Tar N a tuanscas Courant Woensdag 29 Dec. 1926. No. ^ptyHTHmH IRT i A P- GEMEENTERAAD VAN AXEL. VAN Vergadering van Dinsdag 7 December 1926, des namiddags 2 uur. Voorzitter, de beer F. Bloik, Burgemeester. Tegen woordig de leden: M. J. Oggel, M. Kos- ter, A. E. C. Kruijsse, J. Weijns, J. M. Baert, A. T(h. 't Glide, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter; Secretaris, de beer J. L. J- Maris. Afwezig de heeren Ph. J. van Dixhoorn en E. van de Casteel. (2. Slot). 3. Vaststelling zekerheid boekhouder gas- fabriek. Burgemeester en Wetbouder.s stellen voor, alvorens over te gaan tot bet benoemen van een boekhouder der gasfabriek, gelet op de ciifers der vorige dienstjaren, de zekerheid voor dien functionaris te bepalen op f 6000. Uit de overgelegde staat van de ontvang- sten over de jaren 1921 tot en met 1925 blijkt, dat deze gemiddeld hebben bedragen 58.280. De zekerheid behoort ten minste te zijn een tienide deel van bet bedrag der ontvangsten. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 4. Benoeming boekhouder van het gas- bed rijf. Burgemeester en Wethouders achten bet, in verband met de uitbreidingsplanmen van het gemeentelijk gasbedrijf gewensoht, over te gaan tot het benioemen van een boekhouder voor dat bedrijf, zulks op een jaarwedide van f 1800, met twee eenjaarlijksohe verhoogiingen van 100 (maximum f 2000) welke benoeming voorloopig voor een jaar zal geschieden, en de datum der in functietreding te bepalen. op den dag waarop de zekerheid, hetzij een persoon- lijke, hetzij een zakelijke, zal zijn geregeld. Ingekomen zijn 11 sollieitaties, waarvan 2 weer zijn ingetrokken. Overeenkomstig art. 1 der instructie wordt door Burgemeester en Wethouders, de gas commissie gehoord, aangeboden de volgende voordracht: 1. A. P. le Feber te Zaamslag en 2. P. Loof te Ter Neuzen. De VOORZITTER noodigt de heeren't Gilde en Dieleman uit met hem het sitemibureau te vormen. De heer KRUIJSSE wensohte, alvorens tot de stemming wordt overgegaan op te merken, dat het te denken geeft, als men nagaat, dat onder de sollicitanten iemand is met eind- diploma hoogere burgerschool, einddiploma hoogere handelsschool te Rotterdam -en die daarbij verschillende goede getuigschriften kan overleggen, en dat zoo iemand bij het op- maken der voordracht wondt gepasseerd. Meer wil hij er niet van zeggen. De VOORZITTER kan alleen meedeelen, dat de voordracht, zooals die luiidt, is opgemaakt volgens stemming bij briefjes. De heer 't GILDE sluit zich bij de woorden van den heer Kruijsse aan, Met 8 stemmen wordt benoemd de heer Le Feber. Van onwaarde werd verklaard een briefje met den naam Blanikert. 5. Wijziging verordening art. 178 (ex) der Gemeentewet. Bij missive dd. 6 November 1926 werd van Gedeputeerde Staten terugontvangen de ter goedkeuring ingezonden verordening vermel- den.de de titels der plaatselijke verordepingen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, die voortdiurend en met uitsluiting van alle andere blijven gelden, waaromtrent enkele opmerkin- gen van administratieven aard worden ge maakt, met verzoek tot nieuwe vaststelling na het aanbrengen der noodige wijzigingen. Burgemeester en Wethouders stellen voor de voor zoover noodig gewijzigde verordening op- nieuw vast te stellen, en deelen mede, om- trent deze verordening overeenkomstig de wet- telijke bepalingen het advie-s der Gezonidheids- commissie zetelend te Ter N6uzen te hebbeji gevraagd. Deze hee^ oefeningen binnensbuis. Genoemd wapen is reeds in het bezit der afdeeling Axel. Hij ver- zoekt om zoo mogelijk voor het houden dier sdhietoefeningen een lokaal te willen beschik- baar stellen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, als zijnde dit daarvoor het meest geschikt, het gymnastieklokaal van de openbare lagere school daarvoor besohikbaar te stellen, onder voorwaarde: 1. dat het onderwijs daarvan geenerlei last ondervindt; 2. dat alle bescha- digingen voor rekening der gebruikster komen. De heer 't GILDE is, zooals algemeen be- kend mag verondersteld worden, een hard- nekkig tegenstander van de Burgerwacht en uit dien hoofde tegen alles wat aan die heeren scherp- en niet scherpschutters ten goede lcomt. In dit voorstel van Burgemeester en Wethouders zit bovendien al .heel weinig sym- boliek! Als deze helden en revolutiebestormers van Axel niet op de schietbaan terecht kunnen, laat ze dan ergens anders onderdak zoeken. Kan het bestuur van de bijzondere school hen bijvoorbeeld niet opnemen. Hij meent zoo vrij te Imogen zijn en concludeeren, dat de Burgerwacht meer in het kader van de .bijzon dere school past en daar ook meer opgevoed wordt in den geest van militairisme en burger wacht, Laat die heeren dus hun geweren ook maar afvuren in de Christelijke school, wat meer het millieu is. De heer DIELEMAN is het met het betoog den heer 't Gilde niet eens; De burger- van wacht dient niet voor het bestrijden van revo- lutie in Axel alleen, het betreft een organisa- tie voor ons geheele land, de beer't Gilde weet dat nog wel beter dan spreker en als deze nu voorstelt om hiervoor speciaal een lokaal van de Christelijke school beschikbaar te stellen, dan zegt spreker „dat is weer iets van den heer 't Gilde!" Er spreekt uit de burger wacht iets meer, daar zijn menschen in van al- lerled gezindten. Bovendien is 't tooh ook voor den gemeenteraad niet de vraag of er door haar een lokaal van de Christelijke school moet gebruikt worden. Er wordt een lokaal ge- vraagd van de gemeente en over die vraag moet worden beslist. De leden kunnen er tegen stemmen, maar de heer 't Gilde moet er geen verkeerde lezinig aan geven. Het voorstel wordt aangenomen met 8 stem- men tegen 1. Voor stemmen de heeren Kruijsse, J. de Feij ter, Koster, Baert, Weijns, Dieleman, J. de Feijter en Oggel; tegen stemt de heer't Gilde. 8. Beschikbaar stellen van medailles voor een konijnen- en pluimveetentoonstel- ling. Van wege de konijnen- en pluimveefokkers- vereeniging „Ter Verbetering" te Axel wordt medegedeeld, dat zij op 28 en 29 December a.s. in het gymnastieklokaal van de voormalige normiaalschool een tentoorustelling van konij nen en pluimvee hoopt te houden, hetgeen van groot nu is voor de rasfokkerij hier ter plaatse en elders. Beleefd noodig zij den raad uit voor deze tentoonstelling een eereprijs te wil len beschikbaar stellen. Burgemeester en wethouders, overwegende dat het bekend is, dat de raad zich on 't stand- punt stelt, de veeteelt op elk gebied te willen steumen en te bevorderen, stellen voor hiervoor 2 kleine zilveren medailles beschikbaar te stellen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- slotem. 9. Beschikbaar stellen van gelden voor emigratie naar Canada. Burgemeester en wethouders merken op, dat het den raad bekend is, dat in het voorjaar van 1926 personen met voorschot van de gemeente zich naar Canada hebben kunnen begeven, ten- einde aldaar hun positie te verbeteren. Onder die personen behoort J. A. van Hoorn, die zijne vrouw en drie kinderen achterliet. Thans is diens positie zoodanig, dat hij gaame zag, dat zijn gezin zich mede aldaar vestigde. Om dit te bewerkstelligen, heeft de Emigra tie Centrale Holland de noodige inlichtingen daarvoor ingewonnen, welke zoodanig luiden, dat voor dat gezin de reiskosten f 850 bedragen, waarvan f 450 door het Rijk als voorschot wordt getgeven, mits de gemeente een bedrag van f 400 ter leen verstrekt door tusschen- komst van bovengenioem.de Emigratie Centrale. Wordt voorgesteld dit bedrac - ichot te ;ada ou- >un li- ;ig cm Wethouders deelen mede, dat, ingevolge bet beipaalde in art. 195 der Lageronderwijswet met ingang van 1 Januari 1926 het onderwijs in lichamelijke oefeningen aan de lagere scholen verplieht is. Tot het jaar 1936 kan daarvan echter door Gedepu teerde Staten, den inspeoteur gehoord, onthef- fing worden verleend, voor hoogstens 2 jaar. Zij stellen voor, die ontheffing, als bij boven- vermeld artikel in de wet omschreven, te ver- zoeken. Dit voorsel is gegrond op het volgend schrijven van het hoofd der openbare lagere school, den heer D. A. van Houte: In antwoord op uw schrijven No. 46/117 dd. 6 November jl. heb ik de eer U te adviseeren tot het vragen van de in art. 195 der L. 0. Wet bedoelde vrijstelling; voomamelijk op grond van het feit, dat geen der onderwijzers aan mijne school verbonden, bevoegd is tot het geven van dit onderwijs. Voorts is er leerplanwij.ziging voor noodig, er geen daa.rtoe benocdigde werktuigen in de school aanwezig; eindelijk acht ik de behoefte aan zoodanig onderwijs op bet platteland niet groot. Reeds het onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen is hier verre van populair en tal van oudens verlangen voor hun kinderen vrijstelling van dit onderwijs. Zooals u bekend zal zijn, kan het onderwijs in lichaamsoefeningen mits vrije- en orde oefeningen gegerven worden, nog tot 1936 uit- gesteld worden. De heer 't GILDE betreurt, dat de kinderen dit naar zijne meening hoogst nuttige en voor hun lidhaamsgestel zoo voordeelige onderwijs moeten missen. Hij gaat dan ook alleen ge- deeltelijk uit den weg voor het feit, dat geen bevoegde onderwijskrachten aanwezig zijn die dit onderwijs kunnen geven. Wat echter niet is kan worden. Een der jongere onderwijzers zou dit toch kunnen leeren. Voor de andere argumenten van 'het schoolboofd zwicht hij al- lerminst. Er is zooveel, dat in Axel niet po pulair is, ook dat kan veranderen als de men schen tot een ander inzicht komen, Hij is zoo vrij met het hoofd der school hieromtrent van meening te verschillen. Dit onderwijs is voor het platteland minstens een even groote be hoefte als voor de stad. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 7. Beschikbaarstelling van een lokaal voor schietoefeningen met „marga". Van den commandant der vrijwillige burger wacht i,s bij Burgemeester en Wethouders een schrijven ingekomen, waarin deze bericht, dat door den Bond van vrijwillige Burgerwadhten besohikbaar is gesteld een geweer voor schiet- sueun van de gemeente? De VOORZTTTER merkt op, dat dit voor de hand ligt, daar het rijk dan ook geen voorschot geeft. Dat ligt in elk geval in de bedoeling. De heer DIELEMAN wil op den voorgrond stellen, dat hij niet tegen het voorstel is, doch hij wil toch nog een vraag doen, n.l. of, ver ondersteld, dat er nog meer zullen gaan, de gemeenteraad met het verleenen van dezen steun kan voortgaan. Het is misschien niet ge- makkelijk, daarop thans antwoord te geven? Daarover is ook wel reeds gesproken. Men staat hier echter voor een speciaal geval. De man is reeds in Canada, en als nu zijn gezin niet gesteund werd om ook weg te komen, wat zou dan het geval worden? Dan zou men het toch moeten ondersteunen. De VOORZITTER is van oordeel, dat Burge meester en Wethouders en de raad zich met dit besluit niet vastleggen. Ieder geval zal op zichizelf moeten worden beschouwd. De heer DIELEMAN kan het stanidpunt van Burgemeester en Wethouders in dezen billijken en begrijpem. Maar hij zou het toch nog erger vinden, als straks geheele gezinnen zouden wil len emigreeren. Dan zullen Burgemeester en Wethouders omtrent diegenen tooh ook hetzelf- de standpunt moeten innemen. De heer 't GILDE wil waar hier gesproken wordt van zooveel blijken van goeden wil er op wijizen, dat men hier niets meer betracht dan de uitoefening van een moreelen plicht tegen- over dat gezin, daar de heer Van Hoorn toen hij vertrok hier volop werk had op de cokes- ovens. Het gemeentebestuur is nu ten voile verplieht ook diens vrouw en kinderen weg te helpen, daar het zelf de oorzaak is geweest, daar op voorstel van Burgemeester en Wet- houiders dezen man tijdelijk gescheiden moest worden van zijn vrouw en kinderen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 10. Beslissing op verzoeken op grond van art. 13 der L. O. wet. Evenals vorige jaren zijn verschillende ver zoeken ingekomen van ouiders van schoolgaan- de kinderen, die meer dan 4 K. M. van de school verwijderd wonen om eene vergoeding var. sohoedsel. Zooals wij reeds in een der vorige zittingen mededeelden, hebben wij dit jaar nog geen rekening gebouiden met het ge- bruik van de van gemeentewege (voorloopig) gesubsidieerde auto-omnibus. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan onderstaande personen de volgende ver goeding per kind en per jaar toe te kennen. A. den Beer f 15 (2 kinderen vol jaar, 1 kind 3 maanden) Jobs, van Cadsand f 15 (2 kinderen vol jaar, 1 kind 9 maanden) Ch. Dieleman f 10 (1 kind vol jaar, 1 kind maanden) A. Haak 10 (1 kind 3 maanden); Gelein Kaijser f 10 (1 kind vol jaar, 1 kind 9 maanden); Weezen De Kerf 20 (3 kinderen vol jaar); Bast. Koekkoek f 10 (1 kind vol jaar, 1 kind 9 maanden); G. Koekkoek f 10 (1 kind vol jaar); P. Koekkoek f 10 (1 kind vol jaar); C. de Koeijer f 15 (1 kind vol jaar); Th. Meertens 10 (1 kind vol jaar); Andries Overdulve f 10 (2 kinderen vol jaar, 1 kind 3 maanden) Jacob Overdulve 15 (1 kind voor 9 maanden) A. van Overmeire f 20 (2 kinderen vol jaar, 1 kind 3 maanden); A. de Putter f 10 (1 kind vol jaar, 1 kind 3 maanden) Lev. Schieman 15 (4 kinderen vol jaar, 1 kind 3 maanden); A. van de Velde jf 15 (1 kind vol jaar, 1 kind 9 maanden) Hubr. Willemsen /20 (2 kinderen vol jaar, 1 kind 3 maanden); Jac. Wolfert f 10 (1 kind vol jaar); J. K. C. Wolfert 10 (1 kind voor 9 maan den) J. A. Overdulve (afstand minder dan 4 K.M.&; P. F. Velleman f 15 (1 kind voor 9 maanden); Dirk Dieleman 10 (1 kind vol jaar, 1 kind voor 9 maanden) Corn. Simon 10 (1 kind voor 9 maanden). De heer KRUIJSSE vraagt, in hoever bij het opmaken dezer lijst rekening is gehouden met het rijden der autobus van Kijkuit. De VOORZITTER antwoordt, dat bij het behandelen der begrooting voor 1926 die auto bus nog niet werd geexploiteerd. Er is daar- om bij het voorstelien dezer vergoedingen nog geen rekening mee gehouden en Burgemeester en Wethouders zouden eens willen zien, hoe zulks dit seizoen verloopt. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat de voor- gestelde bijdragen wel eens zoo hoog zouden kunnen zijn, dat de ouders liever die bijdrage ontvangen voor schoeisel enz. dan hunne kin deren met de autobus mee laten rijden en dan zouden ten slotte de kinderen er de dupe van worden, door van Kijkuit naar Axel te moeten loop en. Dat zou een nieuwe soort kinder- exploitatie worden. Naar hij verneemt komt er op de Katholieke school geen een met de auto bus mee. De VOORZITTER: Dat ligt dan aan de menschen zelf! De heer J. DE FEIJTER heeft ook verno- men, dat er nog 12 kinderen moeten gaan; hij acht dit grdevend en geen doen. Hij zou wen- schen, dat er voor 1927 met het rijden der autobus rekening werd gehouden. Het is toch niet de beidoeling dat dit zou uitloopen op een dergelijke exploitatie der kinderen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat hem van een en ander nog niets bekend was, Bur gemeester en Wethouders zullen een onderzoek instellen en in 1927 een ander voorstel doen. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 11. Vaststelling suppletoir kohier honden- belasting, dienst 1926. Het suppletoir kohier der hondenbelasting voor den clienst 1926 wordt door Burgemeester en Wethouders aangeboden met daarop 10 honden en een totaal der aanslagen van 32. Het wordt met algemeene stemmen vastge- steld. 12. Reclames hondenbelasting. Naar aartleiding van ingekomen reclames tegen de hondenbelasting wordt het kohier overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders met algemeene stemmen ge wijzigd als volgt: C. Witte afgevoerd; W. de Jager verminderd tot f 3; A. Misseghers tot 3; L. J. Wiemes tot f 3; J. A. Boon tot 2; Adr. L. Wiemes tot 2. 13. Beschikbaarstelling van een crediet voor uitbreiding bijzondere school. Ingekomen is een adras van het bestuur der Vereeniging Nationaal Sohoolonderwij s te Axel, dat verzoekt voor de noodige uitbreiding van hare ischool, wegens het steeds toenemend aantal leerlingen, in verband met de volgens bijgaande memorie van toelichting daaruit voortvloeienide werken, gelden beschikbaar te willen stellen, tot een bedrag van ongeveer dertiem duizend vijf horaderd gulden. Waardoor het bestuur naar de minst kost- bare wijze van uitvoerinig is gezoebt, gesehiedt deze aanvraag tot dit bedrag onder het voor- behoud, dat de onitworpen plannen door de Inspectie van het Rijksschooltoezicht op het Lager Onderwijs, worden goedgekeurd. De memorie van toelichting luidt als volgt: Het bestuur bij schrijven van 18 October voornoemd ziet zich genoodzaakt door het steeds toenemend aantal kinderen, dat hare school bezoekt tot uitbreiding van leslokalen over te gaan. Met 1 April is noodig om in de behoefte te voorzien. 2 leslokalen voor de lste klas voor ruim 60 kinderen. 2 leslokalen voor de 2de klas voor ruim 74 kinderen. 1 leslokaal voor de 3de klas voor ruim 52 kinderen. 2 leslokalen voor de 4de klas voor ruim 65 kinderen. voor de 5de klas voor ruim 53 Burgemeester en Wethouders deelen aan den raad het volgende mede: Het bedrag, dat door de vereeniging ge- vraagd wordt is f 13500 en is noodig voor het uitbreiden van die school met 2 lokalen, we gens toename van het leerlingen aantal. Teneinde dit plan te verwezenlijken, zal de thans nog besehikbare grond van de vereeni ging, gelegen aan de Oostzijde der bestaande school daarvoor moeten worden benut, waar- de bestaande onderwijzerswoning moet d. voor worden afgebroken en deze op 'n andere plaats weer te bouwen, bij welk voornemen de grond- slag ligt al de afkomende bouwstoffen van deze woning weder te gebruiken bij den nieuw- bouw. De begrooting voor de verschillende uit te voeren werken bedraagt: Voor het bouwen van 2 lokalen 6200 Voor het aanschaffen van school- meubels 600 Voor het afbreken en opbouwen van de onderwij zerswoning 4550 Voor het aankoopen van grond voor de onderwijzerswoning 1250 Toezicht op de uitvoering der werken 500 Onvoorziene uitgaven 400 Totaal f 13500 Na de ontvangst van dit verzoek heeft het voorgeschreven overleg met het betrokken be stuur plaats gehad. Wij achten het als college ook wensehelijk om over deze aangelegenheid met den heer Inspecteur van het Lager Onder wijs te confereeren. Het resultaat van deze bespreking was, dat wij de beschikking kregen over 'n drietal ma- nieren om deze zaak op te lossen. 1. Het beschikbaar stellen van een tweetal lokalen van de openbare lagere school voor het bijzonder onderwijs, welke ingebruik- geving van tijdelijken aard zou zijn. Ons college acht deze oplossing niet in het belang van het onderwijs. Daarbij komt, dat het onderling verband van het bijzonder onderwijs op die school wordt venbroken, en het tijdelijk karakter, dat daaraan gegeven wordt, later door geen andere oplossing vervangen wordt. Het ruilen van de schoolgebouwen, d.w.z. de openbare lager school na onttrek- king van den openbaren dienst ter be schikking stellen van die schoolvereeni- ging. Overigenis als gemeente de Chr. Nat. school in eigendom ovememen, waar van de financieele uitkomsten van dien aard zijn, dat een niet noemenswaardig verschil onstaat om aan de 3e. oplossing volgens onze meening de mees- te voorkeur te geven, n.l. om aan dat be stuur het aangevraagde crediet te verlee nen. Hierdoor kan elk in eigen gebouw het onderwijs blijven geven en het onderwijs ondervindt niet de minste storing. Daarbij blijft de gemeente de beschik king houden over het gebouw van de O. L. school, hetgeen de gemeente een massa voordeelen biedt. Wij stellen U voor: a. Op het verzoek van het bestuur der Ghr. Nat. Schoolvereeniging gunstig te beschikken en het aangevraagde bedrag van pl.m. 13.500 voor de 6de klas voor ruim 42 voor de 7de klas voor ruim 40 1 leslokaal kinderen. 1 leslokaal kinderen. 1 leslokaal kinderen. Aantal benoodiigde leslokalen voor 1927. Het aantal leslokalen in de nu bestaande school is nu 8, terwijl een bijlokaal in 1926 is in gebruik geniomen waarvoor tijdelijk toe- stemming, werd verleend. Denhalve is noodig geworden 2 leslokalen bij te bouwen om bij voortdurende aanwas der be- volking en hiermede in overeenstemming ver- hoogde aantal kinderen, dat onze school be zoekt voor de eerstvolgende jaren geholpen te zijn. De besehikbare grond thans nog bij de ver eeniging in bezit is aan de Oostzijde der be staande school gelegen waarop het bestuur zich voorstelt de aangevraagde lokalen te bou wen hoofdzakelijk in overeenstemming met de in 1920 aangebouiwde lokalen aan de Westzijde der school zie bijgaande teekening. Bij de uitvoering van dit plan is noodig de bestaande onderwij zerswoning af te breken en deze op ander terrein weer op te bouwen bij welk voornemen ten grondslag ligt al de af komende bouwstoffen van deze woning weder te gebruiken bij den bouw der nieuwe woning. De begrooting voor de verschillende uit te voeren werken bedraagt: a. Voor het bouwen van 2 lokalen f 6200 b. Voor aanschaffen van school- meubels 60f> c. Voor afbreken en opbon^-cii on derwij zerswoning d. Grondaankoop voor de woning e. Kosten voor toezicht op de uit voerdng der werken f. Onvoorziene uitgaven 4550 1250 500 400 daarvoor besohikbaar te stellen, onder voor waarde, dat deze plannen voldoen aan de bepa lingen van het bouwbesluit. b. Voor dit bedrag eene gel lleening aan te gaan van ten hoogste f 14.000 (onkosten inbe- grepen) tegen eene rente van ten hoogste 5 met een jaarlijkschen aflos van f 500 te begin- nen in 1928. Rente en aflossing- te voldoen mt de ge- wone middelen. De heer P. DE FEIJTER meent, dat het wel niet noodig zal zijn, hiervan veel te zeggen. Het vragen van het crediet overeenkomstig de wet, is niet veel meer dan een beleefdheids- vorm, want hetgeen gevraagd wordt, moet toch worden gegeven, daar helpt niets aan. Spreker had echter liever g-ezien, dat een op lossing was voorgesteld volgens de eerste over- weging, om n.l. 2 lokalen der openbare school ter beschikking van het sohoolbestuur te stel len. Hij acht het niet onmogelijk, dat door deze voorgenomen verbouwing weer wat meer- dere actie ontstaat voor het stichten eener Hervormde school, waarover al meermalen sprake is geweest, en dan zou al het werk en de onkosten die voor deze verbouwing gemaakt worden, overbodig zijn. Hij zou het wel treunig achten, dat men er niet eerder mee voor Jen dag is gekomen, maar er zou tooh mis schien een oplossing zijn te vinden, door die 2 klassen voorloopig onder te brengen in de openbare school. Dit punt koint dan inniiddels onder de menschen en kan aanleiding zijn tot voortzetting der actie. Hij zou het jammer viniden, als nu eerst f 13.000 zou moeten wor den vermorst. De beer OGGEL kan, als voorzitter van de vereeniging voor Ohristelijk Nationaal Onder wijs hierop een toelichting geven. Zoowel bij de verbouwing in het jaar 1920 als ook nu weer, is ge'informeerd bij vooraanstaande per sonen der Hervormde kerk en bij de bestuurs- leden der vereeniging, die bij die kerk zijn aan- gesloten, of er plannen bestonden om tot stich- ting eener Hervormde school over te gaan. Doch zoowel toen als nu is uit de verkregen antwoorden gebleken, dat daarvoor niet de minste kans bestaat. Ook in 1920 ging hetzelf- de praatje. Was het juist gebleken, dan zou niet tot verbouwing zijn overgegaan en oox thans zou men- er niet aan beginnen, ware bet niet, dat het sohoolbestuur goed heeft ge'infor meerd en daarbij vemomen heeft, dat er geen kans op verwezenlijking der plannen van Her vormde zijde bestaan. De heer P. DE FEIJTER merkt op, dat, ook al moest die Hervormde school niet tot stand komen, het voorgehomen plan toch maar een half stuk werk is. Als die uitbreiding zoo bliitt voortgaan, schiet men met het aanbouwen van 3 lokalen niet op, maar moet binnen een paar jaar weer verbouwen, en wordt 't een dubbele school. Was het niet beter dan in eens een tweede -school te stichten De heer OGGEL antwoordt hierop, dat door het schoollbestuur eerst een meer uitgebrenl bouwplan aan Burgemeester en Wethouders is ingezonden, doch, aangezien niet aanstords aan het derde lokaal behoefte bestaat, uit zuin-g- heidscverwegingen een mieuw plan is aange boden, waarbij met 2 lokalen vol staan wordt. Dit zal fcelangrijker minder kosten. Op het eerste plan is door Burgemeester en Wethou ders aanmerking gemaakt. Indien de raad ech ter ineens een crediet voor 3 lokalen wilde staan, dan kan dat er voordeeliger bijgebouwd worden, en dan is het een dubbele schoo,. al- thans voor 6 leerjaren. Als het 7e leerjaar er komt, zou men dan weer opnieuw moeten u-it- zien. - De heer KRUIJSSE merkt on. d"4> -1'? h P (lp s ioxalen van de openbare scnool ter beschikking zou willen stellen, om- dat uit dit verzoek en die oplossing een prikkel zou ontstaan om te komen tot oprichting eener Hervormde school de raad dat niet in de hand mag werken. Hij is voor aanneming van het voorstel van Burgemeester en Wethouders zoo- dat ter tafel ligt. oprichting zou zijn; de heer Kruijsse- V-eeft hem dan verkeerd begrepen. Hij heeft alleen de verwachting uitgesproken, dat het een prikkel zou zijn, dat er nu tooh sChoolruimte gebouwd moest worden. De VOORZITTER is van oordeel, dat het beschikbaar stellen van lokalen der openbare school slechts een uiterste maatregel zou moe ten zijn en in elk geval als tijdelijke maat regel. De heer OGGEL stemt er mede in, dat dit al- leer. tijdelijk zou kunnen zijn. Er kan wel ge- zegd worden, dat de kwestie door Burgemees ter en Wethouders van verschillende zijden be- sproken is. Hii kan hieraan nog wel toevoegen, dat, mochten er inderdaad onder de Hervorm- den ernsti-ge plannen tot het stichten eener eigen school bestaan, bet dan nog tijd is. Zij kunnen dan binnen een dag of 14 wel tot het oprichten eener vereeniging overgaan en dan zou de uitbouw der bestaande christelijke school nog kunnen achterwege gelaten worden. De VOORZITTER zou ook betreuren als men van die zijde eerst later met schoolplan- nen kwam. De heer P. DE FEIJTER heeft heeJemaal geen zekerheid, dat het gebeuren zal, doch hij veronderstelde de mogelijkheid en wilde dan waarschuwen voor het noodeloos maken van zulke groote onkosten. De heer WEIJNS bet-uigt zijn spijt, dat het bestuur maar niet ineens 3 lokalen bijbouwt. Na enkele jaren is de school weer te klein en als het 7e leerjaar komt moet men al direct weer gaan verbouwen. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders er het schoolbestuur op gewezen hebben, dat het, door 3 lokalen te vragen, iets vroeg waar het nog geen recht op had. Toen is ook gevraagd of het meerdere kosten meebracht, indien later een 3e lokaal afzonderlijk zou moeten worden aangebouwd. De se-f etaris van het schoolbestuur heeft daaroT ontkennend geantwoord. De ruimte blijft beschikbaar, er moet niet aan het dak ge- broken worden enz., zoodat men dan voor het- zelfde bedrag van nu weer kan bouwen. De heer WEIJNS is dan content. De VOORZITTER: Indien bet bij lateren uitbouw nadeeliger zou geworden zijn, hadden Burgemeester en Wethouders tegen 3 lokalen geen ibezwaar gehad. De heer 't GILDE} staat perplex en ver- stomd van de woorden van den heer P. de Feij ter. Deze komt daar plotseling met een soort van verkapt dreigement van een Hervormd Schooltje. Het is bespottelijk! Mijn standpunt omtrent deze zaak mag be kend heeten. Ik ben geen vriend van al wat bijzonder onderwijs heet, integendeel, een hef- tig bestrijder. Toch respecteer ik den strijd en de opofferingen die men zich in zekeren krdng rechts lan-gen tijd heeft moeten getroos- ten. En al zou voor mij nog moeten gelden in al zijn volkomenheid: diet openbaar onderv,Tijs regel, het bijzonder onderwijs uitzondering". de partij waartoe ik behoor eischt van mij loyale uitvoering van de oniderwijiswetten. Wat wil nu de heer P. de Feijter? Wil hij bezuinigen? In de verste verte niet. Al maar verder den splijtzwam doordrijven en de ge meente op kosten jagen en parasiteeren op de Staatskas. Daanbeen wil hij ons brengen. Wat ■heeft de richting van de heer De Feijter ooit geofferd voor het onderwijs. Nooit een cent! Toen de bevrediging er was kwamen er ook Hervormde schooltjes, maar hoeveel waren die er voor dien tijd? Hij kan ze wel op de vingers aftellen. Deze heeren snijden riemen van an- dermans leer en jagen het rijk op groote kosten. Ik zal het- voorstel van Burgemees ter en Wethouders daarom van iharte steunen. De heer P. DE FEIJTER merkt op, dat hij den heer't Gilde nog minder begrijpt, dan deze hem. Hij behoort toch tot de S. D. A. P. en het is toch de roeping dezer partij de vrijheid voor ieder voor te staan De heer KRUIJSSE merkt naar aanleiding der besprekingen over 3 lokalen op, dat, in dien het voorstel wordt aangenomen, reeds meer gegeven wordt dan waarop het school bestuur recht heeft, want dat het eigenlijk maar recht heeft op uitbreiding met een lo kaal. Hij wil hiermede niet zeggen, dat hij tegen het voorstel zal stemmen, want het zou dwaasheid zijn dit thans tegen. te houden, aan gezien het veel voordeeliger is nu 2 lokalen te bouwen. Hij vestigt daarop echter de aan- dacht, omdat van rechtscihe zijde wel eens be- weerd is, dat men van vrijzinnige zijde niet scheutig is voor het bijzonder onderwij®, o.m. ook in de vorige vergaderimg. Hij is toen ech ter op-gekomen tegen het voteeren van gelden voor een tweede boventallige leerkracht, om dat het hoofd der school ambulant is en dat dit niet noodzakelijk is kan toch ook wel dadruit blijken, dat er aan de openbare scholen geen ambulant hoofd mag zijn. Aan de christelijke school te Spui is toch ook onverplicht een bo ventallige leerkracht gegeven. Hij vo-nd voor de school aan de Nieuwstraat 2 boventallige leerkraehten overbodig en daarom niet billijk dat het gevoriderd wordt. Maar de feiten be- wijzen, Hat de vrijzinnigen, als het noodig is, ook wel meewerken voor goed onderwijs op de bijzondere scholen. De VOORZITTER geeft te kennen dat, in dien iedere klasse maar 48 leerlingen had,, het juist zou zijn, dat er maar een lokaal meer zou noodig zijn, maar dat klopt niet met de bezetting der klassen en het zou dus niet in het belang van het onderwijs zijn. De heer KRUIJSSE acht het ook wel ge wenseht, dat er 2 lokalen bijkomen, maar wilde alleen het standpunt zijner partij uiteenzetten en er op wijzen, dat, als men den viirger geeft, spoCdig de geheele hand genomen worclt. Hij heeft er bezwaar teigen, dat de gemeente voor de bijzondere school in de Nieuwstraat een tweede boventallige leerkracht m-oet geven. omdat het bestuur daar ten haren gerieve het hocfd ambulant wenscht, terwijl daarvoor aan de openbare scholen z-onder schade voor het onderwijs een verbod bestaat. De heer OGGEL betoogt, dat het bestuur niet te ver gaat, door 2 lokalen te vragen. Er is nu een lokaal in gebruik genomen, dat eirrc - lijk geen klasselokaal is, en niet aan de ver- eischten voldoet. Het is met goedvinden van de inspectie tijdelijk gebruikt, in afwachting van de verbouwing, die thans aan de orde is. Het was dus degelijk noodig, dat daarcp bij deze verbouwinig werd gerekend, om dat lokaal als leslokaal weer buiten gebruik te stellen. lict nrcrvnrafcd moult - on*ng-= f13500 De heer P. DE FEIJTER weerspre^6 ?e- zegd te hebben, dat dit een prik*el voor {he i rft" meene steimmen. De heer OGGEL dank den raad voor deze met algemeene stemmen gerrmen goedgun- stige beschikking. De VOORZITTER drukt de ho-p vrt. c at h"t een goede oplossing zal zijn, in het belang van het onderwijs. 14. Wijziging begrooting dienst. 1926. p, w I, - en Wethouders stellen voor, de" gemeen.tebegrooting voor 1926 te wijzigen als volgt: Ontvangsten. Te verhoogen de volgende pos- ten: ontvangsten ter zake van verrichte werk- zaamheden voor derden f 1700, terugontvamgst van voorschotten der emigranten f 1000, rente f 10,42, bijdrage van post VI van den gewo- nes; dienst /1460, totaal f 4170. Uitgaven. Te verhoogen de volgende po?- ten: bijdrage in de kosten ran v-■■■houw der Kon. marechausseekazerre f 875bijdrage aan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 5