ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7892. Woensdag 17 November 1926. 66e Jaargang. Een vervolging in Thibet. ABONNIWENTSPRIJS BINNENLAND. BUITENLAND. FEUILLETON. Voor binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maand^ - Voor buiten Ter Nauzen fr. per past 1 80 per 3 manndei, - BiJ vooruitbetaling fr. per post per jaa, Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor t buttenland alleen bij vooruitbetalrnfl, Ott blad verschlint lederen fHaandag-, Woensdag- en Vrljdagavond. EERSTE KAMER. 13 c Eerste Karrier tocsl001 8 December a-s. bet Verdrag met Belgie in de afd-ee- liinigem te -onderzoeken. HET VERDRAG MET BELGIe. Naair de Rett. verneem-t hebben de ihee- ren Joih. vain dien Berg en 30 anderen allien bekendle person,en uit de antirev. partij te Rotterdam, een brief g-eriicht tot de Cen- triaail Bestuur van den Bond van Antirev. Kiesvereenigingen te hummer pla-atse. Die brief spr-eekt over de groote beroe- rirug, we'lke de aanmeming van ibet verdrag met Belgie door de Tweede Kamer heeft gewekt bij de anti-rev ol utionai r en in t gamsche lanid, en alzoo 00k te Rotter dam. De aanneming van dit verdrag is gesclhied, z-on-der -dat in den boezem van de partij, of in de partij-tinistamties over j deze zaak van gedachten is gewiissefld. Hoewel de onder te©ke-naars er nd.et aan denken te tonnien aan de verantwoorde- j lijiklhieiid van de volksvertegenwoordigers, meetnien -zij, dat de leden vain de partij rec'ht heibben imgeili-cht te warden aver deze ailflerbelangrijkste zaak, te meer waar niet te ontkennen vak, dat groote ont- ste-mms-ng is te bespewren over de houdimg, door velen vain, de antirev. Kamerleden aangenomen. Wat de onderteeikemaars betreft, bet zou bun hoogst aang-enaam zijn, imldie'n men den beer Sclhouten bereid Icon vinden in bedo-elde vergadte-rimg de uiteenzetting te geven van bet standpunt, die hij in de Tweadle Kamer zou hebben do-en hooren, indiien hij met door zi-elkte ware verhin- derd geweest dleel te mem-en aan de -be- raadslagiinigen in bet Parlemeint. Mocht onverhoopt de beer Schouten hiertoe niet in de gialegenheid zijn, wat ten zeerste zou worden betreurd, zoo wordt verzocht een of twee andere sprekers aan te wijzen, die geacht kunnen worden valdoende op de hoogte te zijn van deze materie. In de Zaterdag in Den Haag gehouden vergaderiing van bet nationa'le comite van acti'e tegen bet Nederlandsdh-Belgische vexdrag is beslotende actie tegen bet verdragzooals het nu door de Tweede Kamer is aangeniomen, voort te zetten. De redactioneele commissde, die werd aa-nge- vulld met de heeren Van Vessem uit Utrecibt en N-i-erStirasz uk Amsterdam, zal die door Minister Van Kamebeek ui-tge- sproken rede, waarm-ede hij het tractaat in de Tweede Kamer heeft verdedigd, aan beredeneerde, uitvoeri-ge kritiek onde-r- werpen, en binnienkort zal in Den Haag een groote lezing worden gehouden, wel- ke per radio over bet geheele land zal worden versprteid. Men verwiadhit, dat de Eerste Kamer eerst einde Januari of be gin Februari bet verdrag in behandekng zal nemen. Uit Bruasel wordt gem-eld: Bij zijn terugkeer uit Parijis heeft minis ter Vandervelde ©en onderhoud giebad met een vertteg-enwoordiger van de Soar, die van het aannemen van het ratificabie ontwerp van het Nederlanidsch-Belgisch Verdrag door de Tweede Kamer ge- w'aagidle: Vandervelde wenscihte bieide landen er mede g-elulk. Hij voegde er aan toe: ,,Ik wil de igelegenlbeid niet laten v-oorbijgaan am te zeggen, hoezeer ik bu'lde breng aan miiniister Van Karnebeek. In- die geheele aanigielegienibeid heeft hij bet bewijs gele- Naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. i veid van een loyaubeit en flinkheiid, welke I men niet genoeg bewonderen kan. Hetgeen echter belangrijker is, alduis de miinister, is de inlhoud zelf van het Ver drag, Velke het mogteiijk zal maken, tus- .schan Nederland en Belgie oprechte vrlienidschaipsbetrekkingen en een volko- men solidariteit tot stand te brengen. Al dus vereenigd, kunnen de beide 'landen, idaar tiwijfel ik niet aan, een vruchtbare actie ten giunste van den vrede voeren. Naar aaideiding van de goedkeuring van bet Ned.Belg. Verdrag door de Tweede Kamer wiapperden Zaterdag van bet gebouw van de Maastrichltsche Ka- mer van Koopihandel de Vaderland'sche I driekleur en de Limburgsche Wit-Roode vlag. HET BELGISCH VERDRAG EN DE DORDTSCHE ZEEHAVEN. Het raadslid M. Ridd'ers heeft aan Burg, en Wetlh. van Dordt de volgende vragen gesteld: 1. Aclhiten Buing. en Wetlh. het tijd- step nog niet geikomen, nu de Twleede Kamer der Statem-Generaal bet Verdrag NederlandBelgie heeft aangenomen, de voodbereiidingen voiqt de outillage der Zeehaven te stalken tot tijd en wijle ook de Eerste Kamer inzake dit Verdrag uit spraak zal hebben gedaan? 2. Indian ook de Eerste Kamer dit Verdrag aanneemt, vinden Burg, en Wetlh. het dan niet noodzakeflijk over de outillage der Zeehaven opnieuw een uit- spraiak van dien raad te vragen? 55) (Vervolg.) Met een tevraden lachen wreef hij zich in de handen. Bij het zien van Shexriing- ton's gezicht echter liet hij zijn sclhertsen- den toon varen. „Ge behoeft niet bang te zijn, broeder," stelde hij hem gerust in een verkeerd aanvoelen van d'e reden van Sherrington's ongewoon ernstig ge zicht het meisje is veiiig. Ik wed om alias wait ge wilt, dat ze ai rustig liigit te slapen." ,,Dat is het niet, gaf Sherrington op- gewonden ten antwoord. ,,Maar we heb ben bier in hot klooster een tweeden iemand, die opeenis lamia geworden is die loopt in een roode toga „Wat riep Nima verbaasd. ,,En wue .pStargard. In de kapel je weet, dat ik bij den ingang ben blijven staam." Niima-tashi stond hem ongeJioovig aan te staren dan began hij anverschdllig- weg: „Ben boevallige gelifkends, broeder of een man, die ,,Nee, Nima, ik heb zijn oogen gezien idaarin kun je je niet vergissen. En trouwens hij harkende mij ookje 'had hem moeten zien: hij lag te schudden van het lachen POSTCHeQUE- EN GIRODIENST. Op een vraag van het Tweede Kamer- liid Braat betreffende het ter inzage leggen op alle hulppostkantoren van een lijst van rekeninghouiders van den postcheque- en giirodi'enst, heeft d'e Minister van Water- staat geantwoord: Bevorderd zal worden, dat aan elk hulppostkantoor een naamlijst van reke ninghouiders bij den postcheque- en giro- dieinst wordt verstrekt, we'lke ter inzage van het pdbldek moet wordien gehouden. INRUILING BRIEFKAARTEN. Van rijikswege uitgegeven brief kaarten met zegelafdruk van 7% cent, welke voor het g'ebruik ongeschikt zijn geworden, kunnen tegen- bijbetaiing van 3Yi cent per kaart worden ingieruild' tegen 2 briefikaar- ten met zegelafdinuk van 5 cent. Desge- wenisdht kunnen voor elke 2 brief kaart en met zegelafdruk van 7x/i cent als evenbe- doeld, tegen bijbetaiing van 1 cent per kaart, 3 briefkaarten van 5 cent worden verstrekt. DE COMMUNISTISCHE AAN SLAG IN INDIe. Er is op West-Java een poging gedaan om een commiunistischen aanslag tot uit- voering te brengen. Uit die verschillende featen," die zijn bekend geworden, blijkt deze aanslag van zeer -ernsttigen aard te zijn. Gelukkig was de politie op dergelijke gebeurtenissen voorbereid en is men den toestand thans volikomen meester. Het giebeiurde is een waarschuwing om (het gevaar van het commundsme in Indie niet gering te schatten. Wat de verhou- dling >der communisben. -tot de Inlandsche vereenig-ingien betreft, is het opvallend, dat zoo goed als alle, met welk doel zij ook worden opgieridht, 11a verlo-op van tijd langzaam maar zeker afglijden naar den communistiscihen af-grond. „Dan zal ik hem even van lets anders laten schudden," zei de Thibetaan, textwijl ihij zich met een ruk omkeerde. ,,Stop Met een paar passen stond Sherrington naast hem. „Wat ga je do-en, Nima „Een n-i-euW patroon in mijn geweer doen 't kan zijn, dat de andere vochtiig isom hem de wet van de bergen te leeren zijn droge patronen noodlig." ,,Doe -dat nu nog niet laten w© eerst nog wat afwachten. Aanl-eiding om van zulke paardemmiiddeian g-ebruik te ma'ken hebben we nog niet, Nima." ,,Neen, maa-r als voorzorgsmaatregel is die droge patroon toch wel g-oed." Met die woorden keerde hij zich om en gi-ng het kleine vertrekje uit n-a een minuut of vijf kw-am hij, vold'aan grinnekend, weer terug. ,,Ziezoo, dat is gedlaan - als 'it noodig mocht zijn, hem een lesje te geven, zijn wij klaar." Hij ging op de brits ziitten en keek met zijn ellebogen op zij-n knieen de eel ro-nd. Dan, zonder ov-ergang, zei (hij opeens, korta-f: ,,Die man Stargard weet hij het dloel van onze reis?" ,,Ja, dat blijkt," stemde Sherrington wat uit zij.n humeur toe. ,,Dain -heeft dlie zwaikkelimg, die arak- drinker, -toen dien avond in- Tachienlu toch zij-n mond v-oorbijgep-raat Ja, waarschij'hlijik wel." ,,Daarvoor zou ik hem den nek kunnen omdraaien", verklaarde de Thibetaan kwaaidaardig „en als we om het meisje m-oist-en vechten, -g-ebeurt het ook. Wi-en h-ebben we da-ar Langs de lange steenen gang naderden De bekende c-eillenbouw der commuindis- ten blijkt dlus ook in Indie ijverig te wor dien. toegepa-st. Moskou bedient zich van het omtwakend b-ewustzijin, van den na- tuurlijik-en diwang van zelfb-esituur en vrij- he-id om de zaohtaardiige Inlandsche be- v-olking op te zweepen tot een z.g. com munism e, waarvam zij niets b-egrijpien. Onder het m-otief: „Eerst m-oe-ten wij ons bevrijd-ein- van de vreemde ovc rh ee rsc h crs die rest wordt later wel gereg-eld". Inderd'aad, er ze-telt -te Moskou een lichaam. dat met alle middelen zic-h tracht te m-engen in een strijid, dli-e beho-ort te wo-rden uitgestre-den tusschen de Inland sche bevolkimg en Nederland. Er arbeidt in Indie tha-ns een vreemde kraciht, -die iedere vreedizame beslechting in. dien stirij-d met al'le haar ten di-enste staand-e -middelen tracht te b-eletten; een kra-dht die haar eig-e-n doeleimden najaagt onder voorwend-siel het op te nemen v-oor zwak- ken en verdrukten. Aan die inmenging, die een ernstig ge vaar voor land en volk dreigt te gaan be- teekenen, moet na dezen aanslag eens en vo-oral peal en perk wordien gest-eCd! NIEUWE COMMUNISTISCHE ONLUSTEN OP JAVA. Aneta seint uit Serang: 500 c om munis- ten oindernamen -een massa-aanval op Laboean. Na hevdg-e g-evechten werden zij terugig-eslag-en. De telefoon-verbin-dii-n- g-en zijn verlbroken. Laboean is geiso- leerd. De eerste b-erichten spre-ken van 25 -dooden en v-ele g-ewon-den. Er zijn ver- steirkinjgen gezonden naar Serang. De commundsten deden ook een aanval te Tj-ening. Zij werden hier eveneens afgeslagen. Op Mi-dden-Java is een comp-lot ont- dekt. D-e hoofdleideir Moentih-alib is te Gheriibo-n gearresteerd. Ette'lijke commu- misten zijn gevang-en gen-omen. DE ENGELSCHE KOLENSTAKING PRACTISCH GEelNDIGD. In de mijnwierkersconferenti-e van Za terdag is besloten de reg-eeriingsvoorstel- len naar de distri-cten te verwijzen met de aanibevaldng ze aan te n-em-en. Het stemmencij-fer bij het door de mijn- werkersconf-erenitie gelhouden referendum, diait zich ten g-unste van genoemde ver- wijzdmg van de regeeringsv-oorsteilen naar de districten uitsprak, met de aanlbeveling ze aan te nemen, bedroeg 432.000 tegen 352.000. De c-onf-erentie verwiierp met 427.000 tegen 357.000 stemmen het voorstdl omean inldlivid-ueele stemming te h-ouden. Van- daar dat de g-ewone diistrictsstemmLng door middel van vergadering of anders- z-ins z-al worden gehouden. V.rijdag a-s. zal er een ruieuwe -gedeilegeerden-con fe- rent-iie der mijmwerkers worden g-ehoude-n am de sitemm-en. der districten over de kwestiie van h-et aanvaarden -der rege-e- ringsvoorisiteJien te. verzamel-en en te on- derzoeken. IN GEZONDEN MEDEDEELINGEN Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. sloffende voet-staippe-n even -daarna ver- sc'henen twee j-onge lama's met -tsamba en sterk geboterde t-h-ee, het avondmaal voor -de gas-tan. Een van -de twee 1-iep door naar de eel, -die door Craydon en den yak-drijver gedeeld werd; de andere, -een jonigen van een j-ciar of zeventien, zette de schaletn en kopjes ne-er -en begon een praatje te maken. Sherrington en Nima g.ingen op zijn stemming in en het duurde niet lang of de jongen begon hen uit te hooren vraag o-p vraag, over de groote wereld, waarvan hij zoo vee-1 had ihooren vert-ellen, maar waar hij zelf nog nooit geweest was. Sherrington gaf hem zoo lang antwoord tot zij-n nieuwsgieri-gheidi bevredigd was, toen vroeg hij terl-oops: „Zijn er vanavond nog meer gasten hier?" „Ja, nog eenvertelde de jongen gre- tig, ,,een heiiige van Mount Om-ei, chie op bed-evaa-rt is naar een klooster ver de bergien in, drde da-gr-eize-n van hier, bij de Dz-e-churivier'. „Dat is onze bestem-ming eveneens", deelde Sherrington den jongen, voor zijn doen ongewoon spraakzaam, mee. ,,Wij gaan ook ter bedevaart. In dat klooster houdt een lama verblijf, een blanke, die jaren geleden eeln zoeker naar Den Weg geworden ,,Ik heb dikwijls van hem g-ehoord", viel de jongen in de rede, dan bij het zien van Sherrington's gezicht, voegde hij er glimlachenid aan toe: ,,m-aar als ge hem zoekt, z-ult ge teleurgesteld wiorid-e-n ,,V/aarom? Is hij er niet meer?" riep Nimantasli-i verschri'kt uit. De aanlbeveling der conferentie om de vooristeM-en te aanvaarden, wordt opg-evat voor het onv-ermijd'elijke te b-uigen. Een st-emming in teg-enoverg-estelden zin w-ordt thans z-eer onwaarsdhijnlijk geacht. Het schijnt, dat de vertegemwoordigers van Wales, Yorkslhi-re en andere distric ten een verwerping der voorstellen wil- den aanb-evel-en, doch dat er nii-et naar hen werd geludsterid. Maar zelfs lindien -de r-egeeringsvoor- stellen worden aangemamen, wordt een al- g-emeene hervafitiing van den arbeid niet voor over eenige weken verwacht, daar in v-erschillend'e idistriciten aammerkelijke m-o-eilij'kheden zij.n. te wachten bij de om- derlhande!ling-en over de gewestelijke ovoiieenlkomisten Daar niet is aan te nemen,, dat de mij-n- werk-ers in de district-en tegen de aanibieve- liing van de conferentie om het regeerings- voorstel aan te nemen, zal stemmen, kan men- zeggen, dat -de staking, die Engelanid gedur-endie z-es en een halve m-aand l-ang naar sc-hatting dri-e m-illioen pond per dag heeft g-ekost, voorbij is. De Star wijst erop, dat de eenige weken geleden door dan premier Baldwin voor- giesteldte raad van arbitrage er veel voor- deeliger uitzag dan die van thans. De mijnwerkers hebben, -dat door hun uiitstel aan zich zelf t-e d-anken. Zij hebben -thans echter gezden, dat dit voorsted de uiterste g-rens is, w-aartoe de regeering wil gaan. Men kan thans spreken over hetgeen er zal -giebeuicm, w-anneer de mijnen weer ge- reg-edid werken en -d-e Industrie, die nood- gedwongen op halve kracht moest arbe-i- den, weer van d-e kolerurantsoemeering zij-n bevrijd. I-ni de Midlands, het groote nijverheids- cen'trum, zijn thans bijna 200.000 w-erkloo- zem, bijna het dubbele van verleden jaar en ve'le tiendiuizendien werken slechts dri-e dagen per week. Er wordt echter ver wacht, dat de Industrie zich ter afdoening van de achtenstailige orders direct na de staking sterk zal uitbreiden, voo.ral in de kliei-nere bedrijven. Het hoogovenbedrijf in Stafordshdre en Wa-rwicksh-ire is het feist getroffen, dlaar de hoog-ovens gedu- rende drie weken tot een m-aand moeten worden verhit, eer men er erts in kan stoxtien, ieits wat venscheidene duizenden tonnen kolen verslindt. Eenig-e der kleine hoogovens hebben ge tracht met cokes en steenkolengruis aan den gang te blijven, met weiniig suc-ces echter. Het parlementslid J. H. Thomas, secre- taris van -de Nationale Unie van Spoor- wegibeambten, heeft in een rede te Black pool over het conflict bij -de mijnen ge~ zegd: Een land met een schuld van 5 miliard, dJat voor vier dag-en van de zes a-fhankelifk is van het buitenland wat de levensmiddeien betreft, die zij-n volk eet, en waariin een overmaat van inrvoe-r boven uiltvoer g-edij'k staat met een a-utomatische Stij'ging van de kosten van het leven, kan zidh nebet v-er-oorloven meer van zulke con flic ten te hebben. Alle groepen zij-n zedelij-k verplicht moeiite te doen om h-et w-rak te redden en ie-Ls voor de toek-omst te -doen. Het eerste wat verm-ad-en -di-ent te worden, is, dat men zich verkneutert over de nederlaag der mijmwerkers. M.en zall geen indiustrieelen vrede krijgen, indien homderdlciuizend-en m-annen wear aan het werk g-aan- met het gevoel, dat zij een grief hebben, en niet re-cihftvaardlig b-ehandeld w-orden-. Wij moeten, z-ei-de Thomas, ziien, of er niet een betere geeist in de industrie kan ,,Ja. En nog in dezelfd-e incarnatie. Hij woont in het Dze-chu-klooster, maar hij heeft de gelofte van stilzwijgen afge- legld. En dan Vender kwiam hij niet door het verschij- nen van zijn, „collega"-lam,a, die hem wiemkte mee te gaan. Toen het geliui-d van hun voestappen wcggeslto-rven was, keerde Nima zich lachend tot Sherrington. „Een heiiige van Mouuiii-Omei", lier- -haalde hij sp-ottend. Gelukkig voor hem, dat de lama's niet we,ten, waar hij van- daan komit anders lag hij morge-n in het ra-vijn". Hij zw-eeg ev-en, in na-denken dan giing hij ems-tig voort: ,,Dus de blanke lama is nog in -het Dize-chu-klooster". ,,Ja, maar wat bedoelde- die jongen...?" „Dat moge Boeddha we-ten! Die hei- ligen ivu-.meni zonderl-iing zij-n. Ik be-n zelf een van hen giaweest, dus ik weet het. Hun heilig'heid is vaak een vorm van waanzin of lij-kt er-0-p en d-e man, dien w" zoekem, dlie als laa-tsite red-middcl hi-erhee-n gevl-uch-t is wie kan zeggen, hoe die man gew-orden is! De gelofte van stilzwij-genlheid. Hij is niet de eerste, die die afgelegen heeft. Het komt dikwijls voor, dat in de bergen rand de kloosters kluiizenaars won-en wie weet is hij een van hen! Maar dat zijin m-ogelijkheden g-ee-n felt,en. De feiten hooren we in D-ze- c'hu. Tot dan kunnen we onize aandiacht aan den nieuwen hei-lige in het roode la- magicwaa-d gev-en". Hij g-oo-t op hamdig-e mani-er zijn ..ge boterde" thee naar b-i-nnen, stopte een handVol tsamba in zijin m-onid en begon komen. Ik wensch het verleden t-e laten rusten. Wij, spoorwegibea-m'biten, zijn 1-ee- lijik gehavenid, Het hiimderlt mij g-eldlucht, als ik b-edemk, dait e-en va-kvereenigii-ng", die zev-en maanden geleden miisschlien- de mach-tigsbe ter wereld was, zoo deerlijk gescih-o'kt is als de onze. Mijn- 1-evenisweirlk werd verniiietigd door een algemeene sta king, waarvan ik, zoodra zij b-eg-on, zeide, dla-t zij tot miislnkkdmg gedoemd was. Maar ilk gid-oof nog altijd, dat wij den storm kunnen trotseeren door vertro-uwen in el- kaa-r -te stellen en elkaa-r trouw te blijven. J'oynson-Hicks, de minister van bimnen- lanlds-dhe zaken, he-eft Zaterdag in een rede te Barnstaple g-ezeg-d, dat de stalking bij -de mijnen het land bij'kans ten g-ronde g-e-richt had. Zij had dit een verlies berokke-nd nog groo-ter -dan die oorlog i,n Zuad-Afiriiika, een verlies, dat totnogtoe op ruim 400 milli-oen gesteld kan worden. De We-stminster Gazette, die een reeks van a-rifiikelen begimt, waarin verschillen de deslkiunidigen op allerlei gebied de noodlottige gev-otlgien van het conflict zul- len beschrijven, vat deze als volgt samen: Het reehbstireeksch verlies alleen be- dnaagt 160 millllioen. De 'levenssta-ndlaard van het volk zal voor jaren neergedrukt worden. De sitaatsbelastingen zulllen venhoogd wor-den. Groote vakvereendginigen hebben geen middelen m-eer. Overzeesche markten en klamten zijn verloren g-e-,gaan. Een aanvankelijike stijg-ing van de kosten vain h-et leven. Belemmering van de industrie bij het vechten om buitenianidsehe markten do-or verhoogde produ-c tiekost en Een v-erpletterenide druk van plaaitse- iijike belastingian, die gelij-kelijk op indivi- dtuen en de -industriie neerkomt. De gevolgen van de staking zul-len op ieder man, iedlere vrouw en ie-der kind in Engedand drukken. NAKLANK VAN HET HUWELIJKSFEEST IN BELGIe. Het „Hbld. van Antwerpen" meldt: Zondagmorg-en had in dem protestant- sc-hen tempel van het Museum te Brussel, ter geiegenlhei-d van het hu-welijk van -den hertog en de hertogin van Brabant, een dankdienst plaats. Do-minee Rochedien officieerde. De koning had zich doen vertegen- woondi-gen -door den gen-eraal ai-de-ide camp Diou-trepon-t. Insgelijks waxen te- genwoordig de heer De Dardel, minister van Zweden en mev-r. De Da-rdel; de heer Paul Hymans, minister van j-usbi-tie; de heer Brun-et, voorzit-ter van de Kamer van Voiksvertegenwoor digers en de heer la Fonitai-ne, onder-voorzitter van den Senaat; de Iheer Jacquem-ain, vertegen- woordligend den, -heer Jaspar, eerste minis ter; de heer Heyvaert, vertegeniwoordi- genid den gouverneu-r van Brabant en baron Steens, vert-egenwo-ordigend den heer Max, burgemeest-er van Bnussiei. ONTHULLIN-G STANDBEELD LEOPOLD II. Ter geleg-enlhi£iid van ,de officieele -her- denkiug van -den slag aan de Yzer, die in verlbanid met h-et huwedij'k van d'en kr-oon- pnins tot di-en da-g uitgesteld was, is Dinsdag te Brussel e-en groote opt-ocht ge- houden van oud-com-battanten. Ook de stokoud-e mevrouw Tack, het bekende moederitj-e van de soldat-en aan de Yzer, te kauw-en. T-oen de tsamba ver- idtwenen was, zei hij nademkiend: „Die man- moet begrijpen, dat het m-eisj-e ook hier is". ,,ja, dat kan niet anders". ,,iViaar ze is buite-n zijn bere-ik", lachte de Thibetaan. ,,Hij is een heiiige, dli-e ter bedevaart gaa-t die heeft zijn geda-chten slechts bij een ding, die mag niet aan een vrouw denken. Zoolang wij hi-er blijven, is zij veiiig". ,,Ben je daar zeker van, Nilma?" Jia. Ik zou het met een eed durven be- krachtige-n. Niet -dat alle lama's wa-t dat betreft he-ilig-en zijn; d-aarvoor ben ik er be lang zelf een ge-weest. En evenmdn heb ben deze nonn-en de wereldsche liefde af- -gezwoiren; heb ik zelf niet ter wide van een van de zondaressen onder hen Den Weg verlaten? Helaas, met weinig suc- ces. Op -den dag van -de vluchut heb ik haar weer verloren. Maar dat daargelaten ik weet, dat het meisje veiiig is. De non- nen z-u-llen haar met z-org verplegen ter wille van de ,,verdiamste" en onder- tu-ssclhen stelen, ze met een k-a-lm geweten haar ischoen-en. Wees gerust, broeder, zij is in goe-de handen". Di-e laatste verzekering werd verge- noegd-grinnekend gegeven maar dan, in een plotseling o-msla-an naar een ern- stige stemming, vroeg -hij kortaf ,,Weet Craydo-n, d'at Stargard hi-er is?" „Ja, we heibben hem samen geziien. Hij sitond vlak achter me, toen Stargard mij zoo e-igenaardiig aankeek. Ik heb hem er- naa-r gevraagid, maar hij deed a-lscf hij van niets wist". (Wordii: vervolgd.) -rrrm lm-ifiiiriinifrBiitrritriTiiir^-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 1