Ter 2T e azensclie Conrant Woensdag 22 Dec. 1826. No. 8007. W JEIHIIDIE] BXj-A-X)' VAN GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Vergadering van Donderdag 18 November 1926, (iea vo-ormiddags 10 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Tegen-woordig de leden: J. J. de Jager, D. van Aken, D. Scbeele, P. van Cadsand, L. J. Geeihoedt, R. Scbeele, C. A. Verlin.de, F. L. Freriks, H. J. Oolsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, B. N. van Dijke en J. van Riet. (6. Vervolg). Hoofdstuk IX. Ondersiteuning aan behoefti-g-en en werklooz-eai. I n k o m s t e n 212. Bij-dragen van particulieren in de kos- ten van verpleging van arme krankzinnigen. f klS. Verbal van pen-sdoensbijdragen. 95. 215. 0 uderd-omsre-n te van voor rekening der gemeente verpleegde krankzinnigen. o20. 216. Storting door bet Bungerlijk Anmbe- stuur van de pensioensibij-dragen voor den secretaiis pe-n-ningmieestier. J 15. Uitgaven 214. Belooning van dootoren, heelmee-sters, vroedimeeaters, v-roedlvrouwen, enz. 3350. 216a. Kosten van. overbrenging, plaatsiing en verpleging van arme krankzinnigen. 8745. 216b. Subsidie aan Alg. Burg. Armbe-sbuur. 28.850 Bij dozen post komen in behan-deling de voorstellen van burgeimeester en wetihouders tot wijizdging van bet regiement op bet burger- lijk armbestuur, dat zij die zelf onidersteuning genieien van het college geen lid kunnen zijn en tot bet vast stellen van een norm van- 10 als maximum voor hetgeen per week in geld of in natura aan een gezin mag worden rat- ^16^(166 ret. De beer VAN RIET dankt burgemeester en wethouders, dat zij zijn vraag bebben ov-er- genomen. De VOORZITTER bespreekt de in de afdlee- linigetn gasteld-e vraag, of bet geraaimde be- dnag voldoen-de zal zijn. Hij kan meed-eel-en, dat dit bedirag niet onbedacht is aangenomen. Runtem dit voorstel van burgemeester en weti- bouders stiaat nog hetgeen dezer dlagen is ge- beurd, de beslissing over het ve-rdrag met Bel- gie in de Tweede Kamer, dat op den econo- miischetn toestand on-zer gemeente van invloed kan zijn. Oak buite-n dat, meenen burgemees ter en wetihouders met het voorgedragem be d-rag te zullen toekomen. De omstanidigbeden waren in he-t afgeloopen jaar wel allero-ngun- stigst en dan- blijkt, d-at er gemlddeld 122 anbei- ders werkloos waren, zood-at er, in aanimer- kin-g nemende, dat er 397 hav-en-arbeiders zijn, bleek, dat er gemiddeld 275 werk hebben kun nen vdnden. In bet g-eheel zijn er bij de werk- loozenverzekerin-g aangaslo-ten 453 werkli-edlein daaromder ook begrepen de f-abriek-s- en la-nd- arbeid-ers en de vaklieden, e-n 90 on-georgarii- seerden. In-dien men n/u in. aan-mer-kmg me-emit, dat er, als de tegelfabriek in werkin-g koimt, werk zal zijn voor een 50 person-en, bij nog een tweede werk 30, em dat ook de sl-ooperij weer in werking komt, waa-rbij voor een 40 man plaats zal zijn, dan m-c-gen we matenaitisch aan-nemen, dat er alzoo voor een 120 personen van lie-n die dit jaar werkloos waren, werk zal zijn, en de werklooaheid d-ug belangrij-k minder. De subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur wordt overigens voorgeste-ld overeenkomstig de begrooting van het college zelf. De beer HAMELINK meent over deze zaak toch ietis te moeten zeggen. Zijn opme-rkin-g in de afdeelingavergadering had niet ten d-oel bet cijfer der subsidie te verhoogen, al is hij overtuigd, dat we met het gevote-erde be-drag niet zullen toekomen, dodh bij wilde den post voor onvoorzien met f 6000 verhoogen, -ten- einde daaruiit later voor d'it doel te kunneii putten. Door d-en voorzitter is voorgespiegeld boeveel mensohen er zullen kun-nen werken. Hij wil natuiurlijk met hem hop-en, dat alles goed loop, maar vreest, dat -teleurstellinig met b-ettrekking tot het aantal werkloozen, niet zal uitblijven. En hij gelooft, dat, indien het Bur gerlijk Armibstuur te eenigertijd- zou zeggen we kunman niet uitkeeren want we hebben geen geld, de bakker den m-en-schen daarop ook geen brood zal geven. Men moet niet uit het oo-g verliezen, dat Chanis het gunsti-gst tijdperk van het jaar ach- ter dten rug is, en dat er in verband met de werklooaheid donlcere dagen voor de deui staan. Dat was andere jaren ook zoo, toen tot de maand Med 11.800 moest worden uitge- keeaxl. Als er -niet nog een bed-rag van 6000 als bet ware wordt gereserveerd, gelooft hij niet, dat voldoende i-n den nood zal kunnen worden voorzien, ten-zij men op bet -standpunt sfbaat, dat door armenzorg niet moet worden geholpen, naar den maatstaf die vroeger bij de werkloozen-steunuitkeering was aangeno-men. Spreker h-eeft hier al heel wat lansen moe- tem breken voor de werkloo-zenuitkeering en o-m die niet onder te bren-gen bij het Burger lijk Armbestuur. Bij die gelegenhei-d is hem door dem beer D. Scbeele toegevoegd, dat hij niet moest denk-en dat dit voor -de mensrih-em 'n verslechtering hunner positie zou tengevolge hebben. Hij sprak zelfs de verwachting uit, dat groote gezinmen bet bij het armbestuur nog beter zouden krijgen. Men heeft nu eohter inmi-dd-els een stukje praktijk beleefd en kunnen nu nagaan wat er veranderd- is. Het armbestuur, dat tot hiertoe alleen te verzorgen had ou-den, zwakken, zie- ken en mind-erwaardigen, kreeg nu ook een aantal valid-e arbeiders-, vaders met jeu-gdige kinderen te verzorgen. Het armbestuur heeft begrepen, dat die groep op andere wijze moest worden geholpen en maatregelen getroffem, voor bet regel-en van de on-dersteuinin-g aan die nieuwe groep. Maar, bet armbestuur heeft daarbij niet voldaan aan den plidht, hem op- gelegd bij de Armenwet. Spreker moet daarop wijzen, om-dat, in-d-ien de steunverleening on- voldoende is, men z.i. niet aan den plicbt tot verzor-girig vold-oet. Het armbestuur had zioh op het standpunt belhooren te stellen, dat men ook gelet op de u-itspraken in den gemeen- teraad die pos-itie dier mensohen niet h-ad mo-gen versl-ebhteren. Doob van de-n eersten dag af is di-t het geval gewee-st. Werd vroeger bij de steunverleening v-oor man en vnouw 10 per week uitgekeerd-, d-at werd aan-ston-ds teruggebraciht tot f 7 per week, en <na 4 weken op f 5. Is d-a-armed-e niet vastgenage-ld, dat de airgum-enten om de menscthen niet naar het armbestuur te zen-d-en, -doch deze te blijven ste-unen d-oo.r een van wege den geaneenteraad vastgestelde TegeMng alien gro-nd hadden? De steun dd-e-n ze van het armbe-situur hebben gekregen, b-leef be-nede-n hetgeen men voor een behoorlijke steunverleening mag vragen. Het blij-kt nu, dat sp-re-kers fractie niet v-oor niets tegen dien maatre-gel- heeft gevocbten. Hierbij komt nioig, dat d-e bespreking van de positie d-er betrokkenen nu niet m-eer in het op-enbaar geschiedit, zo-odat er geen-eriei con- trole op is, maar er wo-rd-t met de-ze uitkeerin- gen bovendii-en niet voldaan aan hetgeen de Arm-enweit voorsohrijft. Er zal uit een andere brom moeten worden geput, om in de n-ooden d-er m-en-schen te voorzien. De VOORZITTER acbt de zaak heel een- voudigde geheele raad kan het -met den heer Hamelink eens zijn, dat de eerste tijden voor wat de werkloosheid betreft vermoedelij-k on- gunatiger zuillen zijn. Er waren heden ingeschreven 97 werkloo- zen, -terwijl 30 bij de werkver-schaffing waren. In de maand Jan-uari was het aantal werk- looz-en gemdiddeld 194, in Maart 205 en in Augustus 39. Wat wil spreker daarmede zeggen? Dat, als er van de 397 bootwerkers in totaal sleobts g-emiddeld 122 werkloos waren, we dankbaar moeten zij-n, -dat di-e 275 anid-eren werk gev-on- den hebben. En nu meent spreker ook wel eens de vraag naar v-oren te mogen brengen, of de gemeente steeds eenzij-di-g tot taak h-eeft de werklieden den groo-tsten tijid van het ja-ar te onde-rhouden, op-dat die voor korten tijd ter be- ischikking van enkele patroon-s zullen zijn? Ook deze vraag zal onder de oo-gen behooren te worden gezien, m-et de wensche-lijikheid, dat melt medewerking van belan-ghebbenden eene reserve wordt gevorm-d, o-m de arbeiders in tijd van werkloosheid daaruit een uitkee-rin-g te geven. Het gaat tocb niet aan, dat maar steeds de publieke kas moet worden aange- sproken, voor het on-d-erhouden van een groot aantal werklieden, om daarover op gezette tij den te kunnen beischikken. Wan-neer ook dit in aanmerkin-g genoimen wordt, hoopt spreker dat de groep die op armenzorg zal zij-n aange- wezen niet zoo groot is, dat er zelfs voor den heer Hamelink be-zwaar zal zijn die daarbij on-der te brengen. En bidden de heer Hamelink burgemeester en wetihouders in verzuim. wil stellen, wegen-s de door hem in-geddende regelin-g voor de te- geniwoorddige ve-rzorging, dan moet spreker wed-erkeerig ook den raad in verzuim stellen, die de vervanging van -de werkloo-zenuitkee ring door armenzorg, blijke-ns het met meer- derhei-d van stemmen aangemomen voorstel heeft gew-emscbt. De te-genwoordige regeli-n-g is een uitvloei-s-el van een besluit van den ge- meenteraad. Burgemeester en wethouders meenen, dat ze met de begrooting thans niet verder behoeven te gaan dan het voorgestelde, en, wat on-s boven het hoofd hangt, weten we niet. De heer HAMELINK merkt op, dat, waar de voorzitter d-en raad in verzuim stelt, hij dit toch moeilijk kan d-oen aan het adres van -spreker, die steeds strijd tegen die re-geling heef gevoerd, doch daarbij het onde-rspit heeft moeten delven. Hij heeft er ditmaal op willen wij-zen, dat blijkens de toen gevoerde be-spre- kingen, -met name dloor den heer D. Scheele, de toes-tand- beter had moeten worden, doch. het levert thans een heel arnder resultaat op. Daaruit blijkt, dat die voo-rgespiegeld-e goede vooruitizdchten niets ander-s waren dan een tribune stuk. De raad zou nu de consequentie van hetgeen toen gezegd is, moeten durven aanvaarden. 217. Kosten -ter z-ake van verz-ekering, pen- sdon,nee-ring enz. van ambten-aren en beamb- ten. 615. 218. Rente van geldl-eeningen -ten la-site van Hoofdstuk IX 1 ko-mende. f 240. 219. Aflossing van gel-dleeningen ten las-te van Hoof-distuk IX 1 ko-mende. 1000. 220. Su-b-sidie aan de vereenigin-g „Hulp in Nood". f 50. 221. Beloon-ing voor de bereiding van ge- neesmiddele-n- voor -de gen-e-eskunidige armen- verzorgi-ng. f 920. 2. On-d-ersteu-ning aan werkloozen. 222. Rente van geliidleendmgen ten laste van Hoof-dstuk IX 2 ko-mendie. 2255. 223. Afl-osis-inig van geldleeni-ngen ten laste van Hoof-d-stuk IX 2 kome-nde. 1485. 224. Toelage aan de oommissde voor werk- vernu-i-ming voor Zeeuwsch-Vlaarjd-e-re-n. f 5. Inkomsten: 225. Bijdrage van het rijk in de belooning van den correspondent der arbeddisbemidd-eli-ng. 1630. 226. Verhaal van p-en-sioemsbijidragen-. /90. Hoofdstuk XI. Handed en nijverheidL Uitgaven: 227. Subsddien voo-r open-bare middelen van vervoer. 1610. 228. Subsidie aan werklo-ozenkassen. 5000. 229. K-o-sten van de dli-stric-tsarbeidsbeurs en van de intereo-mmunale arbei-disbemkld-eling. f 3550. De h-eer D. SCHEELE vr-aagt, of, nadeniaal nu de controle over de werkloozenuitkeering bij de arbeidsbeurs vervallen is, men meent, d-at daar nog steeds 2 werkkraehten aanw-czig moeten zij-n in de toekom-st. De VOORZITTER rekent zic-h gelukkig, dat men meer en me-er bet standpunt is gaan aan- hange-n van o-penbare arbeidsbemi'dd-el-in-g en d-at we alhier ook een arbeddsbeurs hebbe-n, en zij he-eft se-dert haar besta-an. reeds heel wat werk verricht, terwijl zij ook voor de toe-ko-mst haar taak behoudt. D-e regeering heeft het noodig geac'ht door d-e instelling van arbeidis- beurzen in te grijpen in de arbeid-sbemiddeling, teneinde dit vraagstuk centraal te kunnen be- handelen. Er is dioor de arbeidsbeurs alhier si-n-dis 1923 al heel wat werk verricht. Toen liep de gel- d-elijike controle over niet minder dan f 371.365,04, terwijl als gevolg van d-e controle over 1922 f 1495,01 als rijksbij-drage behoefde te worden be-taald en de inrichting zich daar- door reed-s on-ge-veer bedroop. Men kan van gevoelen verschillen over het tracte-ment van den ddrecteur, d-och spreker meent, dat f 2200 geen te hoo-g salaris is. De directe-ur alhier staat lan-g niet op het peil van zijn collega's. Voo-rts wij-st hij er op, dat bij die Arbeids beurs alhier ook zij-n aan-gesloten 12 corre-spon- dentschap-pen, n.l. Axel, Bo-schkap-elle, Bres- kenis, Hoek, Hontenisse, Hulst, Koewaoht, St. Jansteen, Sas van Gent, Zaamslag, Zuid- dorpe e-n Stoppeldijk. Het is drrngend noodig, o-o-k bij de pl-atte- landisbe-v-olking de belangstellinig voor de Ar- beidsb-emidd-eling aan te wakkeren. Dat kan alleen gesc-hieden door een regelmatig optre- den. E-en gevolg van de bemoeiinigen der Ar beidsbeurs is o.m., d-at aan d-e cokesfabriek te Sluiskil van de 385 personen sl-eahts 50 Bel- gi-scihe arbeiders werkzaam zijn. Alles gaat niet zoo vlug als men zelf wel zou wenschen, er is geriuld noodig en -onverflauwde volhar- din-g. In, den loop van dit jaar zijn 5 personen aan vaste betrekking-en geholpen, 2 te War-, m-ond, en 1 te Te-r Neuzen, te Goes en te Sas van Gent. De controle over d-e Ter Neu-zen- sche werklo-o-zen vordert n-o-g -seeds veel tijd. Als men nagaat dat er ge-miidideld per maand 5000 controleeringen moeten plaats h-ehben-, kan men wel nagaan, dat men daarvoor iemanid nood-i-g heeft, die voor dat werk bekwaam is. Al-s men vraagt, kun-nen we goediko-o-per antwoor-dt spreker, d-at Ter Neuzen het goed- koopst wnrdt geaidim-inistreerd. Het salaris van den directeur bedraagt te Zwolle f4400, De- venter 3600, Ve-nlo /2900, R-oermond /2300, Bergen op Zoom f 2250-, hier f 1800, waaruit blijkt d-a-t het hier niet te hco-g is. De heer D. SCHEELE merkt op, zic-h m-is- schien verkeerd te hebben uitged-rukt. Hij weet hoe de meerde-rheid er over d-ehkt. Hij had niet op het oo-g vermindeiung van traote- men voor -den directeur, maar heeft bemerkt, dat er in 1925 3000 is uitgeigeven, terwijl er nu voor 1927 /3550 geraamd is. Hij vroeg in verband daarmede of er, nu het werk in- tegendeel verminderd is, niet met minder per son-eel kon worden volstaan. De VOORZITTER -deelt mede, dat dit ver- hoogd bedrag is uitgetrokken in verband met een hoogere subsidie van wege het rijk, ad f 300, voor dienstreizen. De rij-kssubsi-die is du-s ook even-redig hooger, zooals uit post no. 225 blijken kan. Dit wordt heelemaal door het rijk betaald, maar moet aldus op de begrooting worden gebracht, o-m die uitgaaf te kunnen dedareeren, 230. Ko-sten ter zake van v-erzekering, pen- sionneeriinig enz. van amibtemar-en en be-am-b- ten, 420. Hoofdstuk XII. Belastdn-gen. Inkomsten: 231. 80 opcen-ten op de h-oofdso-m der be- last-ing op de igelbo-uwide edgendomen. 11000. 232. 20 opcenten op de hoofdsom der be- 1-a.sting op de o-ngebouwde eigend-om-m-en. f 1500. 233. 50/85 opcen-ten op die hoofdiso-m der personeele belastin-g. f 20.0000. 234. U-iitkeenimig van het rijk wegens 48 op centen op de hoo-fdisoim der ddvid-end- en ta.n- tiemebeias-ting, krachtens art. 1 der wet van 26 Juli 1918 (Staatsblad no. 502), gewijzigd bij de wet van 17 April 1925 {Staaitisblad no. 146). f 2500. 235. Belasting naar't inkome-n. 152.804,04. 236. Belasting op de -honden. f 1800. De heer D. SCHEELE vraagt, of die heffing weer niet eens zou behooren te worden her- zden, opd-at zij wat -meer zou opbrengen of het houiden va-n h-bnden beperken. De VOORZITTER: Dat zullen we dan maar uitstellen tot den zomer. Uitgaven: 237. Kosten van toezioht op en i.iworderi.ng van plaatselijke belasitinigen. f 225. 238. Terugggave van belasting. f 50. 239. Uitkeering aan het rijk van het aan deed in de kwadte po-sten, wegens de dire-cte belastingen. f 13500. 240. Belooning der schatters en herschat- ters van de huurwaarden d-er localiteiten, waar- voor vergunning voor den verkoop van sterken drank in het Mean i-s verleend. 40. 241. Kosten ter zake van verzekering, pen- ai-onneerinig enz. van ambtenaren en beamb- ten. 80. Inkomsten: 242. Opibremgst van -het vergunmn-gsrecht wegens verkoop va-n sterken drank i-n het Mein. f 1590. 243. Restitutio in verband met de eindafre- ke-ning van de kwade posten der door het Rijk gei'nde gemeentelijke inkomstenibelastimg. Me- morie. 244. Teruggave van het rijk. 100. 245. Teruiggave van voorschotten, aan amb tenaren -verstrekt voor het doen van uitgaven ten baboeve van de gemeente. f 510. 248. Herstellen en onderhouden van opge- broken bestratinig. f 400. 249. Aandeei -der gemeente in de bruto- op-brengst de-r electrisohe cen-trale. 1300. Hoofdstuk XIV. Kasv-oorzieningen. Uitgaven: 246. Voorschotten ten behoeve van het rijk. 100. 247. Voorschotten aan ambtenaren der ge meente, ten ein-de daaruit voorloop-ig klei-ne betalingen ten bethoev-e der gemeente te doen. 510. 250. Onvoorziene uitgaven. 6000. KAPIT AALDIEN ST. Hoof-distuik I. Vroegere dien-sten. Inkomsten 251. Batige slote-n van den kapitaaldienst der aatstvastgestelde rek-ening, voor zooverre daaraan ni-et reeds eene bestemmin-g is ge- geven. 334,13%. U itgaven 252. Nad-eeli-ge sloten van den kapitaal dienst v-olgens de laatst-vastgestelde rekening. 122,36. Hoofdstuk III. Openbare veiligheid. Inkomsten: 253. Bati-g slot overge'bra-c-ht van Hoofd stuk I. 9,95%. Uitgaven: 254. Bijdrage aan Hoofdstuk VII van den kapitaaldienst. 9,95 Hoofdstuk V. Volkslhui svesting. Inkomsten: 255. Bij-drage van Hoofds-tuk VII van den kapitaaid-ien-st. f 50. Uitgaven: 256. Nad-eelLg slot overgebracht op Hoofd stuk I. 0,50. Hoofdstuk VI. Opienibare werken. Inkomsten: 257. B-atig slot overgebracht van Hoofd stuk I. 193,13. Hoofdstuk VII. Eigendom-men, ni-et voor de-n openbaren di-en-st bestemd. 258. Batig slot overgebracht van Hoofd stuk I 17,45. Uitgaven: 259. Bij-drage aan Hoofdstuk VII van den kapitaaldienst. 103,13. 260. Aankoop van rentegevend goed. 211,77%. Inkomsten 261. Bijdrage van Hoofdstuk VII van den ge-wonen, dienist. 50. 262. Bij-drage van Hoofdstuk III, VI, VIII II en IV. 316,68%. 263. Omtvangsten wegens ui-tl-otin-g en co-n- versde van effectem. 7000. Hoofdstuk VIII. Onderwijs, kunsten en wetenschappen. 2. Openbaar gewoon lager onderwijs. Inkomsten 264. Bati-g slot overgebrac-ht va-n Hoofd stuk I. 96,51%. Uitgaven: 265. Bijdrage aa-n Hoofdstuk VIII van den kapitaaldi-en-st. f 122,36. 266. Aankoop van ni-euwe effecten in ver band me-t uitiobing en ooraversaitie. f 7000. 267. Kosten vallend-e op den aanko-op van rentegevende stukken. 50. 4. Openbaar ui-tge-bredd lager onderwijs. Inkomsten: 268. Batig slot overgebracht van- Hoofd stuk I. 107,08%. U itgaven 269. Bijdrage aan Hoofdstuk VII van d-en kapitaaldiianst. 96,51 270. Bijdrage aan Hoofdstuk VII van den kapitaaldienist. 107,08%. 7. Bijzon-der -ge-woon lager onderwijs. Inkomsten 271. Bijdrage vain Hoofdstuk VII van den kapitaaldienst. 4,31. U itgaven 272. Nadeelig slot overgebracht van Hoofd stuk I. /4,31. 273. N-adeelig slot overgebracht van Hoofd stuk I. 117,55. Hoofdstuk XVI. Geldleening. Inkomsten 274. Bij-drage van Hoofdstuk VII van den kapitaaldienst. 117,55. Voo-r zoover daaromtremt niets anders is ver m-eld, zij-n alle posten goed-gekeurd met alge- me-en-e stem-men. Op d-ezelfd wijze is de verordening en bloc vas-tgesteld. Daarin is begrepen de va-ststellinig der vol- genide begrootingen voor 1927: 1°. het Burgerlijk Armbestuur op een eind- cijfer van f 30.000. 2°. Gemeentelijke brandweer op een eind- cijfer van f 1800. 3°. Gezon-dheidsc'ommissde wier zetel is ge- vestigd te Ter Neuzen, op een eindcijfer van f 2490,02. De bijdrage van Ter Neuz-en is bepaald op f 200,98. 4°. Commissie tot wering van school ver zuim in -de kom, op een eindcijfer van 420. 5°. Commissie tot wering van schoolver- zuim te Sluiski-l o-p een eindcijfer van f 140- Voorts ko-mt aan de orde: a. Verzoek am een bijdiage voor de Ver- ee-nigng van Christelijke Gezondiheids- en Va- cantieko-lonies in Nederlan-d, te Bussum. Bij de behandelinig -der begrooting is een bedrag van 10 uitgetrokken. b. Verzoek van de Vereeniging „Het Gree ne Kruis" een subsidie van f 1200. Daarop is gunstig besohikt. c. Een verzoek der vereeniging „Het Wit- Gele Kruis" te Sluiskil am een subsidie van 250. Daarop is gunstig beschikt. d. Een verzoek van de vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" te Ter Neuzen am een sub sidie van f 300. Daarop is gunstig beschikt. e. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot heffing eener rioolbelastin-g. Nu de gemeente de meeste straten met rio- leering heeft overgenomen, en het aantal aan- sluitingen aan de rio-len steeds stij-gt, worden ook de kosten voor het sohoonhouden dier riolen steeds greater. Nu wij vaor -het geval staan, dat de perso nen, wanenide- aan- de Axelschestraat, Tram- straat en a-ndere aldaar overgenomen -straten ook verplicht moeten worden eene aansluiting op het gemeenteriool te vragen, eene aanslui ting die voor sommigen al vele jaren bestaat, d-och zond-er dat tihans eene vergoedin-g be taald wordt, rij-st bij on-s de vraag of het niet meer gewen-scht zoude zijn voor de geheele ge meente -eene verordening ter zake in te voeren. Nu toch zijn er vele aangeslotenen, die niets betalen, anderen, die f 0,25 betalen, weer an- deren, die f 1 of f 1,50 betalen en ten slotte een ged-eelte, dat f 2,50 betaalt, onigeacht of er sp-rake is van eene groote of kleine woning. Wij achten -de regelin-g, zooals die thans be staat onhillijk en- ook bij de ingezetenen wordt die onbillijkheid gevoel-d. Tenslotte komt hier n-og bij, dat het in de praktijk wel eens moei- lijkheden oplevert, om de gelden, voor zo-ove-r die betaald moeten worden, binn-en te krijgen, omdat toch bij de -thans bestaamde toestand de mogelijkheiid van parate executie is uitge- sloten. Het stelsel, dat wij thans willen iravoeren zal v-oor iedereen gelden, en van onbillijk-beid tegenover bepaalde personen zal dan ook geen sprake meer zijn. B-ovendi-en, wij zei-den het reed-s eerder, wor den de kosten der rioleering steeds hooger. Dez-e k-osten m-oeten thanis ges-chat worden op f 3800. Wij achten -het gewenscht, dat een gedeelte dier kosten door hen, die van de rio leering profiteeren, wordt betaald. Wij hebben on® op het standp-unit gesteld, dat de kleinere perceelen -in vei'houding tot d-e grooter-e mind-er water op het riool brenigen, zullen dus van de rioleering -minder profiteer ren, waardoor wij gekomen zijn tot een tarief van f 1, f 2 en f 3. Wij laten nu onder de rioolbelasting vallen al degenen, die direct of indirect op het ge meenteriool zijn aan-gesloten, omdat ook zij, die via -het riool van anderen op dat riool ko men, d-aarvan evengoed profiteeren. Als grondislag nemen wij de kadastrale huur- waarde der perceelen, omdat dit een gemakk-e- lijk te controleeren bedrag is en omdat het ook een zeer stahiel bed-rag is. Wij. meene-n, dat de verordeningen verder geen -toeldchting behoeven. Wij zullen hier even wel nog eene opmer- ki-ng beantwoordten-, die in de eerste afdeelin-g is gemaakt. Verondersteld werd daar, dat de eiigen-aren van woningen die uitgaaf zullen verfialen op de huurders. Deze opmerking slaat dus alleen op die vrij Meine categorieen van personen-, die -huurhuizen bewonen. Dit zulle-n dus veelal huizeni betreffen, die f 1 per jaar aan rioolbelasting-m-oeten opbrengen. Wij gelooven niet, dat dit kleine bedrag tot huur- verhooging zal lei-den VERORDENING op de heffing eener riool belasting in de ge-meeh-te Ter Neuzen. Artikel 1. Ex wordt onder den naam van Rioolbelas ting" ten behoeve der gemeente eene belasting geheven voor het genot van waterafvoer naai de gemeente-riolen en de openbare waterlei- dingen, welke door -de gemeente gereinigd en onderhouden worden. Artikel 2. De belasting wordt -gehe-ve-n van dan eige- naar van -de gebouwen, voor welke de water afvoer, direct of indirect genofen wordt. Artikel 3. Als maatstaf voor de berekening van deze belasting wordt genomen de belasbbare op- brengst van het betrokken eigendom, aange- wezen i-n -die kadastrale 1-e-ggers, of indien deze op-brengst niet in de kadastrale leggers is op- genomen, het bedrag waarop zij vanwege de gem-eente en op hare k-o-sten in verhouding tot de op-brengst van andere gelijfesoortige per ceelen zal zijn geschat. Artikel 4. De belasting bedraagt voor de kom der ge meente, zooals die is omschreven in art. 1, onder e der Algeimeene Politieverordening voor d-e-z-e gemeente, voor iedere aanslui-ting bij eene kada-strale huurwaarde tot en met f 100 f 1,per aansluiting; boven 100 tot en met f 200 f 2,— per aansluiting en boven f 200 f 3,per aansluiting. Voo-r -d-e andere kammen der gemeente, zoo als die zijn omschreven in art. 1 onder f en g der Algeme-ene Politieverordenir-g voor deze geimeente voor iedere aansluiting 50 van de bedragen verschuldigd in de kom, in het eerste lid van dit artikel aaniged-uid. Artikel 5. Hoc dienstjaar loopt van 1 Januari tot en met 31 December. Artikel 6. Beiastingplichtig -is hij die het genot heeft van de ge-bouw-de eigendomm-en, krachtens recht van bezit of eenig ander zakelijk recht. Als genotihebbende wordt aan-gemerkt, hij, die op 1 Januari van het belasti-n-gjaar als zoo- danig in -de kadastrale iegge-ns is aangewezen, tenzij kan worden aan-getoond, dat eene m-is- stelling in die leggers heeft plaats gehad, of dat de voor 1 Januari plaats gehad hebbenide veranderingen daarin nog niet waren opge- n-omen, in welke gevallen met d-en gewij-zi-gden toestand rekening wordt gehouden. De aangeslagene, d-ie in den loop van het be- lasitingjaar zijne redh-ten op het gebouwde eigendom waarvoor hij is aangeslagen heeft verloren, blijft ged-urende -het geheele jaar voor de belasting aansprakelijk. Artikel 7. Voo-r perceelen waarvan de aansluiting aan het gemeenteriool is aangehracht voor 1 Juli van het belastingjaar is -die voile belasting ver schuldigd. Voor die, waarvan de aansluiting aangebracht wordt na 1 Juli van het belas tingjaar, is in dit jaar geen belasting meer verschuldigd. Voor perceelen waarvan de aansluiting wordt verwijderd;, of buiten werking gesteld, mits van -die verwij-dering of buiten werkin-g st-elMng aan burgemeester en wethouders wordt kennisgegeven, wordt door burgemeester en wetihouders aan den gemeenteraad voorgesteld ontheffing te verleenen voor een half jaar, wannee-r die verwij-dering of buiten werking stalling gesohiedt voor 1 Juli van het belas tingjaar. Artikel 8. Zij, -die voor hunne perceelen aansluiting verlangen-, doen daartoe schriftelijk aanvrage aan burgemeester en wethouders, die beslissen of aan die aanvrage gevolg zal worden ge- geven. Artikel 9. Geene belastin-g wordt geheven van gebou wen toebehoorende aan de gemeente. Artikel 10. De inv-ordering der belasting zal geschieden overeenkomstig de verordening op de invor- derimg -der rioolbelasting in deze gemeente van heden. Artikel 11 Deze verorde-ning w-ordt geaoht in werking te treden 1 Januari 1927. VERORDENING op de invordering der rioolbelasting in de gemeente Ter Neuzen. Artikel 1. In de eerste helft van het jaar, waarover de belasting loopt wordt door burgemeester en wethouders een kohder de-r rioolbelasting op- geimaakt en aan den gemeenteraad ter vast- stelling aangeboden. Daarin worden uitge- drukt den naam van den beJastingschuldige, de -belastbare opbrengst van het perceel en het bedrag der verschuldigde belastin-g. Zoo noodig worden suppletoire kohieren op- gemaakt. Artikel 2. De gemeente-ontvamger zendt binnen een maand, nadat hem het kohier ter invordering is gezonden, aan den belastingschuldi-ge een gedagteekend aansla-gbiljet, inhou-dende opgaaf van -hetgeen krachtens artikel 1 dezer verorde ning verschuldigd is. Artikel 3. De betaling geschiedt binn-en eene maand na de dagteekening van het in artikel 2 be- doel-de aanslagbiljet, -tegen een op het aan- slagbilje-t te stellen kwitantie. De verplichting tot betaling wordt niet ge- sChorst door de indiening van bezwaarschrif- ten, of door verzoek-en oim ontheffinig. Artikel 4. De invordering dezer belasting geschiedt overeenkomstig de artdkels 258262 der Ge- meentewet. Artikel 5. Deze verordeni-ng treedt in werking op den- zelfden dag, als die op de heffing eener riool belasting in cle gemeente Ter Neuzen. Overgangsbepaling. Artikel 6. Voor -de eerste -rnaal zal -het kohi-er door burgemeester en wetihouders worden opge- maakt en aan den gemeenteraad ter vaststel- ling worden aangeboden- en binnen 2 maanden na de goedkeuring der verordening op de hef fing eener rioolbelasting in deze gemeente door de Kroon. Bij dit voorstel is voorts overgelegd de vol- gende berekening: Raming van de jaarlijksclie kosten van het sohoonhouden en onderhouden van de gemeen- t-eriolen met de groote en kleine zin-kputten, straatsyp-hons enz.: 4 werklieden, ged-urende 16 weken a f 24 f 1536,— voo-r het onderhouden en vernieu- wen van gereedschappen, trek- touw-en-, modderketels, modder- karrein, laarzen, emmers enz. 280, voor hot o-nderh-oud van zinkpu-titen en riolen 250, 2 ge-goten ijzeren straatsyphons c.a. 72, voor het uitpompen van water uit het hoo-fdriool, met onderthou-d van het gebouw, motor en pomp 180, overuren voor het ope-nen en slui-ten van den ui-twaterin-gsduiker bui ten den gewonen diensttijd 150, voor het ve-rvoeren van modd-er uit -d-e riolen en z-ink-putten ged-uren de 70 d-aigen a f 6 420, ledigen van zinkputten en straat syphons a f 5 350, toezicht voor de uitv-oering der werkzaamheden 500, Volgeas eene berekening vallen 919 percee len in de le, 339 in de 2e en 179 in de 3e cate goric, zoodat d-e opibreingst der belasting zou zijn/919, f 673, 537, f 2143. Met algemeene stemmen wordt be-sl-oten de behandeling dezer verordening aan te houden.- f. Subsidieaanvragen bewaarscholen. Bij de behandeling der begrooting is beslo- ten 2 nieuwe aanvragen, die voor de R. K. bewaarschool te Ter Neuzen en die te Sluiskil, nad-er te stellen in handen van burgemeester en wethouders am advies. g. Subsi-dieaanvraag van de Maatschap-pij tot be-vordering van Landbo-uw en Veeteelt in Z-eeland, ten behoeve van een cursus in ooft- en tuinbouw. Hierop is bij de behan-delinig de-r begrooting gunstig beschikt. h. Subsidieaanvragen volks-bibliot-heken. Bij de behandelin-g der gemeentebegrooting is be-sloten alleen die voor de Volksbibldotheek in te willi-gen. i. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot wijziging van het Reiglemen-t van het Burgerlijk Armbestuur. Naar aanleidimg van de besprelringen in de afdeelingsvergaderinigen, stellen burgemeester en wethouders voo-r in het reglement op te nemen de volgende bepalin-g:

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 5