V. R0SS8IH S patent verpakking cts. LANDBOUWBERICHTEN. 6EMEN6DE BERICHTEN. Morst niet. - Scheurt niet. - Geeft geen kort. liehie baaitabak DAMKUBBIEK. E MEOEO££U8S£g, AUTO DOOR EEN SNELTREIN GEGREPEN. 13, J. I- K. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. logement bij den beer C. P. de Regt. Uit de rekemmg en verantwoording van den penningimee'ster hleek, dat van het beheer bedroegen als volgt: Bezoildiging van den voorzitter, den secretaris en van den penningmeester J 225; presenti eg eld aan de bestuursleden f 72; kosten van algemeene vergadering en van de b estuursver«aderingen f 218,30; drnikwer'k en leveranties, zegeJs en tele- foon f 187; uitlossen van meststoffen J 419,98; havengeld f 50,36; onderzoek van meststoffen f 106,40; preparatie kistjes en aankoop flesscihen f 15,20; adverteeren f 48; diversen f 26,57; bodeloon f 57,25. Verschillende uitgaven: 22000 K.G. zwavelzure-ammoniaik per 100 K.G'. f 14,25; 94700 K.G. idem ad f 14,44; 21700 K.G. idem ad 14,32; 3500 K.G. idem ad f 505,40; 45000 K.G. Kali be- mestingzout per 100 K.G. f 5,72; 400 K.G. Kai'niet per 100 K.G. f 2,40; 66900 K.G. super ph osplh a at per 100 K.G. f 2,65 221000 K.G. idem per 100 K.G. f 2 69 8000 K.G. idem ad 2,49; 227700 K.G a mm onia k - superph osph a a t per 100 K.G. j 7,09; 138900 K.G. Chilisalpeter per 100 K.G. f 14,14; 26325 K.G. dem per 100 K.G. 14,02; 111150 K.G. idem per 100 K.G. 14,14; 26325 K.G. idem per 100 K.G. f 14,15; 500 K.G. sui'ker-lijnzaad- koekjes f 18,30 per 100 K.G.; 1830 K.G. Delftsche Grondnotenkoek per 100 K.G. f 18,50; 700 K.G. Cocosmeel per 100 K.G. f 15,50; 3800 K.G. mai's per 100 K.G. f 10,75; 1100 K.G. idem per 100 K.G. f 8,90; 2750 K.G. idem per 100 K.G. 9,10; 1200 K.G. idem per 100 K.G. f 9,25; 177 K.G. Brabantscli Rood Kla- verzaad per 100 K.G. f 108; 85 K.G. Hopperups Klaverzaad per 100 K.G. f 47; 30 K.G. Lucerne per 100 K.G. /110; 28 K.G. Golden Tankaairt per 100 K.G. f 55; 92 K.G. Groenikraag per 100 K.G. f 50; 55 K.G. Barres von Slutstrup per 100 K.G. 50; 15 rollen puntdraad f 5 per rol; 6 pakken krammen 1,50 per pak; 200 K.G. superphosphaat per 100 K.G. f 2,79; 100 K.G. Ammoniak-superpiho'sphaat per 100 K.G. f 7,19; ibijdrage tentoonstelling Axel f 25; larudbou-w hoogeschoo! te Wa- geningen f 5; totaal f 104.146,89. MIDDELBURG. De Kamer van Koophandel en Fabrie- ken voor de Zeeuwsche Eilanden te Mid- del'burg besloot met algemeene stemmen de destijds tot de Tweede Kamer gerichte motie, houdende verzoek aan het verdrag NederlandBelgie hare goedkeuring te onthouden ter kennis te brengen van de Eerste Kamer onder mededeeiing, dat de Kamer van Koophandel hare in die motie tegen het verdrag uitgesproken bezwaren onverzwakt handhaaft en derhalve aan de Eerste Kamer verzoekt hare goedkeu- ring aan het verdrag niet te verleenen. iNGEZO di ect Daar Leeuwarden vervoerd. Bij asn- komst in her ziekei.huis was zij reeds over- leden. RECHTSZAKEN. DIEFSTAL VAN EEN RIIWIEL. De recihtbank te Dendermonde heeft J. J. v. B. uit Stekene, die op 17 Maart te Axel het rijwiel van K. de Jonghe, dat deze in een gracht aldaar had gelegd, wegnam, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en 300 fr. boete. KIPPEN DE 's WINTERS OP BOERDERIJ. In ,,De Kleinveeteelt" wordt op het bekende feit gewezen, dat de kippen in den herfst en den winter van den leg af~ gaan, als ze bij slecht weer losgeiaten woriden. Teneinde de dieren aan den leg te hou- den,' moet men ze binnen houden, waar- voor natuurlijk noodig is een ruim hok, tochtvrij, maar frisch, verlicht in alle hoe- ken en kurkdroog op den bodem. Bij goed weer en als het terrein in orde is, kan men ze los laten, maar 00k dan nog slechts op het beste deel van den dag. Een uur voor het naar stok gaan, geeft men gewoonlij'k hardvoer (wie met kunst- lidht voert, 's avonds 00k nog eens); dit gebeurt onder een dikke laag krabsel. Men krijigt zoodoende de dieren gemak- kelijk in het hok. Sommigen gaan nog verder en laten de dieren van ongeveer 1 November tot einde Februari onafgebroken binnen in een ruim, droog en goed verlicht hok. Maar dan moet de huisvesting buiten- gwoon goed in orde zijn. Voor de boeren zal het beste zijn, den middenweg te bewandelen, d.w.z. de kippen alleen buiten te laten als terrein en weer gunstig zijn. En dan 's morgens niet te vroeg. ERNSTIGE M13HAN >£LING. De onbezoldigde rijksveldwachter Brekel- mans uit Riel, is met een familielid uit Goirle in de Kloosterslraat te Goirle, on- verhoeds door een aantal personen aange- valien. Er ontstond een formeele vecht- partij, waarvan 15 a 16 personen deelnamen, meldt het „N. v. h. Z". Brekelmans werd zeer ernstig gewond. Hg kreeg een steek in de borst, een boren het linkeroog en een in den arm. De pastoor verltende geestelgke hulp, waarna de zwaar ge<vonde par auto naar zijn woning te Riel werd overgebracht. Voorloopig zg'n twee broeders a's de vermoedelgke daders door de politie ge- arresteerd. OVERREDEJS EN GEDOOD. Dinsdagmiddag liepen te Akkrum eenige schoo'kindeien achter een vrachtwagen. Een der kinderea, het zesjarig dochtertje van den heer Kuindersma. liep achter den vracht- wagen vandaan, ju 1 st toen van den anderen kant een vraehtauto naderde De kleine werd gegrepen en ercstig gewond. Zij werd De onbewaakte overweg bij Diemen heeft Woensdag zijn eersten slachtoffer gemaakt. Omstreeks half acht re^d de heer Wolfen- buttel met zijn vrachtau o, op weg naar de beenzwai tfaori k over den overweg, toen u t de richting Amsterdam een sneltrein naierde. De machinist renade uit alle macht, doch kon niet vooikomeD, dat de wagen gegrepen en geheel v-rsplinterd werd. De heer Wolf-nbu tel werd onmiddellijk gedoodhet hoofd was den ongelukkige ran den romp gescheiden Het zwaar beschadigd chass's van den au'o zat op de buffers van de locomot ef. De verongelukte passeerde dagelijks dezen overweg. KIND LEVEND VERBRAND. Toen Z iterdagmiddag de vrouw van den arbeider H. R wonende in het Hoorneveen te Heerde, een buurpraatje ging maken, liet zg haar 2jarg kind a leen thuis. Door onbekende oorzaak is bet kind tijdecs de afwezighe d met vuur, vermoedelijk uit de kachel, in aanraking gebomen. Toen de moeder thuis kwam, lag haar dochtertje dood en half verkoold voor de deur van het huisje. BRUTALE INBRAAK. Wederom heeft te Beverwijk en brutale inbraalk plaats gehad, ditmaal in een boer- derij staande in den polder onder die ge- meente, meldt de „Msb.". Men verschaf- te zich in den nacht toegang door een WC.-raampje en bereikte door verschl lende gangen de slaapkamer. Hier werd zonder de slapenden te storen de brand kast geooend. De inhoud, bestaande uit een aantal sieraden en juweelen, werd zoolang in een kistje gedaan, waarna de inbreker nog kans zag uit een aan het ledikant hangende pantalon een porte- monnaie met geld te stolen. Dit was evenwel wat veel gewaagd, want de vrouw des huizes ontwaakte, zoodat de inbreker genoodzaakt was de vlucht te nemen, waarbij hij het kistje moest achterlaten. Alleen de portemon- naie werd medegenomen. NIETS GELEERD! Voor enkele jaren werd te Apeldoorn gearresteerd W. H., een jongmensch dat er zijn werk van maakte, vaJsch Engelsch bankpapier te vervaardigen en uit te geven. Dit bankpapier was calligrafisch prachtii- verzorgd. Op bijizonder listige wijze wist W. H. zich toegang te ver- schaffen tot de hoogere militaire kringen, zelfs zonder daartoe gerechtigd te zijn, droeg dit jongmensch de Engelsche uni form. Dank zij de speurzin van de Apeddoorn- sche recherche mocht het gel-ukken, den vervaardiger van dit valsch Engelsch bankpapier in handen te kriinen, waarna hij door de rechtbank te Zutfen werd veroordeeld tot eenige jaren gevangenis straf. Na deze straif ondergaan te heb- ben, schijnt H. zich weer op de vervaar- diging van dit bankpapier te hebben toe- gelegd, althans de politie te Maastricht en Roozendaal verzocht zijn aanhouding. Ook te 's Gravenhaae heeft hij aan het Staatsspoorstation dezer dagen een valsch biljet van 100 pond in betaling gegeven, zonder dat dit aanstonds werd bemerkt. Door de politie te Rotterdam werd H. aangehouden, en zal voorloopig wed geen kans meer kriiqen, zijn kwade praktijken uit te voeren. SPIEGELSCHRIFT. Engelsche bladen maken met eenige verwondering melding van een patientje van het Paddingston Green Children's Hospital, dat zes jaar oud en behoorlijk intelligent is, maar lijdt aan een afwijkimig, mancinisme geheeten, die ziclh hierin uit, dat het kind spiegelschrift schrijft, de regels van rechtS naar links. Daarbij heeft het neiging tot stotteren (wat trouwens ook veel voorkomt bij linkshandige kin- deren, vooral als ze gedwongen worden rechtshandig te werken). Moet het kind g.ewoon schrijven, van links naar rechfis, dan heeft ze daarbij een spiegel noodig. Alice with the looking-glass" heeft de belangstelldng van journalisten, die haar komen bezoeken of over haar schrijven. Maar haar glorie wordt aan den anderen kant weer verkleind door inzenders, die net zoo'n geval kennen. Zoo schrijft iemand in de Evening Standard", dat hij een normaal nidhtje heeft van negen jaar, dat evengoed van links naar rechts als omgekeerd kan schrijven. Toen ze leerde schrijven, schreef ze spiegelschrift en eerst na twee jaren leerde ze naar rechts schrijven. Als ze een man moet teekenen biegint ze met de schoenen en eindigt met den hoed. Dergelijke diingen komen vaker voor; in Duitschlamd is een kind, dat alles op z'n kop ziet, ook de letters. Ook dat kind heeft een spiegel noodig, om te lezen, hoe normale letters zich aan het normale ooq voordoen. Op het giebied van omkeeringen kan men vele merkwaardigheden aantreffen. Zoo zijn er schoolkinderen, die alle cijfers goed opnemen en schrijven, maar b.v. de 3 of de 5 steeds omkeeren bij het schrij ven. Een aantal jaren geleden heeft de Ver- eeniging voor para-psychiscih onderzoek te Berlijn qeexperimenteerd met een dame, die met de linkenhand een Engelschen en tegelijk met de rechterhand een Franschen brief van geheel anderen inhoud kon schrijven. (Hbld.) HET STIERENGEVECHT. Generaal Martinez Anido, de minister van binnenlandsche zaken, heeft, naar de Madrileensche correspondent van de Times meldt, besloten een proef te nemen met een harnas voor de paarden, die ge- bruikt worden bij de stierengevechten. Blijkt de proef te voldoen, dan zal het harnas algemeen voorgeschreven worden. Men hoopt op deze wijze de walgelijke paardenmishandeling, die den stierenge vechten eigen was, voortaan te voorko- men zonder aan het schouwspel zijn beko- ring te ontnemen. Het prikken van den stier door de bereden ,,picadores" acht men noodzakelijik om het beest voldoende uit te putten voor de volgende afdeeling van het gevecht. De lansen, waarmee het prikken geschiedt, kunnen niet verder dan een paar centimeter in den hals van het beest doordringen. Hij moet ten min- ste drie steken in de nekspieren ontvan- gen. Een bekwaam picador moet de lans zoo in den nek planten, dat hij den stier genoeg in bedwang houdt om den aanva^ van het verwoede dier op zijn paard te stuiten. Dit brengt voor den man zelf het gevaar mee, dat de geringste afwijking bij het steken zijn leven in gevaar brengt. Vandaar dat de meeste der picadores er liever hun paard aan wagen. Er is een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van een geschikt harnas. Slaagt men er in op die manier het leven der paarden wat meer te sparen, dan kun nen de ondernemers voor betere en ster kere dieren zorgen, wat voor de picadores weer een reden zou kunnen zijn ze meer te sparen. Op zoo'n manier zou men terug kunnen keeren tot de tijden van weleer toen een picador er een eer in stel- de te zorgen, dat zijn paard ongedeerd bleef. EEN ONTPLOFFING. In de New-Yorksche haven heeft voor den Brooklynschen wal, een ontploffing plaats gevonden aan boord van het petro- leum-tankschip „Agwisum". Zij gaf een reusachtigen schrik en het schip is ge- zonken. Volgens een ander bericht zijn er negen dooden. EEN FAMILIEDRAMA. Te Klein Lauersitz in Silezie is de 78- jarige vrouw Julje, die bij haar dochter, vrouw Baumgart, inwoonde, vermoord en haar dochter door een steek in den hals gewond. De dader heeft daarna de hof- stede van vrouw Baumgart, die geschei den van haar man leeft, in brand gesto- ken. Vermoedelijk is de dader de onechte zoon van vrouw Baumgart, een zekere Ernst Gerntke. Hij is sindsdiien ver- dwenen. Avondmaal-servies van zilver, braken van de crucifixen op het altaar en in de sacris- t'ie de Christusfiguren af en roofden ook 30 spaarbussen van de Zondagsschool. Elk snoor ontbreekt. HOE DE SOVJET VAN FEODOSIA HAAR SCHaTBEWAARDER BEHANDELDE. Toen in 1917 de Dui'sche kruisers „Goe ben" en Ureslau", te zamen m-t Tu ks he scbepen, de Russische Zsvarte Zeeharen leodosia bombardet-rden, verloor een man in de stad de bezinning nietde oude Dormei ko, de custos van den grootsten stede ijken schat, de Ajwasofsk galerij. Daarin werden vele vermaavde zees ukken bewaard van de hand van Rus ands besten marincschilder, Ajwasofski. Dormenko was ass stent van den kunst naar geweest, en de keizerlijke regeeriug had bem tot be- waarder der verzameling aangcsteld. Toen htt tombarc'ement dan begon borg Dor- menko de schilderijen stuk voor stuk op veilige p aatsen weg eerst toen veriiet hij de siad. Het lot van Feodosia in da nu volgende revolutiejaren liet waarlijk het weer boven brengen der kunstwerken n et toe. Bo'sje wiki en co it rare volutionai ren. de Duitschers in 1918, Denikm en Wrangel woedden over de ongelukkige plaa-s. Men wist dat de schatten van Ajwasofski te Feodosia mo sten zijn: miar wair, d »t kon niemand zelfs vermoeden. Dormenko werd ontboden, verhoord, opgesloten, gefolterd, alles ver- geefsch; bij verried niets Meer dan eens dreigde de dood hem. Soms beweerde hij Goeben" de niet wegens 24-30 en positie- d. 32—27 kan 20X47. e. Naar onze meening moet wit niet spelen 22—18, maar 35—30 (zw. 24X35), gevolgdl door 4034 met gelijk spei, dat wit veel kansen biedt! 2218 is foutief uit oogpunt! Probleem n°. 10. Auteur J. Kaan Dz. te 1 er Neuzen Motto; ,,Vierkant op zijn punt". Zwart: 13 schijven op 2, 4 7 8 9 16, 18, 19, 23, 27, 28 en 32. Wit: 12 schijven op 11, 15, 20 21 35 40, 41, 42, 43, 44, 48, en 49. Wit speeilt en wint Probleem n°. 11. Auteur W. Hoekstra, Den Haag. (Uit „Het Damspel"). Zwart: 9 schijven op 7, 8, 9, 13 20 24 26, 30, 36. Wit: 10 schijven op 17, 21, 22 28 29 32, 42, 44, 45 en 47. Wit speelt en wint Oplossingen voor 27 J. J. Kaan, Sluiskil. December aan Voortgezette vergadering des avonds 7 uur. de heer J. HuizdTLg'a, burgpe- TWEE MOORDEN. In Mei 1924 werd in het bosch van ^ambouillet het beroofde lijk van een man gevonden met drie revolverschoten in het hoofd en het gelukte de politie toen niet vast te stellen wie de vermoorde was, noch eenig spoor van den dader te ontdekken. In November 1924 werd wederom het lijk van een man in 't bosch van Rambouillet gevonden, eveneens met revolverkogels in het hoofd en 06k van dezen vermoorde kon de identiteit niet worden vastgesteld. In April van het volgend jaar slaagde de politie er in uit ae maken, dat de twee vermooxden een sohrijniwerker en zijn knecht waren. Wde kon er belang bij hebben deze beide menschen uit den weg te ruimen? De verdenking viel natuurlijk op den man, die zich ook als schrijnwerker in de zaak van den vermoorde had gevestigd. Een onderzoek heeft vrijwel overtuigende bewijzen voor de schuld van den ver- dachte aan het licht gebraclht. Ook heeft hij bij een eerste verhoor door de politie vrijwel een bekentenis afgelegd, maar Maanidag, toen de zaak voor het hof van assissen der Seine in behandeling kwam, heeft de verdachte weer alles ontkend. Het is een man van dertig jaar, Rebuffe geheeten, een anarchist, die reeds vroe- ger voor het maken van valsch bankpa pier is veroordeeld. IN DE KERK VAN DEN HEILIGEN OLIJFBERG te Jerusalem zijn inbrekers van de be- waarsohool uit naast de kerk daarin bin- nennedrongen door een tafel uit de school op straat te plaatsen en in het ker.kge- bouw te klauteren. Zij roofden een groot dat de malrozen van de stukken geroofd hadden. Toen alle stormen waren overgewaaid en de stad haar kalmte had herkregen, ver- klaarde Dormenko op zekeren dag, dat hjj de stad weer in het bezit der schilderijen zou stellen. Onder bergen van lompen, stroo en oud papier kwamen zij in een schuur weer te voorschijn. En Dormenko werd weer custos en behoedde zijn schat. Maar de tijden zijn moeilijk, en van zijn klein ambtenaaresalaris kan Dormenko en met zijn gez n uiet komen. Dezer dagen wendde hij zich tot de plaatselijke sovjet, om salarisverhooging. Zijn verzoek werd afgewezen. Wei is waar had hij, zoo heette het, een grooten schat voor der staat be waard en, terloops, de entrees van het museum leveren tienduizenden roebel per jaar op maar van die 20 roebel opslag, neen, daarvan kon niets komen. Bp zij a verhoor vroeg men #U was toch huisknecht bij den schilder Ajwasofski Toen werd het den ouden man te bar, hij liep weg, sloeg de deur achter zich dicht, en liet het intellectueele Rusland achter met het biUere gevoel, hoe een man die zich jegens kunst en cultuur verdienstelijk heeft gemaakt onder dit regime behandeld wordt. VIII. ,,Coup de Mazette". De volgende openingsstudie is, naar wij meenen, van den Franschen dammer Marcel Bonnaind. Van de aanvangspositie af word't gespeeld: Wit 1. 33—28 2. 31—27 3. 37—31 4. 27—21 5. 21X23 (meerslag) 6. 42X31 7. 28X17 en zwart wint de schijf op 17. Deze op zeer verrassende wijze verkre- gen schijfwinst kan wit ook maken. Vol- lediglheidshalve geven we het spel, zooails het dan verloopt, hieronder. Men bestu- deere deze spelgangen grondlig! Zwart 17—21 12—17 21—26 26X37 11—17! 17—22 19—26 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Wit Zwart 31—27 18—23 34—30 20—24 39—34 14—20 30—25 24—30 25XH 30X28 (meerslag) 40—34! 9X20 34—29 23X34 32X25 en wit wint de sdhijif op 34. ^Oplossingen van de problemen VI en N°. VI. (Meerslag-razernij)Alleen zetten van wit 43—39, 39—34, 35—30 30X28, 25X en 523. Een mooie demonstratie van den meer- slagregel. Vooral van den 4e zet van wit 30X28 is een prachtige positie ontstaan! Zwart moet dan 6X30 spelen! NrVII. Dit probleem laat ons zien, hoe zwart al zijn stukken beihoudt en tooh verliest! Wit speelt 4843, zwart slaat 17X50, wit 34—29 (zw. 24X33); 43—39 (zw. 33X44) en 27—49. Zwart is nu vastgezet. kan niet meer spelen en is dus verloren! Wei verrassend! Goede oplossingen ontvingen we van joz. Haak (Sluiskil), J. Kaan Dz., G. Meulenbexg, D. Kaan, alien te Ter Neu zen; D- Luteijn te Oostburg, van Wijck en G. de Blaeij, beiden te Mididelburg. j. Scheele te Zaamsilag, Iz. Verburg te Drie- wegen (gem. Ter Neuzen). De vragen, die wij stelden naar aan- leiding varj den stand, die ontstond na den l5en zet van zwart in de opendngs- studie-Springer (zie rubriek n°. VI), zijn met steeds volledig beantwoord: Na 4034 zou zwart 2429 spelen met schijfwinst en niet 2430, want dan wint zwart niets! Op 37—31 zou zwart ltaen volgen 24—30, 20X27, 19—23 en 17><46. Dit is door niemand gezien! 3329 kan niet wegens 1218 en 7X47. a. b. c. V oorjzitter meester. Tegenwoordiig alle laden. De VOORZITTER stelt tlhans aan de orde de besprefcinig over posit no. 196 )rsubsudie voor de bewaarsehiolen", ook in verband met de ver- zoeken om suibsidie voor de R. K. bewaar- school in de kom, f 1000, en voor die te Sluis kil, 600. De heer COLSEN wenscht thans terug1 te komen op zijn bij de behandeling van hat verzoek om snbsdidie voor een neutrale be- waarsehool aangekondigd voorstel, om diie soholan te subsidieeren per kind; hij wensdit dat te bepalen op f 6. Hij wijst er op, dat er in onze gemaente ge- middeld 500 kinders zijn in dten leeftijd, dat ze voor de bewaarschool in aanmerkdng ko men, en dat de gemeenite er nu al /2000 aan kwijt is, teirwijl er nog liggen verzoeken van de beide Katiholieke bawaarsidholen en hij voor- zieit, dat men binnen niet al te lanigan tijd nog 2 verzoeken krijgen zal. De op te richten be- waarsabool van de vereeniging Volksomderwijs zal onder die regeling in de eerste jaren lijdan, doch voor de christelijke bewaarsdhool inet 160 kinderen wordt het f 960 en maalct dus geen grooit verscihiL De gemeenteraad weet dan eclhter ongeveer waarmiede hij er van af is, Spreker zou van die regeling nog willan afwijken, om de vereeniging VolksorLderwfjis, ten wier bahoeve in de vorige raad.szittdng in beginsel 1000 is toegezegd, ter wille te zijn, maar hij vond het toch nog al een heele stap, om idaarvioor ineens 1000 toe te staan, tar- wijl niet eens kan beoordeeld worden, waar die school zal komen te staan, hoeveel kinderen daar zullen komen en wat dies meer zij. En als een andere vereeniging om suhsiidie komt, moet die een rekening en begrootinig overleggen. Zij kunnen voor die neutrale bewaarsdhool nog niet eenis zeggen hoeveel kinderen er zul len zijn, Er zijn er vermoedelijk maar een 60 of 70. Om alle moeilijkheden in de toekomst te voorkomen, zo.u hij eeruvoudig een' siub^idie per kind willen gevem. Acht men fG niet ge- noeg, dan- wil hij ook tot f 7 gaan, maar aniders 11s er geen eimd aan. Hij beveelt zijn voorstel ten zeerste aan. De heer VAN OADSAND is van oordeel, dat de post, zooals die er staat, ten behoeve van de christelijke bewaarsidhool, zou behooren te wor den aangevodhten, doch. hij averweegt, dat deze is voortgesproten uit den oorlogstoestand en stre'kken moest tot verbetering van de jaar- wedden van het personeel. Zooals bekenid is ^hlJ venae* tegen het voorstel am 1 1000 beschiikbaar te stellen voor een neutrale bewaarschool, in de eerste plaats, omdat de raad niet weet, wat die geven zal, em uit over- wegiimg, en voorts aoht hij de bestaanide wijze van sub siddeve rl eeming ook niet goad. Het zou ook kunnen zijm, diat de christelijke bewaar school door opridhting dier neutrale school in leerlmgental verminderde en het met een leerkracht minder kon.. Dan kon daar dus bezumagd worden. Hij kan zich daarin aan- sluaten bij het voorstel van den heer Golisan, als gevolg van de aanvraag om subsidiie voor een nieuwe bewaarschool en met het oog op de aanvragen, die nog komen kunmen. Er dient in dezen wel ter dege rekening gehoudem te worden, dat de opbrengst der belasting door verminderd inkomen der ingezetenen steeds daalt. De heer VAN RIET herinnert, dat hij zidh m de vorige vergadering eenigsains vetrzet heeft tegen de behandeling van het verzoek voor de neutrale bewaarschool en de vraag steldte: waarom dat nu ook niet behandeld bij de gemeentebegrooting. Nu blijkt we1, dat dit jiust gezien is geweest, want dan had de raad de kwestie subsidieverleeming voor de bcwaar- s'dbolen in zij.n geheel kunnen overzien. Door het genomen besluit is de raad reeds eemigts- zins gabonden. Burgeaneester en wethouders stellen nu voor, te subsidieeren naar de gdble- ken behoefte. Nu is het ontegenzeggelijk, daft voor de nieuw te stidhiten innicihting, de 1 after en daardoor de behoefte om steuin veel grooter zal zijn, dan die van de bestaande school, die er reeds jaren is, Maar daarin zit dan toch ook weer een onevemredigheid en de beste weg zou zijn te steunen din verband met het aantal leerlingen, dat de bewaarschool bezoekt. Er staat nu 1000 op de begrootinig voor de cihriistelijke bewaarschool, een gelijk bacfrag is toegezegd aan de te stichten neutrale school maar de heeren vergeten de andere aanvragen die er zijn, terwijl nog andere worden aange kondigd. De heer VAN CADSAND: Met de gevolgen. De heer HAMELINK constateert, dat de sprekers over dit punt zich tot nu to a zeer vaag hebben uitgelaten, maar meent, dat het nu edge nil ijk gaat over de aanvraag voor 4 bewaarscholen. Hij wil beginnen met te ver- klaren, dat het hem zeer vreemd is opgeval- len', dat de behoefte aan subsidie bij de Roomisch-Katholieke bewaarscholen pas thans aan het licht is gekomen, nadat in beginsel besloten was subsidie te verleenen voor eeti, neutrale bewaarschool. Jarenlang hebben zij geexploiteerd zonder dat van die behoefte bleek, doch nauwelijfcs is subsidie gevraagd voor een inrichting van andere richting, of nu komen ze te kennen geven, dat ze ook wel een gemeentesuibsidie in de waoht willen sleeper. Door het bestaan in de vorige jaren hebben zij bewezen, dat ze zich kunnen bedruipen, en nu vindt spreker het van die besturen. een minder- waardige bonding, dat zij een subsidie komen vragen, en eveuals kleine jomgens te kennen geven.: omdat Piet wat krijgt, wil ik er ook mijn part van hebben. De verzoeken zijn nu echter aan. de orde gesteld, dus moet de raad er zich over uitspreken. Nu kan men wel eenvoudig voorstellen een subsidie per kind toe

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 6