tNGEZONDEN MEPEDEELINGEN konit 8 Ifr muziekkorPS tegemoet V,wli0 nlet,aan om te vergen dat, als te kennen, maar dat is volgens sprekers mee ning niet de weg, om verschillende redenen. In de eerste plaafcs, zou .men dan den. strij.ci am het kind van 3 jaar ontketen-em. amdat dan aan elk kind, dat de inrichting beaoekt eem be- drag van f 6 vastzit, waarime.de hieit al of riet kunnen bestaan der school gemoeid is. De sitrijd die nil om de kinderen op 6jarigen leef- tijd wordt gevoerd, zal dan al op 3jarigen leeftijd beginnen. Voorts is, indien zou worden aangenomen eefn suhsiiidie per kind, het stichten van een nieuwe school practisah met meer mogelijk zijn, omidat die v-oor hoogere stiohtingskosten komen te staan dan de bestaande, en die hoo gere eenste kosten in elk genial blijven. Maar indien die neutrale bewaarschool tot stand komt, zou ook de christelijke bewaar- eahool door die regelinig gevaar loopen, daar aij waarsch ij nlijk aan de nieuwe' inirdchting leerlingen zal moeten af staan, waardoor haar subsidie ook zou verminderen. Misschien zou •r dan wel een der lagere leerkrachten kunnen warden ontslagen, maar dat zou dan toch ver- moedelijk niet van zooveel invloed op haar begrooting zijn, dan de verlaging der subsiidie. Overigens staat volgenis spreker vast, dat, deze subsidies voor d-eze twee scholen geaccep- teend, het ook aan anderen niet kan worden geweigerd, tenizij er zou kunnen bewezen wor den, dat een bepaalde inridhting het niet noo- dig heeft, Maar omdat te kunnen bewijzen, zou men wel eens in de keuken dier inrichti-n- gen moeten kunnen kijken. Een feit is het, dat door de besturen der R. K. onderwij simrioh- tdnigien wel salarissan op de begrooting worden gezet, doch voldoende bekend is, dat die niet worden betaald. Gaat de raad in op die door burgemeester en wethouders voorgestelde rege- ling en voorwaarden, dan zal de raad voor heel moedlijke gevailen komen te staan. Al heeft de raad in soonmige gevailen de overtuiging, dat subsidie niet noodig is en het verzoek op Orazuiveren basis berust, dan zal dat in ver- scthallende gevailen nog niet kunnen worden bewezen. Hij vergelijikt deze twee laatste ver- zoeken als die van het dreinen van. een kind, dat iets wil hebben, omdlat ook andere kinde ren het hebben. Indien die inricbtinigen wer- kelijk behoefte aan de subsidie hebben, zou dit we] reeds vroeger aan het licht zijn gekomen en hadden ze eerder moeten komen, maar niet deizen tijd! afwachten, tot er ook voor een andere school subsidie gevraagd is. Spreker gevoelt, dat, als hij voor de een stemt, hij niet aan de ander subsidie zal kun nen weigeren, en, waar het binnenikomen van nog een paar verzoeken van daen aard wordt voorspeld, begint hij de zaak uit fi.nancdeel oogpunt bedenkelijk te achten, en wordt het voor hem twijfeladhtig, of hij aan deze subsi die voor de christelijke bewaarschool zijn stem wel zal kunnen geven. Het wordt dan de vraag of niet alle verzoeken bebooren te worden af- gewezen. De heer VERLINDE wijisit er op, dat de beer D. Scheele, als voorzitter van de christe- lijlc© beiwaarschool miisschien met het voortstel van den heer Colisen zou kunnen insteim-men, amdat dit zijn school dan tocih f 960 brengt. Het zal eohter niet mogelijk zijn over te gaan tot het stichten van een neutrale bewaarschool, indien niet meer gegeven wordt dan f 6 per Mud. De heer D. SCHEELE wil evenitjeis terug gaan naar de vorige vergadering, waarin dioor de meerderheid een subsidie is toegezegd aan een te stichten neutrale bewaarschool. Den beer Van Riet merkt hij op, dat het voorstel van burgemeester en wethouders n,u niet be- oogrd, maar ieder vrij bewaarscholen op te laiten richten en om subsidie te komen. Zdj wenschen aan het verleenen van subsidie voor waarden te verbinden. De heer Verlinde kan omtrent sprekers heading gerust zijn, hij zal niet aan subsidioering per kind medewerken, al zou dit voor zijn eigen school op dit oogen blik geen groot nadeel zijn. Ook hij is over- tuigd, dat er bij zoo'n subsidieering van een nieuwe school niets zou kunnen komen. In de vorige vergadering is die subsidie toege zegd en het zou van d'en raad niet edtel zijn, indien deze nu op andere wijze zou beproeven die op andere wijze stdlletjes te weren. De raad moet redelijk zijn ten behoeve der neu trale bewaarschool 1000 op de begrootimg brengen, daar moet nu niet aan getornd worden. Den heer Colsen geeft hij te kennen sub sidieering per kind af te keuren, omdat men dan ook in deze weer hetzelfde spel zou krij gen als anet de lagere school, voor het elkaar afvangen van leerlingen, met alle ki-bbelarijien daaraan verbonden. Laat ons toch zorgen zegt spreker dat dit niet meer voorkomt, maar naar behoefte steun verleenen, dat is christelijik, in den ruimsten zin. Laat ons sa- menwerken voor een goede inrichting van het voonbereidend onderridh-t. Hij hoopt, dat de chrifitelijke school van de oprichting van, an dere geen nadeel ondervinden zal, doCh modht dit het geval zijn, en er b.v. eens een 50 kin deren minder komen, dan zou dit volgenis het voorstel van den heer Colsen f 300 minder subsidie beteekenen, terwijl men door het ont- slag van de leerkraeht die men dan zou kun nen missen lang geen f 300 voordeel zou heb ben, terwijl men dan bovendien ook nog het school geld dier kinderen mist, dan zou men spoedig voor een tekort van een 1000 komen. Ook moet men in het oog hiouden, dat de sub sidie door het bestuur van de christelijke be waarschool indtertijd is gevraagd voor verbete- ring der salaris-sen. Spreker noemt de redeneering van den heer Hamelink niet consequent. Burgemeester en wethouders willen suibsidie geven naar be hoefte, maar meet men nu, in verband met de vender in.gekomen verzoeken al de subsidies gaan afstemmen. Hij zou dat in hooge mate betreuren en vertrouwt ook, dat hiei' geen meerderheid zal zijn, die een besluit zou dur- ven nemen, waarvan het gevolg zou zijn, dat de befwaar school ten twee den male zou moeten worden gesloten. De heer COLSEN wil vooreerst antwoorden de salaridkwestde. Hij wijst er op, dat op de rekeninig en de begrooting voor de R K bewaarschool te Sluiskil f500 is uitgetrokken als salans voor het hoofd der .school. En als men verder de begrooting nagaat en, ziet wat er te kort is, gelooft hij, dat men wel zal zien dat het niet met minder dan /600 kan. Nie- m.and zal beweren, dat een salaris van 500 vokloende is, dat is te nauwernood voldoende voor kostgeld. Had men daar niet de beschik- km over een Eerwaande Zuster, dan zou men er met voor klaarkomen. Dooi- den heer Hamelink is verwonderinif uitgesproken, dat de besturen juist thanis met hun verzoeken komen, doch hij mo,et niet uit het oog verlietzen, dat thans de gouden. tiid uat is, dat men bij de menschen kon komen ©n zij door ruime verddemstem ook royaal waren met hun gift en. Dan is het een ougunstige tijd voor de arbeiders en word.t het aantal der- genen, die wegens hun ongunsitigen financiee- Ien toestand geen schoolgel'd kunnen hetalen ^eeds grooter. En zegt, spreker, men kan die kinderen toch met weg sturen? Het aantal meergegoeden is op Sluiskil niet groot. Aa.n- gezien ze jaar voor jaar tekort komen, is het toch met te verwonderen, dat ze nu ook om subsidie komen? De heer D. SCHEELE vraagt hoe hoog het beidrag is. Hij meent dat ddt f 157 was. Er zijn immers 60 leerlingen Dat behoorde wel f 500 te zijn. De VOORZITTER merkt op, dat aan ischool- geld geraamd wordt f 180, hetgeen tegen een dubbeltje per week uitkomt op 34 betalende kinderen. De heer HAMELINK is van geivoelen, dat de zaak door den heer Colsen niet juist wordlt voorgesteld. Deze beroept er zich op, dat het bewaansehoolbestuur met zijn verzoek komt, wegens de moeilijkheden waarin het al jaren verfceert. Indien men dan juist met een ver zoek komt, nadat een ander verzoek ook is in- gewilligd, geeft dat toch alien schijn, dat ook thans een verzoek wel achterwege zou zijn gebleven, indien het andere ook niet gekomen was. Die moeilijkheden dateeren dan toch niet van den laatsten tijd Men is toch in de laat ste dagen niiet tot de conclusie gekomen, dat er een tekort was? En het is toch wel typisch, dat nu onder deze omstandigheden ineens beide R. K. bewaarscholen bemerken, dat ze tekort komen en om subsidie aankloppen Dat is het waarop -spreker den nadruk heefit ge- legd, het drein-en van die besturen. We hebben hilar niu een logiseih bewijs, waarom, zooals dte vooirzitter in deze vergadering met betrekking toit Zaamslag reedis- aanhaalde, bij het groote aantal scholen, het onderwijs per kind zoo duur komt. Er blijkt voldoende, dat deze ver zoeken om subsidie pas na de besprekingen in den g*em een te raad over de subsidie voor de neu trale bewaarschool aan de orde zijn gekomen. Spreker zal het niet heibben over de begroo ting. Indien die f 500 voor het hoofd werkelijk salaris zou zijn, is dat natuurlijk niiet voldoen de, maar dat bestonid ook vroeger zoo. Nu is door den heer D. Scheele de vraag ge- steld, of spreker het zou aanidurven, mede te werken aan een besluit, waarvan het gevolg zou worden, dat de christelijke bewaarschool voor de tweede maal zou moeten worden ge- slcten. Hij antwoordt met vrijmoedigheid „ja!", dat dUrft hij., indien blijkt, dat door de verscMilende aaruvragen die voor dit soort scholen komen, die er zijn en nog te wadhten zijn, de lasten voor de gemeentekas te zwaar worden, en omdat hij de uitgaven voor het frobelonderwijis niet van zoo groot belamg acht, als sommig-e menschen wel dehken. Hij vraaigt zich af, of dat onderwijis voor de zeer jeugdige kinderen van zooveel belang is, dat da-arvoor van wege de gemeeute een offer moet worden gebracht, dat tot vier- a vijfduizenid gulden zou beloopen. Hij gelooft, dat dit dan te duur betaald is, en moet bezwaar maken daaraan med'e te werken. Dan zal niemand een voor- sprong hebben, dan zal het stichten van nieu we frobelsdholen onmogelijk zijn, doch dat is dan het gevolg van het dreinen der laatste aanvrtagers. De heer VAN CADSAND zou nog even wil len antwoord'en, dat het z.i. geen wonder is, dat er nu meer aanvragen gekomen zijn. Hij was tegen de eerste nieuwe aanvraaig, want dat er, die ingewilligd, meerdere zouden ko men, was te verwaohten. De heer D. SCHEELE moet verklaren hee- lemaal de houding van de-n beer Hamelink niet te begrijpen. Spreker wil hem herinneren aan de beispreking in de vorige vergadering. Door de oanstandighe'den, in het leven geroepen door den oo-rlog, is de christelijke bewaarschool on subsidie mioeten komen. In de vorige vergade ring is gezegd, laten we nu in dezelfde riehtinig voortvaren, en ook -anderen de kans geven. De heer Hamelink heeft er toen voor gerwoch- ten, om voor een neutrale bewaarschool ook f 1000 toegestaan te krijgen. Waarom dan nu zoo'n geheel andere houding aangenomen, nu er aanvragen zijn om nog eenige honderden guldens van een part i jdie we toch m,ogen zeggen, dat ook wel recht heeft op eigen on derwijis? Ook de heer Hamelink moet nu niet schnomen voor de gevolgen van den ingesla- gen weg. Hij kan zich zeer goed indenken, dat de Roomsch-Katholieken het liefst eigen inriohting-en hebben op dit gCbiad. Dat moet de heer Hamelink ook aannemen, indien hij op andere tjjden liet stelsel verdedigt: vrijlhedd van de keuze der school voor de ouders. Hij begrijpt dieps enghartiigheid niet, en, mioge het miasclhien weldadig aandoen, dat deze eens van meendng verschilt met zijn virie.nd Colsen, todh moet spreker er hem aan herin neren, dat hij nu todh hier voor een recht be- hoort op te komen, waarvoor hij onder andere omistandigheden reeds meermalen. heeft ge- streden. De heer FRERIKS verklaart, zich ook te hebben afgevraagtd, waar moet het met de kosten naar toe en of het niet beter zou zijn, dat al die subsidies van -de baan, waren, Hij zou het eehter jammer vinden, indien daar door een nuttige installing zou moeten vendwijnen. Hij wijst er verder op, dat van de R." K. be- waarschoolbesturen een begrooting wondt ge vraagd, doch dat men van de neutrale bewaar- sdhool toch ook nog niet te veel afweet. Hij moet, uit oogpunt van recbtvaardi.gihei daan- dringen op het verleenen der gevraagde suib sidie voor de R. K. bewaarscholen, die met hun wenk toch ook wel iets nu-ttigs voor de ge nre enshhap beredken. De iheer HAMELINK merkt op, dat hij met het oog op de vorige aanvraag had overwogen, dat een. paar in de gemeente reeds bestaande mrichlingen zich konden bedruipen en daarom ook wel niet met een subsidieaanvraag zouden gekomen zijn. Hij is nu echter in dat vertrou- wen geschokt. Hjj is nog volstrekt niet tegen het frobelonderwijs gekant, maar stelt zich op het standpoint, dat, indien aan de ©en sub sidie wiordt verleenid, men dat aan den, ander met kan weigeren. En waar de heer D. Scheele mij herinnert aan de besprekingen in de vorige vergadering, wil spreker do-en al,s toen de heer Sc'h-eele, en over zijn bezwaar been sitiappen. In geen, geval zou ihij willen meewerken aan een subsidieering per kind, omdat hij dat een verkeerd standpoint zou achten, en dat hij hier- in met den h-eer Colsen verschilt, zal dezen toch niet zoo vreamd vallen, aangezien het toch genoegzaam hekend is, dat sp-reker -geen bla-d voor d-en mond neem.t. De heer COLSEN kan nog niet inzien, dat het een wedistrijd om ki-nders zou worden, als zijn voorstel werd aangenomen. Hij wil nog vender gaan en aan de beiwaarschool van Volksonderwij.s voor dit jaar f 1000 geven. Hij is van meening, dat de ouders, die h-un kin- dienen naar een- bepaalde bewaarschool willen zenden, zich d-aarvan door and'e-ren invlo-ed niet zullen laten weerhoude-n. Hij on-de-rsCh-rijft het ontistaan van dien wedis-trij-d dus nd-e-t. De iheer VAN AKEN vraagt, wat er zal ge- beuren, mdien het voorstel van den heer Col sen verworpen wordt. De VOORZITTER: Heel gewoon, dan blij- ve-n de bestaande subsidies bestaan, ik kan ten mmste niiet indenke-n, dat dfe 8 heeren, die in de vorige vergadering v-oor een suibsidie ten bate een-er neutrale bewaarschool hebben geste-m-d, die thans weer zouden willen intrekken. Er zal nu worden gestemd over het voorstel-Colsen lnciaen dit verworpen wordt, kan het voorstei van burgemeester en wethouders als aange nomen, worden beischouwd en zullen deze dan m de yolgende vergadering een voorstel d-oen omtrent het verleenen van de nieuw aange- vraagde subsidies. De heer VAN AKEN is- over dit antwo-ord met voldaan, met -dit anfwoord is hij niets ver der en hij had liever klaren wijn geschor.ken. De VOORZITTER: We schenken hier hee- lemaal geen wijn. He vooristel van den. heer Colsen, wordt ver worpen met 10 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Aken, Van Oad'sand en Colsen; tegen -stemmen de h-e-eren D. Scheele, Geel'hoed-t, R. Scheele, Verlinde, Freriks, Hamelink, Van Driel, Van Dijke, Van Riet en- De Jaiger. De heer VERLINDE verklaart, dat het bij ham de kwedtie is, d-at het bedrag der subsidies ten slotite zoo hoog wordt. Bij de f 2000 die reeds zijn toegestaan wordt nu voor de kom nog f 1000 en v-oor Sluiskil 600 gevraagd. Die last wordt te zwaar. De VOORZITTER merkt op, dat de heer Verlinde dan in -de-z-e wel wat aan den zuinigen karJt is, nu het betreft een standp,unit van rechtsgelijkheid in te n-emen. De heer VERLINDE kan, niet inzien, waar om men in de ko-m niet zou kunnen volstaan met een bewaarschool. De VOORZITTER: Dat standpunt is uit den tijd. De heer HAMELINK vr&agt, of de subsidies voor de bewaarsdhiolen niet alle kunnen worden aangeftiou-den tot de -volgenide vergadering, om dan de zaak geheel te kuninen o-verzien. Als aan de eene gegeven wordt, kunnen de anidere niiet verwezen worden-, miissdhien kan hij zich, als er gromdige toe-lichtimgen gegeven worden, nog wel met suibsidi-eveirl-eening vereeni-ge-n. De VOORZITTER geeft te kenn-en, dat bur gemeester en wethouders voor het oogenblik nog niet met een cijfer voor subsidieering der R. K. bewaarscholen kunnen komen; ze wen schen aanigaande de begrooting nog naider te worden inigeliobt. De heer GEELHOEDT: Ik ook! De VOORZITTER: Van die uit de kom is alleen een verzoek ingefcomen om f 1000, doch ook over die van Sluiskil dlent nader gespro- ken. Ik moet voor het oogenblik de heeren, aan- bevelen, het voorstel van burgemeester en- wet houders aan te nemen, door n.l. aan alle be waarscholen subsidie te verleenen, met in aan- merking nemin-g der daaraan dioor burge meester en wethouders verbonden voorwaar den. Ik hoop, dat de heeren zoo hoog zullen staan, dat ze ook willen betalen het re-chtmatig deel waarop de verschillende rich- ti-nigen in o-nze gemeente aanspraak mogen maken. De hiee-r VERLINDE wij.st er op, da-t, indien een lid der R. K. fractie de -meening uitspreekt, dat het wel overweging verdi-ent, of het niet beter was alle subsidies hiervoor te laten ver- vallen-, daaruit af te leiden valt, dat dit ook zou kunaien. De heer DE JAGER merkt op, dat de be grooting van de bewaarschool te Sluiskil nog eens degelijk onder de oogen moet worden ge- zien, voornamelijik wat betreft de schoolgeld- regeling. Een sclhoolgeld van f 157,60, zooals over 1925 werd ontvangen en van f 180, zoo als voor 1926 is geraam-d, vi-ndt hij eanvo-udEig beladhelijk. Door den heer Colsen wordt ge zegd-, dat versohillend-e ouders niet kunnen betale-n, doch dat is naar men het -op-vat. Hij brengt in herinn-ening den -tijd, dat er nog geen bewaarscholen waren, toen de ouders de kin deren met recht te-r bewaring bradhten bij de een of anidere buurvmuw, die z-ich daarvoor besChikbaar stelde, voor 25 Nederlandsch-e cen- ten per week. Dat was nog in den ouden tijd en daarom is een sohoolgekl voor de betalen-dem van- 10 cent per week belachelijk, en vold-oet niet aan de easchen die aan zoodani-ge heffing behoort te worden gesteld. Door dat op de judiste hoogte brengen kan het bestuur al ter- stond f 300 tot f 400 meer ontvanigen en heeft het, met andere wijzigirugen die nog in de be grooting zijn aan te brengen heelemaal geen subsidie noodig. Aan de christelijke bewaar school in de kom wordt per week betaald 50, 40 en 30 cent, Aan die norm-en zullen de schoolgelden om in aanmenkirg voor subsidie te komen moeten voldioen. Daarom is dc-or burgemeester en wei'.houders in hun voorstel als voorwaarde ge.-steld, dat de behoefte aan subis'-die moet kunnen warden aangetoond. Met die voorwaarde gaat de raad volkomen vrij uit, terwijl dan, ook met het oog op de te stichten neutrale bewaarschool zou kunnen worden bepaald, dat f 1000 als een maximum moet worden beschouwd. De heer GEELHOEDT verklaart, dat stand punt volkomen te deelen. Indien het al-d'us wordt bepaald, -is het minder hinderlijik. Hij wijst er voort-s nog op, dlat in de vorige verga dering, toen werd uitgesproken, dat de be waarscholen zich in dezen tijd niet kunnen be druipen, door den heer Colisen uitgeroepen: „behalve bij de Katholiefcen!" maar nu -komen ze met een rekemii-ng en begrooting om aan- te toonen, dat ze -het imder-daad ook niet kun-nen. Als die begrooting echter goed uitgeplozen wordt, blijft er geen snars van over. De heer D. SOHEELE noemt het standpunt van den heer Verlinde het 1-ibaralisme op zijn smalst. In die vorige vergadering voch.t hij tot het laatste voor een- sulbsiflie ten behoeve der neutrale bewaarschool, omdat de voorstanders daarop ook recht hebben, en nu gaat hij be- togen, dat men ihet maar met een schooi zou moeten doen. Spreker heeft ook de vorige vergadering genoeg gewaarschuwd, hij meent d-at men nu -maar recht door zee moet gaan. De heer COLSEN begrijpt de zaak niet goed; nu worden verschillende i-nlichtingen noodig -geachit, terwijl de vorige maal de meer derheid van den raad 1000 heeft toe-gestaan voor een school waar men niets van weet, of er veel of weinig leerlingen zullen zijn, zelfs niet waar die zal komen De heer HAMELINK: Niet op Sluiskil! De heer COLSENEn van. een inrichting die reeds 25 tot 30 jaar bestaat wil men eenst alles haarfijn weten. Hij meent, dat men het wemk, dat reeds z-oo lang in het belang der ge- meemschap gedaan is, zou behooren te steunen en -ik had niet verwaoht, dat aan omze groote groep nu subsidie z-ou worden geweigerd. De heer GEELHOEDT: Daar heb je het! i De heer COLSEN: Maar, mijnhe-er de voor zitter, iradii-en dit het geval zou worden, dan zullen de beter gesitueerde Katholieken op Sluiskil wel zooveel dokken, dat hun inrichtin-g in stand kan blijven. Er is nu door den raad steun toegezegd voor een school naar dein zin der liberale en sodiale heeren uit Ter Neuzen, waarvan nog niiet eenis een begrooting kan w-orden getoond, men b-eeft daarvan. nog niets op scbrift. De heer HAMELINK merkt op, dat bij het adres ee-n begrooting was ge-v-oegd De heer DE JAGER verklaart, dat de raarf bereid is alle verzoeken te ontvangen en te beoord-eelen of steun noodig is. De heer VAN AKEN: Ja, maar er gaat hier ook een stem op om geen subsidie te geven. De heer^ COLSEN noemt -de here ids to-ge- stane suhsd-die een- politi-eke zet van de meer derheid. Die heer DE JAGER merkt op, dat de heer Colsen nog geen ve-rwijten belhoeft te doein. Er is aan de schoolbesturen gevraagd om een begrooting, teneinde te kunnen beoordeelen of de behoefte blijkt. Spreker i-s nu nog zoo fair, d-at hij voo-r het oogenblik de begrooting' dte van Sluisldl ontvangen is, niet inhet pu- i bliek wil uitr-afelen, en die nadere toelidhltinr I afwachten. Ieder zal, indien het voorstel van i burgemeester en wethouders wordt aangeno men, -naar behoefte subsidie ontvangen. De heer VERLINDE merkt op, -dat, toen in d-e vorige vergadering het verzoek van de neu trale bewaarschool aan de -orde was, nag naats bekend was, dat er ook een verzoek van f 1000 en 600 van de R. K. bewaarscholen zou ko men, terwijl er nog wel een- paar worden aan- geko-mdigd. Hij wenscht, dat .alles niet te aan- v-aarden en zal dan tegen alle stemmen. De heer D. SCHEELE: Dat had men in de vorige vergadering ook wel kunnen voorzien. De VOORZITTER merkt op, dat in dezen het bezwarende is, dat de heer Colsen comimissdo- nair is gawonden in bewaarscholen. De heeren g'aan echter den verk-eerden kant op, indien ze het standpunt der rechtsgelijkheid verlaten. Burgemeeister en wethouders zijn voor het oogenblik niet gekant tegen een subsidie voor die R .K. bewaarscholen, maar ze moeten weten waar het geld blijft. Er is toch niets tegen dat men, subsidie verleenende, waarborgen eischt. De heer HAMELINK geeft te kennen, dat bij hern het groote bezwaar i-s, dat, aan de eene subsidie' verleenid, he-t aa-n de andere niet kan worden gewie-igerd. Hi'erna word-t met alge-meene 'stem-men in begimisel besloten overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders. 16. Onderwijs, kunsten en wetensohappen. 209. Kosten voor musea of openbare biblio- th-eken. 200. De heer VAN RIET wijst er op, dat er ook weer verschillende nieuwe aanvragen zijn om I subsidie voor eene bibliohheek. Het is ontegen- I zegg'elijk, idait -de Volksbibliotheek velen van dienst is, d-oo-r het besohikbaar stellen van boe- ken, doch dan zal ook die vereeniging het oin- derh-oud van boeken enz. ook maar moeten be- strijden uit eigen middelen en bijdragen van de lcden, aangezien er door die nieuwe aanvragen roet in het eten wordt gegooi-d, daar op deze ock n-cg andere aanvragen z-ullen voLgen en hij ze dia-n- maar alle zou willen weren. De heer GEELHOEDT is van een ander sita/ndpunt. Hij zou ni-et willen -beginnen deze subsidie in te- trekken, omdat anderen er ook am vragen. Deze biblotheek is met recht de volksbibliotheek en verricht hare taak al vele jaren. Massa's men-sChen gaan er heen, om boeken te -halen. De personen die aan het hoofd daarvan staan, doen al het werk er voo-r geheel kosteloos; het bezorgt velen een aan- gemame ontspanning. De heer VAN CADSAND kan het demkbeeld van den heer Van Riet steunen; spreker heeft o-ok in de afdeelin-gen gezegd, dat hij dit zou voorst-ellen. Er bestaan in onze gemeente ver schillende bibliotheken, die zich alle uit eigen middelen dekiken. Hij mieent, dat deze post kan geschrapt-worden. Er is ook nog een andere aanvraag, waarvan. de noodzakelijklheid in het gelheeJ niiet bewezien lis. Er is door het bestuur een vergadering gahouden, waarin een voorstel in behandleling kwam, om de subsddieaamvraag in te trekken, op grand, dat die niet noodiza- kelijk zou zijn. De heer GEELHOEDT merkt op, dat wat de h-eer Van Ca-disand b-ewijst voldoende bewijist, dat zie de subaidi-e niet kunman missen, aange zien de aanvraag ni-et is ingetrokken. Hij ver- telt eChter niet alles, en wel, dla-t die vergade ring geh-ouden is naar aanlei-ding van een voonslag van het bestuur der Volksbibliotheek, die in -de aanvraag een gevaar zag, waarvan het wellicht zelf die dupe kon word-en, en aan- bood om een 400 a 500 boekdeelen ter bescbik- king van de vereeniging te Sluiskil wilde stel len, die ze dan ter lezing kon-den geven en het leesgeld zelf beuren. De heer D. SOHEELE wijst er op, dat de Volksbibliofheek al vele jaren subsidie heeft ontvangen-. Men kan nu van ihet stanidputnt uitgaan, dat, als het nog niet bestond, mien er geen suihsidl-e aan verleenen zou, toch, aange zien deze bibliotheek reeds zoolang bestaat en zeer v-ele menschetn daar van boeken w-orden voorzien, meent spreker dat de raad aatn de be-sitaande subsidie niet moet tomen, aangezi-en men dan deze inrichting in den gronid teekt. Hij zou echter niiet willen toelaten, dat nieuwe subsidies worden gegeven. De heer FRERIKS wrist er op, dat ook een verzoek is in.gekomen voor de R. K. Volksbi bliotheek, deze kan zich ook niet zelf bedruipen en is, door haar werk, even-eens in het alge- meen belang te achten. Hij beveelt het ver leenen van een subsiidie ten zeerste aan. De heer VAN AKEN: Weer een bewijs, dat we hiermede den verkeerden weg op zijn, Het beste is, al die subsidies in te trekken. De heer VAN DIJKE rnierkt op, dat we in deze weer denzelfden kan/t uitgaan als met de subsidies voor de bewaarschool. Het spijt hem, dat het zoo loop-t, daar er heel wat men- sChen bij de Volksbibliotheek om boeken ko men. Hij hoort den heer Freriks hetzelfde zeggen van de R. K. Volksbibliotheek. Het kan zijn, dat die ook subsidie noodig heeft, Spre ker zit ook in een bibliotheek. En hij heeft ook wel eenis gezegd: jongen, jon-gen, het staat maar miagerijes, Maar daarom heeft hij nog niet gezegd: dan gaan we maar naar de ge meente. Als hij dan naging, hoe veel sigaretten dte jon-genis e-lken dag rooken, dan meende hij, dat er geen bezwaar was het leesgeld wat te verhoogen. Zijn systeeim is, dat een boek, als het versleten is, zijn waarde moet hebben op- geb-racht en dus weer kunnen worden vervan- gen. Zoo is het leesgeld verhoogd van 2 tot 3 em later tot 5 cent. Zoo zou men missciMen o-ok kunnen zeiggen, dat de Volkstbdbliotheak moet doen, doch hij wil in aanmeridng nemen, dat daar door veel anme menschen gebruik van geimaakt wondt. Het spijt hem zeer, dat door een en ainder de Volksbibliotheek in het gedrang zal komen. Hij voor zich kan wel verklaren voor zijn bibliotheek om geen sub sidie te zullen komen. Hij meent, dat dit evetn- min zal geschieden voor de bibliotheek van den Ghr. Nationalen Werkmanisbomd. Voor Sluis kil meent hij, da.t er geen bezwaar is de suib sidie af te wij.zen, nu vemom-en wordt, dat ze boeken. kunnen krijgen. uit Ter Neuzen. Hij gaat geheel accoord met het voorstel van burgemeester en wethouders. Sluiskil kan voorzien warden door het -aanbod, dat de Volksbibliotiheek deed, omdat ze haar eigen subsidie in gevaar zag komen, en een 500 boe ken besChiikfbaar wil stellen. De heer GEELHOEDT: Maar dat weige ren ze. De heer COLSEN acht daarvoor toch wel een aanl.eidnmg, als men nagaat dat Sluiskil 5 kwartier van Ter Neuzen ligt. De heer -GEELHOEDT wijist er op, dat de afstand geen bezwaar beihoeft te zij.n, aange zien die boeken n-aar Sluiskil zouden worden gebracht en- daar kuninen worden beheerd. De heer HAMELINK acht een subsidie van f 50 voor Sluiskil geen uitkomst; daarvoor kan men bij den tegenwoordi-gen boek-enprij-s geen bibliotheek siti-dhten. Indien de Volksbiblio theek naar Sluiskil boeke-n dirigeeren wil, acht hij dat een veel betere opl-ossing. Dan zal men daar terstond een veel grootere keuze heibben. Indien zulks voor de Volksbibliotheek van Ter Neuzen geen -beletsel is, meent spreker, dat de afdeeling Volfcsonderwijs te Sluiskil diat aan bod graag moest accepteeren en willen exploi- teeren. Zij komt daarmede zelf-s verder dan met een subsidie van 150. •De h-eer COLSEN vraagt of de heer Geel- hoedt bestuurslid is. BEVRIJD U VAN DIE RUGPIJN! Rugpijn waarsdhuwt u, dat uw nieren ver- zwakt kunnen zij.n. Uit rugpijn blijkt dan, dat gij een specifiek niermiddel dient te gebruiken om deze belangrijke ievensorganen te ver- sterken. Waag u niet aan uitstel! Begin on- middellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Dit middel kan aan de nieren nieu we kracht geven, zorg dragen voor goede bioedzuivering, en rugpijn, blaasstoomissem, waterzuchtige zwellingen, pijn in de sp-ieren of gewrichten, matheid, vermoeidheid, zennwach- tigbeid, duizeligheid en urinestoomissen doen verdwijnen. Tal van mannen en vrouwen, die gedurende de laatste 25 jaren leden aan nierkwa-len en de pijnlijke verschijnselen daai-van getuigden, d-at Foster's Pillen hun kracht en gezondheid herstelden. Aarzel niet! De werking van dit specifieke middel is rechtstreeks op de nieren gericht, en als d-e-ze organ en goed werken, wordt het bloed behoorlijk gezuiverd en krac-htig. Daarcwn worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen dan ook algameen aanbevo-len tegen rheumatiek, lende- pijn, ischias, rugpijn en andere ernstige gevol gen van nierzwakte. Verkrijgbaar (in glasverp-akking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogi-sten a /1.75 per flacon. 31 De heer GEELHOEDT antwoordt ontken- nendi, m-aar kan verzekerem, dat het bestuur der Volksbibliotheek dat aanbod gedaan heeft en nog gestancl wil doen. De heer COLSEN merkt op, dat het voor hem de vraag was, of het bestuur der Volks bibliotheek daarmede accoord gi-ng. Er is van dat bestuur geen adres. De heer GEELHOEDT verzekert, dat hjj die- mededeeling niet uit zijn duian zuigt. De VOORZITTER deelt mede, dat de meer-- denh-eid van burgemeester en wethouders voorstelt ook f 50 toe te staan voor de R.K. bibliotheek. Hij betoogt voorts, dat de raad beter doet, zich niet -bezi-g te houden met de interne aangel-egenheden der verschillende yereemgingen. Hij -meenit ook, dat aan de Volksbibliotheek, krachtens de historie /200 behoort toegekend te blijven. Hij wenscht ech ter ook aan anderen die zich in hun eigen klasse wenschen te ontwikkelen subsidie ver leenen. Burgemeester en weith-ouders willen ook in deze de -menschen kans geven hun eigen leven te leven. Hij zou ook subsidie willen gyyen aan de bibliotheek van den heer Van Dijke, ook aan die van. Romeinen 13. HiJ meent, dat, indien in een gemeente als i Ter Neuzen, met 10.000 zielan, 500 wordt uit- gegeven voor .steun aan volksibi-bliotheken, dat w-erkelij-k niet overdreven mag worden ge- ruoemcl. Dan weet de raad dat men zoo hoog kan komen, en houidt zich verder buiten de ruzie. De VOORZITTER brengt in stemming de -subsidie voor de Volksbibliotheek. Deze wordt toegekend met 9 tegen 3 stem- men. Voor stemmen de heeren D. Scheele, Geel- hoedt, R. Scheele, Verlinde, Freriks, Colsen, Hamelink, Van Driel en Van Dijke; tegen stemmen de heeren Van Aken, Van Cadsand en Van Riet. Vervolgens wordt verworpen met 10 tegen 2 stemmen het voorstel tot het verleenen van een subsidie ad f 50 aan een d-aor de afdeeling -!^TVijlS te Sluiskil °P te richten Volksbibliotheek, en op dezelfde wijze het y-oonstel van burgemeester en wethouders om tlieek de R' K- Volksbiblio- Bij deze 2 laateite stemmingen stemmen vooi de heeren Freriks en Colsen; tegen stemmen de heeren Van Aken, D. Scheele, Van Cad- sanid, Geelhioed-t, R. Scheele, Verlinde, Hame link, Van Driel, Van Dijke en Van Riet. Re JAGER blijkt gedurende de behanidelmg -van dtezen post de vergadering te hebben verlaten. 210. Uitgaven voor volksfeesten. /20. -11. Subsiidien aan sch-ouwburgen of mu- ziekkorpsen. f 400. De heer VAN CADSAND wijst er op, in de afdeelingen bezwaar te hebben gemaakt tegen dezen post, en het spijt hem wel, d-at de met hem bevnende fractdes in -deze vergadering in vele opzichten omtrent dezen past met hem van meening venschillen. Hij is hieromtrent van hetzelfde gevoelen als voor andere zaken, en meent, dat degene die -muziek wil maken het ook maar zelf moet bekostigen en heit niet aangaat maar alles op de gemeente te schui- ve-n, m -dezen tijd van beauinigen. Hij wenischt in ieder geval aanteekening tegen dezen post te hebben gestemd. P' SCHEELE verschilt in dezen m den heer an Cadsand van gevoelen. Men kan hier geen muziekgezelschap missen, wat een armoede zou dat zijn, als men hier geen muziek had. Het zou toejuiehing verdie^ mdien ook Sluiskil een degelijk muziekko^' bezat, doch aangezien dit nu niet zoo is, zou mj aan de zangvereenigin-g al-daar f 50 willen geven, omdat die vereeniging eenigszins aan I z°hiers in den avond een concert ge- geven wordt, die Sluiskillenaars hier naar toe zullen komen. Er is in de afdeeling wel g£ vraagd om het muziekgezelschap ook eens naar Sluiskil te laten komen, maar dat gaat met zoo geimakkelijik. ste?omT50COLSw merkt dat voor stel am f 50 aan het zanggezels-chap te Sluiskil te geven, waairyaor z-e dan ook een concert in euzen willen komen geven, berust op de overweging, dat, als men naar andere plaat- sen met, wat daar voor muziek en zang wordt mtgegeyen, we werkelijk niet aan den hoogen kant zijn. Polyhymnia" te Slui,skil is een der beste zanggezelschap-pen van Zeeland, ,en hij gelooft met zijn voor-stel niet te veel te vragen, om haar te steunen. Er zijn gemeen- ten van kleineren omvang waar vijf en zes honderd, tot f 1000 wordt uitgegeven, Hii is met tegen die 400 voor het mu-ziekgezelischap, en w-i! voo-r Sluiskils zanggezelschap genoegeii nemen met f 50. as tegen '18er CADSAND verklaart er zich De h-eer VAN DIJKE vreest, dat er dan ook weer aanvragen van andere zanggezelschap- pen zull-en komen. De heer D. SCHEELE zou die afwijzen; zijn bedoe-hmg is in diit special© geval f 50 toe te kennen voor Sluiskil, omdat daar geen muziek- gezelscihap as. De VOORZITTER: Die f 50 worden bedoeld als een maximum. De heer HAMELINK: Omdat de leden van dat zanggezelschap op Sluiskil wonen. Het voorstel wiordt aanigenomen met 11 stemmen tegen 1; voor stemmen de heeren Van Aken, D. Scheele, Geelhoedit, R. Scheele. Verlinde, Freriks, Colsen, Hamelink, Van Driel, Van1 Dijike en Van Rieit; tegen stemt de heer Van Cadsand. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 7