Tor Ue asen s die Couraat Woensdag 15 Dec. 1926. Ho. 8004. VAN GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Vergadering van Donderdag 18 November 1926, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de beer J. Huizinga, burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, D. van Aken, D. Scheele, P. van Oadsand, L. J. Geelhoedt, R. Scheele, C. A. Verlmde, F. L- Freriks, H. J. Oolsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, B. N. van Dijke en J. van Riet. (5. Vervolg). 82. Kosten van uitzenriiimg' en verpleging van kinderen in gezondheids- en vacantiekolo- mBij /earn post komt in bebandeling een adr^ van bet bestuur der vereeniging voor Ornate lijke Gezondheids- en Vacantiekotomes in Ne derland, dat daarin te kennen geeft dat haar koloniehuis „Zonneheuvel te beppe Noord-Braibantnoodzakelijk mioe l t_ word en cm aan de vele aanvragen tot plaat sing van zwakke en prae-tuberculose kinderen ted^r^oT^tbreiddng en inrichting van het een bedrag van f25.000 noodrg ^dat ook uit Uwe gemeente in dit koloniebms kinderen van alle gezmdten kunnen warden g w^^ve ondengeteekenden zicb tot uw col lage wenden met bet eerbiedig verzoek on.s een bedrag te wilien toekennen voor de uitfor^dang en inirdchting van bet koloniebms „Zomne- heB?dit adreS is gevoegd de volgende Memorie VainTMed<192bgwerd door het bestuur der ver eehoging voor Ohristelijke Gezondheids- en V acantiekolonien in Nederland.goecige bij Kan. besluit van 19 Januara 19i2, No. het koloniebuis „Zonneheuvel der Goudscbe vereeniging voor uitzending van zwakke km omdat het aantal aanvragen tot ,P1fa'^nif v^ zwakke en. prae-tuberculose kinderen m de reeds bestaande kolonietauizen te Nunspeet en Egmond aan Zee het aantal beschikbare plaat- sen verre overtrof. Gelegen in gezonde streek op 5 At E.a. bosebgrond te Sep.pe (N.-Br.) werd dat brns zoo sipoediig mogelijk geopend, om aan de in- gekomen aanvragen tot opnemimg van kinderen te kunnen voldoen. Zeer gunstige resultaten werden .sinds de opening van het huis verkre- gen, waarvan onder meer de belanignjke toe- name in gewioht een duidelijk bewijs was. Het is echter gebleken, dat het noodzakelijk is om aan het koloniebuis, waar thans 30 kin deren kunnen geplaatst worden, uitbreadmg te geven, zoodat er plaats komt voor 60 kinderen. Dan zal bet mogelijk zijn aan de aanvragen te voldoen en zullen zwakke en prae-tuberculose kinderen bet geheele jaar door in een modern ingerichit koloniebuis kunnen verpleegd worden. Kunnen aldus een grooter aantal kinderen opgeariomen worden, dian wordt hierdoor kracn- tig medegewerkt in het belang van de volks- gezon/dheid in't algemeen, aLsook in bet belang der tuberculosebestrijding, waar bet lmmers van algemeene bekendlheid is, welk een krach- tig wapen in dien strijd dte uitzondering van zwakke en prae-tuberculose kinderen is. Wij wijzen U er op, dat onze koloniehuazen opensitaan voor kinderen van alle gezindten en dus iedereen wordt opgenomen. Waar tegenwoordig zoowel bet Rijk als de provincial© besturen de uitzending van zwakke en prae-tuberculose kinderen steunen, omdat men vain't groote belang overtuigd is, diaar ho- pen wij diat ook Uw college voor ditmaal aan on® verzoek zal wilien voldoen door het schen- ken van een bijdrage in 't belang van de kin deren van ons volk en van ben uit Uwe ge meente, voor wie de uitzending noodig zal zijn. Burgemeester en wethouders stellen voor voor die stichting een bijdrage te verleenen van f 10. De heer HAMELINK zsiet tot zijn genoegen, dat burgemeester en wethouders voor deze zaak iets gevoelen, doch bad liever gezien, dat ze bun. voorstel baddien veranderd, door voor te stellen een vastte bijdrage voor uitzending van kinderen, hetgeen in vele gemeenten al is doorgevoerd. Hij acht het belemmerend, dat, indien oudens diaarvan voor bun kinderen ge- bruik zoudem moeten maken, de gemeenteraad over het al of niet verleenen eener bijdrage telkens zal moeten worden geboord. De VOORZITTER geeft te kennen, dat bur gemeester en wethouders thans met hun voor- stel badoelen de vergrooting der stichting mo gelijk te maken. Indien alle gemeenten van Nederland ongeveer naar rato zoo'n bedrag toestaan, komt bet noodige bedrag ruim bijeen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenoimen. 83. Subsidie aan de vereeniging „Het Groe- ne Kruis". f 1200. 84. Subsidfie aan het „Wit-Gele Kruis" te SluMdl". f 250. De beer COLSEN uit zijn spijt, dat burge meester en wethouders de subsidie f 50 lager voorstellen dan de vereeniging vraagt, aange- zien het bedrag dringenid noodig is. Hat Wit Gele Kruis te Sluiskil bewijst dinar vele dieris- tein, meer en meer wordt de hulp daarvan in- geroepen ook door andersdenkeniden, omdat er een zuster besichikhaar is. Hij zou het op prijs stellen, dat deze posit imet f 50 werd verboogd. De heer D. SOHEELE vraagt, of de rekening van de vereeniging oolk onder de oogen is ge- komeni De VOORZITTER antwoordt bevestigend. De ontvanigsten hebben over 1926 ibedragen aan oontributies van 174 leden f 261, subsidie ge meente 200 en boeten f 5, samen f 466. De uitgaven: isalaris wijkverpleegister f 300, ver- goedinig magazijn f 10, contributie aan de fe- deratie 17,40; idem aan d'e centrale vereeni ging T. B. C. f 5, bodeloon f 10, drukwerken 7,50, aanscbaffen magazij'nartikelen 159, te samen 508,90, het tekort alzoo f 42,90. Voor 1927 worden de ontvanigsten ger-aamd op f 485 en de uitgaven op f 526,50 (de sUb- saidie van de gemeente is uitgetrokken op 200). Het tekort is dan 41,50. De heer FRERIKS steunt het voorstel van den heer Colsen om de subsidie met f 50 te vetrboogen. De heer HAMELINK merkt op, dat, indien het Wit Gele Kruis van Sluiskil en dat in de koon samenwerkten, er wel een zoodandge be- zumiging zou worden verkregen, dat venhoo- ging der subsidie niet noodig was. De VOORZITTER berekent, dat er op de be- grooting voor de wijkverpleginig f 1700 is uit getrokken, nl. f 500 voor de beide vereenigin- gen van het R.K. Wit Gele Kruis en fl200 voor het Groene Kruis. Indien hij nagaait, dat op 1 Januari 1J. de R. K. bevolking 2027 zde- len telde, dan is dat een vijfde deel der bea d- king, en meent hij, dat in die veiboudiing het voor hun wijkverpleging uitgetrokken bedrag een zeer goed figuur maakt. Hij is ook van oordeel, dat de beide R.K. vereenigingen zioh, ter beispaning van kosten, zouden bebooren te verslaan. Burgemeester en wethouders heb ben naar aanleiding dier verhoudinig niet aan de hedragen wilien tomen, maar achten het voorgestelde tocb zeker voldoende. De heer COLSEN merkt op, dat de heer Hamelink nu wel heeft opgemerkt, dat de bei de R.K. vereenigingen van Sluiskil en de kom zicb zouden moeten vereenigen, maar dat kan toch niet? Waar zou de verpleegster moeten wonen? Hij wijist er op, dat er te Sluiskil voor de zuster veel werk is, daar het niet eens alien leden zijn, die geholpen worden. GedurAg komt het voor, dat menschen die een onigeval krjjgen op de cokesfabriek recbt- streekscih naar het ziekenbuis worden ge- bracbt, om. daar door de zuster te worden Se- hiandeid. Men kan dan tocb niet eer.st aan die menschen vragen of ze wel lid zijn? Ze wor den alle geholpen. Men moet ook niet ver- geten, dat er te Sluiskil geen gen.eesheer woont, en dat die eerste hulp door een ervaren zuster alzoo van groote beteekenis is- Er wordt daar dius veel steun gebeel vrijwillig verleenid, en er moet ook veel gedaan worden. De heer DE JAGER vraagt, of de zuster ook niet veel dienistan doet in het gedeelte van Sluiskil, dat niet bij Ter Neuzen behoort. Komt ze ook niet in de gemeenten Westdorpe en Sas van Gent. Men zou dan toch bij die gemeenten ook o-m subsidie kunnen aanklop- pen De heer COLSEN wijst er op, dat men niet uit het oog moet verliezen, dat de zuster veel te weinig salaris krijgt. Zij komt ook niet tot in Sas van Gent, hetgeen hare werkzaam- heden ook niet zouden toelaten. Wat zou het ook voor een toestand worden, als de zuster van uit de kom moest komen, of wel omge- keerd van uit Sluiskil in de kotm hulp komen verleenen. De beide vereenigingen kunnen onmogelijk worden ineengesmolten. De heer VAN RIET wil toegeven, dat een zuster en te Ter Neuzen en te Sluiskil noodig is, maar meent, dat er toch op de verplegingis- artikelen zou kunnen worden bezuinigd, als beide vereenigingen gecombineerd werkten. Wanneer "er dan te Sluiskil artikelen noodig waren, konden die daarheen worden gezonden het is toch niet noodig daar ook een volledig magazijn op te slaan. Beide vereenigingen behooren in elk geval tot dezelfde groep men schen, en behoorden volledig naast elkaar te staan. De heer HAMELINK vermeent, dat de zus ter wel in Sas van Gent komt, aangezien ze tocb ook wel hulp verleent in de Zandstraat. En wat nu betreft de vele gevallen, dat hulp verleenid1 wordt aan personnel van de cokes fabriek, zoo meent hij, dat de gemeente dat dan toch eigenlijik niet behoort te betalen, doch dat er veel meer anleiding zou zijn am een bijdrage te vragen aan de directie der cokesfabriek. Hij betoogt voorts, dat het toch ook niet aangiaat, dat gelijkdenkende menschen verschillende vereenigingen van gelijke strek- f king stichten, en dan de meerdere kosten, die I uit dat ges.pl itst werken ontstaan op de ge- meente wilien verhalen. 1 De heer D. SCHEELE geeft te kennen, te zullen istemmen voor het voorstel van den 1 heer Colsen. In theorie is het volkoanen juist, dat de beide Wit Gele Kruizien een vereeni- ging moestan vormen, maar in de praetijk f levert dat moeilijkbeden op en aangezien toeh voldoende geconstateerd is, dat de zuster te Sluiskil niet kan germist worden en aan ieder- i een hulp wordt verleend, zou hij dan die kleine vehhooging maar wilien geve.n. De heer VERLINDE vraagt, of er van wege f. het Groene Kruis te Sluiskil ook geen hulp wordt verleend. De VOORZITTER meent, dat er daar een adres is, waar men zich wenden kan. De heer VERLINDE kan, indien er geen directe hulp wordt verleend van wege het Groene Kruis het voorstel ook wel steunen. De heer COLSEN geeft te kennen, met deze zaak goed op de hoogte te zijn. In spoed- edischemde gevallen wordt ook van wege die leden van het Groene Kruis de hulp der zus ter van het Wit Gele Kruis ingeroepen, om- dat er va,n eerstgenoemde vereeniging geen zuster woont en er te veel tijd verloopt eer I die er uit de kom is. E,n wat betreft het vra- gen van een bijdrage aan de cokesfabriek, daarin ziet hij niet veel heil, terwijil men toch als ze daar met- een verwonide aanlkomen niet tegen de directie kan gaan zeggen bebandel diie menisdhen zelf. De heer VAN CADSAND noemt het ook f een groot bezwaar, dat voor hen die van wege het Groene Kruis wemischen te worden gehol pen, eerst een zuster uit" Ter Neuzen imoet j komen. Daarom gaan de bewoners van Sluis kil veelal naar het Wit Gele Kruis. De heer GEELHOEDT meent, dat ze tocb ook zouden kunmen bepalen, ^dat ze alleen hen die lid zijn ihelpen; dat zou de financien ver- i sterken. Ook boort men, dat de zuster in de s Zandstraat komt, dus ook wel in Sas van Gemt. De heer D. SCHEELE meent, dat men toch ij niet al idiie memsohen die daar hulp zoefcen moet gaan verplichten er lid van te worden. Hij meent, dat de raad moet waardeeren de I wijze waarop de zuster van het Wit Gele i Kruis daar haar taak verricht. 3 Het voorstel van den heer Colsen om de sulb- sidie uit te trekken op f 250 wordt aangeno- s men met 8 tegen 5 sitemmen. I Voor stemmen de heeren Van Aken, D. Scheele, Van CadsondR. Scbeele, Verlmde, i Freriks, Oolsen en Van Dijke; tegen stemmen de heeren Geelhoedt, Hamelink, Van Driel, Van Riet en De Jager. 85. Subsidie aan het „Wit-Gele Kruis" te Ter Neuzen. 300. 86. Sulbsidie aan de vereenigintg tot zieken- verzorgirug. f 2000. 87. Toelage aan den oud-keurmeester P. J. Klaassen. 287. Hoofdstuk V. Volksbuisvesting. Inkomsten: 88. Rentem en aflossimg van voorsohotten, verleenid in het belang van de verbetering der volkshudswestinig. f 1710. 89. Bijdiragen van het rijk, krachtens art. 38, derde lid, der Woninigwet. /9600. 90. Terugbetaling door de woningbouwver- eenigingen der anniui'teiten over aan haar ten beboeve van den bouw van arbeiderswondngen verieende voorscbotten. 38.960. 95. Erfpaoht voor de uitgifte van gronden gebruikt in het belang der volksbuisvesting. 2365. 96. Huur van grand, waarop de noodwonin- gen zijn gebouwdi 125. 97. Voordeeliige saldi der exploitatie-reke- ndngen der 6 noodrwoninigen. 375. 98. Voordieelig saldo der exploitatie-reke- niinig van de miididenstandswoningan. f 750. Uitgaven 91. Overage rente van geldleeningen ten laste van Hoofdstuk V komende. 2930. 92. Overige aflossing van geldleeningen ten S laste van Hoofdstuk V komanda 1575. 93. Annu'iteaten aan het rijk verschuldigd f t r zake van onfcvangcn vGO'rscliottsn m net j belang van de verbetering der volkshuisves- j ting, f 41.975. i 94. Bijidragen ter tegemoetkoming in de betaling van rente en aflossing van een door de gemeente verleend voorscbot in het belang van de verbetering der volksbuisvesting. f 12.800'. 101. Aandeel van bet rijk in het voordeelig saldo der exploitatierekendng der 6 noodwo- ningeni. 430. 102. Aandeel van het rijk in het voordeelig saldlo der exploitatierekening der middem- standtewoningen. f 565. Hoofdstuk VI. Openbare werken. Uitgaven 103. Jaarwedden van het personeel ten diemste van het beheer der openbare werken, voor zooiver niet onder die volgende artikelen begrepen. 17.340. 104. Onderboud van straten en pleinen. 2230. De heer HAMELINK zal wel niet behoeven te zeggen, dat hij met den voorzitter van meaning verschilt, over het beheer onzer straten. Het vorig jaar is daarover uitvoerig gedebaitteerd, en sprekers meening is nog niet gewijizigd, dat de gewone onderhoudsikoisten uit de gewone middelen moeten worden be- etreden, en hij is het niet eens met de laat maar waaien-politiek om aan de straten niets te doen en dan ten slotte alles ineens op te knappen ten koste eener leening. Hetgeen spreker naar voren brengt, is toch nielts nieuwis Hij behoeft niet veel jaren terug te loopen, om aan te toonen, dat de oude raad zich steeds op het standpunt stelde om jaarlijks een behoorlijk bedrag uit te trekken voor verbetering van straiten. Op de begroo- ting van 1925 is dioor den raad 3000 meer gebracht, en burgemeester en wethouders verzetten zicb daartegen. De door hen voor gestelde bedragen zijn niet hoog en worden dan nog dikwijls niet gebruikt. Kenscbetsend voor hun politiek is de memorie van toelich- tdng. Daarin vindt men jaar tot jaar ge- raamd voor onderhoud van straten en pleinen 100 M3. zand De VOORZITER: Het blijven er wel eens 99. De heer HAMELINK: Dan komit er altijd op vooir 15.000 harde, viakke waalstraatklin- kers. Daaruit blijikt dus, dat burgemeester en wethouders geen rekening houden met de zwaardere eischen, die door het gebeel gewij- zigde verkeer aan de bestratinig wordt ge- stteJd, en dat ze ook geen rekening houden .met de uiitbreidimg onzer straten en pleinen, daar de gemeente toch sinds 1922 een veel grooter oppervlakte bestratinig in onderhoud kreeg. Toch staat nog maar altijd hetzelfde materiaal op de begrooting, terwijl op de be- grooting voor 1919 werd uitgetrokken 150 M2 vernieuwing van straten a f 780, in 1920 500 M2. a /2300, in 1921 1000 M2. a f 7000, en in 1922 1000 M2. a j 5200, terwijl voor die jaren nog bovendien als loon voor het herstel- len van bestaande straten werd geraamd resp. f 200, 750, f 780 en f 1200. We hebben nu een vasten straatmaker, en hadiden dus kunnen verwacbten, dat er nu wat meer aan de straten zou worden gedaan. Blij- kenis de memorie van toelichting is er echter in totaal voor bet gebeele uitgebreide net van straten sleohts 800 voor materiaal uitgetrok ken. Moet dat niet op een debacle uitloopen? Het dis volkomen juist, dat de omstandig- heden aanledddng waren, dat -burgemeester en wethouders in 1921 en 1922 niet hebben kun nen overgaan tot bet uitvoeren van de in de begrooting opgeniomen bestratingswerken. Schoorvoetend heeflt de raad daaraan moeten toegeven, omdat toen zooveel noodig was voor steun aan de werkloozen en men het, bij ge- brek aan andere bronnen, daar maar af moest nernien, maar er blijkt toch voldoende uit, dat men er naar streefde, am op dezen post ver betering van straten te ramen. Het zou natuurlijk onzin zijn, thans over te gaan, tot het uitvoeren van belangrijke be stratingswerken, in het uitzicht, dat die toch moeten worden opgebroken voor het leggen van gas- en waterledidiingbuizen, maar men zou toch jaarlijks een bedrag op de begrooting kunnen brengen om daardoor een fonds te vormen waaruit verbetering van straten kan bestreden worden. De heer COLSEN: Een varkenspotje De heer HAMELINK wijst er op, dat er in al de laatst verloopem jaren voor vernieuwinig niete is gedaan en dat het absurds is, de lage bedragen die in deze gemeente van 10.000 zie- len voor onderhoud van de straten is uitge- geven, als men dan nog nagaat, dat in die be dragen bet arbeidsloon was verdisoonteerd. Hij meenit, dat burgemeester en wethouders tocb zelf moeten voelen, dat dit niet de wijze is, waarop een gemeente moet worden be- heerd. Op die manier kan dit college de be grooting wel laag houden, maar het spreetot dan toch wel van zelf, dat een volgend college de ingeizetenen dubbel zal moeten bezwafen. Het bezwaar, dat spreker heeft tegen bet slui- ten van leemingen voor vernieuwing van straten is, dat dan bij de kosten van uitvoering ook nog rente moet worden betaald. Hij 'meant, dat, indien hij thans voorstelde am op de be grooting f 6000 uit te trekken voor een wegen- fonds, dit nog niets buitensporigs zou zijn, aangezien die bedragen tocb ook werden gen-oemd in de begrooting voor '21 en '22. De heer DE JAGER acht diit toch niet den juisten weg, om tot verbetering. onzer straten te komen, Indien er jaarlijks f 6000 voor een wegenfonds werd uitgetrokken, dan zou men daaruit zelfs na 4 jaar nog niet de kosten kun nen dekfceu voor vernieuwing van de bestra- ting der Nieuwstraat. De in uitzicht zijnde koimst van de waterleiding en verschillende andere omstandigheden, hebben die verbete ring doen traineeren, maar in de naaste toe- komst zal die verbetering toch niet kunnen uitblijven, en zal er wat moeten gedaan wor den. Nu meent de heer Hamelink, dat het een schadepost zal wezen, indien de gemeente daarvoor een leening sluit. Spreker is het daarmede nog niet eens. Indien de gemeente voor vernieuwing van straten leent 100.000, tegen eene rente van 4% is dat f 4500. Als men dat kapitaal dan in 40 jaar aflost De heer HAMELINK: Ho, ho, daar mag u geen 40 jaar over doen! De heer DE JAGER neemt dan 30 jaar De heer HAMELINK: Twintig! De heer DE JAGER komt dan tot een jaar- lij'ksdhe uitgaaf van f 7500 en dan is men in eens kant en klaar, terwijl als men jaarlijks een gedeelte maakt, het eerste gedeelte weer al versleten is, eer het laatste aan de beurt komt. De heer HAMELINK merkt op, dat men toch jaarlijks ook een post kan uittrakken en met het werk beginnan als het bedrag toe- redkend is. De heer D. SCHEELE meent, dat burge meester en wethouders zeer politiek handelen, door telken jare een klein bedrag uit te trek ken en den toestand ten slotte zoo te laten achteraitgaan, dat ze bij den raad kunnen ko men met de boodisehap: nu kunnen we toch niet vender en moeten we radicale middeLs toepassen. Dan staat heel de raad voor een moeilijlk geval. Hij herinnert er aan, dat de f heer De Jager vroager tocb ook op een ander j standpunt stond, maar hij, zoowel als de heer j Van Aken hebben zicb in dit opzicht door den j voorzitter tot het aanlhangen van zijn stands- punt laten verleiden. Hij zou ook graag zien, dat er ieder jaar wat op de begrooting kwam. De heer GEELHOEDT herinnert, dat de- j zdfde kwestie zicb ook het vorig jaar heeft voorgedaan. Het bedrag, dat nu op de begroo- j ting is uitgetrokken is in een woord baladhe- lijk. Het goed ondePhouden en verndeuwen van straten wordt steeds opgehouden en op een getgeven. oogenblik zal men vast loopen. Hij is er tegen, zooals in het voornemen van den voorzitter ligt, te zijner tijd daarvoor 'n groot bedirag te leenen. Hij stemt ook in met het voorstel tot het vormen van een wegenfonds, al wordt er dan in de plaats van f 6000 maar f 3000 voor genoteeird, het is dan tocb wat, Het is toch gebleken, dat het bedrag van f 3000, dat voor 2 jaar door den raad op de begrooting werd gebracht voor de verbetering van de Dijlkstraat zeer vruchtbaar is geweest. De heer HAMELINK: Daar waren de hee- lfen ook tegen! pe heer VAN AKEN verklaart hetzelfde standpunt in te nemen als de voorzitter, het gaat toch niet aan om thans bestratingswer ken uit te gaan voeren, terwijl die het volgend jaar weer voor gas- en waterleiding moeten opgebroken worden? De heer GEELHOEDT: Dat wilien we ook niet. De beer VAN AKEN wijist op Axel; daar hebben ze ook de straten verbeterd en nu worden ze opgebroken voor het leggen van electrische kabels. Hij acht dat een onover- toomelijk bezwaar, om tbanis te besluiten tot vernieuwinig van straten. En waar men van verbetering van straten spreekt, zouden de heeren dan maar eens wilien aanwijzen, wat uit bet genoemde bedrag moet verbeterd worden D© heer D. SCHEELE: U stuurt in een ver- keerde ridhting. De heer VERLINDE wijst ook op het ge- beurde met de Dijkstraat. Daarvan werd eerst verildaard, dat de vernieuwing f4000 zou kos ten, maar toen het er op aankwam om met het werk aan te vangen, werd er ook op gerwezen, dat de waterleiding zou komen, maar was de raming bovendien verboogd van 4000 tot f 8000. Indien dan echter toen de helft der straat gemaakt was voor f 4000 en het volgend jaar weer f 4000 was gevoteerd, dan was de bestrating gebeel in orde geweest. Hij wijist verder op den toestand der Noordstraat, daar in liggen nog steeds putten. Daar zijn mooie steenen voor gebruikt, maar de mooiste keien kunnen geruineerd worden, als een straat vol putten ligt, daar er dan de kaniten af gereden worden. Is het nu niet mogelijk, dat de admi- nistratie der rijkstelefoon wordt verzodht ten spoedfiigste voor het herstellen der straat te zongeni, aangezien dat een gervolg is van het leggen van de telefoonkabels De heer VAN AKEN: De omderhoudster- rnijn is verstreken. De heer VERLINDE: Dan moet de ge meente er zelf voor zorgen, want het gaat toch niet aan, dat de keien gebeel worden gerui neerd. De heer COLSEN onderschrijft wel niet, dat gebeel de straat wordt geruineerd, maar acht toch ook verbetering noodig. Dat kan toch ook geen bezwaar zijn, want mien heeft nu toch van de gemeente een straatmaker gevraagd De heer HAMELINK: Dezen zou het kun nen warden opgedragen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de straatmaker werk genoeg heeft. Ten opzichte van de zaak in het algemeen, betoogt hij, dat het volstrekt niet zijn bedoe- ling is, een groot plan er door te dtrijven. In elk geval loopt er nog een paar jaren over heen, eer aan een algemeene verbaterinig van de straten zou kunnen worden gedacht, n.l. eerst als de gebeele gemeente onderhanden. zou kun nen worden genomen. Door den heer Hame link is aanmerkdng gemaakt op de raming van zand en steen. Hij moest toch begrijpen, dat dit niet meer dan een raming is. Er kan toch vooruit niet gezegd worden wat men voor ge wone reparatie noodig heeft en men neemt daarvoor dus een norm. Spreker en de heer Hamelink hebben over deze kwestie de zwaarden al meer gekruisd. Het gaat er om, of men vernieuwing wil be- strijden uit de eigen. middelen, of daarvoor wil leenen. Spreker acht het dtenkbeeld van den heer Hamelink niet economiseh, want dan krijgt men gebroken werk. Er worden met het oog op snelvervoer en zwaar vervoer andere eischen aan de straten gesteld, en met het oog daarop acht spreker een leening, daar het ver nieuwing moet worden, den te kieaen weg. Evenwel, met de waterleiding en gasleiding in uitzicht, is het thans niet de tijd er mede te beginnan. Hij moet het voorstel-Hamelink ontraden. De heer HAMELINK voert hiertegen aan, dat het een verkeerde politiek is, om voor ver nieuwinig van straten maar steedis te leenen. Aangezien nu verschillende leeningen, in een leening verconverteerd is, zijn alle posten niet meer juist aan te wijzen, maar er komen thans voor vernieuwing reeds .straten in, aanmerking, waarvoor de oorspronkelijke leening nog niet is afgelost; er kwamen zelfs posten in voor van straten die al waren vemieuwd. Hij moet den beer De Jager de illusie ontnemen, dat hij 30 jaar zou mog'en aflossen voor een leening, voor bestratingswerken, daar die niet zoo lang duren, tenzij men er bazaltkeden voor gebrui- ken zou, maar dan kwiamen de kosten nog wel veel hooger dan 2 ton. De wegenkwestie acht hij een heel belangrijk vraagstuk, daar er veel offers voor gevraagd worden. Door den vooirzitter wordt afgeiweaen het verwijt, dat hij het er op aanstuurt om een groot plan door te drijven, maar de praktijk is tocb, dat hij voor gebeel ons uitgebreid Straatnet f 800 durft uittrekken. Dat is nog niet eens voldoende om de gewone ondeihoudis- koisten te bestrijden. Dat is toch een absurdi- tedt? Hij heeft, op het gehied van beheer van gemeenten, van menisehen van naam altijd ge- hoord, dat de gewone uitgaven, waaronder ver nieuwinig kan worden gerekend, moet betaald wonfen uit de gewone middelen. En indien men dit thans niet doet, doch een wissel trek ken wil op de taekomst, dan belemmert men het werk van de opvolgers, die dan voor zware lasten komen. De VOORZITTER merkt op, dat het tegen- woordig gesladht niet moet betalen voor het toekomende. De heer HAMELINK meent, dat men het toch niet alles op het toekomende geslaeht mag afwentelen. Alleen voor gewioon onder houd van onze straten, is wel 3000 noodig. Hij zou wiilen tracbten de vernieuwing onzer straten aan de orde te stellen, en beginnen daarvoor een fonds te vormen, omdat het tijd- stip voor vernieuwing thans niet geschikt is. De VOORZITTER wijst er op, dat de nieuwe straten ook voor het toekomistige geslaeht waarde hebben en er dus niiets tegen is, dat de uitgaven ook vooir een deel naar de toekomst worden verwezen. De heer HAMELINK wijst op den korten levensduur der straten en wijst daarvoor op de bestrating bij de Hoogere Burgerschool, Op een wenk van den heer D. Scbeele wil hij zich vergenoegen met voor te stellen voor het we- genih-.ds f 3000 ui.t te trekken. Hij komt ei tegenop, dat dit iets bijzonders of verkeerds zou zijn, aangezien in het verleden burgemees ter en wethouders tot een bedrag van f 7000 de begrociting bradhton. voor stratenverbete- ring, gedekt door de gewone middelen. De heer D. SCHEELE heeft er niets op tegen, dat het toekomstdge geslaeht ook een gedeelte betaalt, maar ook het tegenwoordige moet er van gendeten. Hij wijst op het pad in de Nieuwstraat, dat in zoo'n sleehten toe stand verkeert. Hij zou dat g-aarne zien ge maakt als in de Dijkstraat. Hij zou daarmede niet wilien wadhtem op het aanleggen van de gas- of waterleiding, want hij heeft nu in Axel gezien, dat het leggen van de kabel door die trottoirs niets hinderde, diat was een smalle gleuf. De verbetering van dat pad zou niet mogen worden uitgegteld. Het zou jammer zijn, als daarmede nog een jaar of 5, 6, zou moeten wordien, gewaoht. De reizigers die Ter Neuzen larngs de Nieuwstraat binn>enko- men, worden dioor het bestaande pad terstond afgeechrikt. De heer DE JAGER meent, dat de heer D. Scheele dit wel wat al te zwart schdldert. Hij vraagt, of de heeren er zicb in zouden kunnen vimden, dat er eenis een plan werd cpgemaakt voor verbetering van al de straten in de ge meente, zoodat men zich dan een gedacht kan vormen, van al hetgeen er noodig is, en dan tbanis nog geenerlei beslissing" nemen. De heer HAMELINK geeft burgemeeister en wethouders den raad, zicb nu toch niet aan een stroobalm te wilien vastklamipen. Hij ziet er weinig heil in, dat men thans een begrooting zou gaan, opmaken, voor werken die eerst over 5, 6 jaar kunnen worden uitgevoerd. De heer DE JAGER zou de cijfers wilien baiseeren op de omstandigheden van het heden. De heer HAMELINK merkt op, dat er nu tocb niet met de uitvoering lean begonnen worden. De VOORZITTER acht het tijdstip nu on- geschikt, om te besluiten tot 'het instellen van een wegenfonds en zou daarover de discussie niet wilien voortzetten. Dit is toch geen kwes tie die men zoo maar even tusscben schemer- danker afwerkt. De heer HAMELINK protesteert er tegen, dat dit rauwelijks in de discusisde zou zijn gebracht, aangezien er in de afdeelingen reedis over gesproken is. Zijn voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren D. Scheele, Geel hoedt, R. Scheele, Verlinde, Colsen, Hamelink Van Driel en Van Riet; tegen stemmen de hee ren Van Aken, Van Cadisand, Freriks, Van Dijke en De Jager. De heer DE JAGER vraagt nu, of het de bedoeling van den voorsteller is, dit bedrag ieder jaar op de begrooting te brengen, of, wat moet er met dit bedrag gebeuren De heer HAMELINK geeft te kennen, dat hij het volgend jaar naar bevind van zaken zou wilien handelen, Voor d'e wijze waarop dit bedrag zal worden besteed heeft hij geen voorkeur. Wil men diat besteden voor het door den heer D. Scheele genoemde doel, dan is hem dat ook goed. De VOORZITTER merkt op, dat men toch een voorstel behoort te doen met een vast doel, hetgeen nu niet blijkt te bestaan. Dat is het gevolg, dat men zooiets even in scbemer- donker besluit. De heer HAMELINK protesteert tegen die stalling, op de kwestie iis vooraf de aandacht gevestigd; burgemeester en wethouders had- den dit door een edigen voorstel kunnen voor- komen. De heer DE JAGER stelde de vraag, opdat later burgemeester en wethouders geen ver wijt zou kunnen treffen omtrent de aanwen- ding der gelden. De VOORZITTER iis van oordeel, dat er geen twijfel omtrent behoeft te bestaan; er is voorgesteld f 3000 uit te trekken voor een „wegenfonds". Uit! 104a. Storting in een wegenfonds. f 3000. 105. Idem van wegen en voetpaden. f 1220. 106. Idem van wandlelplaatsen en plantsoe- nen. 750. Inkomsten 99. Marlctgelden, wik-, weeg- en meet- gelden. 2000. 100. Heffinig voor het ruimen van privaat- putten. 2665. 107. Begrafenisrechten. f 2000. De beer COLSEN merkt op, dat burgemees ter en wethouders bij de inrichitdng der nieuwe begraafplaats wel degelijk hebben toe- gezegd, dat deze zou inoeten rendeeren en de kosten zouden moeten gedekt worden uit d'e optbrenigst der begrafemdsgelden. De heer GEELHOEDT meent, dat er voor den heer Colsen geen aanleiding is, om be zwaar te maken, dat de kosten der algemeene begraafplaats niet ten wile worden gedekt, daar de gemeente destijds van den door haar gefcochten grand een d'eel voor hetzelfde be drag aan de Roomisch-Katholiieken heeft afge- staan, hetgeen voor hen een voor,deel was, daar ze anriers om ter rein te krijgen wel drie- maal zooveel zouden hebben moeten betalen. De heer HAMELINK vraagt, of het onder houd der begraafplaaitis er niet onder lijdt, dat de man diie met de zor,g daarvoor belast is, nu voorbdurenld toezicht moet houden bij de werk- verschaffinig. De VOORZITTER antwoordt, dat in het on derhoud wordt voorzien. Daarvoor komt ook meermalen de gemeentewericman Van Doese- laar van Sluiskil. De heer COLSEN wil er nu niet aan tor- nen, maar acht het toch niet billijk. Dat er een deel ten behoeve der Roomsch-Katholieke begraafplaats is afgestaan, was geen nadeel voor de algemeene belangeni, want indien dat niet was geschied, zou de last die op de ge meente drukt nog" grooter geweest zijn, daar ze dan voor het voile kapitaal had gezeten. De heer GEELHOEDT: Maar de Katholie- ken hebben nu toch veel goedkooper terrein gehad. 108. Opbrengst van d,en verkoop van asch en vuiiimi-s en faecalien. 1400. 108a. Belasting wegens gebouwde eiigen- damimen en daarbij bahoorende erven, die aan openbare land- of waterwegen in de gemeente belenden of in de onmdddellijke nabijheid daar van gelegen zijn, en wegens ongebouwide ei- gendonamen, die aan deze wegen belenden of op deze wegen uitgang hebben voor afvoer van water en vuil. f 1200. In. verband met dezen post is door burge meester en wethouders ingediend een ont- werp-verordening voor het heffen eener riool- belasting. De heer HAMELINK merkt op, in de af deelingen te hebben verklaard, zich uit bil- lijkheddisoverwegingen niet tegen, deze heffing te zullen verzetten, maar het komt hem voor, dat er op het concept wel een en ander aan te merken is. Er zijn volgens hem vergeten hoofdstukkenEr zal toch verschil moeten beistaan ook omtrent het doel, waarvoor af voer op de rioleering geschiedt. Hij wijst er cp, dat ook verschillende bedrijven op de rio leering zijn aangesloten en daarmede is geen rekening gehouden. Hij zou ook gaarne een overzicht ontvan'gen van de woningen die in de verse,hillende klas- sen zullen vallen. Volgens de lijst zouden er

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 5