SPORT. INGEZONDEN MEDEDEELINGF f Overwerkte Zenuwen iVIijnhardt's Zenuwfabietten CONCERT IN DE NED. HERV. KERK. LOOP DER BEVOLKING VAN TER NEUZEN. ■o c Geitenfokkerij. kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. BijApoth.en Drogisten weermacht. De sociaal denocratm stellen Dr. Gessler voor deze reactionaire ontaar- di.ig van de wee macht der republiek ver- antwo irde ijk, aangezien hij al zereu jaar aan her, hoofi van zjjn departement staat en eischen een groote schoononak van boven tot beneden. Scheid aiaun,de woordvoerder der sociaal- democra en, z-ide dat hij het gevaar hetivelk van d-ze abnormale toestanden voor de republiek dreigt, niet wilde overdrijvrn, maar wanneer het zoo dcorging met de vorming van een gevap-nde oiacht die vijandig tegmover haar staat, zou het ge vaar op den duur i<iet meer if te wenden ziju. M.a w. een proaunciamiento door een druk op den knop zou het mogelijk rnaken dat Duitsch'and op een goeden dag ont- waakte onder een hers'elde Hogentollern- monarchie. Rijkakanse ier Marx heeft Scbeidemann geantvv >ord met een uiteenzetticg van de eischen die hij aan de rijksweerbaarheid stelt. Zy moest worden opgeleid in trouw aan de republiek, alle standen van de be- volking moesteu er in vertegenwoordigd zijn enz. Maar hy twijfelde niet aan haar tegenwoordige betrouwbaarheid en was over- tuigd, dat zij „in e'k opzicht'- een sterk instrument van de regeerng was. Dit lijkt een te fraaie voorsMling van zaken tegenover alles wat gaandeweg uitgelekt is. Dezer dagen is nog beweerd dat ook btresemanD, in het belar g van zijnbuiten- landscbe staatkunde, overtuigd was van de noodzakeljjkheid van een groote schoonmaak by de rijksweerbaarheid. Men moet echter twee dingen uit eikaar houien terwijl voor het buitenland de kwestie van overwegend belang is hoe sterk de rijksweerbaarheid in werkelijk in getal is, geeft voor het binnecland de factor den doerslag, van welken geest zij doortrokken is DE GR1EP TE BRUSSEL. Het aantal gevallen van griep blijft, naar men uit Brussel meldt, zoowel in de hoofdstad, als in de provincie, vrjj groot. Ook de regeeringskringen worden door de epidemie niet gespaard en zoo moeten nu, te zamen met vele hooge ambtenaren van hun departement, de ministers Vandervelde en Pecher de kamer houden. VOLGEND JAAR ONTRUJLMUSG VAN COBLENZ? De Daily Telegraph" schrijft iu v< r- band met de verklaringen die Chamber.'ain in het Lagerkuis heeft gegeven, dat het in de bedoeling van de geallieerden ligt, de ontruiming van het Rynland in twee ge dealt n te doen geschieden. De zone van Coblenz zal in den zomer en de laatste maanden van 1927 worden ontru md, de zone v»n Mainz daarentegen een of twee jaar later. Poincare en de Fransche legerleiding zjjn tot uoncessies tegenover Dui schsand bereid, mits Duitschland zich eve: eens tegemoet- komend toont en een regeling wil aanvaar- den, waardoor behalve de Hetalingen, welke volgens 't Dawes-plan geschiedden, nog extra betalingen aan Frankrijk zullen plaats hebben en een permaneLte commissie voor het Rijnland zal worden ingesteid. LITAUEN. Thans is L'.tauen aan de beurt voor een fascistische dictatuur. Vrjjdagnacht is de linksche regeering in Litauwen ten val gebraehtdoor het leger, in samen- werking met de rechtsehe partjjen. Leider der beweging is de aanvoerder der z.g. „progressisten" Simitona, die dan ook op verzoek van de militairen, welke de minis ters en den staatspresident Grinius gevan- gen namen, zich bereid verklaarde, als staatshoofd op te treden. Aan den leider van de Litausche fascisten kulonel Glovackis, is het commando over de hoofdstad Kowro overgedragen. In pro clamation, die in Kowno werden verspreid, verklaarde de voorlocpige regeering, dat Landdag en regeering het land aan bols- jewieken en vreemdelingen hadden „ver- kocht" en dat daarom het leger zich het Iniusschen kan de regeermg niet anders I 'ot Tan ^aQ<^ ^ad aaDgetrokken. doen dan zich tegen de socialistische motie van wantiouwen verweren en zoo haDgt dan haar leven aan een zjjden draad. Indien de Du tsch-nationalen zich van stemnrng onthouden, wordt het een dubbeltje op zijn kant en kunnen allerlei toevallige absenten den doorslag geven. Met de oeconomische party meegerckend ku:nen de regeerings partijen (volkspartij, cmtrumendemocra'en) niet meer stemmen uitbrengen dan de sociaal democraten, communisten en volk- schen (den twee laatsten is het natuurlijk er alleen om te doen, van de gelegenheid party te trekken, om de regeering uit de motie een strop te draaiec). Trcden de Duitsch nationalen door met de regeering mee te stemmen, als redders voor haar op, dan zullen zij daar iets voor bedingen en dit iets kan deelneming aan de regeering zijn. Met Duitsch-nationalen in de regeering zal er echt r niet veel terecht komen van een zuivering der rijksweerbaarheid in re publikeinscben geest Ook voor het succes van Stresemann's buitenlandsche poliek zou de medewerking der Duitsch nationalen aan de regeering nauwe'ijks bevorderlijk zijn. Zoodat de paradoxale toestand denkbaar is dat de sociaal democraten met bun motie van wantrouwea het doel dat zij ten aan- zien van de rijksweerbaarheid wil!en be- reiken, juist on^ereikbaar maken. De Duitsch nationalen die by de stem ming bet lot van het kabinet-Marx in handen hadden, hebben dit om verge worp°n. Er waren drie mogelijkheden voor hen zich te onthouden, zoodat ninnard kon zeggen of de regeering het al of met halen zoutegen de mo'ie te stemmen, zoodat zij gered zou worden voor de motie te stemmen, wat haar omverwerpiDg be- zegelJe. Zy heoben dit laatste gekozen, nadat het ceatrum geweigerd hai, bun parfij in een hervormde regeering eenige min sterzetels te verleenen. De uitkomst is dus geweest dat de regeering van Marx ten vat is gebraeht door het samengaan van volkschm, Duitsch nationalen, sociaal- democraten en communisten, dus door de Techter ea linkerzijde van het parlenoert. Fnitelijklis dit volkomen logisch, want de door de Chr. gemenig.de zangvereeniging regeering vertegenwoordigde de partijen die T3""~1 TT Daar het telefoon- en telegraaf'erkeer met Kowno verbroken is, ontbreken nog betrou wbare berichten omtrent den loop der gebeurtenissen. De thans ten val gebrachte regeering, die op een meerderheid van sociaa! demo craten en volkssoeialisten" in den Landdag steunde, was in Juni aan het bewind ge- komen na verkiezingen, die de macht van de regeerende z g. christelijk-democratische in werkelijkheid een reactionaire party hadden gebroken. Even voor de omwenteling was te Kowno een algemeene staking uitgebroken, waar- tegen de regeering machteloos bleek. Daar- op schijnen de militairen, d e met de in denjongaten tijd gevormde fascistische stryd- organisaties samenwerkten, te hebben in- gegrepen. Uit Warschau wordt aan de Duitsche bladen gemeld, dat men zich in Polen ernstig ongerust maakt over de gevolgen der om wenteling in Litauen. De nieuwe president geldt als een uifgesproken germanophi! en in Poolsche politieke krirgen vreest men, dat de nieuwe bewindhebbers niet zullen terugschrikken voor een aanval op Wilna. De Poolsche troepen aan de Litausche grens zjjn reeds versterkt. Het totstandkomen eener fascistische dx tatuur in L'tauen wordt in Poolsche poli tieke kringen beschouwd als een perma- nente bedreiging van Polen, die op den duur tot complicaties van buitenlandsch- politieken aard moet leiden. TER NEUZEN, 20 December 1926. GESLAAGD. Bij het Vrijidag te Den Haag gehouden examen voor costumiere, slaagde o.m. mej. C- M. Versloot, leerling der Modevak- school, te Axel. Wij vestigan hierbij de aandacht op het concert, dat blijkens de advertentie in dit nummer op Woensidagavond a.s. alhier in de Ned. Herv. kerk zal worden gegeven verdient en zifn zij bereid voorzorgen te nemen, dat dit voortaan uitgesloten is, al- thans extra reizen der boot niet anders plaats hebben dan onder de daarvoor ge- stelde voorwaarden Ged. Staten hebben op deze vragen het volgende medegedeeld: Inderdaad was ons college niet bekend, dat op 2 dezer door een der booten van den Prov. Stoombootdienst eene extra- reis van Breskens naar Vlissingen is ge- maakt. Immers de Directeur van dien diens't is gemachtigd, steeds op aanvraag extra-ibooten op de gewone trajecten tegen de daarvoor vastgestelde prijzen te doen varen, indien de dienst dat toelaat, zornder .daarvoor te voren onze machti- ging te vragen of daarvan aan ons onmid- dellijk kennis te geven. Bij onderzoek is gebleken, dat die extra-reis is gemaakt voor een lid der Commissie van Toezicht, evenwel niet als zoodanir- maar als particulier. Daarvoor is door hem de: gewone prijs betaald. Het personeel zal daarvoor de gewone grati- ficatie genieten, welke volgens den regel na afloop van het jaar wordt uitbetaa'ld. SLUISKIL. Vrijdagmorgen circa 9 uur trok in de nabijheid der ooen'bare school alhier een niet alledaagsch voorval heel wat belang- stelling. De heer P. van Cadsand, die per fiets van de zijde der brug kwam aange- reden, ontmoette ter hoogte van het z.g. „Molengat" een tweetal vreemdelingen, eveneens per fiets. Een dezer twee reed aan den verkeerden kant met het gevolg, dat de heer Van Cadsand omvergereden werd. Een korte woordenwisseling ontstond, die blijkbaar zoo hoog liep, dat de heer Van Cadsand een slag in het aangezicht. kreeg. De agent van politie Verpoorte, die spoedig ter plaatse was, achtte het noo- dig, dien slaanden vreemde'ling even mee te nemen, om de zaak te onderzoeken. Daarvan waren de heeren ecihter niet ge- diend, ze weigerden mee te gaan en ver- zetten zich hevig, zoodat de agent door krachtig aanpakken het verzet den kop moest indrukken. De twee vcehtersbazen, de gebr. Van H., afkomstig uit Etten-en-Leur, zullen denkelijk van deze zaak nog wel meei hooren. Proces-verbaal is opgeimaakt wegens mishandeling en wederspanniq- heid. mooie tafereeltjes zien. Vooral het bosch met kaboutexs was eenig. Het moet voor den directeur wel aan- genaam geweest zijn, telkens daverend applaus te hooren uit een stampvolle zaal. Na afloop werd door den directeur een woord van dank gesproken tot het pu~ bliek en vooral tot hen, die meegeholpen nadden om den avond zoo goed te doen slagen. De pianiste, mej. C. Maarleveld, wer den bloemen aangeboden, terwijl ook den heer F. Koster een cadeautje ontving voor zijn trouwe hulp. Namens het publiek werd de directeur toegesproken door Ds. Vrijlandt, predikant alhier. In mooi ge kozen woorden, schetste deze de bet'ee- kenis van het kinderlied. Hij hoopte dat de heer Kakebeeke nog lang in goede ver- standhouding met de kinderen mocht sa- menwerken en nog meer dergelijke avon- den organiseeren. Ten hoogste voldaan keerde ieder huiswaarts. Vrijdagnacht brak door onbekende oorzaak brand uit, in de schuur van land- bouwer I. van Belois, Gentsche straat. Binnen korten, tijd stond de heele schuur in lichte laaie. Het personeel der motor- spuit, dat daarmede vlug aanwezig was. had druk werk om de naaststaande wo- ningen te beschermen. Een paard kwam in de vlammen om; naar we hooren was het dier niet verzekerd. Zaterdagavond werd in de open- bare school een ouderavon.d gehouden, die door niet minder dan 38 ouders be- zocht was. Na een kort openingswoord van het hoofd der school en na voorle- zing der notulen deed de penmingmees- ter rekening en verantwoording van het onlangs gehouden Sinterklaasfeest. De bescheiden en rekeningen werden door 'n daarvoor aangewezen commissie na een kleine inlichting in orde bevonden. In de pauze werd een kopje thee rondgediend met een versnapering en werden de ouders in de gelegenheid gesteld verschil- lende door de leerlingen op school ver vaardigde handwerken, teekeningen, enz. te bekijken. De aftredende leden der oudercom missie werden herkozen. Het hoofd der school wenschte hen geluk met hun her- kiiezing, maar sprak er de hoop bij uit, dat de samenwerking, die in den loop van dit jaar wel eens zoek was geweest, voor taan zou worden, zooals dat zijn moet in het belang der school. Een en ander gaf aanleiding tot een af en toe buitengewoon geanimeerde discussie en had het nuttige resultaat, dat tal van ouders over enkele netelige kwesties nu beter ingelicht wet den dan van zekere zijde was gebeurd. In de afgeiloopen week hebben zich in deze gemieente gevestig-d A. de Brauwer, kantoorlooper, Steenkamp- laan 27, van Princenhage. R. Donze, dienstbode, O 60, van Zaamslagz C. P. Sehrier, chauffeur, Kerldhoflaan 3, van Vlissingen. J. BogieRoerman, winkelierster, Donze- Vissersiraai 94, van Biervldet. A. F. A. Geene, zon/ier, O 192, van Axel. H. Kattenbeng, dienstbode, Soheklekade 21, van Hoenistoroek. E. M. du Bois, ddemstbode, Walravenstraat 5, van Mi'dldelburg. P. A. Taaknan, larjdibourwer, P 98, van Phi lippine. P. Wullaert, hoielkneoht, Westkolkstraat 8/10, van Hulst. W. J. C. Penne, dienstbode, Nieuwstraat 22, van Axel. J. de Reg't, dienstbode, Nieuwstraat 22, van Biervliet. Vertrokken: J. M. Dhonidit, ddengtbode, Heerengrachit 13, naar Philippine. N. Gijssan, zonider, Dekkerstraat 44, naar Kruinirugen. B. Hoogwerf, werkman, Javaistraat 5, naar Zwijndreciht. C. H. Verheijke, zonder, Donze-Visiserstraat 111, naar Rotterdam. tusschea de recht°r en de linkerzijde in stonden en le minderheid vormden. Het probleem om uit de partijen die haar o-er de touwen hebben geslagen, een nieuwe regeering te vormen is echter vol- strekt onoplosbaar. Waaruit vo'gt, dat men nu weer h t btfaamde recept mo t gaan toepassen es wird weirer gewurstelt, wal in het Duitsch niet beteekent dat men nu de oude worsteling" gaat voortzetten, maar weer worst gaat maken, dusknoeien. Een van de bestanddeelen die er niet in mogen ontbreken, zal alleen Gusfav Stresemann, de lei 'er van de bubenlandsche poliiiek, zijn, omdat hij naar den smaak van het buitenland is en men ook in het binnen land het er van lieverlee over eens is geworden dat zijn op^atting van de buitenlandsche staatkunde de eenig moge- lijke is, aangezien zij Duitschland naar een duilelijk do 1 voert en daarmee voor het rijk reeds voordeelen heeft bereikt, naar welke men anders nog lang had kunnen fluiten. HET EIL4ND MADEIRA GETEISTERD. Een orkaan heeft het eiland Madeira zwaar geteisterd enkele vaartuigen hebben schipbreuk geleden. Er zijn dooden en gewonden De schade is belangrijk. Excelsior", directeur de heer A. Holster. Niet alleen is .het uitgebrelide nrogramma veelbe'lovend, doc'h met er heen te gaan steunt men ook de pogingen om voor de Ned. Herv. kerk in het bezit te komen van een der gemeente w.aardig nieuw orgel. VRAGEN VAN STATENLEDEN. Door den heer Mr. J. Adriaanse, lid der Prov. Staten van Zeeland, zijn naar aanleiding van hem toegekomen berichten over gebruik der Prov. boot voor particu- liere doeleimden door een lid der boot- commiissie de volgende vragen aan Ged. Staten gesteld: 1°. is het Uw college bekend, dat de Prov. boot op Donderdagavond, 2 De cember plus minus 9 uur een extra reis heeft gemaakt van Breskens naar Vlissin gen, waardoor weder een extra reis om- gekeerd den volgemden ochtend om 5.50 noodig was 2°. Wil Uw college mededeelen met welk doel deze extra reis gemaakt is, of en waardoor deze was gemotiveerd, of daarvoor vergoeding is gegeiven, of het personeel daarvoor extra beloomd is en zoo ja, uit welke fondsen een en ander is betaald 3°. Indien mo.cht blijken dat, zooals verluidt, bedoelde extra reis krachtens opdracht en alfeen ten behoeve van een lid der bootcommissie is gemaakt, zijn dan Ged. Staten niet van oordeel, dat een dergelijk particulier giabruik afkeuring SAS VAN GENT. Op de tentoonistelling der duivenveree- mging ,,De Vrede" be Sas van Gent, welke Zondag j.l. bij de heer C. v. d. Winckel werd gehouden, werden drie medailles gey/onnen door de heer A. Remerij te Sas van Gent met twee duiven en 2 medailles door de heer Aug. Marqui- nie eveneens te Sas van Gent. De heer Marquinie behaalde verder niet minder dan tien prijzen, hetwelk wel een record kan genoemd worden. De belaingstellinq voor deze expositie was ongemeen groot. STOPPELDIJK. Toen dezer dagen onder het vee bij den lanidibouwer M. D. het mond- en klauw- zeer uitbrak, trad deze ziekte direct in zoo'n lerge mate op, dat spoedig een twee tal kalveren stierven en er van 21 biggen nog 4 overbleven, terwijl nog ander vee er zeer erg aan toe is. KOEWACHT. In de aangrenzenide gemeente Moer- beke zijn gevallen van mond- en klauw- zeer onder het rundvee geconstateerd. Om de uitlbreiiding van die ziekte te voor- komen, zijn op den opembaren weg van hier naar Moenbeke op verschillende plaatsen op de boomen borden gespijkerd met bijgaand opschrift: ,,Mond- en klauwzeer. Verkeer van herkauwers runderen, schapen, geiten)varkens, honden en gevogelte verboden. Verboden herkauwers, varkens en biggen te ver- voeren". Dit zijn wel krasse maatrege- len, maar waardoor tevens alle handel in vee ian varkens is stil gelegd. Ook is VOETBAL. Nederlandsche Voetbalbond. Afd. IV. 3e Klas A. Wedstrijduitslagen van Zondag 19 Dec. 1926. GoesZierikzee 11 SintoVlissingen II 23 Middelburg IIZeelandia II 20 CKt Zierikzee Middelburg II Terneuzen Vlissingen II Goes Zeelandia II Walcheren Sinoto 9 9 9 10 8 10 9 10 TO n 6 5 5 4 3 1 2 2 TO n> 2 3 1 3 2 5 2 1 1 3 3 3 4 5 8 3 14 13 11 11 8 7 6 4 doelp. v.-t. 20-11 21-11 28-16 27-19 18-8 16-22 11-17 7-39 TO n> 3 1.55 1.44 1.22 1.10 1.— 0.70 0.66 0.40 De oisteren te Axel gespeelde vriend- schappelijke wedstrijd. tusschen Axel I Terneuzen II, eimdigde met een 31 overwinning voor Terneuzen II. de-ze maatregel niet plezierig voor lief- hebbers van duiven en honden. BIERVLIET. Donderdag- en Vrijidagavond werd in de oude school een goed geslaagde uitvoe- ring gegeven door het Biervliet's kinder- koor, directeur de heer f. P. Kakebeeke Het programma bevatte enkele heel aar- dige zangnummertjes en speelliedjes, waarvan vooral ,,De Sneeuwman" erg in den smaak vie!. Na de pauze werd opgevoerd de be- kende kinderoperette ..Reepelsteeltje", waarbij ongeveer 50 kinderen meespeel- den, alien gecostumeerd door het bekerade Huis De Gruyter uit Gent. De kinderen deden hun uiterste best en lieten ons VEREENIGING TOT VERBETERING VAN HET GEITENRAS IN ZEELAND Vrijdagmiddag werd op de bovenzaal van ,De Eendracht" te Middelburg de jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden van >ovengenoemde vereeniging nadat meerdere afgevaardmden des morgens een excursie naar het Pokstation te Serooskerke hadden gemaakt. De vergadering werd met een welkomst- woord geopend door den Voorzitter, den leer Tj. B. E. Kielstra, die zich bereid ver klaard heeft ook na zijn binnenkort te ver- wachten vertrek uit Zeeland, Voorzitter te blijven tot een ander daarvoor geschikt en bereid pexsoon is gevonden. Door den Kring O. Z.-Vlaandieren was voorgesteld te bepalen, dat de kosten ver bonden aan het honden van Kningvergade ringen werden vergoeid uit de kas der Prov. Ver. tot een bedrag van 15 der door de P. V. ontvangen contributie. Het bestuur ontraadde aanneming van dit voorstel, omdat pas verleden jaar besloten werd 10 te vergoeden en een voorstel om 15 te bepalen toen met 33 tegen 9 stem men is verworpen. Thans werd besloten de zaak te laten zooals ze was. Een bemidde'lingsvoorstel Zierikzee werd eveneens verworpen 37 tegen 26 stemmen. Den Kring Schouwen en Duiveland stelde voor te bepalen, dat het nazien der reke ning van de P. V. niet door twee afdeelingen geschiedt, maar door een Kring. Tegen dit voorstel had het bestuur geen bezwaar, mits het nazien dan door een commissie uit den Kring geschiedt, om reden het werk te veel omvattend is voor een algemeene vergade- ring. Van den heer Zwagerman was een voor stel ingekomen om een flink bedrag beschik- baar te stellen voor controle van melkop- brengst en vetgehalte der melik der bokken- moeders in de provincie. Het bestuur steun de dit voorstel em had reeds bij voorbaat een post hiervoor op de ontwerp-begrooting uitgetrokken. Daar de heer Zwagerman verhinderc! was de vergadering bij te women, werd zijn voor stel verdedigd door den heer Sietema, die er op wees, dat door het bestuur reeds heel wat moeite is gedaan om de melkcontrole bij de geitenhouders aan te moedigen, vooral bij c.e eigenaars van bokkenmoeders en beslo ten werd deze laatste controle geheel voor rekening van de P. V. te nemen. Men had dus alleen de moeite te doen de melk te wegen of te meten en monster te nemen, rshettegenstaande ook reeds vele jaren een ke post op de begrootimg voor dit doel wordt geplaatst, wordt in Zeeland nog een zeer gering aantal geiten gecontroleerd, en ook nog niet eens alle bokkemoeders. opreker acht dit zeer te betreuren, Geen enkel huisdier is zoo uitsluitend melkdier als de gedt. Melken en nog eens melken is het eenige doel van den geitenihouder. Nog meer dan bij het rundvee, want daar is soms ook mesten het doel, moet bij de geit reke ning worden gehouden met de meikproduc- tie, en wel voornamelijk op de hoeveelheid. Het bestuur der P. V. moet dus speciaal opJetten, dat alleen bokjes worden gekweekt van moeders, die naast een goede "exterieur ook een uitstekendla melkopibrengst hebben. Het bestuur heeft reeds veel gedaan om de controle algemeen te maken, o.a. door het geven van meer voor bokken van gecon- troleerde bokkenmoeders, maar ook dat scheen niet voldoende te helpen. Nog steeds zijn er lemkele bokkenmoeders, waarvan geen betrouwbare cijfers aanwezig zijn. Ook comen er af en toe bij, die niet qecontro- eerd zijn. In andere provincies beschikt men wel over de noodige cijfers- Zeeland staat op het gebied der geitenfokkerij in de voorste rij en dit moet als het moqelijk is zoo blijven. De bedoeling van den heer Zwa- .q'erman is daaromidat h&t bestuur der P. V, in elke vereeniging waar bokkenmoeders zijn een geschikt persoon zoekt,' die zich met het meten der melk en het nemen van monsters wil belasten tegen een vaste ver goeding. Zoo mogelijk controleerd die per- soon de bokkenmoeders in zijn vereeniqinq geregeld om de 3 weken en zendt monsters naar het laboratorium van den zuivelcon- f r niet mogelijk, dat controleert hij 3 of 4 keer per jaar, maar dan 2 daqen achter eikaar. Om de kosten niet te hoog te doen loopen wordt voorgesteld voor dit jaar de helft der bokkenmoeders op deze wifze te controlee- ren en het volgend jaar de andere helft. Het voorstel werd bij acclamatie aangenomen. rlierna was aan de orde de vaststellinq van de rekening van de P. V. met een eind- cijfer van f 4398,05 in ontvangst en uitoaaf. Onder uitgaafposten komt voor f 72,52 na- deelig slot 1925, maar ook f 20.98 als qoed slot 1926. De rekening van het Fokstation wijst in ontvang en uitgaaf aan f 3244. met onder uitgaaf het nadeelig saldo 1925 ad f 70 47 en het goed slot 1926 ad ,f 11,64. Vervolgens kwamen de begrootingen van de P. V. en het fokstation aan de orde voor 1927. Die van de P. V. wijst in ont vang en uitgaaf aan f 4320,98 met een post van f 2525 als steun aan het fokstation en 15,98 voor diversen. Onder de inkomsten komt aan subsidies voor een post van f 3280 en aan contributie j 740. De begrooting voor het Fokstation geeft als eindcijfer f 3166,64 met een vermoede- ijk goed slot van f 11,64. Door den secretaris, den heer J. Versluijs, werd het jaarverslag van de P. V. en dat van het Fokstation uitgebracht. Uit dat van de P. V. blijkt, dat de ver eeniging staat in het teeken van eendrachtig samenwerken en dat is moedgevend voor de toekomst. Een zware donderslag bij helderen hemel die het Prov. gebouw op zijne grondvesten deed schudden, was het toen bekend wend, dat de heer Kielstra Zeeland gaat verlaten. Men gumde hem gaarne zijn nieuwe betrek- king maar men kan en wil hem niet missen. opreker brengt den heer Kielstra dank, dat hij voorloopig aan wil blijven en hoopt Suite, dat het lang zal duren voor opvolger heeft gevonden. Het aantal vereenigingen bedraaqt thans 66 met 3028 leden en 4444 geiten. Verloren ginqen de vereenigingen te Kat- tendijk. Kruiningen, Poortvlieit en St. Phi- li-island, docih er kwamen ook vier vereeni gingen bij n.l. te Middelburg, Oostkapelle, Vlissingen en Koudekerke, terwijl te Biqge- kerke groote kans bestaat eene verexniqino te stichten. In de provincie zijn 68 bokken gestald, terwijl op het fokstation 4 groote en 9 jonge iokken aanwezig zijn, is samen 81. Er werden 17 bokken afgemaakt en 2 zijn g*e- storven. Over het algemeen was het resul taat der bokken bevredigend, natuurlijk dat teleurstelling nog wel eens voorkomtf, maar let bestuur kan tevreden zijn. De verzor- ging der bokken lis over het algemeen voor- uitgaande, de voeding is echter gewoonlijk nog beter, laat men toch begrimen, dat beide noodig zijn wil het goed gaan. Betreffende de controle wordt medege deeld, dat L. Machielse en M. Hoogesteger >ei.de te Ritthem ieider een prijis van f 5 ver- wierven voor volledig gecontroleerde melk- 'ijsten. Dankbaar maakt de secretaris-oenning- meester gewag van den grooten steun van rijk en provincie, maar de wenscih wordt uitgesproken, dat de afdee 1 ingsbesturen eens eaan me.de helpen om begunstigers te wer- ven, terwijl hen dank wordt gebraeht voor de geregelde contributie inning, waardoor slechts 3 afdeelingen de contributie niet bij et aanibieden van de postkwitantie betaal- den, maar dit thans ook reeds hebben ge daan. In het verslag over het fokstation wordt .a. gezegd, dat het bouwland in besten staat verkeert. Van ingrijpende ziekten had den de dieren ook dit jaar weer geen last, en het voor de geitjes zoo gevreesde mond- en klauwzeer bleef gelukkig buiten de stal- en. Doorloopend werden 5 geiten op melk- opbrengst, vetgehalte en voedsel verbruik gecontroleerd. De melkopibrengst was goed, alleen door een foutje in de voeding stonden de meeste dieren iets te vroeg droog. Van eigen geiten had het station 7 bokjes. geitjes, 2 kwee's, uit de provincie werden aangekocht 23 bokjes en 1 geitje. afgemaakt wegens gebreken of hoornen 5 bokjes en 1 geitje van eigen geiten en 11 bokjes van in men een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 2