ik heb hem gezien. Maar toen hij mij zag vloog hij op me af, op een geneven oogenblik struikelde hij, viel en gleed den afgronid in... een mooier dood dan hij verdiend had Janet knikte. 't Leek of het weten dat Husky dood was haar volkomen onver- schillig liet. Een paar oogenblikken lang keek ze in nadenken verzonken voor zich uit, dan boog ze zich naar Sherrington ever en fluisterde hem toe: „Stargard wist dat jij alleen ons achter- volgde. Hij had je zien staan, bij dat rots blok, toen die lawine aan den gang was. Ik trouwens ook- En toen die twee lhi- betanen terug gingen en Stargard nader- hand ook. met een geweer, toen begreep ik, dat ze jou wilden overvallen en toen heb ik geroepen. niet een maal, maar wel vier of vijf keer." Ik heb het maar e6n keer gehoord. maar ide wind was zoo aan het opspelen en toen wist ik eigenlijk niet of ik me maar wat verbeeld had of dat het werke- li'k een geroep geweest was. (Wordt vervolg NSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 1