ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. KWATIA'ft3, Dais HWATIA MM No. 8019. Vrydag 21 Januari 1927, 67® Jaargang. VOILE MELRREBPEN JDgll^S'X'Jgl BXlAX). BIWXEHlOKC. B U I T E N L AN D. SPORT. PRKDIKBIUITIB, GEMENGDE BERICHTEN. - m nnyurUFIITCDDIIQ' Voor binnen Ter Neuzen 1!-40 Per 3 1Tiaandten ABONREWENTOrnlJO. Voor *t buitenland f 2,70 per 3 maanden franco blad verschi)>it Dlt Voor buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaiing fr per post /«,60 per jaa per post Abonnementen voor *t buitenland alleen bij vooruitbetaiing. iederen Haandag-, Woensdag- er» Vrijdagavond. HKT NBDERLAN^SCH-BELGISCH VERDRAG. Zaterdag a.s zal d* cnmmissie van rap porteurs uit de E-rs'e Kam-r betreffrnie het we'sontwe'p tot goedkeu ing van het Nederlandsch Belgisehtractaat bijeenkomen. HET PETIT10NNEMENT U1TZEELAND Het petitionnement uit Zeelend aan de Eerste Earner, vragend niet-goedkeuring van het verdrag met Belgie, als zijnde met in het landsbelang, is thans ver/.ouden, vergezeld van lpsten voorzien van 47.534 handteekeningen van kiezers en kiezeressen, uit 88 gemeenten die te samen 101.786 kiesgerechtigden tellen. In 22 gemeenten is men er met in ge- slaagd personen te vinden, die zich wilden belaatcu met het verzamelen van hand teekeningen. In die gemeenten met te samen ruim 18.000 kiesgerechtigden, zpn das in het geheel geen handteekeningen gevraagd. Sedert de vorige opgave zjjn nog uit de volgjnde gemeenten lijsten terug ontvangen nit 8t Maartensdijk met 892 handteeke ningen uit Hnedekenskerke met 257 uit Hu st met 924uit Sluis met 64uit 'a Heer Abskerke met 100. Voorts zijn nog aanvullingsljjsten ont vangen uit Vlissingen met 220 - uit Dom burg met 57 uit Waarde met 11. DE LOOPGRAAF VAN DEN DOOD. Naar men uit Bru sel nueldt is deser dagen, te Caeskerke, op den link roever van den IJzer, een corfereiitie van officieren, ambtenaren der departementen van open- bare werken en financien en gedelegeerden van de Touring Club de Belgique en den Dienst der Oorlogsherinneringen gehouden^ Deze confereutie had tot doel een definit-ef bosluit te nemen omtrent de bekende „Lo.'p- graaf van den Dood" of Boyau de La Mort die, langsheen de rivier gelegen, de ver- breedii g van den dijk en het herstel van het verkeer per as aldaar, onmogelijk maakt. Na een bezoek ter plaatse werd besloteu het verdedigingswerk als bistorische her innering te behouden en den weg, achter de loopgraaf om te leid-n. De daartoe noodig geacbte werken zullen 250.000 a 300.000 francs ko<ten, welk bedrag over de dep irtementen van lan^sverdediging en openbare werken en de Touriug-Club zal worden verdeeld. FRANKRIJK In de Fransche Karnercommissie voor de buiitenlaiidsche zaken heeft de heer Briand veriklaringen afgelegd, die het den tegenstanders van zijn buitenlandsche po litiok wel zeer moeilijk maken hun bewe- ringen omtrent in het kabinet hieromtrent bestaande oneenig'heden vol te houden. Imd'ien er al zulke oneenigheden bestaan, althans wat betreft de methoden ter uit- voening van de te Locarno begonnen staatkumde, dan schijnt men toch, schrijft het Hbl., aan geen van beide zijden ge neigd, deze op de spits te idrijven en zou men in elk geval de beslissende strijd tot geschikter gelegenheid willen uitstellen. Briand heeft u-iteengezet, idat men een vaste lijn in de politiek moet volgen en -dat men niet tegelijk een pac-ifistische politiek en een politiek van wantrouwen kan vol gen. Maar ,hij heeft tevens doen -uitkomen dat hij zijn vredelievende politiek vol- strekt niet opvat als een politiek van toe- gervendheid en afstand van rechten, maar dat hij imtegendeel door middel van zijn staatkunde van toenadering betere en duurzamer vredes-waarborgen hoopt te kunnen bereiken, dan Frankrijk thans be- zit in de het door het verdrag van Ver sailles gegeven rechten. Briand ontkende dan ook nadru'kkelijk de juistheid van de bewering, dat hij het beginsel zou hebben aanvaard van een vervroegde ontruiming van het Rijnlanc zonder eenige tegenprestatie. Frankrijk was nog volkotnen vrij en aan niets geboniden. Maar uit de mede deeling en, die omtrent de in de niet-open- bare zitting der commissie door Brian,c gegeven veriklaringen, worden gedaan valt op te maken, dat de minister van bui tenlandsche zaken zelf voor zulk een ver vroegde ontruiming is, iradien hiertegen over andere waarborgen zouden zijn, die Frankrijk kunnen bevredigen. Tegenover hen, die aan het voortduren van de bezetting zoo hooge waarde hech- ten, wees Briand er op, dat de bezetting van het RijnJand krachtens het vredes- vendrag toch ook slechts tijdelijk is en dat diuts zijn streven naar .betere" waarbor gen voorkeur verd'ient boven de hand- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Slechts een rcerk kan aan de spits staan laving van een bezetting, die over betrek- celijk weiniige jaren toch tot een einde zou moeten komen- Of echter de heer Briand hiermede aan de bedoelingen in het bijzonder van mili- taire zijde aan de handihaving der bezet ting vastgeknoopt, volkomen recht doet wedervaren, is de vraag. Niet alleen toch hecht men van militaire en nationa- istische zijde gr-oote waarde aan het voortduren der bezetting ten einde de ver- dedigingswerken der bescherming van de Fransche grens te kunnen voltooien, die nu onder dekking van de bezetting van het Rijnlamd werden aangelegd, maar let is niet betwijfelen, dat men in militaire cringen ook omtrent de noodzakelijk- leid van een definitieve ontruiming van let bezette gebied krachtens de in het vredesverdrag genoemde termijnen eendgszinis anders oordeelt, dan in de krin- gen en groepen, welke Briand steunen. Het vredesverdrag immers laat een voort- duur der bezetting ook na afloop der in het vredesverdrag genoemde termijnen toeals Duitschland geen voldoende vredeswaarboxgen nog geeft. En het is dus te begrijpen, dat zij, die voor de Fransche veiligheid in de eerste plaats op militaire maatregelen meenen te moe ten rekenen, het dus geenszins eens zijn met Briands standpunt, dat het bij de quaestie der ontruiming slechts gaat om enkele jaren. Of de thans in het Fransche kabinet geconstateerde eensgezindheid zoo volko men zal blijven als ze nu heet te zijn, als het zal aankomen op de beoordeeling van 'de Dmitsche waarborgen, die de hui- dii^e militaire waarborgen zouden moeten venvangen, is dan ook te betwijfelen. TER NEUZEN, 21 Januari 1927. VERKIEZING VOOR LEDEN VAN DEN GEMEENTERAAD. In een dezer dagen gehouden vergade- ring van de anti-revolutionaire kiesver- eenigdnig alhier, is door den heer D. Scheele mededeeling gedaan van zijn reeds sedert geruimen tijd bekend voor- nemen, om zich bij de dit jaar te houden verkiezing in verband met verschillen- d'e anidere openbare functies, die op zijn tijd ibeslag leggen niet meer besc'hik- baar te stellen. Vanwege het bestuur werd opgemerkt, dat dit punt niet aan de orde was en het die mededeeling voor- barig aclitte, dat het die althans te gelege- ner tijd nader wenschte te bespreken. NIIVERHEIDSONDERWIJS. De heer J. H- B. Buthfer, directeur der ambachtsschool alhier komt voor op de alfabetische voordracht ter benoeming van een directeur aan de ambachtsschool te Gouda. MERCURIUS-EXAMEN. Bij het van wege de Federatie van Han- dels- en Kantoorbedienden in Nederland gehouden examen voor boekhouden is het diploma o.m- uitgereikt aan den heer P. van Es Mz. te Ter Neuzen en den heer D. J. Oggel te Axel. STOOMSGHIP ..MAGDALENA". Volgens een bericht uit Londen zou het Ned. s.s. ..Magdalena" in de haven van Tunis, als gevolg van het breken van meertouwen in aanvaring zijn geweest met het Grieksche stoomschip ,,Margo" doch is de schade oogenschijnlijk niet ernstig. Dit laatste zal wel zoo zijn, aangezien er bij de reederij alhier geen bericht om trent die aanvaring" is ontvangen. Bre ken van meertouwen, waardoor schepen met elkaar in aanraking komen zijn trou- wens van die kleine voorvallen die gere- geld in elke haven voorkomen. DE AUTOBUS WAS NIET OPGEPIKT. De chauffeur van de Autobusonder- neming v/h Mannaert-Geers alhier, heeft bij ons geprotesteerd tegen het bericht, uit Sas van Gent in ons nummer van M dezer, als zou zijn wagen aan een kabel van een kraan der Codperatieve Suiker- fabriek zijn blijven haken. Wel hing de kabel over den weg en is hij volgens zijn mededeeling daarvoor gestopt, doch het is onjuist, dat een aan den kabel bevestig- den haak de autobus zou hebben opge- pikt. SPOORWEGMAATSCHAPPIJ GENT—TER NEUZEN. De 17 dezer te Gent gehouden buiten- gewone vergaderir r' van aandeelhouders der spoor wegmaa.schappij GentTer Neuzen, heeft besloten de nominale waar de van de prioriteits aandeelen van fr. 200 tot fr- 100 te verlagen en naar aanleiding hiervan verschillende wijzigingen in de statuten aan te brengien. De voorzitter deelde o.m. mede, dat men na de faillietverklaring van de maat- 9chappij door de rechtbank te Gent, er in geslaagd was om met obligatiehouders een regeling te treffen, waarbij ongeveer 50.000 obligaties zouden worden inge- wisseld tegen prioriteitsaandeelen a fr. 200, welke geen dividend zouden genie- ten, doch waarvan jaarlijks tenminste fr. 300.000 zouden worden ingekocht oi uiitgelopt ter aflosisiing a pari. Bij deze regeling werd echter niet voldoende reke ning gehouden met de noodizakelijke af- schrijvinigen, welke door den oorlog noo dig waren geworden- De jongste balans. over 1925. wees een nadeelig saldo aan van fr. 4.303.217. In verband hiermede is thans voorgesteld om de nominale waarde van de prioriteitsaandeelen terug te brengen tot fr. 100- Hierdoor zal 't ka- pitaal op de balans tot fr. 3.692.100 wor den teruggebracht en een bedrag van fr. 1.388.882 vrijkomen, hetwelk tot min- dering van het nadeelige saldo zal strek- ken. Voor de fr. 100. waarmede elk priori- teits-aandeel verminderd wordt, zal een gewoon aandeel zonder nominale waarde worden uitgereikt. De uitaelote priori- teits-aandeelen blijven met fr- 200 aflos- baar. STUUR1NRICHTING DEFECT. Het Fransche stoomschip ,,Prairial", van Gent naar Rouaan bestemd, is met defecte stuurinrichting uit zee terugge- keerd en repareert op de reede te Vlis singen. KIESKRING HULST. i Door de centrale van A. R. kiesver- eenigingen kieskring Hulst is voor de Prov- .Staten candidaat gesteld Mr. P. I Dieleman te Middelburg. EEN AUTOBUS TE WATER GEREDEN. Gistermorgen is de autobus van den autobusdienst Ellewoutsdijk naar Goes, nabij Kwadenidamme in een bocht van den weg, vermoedelijk tengevolge van een defecte stuurinrichting met inzitten- den te water gereden Een der passagiers is ernstig gewond. Hij is met gebroken ribben in het ziekenhuis te Goes opge- nomen. De justitie stelt een onderzoek in. De autobais kwam van Ellewoutsdijk en behalve de chauffeur, bevonden zich nog 3 passagiers in den wagen- Omstreeks half 8 kwam de autobus in de scherpe bocht nabij Kwadendamme, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting van j den weg af. Het voertuig. dat een matige i vaart had. reed van den 2 M. hooqen dijk, en kwam over de 4 M. breede sloot te staan. De carosserie van de autobus werd vernield. Van de inzittenden werd de heer M. van der Velde uit Oudelande gewond. Hij bekwam een gebroken rib en hoofdwonden. Later is hij, na verbon- den te zijn, naar zijn woning te Oudelande vervoerd- BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 9 tot en met 15 Jaruuari in de prov. Zeeland bedroeg roodvonk: Duivendijke 1, Goes 1, Tholen 1diptherdtis: Biggekerke 1Breskens 1 Goes 2. Heinkenszand 1. bij een paar ruiten in het cafe vernield werden. De cafehouder ging den be- zoekers met een gummistok te lijf, die door een hunner werd afgenomen en even later door den inmiddels verschenen ge- meente-veldwachter in beslag werd ge- nomen- Van een en ander werd proces-verbaal opgemaakt. Door de Zeeuwsche elftalcommissie is het volgenide Zeeuwsche elftal gekozen, hetwelk vermoedelijk op Zondag 30 Jan. a.s. te Hulst een wedstrijd zal spelen te gen H. F. C- Haarlem: J. van Peenen (Vlissingen); P. Geers (Zeelandia); D. Vader (Middelburg); J. Koster (Zeelan dia); A. Phiilipse (Zeelandia); J. Steketee (Middelburg); J. van Maris (Vlissingen); J. Pluymers (Middelburg); J. Schippers (Middelburg); F. Verhulst (Vlissingen); R. Brijsse (Vlissingen). Loop der bevolking over 1926. "*',m HOES.. De loop der bevolking in deze gemeente over 1926 was a!s volgt; m. vr/'G: totaal Geboren 2f 24 45 Gevestigd 42 45 87 63 69 132 Overleden 8 10 18 Vertiokken 85 82 167 **V_ P3 92 185 Op 31 Dee. 1925 1373 1360™ "2733 Op 31 Dec. 1926 1343 1337 2680 Alzoo verminderd met 53 personen. Gesloten huwelijken 22. fNGEZONDEN MEDEDEELINGEN. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank, Middelburg Zitting van 21 Januari 1927. De volgende vonuissen werden nitge- epioken J. E d. K., oud 40 j., arbtider te Hontenisse, beklaagd van diefs'a', is viijge- spioken. 2 A W., oud 50 j., ploeghaas te Breskens, gedetineerd, is wegens beliEg veroordeeld tot 6 ma in den gevangenisstraf, met aftrek vo rarrest. C. L, W., oud 29 j., groodwerker te Groede, is wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand ge angenisst'af. J. S., oud 28 j arbeider te Sf. Jansteen, is wegens mishacdeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. S. B oud 66 j., landbouwer te Groede, is wegens ove tr'ding vleeschkeuringswet, met verni-t ging van het vonris van den kantonreehter veroordeeld tot f 100 boete of 50 dagen hechtenis en f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Zondag 23 Januari 1927 Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. Sluiskil. Hoek. Zaamslag. Axel. 8as van Gent. Philippine. 9J u. en 2 u., Ds. A. Timmertnan. 9i u. en 2 u., dhr. L. Dek. 9 u. en 2 u Ds. E. Haams. 9 u., Ds. G. van Dis, H. Avondmaal on 2 u Ds. G. van Dis, Dankzegging 9J u. en 2 u Ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren. 9| u., Ds H. Akersloot van Houten Roos. Geen dienst. HOEK. Heden werd alhier door de vereeni- ing ,,Doelmatige Samenwerking" aan- esteed de levering van: 123.800 K.G. siuperpho-sphaat; 111.100 K.G. ammoniak- super; 47-100 K.G. zwavelzure-ammoniak; 71.340 K.G. Chilisalpeter; 31.500 K.G. kalizout; 550 K.G. mais, welke als volgt werden gegund: de superphosphaat aan den heer A. de Ruijter te Axel voor f 2,43; de ammoniak-super aan den heer Koo- man te Dirksland voor 6,30; -de zwavelzure-ammoniak aan den heer Kooman te Dirksland voor 13,14; die Chilisalpeter aan den heer Kooman te Dirksland voor f 14,30; het kalizout aan den heer M. v. d. Gou- we te Ter Neuzen voor f 6, de mats aan den heer Th. Marcusse te Hoek voor f 8,60. Gisteravond ontstond in het cafe van A. V. alhier, een twist tussc'hen twee bezoekers, en den cafehoi'der, welke ein- i digde in een formeele vechtpartij, waar- Gereformeerde Kerk. Hoek. 9i u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5i Ds. Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswjjkatraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., Ds. v. d. Garde van CR'heusden. Gereformeerde Gemeente. (Weststraat.) Axel. 9 u. en 2 u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 5} u., Evangelisatie. '■wm voor fijne pljptabak ZACHT.GEURlG GOEDBRANDEND Aan deze eischen voldp^t R. K. Kerkdieneten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7,Sienl0uur Namiddags om half drie Lof. DE MOORD IN DEN HA AG- De Haagsche Courant heeft besloten. evenals de Minister van Justitie, f 1000 uit te keeren aan dengene, die aanwijzin- gen geeft, welke leid-en tot de aanhou- ding en veroordeeling van den da-dex van den moord aan den Bezuidenhoutschen- weg in Den Haag. Ve-rder heeft een particulier, die onlbe- ken-d wensoht te blijven, aan den hoofd- commissaris van politie f 2000 ter hand gesteld, zoodat thans in totaal 4000 is uitgeloofd voor het opsporen van den dader. De oproep, welken de politie in de och- tendbladen geplaatst heeft en waarin zij een ieder, die iets gezien 'heeft, dat zou kunnen bij-dirag-en tot ophel-dering van den geheimzinnigen moord op het Bezuiden- hout in D-en Haag, verzoekt die inlichtin- gen te barer kenniis te brengen, heeft reeds uitwerking gehad. Op het hoofdbureau van politie, afdee- ling C in Den Haag, was het Woensdag- ochtend zeer druk. Een groot aantal per sonen had zich gemeld, die alien meenden. iets te kunnen meedeelen, waarmee het onderzoek ge-diend zou kunnen zijn. De mee-ste inlichtingen hadden be-trek- king op personen, die zich op min of meer verdachte wijze -in de omgeving van Be- zuidenhout 165a zouden hebben opge- houden. Elke aanwijzing wordt door de politie met de grootst mogelijke nauwkeu- righeid onderzocht. Het is haar echter tot heden niet mogen gelukken, een spoor, dat tot ontdekking van den dader zou kunnen lei-den, te vinden. Wel wint het vermoeden meer en meer veld, dat de m-oorden-aar gezocht moc: worden in -den kring van bekenden van het slachtoffer- Een -belangrijke aanwij zing h'iervoor is. dat met vrij groote zc kerheid is komen vast te staan, dat de vrouw op een stoel zat, toen zij aange- vallen werd. Men acht het niet waar- schijnlijk, dat zij een haar totaal onbeken- d-en man in de keuken zittende heeft ont vangen. De familie Wilk heeft, voordat zij zich in Den Haag vest-igde, in Antwerpen ge- woond, waar de man en de vrouw vele kenn-issen hadden. In verband hdexmee heeft de politie haar naspeuringen ook uitgestrekt tot over de grenzen. De begrafenis van het slachtoffer zou op de Israelietische begraafplaats te Wa9senaar plaats hebben. DE GESTOLEN BANKBILJETTEN Bij een bank te Haarlem is een bank- b-iljet van 1000 ontvangen, dat afkom- stiig is van de berooving van een Ned-er- lander in Zwitserland, van een bedrag van 180.000. Ook in eenige andere Ned-erlandsche steden zijn bankbiljetten uitgegeven, die afkomstig zijn van deze berooving. ALS MEN PLBIT 0V1 EEN KOE. Men meldt uit Deventer aan het Hbl. In 1878, dus 48 jiren geleden, namen de belastirgambienaren van het Biik, te Enschede gistationneerd, 16 koeien in be slag, eigendom van nu wij'en den heer S. M de Leeuw te Enschede, welke dieren waren aangeiroff n naby de grens te Gla- nerbrug en waaromtrent men meende, dat ze waren gesmokkeld uit Duitschland. De dieren zjjn toen als onbelieerd loopend vte verkocht ten bate van bet Hijk. De heer De Leeuw procedeerde daarop met het Rijk en werd na 4 jaar in het ongelijk gesteld. Ofschoon het smokkelen imu i«W'n -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 1