Tor 2SF a azansciie Cour&at Wo3nsdag 27 Oct. 1926. No. 7983. 5C WfillHEDIE] SIj A.ID GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. 7 AN Vergadering van Donderdag 21 October 1926, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, Burge meester. Tegenwoordig' de leden: D. van Aken, D. Scheele, P. van Gadsand, L. J. Geelhoedt, R. Scheele, C. A. Verlinde, F. L. Freriks, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Uriel, B. N. van Dijke en J. van Riet. Afwezig de heer J. J. de Jager. De VOORZITTER opent de vergadering en deelt mede, dat de heer De Jager door onige- steldheid verhinderd is, deze vergadering bij te wonem. Hij meent namens den raad te spreken, als 'hij den wenseh uit, dat het hem gegeven moge zijn, spoedig hersteld weer aan de werk- zaamheden in dezen kring te kunnen deelne- men. Aan de orde komt: 1. Notulen. De notulen der vergadering van. 31 Augustus 1.1. 'worden met algemeene stemmen vastge steld. 2. Ingekomen stukken. a. De begrooting van het bestuur der brand- weer voor 1927, op een eimdcijfer van 1800. Zal worden ibehandeld bij de vaststelling der gemeentebegro o ti ng. b. Begrooting der commissie tot wering van schoolverzuim in de kom, voor 1927 op een eindcijfer van 420. Zal worden ibehandeld bij de vaststelling der gemeentebegrooting. c. Een adres van het bestuur der Vereeni- ginig voor Qhristelijk Bewaarschooloniderwij s te Ter Neiuizen, waarin dit, dbnkbaar voor de door den raad aan haar verleernden steun door het verleenen eener subsidie van duizemd gulden, verzoekt dlit bedirag ook voor 1927 te mogen otevangan voor omiderhoud van haar perso- neel enz. Waar het door de tijdsomstand'igheden der vereeniginig niet mogelijk is zichzelf te bedrui- pen, hoopt het bestuur, dat zijn verzoek zal kumnan worden inigewilligd. Zal worden ibehandeld bij de vaststelling der gemeentebegrooting. d. Een adres namens het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering van Land- bouw en Veeteelt in Zeeland, waarin dit te kennen geeft, dat het, gezien het groote belang dat ook voor deze omgeving in de ontwikke- ling van den tuinbouw ligt, ook in deze ge- meente een Algemeenen Cursus in Tuinbouw- kunde wenscht op te richten; dat het onderwijs aan dezen cursus zal ge- geven worden door den tuinbouwonderwijzer H. L. K. Leijs te Baarland, aangezien in deze omgeving geen hiertoe bevoegde leerkrachten wonen; dat door het rijk maximaal f 1,50 per reis voor gemaakte reiskosten wordt vergoed; dat dit bedrag eehter niet toereikenid is om de reiskosten van den heer Leijs te dekken; dat het Hoofdbestuur zich daarom tot den raad wendt met verzoek voor dit d'oel een sub sidie van 50 te willen, verleenen. Zal worden behandeld bij de vaststelling der gemeentebegrooting. e. Een adres van het bestuur der afdeeling Volksonderwijs te Sluiskil, dat daarin te ken- nan geeft, dat in de op 24 September 1926 ge houden afdieelinigsivergad'ering besloten is tot stichten van een algemeene volksbibliotheek voor Sluiskil. Waar zoodanige instelling naar de meening van het bestuur stellig sueces hebben zal, aan gezien er dan voorzien zal worden in een sinds lang bestaande behoefte op Sluiskil, en waar voorts het nut eener goede bibliotheek met het oog op de algemeene volksontwikkeling een bewezen zaiak is, neemt het bestuur de vrijheid zich tot den raad te wenden met het verzoek voor onderhoud en instandhouding van een volksbibliotheek te Sluiskil een jaarlijksche subsidie te mogen ontvangen van f 150. Het bestuur verklaart zich bereid jaarlijks over te leggen een vollediig financieel over- zicht, waaruit 'blijken kan hoe de toegestane geklen zijn besteed. Zal worden behandeld bij de vaststelling der gemeentebegrooting. f. Een adres van het beistuur der Volks- bibliotiheek, dat daarin te kennen geeft, dat het dank zij den ondervonden galdelijken steun der gemeente baren vruchtdrageniden arbeid nog steeds heeft kunnen voortzetten; dat het, tot instandhouding en uitbreiding der instelling, ook voor 1927 beleefd vraagt over een subsidie van 200 te mogen besohik- ken. Zal worden behandeld hij de vaststelling der gemeentebegrooting. K- De rekening en verantwoording van het bestuur der birandweer aver 1925. De ontvang sten hebben bedragen 111,09, de uitgaven f 1474,65, het te kort alzoo f 363,56. Burgemeester en wethouders stellen voor deze rekening goed te keuren. Met algeimeene stemmen wordt aldus be sloten. h. De rekening en verantwoording der commissie tot wering van schoolverzuim in de kom over 1925. De ontvangsten hebben bedragen 463,86%, de uitgaven /324,35, het goed slot f 139,51%! Burgemeester en Wethouders stellen, voor deze rekening goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. i. verklaring van P. Millenaar, waarin deze te kennen geeft de voorwaarden hem bij raadsbesluit van 21 Juli 1926, gesteld voor het leggen van een riool in gemeentegrond, te aanvaarden. Aangenamen voor kennisgeving. j. Een verklaring van J. A. de Lege, waarin deze te kennen geeft te aanvaarden de voor- waarden, hem by raadsbesluit van 31 Augustus 1926 gesteld voor het legigen en hebben van een nool m gemeentegrond. Aanigenomen voor kennisgeving. k. Een verklaring van Ir. G. de Regt waar in deze te kennen geeft, te aanvaarden de voorwaarden hem bij raadsbesluit van 31 Au gustus 1926 gesteld voor aanslpiting aan het gemeenteriool achter de Kopschool. Aangenoimen voor kennisgeving. j. Een verklaring van G. Klaassen, die daarin te kennen geeft de voorwaarden hem bij raadsbesluit van 31 Augustus 1926 gesteld voor het leggen en hebben eener aansluitinig iop het gemeenteriool te aanvaarden. Aainigeniomen voor kennisgeving. k. Een verldarinig van P. d'e Putter, die daarin te kennen geeft te aanvaarden de voor waarden hem bij raadsbesluit van 31 Augustus 1926 gesteld voor het hebben an leggen van een riool in gemeentegrond. Aangenoimen voor kennisgeving. 1. Een verklaring van de Bataafsche Im- pioifmaatsclbappij „Aoetyliema", Carel van Byland'sitraiat no. 16, Den Haag, d'at zij aan- vaardt de haar bij raadsbesluit van 31 Augus tus 1926 gestelde voorwaarden voor het inge- bruiknemen van gemeentegrond voor het plaat- sen van een bezine-installatie bij perceel West- kolkstraat 4042. Aangenomen voor kennisgeving. m. Een besluit van gedeputeerde staten, 1 d.d. 3 September 1926, waarbij, met intrekking 1 van het besluit van 6 Augustus 1926, onvoor- waardelijk goedkeurinig wordt verleend aan het raadsbesluit van 21 Juli 1926, betreffend'e ver- 1 koop van grond aan H. H. A. Bauwens te i Hulst. Aangenomen voor kennisgeving. n. Besluit van gedeputeerde staten van Z:ak',nd, d.d. 10 September 1926, waarbij wojjdc t goedgekeurd het raadsbesluit van 31 Augustus t betreffendte gemeensohappelijke regeling tot brandblussohing met de gemeente Westdorpe. Aangenomen voor kennisgeving. j o. Het raadsbesluit van 31 Augustus 1926, tot verkoop van grond aan F. Verlinde, voor- zien van het bewij.s der goedkeuring door ge deputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. p. Het raadsbesluit van 31 Augustus 1926, tot aankoop van straten enz. van den Staat der Nederlandem, voorzien van het foewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenoimen voor kennisgeving. q. Een missive van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 17 September 1926, waarbij de goedkeurinig wordt ibericht van het raadsbesluit van 31 Augustus lJl. tot wijziging der Bouw- i vierordemikug, dienende deze missive tevens als 1 bericht van ontvangst ibedoeld by art. 167 der j Gemeenteiwet. Aangenomen voor kennisgeving. r. Een besluit van gedeputeerde staten van i Zeeland, d.d. 24 September 1926, tot goedkeu- j ring der diooir den gemeenteraad bij besluit j van 4 Mei 1926 voorgenomen verkoop van boomen aan de Scheldekade. Zij voegen daaraan de bemerking toe, dat zij zich kunen vereenigen met dfe meening van j den dlirecteur van het Staatsboschbeheer, dat het wenschelijk is in eenige der aan te leggen straten boomen te plamten, teneinde op die j wijze het verdwijnend natuursc'hoon zooveel doenlijk te herstellen. Aanigenomen voor kennisgeving. s. Een schrijven van gedeputeerde staten, d.d. 8 October 1926, waarbij zij te kennen j govern, dat thans, nu op dle verhooging del'- i keurloon: n de vereischte goedikeuring der Kroon is verkragen, de aanleidinig, die hen noopte bij besluit van 29 Januari j.l. bunne beslissing ten aanzien van de herziening der 1 jaarwedlde van den keuringsveearts uit te stel- .len ind'erdaad is vervallen. Het raadsbesluit te dier zake, van 17 Decern- ber 1925 wordt mitsd'iem voor onbeperkten tijd door hem goedgekeurd. t. Proces-verbaal van de op 23 September 1926 door den burgemeester e,n den secretaris, kraohtens opdracht van burgemeesteir en wet- j houders gehouden opneming der boeken en kas i van den gemeente-ontvamger, waaruit blijkt, 1 dat in kas moest zijn: het batig slot over het dienistjaar 1925 over den gewonen dienst 20.788,92%, en van, den kapitaaldfienst f 211,77%, de ontvangsten over 1926 ten be- drage van 201.462,30%, samen /222.463%, terwijl d'e uitgaven over den dienst 1926 heb ben bedragen f 191.946,55, zoodat meer is ont- vangen dan uitgegeven 30.516,46%, juist overeenkomende met de in kas bevonden en in het proces-verbaal omschreiwen waarden. u. Het besluit van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 24 September 1926, tot vaststel ling der jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders in de gemeemten in Zeeland, te rekenen van af 1 Januari 1927 (voor de wethouders van af 1 September 1927). Voor d'eze gemeente zijn, de jaarwedden, vast- gesteld a. voor dten buigemieester op /4200, met 5 tweejaarlijksche verhoogingen van f 200 b. voor den gemeente-secretaris als voren; c. voor den ontvanger op f 1900, met 5 tweejaarlijksche verhoogingen van 150 d. voor de wethouders op f 600. Burgemeester en wethouders stel'len voor deze mededteeling voor kennisgeving aan te nemen. De heer HAMELINK oppert hiertegen be- zwaar; hieraan zitten financieele gevolgen j vast, die tot uitin'g moeten komen bij de ge- meentehegrootimg. Indien dit stuik voor kennis geving wordt aangenomen, is dat een bewijs, dat de laad er meide accoord gaat en dit is, j al'bhans bij hem, niet het geval. Alio andeire stukken die betrekking hebben op de begroo- 1 tinig zijn voilgens het voorsitel van burgemeester en wethouders tot de begroo.tinig uitgesteld. Waarom ook dit stuk niet? De VOORZITTER merkt op, dat de beer Hamelink dit stuk verkeert beziet; het is een bloote med,edeeling van gedeputeerde staten, dat zij deze regeling ihebben vastgesteld en ter goedkeuring aan de Kroon hebben doorgezon- den. De beslissing is er dius ,niag niet en zij is niet van inivloed op de gemeentebegrooting. Zij heeft nog geen gelidelijk gevolg. De heer HAMELINK is nog niiet overtuigd, doch wil zich wel bij het voorstel neerleggen, al,s de_ voorzitter zich er dan later bij de be- haandeling der begrooting maar niet op beroepit. Hij wil zich voor die behandeling alle vrijihedd voorbehouden. Het besluit wordt voor kennisgeving' aange nomen. v. Een adres van C. M. Leunis, waarbij deze verzoekt hem afwijking toe te staan van het bepaald'e bij artikel 10 der Bouwverordening, voor het verbouwen van zijn woonibuis, staande in de Zandstraat, gemerkt no. 3. Dit adres wordt in haniden gesteld van bur gemeester en wethouders om bericht en raad. w. Een verklaring vain J. J. Donze, dat hij aanvaardt de voorwaarden waarop hem bij raiadslbieislu.it va.n 21 Julli veirgunning is ver leend voor aansluiting op het gemeenteriool ten behoerve van het Concert- en Bioscoop- gcibouw. Aangenomen voor kennisgeving. x. Een adres van de R. K. vereeniging het „Wit-Gele-Krui,s" te Sluiskil, waarin deze ver zoekt haar voor 1927 eene subsidie te verleenen van f 250. Zal worden behandeld bij de gemeente begrooting. .v. Een schrijven van de Zeeuwsch-Vlaam- srihe^ Watenleidimgmaatschappij Bij dezen. heb ik de eer Uwen raad mede te dfeelesn, dat die Zeeuwsch-Vlaamsche Wateiriisi- ding Maatsidhappij, nadat op de statuten de Koninklijke Bewilldging, is gekregen, thans is opgerich't; dat ik, ingevolge art. 18 en 20 der Statuibein, door het college van gedeputeerde staten van Zeeland bemoemd ben tot conuaJeai'iS en Ld van den laad van toezicht der maatschappij; dat nu commissarissen dienen te worden gakozen door de aandeelhouders en bet op rnijn weg ligt, als* eenig commissaris, d.aartoe aan- deellvouders op te roepen. Beleefd) verzoek ik Uwen raad, wannieer dat althanis nog niet is geschied, een vertegen- woordiger of plaatsvervaniger voor Uwe ge meente te benioiemen conform art. 25 ten 2de, die geimiachtigd is, deze en volgende vergade- ringen, van aanideelhoudiers by te wonen en daar stem uit te brengen. Ik zou U in overweging willen geven, den veitegeniwiotandiger te benoemen tot wederap- zeggings toe, althans niet sleehts voor een ver- gadierimig, (hetgeen immers vooral bij spoed- edischende en dus op korten termijn uitgeschre- ven vergadleringen, oorzaak zou kunnen zijn, dat Uwe gemeente niet behoorlijk vertegen- woordigd was. Uwie gemeente heeft recht op zes stemmen Het agemidlum voor de eerste algmeene ver gadering, vindt U ihiernevens. Ik verzoek u dus beleefd voor den 30sten October a.s. Qw vertegenwoordiger te benoe- men, en mij daarvan ter legimitatie kenniis te geven. Ik reken er van zelf op, dat aan den reeds eerder benoemden of nog te benoemen verte genwoordiger het agendum wordt medegedeeld. AGENDUM: voor de Algemeene Vergadering van aandeel houders der Zeeuwsch-VlaamisChe Waterleiding Maatschappij, te houden op Zaterdag 30 October 1926, dtes voorrmidldags ten 11 ure, in het Hotel des Pays-Bas te Ter Neuzen. 1. Opening. 2. Bepialing aantal commissarissen. (art. 18.) 3. Benoeming commisisaiissen. 4. Eventueel zal, wannieer alle benoemde commissarissen aanwezig zijn het geen wel niet waarschijnlijik is de be noeming van een voorzitter en onder- voorzitter kummien plaats hebben, wan- neer in een pauze de raad van oomrnis- sarissien daartoe een voordracbt op- maakt (art. 18 ten 7e). 5. Voorstel, aan commissarissen opdracht te verleeenen, alles voor te bereiden tot de spoedige totstandkoming der water leiding, w.o.: a. verzoek aan den betrokken minister tot inddiendng van een wetsontwerp, houdiend'e de risico-garantie; b. eventueel verzoek tot wijziging van het besluit der Prov. Staten van Zeeland ten dezen; c. verzoek aan den minister tot het verstrekken van een renteloos voor- schot, voor de eerste uitgaven der vennootschap, alvorens de aan te gane geldleening is geplaatst en daarop gelden zullen zijn gestort; d. verzoek aan het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziendng, zich te be- lasten met de eerste voorbereidende maatregelen. 6. Eventueele mededeeldngen en vragen. 7. Slutting. Dit agendum ligt ter visie ten kantore van ondergeteekendfe, Nieuwstraat 32 te Ter Neuzen en Rouiaanschekade G 130, te Middel- burg. Mr. P. DIELEMAN, Commissaris der Z.-V. W. M. Met algemeene stemmen wordit benoemd tot vertegenwoordiger der gemeente, de burge meester, de beer J. Huizinga, en tot diens plaiatsvervanger bet oudste raadslid, de heer D. Scheele. z. Een adres van de .N. V. Automobiel- Motor- en Rijwielhandel te Ter Neuzen, die daarin te kennen geeft, dat zij voor het in- richten van een boveniwoning bereids toestem- ming mocht ontvangen in bet pand aan de Axeliscihe straat, kadastraal bekend in sectie C no. 4582 met bet zjg.n. tonstelsel te voorzien in den afvoer van faecalien,; dat zij eehter prefereert aansluiting op een behoorlijke privaatput groot 1500 liter inhoud, doch dat bet daarvoor noodig is gebruik te maken van gemeentegrond; dat zij daarom dte vrijheid neemt bedoelden privaatput te mogen maken in gemeentegrond achter de garage der benedenverdieping in den uitweg van den Sohuttenshofweg. Burgemeester en wethouders stellen voor het verzoek in te willigen, onder verschillende voorwaarden. Ter erkenming van het eigen- doimsrecht der gemeente op den grond moet elk jaar betaald worden een retributie van f 2,50. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten, aa. Een schrijven der commissie van toe zicht op het Lager onderwijs voor Sluiskil Driewegen, waarin ter voorziening in de va- cature in dat college ontstaande door periodie- ke aftreding van den heer Th. L. A. van de Bilt, ter benoeming worden aanbevolen de hee- ren Th. L. A. van de Bilt en Alg. Begheijn. Overeemkomstig het voorstel van den VOOR ZITTER wordt het doen eener benoeming aan- g^bouden tot d'e volgendfe vergadering. 3. Railing van grond met de N.V. Bouw- materialenhandel „De Hoop". Burgemeester en. wethouders, overweg-ende dat het wenschelijk is eene goede verbinding te verkrijgien van den Stationsweg naar den Ba'anidijk, de Kertehoflaan en de wijk Java; dat het gewenscht is daarvoor die beschik- kiing te krijgen over het perceel kadastraal be kend in sectie M, nos. 340, 365, 24 er 23 ge- deeltelijk, op bij'belhoorende teekening in rood.e, roze, gele en zwarte kleur aangegeven; j dat het perceel sectie M, no. 340 gedeeltelijk, ter oppervlakte van ongeveer 272 M2., op de teekening in roze kieur aangegeven, eigendom j is van die N.-V. Bouwmaterialenhandel ..De Hoop" alhier; j dat deze vennootschap genegen is dit per ceel in eigendom aan de gemeente af te staan, I tegen railing van een stuk gemeentegrond; dat zij daarvoor g.aarne zou hefobem een ge deelte van het perceel kadastraal bekeind in sectie M, no. 443, ter oppervlakte van onge veer 285 M2., op de teekening in groene kleur j aangegeven en gelagen rond de oud'e R.-K. be- graafplaats; diat dlit perceel voor de gemeente weinig of geen waarde heeft, zpodat het zonder bezwaar S aan de N.-V. „De Hoop" kan worden overge- dragen; stellen voor te besluiten: Met de N.-V. Bouwmaterialenhandel ,,De Hoop" alhier, eene railing v.an grond aan te gaan, waardoor aan de gemeente Ter Neuzen in vollen. en onbezwaarden eigendom wordt af- gestaan een gedeelte van het perceel kadastraal bekend in sectie M, no. 340, great orgrveri- 272 M2., of zooveel meer of minder als later bij kadastrale opmeting blijkein zal, op bijbe- hoorendie teekening in roze kleur aangegeven, terwijl aain genoemde vennootschap in vollen en onlbezwaarden eigendom wordt afgestean een gedeelte van het perceel kadastraal bekend in sectie M, no. 443, ter oppervlakte van on geveer 285 M2., of zooveel meer of minder als later i)ij kadastrale opmeting blijken zal. op bij.behoorende teekening in groene kleur aangegeven en onder voorwaarde: 1°. dat de N.-V. Bouwmaterialenhandel „De Hoop" alhier of hare rechtverkrijgenden bet recht van overgang geeft over het perceel kadastraal bekend in sectie C, no. 4854, geduremde den tijd dat die grond aan haar of aan hare rechtverkrijgendenn in erfpacht is uitgegeven ter breedite van ongeveer 3 meter en ter lenigte van onge veer 15 meter, naar het pad op germeente- eigendom; 2°. dat d'e gemeente verplicht is uitweg te geven aan de bewoners van de hudzen staande op de perceelen thans nog bekend als sectie M, nos. 365, 364 en 445; 3°. dat de grond beschikbaar wordt gesteld hitmen eene maand nadat de akte van rai ling ten hypotheekkantore zal zijn overge- schretven; 4°. dat de kosten der op te maken akte voor rekening komen van de N.-V. „De Hoop"; 5°. dat de grondlasten en ale andere belas- tingen, lasten en scbuldpliohtighedern van dte perceelen geheven wordende, of later te heffen voor rekening zijn van de nieuwe eigenaren, vanaf den 1 Januari 1927. De heer HAMELINK merkt op, dat burge meester en wethouders met dit voorstel de paarden achter den wagen spannen, aangezien het werk practisch reeds tot uitvoering is ge- komen. Het komt hem voor, dat, indien er maatregelen v.an dengelijke strekking voor de deur staan, burgemeester en wethouders die tijdig bij den gemeenteraad aanihanigiig behoo- ren te maken, en zij, al leven zij in bet ver- trouwen, dat de raad dit wel goedkeuren zal, nog niet tot uitvoering mogen overgaan, voor de raad zich daarover heeft uitgesproken. Hij waarrschuwt dat, indien hurgemieesteir en wethouders in de toekomst op dergelijke wijze nog met voor,stellen komen, bij daartegen zal stemmen, al acht hij die ook in het belang der gemeente, uit protest tegen deze manier van handeien. Burgemeester en wethouders zijn hier over- gegaan, tot uitvoering van het werk. zondleir er toe bevoegd te zijn. Hy was verwonderd dit voorstel te krijgen. E.r icopt reeds een nieuw pad over het kerkhof. Spreker is er al over ge- fietst, trouwens ieder kan zien, dat er een doorgang achterom het kerkhof loopt, zoodat alles in de practijk reeds in orde is gebracht, zooals het bij aanneming van dit voorstel zou moeten komen. Het college had dus den raad tijdig moeten, inlichten, of anders bet uitvoeren van dat werk moeten nalaten. Het publiek zal ook zeggen, dat hurgemeester en wethouders op deze wijze met dlen raad sollen. Spreker meent, dat dat toch niet opgaat. Wie zal van diat werk de kosten betalen? Er was een goede weg langs de oude R. K. be- graafplaats, die is door de gemeentewerkliieden in dien goeden staat gebracht. De nieuwe weg verkeert niet in dien goeden staat en de ge meente zal daar veel last mede hebben eer die in orde is. Maar, dat er buiten geiaten, spreker komt op tegen het eigenmachtig optreden van burgemeester en wethouders, en, als zulks verder voorkomt, zal hy er zich tegen verzet- ten. De heer VAN CADSAND is het voor een deel wel eens met den heer Hamelink en wijst er op, dat er een zeer goede ver'betering vooi het verkeer zou tot stand te brengen zijn, in dien er van af den ouden weg langs de R. K. begraafplaats een weg kon gemaakt worden naar den Stationsweg, langs het kantoor van de General Steam Mij. Als diat kon, zou dit een groot niut afwerpen. Hij had ook beter ge- vonden, dat dit een vorige vergadering was te berdie gebracht, dan had de raad bet nu uit- gevoerde plan kunnen basprekem. De beer D. SCHEELE is in de vorige verga- diering niet tegtenwoordig geweest, maar heeft alty'd begrepen, dat het thans uitgevoerde werk, bet nieuwe pad, was begrepen in het toen met betrekking tot bet verzoek van „De Hoop" genomen besluit. De leden badiden daar dus toen al naar kunnen vragen. De beer GEELHOEDT verklaart de zaak zelf ook opgenomen te hebben. Bij het nemen van het besluit in de vorige vergadering, is het niet tot hem doorgedrongen, dat dlit zulke ge volgen zou hebben, want dan had hij er wel tegen gesitemd. Hij vindt bet een te groot of fer, dat ter wille van de mensohen, die langs dien doorgang een eenigszins korteren weg naar de stad zouden hebben, de rust van de pas gesloten begraafplaats wordit gestoord. Hij vindt dat te erg, en het is ook de vr.aag, of die doorgang daar wel zoo dringend nooidig is, want voor de memschen, die wonen in de De Feijterstraat is de gewone weg om in de ot"d te komen toch niet zoo ver om. Die nieuwe weg zal voor de gemeente ook financieele gevolgen hebben, die de beg'rooting blijvend met een twee a driahonderd gulden 's jaars zullen drukken, want men zal dan niet all,een het pad hebben te onderhouden, doch er zullen dan ook wel l.ampen voor verliohting moeten komen. De heer VAN RIET is het niet geheel met den heer Geelhoedt eens; naar hy meent lag vroeger wiaar nu het nieuwe pad is aangelegd een sloot, die gedempt is, en is het terrein va.n bet oude kerkhof met een sOhutti.ig van prik- keldraad afgespannen, zoodat er \an het oudie kerkhof voor het pad geen voet grand iis inge- nomen. Het pad ligt tusschen de twee cud: kerkhcrven in. Dat het wel een einidje om is, gerekend bij den vroegeren toestand, is juist, maar voor de menschen, die aan den Baaradijk en de De Feijterstraat wonen is het stellig een gemak. Naar d'e meening van spreker is er met het oog op het kerkhof geen bezwaar tegen in te brengen. De heer GEELHOEDT: Dat is natuurlyk een kwestie van opvatting. De VOORZITTER verklaart eenigszins ver- wondie.rd te staan over de bezwaren die tegen het voorstel zijn te berde gebracht en gelooft, dat dit op een misverstand moet berusten. In de vorige vergadering is behandeld het verzeei: van de_N.V. De Hoop, naar aanle'd'ing waarvan een wijziging in het vroeger vastge.stelde t a- tenplan werd gebracht. Die vennootschap heeft gevraagd, haar daar in ter wille te willen zijn om een straat te la.ten vervallen, opdlat haar terrein zou kunnen aaneensluiiten. Burgemeester en wethouders hebben gezegd, goed, wij willen daarin mede weifcem, doch door het vervallen van die Straat vervalt ook het pad loopendle langs de afsch dingsmuur va.n het terrein van De Hoop naar het pail l'angs d'e oude R. K. begraafplaats. Dat is nu een paar jaar in gebruik en gebleken een groot gconak te zijn voor ihen die van den Baan- dijk of de De Feijterstraat naar de stad willen komen, zoodat wij van oordeel zijn, dat er dan voor uwe rekening een ander pad moet worden gemaakt. De directie van De Hoop had daar- toe geen bezwaar. Op haar terrein kon het eeh ter niet, dus diendie dit gemaakt te worden op gi'cr I van die gen-eante, en kwarn daarvoor In aammerkinig de oude sloot, die de grens vormde voor een dieel \ian de oude algeime ^j •••ra plaats en voor een deel de schekling was tus schen deze -en de R. K. begraafplaats. Daar werd rtiet beg,raven en kan dus niet gezegd worden, dat door die sloot te rioleeren en te dempen en daarop een pad aan te brengen, de rust der begraafplaats gestoord is. Deze is van ho t pad afgieseheiden. Nu is er later de aandiacht qp geval,len, dat 'MTiecMte buiten de heg der begraafplaats waar die 3 groote boomen :a bezit ter breedte van 3 M., waarin gelegen de sloot achter de begraafplaats en een strcok zijkant, aansluitemde aan het terredn van De Hoop. Die zijkant heeft geen waarde, wel in dien de sloot gedeimpt wordt, dan is zij voor De Hoop van beteekenis en wenschte zij die over te nemen. Nu heeft De Hoop, zooals be kend, een strook grond tusschen de door haar aan dell Stationsweg gebouwde huizen en de daar liggende sloot, bij het kantoorgebouw be- hoorende aan de .spoorwegmaatschappij, die zij onlangs aan de gemefente heeft willen verkoo- pen. Dat terrein is, toen de koop niet door- ging, door De Hoop afgeslotem met prikkel- draad, docih de menschen gaan er toch door en verwyderen zelfs het prikkeldiraad, zij bre- ken het af. Nu gaf de directeur van De Hoop te kennen: ik heb die strook grand wel voor 1300 aan de gemeente willen verkoopen en de raad is daarop niet ingegaan, doch de gemeente werkt mij mede, d,us wil ik ook wat do?n, ik heb die strook grond niet meer noodlig en ueze dan presienteeren in ruil voor dat strookje achter de begraafplaats. De gemeente kan dan daarbij nog krijgen de naastliggend'e sloot en een strookje grond van A. den Exter, benevens een strookj.e van de spoorwegmaatschappij, zoodat het mogelijk zou worden er een weg te krijgen van den weg bij de begraafplaats naar den Stationsweg aan de eene zijd'e van 4 a 5 en aan het andere eind van 6 a 7 M. breed, waarmede burgemeester en wethouders meenen de belangen te dienen van hen die langs een korteren weg van het station of de loslkaden naar de Kerklhoflaan of de buunt Java wenschen te gaan. Zie hier, die strekking van het voorstel tot railing van grond. Er is, met betrekking tot dit voorstel nog geen werk uitgevoerd en daar op is dus niet vooruitgeloopen. Het werk dat uitgevoerd is, was een uitvloeisel van het in de vorige vergadering aangenoimen besluit. De heer HAMELINK blijft van een andere meening; tegen de railing op zichzelf heeft hij geen bezwaar, maar burgemeester en wethou- ders hebben lets gedaan, dat ze z.i. niet haddem j mogen doen. De VOORZITTER hetwist die stelling. Bij de toelidhting van het voorstel heeft spreker gezegd, dat er een pad bleef, en dat pad is tot stand gebracht, dat heeft met deze railing ab solute; niete te maken. De heer HAMELINK: Toch zijn burgemees- ter en wethouders er op vooruitgeloopen. j De VOORZITTER: Dat is onjuist, de raad is door het uitgevoerde werk ten opzichte van het than® aanhangige voorstel in geen enkel opizicht gebonden. j De heer HAMELINK blijft bij zijn meening en waarschuwt, dat, indien e.r in de toekomst nog op deze wijze gebawteld wordt, bij tegen zal stemmen. De VOORZITTER kan die vermaming niet aannemen, aangezien er niet op bet nog te neimen raadsbesluit is vooruitgeloopen. Burge meester en wethouders hebben geeorgd, dat de menschen een pad kregan en dat was al be- klonken dioor aanneming van het vorig raads besluit. j Spreker meent, dat nu ook reeds voldoende j het bezwaar van den beer Geelhoedt is bespro- ken, terwijl hat voorstel juist strekt om te ver- krijgen hetgeen de heer Van Cadsand wenscht. Er komt nu voor de werklieden een korteren weg naar de kade. De heer FRERIKS vraagt, of er nu al vast- sitaat, dat de gemeente die poldersloot krijigt en dat strookje van Den Exter en de spoorweg- j maatschappij. De VOORZITTER deelt mede, diat als de raad het voorstel aanneemt, burgemeester en j wethouders daarover definitief gaan onderhan- delen, doch dat dit zoo goed als in orde is. I Mocht dit onverhoopt nog tegenloopen, dan be- houdt men daar toch in elk geval een pad, dat een goeden doorgang verzekert, maarhoe breeder bet kan komen hoe beter. j Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen,. (Zie verder het Eerste Blad). GEMEENTERAAD VAN HOEK. Vergadering van Dinsdag 19 October 1926, de® voormiddags 9 ure. Voorzitter de heer A. Wolfert, Burge meester. Aanwezig de heeren: J. A. Meertens, A. Meertens, J. van 't Hoff, M. de Feijter, H. Plauidet, D. J. Jansen en J. D. de Feijter; be nevens J. Dregmans, Secretaris. De VOORZITTER opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering on- veraniderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. Pioces-verbaal van dioor Burgemeester en Wethouders gehouden kasopname bij den ge- meente-ontvanger en bij den boekhouder van het Gemieentelijk Electrasch Bedrijf. Dankbetuiging van de onderwijzers, voor deii j gehouden Volkszangxlag. Brief van Ged. Staten van Zeeland, houden- de regeling van de jaarwedden van buige- j mieesters, Secretariissen, Ontvangers en Wet houders. Overeenkomstig het voorstel van Burge meester en Wethouders word/t de gemeente begrooting over 1926 zonder hoofdelijkc stem ming gewijzigd. Het suppletoir-kohier op de hondenbelasting wordt zonder hcofdelijke stemming vastee- steld ap f 26,25. f Verzoek van de luinbouwvereeniging Hoek i te Hoek, om gedurende de dezen winter te hou- den Tuinbouw-cursus te mogen gebruik maken van een liokaal der openbare school. De VOORZITTER: Namens Burgemeester en Wethouders stel ik voor om aan het ver zoek te voldoen. Is er remand; die naar aa.n- 1 elding van dit verzoek het woord verlangt' De heer JANSEN: Zouden de banken van de eerste Masse voor dat doel niet te Idem zijn De OORZITTER: Neen, want vroeger is in ^Int zeitile lokaal een landbouwcursus gegeven, en dat waren tooh ook volwassen perscinen. Bovenblen is omtrent een en ander het hoofd der school geraadpleegd. De heer M. DE FEIJTER: Die lessen wor den zeker des avorudis gegeven De \rOORZITTER: in elk geval op een tijd- stip, dat er geen school wordt gehouden. De heer J. A. MEERTENS: Ik zou het ge wenscht vinden, om niet op Zaterdag lee te geven,, aangezien dan pais het lokaal is sohoon gemaakt, en men toch moeielijk kan vergen, dat die vrouw dan nog eens terug moet om de zaak nogmaals te reinigen. De VOORZITTERDat is eene kwestie, die wel zal geregeld worden. Er is feitelijk nog geen dag bepaaild, maar zal daarmede zeker rekening worden geihouden. Zonder hoofdelijke stemming wordt beslo ten cverccukamstig bet vconstel van Bui -;e- meester en Wethouders het gehra;k van het lokaal toe te staa.n. Een schrijven van de ccimimls'sie tot we"V- verraiming in Zeeuwsch-Vlaianderen, waarbij beleefd in overweging wordt gegeven, leeds thans met het oog op de werkloosheid te willen ragaan, welke werken dezen winter zullen kun nen worden uitgevoerd in den vorm van pro- ductieve werkversohaffing. De VOORZITTER: vo de heeren w t°n. s in dezen geest reeds een circulaire gezonden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1926 | | pagina 5