Hancbestergoed WINTERGOEDEREN. Badio-Ontvanger Lv C. P. GEELHOEDT - ZAAMSLAG. Broek en las f 12,50. VAN DALEN Wiegert ers AMERIKA-CANADA. ULSTERS.JEKKERS, BONKERS, BlauwRaWJfKKERTJES Firma Oebrs. TAZELAAR - Ter Neuzen. H6erenrnJonpnsQverjassen,FietsjasseiienzwsrteBonkers JT. E. J. JURBIJ. ADR. B. HOISTER, steencn kruizen 1 h Koopt nu Tandarts. Steeds In voorraad alia soorten Rieten Stoelen, Zaamslag Ls VAN WAESBER6HE-JANSSENS. Ontvangen GABARDINE en GUMMI-REGINJASSEN, bij C. A. R0UW - Zaamslag. R.S.STOKVIS6-ZONEN BANKVEREENiGING VOOR BEN MIDDENSTAND ONTVANGEN: DE ROSTER Co. Zuiver gesmoilen Reuzef Oik gezcufen Spek. N, Yan derMolen-DeFeijter, K C DAMRUBRiEK, ii. ..Onbekend maakt onbetmind", dat spreekwoord geldt in niet gertinge mate voor het damspel. En zooals wij reeds verleden week zeiden, wiJ deze rubriek een welgiemeende poginig zijn, om van alle belangstedlende lezers sniuiffelaars te ma- ken, ware „speurders op 100 ruiten". Gelijk belooft, vangen we dus aan met de voornaamste reglementsbepailiingen: 1. Het bord wordt zoodanig geplaatst, dat de z.g. „lange lijn" loopt van links onder naar rechts boven. In Nederland wordt in tegenstelling met Frankrijk ailgemeen gespeeld op de donkere ruiten. De Iinker-benedenruit is dus bij elken speler een donkere ruiit, de rechter-b enedenruit is licht. 2. De schijf beweegt ziclh in schuine richting, telkens een ruit tegelijk. Al'leen bij het slaan van een of meer stukken gaat de schijf verder dan een ruit, doch ook steeds in schuine richting. 3. Het slaan geschiedt zoowel vooc- uit als achteruiiit. Doet zich dit gelijktijdig voor, dan heeft men keuze van slaan, d.w.z. men slaat dan zooals het voor- deeligste voor het spel is. 4. Heeft een schijf de lijn van het bord, waar de tegenspeler zit, bereikt, dan wordt zij dam. Indien echter de schijf bij het slaan op de damlijn komenide, nog verder moet slaan, zoodat z>" niet op die lijn eindigt, dan hlijft zij schijf. 5. De dam gaat voor- en achteruit, naar verkiezing een of meer velden door- loopend van de sohuine lijnen, die zij be- strijikt of waarop ze bij het slaan van meendere stukken komen kan. 6. De stukken mogen pas na het slaan van het bord genomen worden. Men mag niet tweemaal over hetzelfde stuk slaan 1 7. De speler, die de witte stukken heeft, doet den eersten zet. Vandaar dan ook, dat voor de problemen zoo goed als altijd geldt: „Wiit speelt en wint". 8. Steeds moeten de meeste stukken gestagen worden. Bij gelijk aantal slaat men naar verkiezing met dam of schijf. Als stuk heeft een dam niet meer waarde dan een schijf. 9. Slaan is verplichtenid en elke vol- ledlige slag geldt voor een zet. Het „blazen", d.w.z., het stuk weg- nemen, waarmee de tegenspeler verzuim- de te slaan, is dus in het damspel onbe kend. Modht remand bij onigeluk niet zien, dat hij slaan moet, dan maakt men hem er opmerkzaam op. 10. Aanraken is zetten! Zoolang een dam of schijf nog niet is losgelaten, staat het den speler vrij, deze naar links of rechts te verplaatsen, als daar open vel den zijn. 11Schudven gaat altijd vooruit, het slaan geschiedt ook achteruit. 12. Zoodra een partij komt te staan met drie dammen tegen een, welke laa.tste de lange lijn bezet, dan is het spel remise, tenzij de enkele dam in drie zetten ge- vangen wordt. 13. Wordt echter de lange lijn bezet door den speler met de drie dammen, dan kan deze tien zetten eisahen. Is er dan nog geen winst aanwezig, dan is het spel ook remise. 14. Als in een eimdspel door wit en zwart drie maal achtereen dezelfde zetten gedaan worden, dan is de partij remise. 15. Het spel is verloren voor den speler, die aan de heart zijnde geen stuk ken meer over heefit of wiens stukken vastgezet of opgesloten zijn. Een partij, die onbeslist eindigt, heet remise. 16. Het is niet geoorloofd om onder het spel aan die spelers wenken of aan- wijzimgien te geven. Dit maakt, dat de speler zelf goed leert uitkijken. 17. De velden, waarop men speelt, worden geacht genummerd te zijn van 1 tot 50. Deze nummerintg is als volgt: Boven links 1, verder naar rechts 2, 3, 4 en 5. Tweede lijn links 6, enz., zoodat 50 onderaan rechts eindigt. 18. De zwarte stukken staan op de nummers van 1 tot 20, de witte van 31 tot 50. Voor deze notatie, evenals voor de juiste ligging van het bord, wordt ver- wezen naar onderstaand diagram. 2 3 j 4 5 6 10 111 I12 13 {14 15 16 17 1181 19 j j 20 21 22 231 124 25 26 j 27 j 281 129 30 36 311 321 35 37 j 38 j j 39 {40 j 411 (42 143 {44 45 46 1471 48 49 j 50 1NGEZONDKN MBDEOEHUNGlt; Beleefd aanbevelend, J. BOSrVIAN, Hoek. Heerengracht IVo, 13. TER NEUZEN, is dagelljkste eonsulteeren van 9—1 en van 2—4 uur. Piaatsen var Kuasttanden en Gebitten. Behandelen vsn Mond- en Taadziekten. Passage-biljetten naar Ameriba ea Canada, Spoorwegbiljetten naar alle piaatsen in A merika en Cana a SNELLE OVERTOCHT. VOOROEELIGE VOORWAARDEN. UITMUNTEN3E BEDSE^ING Vnagt inlichtingen hij: A!smede een moole sorfeering Bes list goedkoop. •OND^ voldoet aan de hoogst denkbare eischen van vakman en amateur. Het waarmerk STERLING garandeert volmaakt zui- vere ontvangst. Vraagt Uw handelaar Afdeeling RADIO AMSTERDAM ROTTERDAM0 groningen Algemeene Centrafe ie AMSTERDAM. Hoofdvetiegt nwoo'rdiging voor geheel Zeeuwsch- ;n !5Sterlmg" fabrikaten. Vlaanderen van de ,,Erres Gummi- en Gabardine Regenjassen. Bjauwe Kinderjekkertj-s, Manchester Jassen, Broeken en I"**- gXinderpakjes, Fantaisiebioekcn. Zeer mooie keuze STALEN vocr Damec- en Heerenkleeding naar maat. Scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, ALS BOVEN. Gevestitfd sedert 1830. Uleuwstraat W, TER NEUZEH. Teleph Interc. 172 en 200 Belasten zich met de uitvoering van Effectenorders op Binnen- en Baiteniandsche beurzen. Nemen Gelden Dfiposito en openen Rekenlng-Courant met Rente vergoeding. Geven Voorschotten tegen onderpand van Eflecten. Zetten Gelden uit op Prolongate. Koopen en verkoopen Cheques, Vreemd Geld en Conpons. ContrQleeren gratis Uitlotingen van alle Leeningen. Bezorgen Hypotheken en alle soorlen Verzekerlngen. Incasseeren op Binnen- en Buitenland. Verstrekken Reiscredietbrieven. BanJcyirodienst. Kantoor lederen werkdag van 9 tot I2V2 uur en van H/2 lot 5 uur en 'sZaterdags van 9 tot 1 uur. MUZIEKLEERAAR, Westkolkstraat No. 14 Geeft lessen in Piano, Orgel en Harmonieleer Fa E. A. IJSE8AERL Het bestw adns voor wedrverkoopsrs. en Bi worden overal geleverd en ge plaatst, door Natuursteenhandel, Marmerwerken, Granito en Terrazowerken H Donze-Visserstraat 21, Ter Neuzen. ZWART. WIT. 00 to CO CO GJ 4^ Men prente zich deze nummering goed in het geheugen, omdat die regelmatig terugkomt. Ten slotte nog een goeden raad: Be- waar deze damirubzieken! Zij geven u het voHedige materiaal! Volgende week de toepassingen op het bord van deze spelregels! J. J. K. GEMEENTERAAD VAN BOSCHKAPELLE. Alle ledien zijn aanwezig onder Voorzitter- schap van den Burgeaneester. De notulen worden ongewij zigd goedgekeurd. De agenda bevatte: 1. lngekomen stukken. 1. Madedeeling van- Burg, en Wetih. van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Aan wezig was een bedrag van f 2838,23%, 't geen overeenikwam met de vertoonde bescheitden, 2. Idem kasopname bij 't G. E. B. In kas was 56,03%. 3. Cireulaire van Ged. Staten omtrent de jaarweddJc-m van Burgemeester, Secretaris en Wethiouders. 4. Sohrijven van 't Waterleidingcomite, waarin wordt bericht, dat voor toetreding geen nieuw raadsbesluit noodig is. De .hee.r Scheele informeert niaar het guran- tiebedrag dler gemeente. De Voorzitter antwoordt, dat dit 93.000 bedraagt. De heer Scheele viraagt veider of het vroeger genomen raadsbesluit tot toetrediing nog van kraoht is, hij betwijfelt dit en adiviseert, dat raadsbesluit in te treikken. De Voorzitter: Het contract is geteekend, daar is mats mieiar aan te doen. De hear Stallaeit: De strop is gemaakt! 5. Brief van 't Z.-Vl. Waterleiding Comite, houdende de mededleeling, dat de aote van op- richting gepasseerd is bij notaris Callenfels. 6. Bericht van Ged. Staten, dat de goed- keuring der begrooting der plaatselijke inkom- sten verdaagd is tot 1 Nov. 7. Bericht van Ged. Staten, dat zij het ge- sloten contract met den beer Voet goedkeuren. 8. Scbrijven van Ged. Statten omtrent de begrooting van het electrisoh bedrijf. Zij raden aan de teohmisohe conitrole op te dragen aan de P. Z. E. M. tegen vergoediing van f 1,25 per aan- sluiting en sommen uitvoeimg de werkzaam- heden op, die de P. Z. E. M. voor dit bedrag op zich zal memen. Ged. Staten dringen er op aan dit accoord te sluiiten, want het bedrijf is te duur ingericht. De heer Scheele: Hoeveel betalen we nu j meer? De Voorzitter: /200, want er zijn 160 aansluitingen, gerekend aan 1,25, maakt f 200. Nu kost het 400, doch de P. Z. E. M. geeft enkel advies, herstellen doet ze nieft. De heer Scheele: Wij zijn dus /200 te duur uit. Het was beter, dat de functies van chef- electricietn en boelkhouder in een hand waren. Vandaag b.v. komt Mangnuis de klok opwinden en des andieren daags Verbraeken om de cen ters. De Voorzitter: De boakhoudler kan de Wok niet behandielen, ware de chef-elecbricien> op de hoogte vap 't boekhouden, dan konden beide functies wel in een hand komen. De heer De Bakker: Na storm, rijm enz. moeit de electricien het net controleeren, boven- diien ook elke maiand. De P. Z. E. M. tracht onzen electricien uit te schakelen en aan den dijk te zetten. Zij wdllen het zelf doen of ons van Stopipeldijk, Zaamslag of Hengstdijk af- hankelijk te maken. Wel acht spreker het mo- gelijk, dat de chef-electricien bij die technische werkzaamlheden ook de centen kan ophalen en de boakhouder dan niets te doen heeft dan de administratie. Hij verzoekt daarom dit punt aan te houden om het nader uit te werken met de comimissie en Burg, en Weth. Aldus wordt besloten. 9. Bericht van Ged. Staten, dat de land- bouwer De Zwart in beroep is gekomen tegen het raadsbesluit, waarin hem van gemeente- wege 50 vergoeding is toegekend in de tramkosten voor zijn kinderen te Groenendijk schoolg'aand. Adressant vraagt echter 100 vergoeding, 't geen door Ged. Staten wordt toegestaan. Deze kwesti'e wordit nogmaals uitvoerig be- sproken en toegelidht met het g-ovolg, dat het voorstel van den heer De Bakker wordt aange- noman, om volgens ar£. 200 der Gemeentewet, tegen het besiuit van Ged. Staten in hooger beroep te gaan bij de Kiroon. 10. Brief van Mr. Dieleman aan de ge meente, als aandeelhoudster bij de Z.-VL Wa terleiding Maatschappij, om uit den raad een verteigenwoordiger te benoemen. De heer De Bakker wemisdhte de voorwaarde te stellen, dat zoo'n ventegenwoordiger be- noemd werd voor den tijd van vijf jaar, doch het lidmaatsohap verliest, zoodra hij de ge meente metterwoon verlaat. Alsnu word/t overgegaan tot stemming. Bij eerste stemming was de uit slag: de heer J. Truijlman 3, J. Scheele 2, P. B. Mel 1 en P. Stailaert 1, Bij tweede vrije stemming: M. Jansem 1, J. Scheele 3, P. B. Mel 1, en J. Truijunan 2. Er is dus her stemming tusschen de heeren J. Truij- man en Scheele. De heer Die Bakker merkt op, dat volgems art. 46 der Gemeentewet beide heeren aan deze herstemming niet mogen deelnemen. De uit- slag was, dat de heer Scheele 3 en J. Truijman 1 stem verwierf, terwijl er ©en brief je van on- waarde was. Eerstgenoemde is derhalve be- noemd, welke benioeming hij verklaart aan te neimen onder dankbetuiging voor 't genoten vertrouwen. Wordt overgegaan tot 't benoemen van een plaatsvervanger. Na twee vrije stemmingen kwam het tot herstemming tusschen de heeren J. Truijlman en P. B. Mel, waarvan de uitslag was, dait idle heer Mel de meor-derheid behaalde. Deze verklaarde even wel de benceming niet te aaiwaardiem. Een nieuwe stemming had tot uitslag: de her Truijiman 2, P. Stailaert A, M. Jansem 1, zoodat de heer Stailaert de meerderheid ver- kreeg- en verklaarde de benioeming te aan- vaarden. 11. Van drie gameenten was ingekomen het kostenbedrag par leerling aan de lagere soholen. Te Stoppeldijk bedroeg dit f 17,04, te Zaam- sliag f 17,48 en te Hontemiisse 9,21, zoodat Bosohkapelle het cijfer van Stoppeldijk moet overnemen. 12. Een verzoek van Alf. de Maat om een gratis lichtpunt. Het college van Burg, en Weth. had hier- tegen geen bezwaar. De heer De Bakker was het hiertmede echter niet eens. Volgens zijne meeming was dit een heel ander geval dan de laatst toegestane; immers De Maat was een van de eerst aangeslotenen, toen hij nog op 't Veer woonde. Hij heeft aldaar zijn huis ver- kocht; die vraag is dus: ,jheeft adressant de voordeelem niet reeds genoten van een gratis lichtpunt? Dat lijdt toch geen twijfel! Krijgt hij nu weer dit gratis lichtpunt, dan heeft hij tweemaal het voordieel. Veronderstelt, dat hij zijn hiuidige wonirg weer varkoopt en een nieuwe betrelkt, zou hij dan weer niet om een gratis lichtpunt kunmen, komen? Hij heeft reoht op gratis aansluitimg van het net tot den meter, maar niet op 7,50. Zoowel het college van Burg, en Weth. aiis de and'ere leden waren door deze redeneering overtuigd, zoodat op adressamts verzoek met algemeene stemmen afwijzemd werd beschikt. II. Vaststelling rekening van het G. E. B. dienst 1925. De Gommissie tot onderzoeik bestond uit de heeren De Bakker, Scheele en Ongenae. Bij mande van den rapporteur De Bakker concludeerde de commissie de rekening aldus vast te stellen; de opmerking er aan toevoe- gend, dat in 't vervolg bij 't controleeren der rekening de administrateur tegenwoordig zal zijn, om de noodige inlichtingen te verstrekken, waardoor vertraging enz. wordt voorkomen. Aldus werd goedigevonden. III. Vaststelling idem dienst 1927. Deze was in handen gesteld van dezelfde commissie. Zij adviseerde de rekening goed te keuren en aldus vast te stellen, hoewel een paar aanmerkingen moesten worden gemaakt in de becijferingen. Deze konden evenwel niet aan den adiminisitrateur worden toegeschreven, aangezian deze niet op de hoogte was van het verlaagde percentage der op 't bedrijf druk- kenide schuld. De commissie gaf daarom in overweging den administrateur van alle voor- komende veranderimgen sohriftelijk in kennis te stellen.. Dit weird door alien goedgevonlden. IV. Vaststelling gemeentebegrooting dienst 1927. Ook in handen gesteld van voornoemde com missie. De heer De Bakker aiis rapporteur verklaart, dat de commissie van oordeel is, dat de versdhdllende posten op de begrooting met de uiterste grens van bezudniging zijn op- gemaaikt en stelt voor deze aldus vast te stel len, hetgeen met algemeene stemmen ge- schiedde. De commissie wilde eveniwel opmerken, dat het haar bevreemdde geen post te hebben zien uitgetrekken voor 't vervolgonderwijs. Zij zou het jammer vinden, indien dit ond'erwij.s niet werd gageven, aangezden de resultaten van an- dere jaren. De commissie (hioopt, dat alsnog, bij aanvraag daarvoor gelden beschikbaar zijn. Alle leden zijin het hiermede eens en de Voor zitter zegt toe, zorg te zullen dragen, dat al- dlus geschieden zal. De Voorzitter dlankt de heeren die in deze oammdssies zitting hebben gehad voor de ge nomen mioeite, aan wij ziigingen,, gegronde op- en aanmerkingen, welke tot doel hadden het be- lang der gemeente te bevorderen. V. Vaststelling verordening op de heffing van rechten voor 't gebruik van den lijkwagen. De Secretaris least op verzoek van den Voorzitter het concept van Grauiw. Van verschillende leden werden in deze wij- rigingen voorgesteld. Het verststrekkend voor stel het tarief betreffend van betaling voor 't gebruik van den lijkwagen door den heer De Bakker n.l. le, 2e, en 3e klasse resp. f 25, 15, 10 anderen gratis werd verworpen. Het voorstel van den heer Stailaert in de zelfde voege van f 15, f 10, f 5 en gratis werd aangenomen. Het voorstel van den heer On genae om resp. 17,50, f 12,50, 7,50 en 2,50 in berekinig te brengen was 'hiermede vervallen. De Secretaris informeert, hoe deze regeling in toepassing moet worden gebracht met an- densderikenden. Op verzoek van den Voorzitter licht de heer Scheele "dit toe, die verklaart, dat er drie klas- sen in dezen bestaan, n.l. le en 2e klasse moe ten betalen, terwijl de derde daarvan is vrij- gesteld. Hiermede was de agenda afgehandeld. Rondvraag. De heer Stailaert: Mijriheer de Voorzitter! U weet, dat Joos Mangnius, de electricien, een verzoek had ingediend om met motor en dorsch- kast bij idle boeren rond ter*gaan om te dorschen; door 't college van Burg, en Weth. is hem diit gewedgerd. Van 't geen aan Mangnus is ge- weigerd, maakt U igebruik. De heer Jansen dorsoht met den. motor en "U profiteert daar van a 6% c. per K.W.U. De Voorzitter: Mijriheer Stailaert, het is U N1ERKWALEN MAKEN U SPOEDIG OUD! Het komit in den middelbaren leeftijd en daarna rnaar ail te vaak voor, dat men last krijgt van rugpijn, duizelagheid, zenuwpijnen en urinekwalen. Dit is gewooniijk een gevolg van oveaspanning der nderen het zijn waarschuwinigen van de nieren, dat zjj ginds lang hulp behoeven1. Want gedurende uw heele leven, dag en nocht, werken de nieren om de vergiften uit uiw bloed te filtreeren. Als zij hderiln. faien, kummen ernsitige en diepgaande kwalen zich ontwdkkelen.. Urmezuur-zouten hoopen zich dan in het bleed' op, en vormen de kristallen, die zenuw pijnen en rheumatiek veiroorzakenof wel wordt 'een omvoldioende hoeveelheid water aan het bloed onttrokkein, waardoor zich water- zudhtige zweiliingen kunnen vormen. Ook kun- nen ontstaan blaasistoomissen, niersteeai, nier- gruis, folaasontsteking, ischias, spit, vermage- ring, zenuwachtigheid en gebrek aan energie. Vermijd de ontwikkelimg dezer versehijn- selen. Wek de nieren op en versterk ze met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit specifieke niermiddel werkt rechtstreeks op de oorzaak van uw kwaad, reiinigt en versterkt de nieren, lemgt de urine-kanalen en regelt de werking der blaas. Zoowel mannem 'als vrouwen kunnem baat vinden bij het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijighaar^ (in glasiverpaikiking met geel etiket - let hier voorail o.p) bij apotheken en per flacon. 35 te doen mij te raken ik heb het U altijd gedaan De hear Stailaert: Ik ben 'niet persoonlijk, ik beweer slechts, dat U en anderen voor 6% c. bij den heer Jansem met dienis motor dorschen. De Voorzitter: Jarnsen betaalt toch de maxi- male belastimg en ik meem, dat ik door deze handelwijze het bedrijf bevoordieei. De heer Stailaert: Ja, Uw eiigen zak, maar het bedrijf, 'boort U er mee in dem grand. De heer Jansen: Ik draai voor 6% c. maar betaal toch ook de maximale beiasting. De heer Stailaert: Ik vind het verkeerd, dat de Burgemeester dJit doet, U bevoordeelt U zelf en benadeelt het bedirijf. De heer Scheele: Deze handelwijze maakt een slecht figuur, mijnheer de Voorzitter! U dorscht voor 6% c., wij buitenimemisohen moe ten echter 25 c. betalen, ik vind diit niet in den haak! Hierop ontspon zich tusschen de heeren Scheele em Jansen een langdurige woorden- wisseling over het voor em tegen voor het dor schen voor een ander a 6% c. De heer De Bakker vraagt het woord. Hij gaat de geheele geschiedenis na van de instal- latie door den heer Janisen als molenaar aan- geibracht en komt tot de conclusie, dat 't ge- pleegde ontcelaatbaar is, niet enkel wegens de finontieele scihade aan 't bedrijf toegebracht, maar erger acht hij deze schade, gezien van een moreel standpunt. Spreker doet daarom het voorstel, het dorschen voor een ander, die niet is aangesloten voor kracht, dus geen meter- huur betaalt, te verbiederu De Voorzitter: Als de heer De Bakker erop wilde letten, dan zou hij hetizelfde feit zien ge- beuren bij andere boeren! De heer Stailaert: U als Voorzitter en Bur gemeester had dit dan ter kennis moeten bren gen en de naman moeten noemen der over- tredars, maar dat durft U niet, omdat gij U zelf hebt schuldig gemaakt! De Voorzitter: Recht voor U, Ferket en Riemens! De heeren Stailaert en De Bakker: Dat zal dan terdege omiderzooht worden! De Voorzitter betoogt nogmaals, dat zijn hiandelwijize het bedrijf geemszins heeft bena- deeld, doch veeleer bevoordeeld, 't geen uit voerig door de heer De Bakker wordt bestre- den en weerlegd. Notg geruimen tijd wordt over deze kwestie g.ediscusieerd, zoodat het stemmen over het door de heer De Bakker ingediende voorstel vergeten werd. Blijikbaar waren de leden blij, dat deze vier uiur larage zdtimg was afgeloopen, waarvan de electrisdhe dorscherij er onigeveer twee in be- slag nam. y~- vervaardigd onder Marconi's patenten HANDEL MAATSCHAPPIJ Bijkantoor TER NEUZEN, Nieuwstraat 10. Tel. no. 6 (2lijnen). Directeur: J. A. BLAA8SEN. Verstrekt, tegen zakelijk onderpand of onder persoonlijken waarborg, Handelscredieten. Verricht s^rder alSe Bankzaken. ftPws (Volledige opleiding voor hoogere muziekscholen.) Qrondig onderricht. BilHjk tarief ers

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 6